Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kërcënimet me vdekje...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 73
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

Kërcënimet me vdekje... Empty
MesazhTitulli: Kërcënimet me vdekje...   Kërcënimet me vdekje... EmptyWed Sep 10, 2014 8:28 am

Kërcënimet me vdekje e detyrojnë këshilltaren muslimane të largohet nga Italia

Aisha Mesrar e la postin e saj dhe shtëpinë e saj në veri të Italisë, pasi dy vjet u kërcënuar me vdekje.
Një këshilltare muslimane për Partinë Demokratike ka ikur nga Italia pas marrjes së kërcënimeve dhe mesazheve ksenofobike, duke u shqetësuar për sigurinë e fëmijëve të saj.
Aisha Mesrar, e cila është me prejardhje marokene, u ankua për kërcënimet që i janë dërguar asaj gjatë një periudhe dy-vjeçare, duke e detyruar atë që të largohet nga shtëpia e saj në Rovereto, Trentino.
Sipas agjencisë së lajmeve ANSA, Aisha Mesrar e dorëzoi njoftimin e saj në këshillin e qytetit, pas katër viteve të shërbimit para se të largohej nga shtëpia e saj pas 23 vjetësh.
"Unë nuk mund të jetoj gjithmonë nën përcjellje," tha Aisha Mesrar, 45 vjeçare, për The Lokal. "Unë për veten nuk frikësohem, por për fëmijët e mi. Por unë po largohem me krenari, e kënaqur me atë që kam bërë.”.
Kryetari i Këshillit të Trento-s, Bruno Dorigatti, shprehu "solidaritetin e përgjithshëm" të tij me Aishe Mesrar dhe keqardhjen për largimin e saj, që ai e quajti një "shembull i shquar i angazhimit qytetar."
Gazeta lokale La Voce del Trentino ka cituar Bruno Dorigatti-n duke thënë: "Në qoftë se një banor femër [që ka jetuar] në krahinë për 23 vjet dhe duhet të largohet për shkak të kërcënimeve anonime, për ate që ka qenë një pikë referimi për komunitetin islam dhe e emëruar nga kryetari i bashkisë për të punuar në promovimin e një qyteti të hapur, të aftë për koordinimin e gjuhëve, kulturave dhe besimeve të ndryshme fetare, kjo do të thotë se Trentino nuk i ka mundur ende të gjitha mikrobet e rrezikshme të intolerancës. "

Burim: World Bulletin
Përktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovë

======================================================
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kërcënimet me vdekje...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Liri a vdekje
» Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?
» Zonja “Vdekje” dhe skica e tregime nga Ardian Dedi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: