Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Fjali te ndryshme ne dialektet tona.

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Tue Jun 28, 2011 1:06 am

Arber te jeshe i bindur se irlandezet ne keto 20 vitet e fundit kane ber shume progres ne gjuhen e te parve te tyre, ata edhe ne parlamentin evropian e flasin gjuhen gelike, njashtu shenjat e kominikacionit jane ne dy gjuhe e dhe TV TEG4 eshe ne gjuhen gelike sa iperket se sa eshte e peraft kjo gjuhe e vjeter me gjuhen shqipe, une kam cekur edhe nje her se shume fjale po tingelloishin shqip, si pershembull kur po njihshin, po filloshin si ne Ae ady e keshtu me radhe, njashtu edhe penes pi thoshin pen, e shume fjali te tjera.
Kur punoja ne Quinns zihesha shpesh me nje shoke pune, sidomos per gjuhe, dhe kur ai pati datlindje ia pata dhuru si dhurat fjalorin e gjuhes gelike, ishte vetum nje provokim i imi. Por do te interesohem dhe do ta gjei kete fjalor dhe do sjelli fjali nga gjuha gelike qe tingelloin shqip. Por siq e theksova ne fillim irlandezet pas 400 vitve okupim braktisen gjuhen e tyre , por nderkohe ju kankthy dhe po e mesoin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 106
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Tue Jun 28, 2011 1:08 am

I kan edhe disa tradita te vjetra te njejta me shqiptaret , si pershembull gjarperine e shtepise etj :)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Tue Jun 28, 2011 1:13 am

O krejt te marrun (budall) jane si ne... Edhe keta marun si ne per nje shtet, i mashtroi evropa edhe keta, si ne...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mujota
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 22
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Sun Jul 03, 2011 6:20 pm

Ne nuk jemi budallenj jemi te mashtruar,te genjyer,te tradhetuar.......por me e keqja eshte besojm lehte..........nuk kerkojm shpesh fakte....por cdo gje kalon......dhe me kalimin e kohes cdo gje do permisohet!!!......Besoj!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Sun Jul 03, 2011 8:23 pm

Mujota- spo e di se se po mendon sjem budallenj?
Por un mendoj dhe kah ne ne ferizaj thojn se budallia brina nuk ka....!

Bash keshtu siq jem dhe si po veprojm i thojn budall-hajvan.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mujota
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 22
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Sun Jul 03, 2011 9:12 pm

E po ne s'kemi faj,jo!!Por prape ne kemi faj,sepse ne budalllenjet i leme te na udheheqin..........Edhe e vertet budalla brina s'ka.........Edhe ata njerz jane te "ndershem" sa me s'ka!!!.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Tue Jul 05, 2011 10:27 pm

Volla bilah, me sa kame ndegju une mujota ne nahijen teme, vetum budallen e mashtron... Edhe njo tek ne themi pa e hnger nje thes kryp mos i beso njerit...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mujota
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 22
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Tue Jul 05, 2011 11:30 pm

E po Drin une s'kam faj,se ende ska ardhur koha ime........E kripe ha ende ndoshta beson me shume........
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Mon Oct 10, 2011 10:46 pm

O milet si jeni, keni hup kreit, po qa pabani a po vyni hiq, ai keni qite drute per dimer. Milet bahi gati per dimer se ka me kan dimen i madh, e me turshi shka i kin punt ai kini shti a jo, nejse milet une ju diftova per dimen, hait naten e mire e mir u diftofshim.
Metemajra
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Wed Oct 12, 2011 2:10 pm

Gati ne cdo gjuhe ka elemente apo fjale te dialekteve te ndryshme.Por neglizhenca e perdoruesve te gjuhes shume shpesh i perdorin fjalet e huaja ,ne gjuhen tone sidomos perdoren teper si psh fjalia suport,suporting, back ground ete tjera .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Tue Nov 15, 2011 12:44 am

O miliet si jeni, a ka nai te re nga ju, me temajra, selam po ju baj tanve ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Sun Nov 20, 2011 10:54 pm

Shqiptaret kane dy dialekte gegerishten dhe toskerishten dhe te dyja jane te mira.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Sat Dec 31, 2011 8:21 pm

Per hajr Senja e re.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Wed Jan 04, 2012 9:23 pm

Volla bilah, do sene nuk po i marr vesh, do do sa thoin na njekim rrugen e gandit, mrena ore nrroin menjen edhe bahen taman fetar edhe fetar se jo mahi... Sikur ky jarani i jem, Ham musliman emhamdurela edhe enverist, o jarani i pites o Detektiv nuk hahet bre me dy lug, nese ban shka te dush une veq te diftove qe te kam jaran........ Hait met majra kreit mileti i BK.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   Tue Mar 06, 2012 10:56 pm

A jeni,si jen Stabil e Bashkom, deftona nai sen ane kah ju.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Fjali te ndryshme ne dialektet tona.   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Fjali te ndryshme ne dialektet tona.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Zonė e lirė :: Tema tė ndryshme-
Kėrce tek: