Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Thu Nov 18, 2010 9:45 pm

Ateher te kontriboim secili nga pake dhe te beim ndryshime ne keto zgjedhje, dhe ta ribashkoim Shqiperin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 106
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Thu Nov 18, 2010 11:43 pm

Sondazhi: Shumica e shqiptarėve mbėshtesin Shqipėrinė Etnike

Realizimi i njė shteti shqiptar, ku do tė pėrfshiheshin tė gjitha trojet shqiptare, gjen pėrkrahjen e pjesės mė tė madhe tė shqiptarėve nė Shqipėri, Kosovė dhe Maqedoni dhe, pėr surprizė, gjen pėrkrahje edhe nga maqedonasit. Tė rinjtė janė mė patriotė, nė ndryshim nga grup-mosha mbi 55 vjeē, ndėrsa Shqipėria e Mesme duket se “ēalon” nė krahasim me zonat e tjera tė vendit. Kėto janė rezultatet e sondazhit tė kryer nga Gallup International dhe tė publikuara pak ditė mė parė, si pjesė e projektit ‘Balkan Monitor’.
http://www.standard.al/index.php/sociale/14201.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Fri Nov 19, 2010 12:20 am

Arbėr tė lumt pėt punėn qė po ban .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 106
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Fri Nov 19, 2010 12:22 am

Flm Very Happy
Po me ndihmon dhe fiona , edhe ashtu eshte e jona Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Fri Nov 19, 2010 12:43 am

Po me ndihmon dhe fiona , edhe ashtu eshte e jona

Flm edhe nga jona se asht si Bleta puntore e pa lodheshme dhe duhet lavdruar punėn qė po ban dhe antarėr tjer .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 106
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Fri Nov 19, 2010 7:36 pm

Platforma e shqipris natyrale

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Fri Nov 19, 2010 9:10 pm

Prishtinė, 19 nėntor – Lideri i Lėvizjes Vetėvendosje, Albi Kurti, nė njė bisedė me KTV-nė, nė emisionin e popullarizuar “Rubikon” tė Adriatik Kelmendit, ka ripėrsėritur se kjo Lėvizje ka synim nė programin e saj bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė. Por ka mohuar tė ketė deklaruar se angazhohet pėr bashkimin e tė gjitha trojeve shqiptare, duke shtuar se Lėvizja angazhohet pėr bashkimin e kombit shqiptar. Ndėrkaq rreth burimeve financiare tė Vetvendosjes Kurti pranon se Florin Krasniqi do ta ndihmojė fushatėn zgjedhore, ndėrsa anėtarėsia ėshtė duke e ndihmuar shtrirjen e kėsaj lėvizjeje nėpėr Kosovė. Ai ka folur edhe pėr aktin e “shitjes sė banesės sė tij” duke mos e konsideruar kėtė si njė sakrificė.
Lėvizja Vetėvendosje ėshtė e gatshme dhe e hapur tė takohet me cilindo pėrfaqėsues ndėrkombėtarė nė Kosovė, ka thėnė lideri i Vetėvendosjes Albin Kurti pas deklaratės sė ambasadorit amerikan Christopher Dell se nuk do ta vizitojė kėtė lėvizje.
Vetėvendosja nuk ėshtė kundėr ndėrkombėtarėve, ka theksuar Kurti, por kėrkojmė tė jemi partnerė. Ndėrkaq ka shtuar se dallimi ndėrmjet tij dhe politikanėve tė tjerė ėshtė se ai nuk ėshtė servil ndaj tyre.
Musafiri i radhės nė Rubikon nga Adriatik Kelmendi, ka komentuar njė sėrė ēėshtjesh aktuale qė nga institucionalizimi i Vetėvendosjes, shitja e banesės pėr ta mbėshtetur lėvizjen si dhe ka folur rreth preferencave pėr lidhje koalicioni, duke i pėrjashtuar kėshtu tė gjitha subjektet politike qė kanė marrė pjesė nė qeverisjen e vendit qė nga paslufta.
I rebeluari qė nuk pranonte tė futej nė mekanizmin politik tė pasluftės, tashmė thotė ndryshe. “Mos hyrja nė sistem po e linte jashtė Vetėvendosjen” arsyeton ai. Porse shton se nuk do tė heqė dorė nga praktikat e deritanishme unike tė Vetėvendosjes edhe pse “lėvizja e tij” tash e tutje do tė figurojė nė tė njėjtėn listė me partitė e tjera nė vend.
“Ne jemi tė ndershėm”, thotė Kurti, duke shtuar se ideali dhe interesi i pėrgjithshėm e ndėrlidhin Vetėvendosjen me politikėn.
Kurse rreth burimeve financiare tė Vetvendosjes Kurti pranon se Florin Krasniqi do ta ndihmojė fushatėn zgjedhore, ndėrsa anėtarėsia ėshtė duke e ndihmuar shtrirjen e kėsaj lėvizjeje nėpėr Kosovė, pėrfshirė kėtu dhe aktin e “shitjes sė banesės sė tij”, duke mos e konsideruar kėtė si njė sakrificė.
Lėvizja Vetėvendosje ėshtė njė ide pėrmes sė cilės do tė funksionojė e tėra, madje dhe pėr dy figurat e reja; Florin Krasniqin dhe Rexhep Selimin, tė cilėt me tė aderuar nė Vetėvendosje kanė pranuar sistemin dhe programin e kėsaj lėvizjeje, ka thėnė Kurti.
Se sa kanė ndryshuar pikėpamjet e tij tashmė, pasi ka hyrė edhe zyrtarisht nė politikė, Albin Kurti ndryshe nga partitė ithtare tė Shqipėrisė sė Madhe, thotė se “ne nuk kemi thėnė asnjėherė se angazhohemi pėr bashkimin e trojeve shqiptare. Lėvizja Vetėvendosje angazhohet pėr bashkimin e kombit shqiptar”, duke i parė rrugėt e bashkėpunimit ekonomik e kulturor si hapa drejtė referendumit pėr shkrirjen e kufijve. “Lėvizja vetėvendosje e vė theksin tek e drejta e shtetit tė Kosovės pėr t’u bashkuar me Shqipėrinė. Mė pas le tė vendosin populli nė Shqipėri dhe nė Kosovė” ka thėnė Kurti.
Ai ka folur edhe pėr dy pikat kufitare nė veri dhe strukturat paralele, duke premtuar se si kryeministėr brenda njė viti do ta shtrinte autoritetin e shtetit tė Kosovės nė atė pjesė.
Kurti ka kritikuar edhe sistemin e pagave nė vend dhe gjendjen sociale, duke pėrmendur bujqėsinė si prioriteti i programit tė Vetėvendosjes dhe duke mohuar ndonjė lidhje ndėrmjet programit tė tij dhe atij komunist.

NA DUHET VETUM NJI (KOMB NJI QENDRIM) KA FILLU VETUM VEQSA PAK MA I FORT MA UNIK. PO DUKET ALBINI NE PRISHTIN DANAJ TIRAN DHE DUHET NJI NE SHKUP NJI NE QAMERI DHE NJI MAL TE ZI.

FORCA ALBINI........
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Sat Nov 20, 2010 1:59 am

Me pune shume, e me fjal pak, si gjermanet me cekiqa qe thyn murin...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Sat Nov 20, 2010 2:56 pm

kombi bashkohet me shtups
e per shtups skemi shqiptare
po kemi per hajni e karrig e shkaterrim te kombit
pa shtups ska bashkim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Sat Nov 20, 2010 2:59 pm

Platforma e shqiperise natyrale eshte sikur platforma e fbksh qe deshtoje
sepse ne kete jane po ata njerez qe shkaterruan fbksh njerez interesi e hajna dezertore te lufte e udbashe te serbise.,njerez interesi
qe skane per qellim bashkimin po mashtrimin qe te pasurohen ne emer te bashkimit
ata qe e shajten Koco danaj per grek e tradhtare tashe jane bashke me te
sa te shajne sa te ngritin sa te ulin sa tradhtare sa patriote sa askushi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Sat Nov 20, 2010 4:18 pm

une mendoj platforma e bashkimit kishte me qen kur te ia mundsojm njeri tjetrit shit blerjen patateve e domateve Tiran-Prishtin-Shkup,dhe anasjelltas i ti lam platformat fiktive,medet he medet.......!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Sat Nov 20, 2010 5:16 pm

patate e domate po shesim edhe me serbine e maqedonin e malin e zi
bashkimi bahet me rferendum dhe me nje ushtri moderne
kurse ne nuk kemi as ushtri as politikane qe dojne bashkimin
kemi me shume hajna politikan se sa atdhetare
me shume levizje per interesa personale se per bashkim
pra jemi qyshe jemi,ashtu jemi....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
analisti
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 4
Age : 37
Vendi : Prishtinė
Registration date : 11/11/2010

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Mon Nov 22, 2010 11:53 am

po vrehet nje disponim i shum i mire per ribashkim te kombit dhe kjo eshte nje gje e mire, mirpo na duhet te ngutemi per shkak se kjo qeshtje mund te filloj te zbehet, dhe ne te njejten kohe nuk ka nje disponim europian qe ta lejoj kete qeshtje keshtu qe mund te na thyhen heshtat.
sa me pare, o burra, te fillojme te veprojme ne kete drejtim, per ne kosove disponimi eshte i mjaftueshem dhe e vetmja pune mbetet qe te i behet presojon sferes politike qe ti shtyj gjerat.
pra qe tani e tutje puna me e madhe eshte qe te gjejm menyrat e veprimit.

Cka duhet te bejm?
nga ta fillojme?
...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Mon Nov 22, 2010 2:28 pm

Fillojm me Ekonomi tani politik dhe ne fund ushtarak dhe ska kurrfarr fillozofije, por politikuajt tan e bejn dhe shtiren se esht aq e rrezikshme e koklavitur,qe gjoja ta lem se po po naj lejon me te vertet, e ju prishet srofulla e karrigat, se tani nuk na vyen nga 2-3 ministri te njejta po nga nji.........!
Arsye ka plot mos ti nomrojm....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
analisti
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 4
Age : 37
Vendi : Prishtinė
Registration date : 11/11/2010

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Mon Nov 22, 2010 3:00 pm

eshte e vertet qe ka shum arsye, dhe ajo kryesorja eshte se jemi Shqipetar dhe jemi ne token tone. Puna eshte se duhet te merret iniciativa, dhe nese Politikuajt tan nuk marrin nje iniciative te tille atehere per referendum ka forma tjera qe mund te merret iniciative, dhe keto forma na takojne ne qytetarve te thjesht qe e ndiejm vehten Shqipetar. Pra le te i propozojme format e inicimit te referendumit me peticione me presione si ne Prishtine ashtu edhe ne Tirane. ne nuk kerkojme asgje me teper se te drejten tone per te vendosur per vehten tone.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Tue Nov 23, 2010 6:57 pm

Qėshtja e refendumit duk di asht e rregulluar me ligj po qe ligji e mundson njė gjė atėhet duhet treguar Kombit dhe pregadit mir se Armiqt punojn nat e dit si dhe sot e kan mashen e tyre ne qdo shtet dhe nuk i duhet shum pun por duhet Populli t ejet i vetdijshem , dhe pregadit mnyren e tij kjo ėshtė e drejt nderkombatre dhe duhet me qdo kusht te realizohet .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Wed Nov 24, 2010 4:39 pm

Gjuhėtarėt kundėr shkrimtarėve
A mendojnė kta qė e mbrojnė sdandardin se me ket standard sui generis, tė ngurtėsuem rreptsisht mbrenda kufījve tė tosknishtes ose edhe tė hipertosknishtes, mbas nji 50 vjeēari tjetėr na do tė mbetemi pa thesarin kombtar (Eposi e Kreshnikėve, Kanuni i Lekė Dukagjinit, kuatrina e autorėve tė vjetėr Vaso Pasha, Fishta, Mjeda, Prennushi, Shantoja, Migjeni, Esad Mekuli, Pashku, Camaj, Zorba etj.) si dhe pa gati 40 shkrimtarė mā tė rij qė shkruejnė aktualisht me zell e me dashuni tė kulluet pėr letrat e traditėn e kryedialektit verior.

Nga Primo SHLLAKU mė 24 nėntor 2010 nė ora 12:15
Kto javėt e fundit āsht hapė nji debat mjaft i gjallė rreth konferencės qė do tė organizojė nė dhetor QSA-ja, lidhė me pasunimin e pėrmirėsimin e standardit. Po ndjekim me vemendje se nji pjesė e mirė e gjuhtarėve dhe studiuesve tė gjuhės janė tė paknaqun nga kjo ide dhe se po shpejtojnė me refuzue konfirmimin e pjesmarrjes sė tyne, tue gjetė shpesh edhe pretekste pak ose aspak bindėse.Kuptohet fare kjartė se reagimi i tyne lidhet me idenė e nji tabuje qė e shef standardin krejt nė rregull dhe se nuk ka arsye pse tė mblidhet nji konferencė rreth tij.

Nė shkrimet e tė gjitė atyne qė dikush mund t’i fuste nė kategorinė e establishmentit zyrtar tė studiuesve dhe kėrkuesve tė fushės sė gjuhėsisė, vazhdimisht flitet pėr “meremetime” tė vogla nė ftyrėn e standardit,si me thanė se dikush duhet tė marrė nji pickatore dhe, shum-shum, tė hjekė ndonji qime nė vetullėn e tij dhe kaq. Ideja qė shprehin se ky standard āsht diēka mā pak se pėrsosmėnia vetė u ban nder atyne sepse ky āsht nji produkt i nji bashkėsie historike studiuesish,dikur edhe sot zyrtarė,tė cilėt,tė shtymė bukur nė moshė,nuk do ta duronin “dialektikėn” e ndryshimeve pėrmirėsues, tė cilėn dikur e kishin premtue “me zemėr nė dorė” nė dokumentat e ktij standardi.

Mbrapa ksaj brengosje qė ata shfaqin, ndoshta deri nė refuzim, marrim vesht me hamendje sigurisht se ata kishin punue gjithė jetėn e tyne pa rivalė dhe pa asnji konkurrencė, mbrenda linjash tė hjekuna mirė dhe pa toleranca ravgimi. Linjat a priori qė vinin aso kohe prej qendrash politike pėr eufemi receptoheshin prej ktyne studiues si rreptėsi shkencore dhe si parimėsi. Kjo nuk ishte punė e keqe, sepse kush nuk i receptonte kshtu mund tė pėrballej me zemrimin e shtetit totalitar qė i dėnonte rreptė mosmirėnjoftėsit,pra ata qė inicoheshin ndėr studime me kritere mā shum politike sesa nisė prej aftėsish tė shfaquna e talentesh qė shpėrthejnė.

Studiuesi i nderuem Emil Lafe qė e ka emnin e vet nė Fjalorin e 1980 si bashkautor, nė nji shkrim tė tijin te “Gazeta Shqiptare” shpreh mjerimin e vet pėr prekjet eventuale qė ai hamendson te standardi. Si i rritun pa rival nė shkencėn e tij, si njeri qė ka mendue shum kohė nė kor dhe ka mbėshtetė nji ide tė mirė nė thelb,por qė e prish thelbin e vet nė mnyrėn sesi zbatohet,ai ndien shqetsim dhe ket shqetsim e shpreh haptas.Nė radhė tė parė ai ban thirrje haptas qė standardi tė mos merret si produkt komunist. Tue pritė deri sa tė dalė nji tjetėr me na thanė se letėrsia e vjetėr shqipe nuk āsht fetare, se Naimi nuk ishte bektashi, se Migjeni nuk ishte ateist, na nuk kemi mundsi me argumentue se thania e z.Lafe nuk āsht e vėrtetė, sepse ajo nuk ka precedent. Sadoqė t’i them unė atij se standardi ishte produkt i komunizmit shqiptar,se ai u vendos nga nalt poshtė e me diktat,sado t’i themi se ai kishte nė thelb metodat e vendosjes sė hegjemonisė dhe tė monopolit,se ishte produkt i nji konsensusi nė diktaturė,ai thotė jo dhe ktź e ka krejt seriozisht sa ne s’na mbetet tjetėr veē tė ndihemi fajtorė qė herėmbasherė e demonizojmė komunizmin,i biem nė qafė, mbasi ai ishte i keq e shnjerzor, por produktet e tij ishin tė mira,kaq tė mira sa edhe mbas 40 vjetėsh nuk kanė nevojė pėr pėrmirėsime(!). Bile nė shkrimin e vet ai na qorton qė tė mos e shikojmė gjuhėn si kuvend, ku duhet tė pėrfaqsohen krahinat.

Ta zemė se z.Lafe kur thotė krahinat ka parasŷsh Mirditėn e Dibrėn, Gramshin e Ersekėn, po letėrsinė kombtare a duhet ta pėrmbajė e ta spjegojė ky standard? Apo disa shkrimtarė u pėrjashtuen prej letėrsisė dhe mandej, kur u krye standardi e u kthyen kta shkrimtarė, nuk kishte mā vend pėr ta, sepse kur ishin shkundė dardhat, ata nuk kishin qėllue nėn pemė? Na ban shum pėrshtypje se kta gjuhėtarė tė nderuem nuk merakosen fare pėr letėrsinė dhe shkrimtarėt si pėrdoruesit e alkimistėt e gjuhės qė fjalėn e thjeshtė e tė rėndomtė e kthejnė nė stofė tė ēmueshme tė tingullit e tė rezonancės. Edhe pse kanė kalue 40 vjet tė thukta e kritika janė ngritė kta 20 vjetėt e fundit,ata nuk na thonė asnji fjalė pėr letėrsinė e shkrueme nė gegnisht,si do t’i bāhet halli asaj,a duhet qė pėr hatėr tė standardit tė sakrifikojmė letėrsinė gege qė lavrohet tash 500 vjet tė rrasta e qė pėrban traditėn e madhe letrare e humaniste tė kulturės sonė tė shkrimit.

A mendojnė kta se me ket standard sui generis, tė ngurtėsuem rreptsisht mbrenda kufījve tė tosknishtes ose edhe tė hipertosknishtes, mbas nji 50 vjeēari tjetėr na do tė mbetemi pa Eposin e Kreshnikėve, pa Kanunin e Lekė Dukagjinit, pa kuatrinėn e autorėve tė vjetėr,pa Vaso Pashėn,pa Fishtėn, pa Mjedėn, pa Prennushin e Shantojėn, pa Migjenin e Esad Mekulin,pa Pashkun e pa Camajn, pa Zorbėn e poetėt e msheftė tė kohės sė diktaturės si dhe gati 40 shkrimtarė mā tė rij qė shkruejnė aktualisht me zell e me dashuni tė kulluet pėr letrat e traditėn e kryedialektit verior. Apo me sui generis kuptojnė ketė indiferencė e anmiqsi tė ktij standardi ndaj letėrsisė kombtare e,pikėrisht,ndaj asaj mā tė mirės e me traditė mā tė gjatė e me nord tė shkoqun kah Prendimi? Nė cilėn praktikė botnore,tė sotme ose tė djeshme, krijimi i nji standardi mund t’i fshijė nga faqja e dheut letėrsisė sė vet nji parcele kaq gjigande tė prodhimit letrar tė gjatėkohėsisė e tė bashkėkohėsisė dhe tė vazhdojė me u quejtė gati i pėrsosun? Pėr hatėr tė moshės e tė punės me landėn e shźjtė tė gjuhės tonė po e pranojmė se standardi nuk qenka produkt i komunizmit, se gjuha nuk āsht kuvend ku pėrfaqsohen krahinat,por kuvend ku u imponohesh krahinave,por tė paktėn na thoni ju, gjuhėtarėt, se si do t’i vejė halli ktij korpusi gjigand letrash shqipe me stampė traditėn e lashtė e moderne gege, nė qoftė se na e vazhdojmė aparteidin ndaj saj dhe zbatojmė edhe sot si atėhere ligjin e msheftė e dinak tė monopolit? Me Danten nė Italinė e shek XIII filloi gjuha letrare italishte mbi bazėn e dialektit toskan, por mos harroni se po me Danten filloi edhe letersia vernakulare kombtare italiane dhe zgjedhja e dialektit toskan nuk lente jashtė asnji autor italian tė māparshėm, me pėrjashtim tė asaj letėrsie qė shkruhej nė latinisht,pra nė nji gjuhė tjetėr dhe tė vdekun, pėrmātepėr.

Sistemi komunist tek na ishte nji sistem i dhunshėm qė, para dhunės fizike e shpirtnore, pėrdorte dhunėn verbale. I gjithė sistemi punonte pėr t’i dhanė legjitimitet veprimeve tė pushtetit politik. E vėrteta u bā ftyra mā e pakandshme dhe shkencat ranė nė prehnin e voluntarizmit mā tė errėt si dhe tė nji determinizmi politik pragmatist qė nuancohej deri me gjendjet e hallakatuna shndetsore tė diktatorit. Kur z.Lafe thotė se gjermanėt e francezėt presin koka mbretnish, por nuk lejojnė t’u preket drejtshkrimi, ēfarė ka ai parasŷsh? Parandien ndonji natė tė Shėn Bartolomeut apo ka mbas vetes ndonji ushtri drejtshkruesish tė armatosun? Kur e ndrruet drejtshkrimin nė 1972, pse nuk ranė krena, apo ky zotni mendon si komunist i kulluet se me Partinė fillonte ora 0 dhe se rregulli i gjermanėve e i francezėve do tė zbatohej prej partisė ndaj tė tjerėve e jo kundėr vetė asaj? Ku ishte ai nė atė kohė? Pse s’e nxorri tė paktėn simbolikisht shpatėn dhe tė priste nji gjeth, se kokat qė ndrruen drejtshkrimin i kishte nė zyre ai dhe s’kish nevojė me i kėrkue larg?

Asėll-asėll “standardi” āsht emni i ri asaj qė u nis si Shqipja e Njėsuar Letrare. Me prumjet “ilegale” tė gegnishtes sot letėrsia shqipe nuk mund tė studiohet pa letėrsinė paralele gege.Pra historikisht e faktikisht duket se cilsori “letrare” ka ra si i pavėrtetė, sepse letėrsia gegnishte āsht edhe ajo e niveleve tė spikatuna letrare dhe me vlera mbetėse tė padiskutueshme. Ky fakt ka shvleftsue pėr mendimin tonė dy cilsorėt, edhe “letrare”, edhe “tė njėsuar”.Prandej fjala “standard” tingllon mā operative dhe mā ngushlluese. Poqese standardi nuk pėrmirsohet e nuk e zgjanon bazėn e vet qė tė spjegojė dhe tė pėrfshijė letėrsinė artistike dhe ligjėrimin e pėrditshėm, ai do tė katandiset nė gjuhė administrative dhe kjo nuk i ban ndonji nder. Vetėm hapja e bazės dhe rritja e valencave gjuhėsore unversale qė banojnė me shumicė te gegnishtja e pėrjashtueme mund tė na e kthejė letėrsinė kombtare pa firo e pa paraventa. Ose dikush ka kohė qė nuk e shef letėrsinė gege si diēka e vetja dhe puna ndryshon e fjalėt s’e mshefin diellin.

Instituti pėr Promovimin e Vlerave nė Gjuhė Shqipe mendon se vertikaliteti zhvillimor i gjuhės nuk mund tė arrihet tue ia ngushtue bazėn ksaj tė fundit.Gabimi i madh historik i politikave tė standardit ishte pėrjashtimi i gegnishtes dhe vendosja prej tij i nji regjimi okult monopoli. Prandej na si Institut kėrkojmė qė sė pari tė zmontohet prej praktikave tė standardit ēdo instinkt i tij monopolist qė ka prejardhje dhe stampė tė dukshme totalitariste. Ideja e bashkėveprimit ishte qesharake kur standardi filloi suprimimin e gegnishtes. E si mund tė ketė bashkėveprim kur ti i thue partnerit: vdis ti, po deshe tė bashkėpunojmė? Kjo politikė, atėherė dritėshkurtė e sot fanatike dhe konservatore, solli saturimin e standardit dhe papajtueshmėninė e strukturave. Instituti shef qė nė tė ardhmen e afėrt tė punojė pėr rehabilitimin moral dhe material tė gegnishtes, tė gjejė mnyra pėr ta normue dhe modernizue atź me studime mbi shndetin e saj mbas stinės sė vėshtirė asfiksuese, tė krijueme prej nji pėrmbysje tė pahirtė qė, simbas z.Lafe, duhet tė rrzonte krena heretikėsh.Por tė mos harrojmė se gjuha ka imanencėn e saj dhe transhendencėn.Ajo flitet e shkruhet sot, por mā fort ajo i pėrket sė kaluemes dhe tė ardhmes. Imponenca e traditės dhe brźzat e ardhshėm do tė merren me ndreqjen e marrzive tona.

(Autori asht shkrimtar i disa veprave poetike dhe diskursive, si dhe drejtor i Institutit pėr Promovimin e Vlerave nė Gjuhė Shqipe)

EDHE UNIFIKIMI GJOHSOR ESHT NJI PROBLEM I RADHES, QE NA PRET NESE NUK TRAJTOHET SI DUHET DHE KUSH DUHET, POR JU LIHET TULI ANTISHQIPTARI TE FLAS DHE TE MIRRET ME KET PROBLEM ESENCIAL.........!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Wed Nov 24, 2010 8:32 pm

Ribashkimi kombėtar i arritshėm me rrugė demokratike
Publikuar mė 23 nėntor, 2010 nė orėn 22:38 ( Para 19 orė e 48 minutave ) Lajme |


Nė Hotelin Grand nė Prishtinė u mbajt Tribuna Publike

Ribashkimi kombėtar i arritshėm me rrugė demokratike


Nė ambientet e Hotelit Grand nė Prishtinė, tė martėn u mbajt Tribuna Publike Kombėtare Politike Diplomatike me temė “Demokracia dhe mundėsitė e ribashkimit kombėtar”, tė cilėn e organizoi Unioni Gjithėkombėtar Shqiptar (UGJSH), nė tė cilin janė pėrfshirė rreth 30 subjekte, parti, lėvizje dhe shoqata, tė cilat kryesisht merren me ēėshtje kombėtare. Pėr kėtė Tribunė kishte mjaft pjesėmarrės dhe tė interesuar pėr tė marrė pjesė nė te, sepse kishte zgjuar interesim tema qė u shtjellua nė te. Me kumtesa rreth temės sė Tribunės u paraqitėn mbi 30 pjesėmarrės; Prof.Hazir Shala, Ferat Imeri, Cen Pushkolli, Nezir Kastrati, Nexhat Ibrahimi, Hysni Hoxha, Ahmet Pllana, Azem Bogaj, Behram Hoti e shumė tė tjerė. Pjesėmarrėsit thanė se ribashkimi kombėtar tash ėshtė i mundshėm pėrmes rrugėve demokratike dhe nė mėnyrė paqėsore, sepse kombi shqiptar ėshtė i ndarė nė gjashtė shtete, ndėrsa ribashkimi i kėtij kombi tė lashtė ėshtė e drejtė universale, tė cilėn nuk mund ta mohoj askush. /A.Fazliu/

Prishtinė, 23 nėntor


PS-AS NJI MEDIUM APO GAZET PERVEQ (AL-PRESS) NUK E JEP SIKUR TE KISH TE NDODHUR DIKU NE AFRIK E JO MJEDIS PRISHTINE!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Wed Nov 24, 2010 9:55 pm

po..po pasurov ne emer te bashkimit ,do ta bejne njerezit qe ne kohen e luftes ishin kunder UCK...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Wed Nov 24, 2010 10:51 pm

lene more burra
Nuk ka mund te na bashkon Ismajl Qemajli ,Isa Boletini
e shume atdhetare vte njohur e po na bashkojne hajnat be njerez te thjeshte qe ishin kunder per ndryshime te kushtetutes se 1974 ne kohen e millosheviqit
e atshe po na shiten se ne populli si di....
QE 3 mi vjet okupim pershkak se keshtu vepruam qe 3 mi vjet duke e mashtrua popullin matrapaz e bandit te ndryshem qe popullin e rjepen duke e vjedhur ....
As Fan Noli as Skenderbeu sa rriten te na bashkojne.
per dite vrasje hajni bashkpunim me shkije e qka jo ....
na flasin fantazira.......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Wed Nov 24, 2010 10:54 pm

Detektiv te jesh i bindur se kurre me afer bashkiimit nuk jemi, vetum votoje numrin 40 me 12 dhjetor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Wed Nov 24, 2010 11:06 pm

haaaa sa te pa pjekun jemi per ate edhe vuajme ..
me pare thojshin votoni ldk se do fitojme ,rrnofte I.Rugova ,pejgamber e qka jo...
pastaj PDK -bashkimi uha Thaqi thaqi ....pastaj mbete populli me gishta ne goje..
Jo ramushi i mIre a Ramushi ska me te ...pastaj ai Ramushi e bene politiken e Rugoves -jo sbene ky.....
Hajt LV e mire -jo keta ne pushtet jane bandit hajna se po punojne sipas rez1244.
Kosova seshte shtet .poshte unmik ,eulex gjygji etj.
Tashe regjistrohen sipas rez.1244 te keta hajna e bandit ,bashkpunojne me keta hajna .
regjistrohen ne gjygjin sipas 1244 ne kosoven multietnike ,ne unmik ,eulex.
haj more vella qka i thojne kesaj ..
jemi primitiv ,nuk jemi te afte te dallojme te miren e te keqen.
Te gjithe jane te regjistruar po ne kete gjygj dhe me programe sipas 1244..
O Drinii. mos u ngut se ke mu qudit edhe vete se skane me qen me te mire se keta fare ..
Edhe Hasha ishte i mire ne opozit edhe Ramushi ,po qe sote...
do bisedojme me vone ,analizo studijo e mos tja futim jo kjo parti jo ajo ...
Pse krijohen partit ....!!!!!!!
Une nuk i besoje askujte se te gjithe po rrejne mashtrojne .......
Une besoje kure nje levizje te mobilizon 50000 ushtare modern dhe e ze kufirin me Rashken......Jo partive kurre...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Sun Nov 28, 2010 12:59 pm

O BLEDI-edhe jugosllavi kur i ka pas 6-7 repuplike e dise krahina i qonte ka 7-8 kisht, por te gjitha ja shtinen ne bith te gjith gishtat-votat mos u merr me gjera jo parimore e te pa kuptima.se (BSHKIMI KOMBETAR) nuk humbet per ca vota qe kush nuk te pyt per asgje kurr, dhe votat tona sot sti i merr kush parasysh kurr-kurr kurr dhe njo nji jav mas andej..........!!!!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Sun Nov 28, 2010 2:24 pm

qe 100 vjet na rrejne ja sote ja neser
qe 20 vjet rrejne levizje dhe organizata
qka beren asgje vetem u pasunuan per veti
bile mos pritni hiq jane vetem fjala
leta pasunohen e do budall ende i besojne hajnave dhe disa tradhtzareve qe ne kohen e serbise punonin per te
e ne kete kohe bashkpunojne me te..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   Sun Nov 28, 2010 2:33 pm

Paj normal qe na genjej kur ne presim prej debileve gjera qe nuk esht ne natyren e tyre, pra ne duhet te veprojm mos te presim pra!?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Si ta ribashkojmė kombin she shtetin shqiptar?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: