Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat...

ForumiForumi  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  IdentifikohuIdentifikohu  
Share | 

Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
Kosovarja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve: 4833
Vendi: Jashtokėsore!
Registration date: 13/08/2007

MesazhTitulli: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Fri Oct 26, 2007 10:07 am

Ne shume diskutime me shoqerin kam verejtur se perdoret termi Katundar dhe Qytetare, ,qe shpesh here Termi Katundare ngerthen ne vete nga shume individ si njereze te prapambetur??

Cfare mendoni ju forumist te nderuar?
A duhet te ekzistoje ky fenomen apo jo?
A do dukej me mire sikur ne te dallonim njeriun nepermes sjelljeve dhe edukates e jo ti therrasim me nofka si Katundare apo Qytetare?

Vazhim te mire.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Vista
Anėtar i ri
Anėtar i ri

Numri i postimeve: 154
Registration date: 18/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Fri Oct 26, 2007 12:05 pm

Besoj qe ne ne pergjithesi nuk e kemi te qart kuptimin e drejt te ketyre termave pasiqe tek ne perdoren ne menyren fyese ashtu siq e keni cekur ju me lart e kuptimi i vertet i tyre esht shum i thjesht dmth indentifikohet nga ajo se ku jeton njeriu dhe asgje me shum.
A e verteta ketu qendron ne at se njeriu vlersohet nga ajo se sa ka virtyte te njeriut te kulturuar qe e ka kultivuar nga familja dhe shoqeria e jo nga ajo se a jeton ne qytet apo katund se ne te dy vendet ka njerez te prapambetur dhe te ngritur intelektualisht,e sidomos ne ne Kosove nuk guxojm te bejm keto dallime pasi qe jemi ber miks ne te gjitha qytetet e sidomos Prishtina e cila esht e perbere nga familjet e ardhura.
Keshtu qe per mendimin tim vetem njerezit qe i takojn shtreses se ult te shoqeris sone mund te bejn keto dallime.
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar

Numri i postimeve: 5729
Vendi: Zvicėr
Profesioni/Hobi: no money no honey
Registration date: 09/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Fri Oct 26, 2007 1:27 pm

E pa besushme por e vertet ka njeher ''disa'' ka qe bejne keta dallime e konsideroi turp te flasim per dallimin ne shoqerin tone katundar apo qytetar para shume pak viteve ē'do qyetet shqiptar ka qen fshat mire e ka vista ne shumicen e qyteteve jane perber nga fshataret,do te thote ē'do qytetar i ka rrenjet nga nje fshat.

Nuk mund edhe te ekzistojne qytetaret pa katundar,apo katundari pa qytetar.
Une personalishte mendoi se kushtet ne fshatrat tone ne pergjithesi kan mbetur te pa zhvilluar por nuk do te thote se edhe njerzit jane te pazhvilluar edhe ne ē'do qytet ka njerez te pa zhvilluar kam takuar njerez te pa zhvilluar edhe ne NEW YORK,ai qe eshte shtrese e ulet eshte edhe ne qytet,por jo diskutimet te shkojne ne dallim te hapura dhe nenqmim te katundareve apo qytetareve.

..by to Beton
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm

Female
Numri i postimeve: 1294
Vendi: Kosove e dashure
Registration date: 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Fri Oct 26, 2007 1:50 pm

Kosovare me ke prek ne damar tash hahahahaha jam nje ish katundare, ja opra mendimi ime

Me zemer ne dore po them Qnje rast i till me ka ndodhur, kur shkojsha tek gjyshja ime ne qytet komishit e gjyshen me thirrshin Oj katundare hahahaha tash kur i kujtoj ato momente me te vertet me vjen me qesh shume
Nje individ qe vlerson nje person tjeter ne baz te perardhjen e tij sipas mendimit tim eshte Injorant,se nje persone vlersohet ne baz te edukate inteligjences e sjelljeve te tij

Tash jo qe jetoj ne qytet por te kisha jetiar akoma ne katund nuk e kisha lejuar as kurr tem askurr te me vleron nje person ne menyre te perardhjes time.

Por fatkeqesisht ne Kosov ka akoma njerze te tille qe vlersojn ne baze te perardhjes.
Katundar apo qytetar jemi njerz te gjithe kudo q'te shkosh ka njerze inteligjent dhe ata qejan me te ulur.

Siq Jam krenare qe jam Shqiptare ashtu jam krenare qe jam Ish fshatare hahahaha

Edituar pėr herė tė fundit nga nė Fri Oct 26, 2007 5:56 pm, edituar 1 herė gjithsej
meli
V.I.P
V.I.P

Female
Numri i postimeve: 842
Vendi: diku ne gyrbet

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Fri Oct 26, 2007 1:51 pm

Une mendoi qe per ket tem as nuk duhet te diskotohet,per mendimin tim ata njerz qe i ndajn katundar e qytetar jan shum te dobet ne te gjitha aspektet,nuk do te thot se je qytetar e ke ndoi gje me shum se nje katundar.Per fat te keq ka shum asi njerzish qe mendojn keshtu .
Sofra
Admin
Admin

Male
Numri i postimeve: 7549

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Fri Oct 26, 2007 2:51 pm

Unė pėrndryshe mendimit tėndė meli them se ka shumė dallime ha ha ha.

- Dallimi i parė ėshtė se fshati apo katundi ka shumė e shumė mė pėrparsi se sa Qyteti.
Mjafton zhurma e makinave edhe ndotja e ajriti nė Qytet.

- Dallimi tjetėr ėshtė se janė bėrė rrokada nė shah, qytetarėt po ikin nė katund nga katundarėt qė po vijnė nė qytet e katundarėt po ikin nga katundi tė etur pėr qytet apo tė bėhen sheherli ha ha ha.

- Pėr mua nuk kanė dallim fare se njė person nga ėshtė me rėndėsi ėshtė respekti reciprok.

- Nejse kta katundarėt qė kanė ardh nė Qytet po i fshijnė nga pak hundėt nėpėr trotuare por me kohė do tė mėsohen se nuk banė ha ha ha.
Kosovarja
Admin
Admin

Female

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Fri Oct 26, 2007 4:55 pm

Ha ha Sofra sa kam qesh me kete se eshte nje realitet i hidhur, sepse nuk do duhej te kete aspak dallim, mirpo e shoh se ne shume familje edhe tek martesa luan rol, shumica e nenave qe jane "sheherlike" nuk duan qe vajzat e tyre te martohen neper fshatra ,sepse arsyeja Nuk e kam qiken per Katund:P Mirpo une sa kam vizituar Fshatra te ndryshme ,sepse sic tha edhe Azzurra edhe une jam nje ish fshatare ,mirpo kushtet jane 80% me te mira per jetese, ne dallim me qytetin sic p.sh ke cdo qe te fresket nga ushqimet,duke filluar nga patatet,domatet e shume e shume ushqime tjera ,ndersa ne qytet e merr mirpo pasi qe fillon te kalbet haha ,keshtu qe mendoj se edhe fshati ka shume perparsi

...By Kosovarja
meli
V.I.P
V.I.P

Female
Numri i postimeve: 842
Vendi: diku ne gyrbet

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Fri Oct 26, 2007 7:40 pm

Une mendoi Sofra se ka dallim per te mire katundi apo fshati si vend eshte fjala,ka qytetar qe i hedh mbeturinat prej dritare,edhe me sa kam kuptuar une nuk behet fjal per vendin QYTET dhe FSHAT por per katundar dhe qytetar.
Rendesi ka njeri nuk ka dallim katunar qytetar mvaret krej t se si eshte personi kultura e ti .
Po e ceki nje thenje:
Njeru kur te lind eshte 1
Me fillore eshte 10
Me gjimnaz eshte 100
Me fakultet eshte 1000
Po qe nuk eshte 1 tjerat mbesin ooo do te thot nje hiq
Kshtu qe nuk ka rendesi vendi as shkolla, asnjera nuk te ben njeri ne qoft se nuk je.
Sofra
Admin
Admin

Male
Numri i postimeve: 7549

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Fri Oct 26, 2007 8:56 pm

Meli e kisha mė shumė me shaka.

Kosovare thuaj nėnės ēka e ke mė sė shumti mėrzi prite nė shtėpi ha ha ha.....

..ndėgjone sheherli dhe katundar

1. Hashim Shala & Tahir Drenica Video - Sheherli e Katunar
  2. Hashim Shala, Tahir Drenica & Aida Baraku - Leze, Leze

Musafir
Vizitor

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Fri Oct 26, 2007 9:17 pm

Sofra boll mir e paske qellu ka dallim se pėrpara ju ka ardh era pleh e tash asht njejt si qytet edhe fshat asht jeta ma me mir ne fshat se qytet po qka ti bajsh tė gjith pi ikin ne qytet a qytetart tash duhet tė ikin ne fashatra qė tė jetojn me qet .
Kosovarja
Admin
Admin

Female

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Fri Oct 26, 2007 10:25 pm

Keto 34 gjera vlejne per te gjithe,mirpo me shume per mua dhe Azzurren sepse i kemi rrenjet Katundare,mirpo jemi krenare apo jo ?
35 sene qi duhet mi dite per jeten n'katun

1. Kur thushe zastoje,kojshija pernime t'marrin vesh ku e ki fjalen.
2. Din me mjele lopen n'15 menyra.
3. Pa marre parasysh qysh dokesh me 20 vjet t'martojne.
4. Me qu ferk me najkon,mas veti i ki 6 vllazni,8 djem t'migjs edhe gjysen e katunit.
5. Me ardhe n'sheher t'doket trip edhe knaqesh ni jave me qat sen.
6. Kejte sheherliket t'doken femna t'qarta.
7. S'ki probleme qa me veshe se ton diten je n'arre e mas 8 aksham n'shpi.
8. Bile 4-5 here n'jave han sene t'saqit.
9. S'ki qa me shku neper ben afa e interexa se qa se marron n'shpi e merr n'zadrug t'katunit veresije.
10.Party i thushe kur mledhen burrat n'ode e i pijne ka 18 qaja t'rone edhe dy boksa kaqak magjari.
11.T'doket interesant me pa Naim Abazin a Mahmut Feratin live. 12.Bohesh babe per here t'katert me 25 vjet.
13.S'ki nevoje me majte n'men ditlindje t'fmive,t'nones a babes a vllaznive a motrave.
14.S'hargjitesh me ble dhurata mu per at fakt se s'ki nevoje me ja majte n'men kerkujte ditlindjen.
15.Kejte veglave t'arres ja u din emnat prej teslice dej te grabulja.
16.Ni vlla e ka emnin gjithqysh Leutrim edhe ni moter Marigona.
18.Me t'thone naj femen qi e ka emnin Zana i thushe - rrospija qi tuk je.
19.Qysh prej moshes 10 vjecare ki dite mi grah traktorit.
20.Qysh bebe ni mujsh je shku n'opqin t'nones n'prikolice t'traktorit.
21.Plaku katunit osht edhe milic edhe mjek edhe gjykats edhe msus.
22.Nese kojshija marron diqka,ti duhesh me marru ma t'qart edhe ma t'madhe edhe ma t'forte.
23.Kejte n'klase i ki kusheri ja vllazen e motra.
24.Nuk kan nevoje mu bo merak pleqt ku e ki motren se kurre so dale jasht pragut t'deres.
25.Kur veshe dikush kule n'dasem,nuk t'doket najsen me keshe. 26.Ja u ki inate sheherlive.
27.Sheherlite ta kan inati.
28.Qfardo muzike qi s'ka qiteli nuk osht muzike.
29.Nihere n'vjet t'vjen vllau i madh prej Gjermanije edhe djali i mixhs prej Zvicrre e knaqesh ty e ngu Dj Bobo edhe Modern Talking. 3
0.Ferken ma t'madhe e ki kur lopa hin n'arre t'kojshise.
31.Je kone n'sheher edhe tash jeta n'katun po t'doket palidhje. 32.Vendose me shite pasunine n'katun edhe me ble banese n'sheher.
33.Bahesh n'sheher me traktor.
34.Ja u merr inati sheherlive edhe ma shume.
35.Vendose me banu midis shehri njejte si qysh ki banu n'katun veq per inati t'sheherlive.

Azzurra special moter jane per ty dhe mua haha dhe te gjithe ata qe e ndiejne veten se kane rrenjet nga Fshati.
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm

Female

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Oct 27, 2007 7:14 am

Moter ja ke qillu te gjitha por kishe harr dishka ja po i shtoj une

Qika kurt fejohet nuk duhet me pa burrin deri ne dite te martese

Tash ka dal moda se qikat po doj burr me letra se po doj me shku ne shfajcari hahaha

Kur te behesh nuse duhet mu zgju me heret mbi te gjitha ne ora 4 te mengjesit me fshi rrugen e te mahalles, se per ndryshe zgjohet nusa e kojshis me heter se ti e ti pastaj i ke punet keq me vjerren se ja ke marru fytyrn hahahaha

Kur te rrin unlet duhet me nejt tek dera e jo ne midis apo ne krye te dhomes

Nuk duhet me pi qaj apo kafe bashk me vjerrin e vjerren se eshte turb

Edhe femija i 2 vjeq te kumandon

Ne mbramje duhet nga vjerra deri tek me i vogli i shtepis me ja u la kembet edhe kepuct perjashte, se perndryshe thon nusja pa maryfet qenka

mbrenda 1 viti martes duhet mi lind 2 femij edhe ata djem bile se me lind qika jan te gjitha te ders huj e nuk vun dy pare iq

nese don me vazhdu shkollen ne katund thon qe je rrespie e kurv

Nese ke shoqeri me mashkuj i ke met babas ne der se askush nuk vjen me te lyp

nese ne darsem shkon pak e lyme me kozmetik ja filloj me them kjo ne keto dite kam me u grabite

Kur te ecosh rruges duhet me mbajt koken ulet edhe mos me qesh se per ndryshe te thoj q'ke dal me lyp burre

[/b]Kosovare ka edhe shume te tjera ma nuk kam kohe tash hahahaha
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve: 8740
Registration date: 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Oct 27, 2007 9:59 am

DY NGJYRA JETE-QYTETAR DHE FSHATAR

Ėshtė mirė qė inicohen kėto tema,sa pėr tė shprehur mendimet.Mė heret ėshtė inicuar tema"Jam krenarė qė jam shqiptarė",e cila ndėrlidhet me kėtė temė,qytetar-fshatarė,apo katundar!Pra qytetar-fshatar,me njė fjalė shqiptarė,dhe jemi krenarė qė jemi shqiptarė.Tani ne nuk jemi pak,ata sa jemi nuk do kishin vend qytetet,sikur mos tė kishim edhe fshatrat.Tė qenunit krenarė pse je qytetar dhepse je fshatarė kanė ekzistuar kaherė,tė cilat sot mė duken se kanė kaluar.Mbajė mend kur fshatari zbriste nė qytet,qytetari pėr ta pėrulur pak i thoshte:Ku je katundarė,kurse fshatari ia kthente nė kėmbė e nė dorė,qe ku je ti zorragji!!!Dallimet kanė qenė,portani duket se janė flakur.Tėqenunit qytetar nuk edij pse ishte si mė privilegj,ndoshta ata llogaritnin vetėn pak mė tė civilizuar,ndoshta pse kishin shitoret mė afėr edhe pse nuk kishin aq para,pastaj trenin,spitalin.....Njė njeri punonte nė qytet,pėr tė mbajtur 7-8 anėtarė,kuptohet nė fshat punonin tė gjithė dhe jetonin mė mirė,por qė duhej mė shumė punė!Psh.Prishtina qė ėshtė kryeqyteti i Kosovės i ngjante njė fshati tė sotėm,e cila njė hov zhvillimi pat marrur viteve 1970-1980,dhe thuajse sot aty ka ngelur.Tė qenunit me rrėnjė qytetar nė Kosovė ishte njė krenari e gabuar,trashėguar nga pushtuesit qė nambajtėn me shekuj.Ata zaptuan administrimin nė pak qytete si ishin atėherė Novobėrda,Prizreni,Gjilani dhe Prishtina,dhe tani neve nalanė dobėsitė e kulturės pushtuese dhe barbarizmat.Ta zėmė pushtuesi turk pretendonte qė njeriu qė jetonte nė qytet duhej tė i pėrshtatej civilizimit tė administratės sė tyre dhe tė zotonte turqishten!Pasi iku turku nga ne,shqiptarėt garonin nė qytetrimin rrėnjėsor si kusht se kush flet turqisht ėshtė qytetar me rrėnjė,edhe pse tė gjithė flisnin njė turqishte tė gjymtuar,qka fatkeqėsisht edhe sot e pėrdorin nė disa qytete.Dallimet u flakėn,kur njerėzit filluan tė arsimohen,dhe tė ndėrtojnė personalitetin dhe vetėdijen e tyre.Padyshim se jeta diku bėhėt mė e mirė nė fshat,diku mė e mirė nė qytet,mirėpo arsimimi ishte ai qė namungonte,pate nuk i dallonim mirė gjėrat,qė sot falė zotit mund tė matemi edhe me evropianėt,si njerėz tė arsimuar nė tė gjitha lėmitė.Tani termi qytetarė-fshatarė nuk do duhej tė bėnte dallime nė shoqėri,sikur mos tė na mundonte njė dukuri mjaft e shėmtuar.Pas luftės shumė fshatra u shpėrngulen tėrsisht dhe erdhen i zunė frymėn qyteteve,e qė mė sė shumėti ngulfaten Prishtinėn,tė cilėt unė i quaj pa adresė,pra qytetar pa adresė.Pse?Ata nuk kanė shumica shtėpi tė tyre nė qytet,po ose paguajnė qira,ose dikush u ka ofruar banim falas.Kėta qytetar pa adresė ngarkojnė shumė Prishtinėn,e cila ishte e ngarkuar edhe pa ta.Ata nuk kanė vende pune,pa punė vėshtirė jetohet,vėshtirė shkollohet...Ata i lanė pasoja edhe Kosovės,erdhėn pa adresė,lanė me hektarė toka pune tė djerra dhe tani vuajnė pėr bukė.Lėre qė ata vuajnė,por Kosova i detyrohet mė tė pa dėshirueshmės Vojvodinės,nga ajo kėrkon bukė,kurse ajo ose tė bojkoton,ose tė dyfishon ēmimet!Pse?Sepse pa drithėra nuk ka bukė,drithėrat nuk bėhen pa punuar tokat.A kanė drejtpeshuar hapin e tyre mirė qytetarėt pa adresė qė lanė tokat e djerra?Kjo mė ka munduar shpesh.Kohėn kur isha nė Kosovė bėra disa biseda mu nė tregun e prishtinės me fshatarėt qė kanė lėnė tokat dhekanė ardhur nė Prishtinė tė bėjnė jetė pa adresė.Fillimisht mendova tėi botoj nė Prishtinė,por nuk ja dola,nga se desha tė qmallem me njerėz tė aferm dhe as qė i mora tė i pregadis.Kur erdha nė perendim i botova nė gazetat shqipe qė botohen nė perendim me titull"DYNGJYRA JETE".Shkrimet tregojnė qartė se fshatari qė erdhi pas lufte nė qytet,nuk ka bėrė planifikimin si tė jetoj atje,por ka hy symbyllur nga dėshira tė jetoj nė qytet.Tani sa po gjeta ne inqizimin e njė kasete bisedėn e njėrės nga bisedat
me fshatarin tonė nė tregun e Prishtinės,dhe po e japi paasnjė intervenim,ashtu si eka dhėnė ai:

Zotėriu M.N
Iu afrova dhe e pėrshėndeta:Mirė dita zotėri:Ai mu pėrgjegj-tu ngatė me t“mier!
Si jeni zotėri e pyeta?Ai mu pėrgjegj:Vallha kurqysh,ktu bre njeri smun me kanė mier hiq,nuk po jetohet,as nuk din njeriu nga ja nisė,as ruana zo bre piss ėhane krejt veq ishalla i madhi zot e banė mier.
Prej nga jeni zotėrinjė e pyeta?Valla jam pej Prapashtice

MIRė;JU ATJE SIGURISHT KENI PASUR SHTėPI Tė BUKUR;TOKė PUNE,?Po valla,edhe shumė bile,nja 6 ekterr tokė,e tre a kater mal,e tavanaj bukur do frymė gja,e i lam valla erdhem nė Prishtinė:Po pse e lat fshatin e pyeta?M.N,pėrgjigjet:Po valla kushtet bre kurqysh,shkolla pak larg,zadruga pak larg,tavanaj ambullanta ska hiq ktu,edhe shum1% punė bre u mytshim tuj punue,e kurgja ndritė nuk qitshim.

Po kėtu si jetoni,e pyeta?
M.N,pėrgjigjet,valahi ktu kurqysh,po punoj me nje kolic npazar,per 50 cent turra kush ka nevoj me bajt diqka,po u mushė po na e marrin nėpėr thoj punen,ska punė jo!!

PO fėmijėt si janė me mėsime? -e pyeta
N.M,pėrgjigjet:Thmija,per thmi po vet,aa?Vallha nuk jam tuj que hiq nė shkollė,ato libra ,lapca,fleta,tana shtrejt mixho,spo kemi,edhe thmia qitu npazar me mue po punojnė me kolica,sa pėr ni kashatė.
Po mirė,me shėndetin si jeni?
M.N,kurqysh,bash nifar kokerdhoki pom dhem qitu,kurriz a qka pi thoni,spo muj me u drejtue!
A evizitoni mjekun,barnatoret,sa ju ndihmon mjeku,medikamentet?
M.N,shuj,shuj,mos hi atje mixho,une spo kam pare per buk,jo me ble ilaqne,a e di sa shtrejt jane ato.

Kjo mė bėri tė mendoj thell,fshatari thotė se nuk kishte kushte tė jetonte nė fshat,se shkollat i kishin larg,kurse kėtu nė qytet nuk i qon nė shkollė fare,se nuk ka ambulanca nė fshat,kurse kėtu nė qytet nuk shkon te mjeku fare,se atje i kishte shitoret larg,kėtu para hunde,por nuk ka para,se ka lėnė hektarė toke tė djerrė nė fshat,e punon nė treg me karrocė pėr 50 cent,etj......Kėta janė qytetarėt e pa adresė.

Ndryshe dallimi qytetarė-fshatarė sot nuk duhet tė ekzistoj,sė paku pėr njerėz me njė personalitet tė ndėrtuar.Ne duhet tė kemi njė kulturė qytetrimi,kudo qė jetojmė nė fshat,apo qytet.Tė jetojmė me krenarinė shqiptare.Njeriu pa njė imazh tė mirė nuk dallon jetoj nė qytet,fshat,apo qoftė edhe nė Njujork.Sot ne shqiptarėt jemi shpėrnda nėpėr evropė,dhe duhet bėrė shumė,shumė punė tė mira pėr tė vėrejtur i huaji se jenjkė shqiptarė me imazh,kurse duhet vetėm njė sjelleje e vogėl pa hijeshije,sa pėr tė drejtuar gishtin,nuk tė quan asqytetar♪7,as fshatarė,por KosovaAlbaner.Erėndėsishme ėshtė tė jesh njeri i formuar me gjitha tiparet,andaj si njeri i qmuar zgjidh ku do tė jetosh,nė qytet,apo nė fshat-jeto si njeri.
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm

Female

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Oct 27, 2007 10:41 am

Shaban nje katundare e ka shume veshtir te jeton ne qytet me te vertet po te them kur u mesu te punon e ti ket te gjitha gjerat ushqimore te vetet, po filloj nga qumeshti e po mbaroj tek buka.
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve: 8740
Registration date: 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Oct 27, 2007 10:49 am

po,tani kemi mundesi tėzgjedhim ku tė jetojmė,nė qytet apo nė fshat,mė parė kjo mundėsi ishte e vogėl.

Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 7Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Zonė e lirė :: Tema tė ndryshme-