Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Sali Berisha Dhenderr i Serbise

Shko poshtė 
AutoriMesazh
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Sali Berisha Dhenderr i Serbise   Thu Jun 16, 2011 10:37 am

Kishna pas deshire te debatojme per kete teme!
Sa keni dijeni qe Sali Berisha e ka Gruan Shkine te Serbise.
Prej Sllobodanka e ka shenderrua emrin ne Liri.
Kurse ne Offiqari egziston e shenuar me emrin e vjeter Sllobodanka.
Ky burre qe shkeli embargon me 1991.
Ky burre qe Bashkpunon me fazliqin e Mishkoviqin ,ky qe akuzoi UCK-ne
Ky qe perzuni nga shqiperia Adem Jasharin dhe fehmi Lladrovcin me shoke.
Ky me Lulzim Bashen qe akuzuan UCK-ne ne UNMIK.Ky qe fali Detin greqise .
E shueme te keqija qe ja bene Popullit dhe shtetit Shqiptare.
Kushe eperkrahe kete njeri dhe pse!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha Dhenderr i Serbise   Thu Jun 16, 2011 3:57 pm

Per SALEN nuk kam qka me than mé e i kam thén te gjitha, si te paskan stafi me qel ket tem bile........!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha Dhenderr i Serbise   Thu Jun 16, 2011 4:58 pm

Sa keni dijeni qe Sali Berisha e ka Gruan Shkine te Serbise.
Prej Sllobodanka e ka shenderrua emrin ne Liri.Mad ..obobobobo sa i felliq qe qenke ti,po ti as per fytyre nuk e njef more lere pastaj te derdellisesh ti ,ftyra jote e ndyre per dr.pediatren e pashembellt dhe humane,zonjen e nderuar Liri berisha.po more more po kaq te paftyre qenkeni ju more ,e di si po me dukesh,pa...ufhh nuk e dii ,por po me dukesh si nje shtaze me ftyr njeriu,nuk di nuk di bobobobo ju klaq injorante dhe te felliq por ti more nuk do vendin tend dhe jo te dush te tjeret ik ore se ti s'je as per forum dhe as per gje ,ha buken kot...te neveris dhe kaq.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha Dhenderr i Serbise   Thu Jun 16, 2011 5:02 pm

heh je bo si ai pederastyi i Edit,Erion velija qe shpifi deri ne Bruksel dhe i doli boja atje....lexoje kete,lexoje

Manipulimi me Griseldėn, PS-ja del bllof nė Bruksel
Shqiperia kritikohet nga eurodeputetet, se gjendja e te drejtave te njeriut eshte shume e rende ne vend, per shkak te te ashtuquajtures “masaker”, ku bashkeshortja shtatezene e kryetarit te Bashkise se Kavajes, rrembehet, i hiqet femija dhe hidhet ne kanal. Diskutimi sa komik aq edhe tragjik, u be ne nje takim te zhvilluar dje me eurodeputete, gjate nje seance ne Parlamentin Evropian per te drejtat e njeriut. Pothuajse te gjitha mbajten barkun me dore, kur eurodeputetja sllovene, Tanja Fajon, foli me teper shqetesim per kete ceshtje. Po te mos ishte per sqarimin e deputetes se PD-se, Mesila Doda, Fajon ende do i besonte nje e-maili te Erjon Veliaj-t, ku e informonte ne detaje mbi masakren e ndodhur. “Gjendja e te drejtave te njeriut ne Shqiperi eshte shume e rende. Ketu nuk mund te le pa permendur rastin e kryetarit te sapozgjedhur te Bashkise se Kavajes, gruaja e te cilit u rrembye nga persona te paidentifikuar. Ajo ishte nentemuajshe, ju nxor femija nga barku ne menyre kanibale dhe u hodh ne kanal. Dhe nga shteti shqiptar nuk ka asnje reagim. Keto jane sinjale te forta qe shteti ka gisht ne kete ngjarje dhe ne Shqiperi nuk ka drejtesi”, foli ashper Fajon, duke i besuar keshtu verberisht informacionit te dhene nga Veliaj, qe pas nje e-maili paraprak informues, nuk u kujdes qe me pas te sqaronte edhe sajesen e zbuluar per kete ceshtje nga vete Griselda, bashkeshortja e kryetarit te Bashkise se Kavajes. “E nderuar zonja Fajon, me duhet t’ju informoj ne lidhje me kete ngjarje se ka dhjete dite qe te gjithe ne Shqiperi dhe me gjere e dine qe kjo ishte nje histori e sajuar, sajimin e se ciles e kane pranuar vete protagonistet e ngjarjes dhe vete Griselda. Madje kryebashkiaku i ri i Kavajes, i ka kerkuar falje te gjithe shqiptareve, kudo qe jane”, reagoi menjehere deputetja demokrate Doda. Por edhe pas ketij sqarimi, Fajon tha se fjalet i ka te bazuara ne fakte, fakte te marra nga nje e-mail i socialistit Erjon Veliaj ne lidhje me kete ngjarje. Eurodeputetja pohoi se eshte pikerisht Veliaj, qe per kete ceshtje ka informuar jo vetem ate, por edhe vendet e tjera te Bashkimit Evropian. “E nderuara zonja Fajon, Erjon Veliaj ka bere shume mire qe jua ka derguar e-mailin e pare, por mendoj se duhet t’ju kishte derguar dhjetera e-maile te tjere ku t’ju bente te ditur se kjo ngjarje ishte e sajuar”, vijoi sqarimin Doda. Normalisht, vete Veliaj, duhet te kishte informuar eurodeputetet, se lajmi qe ai dha ishte i rreme, por nuk e beri kete. Perkundrazi, lejoi qe Brukseli ende ta dinte Griselden, nje viktime te situates ne Shqiperi. Partise Socialiste i interesonte me sa duket, qe kjo histori te mbahej ende ne kembe, te pakten ne Bruksel, pa marre parasysh ketu, kostot qe i shkaktohen imazhit te vendit per lajme te tilla te zeza, pikerisht ne momentin kur vendi yne aspiron per marrjen e statusit te vendit kandidat ne Bashkimin Evropian.


po kur them une se gjakun e piset e kane keta mbeturinat e krimineleve komuniste,mos u cudit fare n.q.s. tani po e them edhe per ty,qe je duke shpifur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha Dhenderr i Serbise   Fri Jun 17, 2011 12:19 am

Skandali me flamurin shqiptar, PE kėrkon ndjesė

Skandali me flamurin shqiptar, PE kėrkon ndjesėBRUKSEL-Parlamenti Europian ka reaguar lidhur me skandalin e flamurit komunist nė takimin BE-Shqipėri, tė mbajtur nė Bruksel.
Nė njė deklaratė tė shefit tė Protokollit nė Parlamentin Europian, Fransua Brynazhel, drejtuar ambasadores sė misionit tė Shqipėrisė nė Bashkimin Europian, Mimoza Halimi thuhet se nuk bėhet fjalė aspak pėr njė fyerje tė qėllimshme, por se njė gabim nga ana e protokollit tė PE-sė.
“Ne emrin tim personal, por edhe tė shėrbimit tė protokollit tė PE, dėshiroj tė kėrkoj falje nė mėnyrėn mė tė sinqertė pėr cdo ofendim tė shkaktuar nga ky gabim i rėndė tė perdorimit tė flamurit te gabuar gjate takimit te 15 Qershorit Shqiperi-BE. Duam t’ju garantojmė se nuk ka qenė aspak njė fyerje e qellimshme nga ana jonė”-vazhdon Brynazhel nė kėtė deklaratė.

Ai garanton gjithashtu se flamuri I duhur shqiptar eshte perdorur ne te gjitha takimet dhe pritjet e meparshme dhe se njė gjė e tille nuk do tė ndodhe kurrė mė.

Pra tash po ja perkujton SALES dhe po ja bejn me dije se esht duke shkuar ndrejtim te GADAFIT, kem than sa her se ky esht komunist se i ka sherby KOMUNIZMIT.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha Dhenderr i Serbise   Fri Jun 17, 2011 11:05 am

Sali Berisha dhe kryetari i tij Bamir Topi i dekoruan pro-serbosllavėt qė e patėn rrėzuar shtatoren e Enver Hoxhės
Publikuar mė 23 shkurt, 2009 nė orėn 16:08 ( ) Histori |


Nė rrėzimin e shtatores sė Enver Hoxhės kanė marrė pjesė, toptanė, zogistė, ballistė, serbosllavė dhe sllavė (siē e patėm parė e dėgjuar njė serbosllav nė gjuhėn serbe duke folur fjalėt mė tė ndyera pėr Enver Hoxhėn).

Gazeta Zėri i Popullit, 30 shtator 2000. Ja si serbėt kthyen Sllobodankėn nė Liri dhe Milicėn nė Vera.


Historia e trishtė e gruas dhe vjehrrės sė Sali Berishės.
Ja pse Berisha ėshtė dhėndėrr i Serbisė.
Ja si Sllobodanka (gruaja ) u kthye Liri kur u martua me Berishėn . Ja si Milica (vjehrra) u kthye nė Vera.Tė gjitha me firma nė UDB dhe Ozna .
…Vjehrra e tij, z.Milica, ishte njė malazeze , e lindur dhe e rritur nė Beograd. Ishte njė oficere e OZNA-s jugosllave( shėrbimi i fshehtė jugosllav )….Ajo u martua me njė kuadėr ushtarak , i quajtur Rexhep Rama (Balidemaj) , me origjinė nga fshati Martinaj, komuna e Plavės…ishte vendosur nė Shkodėr nė vitet 20. Kishte mbaruar Akademinė Ushtarake nė Itali para LDB…hyri nė radhėt e partizanėve.
Nė vitin 1946 dėrgohet pėr "specializim" nė Beograd .Atje pas njė "dashurie" martohet me Milicen. Kjo martesė ( politike e ndoshta agjenturore) I kishte befasuar dhe zhgėnjyer tė afėrmit dhe bashėluftetarėt e tij.
Nė vitin 1948 pas prishjes me "vėllėzėrit" jugosllavė, Rexhep Ramės i vihet kushti pėrfundimtarė : "O me Milicėn, o me ushtrinė shqiptare".Rexhepi vendosi pėr Milicen. Rrjedhojė ishte largimi nga ushtria. Njė personalitet, deri atėherė i njohur , shėndrrohet nė njė tė dyshimt. Kurse Milica i bėn kėrkesė gjygjit tė Shkodrės dhe e ndryshon emrin nė "Vera" …Edhe zonja Liri Berisha, ( e lindur Rama) , ishte regjistruar nė Shkodėr me emrin " Sllobodanka" . Edhe ajo me gjyq e kishte ndryshuar emrin nė " Liri".
Zėri i Popullit 26 tetor 2000. Ē’punė bėn vajza e Berishės nė Mitrovicėn qė mbajnė serbėt?
Dy shqiptarėt qė respektivisht janė vajza e Sali Berishės… dhe dhėndrri i tij ose djali i Luan Malltezit kanė mbėrritur nė Kosovė muaj mė pare dhe janė sistemuar aty ne njė shtėpi banimi…Dy bashkėshortėt qėndrojnė dhe ditė tė tėra nė pjesen qė mbajnė peng serbėt….Dy bashkėshortėt…kanė ushtruar punen e tyre pėr shumė javė nė fushen e mbledhjes sė dėshmive lidhur me krimet qė shqiptarėt kanė kryer gjatė luftės e mė pas ndaj serbėve nė Mitrovicė…
Libri Abdi Baleta Kundėrshpifografi Tiranė 2005 fq.110. shkruan: Vajza e Berishės ėshtė e para qe ka shkuar nė Kosovė me ndihmėn e njė zotėrie Skandinav qė kishte qenė ne Shqipėri si ekspert pėr hetimin e vrasjes sė A.Hajdarit. Pikėrisht vajza e S.berishes ka punuar nė Mitrovicėn Veriore, ka shkuar pėr punė deri nė Beograd meqenėse ajo ne Serbi ka edhe njerzė tė gjyshes sė saj Milices…
Gazeta Republika, qershor 2008 nr.5 Lublana..Remzi Hoxha survejoi takimin e Millosheviēit me Sali Berishėn
…Remzi Hoxha i zhdukur nga agjentėt e SHIK-ut mė 21 tetor 1995. Bashkėluftėtarė tė Remzi Hoxhes sollėn dėshmi pėr veprimtarinė e tyre nė fillimin e viteve 90-ta. Bastri Zuka, sekretar i Sindikatės sė Ekonomis sė Vogėl dhe Zejatarisė sė Kosovės, njėherėsh edhe njė nga veprimtarėt aktiv tė Frontit tė Rezistences, rrėfeu nė lidhje me dyshimet pėr njė takim tė ish presidentit tė Serbisė Sllobodan Millosheviē,presidentit tė Maqedonisė Kiro Gligorov dhe presidentit tė Shqipėrisė Sali Berisha. Sipas Zukės, takimi ėshtė ralizuar nė ish rezidencen verore tė Josip Broz Titos, nė Shėn Naum, pranė kufirit me Shqipėrinė. Remzi Hoxha, njė nga eksponentėt kryesorė tė shėrbimit informativ tė Frontit tė Rezistecės e ka surrvejuar kėtė takim duke njoftuar mė pas kolegėt e tij pėr tė informuar presidentin e Republikės sė Kosovės Ibrahim Rugova. Sipas Zukės, pa u mbushur mirė dy javė nga ky informacion i Hoxhės, ai u rrėmbye dhe u zhduk pa lėnė gjurmė…
Libri Makthi Etnik i Jugosllavisė, Tiranė 1998 fq. 235…Nė maj 1994, Rugova dhe presidenti shqiptarė Sali Berisha u takua nė Tiranė dhe ranė dakord qė tė punonin pėr njė dialog midis shqiptarėve tė Kosovės dhe autoriteteve serbe. Milan Paniq, kryeministri ( pėr njė kohė tė shkurtur ) i Jugosllavisė sė mbetur, ėshtė nismėtar i bisedimeve me Rugovėn qė me 1992…pėrf. citati.
Mars 1993, Paniqi ishte ne Tiranė pėr tė parandaluar luftėn e shqiptarve kunda Serbisė, qė ishin dakord S.Berisha dhe I.Rugova.
Po mė 1995 ish kryeministri i Jugosllavisė sė mbetur Momir Bullatoviq pos a u kthye nga Tirana pati deklaruar, se "Shkodra i ėshtė marrė me pa tė drejtė Malit te Zi .
Gazeta Zėri 5 nėntor 2008. Pas vizitės sė Mitropolitit serb nė Shqipėri: Hapet konsullata serbe nė Shkodėr? Shkodra pėruroi Qendren Informative Serbi-Shqipėri, vtėm pak ditė pasi metropoliti serb nė Mal tė Zi, Amfilohije Radoviē vizitoi kėtė qytet. Sipas donatorėvė, qenda, shpejt do tė kryejė misionin e Konsullatės nė Shkodėr…
Gazeta, Express, 16 tetor 2008. Fazliē nė Tiranė... Damir Fazlic si pronar ndėrsa administrator Erion Isufin, kunati i ministrit tė Jashtėm pa imunitet Lilzim Basha. Kuvendi i Shqipėrisė u pėrfshi nga debate tė ashpra lidhur me inplikime korruptive tė zyrtarėve tė lartė tė qeverisė me Damir Fazlicin. Kryeministri Berisha kėrcėnoi deputetėt e opozitės se do tė bėnte publike dosjet e tyre nėsė ata do tė vijonion tė akuzonin atė publikisht pėr afera tė mundshme korruptive me Damir Fazlicin...
Gazeta javore Tema: Plani sekret pėr ndarjen e Vorioepirit…
Gazeta Express 16 tetor 2008, Jugu ėshtė Greqi.
Libri, Konventa Evropiane pėr tė drejtat e njeriut nėpėr qasje me kushtetuten e Shqipėrisė, Arben Puto, Tiranė 2002, fq.179, shkruan:
Nga pikėpamja organizative bashkimi demokratik i minoritetit grek i quajtur OMONIA vepron nė 18 rrethe tė Shqipėrisė dhe ka rreth 200 organizata nė fshatra dhe vendbanime tė ndryshme. Organizata OMONIA greke ka katėr degė kryesore: nė Sarandė, Delvinė, Gjirokastėr dhe Tiranė, si dhe katėr nėndegė: nė Korēe, Vorė, Pėrmet dhe Himarė.
Libri, Krishterizmi ndershqiptarė, Zef Mirdita, Prizren 1998 fq.236 shkruan: Mė 9 prill 1992 dr.Sali Berisha zgjidhet pėr kryetar tė Shtetit. Maj 1992 ripėrtėrihet hierarkia kishtare e kishės Ortodokse nė Shqipėri apo kisha lindore e ritit Greko-Bizantin. Kryepeshkop i kishės Ortodokse Autoqefale nė Shqipėri emėrohet Anastas Janullatosi nga Greqia qė ėshtė njėherėsh edhe kryepeshkop i Tiranės...
Libri Human Rights ėatch/ Helsinki- Tė drejtat e njeriut nė Shqipėrinė Post-Komuniste, fq. 131
…Pas nėnshkrimit tė marrėvėshjės sė Dejtonit, dhjetor 1995, presidenti Berisha u tha shpitarėve ne krahinėn e Kosovės, nėn sundim serbė, se ata duhet tė pranojnė autonominė nė vend tė pavarsisė sė plotė nga Jugosllavia, siē kanė kėrkuar…

Libri, Historia e Shqipėrisė pėrgjatė shekullit XX, Nina Smirova, Tiranė 2004. fq.135,151 shkruan: Mė 11dhjetor, ēetat e Zogut, sėbashku me njė pjesė tė trupave jugosllave dhe bjellogardistėve tė ushtrisė sė Vragelit, tashmė kishin nisur betejėn me trupat qeveritare nė kufij... Nė Shqipėri, atė e mbėshtetėn bajraktarėt e veriut dhe Kosovės: Isuf Elezi, Markė Gjoni, Aqif Lleshi, Muharrem Bajraktari, Ceno Kryeziu etj.
Jugosllavia, pėrmes sė cilės ai (A.Zogu) u kthye nė pushtet, ajo (Jugosllavia) e morri shpėrblimin, nė korrik tė vitit 1925, nė territoret e saj u kalua manastiri i Shėn Naumit, nė brigjet e Liqenit tė Ohrit dhe njė pjesė e Vermoshit nė kufirin me Malin e Zi...
Libri, Mandelėt e Shqipėrisė, aut. Agim Musta (ishte ballist, diversant pas ēlirimit dhe ende punon anikombėtarisht) Sh.B. Naim Frashėri Fq.83, shkruan: ...Kisha dėgjuar se disa shokė tė mi i kishin pushkatuar partizanėt nė Berat dhe nė Korēė. Pra patjetėr duhej tė ikja; nga sytė kėmbėt...
Mė 2 nėntorė u nisa pėr nė Shkodėr... Shihej nė rrugė turli njerzish tė armatosur; ballistė,...zogistė,...mirditorė tė Marka Gjonit, xhandarė me uniforma, dibranė tė Halil Alisė, oficerė shqiptarė me automatik..., komunistė tė dezertuar me Sadik Premta nė krye, tė dėnuar me vdekje nė mungesė nga Partia Komuniste, ēetimkė me mjekrra tė zeza, bullgarė, kaukazllinjė e deri grekė, tė kuislingut Luras... ...Tė gjithė qemė si nė ethe... Komanda gjermane ishte e irrituar... Kolonat gjermane tėrhiqeshin drejtė veriut...Brigadat e shumta partizane po mbyllnin darėn e rrethimit pėrreth Shkodrės. Zbarkimi aleat spo dukej. Disa krerė po zhdukeshin pa lėnė gjurmė, ''Komitetet" u shkrinė si krypa nė ujė, O burra t'ia mbathim! Njė shumicė e madhe u drejtua nga Ulqini... Disa qindra tė tjerė, me nė krye Halil Alinė, Prengė Calin e Idriz Jazon iu ngjitėn maleve me borė... Nė mbrėmje mbėrrim nė Podgoricė...

Kosova ua ka ndarė ēmimin ''Doktor Honoris Causa" edhe presidentit Bamir Topi dhe Kryeministrit Sali Berisha kur ishin nė Kosovė.

Me nderime nga R. Megjuani 21.02.2009
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha Dhenderr i Serbise   Fri Jun 17, 2011 11:08 am

skandaloze
dhe prap ne pushtet ky fare dhenderri serbe .
Ky duhet te pergjigjet per vrasjen e Remzi Hogjes dhe shume shqiptareve sidomos te uck-se
dhe shqiptareve ne shqiperi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha Dhenderr i Serbise   Fri Jun 17, 2011 11:08 am

eehh or xheme ,mund te jene shume te thella keto pune....ti po thua qe ja kujtojne ata Sales,kurse une po them qe ,mundet ndonje person(atje ne BE), shuuuuuume i afert me keta mbeturinat tona ketu qe po e luftojne perparimin e Shqiperise,te kete gisht ne kete pune(qofsha e gabuar),si e si te prishin pune ,qofte edhe me incidente te tilla,mos tś duk e paket ajo ēndodhi me ate,Tanja Fajonin,e perse Tanja do te merrte te mireqene te vetmin burim ,ate imail-in e atij zedhenesit mason-pederast,te Edi rames,Erion Veliajt????Dhe te na dilte aty sikur behej ne Shqiperi edhe me keq sa ja kishim kalu edhe grekut,karshi ēameve ,edhe atij serbi qe ju nxirrte syte femijeve Kosovare....
por fakti ja u plasi skenarin ne sy te te gjithe Evropes...turp po ku kane turp kta antishqiptare te deklaruar tashme....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha Dhenderr i Serbise   Fri Jun 17, 2011 11:17 am

je ba qesharake arberia.
ti mendon se ju shiten propagandat juve servileve te patriotet shqiptare.
une te kam treguar se kushe perkrahe dhenderrin serbe,lexo shkrimin me larte se kushe eshte sala dhe na e ka prejardhjen.
une nuk kam ndegjua patriot qe perkrahe kete po vetem do bashkpunetore serbe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha Dhenderr i Serbise   Fri Jun 17, 2011 12:45 pm

Doda: Ja si e turperuan Shqiperine ne Evope, Rama dhe Veliaj
Deputetja e Partise Demokratike, Mesila Doda, ka folur dje ne Tirane mbi debatin e zhvilluar ne Bruksel me europarlamentaren Tanja Fajon, lidhur me ceshtjen e Griselda Roshit. ā€œNgjarjaā€, ndonese ishte nje sajese e pranuar boterisht nga vete protagonistja u perdor nga Tanja Fajon si kazuse diskutimi per te drejtat e njeriut ne Shqiperi. Doda tha se politikanet duhet te jene shume te pergjegjshem ne informacionet qe u percjellin nderkombetareve, per te mos demtuar ne menyre artificiale imazhin e kombit.

Ndaj deputetja e Partise Demokratike, Mesila Doda, ka sqaruar debatin e zhvilluar ne Bruksel me europarlamentaren Fajon, lidhur me ceshtjen e Griselda Roshit. Doda tha se politikanet duhet te jene shume te pergjegjshem ne informacionet qe u percjellin nderkombetareve, per te mos demtuar ne menyre artificiale imazhin e kombit. Ajo terhoqi vemendjen per faktin se si Edi Rama dhe Erion Veliaj i nxitur prej tij, ndonese perkohesisht, e turperuan Shqiperine ne Evrope, permes dhenies se informacioneve te pakonfirmuara qe dolen te paverteta dhe histori te denja kinematografike, inspiruar edhe nga filma hollivudiane.

Fajon u informua mbi zhvillimin nga ana e koordinatorit te Partise Socialiste, Erion Veliaj me ane te nje e-maili. Kete fakt, e konfirmoi gjate seances edhe deputetja Fajon. ā€œBesoj se eshte nje histori sa komike aq edhe tragjike. Komike, sepse nje ngjarje e sajuar nga mendja e nje gruaje kthehet ne nje problem per te drejtat e njeriut ne PE. Mesa duket edhe per kete fajin e ka Saliu. Nga ana tjeter eshte tragjike per imazhin e vendit. Ata qe informojne nderkombetaret duhet te jene me te kujdesshem per te mos demtuar imazhin e venditā€, tha Fajon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Sali Berisha Dhenderr i Serbise   Fri Jun 17, 2011 1:25 pm

Sali Berisha dhe kryetari i tij Bamir Topi i dekoruan pro-serbosllavėt qė e pat
Publikuar mė 23 shkurt, 2009 nė orėn 16:08 ( ) Histori |


Nė rrėzimin e shtatores sė Enver Hoxhės kanė marrė pjesė, toptanė, zogistė, ballistė, serbosllavė dhe sllavė (siē e patėm parė e dėgjuar njė serbosllav nė gjuhėn serbe duke folur fjalėt mė tė ndyera pėr Enver Hoxhėn).

Gazeta Zėri i Popullit, 30 shtator 2000. Ja si serbėt kthyen Sllobodankėn nė Liri dhe Milicėn nė Vera.


Historia e trishtė e gruas dhe vjehrrės sė Sali Berishės.
Ja pse Berisha ėshtė dhėndėrr i Serbisė.
Ja si Sllobodanka (gruaja ) u kthye Liri kur u martua me Berishėn . Ja si Milica (vjehrra) u kthye nė Vera.Tė gjitha me firma nė UDB dhe Ozna .
…Vjehrra e tij, z.Milica, ishte njė malazeze , e lindur dhe e rritur nė Beograd. Ishte njė oficere e OZNA-s jugosllave( shėrbimi i fshehtė jugosllav )….Ajo u martua me njė kuadėr ushtarak , i quajtur Rexhep Rama (Balidemaj) , me origjinė nga fshati Martinaj, komuna e Plavės…ishte vendosur nė Shkodėr nė vitet 20. Kishte mbaruar Akademinė Ushtarake nė Itali para LDB…hyri nė radhėt e partizanėve.
Nė vitin 1946 dėrgohet pėr "specializim" nė Beograd .Atje pas njė "dashurie" martohet me Milicen. Kjo martesė ( politike e ndoshta agjenturore) I kishte befasuar dhe zhgėnjyer tė afėrmit dhe bashėluftetarėt e tij.
Nė vitin 1948 pas prishjes me "vėllėzėrit" jugosllavė, Rexhep Ramės i vihet kushti pėrfundimtarė : "O me Milicėn, o me ushtrinė shqiptare".Rexhepi vendosi pėr Milicen. Rrjedhojė ishte largimi nga ushtria. Njė personalitet, deri atėherė i njohur , shėndrrohet nė njė tė dyshimt. Kurse Milica i bėn kėrkesė gjygjit tė Shkodrės dhe e ndryshon emrin nė "Vera" …Edhe zonja Liri Berisha, ( e lindur Rama) , ishte regjistruar nė Shkodėr me emrin " Sllobodanka" . Edhe ajo me gjyq e kishte ndryshuar emrin nė " Liri".
Zėri i Popullit 26 tetor 2000. Ē’punė bėn vajza e Berishės nė Mitrovicėn qė mbajnė serbėt?
Dy shqiptarėt qė respektivisht janė vajza e Sali Berishės… dhe dhėndrri i tij ose djali i Luan Malltezit kanė mbėrritur nė Kosovė muaj mė pare dhe janė sistemuar aty ne njė shtėpi banimi…Dy bashkėshortėt qėndrojnė dhe ditė tė tėra nė pjesen qė mbajnė peng serbėt….Dy bashkėshortėt…kanė ushtruar punen e tyre pėr shumė javė nė fushen e mbledhjes sė dėshmive lidhur me krimet qė shqiptarėt kanė kryer gjatė luftės e mė pas ndaj serbėve nė Mitrovicė…
Libri Abdi Baleta Kundėrshpifografi Tiranė 2005 fq.110. shkruan: Vajza e Berishės ėshtė e para qe ka shkuar nė Kosovė me ndihmėn e njė zotėrie Skandinav qė kishte qenė ne Shqipėri si ekspert pėr hetimin e vrasjes sė A.Hajdarit. Pikėrisht vajza e S.berishes ka punuar nė Mitrovicėn Veriore, ka shkuar pėr punė deri nė Beograd meqenėse ajo ne Serbi ka edhe njerzė tė gjyshes sė saj Milices…
Gazeta Republika, qershor 2008 nr.5 Lublana..Remzi Hoxha survejoi takimin e Millosheviēit me Sali Berishėn
…Remzi Hoxha i zhdukur nga agjentėt e SHIK-ut mė 21 tetor 1995. Bashkėluftėtarė tė Remzi Hoxhes sollėn dėshmi pėr veprimtarinė e tyre nė fillimin e viteve 90-ta. Bastri Zuka, sekretar i Sindikatės sė Ekonomis sė Vogėl dhe Zejatarisė sė Kosovės, njėherėsh edhe njė nga veprimtarėt aktiv tė Frontit tė Rezistences, rrėfeu nė lidhje me dyshimet pėr njė takim tė ish presidentit tė Serbisė Sllobodan Millosheviē,presidentit tė Maqedonisė Kiro Gligorov dhe presidentit tė Shqipėrisė Sali Berisha. Sipas Zukės, takimi ėshtė ralizuar nė ish rezidencen verore tė Josip Broz Titos, nė Shėn Naum, pranė kufirit me Shqipėrinė. Remzi Hoxha, njė nga eksponentėt kryesorė tė shėrbimit informativ tė Frontit tė Rezistecės e ka surrvejuar kėtė takim duke njoftuar mė pas kolegėt e tij pėr tė informuar presidentin e Republikės sė Kosovės Ibrahim Rugova. Sipas Zukės, pa u mbushur mirė dy javė nga ky informacion i Hoxhės, ai u rrėmbye dhe u zhduk pa lėnė gjurmė…
Libri Makthi Etnik i Jugosllavisė, Tiranė 1998 fq. 235…Nė maj 1994, Rugova dhe presidenti shqiptarė Sali Berisha u takua nė Tiranė dhe ranė dakord qė tė punonin pėr njė dialog midis shqiptarėve tė Kosovės dhe autoriteteve serbe. Milan Paniq, kryeministri ( pėr njė kohė tė shkurtur ) i Jugosllavisė sė mbetur, ėshtė nismėtar i bisedimeve me Rugovėn qė me 1992…pėrf. citati.
Mars 1993, Paniqi ishte ne Tiranė pėr tė parandaluar luftėn e shqiptarve kunda Serbisė, qė ishin dakord S.Berisha dhe I.Rugova.
Po mė 1995 ish kryeministri i Jugosllavisė sė mbetur Momir Bullatoviq pos a u kthye nga Tirana pati deklaruar, se "Shkodra i ėshtė marrė me pa tė drejtė Malit te Zi .
Gazeta Zėri 5 nėntor 2008. Pas vizitės sė Mitropolitit serb nė Shqipėri: Hapet konsullata serbe nė Shkodėr? Shkodra pėruroi Qendren Informative Serbi-Shqipėri, vtėm pak ditė pasi metropoliti serb nė Mal tė Zi, Amfilohije Radoviē vizitoi kėtė qytet. Sipas donatorėvė, qenda, shpejt do tė kryejė misionin e Konsullatės nė Shkodėr…
Gazeta, Express, 16 tetor 2008. Fazliē nė Tiranė... Damir Fazlic si pronar ndėrsa administrator Erion Isufin, kunati i ministrit tė Jashtėm pa imunitet Lilzim Basha. Kuvendi i Shqipėrisė u pėrfshi nga debate tė ashpra lidhur me inplikime korruptive tė zyrtarėve tė lartė tė qeverisė me Damir Fazlicin. Kryeministri Berisha kėrcėnoi deputetėt e opozitės se do tė bėnte publike dosjet e tyre nėsė ata do tė vijonion tė akuzonin atė publikisht pėr afera tė mundshme korruptive me Damir Fazlicin...
Gazeta javore Tema: Plani sekret pėr ndarjen e Vorioepirit…
Gazeta Express 16 tetor 2008, Jugu ėshtė Greqi.
Libri, Konventa Evropiane pėr tė drejtat e njeriut nėpėr qasje me kushtetuten e Shqipėrisė, Arben Puto, Tiranė 2002, fq.179, shkruan:
Nga pikėpamja organizative bashkimi demokratik i minoritetit grek i quajtur OMONIA vepron nė 18 rrethe tė Shqipėrisė dhe ka rreth 200 organizata nė fshatra dhe vendbanime tė ndryshme. Organizata OMONIA greke ka katėr degė kryesore: nė Sarandė, Delvinė, Gjirokastėr dhe Tiranė, si dhe katėr nėndegė: nė Korēe, Vorė, Pėrmet dhe Himarė.
Libri, Krishterizmi ndershqiptarė, Zef Mirdita, Prizren 1998 fq.236 shkruan: Mė 9 prill 1992 dr.Sali Berisha zgjidhet pėr kryetar tė Shtetit. Maj 1992 ripėrtėrihet hierarkia kishtare e kishės Ortodokse nė Shqipėri apo kisha lindore e ritit Greko-Bizantin. Kryepeshkop i kishės Ortodokse Autoqefale nė Shqipėri emėrohet Anastas Janullatosi nga Greqia qė ėshtė njėherėsh edhe kryepeshkop i Tiranės...
Libri Human Rights ėatch/ Helsinki- Tė drejtat e njeriut nė Shqipėrinė Post-Komuniste, fq. 131
…Pas nėnshkrimit tė marrėvėshjės sė Dejtonit, dhjetor 1995, presidenti Berisha u tha shpitarėve ne krahinėn e Kosovės, nėn sundim serbė, se ata duhet tė pranojnė autonominė nė vend tė pavarsisė sė plotė nga Jugosllavia, siē kanė kėrkuar…

Libri, Historia e Shqipėrisė pėrgjatė shekullit XX, Nina Smirova, Tiranė 2004. fq.135,151 shkruan: Mė 11dhjetor, ēetat e Zogut, sėbashku me njė pjesė tė trupave jugosllave dhe bjellogardistėve tė ushtrisė sė Vragelit, tashmė kishin nisur betejėn me trupat qeveritare nė kufij... Nė Shqipėri, atė e mbėshtetėn bajraktarėt e veriut dhe Kosovės: Isuf Elezi, Markė Gjoni, Aqif Lleshi, Muharrem Bajraktari, Ceno Kryeziu etj.
Jugosllavia, pėrmes sė cilės ai (A.Zogu) u kthye nė pushtet, ajo (Jugosllavia) e morri shpėrblimin, nė korrik tė vitit 1925, nė territoret e saj u kalua manastiri i Shėn Naumit, nė brigjet e Liqenit tė Ohrit dhe njė pjesė e Vermoshit nė kufirin me Malin e Zi...
Libri, Mandelėt e Shqipėrisė, aut. Agim Musta (ishte ballist, diversant pas ēlirimit dhe ende punon anikombėtarisht) Sh.B. Naim Frashėri Fq.83, shkruan: ...Kisha dėgjuar se disa shokė tė mi i kishin pushkatuar partizanėt nė Berat dhe nė Korēė. Pra patjetėr duhej tė ikja; nga sytė kėmbėt...
Mė 2 nėntorė u nisa pėr nė Shkodėr... Shihej nė rrugė turli njerzish tė armatosur; ballistė,...zogistė,...mirditorė tė Marka Gjonit, xhandarė me uniforma, dibranė tė Halil Alisė, oficerė shqiptarė me automatik..., komunistė tė dezertuar me Sadik Premta nė krye, tė dėnuar me vdekje nė mungesė nga Partia Komuniste, ēetimkė me mjekrra tė zeza, bullgarė, kaukazllinjė e deri grekė, tė kuislingut Luras... ...Tė gjithė qemė si nė ethe... Komanda gjermane ishte e irrituar... Kolonat gjermane tėrhiqeshin drejtė veriut...Brigadat e shumta partizane po mbyllnin darėn e rrethimit pėrreth Shkodrės. Zbarkimi aleat spo dukej. Disa krerė po zhdukeshin pa lėnė gjurmė, ''Komitetet" u shkrinė si krypa nė ujė, O burra t'ia mbathim! Njė shumicė e madhe u drejtua nga Ulqini... Disa qindra tė tjerė, me nė krye Halil Alinė, Prengė Calin e Idriz Jazon iu ngjitėn maleve me borė... Nė mbrėmje mbėrrim nė Podgoricė...

Kosova ua ka ndarė ēmimin ''Doktor Honoris Causa" edhe presidentit Bamir Topi dhe Kryeministrit Sali Berisha kur ishin nė Kosovė.

Me nderime nga R. Megjuani 21.02.2009
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Sali Berisha Dhenderr i Serbise   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Sali Berisha Dhenderr i Serbise
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: