Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Krijime nga Shaban Cakolli

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Krijime nga Shaban Cakolli   Sat Oct 27, 2007 11:33 pm

Te gjitha poezit e te nderuarit Shaban Cakolli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Sat Oct 27, 2007 11:36 pm


nga shaban cakolli prej Sun Sep 02, 2007 3:53 pm

DRURI I JETĖS
Liliane Perrin-it

Ajo vdiq ne nentor
dhe flamujt e fateve tona
i zbritem ne gjysmeshtize.

Liliane Perrin-i,
medalon i perjetshem
ne do ta mbajme te varur
ne kujtimet tona.

Ajo iku ne nentor
dhe vjeshta hyri me verdhesi
ne visoret e endrrave
duke shkundur gjethet
ne Drurin e Jetes.

KĖNGĖ QYQESH
nga shaban cakolli prej Fri Aug 31, 2007 12:28 pm

KĖNGĖ QYQESH
Ne pullazin e shtepise
tubohen qyqet.

Neteve me hene
maje oxhaku
heshtjen mortore
vetem kenga e tyre
e prish.

Mbeshtjell me endrra kobzeza
nena mallkon
kengen e tyre mortore.BYLBYL I LUMTUR
nga shaban cakolli prej Sun Aug 26, 2007 7:09 pm

Bylbyl i Lumtur

Ti ne kafaz
e une mes natyre
ti kendej
e une matane pasqyre.

Ti larg ne qiell
e une poshte ne toke,
as per nje shekull
s“behemi shoke.

Eja te nderrohemi
per shekullin e ri:
une pellumb:
Ti behu njeri.DHĖMBJA MORI DHEUN
nga shaban cakolli prej Thu Aug 23, 2007 7:23 pm

SHABAN CAKOLLI
DHĖMBJA MORI DHEUN

Dhembja mori dheun
dhe loti rrodhi
kur vdiq Ikona e Artit
i madhi Faruk Begolli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Thu Nov 22, 2007 1:57 am

KĖNGĖ NĖ DARDANĖ
(Metush Krasniqit)
Nė Dajkofc
e nė Dardanė
anembanė
kėndohet njė kėngė.

Kėndon bilbili
majė lisi
pėr njė legjendė
qė lindi fisi.

Kėndojnė nė kor
shkėmbi e lumi
duke rėnė nėpėr fushė
pėr Shqiponjėn e Krasniqes
nė qiellin e kuq tė Kosovės.
sh.c.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Thu Nov 22, 2007 1:59 am

DARDANĖ
Diteve me diell
Neteve me hene
nga nje lot ne bebez
Per mallin tend.

Per ujin e gurrave
te Dardanes
me te embel
se gjiri i nenes.

Te dua Toke Dardane
Ē“me vyen jeta
pa pranine tende?
Prane teje te prehem
nder varre
me mbane shpresa
Per Ringjalleje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Sat Nov 24, 2007 6:03 pm

SA TĖ DUA KOSOVĖ


Sa tė dua Kosovė
edhe pse na ndanė
kjo largėsi
sikur tė bėhesha Shqiponjė
nė ēerdhe tjetėr s“ishahy.

Je pėr mua vend i dashur
tjetėr nė botė nuk kam pėlqyar
nėn njė shkurre,isha pėrplasur
shpirtin tim pėr tė ushqyar.

Foleja ime,larg mendje mos me qit
ne ēerdhen tėnde,mungon zogu yt
Nuk tė harroi,po tė pėrbehem
mė ndriēo shtegun,qė tė mund
tė kthehem.shaban cakolli


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Sat Nov 24, 2007 6:23 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Sat Nov 24, 2007 6:06 pm

VIZIONARIT
(Ibrahim Rugovės)

Jeta
hije e vogėl
Pėr ėndrren tonė
tė madhe.
Mbyll njė portė
hap njė dritare
pėr tėdal
nė njė moshė tjetėr.
ERDHI DITA
T““mbledhim frutet
nė atė pemė tė jetės
Nė mungesėn tėnde.
Dita e dhembjes sė madhe
N“shekuj morti
u rritėn brezat
duke pritur
tė vish ti,
me njė fanar ardhmėrie
nė dorė.
Tani njė diell i kuq
rri varur
nė atė degė tė bleruar
nė pemėn e jetės.
AI iku
Po njė brerore lirie
ndriēon pėrjetėsisht
nė atė afresk
me portretin tėnd.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Thu Jan 10, 2008 2:34 pm

PRITJE ME KANUN

Ndodhi se ē“na ndodhi
sdi kėshtu a ka ndodhė kund
shumė vite na i mori
pritja me kanun.

Kur u thirr kanuni
tubuan krejt shtresėn
edhe djajt me bishta
na i shėndruan nė ėngjuj.

Edhe kur kanunin
atė ditė e kanė shpallė
emėruan ministra
edhe kryetarė.

U veshen n“kostume
kravatė e jelek
Evropės marshuan
i ranė cep mė cep.

Na doli paria
seē i mėsynė ahengjet
kėrkojnė nga varfėria
hapni mė shumė qeset.

Janė paratė e juaja
pėr kėtė tokė shpėtim
pa to edhe pothuaja
s“ka internacionalizim.

Ne i themi Evropės
kemi zgjedhė kanun
prej juve kėrkojna
pėrkrahėje mė shumė.

Armiku na drodhi
na hypi na zbriti
kanuni lot rrodhi
n“konferenca shtypi.

Nxu me pritė Prishtina
faktorin e huaj
ata jepnin kėshilla
dėgjo e mos luaj.

Ne do t“ju pėrkrahim
nxjerrim rezoluta
ju tė ruani paqėn
tė mos shpėrthej lufta.

Paria modeste
rronin nė kolltuqe
pa njė fije vese
Rinia nė burgje.

Paria na ftonin
ruani gjakftohėsinė
sa mė shumė dėgjonim
dajakun mbi shpinė.

Por ka desh dhe ZOti
seq u prish Kanuni

me dajak s“duronim
kėrciti dum-dumi
kush me sherr e pati
ai mbeti pėrfundi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Thu Jan 10, 2008 3:10 pm

kėtu ėshtė qėndresa

Fushat pjellore
majat shkėmbore
i kemi uratė
ndėr shekuj gjatė.

Deshėn tė na i marrin
shpesh ja u futėn zjarrin
pata djem e nipa
pėr sakrifica
unė jam Drenica.

Djemat e Polluzhės
e tė Galicės
roje e Drenicės
gjithė nėpėr shekuj
fyt me barbarėt
deri te Jasharėt.

Del xha Shabani
me djem,nipa e mbesa
ndal,ti moj ogurzeza
kėtu ėshtė qėndresa.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Fri Jan 18, 2008 2:50 pm

POETIT
Kohė tė lirė
hartoj pėr netė
tė lexoj unė njė poet
lexoj vargje nga mėrgimi
"Krenaria dhe Pikėllimi"
Si i madhi At Gjergj Fishta
shkruan letrari Adem Berisha
Krenarinė e ka kombėtare
pikėllimin si shumė shqiptar
tufa vargjesh ka pėrmbledhė
nė krijimtarinė e tij me vlerė
Fjala e tij thesar ka peshėn
kur lėvron me pendė mbi letėr
fije vargjesh ,vepra i shtohet
mendimtari ynė rinohet
shton lexuesit ditė pas dite

ngjitet nė majė tė letrave shqipe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Sun Feb 03, 2008 7:53 am

JETĖSIM I ĖNDėRRES SĖ MADHE

Ju qė ngjeshet armėt
e u ngjitėt nė male
Sot keni Ringjallje
Jetėsuat ėndėrren e madhe
Ushtri Ēlirimtare.

Ju qė ngjeshėt brezit
grykėhollat e hutat
anekėnd Kosovės
i mbollėt frutat
eh,eh,e tani po rrini nėn hije
Kosovėn e ndritėt
me fanar ardhmėrie

ua kthyat brezave
ardhėmėri e shpresėn
ti vjelin frutat
nė pemėn e jetės
Veq njė gjė na bėnė tė vuajm
kur vilen frutat nė mungesėn tuaj.

Rrezet e Lirisė
u bėnė dritė portash
mė nuk ka ngatėrrim zotėrash
Mbi pemėt e jetės brezat
mbushin shportat
mbi to kėndojnė pėllumbat
e kurrė mė nuk krrokatin korbat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arizona
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 6
Registration date : 14/07/2008

MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Mon Jul 14, 2008 6:21 am

Krijime shume te bukura!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Mon Jul 14, 2008 5:10 pm

flm.shumė znj.Arizona pėr vlerėsimin tuaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Mon Jul 14, 2008 11:14 pm

URIME shaban vertet te bukura te lumt SHABAN CAKOLLI JE I PERKRYER te lumt na e pasuron forumin me keto gjena shum me vlere te lumt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Mon Jul 14, 2008 11:36 pm

zeriatdheut shkruajti:
URIME shaban vertet te bukura te lumt SHABAN CAKOLLI JE I PERKRYER te lumt na e pasuron forumin me keto gjena shum me vlere te lumt

I nderuari poet Shaban Cakolli, meqė poezinė e mori nė analizė zeriatdheut, dhe e lėvdoi, beso, se ka nivel. Dhe e them sinqerisht! Sepse nuk kam pa prononcime te tij deri tash ! Mirė ėshtė qė i pėlqeu shijes sė tij delikate !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Tue Jul 15, 2008 12:22 am

shumė tė nderuar Arizona,Zėri i Atdheut,znj.Mary,unė ju jam mirėnjohes sė paku pėr qdo vėshtrim qė i bėni jo poezisė sime nė veqanti,por kudo krijimtarisė tonė letrare.Padyshim poezia ėshtė shpirti i popullit dhe si e tillė kėrkon vlerėsime,analiza por pse jo edhe kritika.Andaj krijuesi shpalos brendinė e tij poetike,qė lexuesi tė e njeh botėn e tij.Si i tillė ēdo analizė,koment apo kritikė rreth krijimtarisė time e pranoj me ngrohtėsi.

Rrespekt pėr ju.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Sun Jul 27, 2008 9:37 pm

Emėr i nemur

Udhėtarė tė territ
hyjnė dhe dalin
nga dera nė derė
ecin pėr teh tė thikės
duke u pėrpjekur
tė kėrcejnė nė humnerė
hapur nė anatemė
si fėmijė tė humbur
thellė nė pyll
lajkash e trishtimi

U lexohet nė dritėn e syve
mallkimi i territ
ngrysen e gdhihen
me njė vel mėrzie


Nuk kanė shteg as prag
s'dijnė kah nisen,
as ku ndalen
me kėtė rrugė muge
emėr tė nemur
gurbet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Sun Jul 27, 2008 9:43 pm

Nė vizion

Nė njė kopsht nė Osnabrück
me njė me njė dallėndyshe u bėra mik


Zemra bėri benė
se do t’ia ruaj folenė
derisa tė kthehet nga shtegėtimi

Iku duke mė pėrshėndet
me krahun e lehtė.
zogu i shkretė


Kalon detėra edhe toka
tė sjell tė fala
nga Shiroka


N’ ma pashė nėnėn me lot nė sy
ajo qanė edhe pėr ty
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Sun Jul 27, 2008 9:46 pm

Lot Kosove

Sllav e shkja
dhe djalli i zi
na lakmuan edhe gjelbrimin
e fushave tona
nė sy


As me vetėveten s’ lanė
tė flisnim njerėzisht
pėr njerėzimin
se njerėz s’ishin


Shkilnin tokėn tonė tė bukės
me thundrrat e tyre
me brirė therrnin
qiellin e kaltėr
tė bebėzave tona
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mysafir
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3456
Age : 44
Vendi : **Mergim**
Profesioni/Hobi : ,,Ne zemren e njonit.....
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   Mon Jul 28, 2008 10:39 am

poezi te mrekullueshme urime te uroi suksese te metejshme vetem keshtu vazhdo

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Shaban Cakolli   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Krijime nga Shaban Cakolli
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: