Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Share | 
 

 Veshjet tradicionale shqiptare

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1415
Age: 104
Vendi: Arbėri
Registration date: 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:46 am

Eshte e vertutar qe kane mbajte TIRQI .
I postoj nje dite edhe librat e hershme qe e vertotojne te njejten .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi


Female
Numri i postimeve: 4680
Age: 28
Vendi: Atje ku un dua ..............
Registration date: 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:52 am

???????????????? kam pare nje filem me kesule sikur te shqiptarve por jo identike sikur kesuel se kan shqiptaret,ja e till sikur se e odisut ama kjo ngjason me shum me ato se bartin muslmanet se vin nga haxhi,ku mbulohet vetem pjesa e larte kokes jo e gjitha .....pastaj edhe te krishtert (prifta )bartin diq te ngjajshem me kete te odiseut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1415
Age: 104
Vendi: Arbėri
Registration date: 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:55 am

Cito :
fiona
bashe kisha pase qef ta lexoj ate artikull!!

Ushtaret Anglez nga e kane marre fustanellen :
Cito :
The fustanella, or white kilt, of the traditional Albanian is as common in the
streets of Athens as the private soldier's uniform in London
(The classic and the beautiful from the literature of three thousand years‎ - Page 395
by Henry Coppée - Juvenile Nonfiction - 1895 page 395)

Skocezet

Cito :
Famous Albanian Fustanella
The famous Albanian kilt (or fustanella as it is known in the Albanian language) was common dress for men in the 13th century where it was regularly worn by a tribe of the Dalmatians, one of the Illyrian progenitors of the Albanians. At that time, the kilt was called Dalmatica, however, theories exist that the kilt really had its origin during much earlier times as a long shirt called linja which, when gathered at the waist by a sash, gave the appearance of a knee- or calf-length kilt. Depending on the social status of the wearer, materials used in fabricating the fustanella (thereby defining the number of pleats) ranged fromcoarse linen or woolen cloth for villagers to luxurious silks for the more affluent. Although the kilt was once worn by men throughout Albania, today it is seen only on special occasions in southern Albania, especially in the Gjirokaster area, and in the Albanian regions of Montenegro, Kosova, Serbia, Macedonia, and Greece.

The Hungarian sociologist, Baron Nopcsa, believed that the Albanian, or Illyrian, kilt became the original pattern for the Roman military dress, and, because of its similarity to the Celtic kilt, he also theorized that the Roman legions in Britain, through the presence of its Illyrian element, probably started the fashion among the Celts (it may also be interesting to note that the Celtic word for Scotland is Alban).

Lord Byron, in Childe Harolds Pilgrimage, observed the ...Albanian kirtled to the knee, and T.S. Finlay in his Travels through Greece and Albania states, unequivocally, that It was the fame of the Albanians which induced the modern Greeks to adopt the Albanian kilt as their national costume.
See The Albanians and Their Territories, Pages 164-166, 8 Nentori Publishing House, Tirana, 1985, and Faik Konitzas Albania: Rock Garden of Southeastern Europe , Pages 81-90
From at least the 14th century, a strong cotton cloth called fustan was produced - hence the name of the garment fustan and later the diminutive fustanella. But archeological evidence points to the fustanella as being a more ancient form of clothing. Among the more important (archeological) finds are 1. a small ceramic statue from the 4th century C.E.(AD) found in Durres which depicts a man wearing a long fustanella fastened with two bands across the chest; 2. a gravestone from the 3rd to 4th century C.E.(AD) found in Smokthine, near Vlora, which shows a man dressed in a fustanella; and 3. a much more ancient figurine found in Maribor, Slovenia, which dates from the 5th century B.C.E. (BC) which also shows a fustanella worn with the two bands across the chest.

Ka edhe shume tjera .

Pėrkthimi (kėtkoj falje nga Antari pėr ndėrhyrje )

Cito:
Fustanella e famshme shqiptare
Fustanellė tė njohur shqiptarė (ose fustanella siē ėshtė e njohur nė gjuhėn shqipe) ėshtė veshje e zakonshme pėr burra nė shekullin e 13, ku ajo ishte veshur rregullisht nga njė fis i Dalmatians, njė nga paraardhėsit ilir e shqiptarėve. Nė atė kohė, fustanellė u quajt Dalmatica, megjithatė, teoritė qė ekzistojnė fustanellė tė vėrtetė e kishte origjinėn e vet nė kohė shumė mė herėt si njė kėmishė tė gjatė tė quajtur Linja e cila, kur u mblodhėn nė bel nga njė brez, i dha shfaqja e njė gju-ose -viē gjatėsi fustanellė. Nė varėsi tė statusit shoqėror tė vjetėrohet, materialet e pėrdorura nė fabrikuar fustanella (duke pėrcaktuar numrin e pleats) shkonin prej liri ose rroba tė leshta fromcoarse pėr fshatarėt tė silks luksoze pėr mė tė pasur. Edhe pse fustanellė ishte i veshur dikur me burrat nė tė gjithė Shqipėrinė, sot ėshtė parė vetėm nė raste tė veēanta nė Shqipėrinė e jugut, sidomos nė zonėn e Gjirokastrės, dhe nė rajonet shqiptare tė Malit tė Zi, Kosova, Serbia, Maqedonia dhe Greqia.

Sociolog hungarez, baroni Nopēa, besonte se shqiptar, apo ilir, fustanellė u bė model origjinal pėr veshje romake ushtarake, dhe, pėr shkak tė ngjashmėria e saj me fustanellė Celtic, ai gjithashtu theorized se legjionet romake nė Britani, nėpėrmjet pranisė e elementit tė saj ilire, ndoshta ka filluar tė modės nė mesin e Celts (kjo mund tė jetė interesante tė theksohet se fjala Celtic pėr Skoci ėshtė Alban).

Lord Bajroni, nė Harolds Childe Pelegrinazhet, vėrejti ... shqiptare kirtled nė gju, dhe TS Finlay nė udhėtimet e tij nėpėrmjet Greqisė dhe Shqipėrisė shteteve, pa mėdyshje, se Ai ishte fama e shqiptarėve qė nxiti grekėt moderne tė miratojė fustanellė shqiptare si kostum e tyre kombėtare.
Shih shqiptarėt dhe territoret e tyre, Faqe 164-166, 8 Nentori Shtėpia botuese, Tiranė, 1985, dhe Faik Konitzas Shqipėria: Kopshti Rock i Evropės Juglindore, Faqe 81-90
Nga tė paktėn shekullit 14, njė leckė tė fortė pambuku quajtur fustan ėshtė prodhuar - kėshtu emrin e fustan veshje dhe mė vonė fustanella vogėl. Por, pika arkeologjike dėshmi tė fustanella si njė formė mė tė lashtė tė veshjeve. Ndėr mė tė rėndėsishme (arkeologjike) gjen janė 1. njė statujė e vogėl qeramike nga shekulli er 4 (AD) gjetur nė Durrės e cila pėrshkruan njė njeri i veshur me njė fustanella tė gjata tė lidhur me dy shirita tė gjithė gjoks; 2. njė gur varri nga 3 nė 4 shekullit CE (AD) gjendet nė Smokthine, afėr Vlorės, e cila tregon njė njeri i veshur me njė fustanella, dhe 3. njė figurinė shumė mė tė lashtė janė gjetur nė Maribor, Slloveni, i cili daton nga shekulli i 5 pes (BC), i cili gjithashtu tregon njė fustanella veshur me tė dy grupet tė gjithė gjoks.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1415
Age: 104
Vendi: Arbėri
Registration date: 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:57 am

Cito :
???????????????? kam pare nje filem me kesule sikur te shqiptarve por jo identike sikur kesuel se kan shqiptaret,ja e till sikur se e odisut ama kjo ngjason me shum me ato se bartin muslmanet se vin nga haxhi,ku mbulohet vetem pjesa e larte kokes jo e gjitha .....pastaj edhe te krishtert (prifta )bartin diq te ngjajshem me kete te odiseut.
Asnje komb tjeter ne bote nuk e mban Plisin e shqiptareve . Te garantoj , prandaj shikoje edhe njehere ate film :)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1415
Age: 104
Vendi: Arbėri
Registration date: 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:59 am

Skocezet dhe fustanella (tjeter )

Lord Byron:
Cito :
The Arnauts, or Albanese, struck me forcibly by their resemblance to the Highlanders of Scotland, in dress, figure and manner of living. The kilt, though white; the spare, active form; their dialect, Celtic in sound, and their habits, all carried me back to Motven. No nation are so detested and dreaded by their neigbours as the Albanese; the Greeks hardly regard them as Chrystians, or the Turkd as moslems; and in fact they are a mixture of both, and sometimes neither. Their habits are predatory; all are armed; and the red-shawled Arnauts, the Montenegrins, Chimariots and Gedges are treacherous; the others differ somewhat in garb, and essentially in character.


Arnauts, ose Albanese, i goditur me forcė nga ana e tyre ngjashmėri me malėsorėt e Skocisė, nė, figura veshje dhe mėnyrėn e jetesės. Fustanellė, ndonėse e bardhė, kėmbimi, formėn aktive, dialektin e tyre, Celtic nė zė, dhe zakonet e tyre, tė gjitha tė kryera mė mbrapa nė Motven. Nuk ka komb janė tė urryer aq dhe dreaded nga fqinjėt e tyre si Albanese, grekėt mezi i shohin si Chrystians, ose Turkd si myslimanė, dhe nė fakt ata janė njė pėrzierje e tė dy, dhe nganjėherė as. Zakonet e tyre janė grabitqare, tė gjithė janė tė armatosur, dhe Arnauts kuqe-shawled, malazezėt, Chimariots dhe Gedges janė tė pabesė; tė tjerėt ndryshojnė disi nė vesh, dhe nė thelb nė karakter.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi


Female
Numri i postimeve: 4680
Age: 28
Vendi: Atje ku un dua ..............
Registration date: 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:59 am

he !po un e ceka( jo identike )
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi


Female
Numri i postimeve: 4680
Age: 28
Vendi: Atje ku un dua ..............
Registration date: 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 1:09 am

[quote The fustanella, or white kilt, of the traditional Albanian is as common in the
streets of Athens as the private soldier's uniform in London
(The classic and the beautiful from the literature of three thousand years‎ - Page 395
by Henry Coppée - Juvenile Nonfiction - 1895 page 395) quote]


. Fustanella, ose fustanellė e bardhė, e tradicionale shqiptare ėshtė aq e zakonshme nė rrugėt e Athinės si private e ushtar uniforme nė Londėr (klasike dhe e bukur nga literatura e tre mijė vjet - Faqja 395 nga Henry Coppée - mitur Nonfiction - 1895 faqe 395)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1415
Age: 104
Vendi: Arbėri
Registration date: 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 1:10 am

Fustanella ne antike


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi


Female
Numri i postimeve: 4680
Age: 28
Vendi: Atje ku un dua ..............
Registration date: 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 1:23 am

Cito :
Cito:
Famous Albanian Fustanella
The famous Albanian kilt (or fustanella as it is known in the Albanian language) was common dress for men in the 13th century where it was regularly worn by a tribe of the Dalmatians, one of the Illyrian progenitors of the Albanians. At that time, the kilt was called Dalmatica, however, theories exist that the kilt really had its origin during much earlier times as a long shirt called linja which, when gathered at the waist by a sash, gave the appearance of a knee- or calf-length kilt. Depending on the social status of the wearer, materials used in fabricating the fustanella (thereby defining the number of pleats) ranged fromcoarse linen or woolen cloth for villagers to luxurious silks for the more affluent. Although the kilt was once worn by men throughout Albania, today it is seen only on special occasions in southern Albania, especially in the Gjirokaster area, and in the Albanian regions of Montenegro, Kosova, Serbia, Macedonia, and Greece.


Cito: Famous Shqiptar Fustanella shqiptare fustanellė famshėm (ose fustanella siē ėshtė e njohur nė gjuhėn shqipe) ėshtė veshje e zakonshme pėr burra nė shekullin e 13, ku ajo ishte veshur rregullisht nga njė fis i Dalmatians, njė nga paraardhėsit ilir e shqiptarėve . Nė atė kohė, fustanellė u quajt Dalmatica, megjithatė, teoritė qė ekzistojnė fustanellė tė vėrtetė e kishte origjinėn e vet nė kohė shumė mė herėt si njė kėmishė tė gjatė tė quajtur Linja e cila, kur u mblodhėn nė bel nga njė brez, i dha shfaqja e njė gju-ose -viē gjatėsi fustanellė. Nė varėsi tė statusit shoqėror tė vjetėrohet, materialet e pėrdorura nė fabrikuar fustanella (duke pėrcaktuar numrin e pleats) shkonin prej liri ose rroba tė leshta fromcoarse pėr fshatarėt tė silks luksoze pėr mė tė pasur. Edhe pse fustanellė ishte i veshur dikur me burrat nė tė gjithė Shqipėrinė, sot ėshtė parė vetėm nė raste tė veēanta nė Shqipėrinė e jugut, sidomos nė zonėn e Gjirokastrės, dhe nė rajonet shqiptare tė Malit tė Zi, Kosova, Serbia, Maqedonia dhe Greqia.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi


Female
Numri i postimeve: 4680
Age: 28
Vendi: Atje ku un dua ..............
Registration date: 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 1:29 am

Cito :
The Hungarian sociologist, Baron Nopcsa, believed that the Albanian, or Illyrian, kilt became the original pattern for the Roman military dress, and, because of its similarity to the Celtic kilt, he also theorized that the Roman legions in Britain, through the presence of its Illyrian element, probably started the fashion among the Celts (it may also be interesting to note that the Celtic word for Scotland is Alban).

Lord Byron, in Childe Harolds Pilgrimage, observed the ...Albanian kirtled to the knee, and T.S. Finlay in his Travels through Greece and Albania states, unequivocally, that It was the fame of the Albanians which induced the modern Greeks to adopt the Albanian kilt as their national costume.
See The Albanians and Their Territories, Pages 164-166, 8 Nentori Publishing House, Tirana, 1985, and Faik Konitzas Albania: Rock Garden of Southeastern Europe , Pages 81-90


Sociolog hungarez, baroni Nopēa, besonte se shqiptar, apo ilir, fustanellė u bė model origjinal pėr veshje romake ushtarake, dhe, pėr shkak tė ngjashmėria e saj me fustanellė Celtic, ai gjithashtu theorized se legjionet romake nė Britani, nėpėrmjet pranisė e ilire element tė saj, ndoshta ka filluar tė modės nė mesin e Celts (kjo mund tė jetė interesante tė theksohet se fjala Celtic pėr Skoci ėshtė Alban). Lord Bajroni, nė Harolds Childe Pelegrinazhet, vėrejti ... shqiptare kirtled nė gju, dhe TS Finlay nė udhėtimet e tij nėpėrmjet Greqisė dhe Shqipėrisė shteteve, pa mėdyshje, se Ai ishte fama e shqiptarėve qė nxiti grekėt moderne tė miratojė fustanellė shqiptare si kostum kombėtar e tyre. Shihni shqiptarėt dhe territoret e tyre, Faqe 164-166, 8 Nentori Shtėpisė Botuese, Tiranė, 1985, dhe Faik Konitzas Shqipėria: Kopshti Rock i Evropės Juglindore, Faqe 81-90
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi


Female
Numri i postimeve: 4680
Age: 28
Vendi: Atje ku un dua ..............
Registration date: 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 1:33 am

Cito :
From at least the 14th century, a strong cotton cloth called fustan was produced - hence the name of the garment fustan and later the diminutive fustanella. But archeological evidence points to the fustanella as being a more ancient form of clothing. Among the more important (archeological) finds are 1. a small ceramic statue from the 4th century C.E.(AD) found in Durres which depicts a man wearing a long fustanella fastened with two bands across the chest; 2. a gravestone from the 3rd to 4th century C.E.(AD) found in Smokthine, near Vlora, which shows a man dressed in a fustanella; and 3. a much more ancient figurine found in Maribor, Slovenia, which dates from the 5th century B.C.E. (BC) which also shows a fustanella worn with the two bands across the chest
Nga tė paktėn shekullit 14, njė leckė tė fortė pambuku quajtur fustan ėshtė prodhuar - kėshtu emrin e fustan veshje dhe mė vonė fustanella vogėl. Por, pika arkeologjike dėshmi tė fustanella si njė formė mė tė lashtė tė veshjeve. Ndėr mė tė rėndėsishme (arkeologjike) gjen janė 1. njė statujė e vogėl qeramike nga shekulli er 4 (AD) gjetur nė Durrės e cila pėrshkruan njė njeri i veshur me njė fustanella tė gjata tė lidhur me dy shirita tė gjithė gjoks; 2. njė gur varri nga 3 nė 4 shekullit CE (AD) gjendet nė Smokthine, afėr Vlorės, e cila tregon njė njeri i veshur me njė fustanella, dhe 3. njė figurinė shumė mė tė lashtė janė gjetur nė Maribor, Slloveni, e cila daton nga shek 5 (pes) i cili gjithashtu tregon njė fustanella veshur me tė dy grupet tė gjithė gjoks
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1415
Age: 104
Vendi: Arbėri
Registration date: 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 1:37 am

Cito :
fiona
Nga tė paktėn shekullit 14, njė leckė tė fortė pambuku quajtur fustan ėshtė prodhuar - kėshtu emrin e fustan veshje dhe mė vonė fustanella vogėl. Por, pika arkeologjike dėshmi tė fustanella si njė formė mė tė lashtė tė veshjeve. Ndėr mė tė rėndėsishme (arkeologjike) gjen janė 1. njė statujė e vogėl qeramike nga shekulli er 4 (AD) gjetur nė Durrės e cila pėrshkruan njė njeri i veshur me njė fustanella tė gjata tė lidhur me dy shirita tė gjithė gjoks; 2. njė gur varri nga 3 nė 4 shekullit CE (AD) gjendet nė Smokthine, afėr Vlorės, e cila tregon njė njeri i veshur me njė fustanella, dhe 3. njė figurinė shumė mė tė lashtė janė gjetur nė Maribor, Slloveni, e cila daton nga shek 5 (pes) i cili gjithashtu tregon njė fustanella veshur me tė dy grupet tė gjithė gjoks
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1415
Age: 104
Vendi: Arbėri
Registration date: 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Fri Nov 19, 2010 12:08 am

Trashimigia kulturore te populli shqiptare , tregon edhe kjo foto nga shekulli V , quhej "Helene " ..
Foto e pare , orgjinali , dhe poshte shqiptaret ne kohen e sotshme me te njejten veshje dhe te njejten valle .


Marre nga Zeus10.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1415
Age: 104
Vendi: Arbėri
Registration date: 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Fri Nov 19, 2010 12:21 am

Tentimi i te ashtuquajtureve "grek" per te vjedhur gjithcka cka eshte Shqiptare (sepse atyre gjithe keto veshje nga koha antike u mungojne ) eshte i kote .
Shqiptaret e shofin authoktonine e tyre per gjdo dite , si ne traditat , veshjet, vallet , instrumentet muzikore , trimera , mikepritja etj :

Autoret e huaj per veshjen e shqiptareve :

edhe shume te tjere ..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Male
Numri i postimeve: 1415
Age: 104
Vendi: Arbėri
Registration date: 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Fri Nov 19, 2010 12:48 am

Shqiptaret me fustanella te bardha qe i sherbyen Mehmet Aliut ne Egjipt .
Si gjithandej , fustanellen kombetare veshur :


Cito :
Oil Paintings By Gerome, Jean Leon(1824 - 1904), Painter, Sculptor, France, Orientalism
Title: Prayer in the House of an Arnaut Chief 1857
Artist: Jean-Leon Gerome (1824 - 1904)
Linku :
http://www.2artgallery.com/gallery/prayer-in-the-house-of-an-arnaut-chief-by-gerome-jean-leon-p-6354.html?osCsid=b2901f510ccf9a9572ea3b75c388a788

Shqiptaret e Egjyptit \ Albanians of Egypt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Veshjet tradicionale shqiptare
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar ::  :: -
Kėrce tek: