Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Share | 
 

 Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
Sofra
Admin
Admin


Male
Numri i postimeve: 7564
Registration date: 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Wed Feb 13, 2008 6:43 am

Katundari mbetet katundar ai thotė; burri burr e gruja gru... oj gru qitma ni ēaj.

A e keni pa atė emisionin nė njė katund ... ku gruja ja ka dhanė besėn burrit edhe kur tė des burri tre muaj ka me ja dėrgu ēajin te vorri ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin


Female
Numri i postimeve: 4833
Age: 29
Vendi: Jashtokėsore!
Registration date: 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Mon Mar 03, 2008 4:58 pm

Eshte e vertet se behet dallim i madh mes qytetareve dhe katundareve.
Qytetaret mendojne se katundaret jane njerez te pa gdhendur, jane te pa emancipuar.
Katundaret mendojne se qytetaret jane njerez te shpelare per nga morali.
Keto bindje dhe dallime kane egzistuar qysh moti.
Se pse eshte keshtu kjo une nuk mund ta dij.
Por nga ana tjeter katundaret jane njerez te dhene pas puneve te fshatit, jane njerez me te ngrohte, me mikprites.
Qytetaret jane njerez te dhen pas punes shteterore, jane me te ftohte, dhe jo shum mikprites.


E konsideroj pėr turp tė flasim pėr dallime katundar-qytetar nė shoqėrinė tonė shqiptare.
Se as s`mund tė egzistojnė qytetarėt pa katundat, e as katundarėt pa qytetar.
Pse nė Kosovė mungojnė kushtet dhe fshatrat tona kanė mbetur tė pa zhvilluara, kjo edhe mund tė diskutohet, por jo diskutimet tė shkojnė nė dallime tė hapura dhe nėnqmim tė katundarėve apo qytetarėve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
beri
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve: 1237
Registration date: 11/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Mon Mar 03, 2008 5:17 pm

une per veti kam jetu nje kohe ne sloveni e gjeja e paq qe me ka ra ne sy eshte se sty nuk ben dalime ne mes te " katundarve edhe qytetarve" por te ne me shum i bejn kushtet e dobeta te infrastruktures qe njerzit te ndihen keshtu te ndar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve: 1408
Vendi: Kosovė
Registration date: 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Wed Mar 05, 2008 1:38 am

Ata qe perdorin ne menyre ironike termin "katundar" ndoshta nuk e kuptojne por jane njerzite me se paku te qytetruar ..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar


Numri i postimeve: 5729
Vendi: Zvicėr
Profesioni/Hobi: no money no honey
Registration date: 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Wed Mar 05, 2008 1:40 am

Euridika nje pyetje vlen per te gjithe antaret Very Happy

Pse nje thenje thuhet;

O,fshatar i qytetruar .????

Kush ma spjegon me gjersishte kete thenje.!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve: 1408
Vendi: Kosovė
Registration date: 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Wed Mar 05, 2008 2:04 am

Beton po me vje keq por une nuk e paskam degjuar kete thenje ,sidoqofte , po nisem nga ajo pozitivja ..

"mendja te bene me shume ose me pak te qytetruar jo vendbanimi "
po ju le radhen te tjerve te shtjellojne kete thenje
nderime
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Wed Mar 05, 2008 2:27 am

Beton, shkurte do te pergjigjem per kete thenje " O fshatar i qytetruar". Kjo " o fshatar..." nenkupton qe ai person eshte nga fshati, pra ka lindur dhe jeton ne fshat, kurse pjesa tjeter "...i qytetruar" nenkupton se perkunder asaj qe ka lind dhe jeton ne fshate, ka kultur dhe edukat te mirfillte sa qe nuk dallon prej nje tipik qytetari.
Sepse i qytetruar nuk dmth vetem te lindesh dhe te jeton ne qytet, assesi jo. Por, i qytetruar eshte ai person ( mendoj une) qe pamvarisht se ku ka lindur dhe jeton, nese ka kultur komunikimi, sjellje te duhura, menyra se si flete, menyra se si ec etj etj, gjitha keto e bejn te qytetruar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin


Male
Numri i postimeve: 7564
Registration date: 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Wed Mar 05, 2008 2:32 am

Beton unė mendojė edhe anėn tjetėr tė medales qė e tha Premtimi dhe ėshtė me vend thėnja e tij.
Kurse ana tjetėr e medales ėshtė;

Kur njė fshatar del nė arė pėr tė punuar dhe ėshtė dembel dhe nuk dinė kah tė ja nis i thonė tė tjerėt qė dinė: " O fshatar i qytetruar".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar


Numri i postimeve: 5729
Vendi: Zvicėr
Profesioni/Hobi: no money no honey
Registration date: 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Wed Mar 05, 2008 3:03 am

Kur njė fshatar del nė arė pėr tė punuar dhe ėshtė dembel dhe nuk dinė kah tė ja nis i thonė tė tjerėt qė dinė: " O fshatar i qytetruar".

Ha ha ha Sofra kjo e bukur fare fort me pelqeu aman,njeashtu me pelqeu ajo e Premtimit edhe e Euridika ju falemenderoj te gjithve jeni shume po shume te mire.

Oj lulija jone me limona kush na ka inatin ju thefte kemba.


Edituar pėr herė tė fundit nga Beton nė Fri Mar 21, 2008 3:51 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar


Numri i postimeve: 5729
Vendi: Zvicėr
Profesioni/Hobi: no money no honey
Registration date: 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Fri Mar 21, 2008 3:36 am

Ku ka me mire se te punoish ne Qytet e te pushoish ne Katund.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Albea
Anėtar
Anėtar


Female
Numri i postimeve: 213
Registration date: 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Mar 22, 2008 2:12 am

Mendoj se kjo dallim behet ne tere globin,sado qe themi se nuk duhet bere, a nuk eshte fakt qe kjo teme eshte hapur.
Ka njerz qe thone se fshataret jane njerz te pagdhendur,prapambetur,injorant etj por ka nga qytetare qe jane te tille, pra cdo kund ekzistojne njerz te tille edhe ne fashat, qytet,.Ndershmeri,akultura,civilizimi,sinqeriteti etj si ne fshat si ne qytet jane te mire per njeriun qe ben dallime per nga mendja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar


Numri i postimeve: 5729
Vendi: Zvicėr
Profesioni/Hobi: no money no honey
Registration date: 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Tue Apr 15, 2008 11:35 pm

Te jesh katundar eshte mire = gjithēka = BIO..!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 2427
Age: 22
Vendi: Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi: Student
Registration date: 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Apr 19, 2008 8:45 pm

Ka dallim ne mes termit katundare dhe qytetar?????????!!!!!!!

apo:

A kan ndonje ngjajshmeri termi katundar dhe qytetar?

Sepse keto dy terme dallojn shum njera me tjetren, bile nuk kan kurrfarre ngjajshmerie, mendoj une.

Pastaj ne tekst shtjellohet tjeter gje, flitet per nje fenomen i cili eshte shfaqur ne shoqerin tone.

tek e fundit: Katundari jeton ne fshat qytetari ne qytet, mos te flasim per tjerat dallim, se ka shume, mendoj se nuk duhet te shtrohet pyetja keshtu sepse po pyet se a kan dallim dy gjera qe nuk kan fare ngjajshmeri.

Ju pershndes te gjithve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin


Male
Numri i postimeve: 2358
Age: 40
Vendi: Prishtine
Registration date: 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Jun 21, 2008 2:09 pm

Ska me katund jete o jete u knaqem ne katund Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin


Male
Numri i postimeve: 7564
Registration date: 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?   Sat Jun 21, 2008 2:18 pm

Qytetar he qytetar, te mbet mendja ne are, kur shkon te bleje ne pazar...

Qytetari e done vetem legenin nga fshati, i kujtohet kur lakohet ti laje kembet ne qytet.... ehhhhh katunar e qytetar, nje jemi bere bree. Arrow


Edituar pėr herė tė fundit nga Sofra nė Sat Jun 21, 2008 8:35 pm, edituar 3 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ka dallim ne mes te termit Katundar dhe Qytetare?
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 6 e 7Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar ::  :: -
Kėrce tek: