Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 » Perkujtimi i 10 Vjetorit te vdekjes se Aristidh Koles

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 106
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: » Perkujtimi i 10 Vjetorit te vdekjes se Aristidh Koles   Mon Oct 11, 2010 6:14 pm

Perkujtimi i 10 Vjetorit te vdekjes se Aristidh Koles

Homazh pėr albanologun e madh dhe arvanitasin mė tė njohur tė ditėve tona, nė 10 vjetorin e ndarjes nga jeta Ne 11 tetor mbushen 10 vjet nga vdekja e studiuesit te njohur arvanitas Aristidh Kola.Ai lindi mė 8 korrik 1944 ne Thiva tė Greqisė Qendrore, zonė e cila banohet tėrėsisht nga arvanitas. Studioi pėr jurispudencė nė Athinė dhe pas mbarimit tė universitetit, pėr shumė kohė iu pėrkushtua traditave kombėtare tė shqiptarėve nė Greqi. Ne 1983 pėrfundoi librin e tij tė famshėm, "Arvanitasit dhe origjina e grekėve" (sjellė nė shqip nga Shtėpia Botuese “55”), qė bėri njė jehonė tė jashtėzakonshme nė tė gjithė Greqinė, si dhe nė diasporė. Aristidh Kola botoi revistėn tashmė tė njohur, "Besa", si dhe revistėn tjetėr periodike, "Arvanon". Ketu ai botoi thirrjen e shqiptarėve tė Greqisė, qė u bė nė fund tė shekullit XIX, gjė qė hodhi dritė mbi lidhjet e shumta tė shqiptarėve tė Ballkanit, tė cilėt kėrkonin njė shtet tė bashkuar, qė fillonte nga Veriu i Shqipėrisė sė asaj kohe, nė Nish tė Serbisė e deri nė Selanik tė Greqisė. Nė vargun e shumė librave tė Aristidhit, ėshtė edhe libri "Greqia nė ēarkun e Jugosllavisė sė Millosheviēit", i cili u botua edhe nė gjuhėn shqipe. Ai mbante lidhje dhe bashkėpunoi me shqiptarėt e Amerikės, me mikun e tij tė ngushtė, Antonio Belushi, nė Kozenca tė Italisė, me intelektualėt e Kosovės, tė Maqedonisė, tė Turqisė dhe atyre tė Shqipėrisė. Ai ishte lidhur edhe me arbėreshėt Korsikės. Ne vitin 1999 Aristidh Kola, nė mėnyrė heroike mbrojti nė dhjetėra emisione televizive, si dhe nė mjetet e informimit grek, luftėn e UĒK-sė. Ai iu kundėrvu propagandės sė neveritshme e tė ndyrė tė qarqeve ultranacionaliste greko-serbe, kundėr vėllezėrve tanė kosovarė, gjatė masakrave tė barbarėve serbė nė Kosovė dhe pėrkrahu bombardimet e NATO-s nė tė ashtuquajturėn Jugosllavi. Kola, si kryetar i shoqatės sė arvanitasve tė Greqisė "Marko Boēari", do tė akuzohej nga forcat ultrashoviniste ortodokse greke, vazhdimisht pėr tė vėrtetėn e ngjarjeve tė Kosovės, si dhe pėr tė vėrtetėn e shqiptarėve nė Greqi, qė ai i pėrfaqėsonte nėpėrmjet shoqatės sė tij, njohur edhe nga ligjet e shtetit grek. Atė e hodhėn nė gjyq pėrfaqėsues tė organizatave ultranacionale greke, tė cilat e kėrcėnuan edhe me vdekje. Aristidh Kola u sėmur krejt papritur mė 24 maj 2000 dhe tė mėrkurėn e 11 Tetorit 2000, jeta e tij u shua duke lėnė pas gruan Nansi, vajzėn Polikseni, djalin Pano si dhe veprat qė shkroi dhe e bėjnė emrin e tij tė pavdekshėm nė historinė e arvanitasve qė ėshtė edhe pjesė e historisė sė Shqipėrisė. Per kontributin e tij te vecante per ceshtjen shqiptare ai eshte dekoruar nga Presidentet Sali Berisha dhe Rexhep Mejdani. Ne vitin 2004 kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi, i dorėzoi zonjės Nansi Kola (gruas sė Aristidhit), njė fletė mirėnjohje tė Qeverisė sė Kosovės pėr veprėn dhe aktivitetin e bashkėshortit tė saj, Aristidh Kola, nė mbrojtje tė tė drejtave tė popullit tė Kosovės. Pas kėsaj, Kuvendi Komunal i qytetit tė Skėnderajt, i akordoi arvanitasit Aristidh Kola, titullin "Qytetar Nderi i Skėnderajt”. Pėrpjekjet pėr ta vrarė pėr herė tė dytė/Vrasja e dytė e Aristidh Koles po vazhdon intensivisht pas 11 tetorit 2000. Po behen tere perpjekjet per ta vrare per here te dyte Aristidh Kolen, per te varrosur bashke me trupin, edhe vepren e tij. Duhet bere shume qe te ndalet “vrasja” e dyte e Aristidh Koles. ..


Artisti Kadri Roshi dhe Aristidh Kola nė Athinė me 11 dhjetor 1997


Nė vargun e shumė librave tė Aristidhit, ėshtė edhe libri "Greqia nė ēarkun e Jugosllavisė sė Millosheviēit", i cili u botua edhe nė gjuhėn shqipe. Ai mbante lidhje dhe bashkėpunoi me shqiptarėt e Amerikės, me mikun e tij tė ngushtė, Antonio Belushi, nė Kozenca tė Italisė, me intelektualėt e Kosovės, tė Maqedonisė, tė Turqisė dhe atyre tė Shqipėrisė. Ai ishte lidhur edhe me arbėreshėt Korsikės.


Ne vitin 1999 Aristidh Kola, nė mėnyrė heroike mbrojti nė dhjetėra emisione televizive, si dhe nė mjetet e informimit grek, luftėn e UĒK-sė.Ai ju kundėrvu propagandės sė neveritshme e tė ndyrė tė qarqeve ultranacionaliste greko-serbe, kundėr vėllezėrve tanė kosovarė, gjatė masakrave tė barbarėve serbė nė Kosovė dhe pėrkrahu bombardimet e NATO-s nė tė ashtuquajturėn Jugosllavi. Kola, si kryetar i shoqatės sė arvanitasve tė Greqisė "Marko Boēari", do tė akuzohej nga forcat ultrashoviniste ortodokse greke, vazhdimisht pėr tė vėrtetėn e ngjarjeve tė Kosovės, si dhe pėr tė vėrtetėn e shqiptarėve nė Greqi, qė ai i pėrfaqėsonte nėpėrmjet shoqatės sė tij, njohur edhe nga ligjet e shtetit grek. Atė e hodhėn nė gjyq pėrfaqėsues tė organizatave ultranacionale greke, tė cilat e kėrcėnuan edhe me vdekje.

Aristidh Kola u sėmur krejt papritur mė 24 maj 2000 dhe tė mėrkurėn e 11 Tetorit 2000, jeta e tij u shua duke lėnė pas gruan Nansi, vajzėn Polikseni, djalin Pano si dhe veprat qė shkroi dhe e bėjnė emrin e tij tė pavdekshėm nė historinė e arvanitasve qė ėshtė edhe pjesė e historisė sė Shqipėrisė.

Dekorimet nga shteti shqiptar
Per kontributin e tij te vecante per ceshtjen shqiptare ai eshte dekoruar nga Presidentet Sali Berisha dhe Rexhep Mejdani.Ne vitin 2004 kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi, i dorėzoi zonjės Nansi Kola (gruas sė Aristidhit), njė fletė mirėnjohje tė Qeverisė sė Kosovės pėr veprėn dhe aktivitetin e bashkėshortit tė saj,Aristidh Kola, nė mbrojtje tė tė drejtave tė popullit tė Kosovės. Pas kėsaj, Kuvendi Komunal i qytetit tė Skėnderajt, i akordoi arvanitasit Aristidh Kola, titullin "Qytetar Nderi i Skėnderajt”.

Perpjekjet per ta vrare per here te dyte
Vrasja e dytė e Aristidh Koles po vazhdon intensivisht pas 11 tetorit 2000.Po behen tere perpjekjet per ta vrare per here te dyte Aristidh Kolen,per te varrosur bashke me trupin edhe vepren e tij.Por ndersa politika dhe media me vetedije apo jo po lejojne vrasjen e dyte te Aristidh Koles ne nuk duhet te rrime duarkryq.Diskutimi per vepren e tij ne internet dhe disa video te atdhtareve shqiptare ne youtube jane te lavderueshme, por te pamjaftueshme per te ndaluar vrasjen e dyte qe po i behet vepres se tij.Duhet bere me shume se kaq nga ju dhe miqte dhe te njohurit tuaj,se ne te kundert nuk do te mundemi ta ndalim vrasjen e dyte te Aristidh Koles.
Pervec kesaj mendoj se ne 11 Tetor 2008 te gjithe duhet te japim kontributin tone personal per te mos lejuar vrasjen e dyte qe po i behet rilindasit modern Aristidh Kola.Nje bisede me miqte, nje ndezje qiriri ose qofte edhe nje mendim per te ne kete dite,do te jete nje kontribut i vyer per te nderuar vepren e tij.Dhe kjo eshte me e pakta qe po bejme per te.
Ketu poshte eshte nje video e kengetarit Lirio Nushi kushtuar Aristidh Koles.Ne sfond eshte Aristidh Kola duke mbrojtur ceshtjen e Kosoves ne televizionet greke.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 106
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: » Perkujtimi i 10 Vjetorit te vdekjes se Aristidh Koles   Mon Oct 11, 2010 9:31 pm

The Great Arvanite Hero - Aristidh Kolia

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: » Perkujtimi i 10 Vjetorit te vdekjes se Aristidh Koles   Tue Oct 12, 2010 7:48 am

rrespekt ka qen shtyll kryesore ne greqi, leht te qoft dheu,
Aristidh Kola.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 106
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: » Perkujtimi i 10 Vjetorit te vdekjes se Aristidh Koles   Tue Oct 12, 2010 6:49 pm

Interesant eshte qe edhe te tjeret presidente (Arvanite) te shoqates Marko Bocari vdiqen nga e njejta diagnoze = Leukemia !


Gazetari nga Salamina, Anastas Kullurioti , diagnoza = Leukemia !

Teodor Kollokotronin e helmuan nė burg , diagnoza =Leukemia !

Aristidh Kola , diagnoza = Leukemia !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: » Perkujtimi i 10 Vjetorit te vdekjes se Aristidh Koles   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
» Perkujtimi i 10 Vjetorit te vdekjes se Aristidh Koles
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: