Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
POEZI PĖR DĖSHMORĖT5513
Share | 
 

 POEZI PĖR DĖSHMORĖT

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve: 1178
Registration date: 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 2:59 am

DESHMOREVE TE KOMBIT

Me vargje-
po thure kuror,
per trimerin tuaj,
per gjakun tuaj,
per emrin tuaj-
Deshmore.

Do t'a ngrisim lart
kete emer
me betim,
me pune,
me bese
perhere do te ju kemi
ne zemer.

Ju jeni ne vatrat tona
ne sofrat tona,
fale gjakut tuaj
fitorja eshte e jona.

Flini te qete
se ju dhat jete
per kete toke,
per keta njerez,
per kete liri,
per shqiptari
L A V D I .
__________________
G. Sylaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve: 1178
Registration date: 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 3:00 am

G.Sylaj


SOFRA E DRENICES

E ka shtru Drenica sofren
e fjales e te bukes
ne Kulle te Shaban Jashari
si ne Kulle te Osa Kukes.

E ka shtru Drenica sofren
Sofren e Trimnise
ne kulle te Adem Jashari
rrin vete Bca Ise

I kam sjelle keto dy alltia
per trimat e sodit
ne Kulle te Hamez Jashari
sikur ne Kulle te barotit.

Ne Kulle te Jasharajve
flet Hasan Prishtina
sod Prekazi e dridhe shkinin
si dikur Vranina.

Kush lufton ne ate Kulle Guri
paska bvet Europa
eshte Drenica e Adem Jasharit
me Azema e Shota.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve: 1178
Registration date: 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 3:01 am

PSE E KIE EMNIN TROPOJE

Pse e kie emnin Tropoje
a s'me thu moj a s'me thu,
prej Gjakove me dale ne Shkoder
Trup me i ra me shpejt me shku.

Pse e kam emnin Tropoje
njehere moti me pat thene nana,
kur Shqipnise i vyejn truproje
djemt e mi ia baj nishana.

Trup i bie kur therret Atedheu
s'muj me prite , as s'dij me bvete
ne kater anet ku shqipja flitet
ku t'me lypesh , mu ke me me gjete.

Pra Tropoje m'a gezofsh kete emer
si ne gezime -sikur ne dite te veshtira
fale me shendet ke nga Drenica
motra e jote me e mira.

Guri Sylaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve: 1178
Registration date: 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 3:18 am

E kam hape nje Toke te Re,
per fare- plot me lapidare
eshte ky vend lavdie
me emrin Koshare.

I kam mbjelle do lisa
qe ne maje mbajn plisa.
Ata nuk priten,
cdo dite me te mdhenje rriten.
Bejne hije
ne kete Toke Lavdie.

Ketu kishte gure
qe benin mur
m'a ndanin sofren
dasmen m'a ndanin,
m'a ndanin Shqipen ne Flamur.

Faren qe ketu e hodha
neper te gjitha
Trojet Etnike e mblodha.
Esolla ketu ne Koshare
jo per grada e per kapuq
as per pare.
E solla per Kosoven-
per Shqiperine
per te gjitha
Trojet tona KOMBETARE

Guri Sylaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve: 1178
Registration date: 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 3:20 am

Te prita

(kjo poezi i kushtohet SAMI BOGIQIT njerit prej ushtareve te UCK qe ra ne Gryke te Llapushnikut)


Te prita me rrezet e para
te Diellit,
ne kete agim,
kur vesa dhe loti
lajn gjakun,
kur motra
lidhe plage
e nena ndeze oxhakun.
Te prita
te dera e kulles
qe Ti gjithemon
i hapenje mikut
nuk e dija
a je ne Berishe,
te Guri i Gradines
apo ne Gryke te Llapushnikut.
Ti s'erdhe,
shkove pa zhurme
mbete edhe pa nishana,
Ti ishe i veprave
jo i fjaleve hava,
lum qe te rriti nena.
Te prita me lulet e para
te praneveres,
qe femijte po i thurin
kurore,
Ti nuk po vije me i marr,
po t'i sjellim ne,
ti tani je
DESHMOR.

guri sylaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve: 1178
Registration date: 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 3:22 am

Ne djep n'a perkundi Shqipja
per nje Shqiperi
kenget qe mbi koke n'a i kendonte
ishin plote trimeri.

N'a mbuloj me krahet e saje
te n'a ruaj e te n'a rrite
n'a dha zemer e beri trima
t'i dalim zot ne kete dite.

Sot ushtare po e percjell Lokja
po me fale per kete Toke
udhe e mbare e hallall gjirin,
shko behu me shoke.

Te mbare paqi e mire mbeteshi
te gjitha ju moj loke,
gjiri i juaj qe n'a rriti
Dielle ju befte kesaj Toke.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve: 1178
Registration date: 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 3:40 am

Drenica Heroike

Drenicė je me xhamadan
thurrur me plumba, me gajtan
xhamadan te kuq me gjak
njė flamur ne cdo oxhak

Njė flamur pėr trimen Shotė
tjetri afer i Azem Galicės
edhe nje per Adem Jasharin
dere me dere ne kulla t'Drenices

Njė flamur per motren Xhevė
tjetri afer per Fehmiun
per Kosovė jeten flijuan
lirine Atdheut i dhuruan.

Oj Drenicė kshtjellė me burra
Gjaku yt po shkon si gurra
Shkon si gurra e behet guri
gjaku juaj shkon tek flamuri.

G.Sylaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve: 1178
Registration date: 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 3:43 am

AZEM GALICES


Me nje maliher mbi supe
e nje kobure ne brez
bridhete fshatrave te Drenices
neper kuvende krajlash
e gazeta te Europes
emri i Azem Galices.

Sa hije te kishte
ne krah gjerdani
sa nder te bente fisi
sa hije te kish
i kuq mitani
edhe me hije i bardhe plisi.

Sapare per koken tende u dhan
sa pushket ne gjokes t'u drejtun
sa nenat djal te than
sa buken per Ty e gatun.

Sa fjalet per Ty fliten
sa trimat ne Ty betohen
sa lulet mbi varrin tende sillen
sa kenget per Ty kendohen.

g.s.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve: 1178
Registration date: 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 4:42 am

deshmoret nuk vdesin kurrė
Kercet pushka ne Koshare
si me u shemb orteku,
ne ballė te luftes komandanti
prinė trimi Sali Ceku.


Sali Ceku paska thene
pasha Diell e pasha Hanė
pasha Shqipen ne Flamur
nuk e le pa i hjeke keta gure.

S'duroj gure ne troje te mija
amanet e kam nga te paret
s'duroj ndarje as s'duroj mure
s'duroj gure qe i ndajne shqiptaret.

Bini djeme pas meje
armikut ne llogore
keta gure qe na i vune per ndarje
t'ua bejme gure per vorre.

Kerset pushka ne Koshare
si me u shemb orteku
ne balle te luftes komandanti
trimi i madh Sali Ceku.

Nje plumb i mallkuar
e ka marr ne ballė
bini djem dushmanit
nuk vdes une jam gjallė.

Ka dal Zana e Malit
tek koka i qendron
i merr nje grusht rreze Diellit
ballin ia rrezon,
i merr nje gjethe Lisit
plagen ia mbulon,
e merr nje grusht dhe Kosove
te buzet ia ofron.

Nga gjoksi i trimit
e merr nje grusht trimeri
qe t'a hedhe permbi Kosovė
si farė dheu per LIRI.

Amanet Kosoven
deri ne clirim
ishte fjala e fundit
e Komandantit tim.

Kerset pushka ne Koshare
si me u shemb orteku
ne ball te luftes ra deshmor
Komandant Sali Ceku.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve: 1178
Registration date: 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 6:12 pm

Dėshmorit Musli Imeri
Nga Zajqeci i Dardanės

============================

Mė ėshtė mbushur kjo zemėr plot dhimbje e mallė
S’dua ta shoh tė vuajtur popullin tim shqiptarė,
Ndaj e kam guximin e kurrė s’do tė pushoj
Kosovė lirinė tėnde shumė e dėshiroj.

Mė percollen Gjyshi e Babai, lot’ s’u pash nė sy
Ishin krenarė qė dot’ luftoj per te shtrenjten liri,
hoqa oren e dores, kujtim te dashures ia dhash
pas shtatė muaj martesė qė ishim bashk.

Neper koke me sillen verdallė
Vuajtjet e popullit tim shqiptarė,
Qė tani nga kėto lartėsi
Shoh se Kosova dot’ gėzoi liri.

Ah.. po flisja me veten e sikur po rritem ne kete ditė
A ka me gezim se t’i dal shkaut ne pritė?
E ta nxjerr hakun shekullor qe na shkelen si popull
Vetė te jemė zot ne Kosovės votėr.

Ishin kėto deshira te deshmorit tonė te madh
Musli Imeri me krenari i kan thanė,
Sot e kujton Zajqeci e Dardana me krenari
E kujton gjithė Kosova heroizmin e tij.

Musli Imeri o hero, o trim i rrallė
Pėr ēdo qast te kujtojme me mallė,
Lulekuqet e Prillit me aromen e parė
I ke ne gjithkund dhe ne lapidar.


Kosova sot eshte mė e lirė, frymon ma me gjalleri
Lagjeja „Bullaj“ kundermon arome lulesh plot freski,
Mareci ishte e mbetet fole shqipesh e fushė nderi
Aty ra deshmor per t’mos vdekė kurrė Musli Imeri.

nga Ramadan Selim Latifaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve: 1178
Registration date: 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 8:19 pmZEMRA E UCK-sé
(Lefter Bicajt-Telit)*

Kur Maqedonia ra né qark,
Kur Haraēina mori hak!
Nga Berati i Shqipérisé,
Vjen pishtar i lirisé.

Grykés tanksit i rrin né ballé!
Lufton trimi dhe qéndron i gjallé!
Me tmerr e panik iké ushtria e Maqedonisé,
S'ka pa ende rrufe té lirisé!

Veē se hudhet te gryka e topit!
Ky stérnip i Mic sokolit
Dhe s'pérkulet me hapin e mizorisé,
Teli** veté, drangua i shqiptarisé.

Harēiné moj, tek ti kala!
Lefter Bicaj, déshmor ku ra?
Gazi Babé moj, a e pa;
Lefter Bicaj déshmor si ra?

Rreze bukur rreze zjarr,
Té tillé burré pse né varr!
Mori plumbin e tradhétisé,
Nuk ka vdekur jo, trungu i ushtrisé.

O vélla o krushk i gjallé,
O déshmor i kombit Shqiptar.
I dhe zjarr zemrés sé Ilirisé,
Flaké e pashuar, drité e lirisé.

_________________________________________________
*Lefter Bicaj- ndokund né disa dokumente emri i ti haset edhe
si Lefter Goxhaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve: 1178
Registration date: 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 8:20 pm

KRESHNIK ARBEROR
(Adem Hasanit)*


Po digjet pishtar
Apo zemra n'kraharor?
Jam gjaku ēlirimtar,
Kreshnik Arbéror.

Zoti m'fali mua,
Mé fali pér kété dité.
Gjaku m'rrodhi si krua,
Pér liri e drité.

Mos thoni kurré,
Se mua mé vrané!
Un' vij né pranveré,
Kur Maji mbi lule qané.

Uné do té vi,
Kur t'niset liria,
Kur kjo toké té béhet nji,
Kur té béhet Shqipéri.

Po digjet pishtar
Apo Zemra n'kraharor?
Jam gjaku ēlirimtar,
Kreshnik Arbéror.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve: 1178
Registration date: 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 8:22 pm
Gjoks Kalashė

Malet lėshojnė zėrin, fushat presin gjėmim!
Nga Shqipėria Pajtim Roci e Ndriēim Koxha vijnė.
Erdhėm tek ti Tel nė Haraēinė me tė pa,
Gjokset tona kėtu do tė bėhen kala.

Arbeni e Ndriēimi ndezin flakėn, ndezin barotin,
Nėpėr gjokse gjylet presin, presin edhe topin!
Krah tė fortė nė luftė e kanė Telin,
E kanė shkėmbin e malit - komandant Rebelin.

Treqind vetė, Batalioni i vdekjes si ushtri,
Nė ballė ka armikun, qė numėron dymbėdhjetė mijė!
Dhe ēudi po bėn bota, po bėn vetė Evropa!
Batalioni i vdekjes gjoksin pėrmbi topa!

Pajtimi e Ndriēimi ndezin flakėn, e ndezin barotin,
Nėpėr gjokse gjylet presin, presin edhe topin!
Krah tė fort nė luftė e kanė Telin.
E kanė shkėmbin e malit e kanė vetė Ademin.

Erdhėm tek ti Tel, nė Haraēinė me tė pa,
Gjokset tona, kėtu do tė bėhen kala.

Gryka e pushkéve tona vjell barot e hekur;
Nė Haraēinė armiku sa shumė ėshtė pėrpjekur!
Njė top dore dhe granatat brezit ngjeshur,
Nė fronte tė reja, shkojmė buzėqeshur.

Ēdo pėllėmbė dheu po mirret me gjak,
Sa shumė dėshmorė gjer tek Shkupi plak.
Tek kalaja e Shkupit ju mbeti syri i lirisė,
Por kėtu i rendė ishte grushti i tradhėtisė

Fejzullah Duraku
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin


Male
Numri i postimeve: 7564
Registration date: 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Thu Nov 08, 2007 11:54 am


PĖR FEHMI LLADROVCINSot mė duhet ta ndal gjamėn
Se me lot kam vadit kangėn,
Kėtė kange zjarri me fllad bjeshke
Pėr nji trim nji sy trimneshe.

A ndigjon Fehmi Lladrofci
Ti martir nė tokė martire,
T’lehtė e ke kėtė dhé Kosove
Me trimneshėn Xhevahire.

II
Kur Kosovėn mbuloi flaka
Erdhe zog nga dhena t`largta,
Erdhe zog si t’kishte hije
Pėr atdhe pėr dritė lirie.

A ndigjon Fehmi Lladrofci
Ti martir nė tokė martire,
T’lehtė e ke kėtė dhé Kosove
Me trimneshėn Xhevahire.

III

Ku kanė djemtė Drenica, Llapi,
Nis bajlozat Beogradi,
Zani yt e ēon n’kamb gurin
Pushka jote ja u ndal turrin.

A ndigjon Fehmi Lladrofci
Ti martir nė tokė martire,
T’lehtė e ke kėtė dhé Kosove
Me trimneshėn Xhevahire.Faruk Tasholli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin


Male
Numri i postimeve: 7564
Registration date: 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Thu Nov 08, 2007 11:55 amBEKIM BERISHA


Kulla tė Junikut
Qė s’u dridhėt kurrė,
Pėr Bekim Berishėn
Ma jepni nji gur.

O ma falni gurin
T’ia ruej kujtimin,
Si nderoi flamurin
Ta nderoj unė trimin.

Sa t’ka dritė Kosova
Sa t’ ka gurė e lisa,
Lule ēel kujtimi
Te Bekim Berisha.

II.
Kur turren Kosovės
Bandat me ēetnikė,
Ju del n’pritė Abeja
Djalė zemėrēelik.

Nėpėr lufta botės
Plumbi kund s’tė zuni,
Veē nėr qiell Kosove
Ku merr emėn guri.

III.
Kulla tė Junikut
Me shtatin e hijshėm,
Nji frengji ma falni
Pėr Bekim Berishėn

O t`ia la te vorri
Gurin me frengji,
Djalit tė Kosovės
Qė ra pėr liri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POEZI PĖR DĖSHMORĖT
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 7Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar ::  :: -
Kėrce tek: