Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Share | 
 

 Enver Hoxha dhe partizanet e tij....

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi


Female
Numri i postimeve: 4680
Age: 28
Vendi: Atje ku un dua ..............
Registration date: 24/05/2009

MesazhTitulli: Enver Hoxha dhe partizanet e tij....   Sun Jan 01, 2012 11:12 pm

Kur pushtuesit gjermane po largoheshin, Enver Hoxha i udhrnoi partizanet qe ta shmangnin perplasjen me gjermanet, dhe energjine ta perdornin ne eleminimin e atij qe aj e quejti "Reaksioni i Brendshem". Brigadat partizane kaluen lumin "Shkumbin" dhe u nisen drejt veriut. I pari qe duhej te eleminohej ishte Abaz Kupi, njeriu qe kishte luftue italianet ne Durres me 1939.

Enver Hoxha e ngriti ne qiell,Abaz Kupin, ne vitin 1943,per shkak se iu bashkue Konferences se Pezes per lufte te perbashket por ma s'mbrapmi ky u shpall reaksionar.
Abaz Kupi, u largue me prishjen e "Marreveshjes se Mukjes",qe u prish nga komunistet,e ne te cilen qe sanksionue se do te luftohet per "Shqipni Etnike".

Ne letren qe i dergon Ymer Dishnices, Enver Hoxha thote, se ideja e nji "Shqipnie Etnike" ashte ide fashiste dhe reaksionare.

Normalisht qe po, per Enverin banal, ideja e "Shqipnise Etnike" prekte interesat e jugosllaveve, dhe Miladini e kishte urdhnue qe urgjent ta denonconte kete marreveshje.
Abaz Kupi u largue nga vendi mbas shtrengimit nga sulmet partizane. Partizanet sulmonin nji patriot,qe skishte bashkepunue as me italiane e as me gjermane, por qe thjeshte mbeshtetej nga anglezet-aleatet ne luften kunder pushtuesve.

Rradha i erdhi, Muharrem Bajraktarit, nji njeriu qe skishte bashkepunue, e asnji pushtues, por kishte luftue fort kunder tyne. Partizanet i kerkuen qe te dorezohej, por me zotesine e tij ushtarake,Bajraktari arriti te shpetoje, dhe u largue per ne Belgjike. Partizanet e Enverit,sulmonin nji tjeter njeri, vetem me motivin politik. Pra nisen luften civile.

Ma s'mbrapmi u arrit te Gani Kryeziu. Gani Kryeziu,qe nga dera e kryezinjve te Gjakoves. Kryeziu,skishte bashkepunue as me italiane e as me gjermane, por me mbeshtetjen e britanikeve ishte hedhe ne Shqipni per me i luftue italianet dhe gjermanet.Kishte luftue fort.
Aj u rrethue, dhe mbasi iu vra vellai,Hasani,u arrit te kapej. Partizanet e Hoxhes ia dorezuen Gani Kryeziun jugosllaveve,sepse edhe ata e kerkonin,tue qene se Gani Kryeziu, sic ishte kunder nazi-fashisteve, ishte edhe kunder jugosllaveve.
Besohet se u vra nga policia sekrete jugosllave.

Pra sic shohim, Enver Hoxha dhe partizanet e tij, zhvilluen nji lufte vellavrasese, kunder kreneve ushtarake nacionaliste. Krene te cilet nuk kishin bashkepunue me asnji pushtues, por vetem me aleatet britanike.

Ndokush mund te thote, se figura e Hoxhes do te rishikohet, por do te rishikohet vetem per ti nxjerre ne shesh, ligesite, dhe banalitetet qe shume vete akoma nuk i dine.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi


Female
Numri i postimeve: 4680
Age: 28
Vendi: Atje ku un dua ..............
Registration date: 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Enver Hoxha dhe partizanet e tij....   Sun Jan 01, 2012 11:15 pm

Pra ja pse nuk duhet ti djegim librat se flasin per te bemat e Xhaxhi...nuk kemi qen ne shqiptaret e kosoves, se kemi hek te zit e ullirit neper kampe te percendimit... prandaj nuk duhet te mendojm se Enveri ishte i mir vetem se ishte Shqiptare...Te rrim shtrembt e te flasim drejt thot fjala e popullit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Male
Numri i postimeve: 2116
Age: 36
Vendi: Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi: zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date: 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Enver Hoxha dhe partizanet e tij....   Mon Jan 02, 2012 7:54 pm

kan qen tradhtaret shqiptare te shqiperise qe punuan per grekun e shkjaun dhe udbashet e kosoves qe shajshin dhe shajne enverin..
Askushe nuk guxoi te shkele dinjitetin dhe kombin shqiptare sote shqiperia me salen udbashe eshte si mos me keq ,ku fjalen e kane Mishkoviq dhe Fazliq ne shqiperi miqte e sale tradhtarit dhenderrit te serbise qe shet deti e fale toka grekut e shkaut.
Te vegjel jemi ne te vleresojme enverin e sidomos udbashet dhe Titistet e Jug.skane te drejte..
Atdhetaret e mbrojne kurse udba e kritikone ..
pse?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Female
Numri i postimeve: 814
Age: 36
Vendi: tirana
Registration date: 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Enver Hoxha dhe partizanet e tij....   Wed Jan 04, 2012 1:13 pm

Kundėrshtarėt politik dhe krimet e komunizmitPosa mori pushtetin, Enver Hoxha u pėrqendrua nė njė politikė tė edukimit tė popullatės por duke mos lejuar asnjė veprim sado qoftė tė vogėl opozitarė. Qėndrimi i Hoxhės pėr opozitė ishte i prerė gjė qė shpie nė eliminimin e mė shumė se 600 [22] udhėheqėsve politikė.

Qeveria e tij gjatė sundimit 40 vjeēar burgosi, ekzekutoi ose shpėrnguli mijėra udhėheqės, popull tė thjesht , udhėheqės lokal pėr ēėshtje jo madhore, predikues fetar myslimanė dhe krishterė, katundarė tė cilėt kundėrshtuan kolektivizimin dhe bashkė partiak "jolojal". [23]

Ka ekzistuar njė paradoks nė trajtimin armik i popullit e partisė edhe ėshtė abuzuar e janė kryer krime e tortura monstruoze ndaj atyre qė konsideroheshin tė tillė. Shumė patriotė e fshatarė tė thjeshtė qė ju bashkuan luftės ANĒ, pas pėrfundimit tė saj u arrestuan e u dėnuan me akuza fiktive e tė krijuara nė tavolinė. Shumė bashkėluftėtarė e miq tė Hoxhės si Beqir Balluku, Kadri Hazbiu, Koēi Xoxe janė ekzekutuar si armiq tė popullit. Edhe krahu i djathtė i Hoxhės Mehmet Shehu i cili u akuzua si agjent i shumfishtė e kompllotist qė donte tė eleminonte Hoxhėn nė bashkpunim me CIA-n amerikane u vetvra nė kushte tė ēuditshme mė 1981, por dyshohet tė jetė ekzekutuar nga Sigurimi i Shtetit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Female
Numri i postimeve: 814
Age: 36
Vendi: tirana
Registration date: 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Enver Hoxha dhe partizanet e tij....   Wed Jan 04, 2012 1:14 pm

Politika fetare[redakto] Gjatė luftės
Baba Faja, Enver Hoxha,Myslum Peza, Ramadan CitakuPolitika fetare e ndjekur nga Enver Hoxha dhe nga komunistėt qė ishin ateistė, kishte dy krah medaljeje. Pėrgjatė luftės ncional-ēlirimtare 1939-1944 nė tė cilėn luftuan e dhanė jetėn mijra tė rinj e tė reja, nė mes tyre kanė ishin si partizan shumė klerik tė lartė tė tė gjitha komuniteteve fetare musliman-sunit, bektashi, ortodoks e katolik. Por komuniteti qė e pėrkrahu mė shumė luftėn ishte ai bektashi, ndėr figurat mė tė shquara ishte Baba Faja e Baba Fejzo. Komunisteve edhe Hoxhės ju interesonte qė tė kishin pėrkrahjen e gjithė popullit pėr LANĒ e tė mos ishin tė pėrēarė edhe nga feja. Pas ēlirimit politika e Hoxhės ishte tolerante dhe nxitėse e predikimit tė fesė ne gjuhėn shqipe, por nė respekt tė Kushtetutės sė Shqipėrisė. Pėr kėtė fakt nė vitin 1945 ai ju kėrkoi tė katra komuniteteve fetare qė tė krijonin Statutet e reja pėrkatėse. Tė parėt qė u angazhuan ishin bektashinjtė e muslimanėt tė cilėt e krijuan mė 1945.[24] [25] Ndėrsa dy komunitetet kristiane nuk dėshironin tė hartonin njė tė tille.


Baba Fejzo,Shefqet Peēi, Hysni Kapo[redakto] Njohja e personit juridik tė komuniteteve fetareNė dekret-ligjin e vitit 1949 i aprovuar mė 1950 mbi njohjen e personalitetit juridik tė tė drejtės civile pėr tė gjitha komunitetet qė njihen nga ligji pėrfshiheshin ndėr tė tjera: [26]

1.Liria e ndėrgjegjes dhe besimit pėr ēdo shtetas shqiptarė.

2.Komunitetet fetare janė tė ndara nga shteti.

3.Ndalohet pėrdorimi i fesė pėr qėllime politike.

Gjithashtu garantohej e sigurohej ndihma ekonomike nė rast nevoje nga Shteti por komunitetet nuk duhet tė merrnin financime nga jashtė shtetit. Menjėherė pas ketij dekret-ligji pėr tu ligjėruar e pėr tu njohur nga Shteti, komunitetet fetare hartuan Statutet e reja. Tė parėt edhe kėsaj here ishin muslimanėt[27] e bektashit[28] pas tyre ishte rradha e ortodoksve. Lindi problemi me katolikėt tė cilėt nuk e kishin hartuar kurrė njė tė tillė sepse kembngulnin qė Bibla ėshtė Statuti i tyre dhe qė ata varen direkt nga Vatikani e jo nga shteti shqiptar. Kėtė problem me katolikėt e kishte hasur edhe Mbreti Zog sepse edhe gjatė qeverisjes sė tij e gjithashtu gjatė mbretėrimit tė tij, katolikėt nuk pranonin kurrėsesi tė hartonin Statut. Pas shumė diskutimeve midis dy palėve qeveritare dhe klerikale katolike duke e parė veten para ligjėrimit dhe ilegalitetit kėta tė fundit pranuan tė hartonin njė Statut vetėm mė 1951.[29] Brenda komuniteteve kishte lindur fryma e re e Partisė e sidomos nė komunitetin bektashian ishin krijuar dy grupe mendimesh, i tė rinjve tė cilėt ishin simpatizant tė Partisė dhe kėrkonin njė revolucion edhe nė fe, ku baballarėt tė mund tė martoheshin, gjė kjo e pa imagjinueshme nga tė vjetrit. Kėto debate ēuan edhe nė njė vrasje nė komunitetin bektashi midis dy grupeve.[30]

[redakto] Viti 1963 pranė vitit 1967Pas viteve '50 filloi edhe kontrolli e ēensura ndaj komuniteteve fetare, meshat apo liturgjit nuk mund tė thuheshin pa marrė aprovimin e organeve tė qeverisė. Situata u bė delikate kur nė vitin 1963 nėpėrmjet njė ligji mbi ndryshimin e personalitetit juridik tė 1949 qeveria filloi morsėn e saj ndaj komuniteteve fetare. Tani njohja e komunitetit mund tė revokohet nqs ky i fundit ka shkelur ligjet, rendin publik apo zakonet e mira.[31]

[redakto] Viti 1967 pezullimi i tė gjitha komuniteteve fetareKy ėshtė viti mė i egėr dhe nė historinė e popullit tonė, me anė tė kėtij dekreti famėkeq u shkelėn tė gjitha tė drejtat elementare tė njeriut ajo e ndergjegjes dhe e besimit fetar. Shumė klerik u pėrndoqėn, u arrestuan, u debuan me akuza si spiun i armiqve tė popullit shqiptar, komuniteteti qe u godit mė shumė ishte ai katolik, por edhe ai protestant i cili nuk u njoh kurrė nga Shteti, pėr shkak tė rrėnjve anglo-saksone tė protestantve si komunitet konsideroheshin si agjent tė britanikve. Shumė xhami, teqe, e kisha u shkatrruan, disa tė tjera i kthyen nė qėndra kulturore.[32]

[redakto] Ateismi i vitit 1976Por ditėt e zeza nuk kishin pėrfunduar ende. Ishte viti 1976 kur Shqipėria ndryshon Kushtetutėn e saj duke e shpallur veten jo mė laike si ēdo Shtet tjetėr por ATEISTE. Qysh atere deri tani Shqipėria ėshtė i vetmi vend nė botė qė ka shpalluar ateizmin e saj nė Kushtetutė. Nisi njė propagandė ateiste kudo nė filmat qė prodhonte kinostudioja Shqipria e Re e kudo, me anė tė njė ligji ndaloheshin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Female
Numri i postimeve: 814
Age: 36
Vendi: tirana
Registration date: 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Enver Hoxha dhe partizanet e tij....   Wed Jan 04, 2012 1:27 pm

Pėrse nuk ndoqi shembullin e Stalinit tė cilin e kishte edhe “baba shpirtėror”? Pėrgjigja ėshtė e mangėt nėse shpjegohet vetėm me arsyet e politikės sė jashtme ose tė brendshme. Duke parė etiketat, mitet e pėrhapura nga sistemi edukativ enverist, tė cilat e konsiderojnė kėtė fe tė prapambetur – tė njėjtat metoda janė pėrdorur nga bolshevizmi dhe titizmi – dhe derivat i pushtuesit, pra relikt i dhunės, nuk mohohet refuzimi pėrēmues i doktrinės islame nga nomenklatura enveriste. Stalini, me afrimin ndaj ortodoksisė, i kishte dhėne ngjyra nacionaliste ruse komunizmit. Enver Hoxha ndoqi tė njėjtėn linjė devijuese, pa u afruar me asnjėrėn nga fetė tradicionale, por duke nxitur njė bastardim tė nacionalizmit ku jo Kombi, por Partia (Lideri) dhe Shteti ishin Zot, tė ngjyrosur me kombėtarizėm. Ky lloj pseudonacionalizmi, qė ka mbushur historinė dhe botėkuptimin tonė me mite, lindi nė vitet e para pas prishjes me Jugosllavinė, u pėrforcua pas prishjes me Bashkimin Sovjetik, pėr tė kulmuar nė vitet ’80.
Enver Hoxha indoktrinoi kėshtu (arsyen tjetėr) njė fe laike tė ndjekur nga njė masė besimtarėsh qė nuk kishte nevojė pėr fe tradicionale. Kėta besimtarė tė rinj jetonin pėrkrah besimtarėve tradicionalė tė pafuqishėm, klandestinė, plotėsisht tė kontrolluar dhe pa asnjė mbėshtetje. Partia komuniste, si Hyjni e fesė sė saj, kontrollonte masat pa nevojėn e mbėshtetjes tė njė feje tjetėr. Enver Hoxha mund ta rikuperonte traditėn e shumicės pas represionit fillestar, qė iu nevojit pėr kontrollin dhe eliminimin e rivalitetit, ashtu siē bėri Stalini, por nuk e realizoi sepse nuk i nevojitej si mjet kontrolli, tė cilin e kishte arritur dhe mbi tė gjitha, nuk kishte nė plan ta konsideronte kėtė fe si vlerė ose thjesht si karakteristikė tė popullit shqiptar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Female
Numri i postimeve: 814
Age: 36
Vendi: tirana
Registration date: 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Enver Hoxha dhe partizanet e tij....   Wed Jan 04, 2012 1:31 pm

Lexova artikullin Tuej: “Quanti est sapere – Sa randėsi ka dija!” dhe mendja mė shkoi tek njė puntor, qė nė vitin 1967 ka kenė nė shkatrrimin e vorreve tė Fretėnve nė Kishėn e Tyne tė Gjuhadolit. Kur kishte hapė disa arkivola tė vjetėr, kishte vrejtė pothuej shumicėn e zhgunave dhe litarėve tė pakalbun e ndėr kapuēat e Tyne rrashtat sikur dikush i kishte vendosė me dorė atė ditė qė do tė mblidheshin me u tretė nė lumin e Drinit, mendja i kishte shkue tek “Ato rrashta, qė dikur ishin tė mbushuna plot me dije…e tashti …po futeshin ndėr thasė ēimentoje me u tretė…”

Edhe Ju, i nderuem At Viktor, i drejtoheni njė rrashtės boshe tė Arben Putos, tue kujtue se me tė vertetė asht “dr.prof., apo akademik…”, qė di historinė apo njeh At Gjergj Fishtėn, ose edhe ma keq, qė duhet tė shfletojė “Hyllin e Dritės” me kuptue kush ishin Franēeskanėt e Shqipnisė…Ai po tė ishte i tillė ku e lente sulltan Enveri gjallė… Vetem pse z. Jorgo Bllaci kerkoi “rishikimin e figurės Fishtės”, pa zanė me gojė fjalen “At” dhe bani sa vite burg…Arben Putos i duhet “Hylli i Dritės” me kopjue ndoj kapitull me kenė gja per 2012, me e kthye nė gjuhėn e “njėsuar” dhe me vue poshtė emnin e vet ashtu si kanė veprue 47 vjet!Me vete mendova se At Viktori nuk duhet t’a dijė thanjen e vjetėr tė Popullit Shqiptar se: “Minarja nuk hin nė thes!”. Asht njė thanje shumė e vjetėr, po me kuptim aktual pėr Shqiptarėt. Njė Dr. Prof… tjetėr mė shkruen se “Enver Hoxha ishte bollshevik komunist…dhe se terrori i tij nuk duhet lidhė fare me besimin musliman ose islamik…” Ēka nuk po dėgjojmė!! Si Arben Puto, ashtu dhe profesori tjetėr, endč nuk dijnė kush ishte Enver Hoxha e Ramiz Alia (ose bajnė sikur nuk dijnė) e ju kėrkoni me i tregue kush ishte Kleri Katolik Shqiptar apo At Gjegj Fishta, kur gati asnjė nder ta nuk di as me lexue gjuhėn Gegėnishte!… Vet titulli i vumė prej tyne Enver Hoxhёs “bollshevik komunist” asht njė vlerėsim i pamerituem dhe i papėrshtatshėm pėr njė injorant katil tė vumė nė sherbim tė agjenturės sė OZN-ės, UDB, dhe KGB sovjetike, vetėm pse i ai dhe PKSh i shėrbente njė qellimi: “Shkombtarizimit tė Popullit Shqiptar me njė Genocid tė pashembullt nė historinė moderne, tue vue nė sherbim tė serbėve, sovjetikėve, kinezėve dhe ēdo antishqiptari tė gjithė urrejtjen patologjike anadollake tė trashigueme nga baba i tij biologjik, bylymbashi i njohun i Gjinokastres nė vitin 1908, dhe fanatizmin e vet antikatolik prej turkoshaku.” Pasardhėsi nuk i lente asgja mangut, vetem ēka i plotsonte mangėsi nga matuflleku apo ēmendija diabetike…pėr mos me thanė gjana tė pasigurta, qė lidhen me smundjet e rinisė sė tij apo tė trashigueme nga gjaku i pistė i tyne.

Enver Hoxha, Ramiz Alia apo Mehmet Shehu e Haxhi Lleshi etj. nuk ishin kurrё muslimanė as tė rijė e as tė vjetėr. Ata ishin fanatikė anadollakė dhe as nuk kanė fare lidhje me Besimin, ashtu si fanatikėt me katolikė apo ortodiksė, mbasi nuk ka asnjė Besim tek Zoti nė Botė qė thotė me vra, me pré njerėz e me shkatrrue Kisha apo Xhamija e tempuj ku njerėzit i luten Zotit. Cili Besim nė Botė pranon me vra njeriun se asht ma i dijtun se ti, apo nuk pajtohet me ateizmin tand? –Asnjė! Kush asht ai njeri qė pranon nė gjiun e Besimit tė vet njė terrorist qė rreshtohet nder 100 despotėt dhe tiranėt e Botės nė librin e z.NIGEL CAWTHORNE“TYRANTS”, botue nė vitin 2004, for Lifetime Distributors Pty Ltd Building G, 2 Hudson Avenue Castle Hill, 2154 Australia,– Askush, vetėm bashkėpuntorėt e tyne apo trashigimtarėt e veseve dhe tė pasunisė sė tyne.
Nėse nė Shqipni ka Besim qė i pranon kėta kriminelė nė gjiun e vet, ai “i gėzoftė”!

Kush nė Botė mbas Luftės sė Dytė Botnore, nė vitin 1946 kishte ndėr organėt e terrorit dhe tė diktaturės, si nė Degėn e Punėve tė Mbrendėshme tė Shkodrės,“Seksionin Katolik”, ku ishin tė gjitha projektet, planet, dosjet, krimet, vrasjet…dhe zhdukjet e pafaj tė Katolikėve Shqiptarė dhe tė sa e sa Muslimanėve qė janė zhdukė nga faqja e dheut, si Atdhetarė tė akuzuem bashkėpuntorė me sivėllaznit e tyne, Katolikėt, vetem nga fanatikėt turkoshakė, qė drejtonin atė Seksion tė turpshėm, i cili me historinė e tij do tė flasė njė ditė pėr Genocidin anadollak e antikombtar Shqiptar ma shumė se pseudointelektualėt tanė, apo“Akademia e Shkencave”, tė cilėt me paturpsi vazhdojnė rrugėn e tyne tė pėrēamjes dhe tė mashtrimit nė sherbim tė cilitdo okupator qė mbushė xhepat e tyne…

Shqipnia nuk ka pasė “bollshevikė as komunistė” nė PKSh, as nė PPSh mbas 1944. “Bollshevikėt e komunistėt” i ka vra dhe tradhėtue para 1944 Enver Hoxha, tue fillue me Qemal Stafen, Vasil Shanton etj., prandej as nuk kanė kenė ndonjėherė nė pushtet apo nė organet e diktaturės sė Shqipnisė sė pushtueme nė 1944 nga jugosllavėt, rusėt, kinezėt etj., qė vinin e eksperimentonin nė laboratorėt e masakrave tė ministrisė sė mbrendshme, direktivat e byrosė politike tė KQ. PPSh, qė masoneria europjane aplikonte me agjentėt e saj mbi Popullin Shqiptar padallim Feje. Vetė fjala “bollshevik” i pėrket shumicės…Nuk di se Populli Shqiptar ka shumicė ateiste e fanatike anadollake…Po, ka pseudointelektualė perēarės e fanatikė, sa po do… madje edhe kriminela e “minarja nuk hin nė thes”!

Bollshevikёt apo komunistёt vrasin tё gjithё kundershtarёt pa dallue fare Besimin.

Sa hoxhallarё vrane nё Shkoder “bollshevikёt”, apo edhe hoxhallarėt ishin agjenta tė tė huejve dhe bollshevikё si mbas tyne?

Fanatikėt antikatolikė dhe antiatdhetarё, tė mbuluem nga teserat e antarėve tė PPSh, ishin vrasės dhe tradhėtarė! Epitete qė nuk u pelqejnė po nuk i braktisin…

Ata u ēveshėn nga rrobat e kuqe tė demodueme tė shekullit qė i pat veshė PKSh a PPSh, dhe menjėherė nxorėn kokėn “kuqloshėt”(si i queni Ju) nga 700.000 bunkerat e Enver Hoxhės dhe u kthyen nga “minaret e Sali Berishės”, me rroba “tė gjelbėrta”, vetėm pėr me vazhdue me mbajtė pushtetin politik dhe me sigurue fitime prrallore me mjetet e vjetra tė tradhėtisė si paraardhėsit, e kёta sigurohen me “mjetet e tyne tё njohuna tё perēamjes mes besimeve” madje, pa pikё turpi, tue tregue dhe origjinen e tyne me tė cilen ata sot po krenohen se “jemi vėllezer gjaku me turqit”.

Ky mjet tregon qellimin e ultё edhe pse e dijnё se… “minarja nuk hin nё thes”!

Nėse shtetet Europjane ndihmuen pa rezerva masonerinė e tyne kriminale nė Shqipni pėr shkombtarizimin e Popullit Shqiptar, e kjo u ba me mjete tė sofistikueme pėr me plotsue dėshirat e komshijėve, sot okupatorėt e vjetėr, me elementin e konvertuem “demokrat”, kanė dalė haptas kundėr Shqiptarėve Atdhetarė Kristjan e Muslimanė qė vazhdojnė me mendue e me punue se Shqipnia i perket Europės dhe vetėm Europės!

Asht e vertetė se “ata” kot mundohen me e hjekė emnin GJERGJ nga Historia, tue fillue me Heroin tonė Kombtar e deri tek i Madhi Poet Kombtar, por nuk di kur do t’i mbushet mendja tė gjithė antishqiptarėve bashkė se “minarja nuk hin nė thes”…!


Melbourne, Dhjetor 2011.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Female
Numri i postimeve: 814
Age: 36
Vendi: tirana
Registration date: 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Enver Hoxha dhe partizanet e tij....   Wed Jan 04, 2012 1:32 pm

A doni me ore trushperlaret e Emershuarit-Enver?????
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Male
Numri i postimeve: 2116
Age: 36
Vendi: Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi: zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date: 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Enver Hoxha dhe partizanet e tij....   Wed Jan 04, 2012 1:54 pm

veq e dije qe Enver Hoxha ka vrare tradhtare e shpijun te huaj dhe shqiptare tradhtare ...
Edhe e di qe kete e kritikojne Titistet dhe udbashet e kosoves dhe te shqiperise.
Ata qe ishin edhe kunder uck-se...si ldk pd e sali komunistit mik i Mishkoviqit dhe fazliqit qe fal det e tok shkijeve.
Ata qe e dojne te mjerin Rugova qe e ruajshin policia serbe...e u zgerdhijke ne beograd te Milloshi..
As nje patriot atdhetare se kritikon Enverin ,sa ishte ai shqiperia skishte gjakderdhje as vrasje as pisllek as te keqija...tash tradhtare e shpijuna te huaj jane que ne kembe udbashe duke kritikuar qka ka te mire qe ka ba enveri
kan que koke shpijunat e serbise greqise italise..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Female
Numri i postimeve: 814
Age: 36
Vendi: tirana
Registration date: 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Enver Hoxha dhe partizanet e tij....   Wed Jan 04, 2012 11:28 pm

hahahaha...totalisht i shperlare nga trute me ideollogjine enveriste,po kjo eshte e dhimbeshme dhe e tmerrshme ,ai te vriste naten dhe te qante diten ore lumemadh,ndjej keqardhje per trurin tend.....
..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Female
Numri i postimeve: 814
Age: 36
Vendi: tirana
Registration date: 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Enver Hoxha dhe partizanet e tij....   Wed Jan 04, 2012 11:32 pm

Enver Hoxha, njė pushtet pėr epshin

Revista ONE
Nė fillim me Androniqin nė Gjirokastėr. Pastaj me biondet franceze, me vajzat e shtėpive publike dhe si zhiogolo i grave tė martuara. Me Poliksesnin nė Korēė, Drita Kosturin dhe “miqėsitė” me Ali Qoraliun dhe Dem Xhepėn.... tė gjitha aventurat e Enver Hoxhės
Revista “ONE”, ashtu si dhe nė vazhdėn e jetės intime tė kolonel Gadafit, Stalinit, Hitlerit apo Musolinit do tė ndalet kėtė muaj edhe nė ato ēka kanė treguar ish-bashkėpunėtorė tė Enver Hoxhės, lidhur me jetėn e tij intime.
Nė Palorta, atje ku u ngjiz zanafilla... Qė tė kuptohet qartė figura e diktatorit, duhet hedhur njė sy nė familjen ku Enver Hoxha u rrit. Ai ngelet si njė nga figurat mė komplekse dhe mė tė mistershmet ndėr diktatorė, pasi gjithēka qė ėshtė thėnė pėr tė ėshtė tepėr sipėrfaqėsore apo aspak, kryesisht tė bazuar nė librat e tij, ato qindra volume politikėn e ndjekur, arritjet e komunizmit e shumė tė tjera. Enveri lindi mė 16 tetor 1908 nė Gjirokastėr. U regjistrua nė shkollėn fillore “Drita” nė vitin 1917, e cila ndodhej nė lagjen Palorto, ndėrsa kur ajo u mbyll nė 1924, shkoi me bursė shteti nė Liceun Frėng tė Korēės. Nedi Kokona, ish-bashkėnxėnėsi i tij, ka rikujtuar: “Enveri ishte mė i rafinuari i gjithė Liceut dhe suksesi i tij ishte i sigurt kur mbante tė veshur pardesy ose pallto tė madhe”. Ndėrsa, Isa Kokalari, shok i fėmijėrisė rikujtonte: “Nė moshėn 8-vjeēare Enverit, tė cilit i merrej goja dhe qė ne e thėrrisnim memec, ishte shumė sherrxhi aq sa edhe babai i tij, mulla Halili, i thoshte: “Mirė ta bėjnė qė tė kopanisin, se je zullap”. Shpesh madje ua merrte zogjtė klloēkave dhe i fuste nė vrimat e mureve. I mbyllte ato brenda me gurė dhe i linte atje deri sa tė ngordhnin nga cicėritjet. Dhe ashtu tė ngordhur, ua hidhte klloēkave”. Me kalimin e viteve, ai do tė njihej me Myftar Skendulin, i cili e ka pėrmendur Enverin si “feministin mė tė neveritshėm, i cili pa pikėn e turpit i tregonte shokėve ofezat qė i kishin bėrė gratė dhe vajzat e provokuara nga ai”. Njė ditė, vajza e konsullit grek tė Gjirokastrės e pėshtyu nė fytyrė, kur ai e ndali pėr t“i propozuar, ndėrsa ai duke qeshur fshiu faqen dhe u largua sikur tė mos kishte ndodhur gjė. Biografi i librit mbi Enver Hoxhėn, 78-vjeēari Agim Musta, ka theksuar se “qė tė arrijmė ta kuptojmė figurėn e Enverit, na duhet ta kėrkojmė atė tek njeriu enigmatik Mulla Beqir Hoxha, i cili ishte vėllai i gjyshit tė Enverit dhe qė punoi pėr repartet otomane. Pra, zanafillėn e gjithė bėmave tė Enver Hoxhės e gjejmė tek geni i familjes Hoxha dhe qė quhej Mulla Beqiri”. Pėr tė thuhet se nė moshėn 30-vjeēare kishte bredhur vendet e Kaukazit, nė vendlindjen e Zaraostrės dhe ishte kthyer nė Gjirokastėr me ar dhe gurė tė ēmuar. Banorėt e pėrflisnin se kishte bėrė gjynahe duke grabitur dhe duke masakruar njerėz nė ato vise. Flitej nė Gjirokastėr qė ai madje merrej me alkimi dhe se edhe gruan e tij nga Libohova e kishte vrarė me duart e tij dhe groposur diku rrėzė njė kreshte. S’dihet as lindja, vendi apo vdekja e tij. Ndėrs, Mulla Halili - babai i Enver Hoxhės - emrin e Beqirit ia vuri djalit tė madh, i cili vdiq nė moshėn 21-vjeēare nė vitin 1921. Halili, qė mbahej njė tip naiv, ditėn e ngushėllimeve u thoshte njerėzve: “Mė vdiq mė i miri dhe mė mbeti rezili... Mjerė ky milet sa do tė vuajė nga birbua im!”. Nė Gjirokastėr, nė lagjen Pllakė, Enveri iu qep nga mbrapa mėsueses tepėr joshėse tė kėtij qyteti, Androniqit. U arrit deri aty sa Enveri dhe shokėt e tij t’i kompozonin asaj njė kėngė dhe ishin pikėrisht ata qė e nxitėn tė shkonte nė banesėn e saj. Fotaqi, burri i Androniqit, e diktoi Enverin dhe lajmėroi xhandarmėrinė. Zenel Ēami, qė shquhej pėr rreptėsi nė detyrė, e arreston dhe nė postėkomandė dhe e rreh me thuprėn e pushkės, duke ia nxirė prapanicat dhe kofshėt. Tė nesėrmen e liroi dhe mori nga ai njė deklaratė me shkrim qė s’do t’i binte mė nė qafė vajzave tė qytetit. Nė vitin 1942, Enveri do tė urdhėronte njėsitin gueril tė Gjirokastrės pėr tė asgjėsuar fizikisht kapterin Zenel Ēami, pėr t’u hakmarrė ndaj rrahjes qė kishte pėsuar prej tij. Ai plagoset rėndė dhe arrin tė arratiset jashtė shtetit... Rinia e Enver Hoxhės, Franca dhe... dėbimi "Ata qė e kanė njohur nga afėr Enverin kanė parė xhestet, tėrheqjen seksuale prej gay, energjinė dhe zhdėrvjelltėsinė e tij, qė u shfaqėn sė tepėrmi nė moshėn e adoleshencės”, ėshtė shprehur Agim Musta kur ka folur pėr rininė e hershme tė diktatorit. Ndėrsa bashkėkohėsi i tij, ish-shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Korēės, si dhe ish-i pėrndjekuri politik, Gjergj Titani ka hedhur bazat e njė teorie tjetėr tė shumėpėrfolur: “Kurrė nuk e kam parė si mashkull Enver Hoxha! I kam parė nga afėr anėt e zeza dhe tė bardha tė kėtij njeriu, qė ngeli i pashkolluar dhe qė s“dha asnjė provim kur ishte student nė Montpelje tė Francės...”. Nė vitin 1930 Enver Hoxha mbaroi studimet nė Liceun francez tė Korēės dhe po atė vit do tė niste studimet e larta. Nė qytetin e lashtė francez tė Montpeljesė, Enver Hoxha do tė ritakohej sėrish me kolegun e dhomės, me studentin e filozofisė Foto Bala, njė ish-kolegun e tij tė Liceut Frėng tė Korēės. Ky person mė vonė do tė zbulonte edhe shumė gjėra nga ditari i tij mbi jetėn intime tė diktatorit, mėnyrat e tij tė joshjes dhe mashtrimet. Enver Hoxha do tė niste studimet nė Francė, nė Fakultetin e Shkencave Biologjike dhe Kimike. Qė nė fillim ai nuk do tė paraqitej fare nė shkollė. “Ai ishte njė zhigolo...”, kishte pėrmendur Foto Bala, duke vijuar se “Enveri bėnte seks me femra tė martuara duke u bėrė dashnori i tyre pėr pak kohė, tė divorcuara, por edhe me tė tjera pa status dhe mė tė mėdha nė moshė, me qėllim e vetėm qė tė pėrfitonte financiarisht nga ato...”. Njė ditė, sė bashku Fotoja dhe Enveri do tė ndodheshin nė njė kafe tė Montpeljesė, ku njė femėr bionde, tejet e pashme, qėndronte ngjitur me ta nė njė tavolinė pėrballė tyre. Tė dy djemtė filluan tė flisnin pėr format e saj dhe vjen njė moment dhe ajo ngrihet nga tavolina me tė shpejtė, duke u zhdukur nė njė nga kthesat e rrugėve tė ngushta tė qytetit tė lashtė tė Montpeljesė. Tė nesėrmen, diku nga dreka, Fotoja e shikon Enverin qė flirtonte me atė femėr. Pikėrisht me atė femėr qė kishin parė ata njė ditė mė parė. Kur e pyeti se si e kishte takuar dhe pse ia kishte mbajtur tė fshehtė kolegut tė tij tė dhomės kėtė gjė, Enveri filloi tė qeshte me tė madhe duke mbajtur dy duart mbi hije, siē e kishte zakon pėrherė dhe i drejtohet Fotos duke i thėnė se e kishte lėnė takimin njė ditė mė parė, duke ia komunikuar asaj me gishta takimin pėr ditėn e sotme, nė tė njėjtėn kafe.... “Historitė me femrat e pėrdala dhe tė tjerat duke harruar plotėsisht shkollėn, i vijnė nė veshin e tė atit tė tij Halilit, i cili i kėrkon buletinin e notave, tė cilin Enveri nuk ia dėrgoi kurrė”, ka deklaruar Ylli Kolonja, ish-pedagogu i Fakultetit tė Gjeodezisė. Pas shumė aventurash seksuale, mosparaqitje nė fakultet dhe mosdhėnien e provimeve, me anėn e njė shkrese zyrtare ministri i Arsimit i Mbretėrisė Shqiptare, Marash Ivanaj i pret bursėn e studimit. Kėshtu, studenti Enver Hoxha endet i pashpresė rrugėve tė Montpeljesė nė marsin e vitit 1934. Vijon njė periudhė ku ai merr para borxh, tė cilat nuk do t’i kthente mė kurrė, ndėrsa me to niset drejt kryeqytetit tė Francės. Nė Paris, sipas shokut tė tij tė rinisė studentore, Skėnder Topulli, Enver Hoxha punon pėr disa muaj si furnitor i njė shtėpie publike. Asokohe ai mbante syze tė errėta, pėr t’u mos u njohur nga shqiptarėt e tjerė, kryesisht studentė nė Francė. “Ikte nga hotelet fshehurazi, pa paguar asgjė, madje edhe duke vjedhur perdet e dritareve tė dhomės”, shprehet Topulli. Pėr tė mos u marrė vesh historitė e tij rrugėve tė Francės, Enver Hoxha e thėrret nė rezidencėn e tij nė dhjetor tė vitit 1944 Skėnder Topullin dhe e kėrcėnon me zhdukje fizike, nė qoftė se ai do ta pėrgojonte. Ndėrsa Topulli i pati premtuar “pėr mbyllje goje”, dhe emėrohet si drejtor i Klinikės Stomatologjike tė Tiranės, jo tė njėjtin fat pėsoi dhe ish-Ministri i Arsimit, Marash Ivanaj, i cili vdiq nė burg mė 22 shtator 1953, gjashtė vite pasi ishte burgosur me urdhėr tė Enver Hoxhės. Ēfarė do tė ndodhte me Enverin nė kryeqytetin francez, Paris? Atje Enveri do tė ritakonte kolegen e tij tė dikurshme tė Liceut Francez tė Korēės, artisten dhe sopranon lirike, Tefta Tashko Koēo, tė cilėn Enveri e adhuronte. Sopranoja tepėr e bukur, me flokėt e mbledhura topuz, si njė princeshė nga Fajumi i Egjiptit nga ku kishte lindur, kishte udhėtuar nga Monpeljeja drejt Parisit nė vitin 1930 nė Institutin e Lartė tė Muzikės, ndėrsa Enveri qė tashmė nuk kishte se ēfarė tė humbte mė shumė, e rigjen Teftėn nė Paris. Ai do tė rishihej me tė nė Shqipėri, ku pas specializimit pėr kanto nė Beograd dhe Moskė nė rikthimin e saj nė Shqipėri Tefta do tė martohej. “Enveri arriti tė merrte vetėm rolin e kryekrushkut nė kėtė dasmė”,- ka saktėsuar Gjergj Titani. Nė kryeqytetin e Francės, Enver Hoxhėn do ta strehonte miku i tij Qemal Gega, pėr disa muaj me radhė, i cili e ndihmoi edhe financiarisht pėr blerjen e ilaēeve pėr kurimin e njė sėmundjeje veneriane. Si shpėrblim, mė vonė me urdhėr tė tij do tė vritej e motra e Qemalit, Liri Gega, e cila asokohe kishte mbetur shtatzėnė. I ati i tyre kryen vetėvrasje, i dėnohet i vėllai, vetė Qemal Gegėn e mbyllėn nė ēmendinė, kurse pjesa tjetėr e familjes internohet nė zonat e thella tė Myzeqesė. Duke u rikthyer edhe njėherė nė Paris, Eqrem Libohova, ish-ambasadori i Mbretėrisė Shqiptare nė Francė - duke qenė se ishte mik i Bahri Omarit, kunatit tė Enverit, i cili ishte martuar me motrėn e tij Farijenė - e ndihmon Enver Hoxhėn tė bėhet sekretar i Konsullit tė Nderit tė Shqipėrisė nė Belgjikė, ndėrsa njė ēifut belg do t’i ofronte atij njė punė me 100 napolona ari nė muaj, pėr pėrkthimin e shkrimeve qė flisnin pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt. Kjo do tė ishte edhe periudha mė e errėt e Enver Hoxhės, pasi ai do tė dėbohej shumė shpejt nga pronari ēifut belg duk lėnė pėrgjysmė studimet e saponisura nė Fakultetin e Historisė nė Belgjikė. Nė kėtė shtet ai ritakon ish-kolegun e tij, Mentor Ēokun, i cili ndonėse e njihte Enverin pėr imoral, servil dhe si njeri vulgar, i ofrohet ta ndihmojė tė strehohet tek ai pėr njė farė kohe. Por ndarja e tyre pėrfundimtare erdhi atėherė kur nė Liezhe tė Belgjikės, Enveri i vjedh njė zonje qė po shoqėronte 200 franga. Mentori iu pėrgjėrua Enverit qė t’i kthente, por ai nuk pranoi, duke e detyruar atė qė t’i paguante nga xhepi i vet...
Historitė proverbiale tė Korēės Nė korrik 1936, Enver Hoxha ishte kthyer papritmas nė Shqipėri. Ishte nė gjendje tė mjerueshme. Nexhat Peshkėpia, qė kishte marrė pėr grua vajzėn e xhaxhait tė Enverit, Ferron, e strehon nė shtėpinė e tij pėr disa muaj, derisa Enveri e rimerr veten - e pohuar kjo edhe nga libri i tij, “Kur hidheshin themelet”. Asokohe profesori i gjimnazit tė Tiranės, Nexhati - i cili edhe ky mė vonė do t’i shtohej radhės sė agjitacionit dhe propagandės - nė sajė edhe tė ndėrmjetėsimit tė dy personave tė dyshuar pėr orientimin e tyre seksual, mikun e Mbretit Zog, Lalė Krosin dhe ish-kryetarin e Bashkisė sė Tiranės, Qamil Pepėn - e emėron Enverin si mėsues tė jashtėm nė Liceun Frėng tė Korēės pėr klasat e ulėta. Rroga qė mori shkonte nė 130 franga ari nė muaj. Pėrgjatė banimit nė qytetin jugor filluan tė pėrhapeshin thashetheme, por edhe disa fjalė tė dyshimta qė dolėn nga kolegėt e Liceut, se profesori kishte filluar tė kishte marrėdhėnie me tė zonjėn e shtėpisė, Poliksenin, ndonėse ishte shumė herė mė e madhe se ai nė moshė. Por Foto Bala, pohonte se “nė tė vėrtetė Enveri u pėrzje me turli vagabondėsh dhe femrash tė pėrdala. Shumė shpesh ai vuante nga sėmundje veneriane...”. “Mė vonė Enveri do tė shquhej edhe si njė nga frekuentuesit mė tė rregullt tė shtėpive publike, tė cilat ishin plot me femra tė pėrdala jugosllave”, - ėshtė shprehur Agim Musta. Disa muaj mė vonė ai do tė afrohej me grupin anti-kominist tė Korēės - ka rikujtuar Veko Pojani - por s“arriti tė bėhet kurrė anėtar i tyre, pėrveēse kishte sukses tepėr tė madh nė aventura si gjysmė i shkolluar qė ishte dhe mashtrues i madh, ndėrsa nė Korēė historitė e tij tė imoralitetit mbetėn proverbiale. Nė 3 shtator 1939, Enveri, Foto Bala, Fejzi Dika dhe Stavri Skėnderi u ulėn nė lokalin e kafe Majestikut nė Korēė, kur nga Radio Tirana u dha lajmi se atė ditė Franca dhe Anglia i kishin shpallur luftė Gjermanisė naziste, pas pushtimit tė kėtyre tė Polonisė mė datė 1 shtator. Tė gjithė u shokuan, ndėrsa Enverit i shkėlqyen sytė dhe fluturoi nga gėzimi. Kur dalin jashtė, Enveri futet midis Foto Balės dhe Fejzi Dikės duke i thėnė: “Bashkohuni me mua qė tė organizojmė luftėn kundėr fashizmit dhe do tė shikoni se ēfarė do tė bėjmė. Ju drejtohem juve si shtresa tė varfra dhe jo Stavrit si pasanik qė ėshtė”. Lėri kėto, i drejtohet Fotoja, po merru me mirė me femrat e pėrdala se e ke mė mirė. Rikthimi nė Tiranė dhe ilegaliteti Dy muaj mė vonė, mė 29 nėntor 1939, Enver Hoxha largohet nga qyteti jugor i Korēės dhe vendoset nė Tiranė, nėn patronazhin financiar Esat Dishnicės, pronar i kafe “Florės”, deri nė tetor 1941, me profesionin e shitėsit-tregtar. Realisht ai do tė shiste produktet e futura ilegalisht nė Shqipėri. Thonė se Enveri kishte pasur me Esatin marrėdhėnie seksuale, ka cituar Agim Musta, duke vijuar se “ndėrsa kishte filluar Lufta e Dytė Botėrore, nė gati tė gjitha bazat ilegale ku Enveri strehohej kishte tė dashura ato femra qė kishin aderuar nė lėvizjen komuniste, si Liri Gega dhe Drita Kosturi”, ndėrsa ish- komandanti i Brigadės sė Tretė, Hulusi Spahiu, ka pohuar se atėherė ai “hante dhe pinte ēfarė t“i donte qejfi, si dhe bėnte orgji me femra...”. Mė 28 tetor 1941, Enver Hoxha hidhet nė ilegalitet, dhe njihej me pseudonimet: Tarasi, Shpati, Valbona, Hasani, Saliu dhe Malo. Nė kėtė periudhė Enveri do tė njihej me Qemal Stafėn, Nexhmie Xhuglinin, dhe Drita Kosturin. Asokohe Drita, anėtarja e Grupit tė Shkodrės midis viteve 1938-1940, ishte zyrtarisht e fejuara e Qemal Stafės. Sipas librit tė Fahri Balliut, “Zonja e zezė, Nexhmie Hoxha”, Nexhmia e shprehte haptazi adhurimin ndaj Qemal Stafės, qė kur ishin njohur nga fundi i vitit 1941, por kjo me sa duket ishte edhe njė marrėdhėnie dypalėshe. Vetė pseudonimi “i lėvizjes ilegale” qė ajo kishte, “Delikatja”, i ishte vėnė nga Qemal Stafa. Me kėtė ai padashur zbėrtheu njė pjesė tė dobėsisė sė tij pėr tė, tė cilėsive tė saj, butėsinė, finesėn apo si diēka nazike: delikate ėshtė njė lule, njė dantellė, njė ngjyrė, njė aromė, njė prekje...Qemal Stafėn e pėrshkruanin si njė natyrė mjaft mbresėlėnėse, si dhe njė person tė njė zgjuarsie jo tė zakonshme, tė frymėzuar, tė mbrojtur me formim dhe kulturė. Nexhmia e ka plotėsuar dėshminė e saj pėr Qemalin kur ka treguar se, ishte Drita Kosturi ajo qė iu “ngjit” atij dhe “e detyroi” tė fejohej me tė, pėrmblidhet ndėr tė tjerash nė kėtė libėr. “Duke parė kėtė marrėdhėnie qė kishte lindur herėt midis Nexhmie Xhuglinit dhe Qemal Stafės, Enveri do t’i organizonte kėtij tė fundit njė kurth vrasės, pasi atė bazė nuk e dinte askush veēse Drita, Nexhmia dhe Enveri. Qemali ishte mė i ri nė moshė dhe kishte bagazh kulturor dhe politik, njė armik i ardhshėm, ndėrsa Enveri ia kalonte atij pėr nga ana erotike dhe ishte 12 vite mė i madh nė moshė se Qemali...”, ka saktėsuar Agim Musta. Nė njė letėr dėrguar kushėririt tė tij Selim Kokalarit, Enver Hoxha i kėrkon atij ndihmė pėr gjetjen e disa femrave tė pashme: “Vajza tė shėndosha fizikisht, tė cilat kanė aderuar nė Partinė Komuniste dhe tė jenė tė afta tė shkruajnė nė daktilografi, qė t’i dėrgojmė nė Konferencėn e Pezės nė shtator 1942”. Kjo kėrkesė ishte pėrsėritur dy herė gjatė nėntekstit. Agim Musta ka vijuar duke rikujtuar dy vite mė tej se, “Nė majin e vitit 1944, nė kohėn e zhvillimit tė Kongresit tė Pėrmetit, ai do tė martohej “zyrtarisht nga Partia” me delegaten Nexhmie Xhuglini, dhe njėherėsh po atė ditė do tė zhvillohej edhe ceremonia e martesės e 200 ēifteve tė tjera komuniste, por edhe rimartesa e Hysni Kapos dhe Dafin Ndreut”. Drita Kosturi, ish-e fejuara zyrtare e Qemal Stafės do tė dėnohej nė 1946-ėn si agjente angleze, ndėrsa dėnimin disavjeēar do ta vuante nė Burgun e Shkodrės. Pas lirimit, pėr disa vite do tė punonte nė artizanatin e kampit tė Kamzės, deri nė vitet e para tė demokracisė. Biografi i tij, Agim Musta, nuk ka harruar tė shtojė: “Pikėrisht pėr marrėdhėniet midis partizanėve u pushkatuan pa asnjė faj kushedi sa persona, dhe ndoshta rasti mė ekstrem ishte ai i pushkatimit prapa shpine nga vetė partizanėt, i pėrgjegjėses pėr rininė e Brigadės sė V-tė Sulmuese, Ramize Gjebrea, e cila mė vonė u shpall Dėshmore e Kombit nga vetė ata”, duke vijuar mė tej se “pėrgjatė kėsaj periudhe Enveri “miqėsohet” me Ali Qoraliun dhe Dem Xhepėn. Pas vendosjes sė diktaturės, tė parin e pushkatoi pa gjyq, ndėrsa Dem Xhepėn e hedhin nga shkallėt e godinės sė Sigurimit, dhe disa ditė mė pas vdes”, citon Musta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Male
Numri i postimeve: 2116
Age: 36
Vendi: Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi: zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date: 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Enver Hoxha dhe partizanet e tij....   Wed Jan 04, 2012 11:33 pm

ju kan shperlare trute nga serbofilet te llojit sali berisha dhenderr serbe dhe Rugova mik i serbise....te dy dulen kunder ushtrise ....
Po dhimesesh moj arberi qe ke ra ne nje mendje me servilet dhe tradhtaret ...
kam cek se vetem tradhtaret e kan kritikue dhe kritikojne xhaxhin enver
qe ne tv franqeze e qojne ne qiell per pastertine dhe natyren e shtetit.
Sote era qen te ngordhur pisllek kurvllek drog hajni vrasje qnjerezim shkaterrim
e qka jo....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Female
Numri i postimeve: 814
Age: 36
Vendi: tirana
Registration date: 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Enver Hoxha dhe partizanet e tij....   Wed Jan 04, 2012 11:55 pm

keto pislliqe jane shume pak nga ē'ka i ka bere ketij populli ky qen bir qeni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Male
Numri i postimeve: 2116
Age: 36
Vendi: Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi: zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date: 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Enver Hoxha dhe partizanet e tij....   Thu Jan 05, 2012 2:44 pm

me qen bir qeni se sala dhenderri i serbise ku ka
qe shet det e toke shqiptare,,,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Female
Numri i postimeve: 814
Age: 36
Vendi: tirana
Registration date: 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Enver Hoxha dhe partizanet e tij....   Fri Jan 06, 2012 3:18 pm

NĖ PĖRVJETORIN E LUGATIT
E Shtun� 16 Prill 2011 09:52 D. Preqi


D.PreqiNĖ PĖRVJETORIN E LUGATIT

-Duke filluar me njė rrėfim ,qė rrėfenė si nė formė fragmenti-

O,shqiptarė tė ndershėm,ju mungon diēka shumė e rėndėsishme pėr ju,me tė cilėn jeni mėsuar,prandaj jeta e juaj, ju duket se e ka dinjitetin e jetės sė skrrajės, atė sa herė e ndanė,ajo prapė pėrtėrihet.

Ku jeni nisur sot, qė jeni veshur ashtu solemnisht? Nė pėrvjetor? Po ēfarė pėrvjetori !Nė pėrvjetorin e xhaxhit.Po,po,nė pėrvjetorin e lugatit,atje mendoni se ju presin duartrokitjet,qė e lavdėroni lugatin,atje ju presin urimet , bekimet,falenderimet,mirėnjohjet e atyre, qė u keni shėrbyer dhe po u shkoni mbrapa si hije,ju besnikėt e lugatit? Por,mos harroni se,edhe pse jeni duke bėrė punėn e juaj,jeni duke shkelur mbi gjakun e vėllezėrve tė juaj,dhe ju tė ndershėm,po i bėni „hyzmet“ lugatit,qė tė zgjohet nga gjumi i thellė,i cili cofi nga ngopja dhe pėlcitja e tij me gjakun e shqiptarėve.Si ėshtė e mundur sot, tė nxjerrėsh fantazmėn nga varri,dhe tė thurėsh lėvdata pėr tė, dhe tė bėmat e tij,duke ditur se ēfarė mizorie bėri ndaj popullit shqiptarė,diktatori mė i rrėbeluar i botės fashiste,ai ishte vetėm Enver Hoxha.Kjo e lėndon rėndė shpirtin shqiptarė,shkel mbi gjakun e tyre,mbi jetėn e atyre qė u dergjen nėpėr burgjet dhe kampet e pėrqendrimit tė Enver Hoxhės,i cili e dhunoi dhe e ēnjerėzoi lirinė e kombit shqiptarė.Nuk mund tė harrohen ata njerėz tė pa fajshėm,gra,pleq dhe tė tjerė,nuk mund tė harrohet ajo pjesė e madhe e klerikėve tė cilėt ishin ajka mė vleshme e kombit,dhe truri intelektual i kombit shqiptar,dhe Enver Hoxha duke ua pasė frikėn sepse,ata ishin mė tė ditur se ai,dhe nė krahasim mė ata,Enver Hoxha ishte njė analfabet dhe pėr tu hakmarrė nga xhelozija i asgjėsoi,i pėrsekutoi nė mėnyrėn mė barbare.Enver Hoxha ishte armiku mė i madh i popullit shqiptarė,as Millosheviqi,nuk ishte mė armik se Enver Hoxha,sepse Millosheviqi nuk e masakroi popullin e vet,nuk e zhduki pjesėn mė intelektuale tė kombit tė vet,ndėrsa ky ishte pėrbindėshi mė i rrezikshėm i popullit shqiptarė,qė nuk e pėrshkruan ndonjė histori te popujt tjerė tė botės.Ky njeri qė nuk ka pasė ndjenja njerėzore,i cili nuk ka marrė frymė me mushkėritė e veta,as nuk ka folė me gojėn e vet,por ka folė ,ka mendue dhe ka veprue me gjymtyrėt e Stalinit,Titos dhe Mao Ce Dunit.

Ndodh sot nė Shqipėri dhe nė Kosovė,nė dy krahėt me shqiptarė,qė ėndėrra komuniste-staliniste tė ngjallė nastalgji dhe tė merr pėr shembėlltyrė fytyrėn e Enver Hoxhės,admiruesin e tėrbuar tė Stalinit,si njė shpėtimtar tė kombit,ndėrsa,nė ato vende ku buroi ky „sunam“ i rrezikshėm i popujve tė botės,ėshtė asgjesuar gadi nė masė…Cila histori kombėtare e njė populli nė botė mundet ta cilėsoi diktatorin Enver Hoxha me merita tė kombit tė vet,duke ditur se shqiptarėt ende po pėrballėn me kėtė lloj „llumi“,dhe mė kėto mbeturina tė kohės komuniste edhe pas vdekjes sė lugatit,duke penguar zhvillimin e demokracisė shqiptare.

Nė disa vende tė Shqipėrisė u festua edhe nė kėtė vit pėrvjetori i lugatit,duke e plotėsuar dėshirėn e vejės sė tij,pėr tia pėrtrirė jetėn edhe pak,asaj dhe aleatėve tė pėrbetuar hoxhist.

Nė qytetin e Ferizajit nė Kosovė,u mbajtė njė tubim pėrkujtimor me rastin e 26 vjetorit tė vdekjes sė diktatorit Enver Hoxha,me ērast lėvdėrohet diktatori si njė hero dhe shpėtimtar i kombit shqiptarė,dhe shpėtimtar i Kosovės,duke menduar se historija dhe shqiptarėt i kanė harruar tė bėmat e Enverit dhe masakrėn e Tivarit,e cila ėshtė bėrė me dijėn dhe iniciativėn e tij.

Edhe nė Zvicėr,nė njė tubim rasti pėr ngjarjet dhe demostratat e 81-tės,nė pėrvjetorin e tyre u brohorit me tė madhe E.Hoxha,E.Hoxha…

Kėtu zbulohen njerėzit tė cilėt janė kundėr demokracisė shqiptare,ata tė cilėt janė edhe kundėr Pavarėsisė sė Kosovės,me tė cilėt bashkohen vetėm serbėt,rusėt dhe kinezėt,miqtė mė tė ngushtė tė Enver Hoxhės.

Brohoritjet nuk pushojnė,njerėzit ende brohorisin pėr Hitlerin,pėr Stalinin,Qaushevskin,Sadam Huseinin,Millosheviqin dhe Enver Hoxhėn,por ky i fundit ua kalonte tė gjithve kėtyre diktatorėve tė botės,jo qė ishte njeriu mė i ditur dhe mė i forti,por ishte mė i ligu ndėr tė tjerėt,sepse masakroi popullin e vet,pėrdhunoi lirinė e popullit tė vet.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Enver Hoxha dhe partizanet e tij....
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 4Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar ::  :: -
Kėrce tek: