Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Hebrenjtė nė qytetin e Gjirokastrės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Marenglen Koēiu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 152
Age : 49
Vendi : Gjirokastėr, Albania
Registration date : 28/01/2010

MesazhTitulli: Hebrenjtė nė qytetin e Gjirokastrės    Sun Sep 19, 2010 2:26 pm

Familjet ēifute nė qarkun tonė (kemi parasysh Gjirokastrėn, Pėr-metin, Tepelenėn) nė bazė tė gojėdhėnave dhe vėrtetėsisė sė tyre, ne sot po shkruajmė pėr hebrejtė e prani-shėm nė Gjirokastėr. Nga hulumtimet tona, familjet ēifute nė kėtė qytet janė: Familja Kofina qė pėrbėhet nga Samuel Kofina, Mato Kofina dhe njė motėr qė ėshtė e pamartuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Marenglen Koēiu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 152
Age : 49
Vendi : Gjirokastėr, Albania
Registration date : 28/01/2010

MesazhTitulli: Re: Hebrenjtė nė qytetin e Gjirokastrės    Sun Sep 19, 2010 2:27 pm

Samueli u martua dhe lindi Sollomonin. Rrinin nė Palorto. Sollomoni lindi dhe njė vajzė. Familja tjetėr ka qenė Ilia Vituli. Ilia ka gruan dhe katėr vajza e dy djem: Instidhi, Sandra, Ra-sheli dhe Fartinali. Dy djemtė ikėn mbas ēlirimit, pra nė vitin 1945 nė Tiranė. I fundit ndo- dhet nė Amerikė. Instidhi ėshtė martuar me njė korēare dhe ba-non nė Tiranė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Marenglen Koēiu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 152
Age : 49
Vendi : Gjirokastėr, Albania
Registration date : 28/01/2010

MesazhTitulli: Re: Hebrenjtė nė qytetin e Gjirokastrės    Sun Sep 19, 2010 2:27 pm

Familje tjetėr ėshtė Betina, e cila ka njė djalė dhe quhet Pepa dhe nėna e babai i tij. Nga gojėdhėnat kėta ishin tė gjithė tregtarė.

Kemi dhe familjen Kohen, qė pėrbėhet nga nėna, babai, gjyshi dhe gjyshja: Pepa Ko-hen, Graciel Kohen. Nga gojė-dhėnat e qytetarėve tė Gjiroka-strės mėsojmė se ishin njerėz shumė tė mirė, punėtorė. Secili prej tyre kishte nga njė dyqan. “Nė kohėn e pushtimit nazist u fshehėn kėtu tek babai im.” – tregon Eli Duka. U fshehėn se i kėrkonte dhe i ndiqte kėmba- kėmbės gjermani.

Babai i Elit ishte drejtor nė spital. Atje vinin njerėz dhe e pyesnin nėse kishte ēifutė nė qytet. Ai e mohonte njė gjė tė tillė nė mėnyrė kategorike:“Nuk kemi ēifutė ne.”

Ishte kohė lufte. Nė atė ko-hė gjyshja e Llazi Dukės mori katėr vajza ēifute pėr t’i strehu-ar. I shpėrndanė nė lagje disa dhe njė vajzė e mori Papa Foti Zisi, prifti i Gjirokastrės. Ai e kėshillonte atė ta mbante shtė-pinė tė mbyllur me kyē, qė tė mos e vrisnin gjermanėt. Dhe nė shtėpitė, ku kishte ēifutė tė tjerė nė lagje, ishte dhėnė porosia qė tė thoshnin se ishin muslimanė. Pepo Betino sot ė-shtė nė Janinė, ku ka njė dyqan qelqurinash. Ai ishte shu-mė i mirė. Bėnte dhe shumė shaka. Bėnte lodra dhe e kishte nė qejf teatrin. Sollomon Kofina ka gruan me emrin Sofia dhe vajzėn me emrin Denisa, sot e-dukatore. Rrinė nė Palorto dhe kanė shtėpinė e tyre. E blenė nė vitet ’80.

M.KOĒIU
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Hebrenjtė nė qytetin e Gjirokastrės    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Hebrenjtė nė qytetin e Gjirokastrės
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: