Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 VANDALËT RACISTË SHKATËRRUAN DISA VARREZA TË MUSLIMANËVE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 73
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

VANDALËT RACISTË SHKATËRRUAN DISA VARREZA TË MUSLIMANËVE Empty
MesazhTitulli: VANDALËT RACISTË SHKATËRRUAN DISA VARREZA TË MUSLIMANËVE   VANDALËT RACISTË SHKATËRRUAN DISA VARREZA TË MUSLIMANËVE EmptyTue Aug 26, 2014 10:36 am


Vandalët racistë shkatërruan disa varreza myslimane në Chadderton


Vandalët racistë kanë kryer një sulm të pështirë mbi varrezat myslimane.
Vandalët ka çrrënjosur gurët e varreve, shkulën pllakat, shkelën lulet shkatërruar përmendoret, sa që policia e ka quajtur këtë krim i “urryer dhe pa kuptim' në Varrezat Chadderton.
Bastisja u zhvillua në Rrugën Middleton, ndërmjet orës 20:30 të premten, më 15 gusht 2014, dhe në ora 7:30 një ditë më pas.
Zyrtarët kanë marrë një telefonatë nga dikush që ishte duke vizituar varrin e një të dashuri. Kur policia arriti gjetën deri në dhjetë varre - të gjitha në pjesën e varrezave myslimane – të gjitha të dëmtuara, gjë që që kuptohet se ishte një sulm me motive racore.
Policia tani po apelon për dëshmitarët. Sgt Jon Martin tha: "Motivi i saktë për këtë vandalizëm të urryer dhe të pakuptimtë është i paqartë, por duke pasur parasysh se vetëm pjesa muslimane e varrezave ishte në shënjestër, kjo duhet të trajtohet si e motivuar nga ana racore. Kjo e bën këtë vandalizëm edhe më të pështirë. Kjo nuk është vetëm racizëm pa shkak, por është akti i qëllimshëm, i llogaritur dhe mizor i përdhosjes së përkujtimoreve të muslimanëve të cilët janë varrosur në këto varreza.
Ankthi që ka shkaktuar kjo për familjet që kanë të dashurit e tyre të varrosur këtu është i pamatshëm. Kjo nuk është vetëm vandalizëm, që mund të riparohet, por mendimi i dikujt thjeshtë për shkak të fesë së tyre. Ne kemi nevojë për të gjetur fajtorët, të cilët shumë mirë mund të jetojnë në zonën lokale, kështu që unë jam duke bërë thirrje komunitetit për ndihmë në identifikimin e tyre. Nëse ju dyshoni që mund të jenë të përfshirë, atëherë ju lutem na telefononi.
"Unë do të kërkojë nga njerëzit për të kërkuar në ndërgjegjen e tyre dhe në qoftë se ju e dini se kush është përgjegjës, të bëni gjënë e duhur dhe të na telefononi. Si do të ndiheshit ju nëse të dashurëve tuaj do të ju ndodhte që të shkatërrohen varrezat në këtë mënyrë? Mendoni për ankthin që ju do të ndjeni. Pra, ju lutem, nëse ju dini diçka atëherë na telefononi. "

Burimi: Manchester Evening News
Përktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovë

========================================
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
VANDALËT RACISTË SHKATËRRUAN DISA VARREZA TË MUSLIMANËVE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» A jane shqiptaret raciste?
» Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?
» DEMONSTRATA PËR FYERJE TË MUSLIMANËVE NË IRLANDËN E VERIUT
» Islamofobia kërcënon të drejtat e muslimanëve në Belgjikë
» Ndërlidhja e muslimanëve me sulmet në Oslo është e "turpshme

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: