Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 FIFA, AGJËRIMI I RAMAZANIT NUK DËMTON LOJTARËT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 73
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

FIFA, AGJËRIMI I RAMAZANIT NUK DËMTON LOJTARËT Empty
MesazhTitulli: FIFA, AGJËRIMI I RAMAZANIT NUK DËMTON LOJTARËT   FIFA, AGJËRIMI I RAMAZANIT NUK DËMTON LOJTARËT EmptySat Jun 28, 2014 12:24 pm

FIFA, agjërimi i Ramazanit nuk dëmton lojtarët

Lojtarët myslimanë në Kupën e Botës që respektojnë festën fetare të Ramazanit nuk duhet të vuajnë nga ndonjë përkeqësim i tyre fizik, tha dje zyrtari më i lartë mjekësor i FIFA-s Jiri Dvorak.
Agjërimi -mujor i agjërimit pritet të fillojë të dielën, kjo është një periudhë kur besimtarët agjërojnë prej lindjes së diellit dhe deri në perëndim të diellit.
Dvorak tha për gazetarët në konferencën e përditshme për media të FIFA-s:
"Ne kemi bërë studime të gjera me lojtarët gjatë Ramazanit, dhe përfundimi ishte se nëse Ramazani është ndjekur në mënyrë të duhur, nuk do të ketë reduktim në formën fizike të lojtarëve.
"Ne kemi bërë studime të gjera dhe asgjë nuk na shqetëson.
"Lojtarët që agjërojnë Ramazanin gjithmonë kanë dispozitën për të kërkuar një përjashtim dhe të vazhdojnë agjërimin në një kohë më të përshtatshme. Kjo është ajo që unë kam mësuar nga udhëheqësit fetarë në Algjeri. "
Michel D'Hooghe, kryetar i komisionit mjekësor të FIFA-s u tha gazetarëve:
" Agjërimi nuk duhet të jetë një problem dhe ne kishim të njëjtën gjë në Lojërat Olimpike të Londrës dy vjet më parë."

Burimi: The Malay Online
Nga anglishtja, Mexhid Yvejsi, Gjakovë

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
FIFA, AGJËRIMI I RAMAZANIT NUK DËMTON LOJTARËT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror
» VENDIMI NË PRAG TË RAMAZANIT
» VENDIMI NË PRAG TË RAMAZANIT...
» Urime muaji i shenjte i Ramazanit..
» VENDIMI NË PRAG TË RAMAZANIT: JAM SHQIPTAR DHE BESIMTAR!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: