Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Stop perqarjeve....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Femi Halimi
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 33
Age : 63
Vendi : Gjilan
Profesioni/Hobi : Redaktor i Revistės Letrare "Ujėvara" Gjilan
Registration date : 05/01/2011

MesazhTitulli: Stop perqarjeve....   Thu Apr 28, 2011 12:02 pm

Pėrshėndetje! Mirė ėshtė tė shprehim opinionet tona dhe kjo ėshtė liria, porse liria ka kufinj dhe pėr kėtė, ka njė rregull qė pėrkufizon shprehjen. Nė Odat tona kanė pasur kėtė pėrkufizim rregull tė shprehjeve, kur nuk kanė pasur arsim fare. Njė anglez ka marrė notėn mė tė lartė nė njė Univerzitet anglez mu me temėn pėr bisedat nė Odat shqiptare tė Veriut! U ka thėnė tė vetėve se duhet tė shkojnė tė marrin mėsim si duhet folur nė vend publik! Ēka u bė tash, qė nė opinion tė ketė kėsi niveli tė ulėt tė shprehjeve, me ngarkesė dhe pa kriter?! Mirė ėshtė tė flasim shlirė, por me rregull. Guximi qytetar ėshtė njė kulturė e maturisė, jo e sulmeve me ofendime, veēse jemi tash me parti! Ėshtė ditur se me hyrjen e partive nė jetėn tonė publike, do tė rrėnohet bota e vlerave njerėzore. kjo po ndodh edhe te ne nė Kosovė. Ndėrkaq unė mendoj se njė intelektual nuk guxon tė thej rregullat e shprehjes humane e kulturore dhe vetė intelektuali duhet tė ruaj profesionizmin e vet. Nuk shkon interesi i partisė dhe e vėrteta jetėsore, e mbrojtur me kulturė e dinjitet. Duke anashkaluar rregullat e sjelljes humane nė opinion, humbet e drejta pėr tė folur pėr tė vėrtetėn dhe nė tė vėrtetėn. Po dua tė them se kusht pėr tė pranuar mendimin e dikujt, ėshtė sėpari shtrimi i opinionit me masė kulturore, pėrndryshe, kot ēirret dikush pėr tė vėrtetėn e vet dhe tė drejtėn e vet, me sjellje tė ulkėt. Edhe Politika ka art dhe kulturė dhe sulmet pa kurrfarė arsyeje, vetėm pėr pėrfitim personal e klanor partiak, nuk mund tė jenė vlerė politike! Preferoj tė lexojnė gjithė kėta shkrues kėshtu, librin e Aristotelit sėpari, pėr Politikėn, atin e politikės, e pastaj tė hyjnė nė politikė. Kjo temė pėr Sali Berishėn e Edi Ramėn ėshtė e keqpėrdorur tejmase dhe nuk ėshtė kulturė politike, pėr mė tepėr, sėpari prej vetė kėtyre akterėve nė skenėn tonė politike!
Tė ruajmė veten dhe tė flasim me arsye e kulturė, pa marrė parasysh rastin! Nėse me mendėsinė e deritashme merren gjėrat, jeta jonė duket Ferr, gjė qė nuk ėshtė e kėtillė, aspak! Kultura, iu lutem! Etj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ann@
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 204
Age : 29
Vendi : Large nga toka:)
Registration date : 20/04/2011

MesazhTitulli: Re: Stop perqarjeve....   Thu Apr 28, 2011 9:18 pm

Pershendetje Femi,e lexova me vemendje dhe per me permbledhe kete qe ke shkru eshte kjo...''Eshte shume e drejte te mos jemi te pajtimit per nje qeshtje politike,kulturore,sociale etj,por asesi nuk eshte e domosdoshme te bime ne konflikte''

KLM:)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Stop perqarjeve....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: