Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Prozė popullore nga trevat shqiptare

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Mon Mar 17, 2008 11:34 am

Sa e more kashtėn Dervish?

Shkon Dervish Gogjuli n'bajic me bujt te ni mik iveti .Bohet nji pshtjellim atė nat- luftojnė cubat me xhandar. Kur ikin cubat.ēohen xhanarėt e bastisin nėpėr shtėpija .
E gjejnė Dervishin te miku.E pyesin ;
-Pej kahi je ti?
-Pej Makėrmali.
Xhanarėt po kujtojnė se ky a najfar dallavergjijee ky i shkreti ish kon shku musafir .Marrin xhanarėt e e rrehin ,ja japin 25 huj .Dervishi edhe zaif u bo pėr dyshek .Merr ai miku e po e shtron kerrin plot kashtė e e qet Dervishin n'ker rme e ēu n'shpi tė vet se s'ish i zoti me ec n'kom tė veta .
Tuj shku udhės nėpėr katune po e vesin hallki ;
-O Dervish !
-Hoja !
-O ku e bleve kta kashtė,more?
--O n'Bajic.
-Ka sa e more,allahile?
-Ka 'izet e pes huj kerrin !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Tue Mar 18, 2008 4:56 pm

A ka ma t'fort se un?

Na ishte nje her ne nje vend nje njeri i cili kishte veten ne qef dhe ia mbante vetit per trimri te madhe.Nje dit merr pushken dhe nise me lyp ma t'fort e ma trim se ai dikund.Takohet ne nje njeri e ai e pyt se nga po shkon.Po shkoj me lyp a ka ma t'fort se un.Per tia bere rrafsh udhetari i thote ska valla.Keshtu takohet ne disa njerz dhe ia leshojn udhen.Kur nje dit i afrohet hijes se nje Ahu,afer nje rrjedhe uji,dhe sheh nje burr aty.Kah je nis bre udhtar i thot ai.Jom nis me lyp a ka ma t'fort e ma trim se un-ia kthen ky.A gjete bre-e pyet burri.Jo i thot ai.Pse qka ke ba ti qi koke kaq trim.Po qe pershembull-i thot "trimi",largohu ti 100 hapa qite mollen mbi kry e un ta rroki mollen pa te demtu ty.Largohet burri 100 hapa e ven mollen mbi kry.Ky mbush pushken matet dhe e godet mollen.Ateher burri i thot,pa veje ti tash mollen ne kry e largov 100 hapa,se edhe une di qisi trimnije e ta rroki mollen mbi kry.Ateher udhetari i thot burrit-eiiii e ku po e di un a din ti me gju a jo.Burri ia kthen-Pse un ku e dita?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Wed Mar 19, 2008 6:41 am

Marrė nga libri "Djepi i lashtė" - tregime, botuar nga Shtėpia botuese "Naim Frashėri", Tiranė, 1981

Ajri Begu - ĒIFTELIA

Ende kam parasysh varrimin e tė birit, jo se s'janė bėrė mirė tre muaj, jo edhe pėr gjithė xhematė qė kishte ardhur atė ditė (kishin ardhur nga ta merr e s'ta merr mendja, por pėr qėndrimin e tij burrėror, se nuk u ligėshtua asnjė ēast, por mbante koken lart dhe sikur thoshte:

- Ju paēa, vėllezėr! Qofshi me jetė tė gjatė! Si shihni, unė jam vetėm, ju kam ju dhe fėmijėt tuaj janė edhe tė mitė!

Nė vend qė tė qante vetė pėr tė birin, me kėtė qėndrim na shtyu tė qajmė ne pėr tė.
- Sadakė, mos i paēa! Mos dhashtė zoti tė mė vdesė mua djali i vetėm, se...- fshin lotėt njėri prej qytetarėve.- nuk e di a mund tė qėndroj nė kėmbė.

- Vėrtet, qenka i fortė! Unė jam nga njė anė tjetėr dhe deri sot nuk e kam njohur. Baba mė dėrgoi, se ai ishte pa qejf.

Hallall tė qoftė gjithė ajo rrugė! - thotė njė tjetėr.

Atė ditė, njė gjilpėrė s'kishte ku tė hidhje nė varressa. Tė gjithė e njihnin, tė gjithė donin ta nderonin, ta lehtėsonin, bile edhe ata qė vetėm kishin dėgjuar pėr tė, katundarė e qytetarė dhe sa e sa krahinave tė tjera.

Pastaj u tėrhoq nė shtėpi. Rrallė dilte nė qytet. Nuk ishte mė me shokė si pėrpara. Ndiente qė nuk ishte ai ipari, gazmori, prandaj nuk donte t'ua prishte ahengjet me dhimbėn qė kishte. Edhe ata nuk donin ta shqetėsonin, prandaj nuk e thėrrisnin nė ndeja, por i shkonin nė shtėpi, pinin nga njė kafe dhe dilnin shpejt. S'mund tė rrinin mė gjatė, u vinte keq, rėndė. Ai kėnaqej kur shhte si gjallonin tė tjerėt, kėnaqej me gėzimet e tyre, por... vetė nuk ishte mė i atyre gėzimeve...

Dita po afrohet.

Sa mė tepėr afrohet kjo ditė, aq mė tepėr hyn frika tek unė. Vėrtet ēdo gjė shkon mirė, tė gjitha i nėnshtrohen madhėshtisė sė kėsaj dite. Qytetarėt, me harenė dhe sakrifilcat e tyre, janė gati qė kėtė ditė ta bėjnė edhe mė madhėshtore, por unė... dyshoj. Nuk besoj tė kemi sukses. Njerėz kemi, mjaft bile. Ky vend gjithnjė ka pasur njerėz pėr kėtė tė keqe, par, pa tė, nuk di sa do tė kemi sukses. Ai ėshtė kryesori, duhet t'i japė ngjyrėn ritmin programit tonė. Nėse nuk vjen kot do t'i zhgėnjejmė qytetarėt. Tė gjithė janė mėsuar me ēiftelinė e tij, e cila ua ka mėsuar vrimat nga hyn nė damarėt e gjakut, prej nga zgjohet gjithė ajo fuqi e fshehur e asaj mase tė qetė, zgjohet njė kėngė e harruar moti, kėngė e tyre, ndėrsa e huaja mbytet dhe s'di ta gjejė rrugėn e saj nga nyjat e shtrėnguara, por, sa herė dėgjohet ēiftelia, nyjat zgjidhen, kėnga gjėmon, turma kėndon bashkė me tė. Dhe ajo ka ditur gjithnjė tė bjerė, ta kėndojė kėtė kėngė edhe kur ka ditur tė bėhej e huaj, e largėt, e harruar... Ai gjithnjė i ka rėnė asaj. Kėtė rrugė e ka gjetur, Kėnga ėshtė mė e fortė se gjithēk
u ka thėnė qytetarėve qė, nė fillim, nuk e kanė besuar, por shpejt janė bindur, kur kanė dėgjuar tingujt e telave, tingujt e tyre, tingujt e gjakut. Dhe unė, sa kam friikė qė programi s'do tė ketė sukses,aq mė vjen keq pėr ēiftelinė e tij, pėr atė qė i dha udhė kėsaj kėnge, qė sot do tė kėndohet pa i ndalur nyjat. Ai s'do tė gjendet para qytetarėve, ēiitelia s'do tė dėgjohet.

S'e di, vallahi, s'ma merr mendja tė dalė gjė pa atė!

Tė them tė drejtėn, ma as qė mė shkohet, kė tė shoh, cullishtet?

Ashtu s'ibėn! Kjo ėshtė dita jonė, kush do tė shkojė, nėse jo ne?

Kėto biseda bėheshin pėrditė nė qytet. Edhe ata e dinin kėtė, prandaj unė me shokė gjithnjė e mė vėshtirė e kisha tė bėja diēka tė bukur, tė mirė, qė t'ia humbisnim gjurmėn mungesės sė tij.

Qyteti filIoi tė merrte pamje feste. Dyqanxhinjtė filluan t'i zbukuronin dyqanet, flamujt, u varėn nė tė katėr anėt. Era filloi t'i valėviste ngadalė,si tė donte t'i ajroste nė atė ditė vjeshte, se era myk kishte filluar t'u vinte, ngaqė shumė kohė kishin mbetur nė fund tė ēekmexheve tė vjetra, mbuluar me rraqe tė papėrdorshme.


«Hė, ē't'u kujtua, tani ?!»
«Unė nuk mundem! S'dua tė qeshin dynjaja me mua. Ja, qė tani i shah shikimet e tyre tė rrepta, mė duket si mė thonė: Ja, edhe ky na ,u bė t'i bjerė ēiftelisė? Ik teqe, mėr mistrec! Nuk mundem, jo. Nėmni cilindo instrument, ēiftelinė - jo!"


"Duhet tė kuptosh, s'kemi si t'ia bėjmė ndryshe. Duhet tė dalėsh. s'ka kėtu ndonjė qė t'i bjerė mė mirė se ti. Nu ke di vėlla, pse e nėnēmon veten, edhe unė marr pak erė prej kėsaj qafireje".

"Edhe ti kot lodhesh tė ma bėsh ejfin, kur nuk shkon, s'shkon!"
"S'mundem ndryshe", - them unė
"Pse jo? Tė shkojmė t'i themi. Ai e di mė mirė se ne si e presim. Ty edhe ta ēon fjalėn, si thua?"
"Ai, bre vėlla, s'pret tė lutur. Ta kishte mirė punėn, do tė vinte pa i thėnė askush. herėt, ėshtė, pgaė e re. varri bar nuk ka lėshuar mirė, kurse unė t'i them ta marrė ēiftelinė nė dorė! Si i thonė kėsaj pune? Jo, s'ma mban fytyra!"

Asnjeri nuk e di ē'tė thotė. Tė gjithė kanė mbetur tė menduar. Nė kėtė gjendje unė nuk di ē'tė them mė. Kėshtu ndodh ēdo ditė. Gjithnjė njėsoj. Sa fillojnė provat, ai qė i bie ēiftelisė ndalet, duke mos qenė i kėnaqur me vten (ose edhe pėr tjetėr send, qė unė shumė mirė e kuptoj dhe pastaj, duke parė se pėr shkak tė tij ndalet puna, vazhdon pėrsėri. Edhe sot si pėrpara. Ja, ai ēohet, merr ēiftelinė dhe provat nisin prej fillimit, por zbrazėtira diktohet menjėherė. Ftohtėsi nė fytyrat e tė gjithėve. Edhe kėngėtarėt kėndojnė pa gjak. Ata qė,kur kėndojnė, zėri u dėgjohet pas shtatė malesh, tani nuk di nėse e dėgjojnė veten. Ata, si tė ishin nė mendjen time, ndalen. Tė gjithė, si me urdhėr, kėngėtarit i mbetet kėnga nė fyt, ai qė i bie ēiftelisė e hedh qtė pėrtokė dhe s'ėshtė i qetė, bėn sikur do tė fshihet diku. Tė tjerėt mbeten tė shtangur.
"Mos de, se s'ka kuptim mė kėshtu!"- i them atij duke menduar se pėrsėri iu kujtua e vjetra, kur pėrskaj meje, me hapa tė lehtė, kalon ngadalė, ai, pa shikuar as majtas, as djathtas. Ecėn drejt binØčes dhe ndalet atje pranė shokėve tė vet.
"Befasoheni?" - pyet ai.
Askush nuk pėrgjigjet, befasia u shihet nė sy.
"ēiftelinė!" - thotė pastaj duke shtrirė dorėn.
"Ja!" . ia ofron ēiftelisti i ri.
"Kėsaj bjeri ti, ėshtė e jotja, mua mė jepni njė tjetėr!" - thotė ai, duke shikuar pėrpara me mall.
I japin njė ēifteli.
"T'ia fillojmė!" - thotė dhe ia nisi i pari.
Tė tjerėt mbeten tė habitur.
S'e dini kėtė kėngė? Kėtė e dėgjova nga jashtė!» Telat e ēiftelisė pėrsėri dridhen. Tė tjerėt i shkojnė pas. Kėnga gjallėrohet, zėri i kėngėtarėve dėgjohet pas nėntė malesh, tė gjithėve u qeshin fytyrat, kurse ēiftelia e ēiftelistit tė ri dėgjoihet si asnjė ditė pėrpara.
«Burra, ta bėjmė njė sefte!»
-u tha atyre dhe ia nisi kėngės sė vjetėr, asaj qė gjithnjė i binte me dėshirė. Rėndoi kokėn nė bishtin e ēiftelisė dhe lotėt filluan t'i lagnin faqet, por kėngėn nuk e ndalte.

Neve tė rrėqethurat na pėrshkonin trupin.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Wed Mar 19, 2008 4:20 pm

A S'PO KI NGE, A S'PO KI BASKIJA?
Ish kon shku njani musafir tu ni mik .Aty e gjet edhe nji plak.I zoti i shtėpisė po u ban muhabet sa po munet .Po bajn llaf.Musafiri po flet sa po munet e nuk po i mat fjalėt hiq .Po flet mar e mrapsht.I zoti i shpis s'po munet me ja prish se e kish musafir n'konake po ēuditet qysh po shuket plaku e nuk po e therr me fjalė.Dikur i foli plakut ;
-Plak ,-tha -shka po ban me qat shpi qi e ke nis?
Lanėn e ki bo gati edhe e ke afru .Pse s'po ja qet kulmin ?A s'po ki nge a s'po ki baskija ?
-Valla po kam baskija boll,- ja kthej plaku -po kom prit edhe do kohė e tash po e shoh qė i ka ardh vakti.
E t'ja nisi plaku me e vu nė lojė musafirin po ky prap nuk marrke vesh se duhet me i lan ren ndokujt me fol .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Thu Apr 24, 2008 4:33 pm

Andrra e Nastradinit
Njėherė Nastradini i kėrkoi bukė gruas.Ajo i solli njė copė tė madhe dhe ia vuri pėrpara.
-Grua,-i tha Nastradini,- ma jep edhe pak djathė.Djathi ėshtė njė ushqim i mire,ai tė hapė oreksin ,tė shton gjakun dhe tė pėrmirson shikimin.
-O zot!-iu pėrgjegj gruaja,-djathi mbaroi nuk ka mbetur mė asnjė copė.
-Mė mirė qė s'ka mbetur,-tha Nastradini .-Djathi tė prish dhėmbėt,tė shkakton dhembje tė forta nė stomak, tė shurdhon .
-Si kėshtu?- e ndėrpreu gruaja .-Ti njėherė thua ashtu e njėherė kėshtu,kė tė besojmė?
-Nė qoftė se do tė kishte djathė ,beso tė parėn ,deri sa nuk ka beso tė dytėn .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Thu Apr 24, 2008 4:37 pm

Shtėpi mė shtėpi
Njė nga miqėt e Nastradinit po i thotė hoxhės;
-Gruaja e jote gjezdis shtėpi mė shtėpi.
Nastradini i thotė;
-Ca mė mirė se kėshtu do t'i vijė radha tė vijė edhe nė shtėpinė time.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Thu Apr 24, 2008 4:46 pm

Kalendari
Siq thonė Nastradini gjithė kohėn e kalonte me lexime librash.Njėherė gruaja i tha atij;
-Kėte natė unė nuk mbylla sy deri nė mėngjes.Do t'i lutem Allahut qė tė mė shėndrroj nė libėr.
-Pse ?-pyeti Nastradini .
-Tė themė tė drejtėn,-u pėrgjigj gruaja -unė i kam zili kėta librat dhe dua qė tė bėhem libėr qėti mos t'i heqėsh sytė nga unė.
-Kur tė lutesh,-bėri shaka Nastradini,-porosite Allahun qė tė kthej nė kalendar.
-Pėrse ?-pyeti gruaja.
-Sepse ,-shpjegoi Nastradini,-kalendari vlen vetėm pėr njė vit dhe pastaj atė e zavendėsojnė me tė ri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Thu Apr 24, 2008 4:50 pm

Zbuloje para kujt tė duash
Gruaja e Nastradinit ishte shumė e shėmtuar.Njė ditė ajo i tha Nastradinit;
-Siq e di, ne gratė mbulojmė fytyrėn. Mė thuaj para kujt ta zbuloj e kujt jo ?
-Zbuloje para kujt tė duash!- i tha Nastradini ,-por vetėm para meje mbaje tė mbuluar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Sat Apr 26, 2008 3:20 am

Arta tė pėrgėzojė pėr punėn e palodhshme tė cilėn je duke e bėrė nė kėtė temė.

Ami, ami qato nanė grosh

Ish kan ra Nastradini n'gjumė. Tuj fjetė po she andėrr qi po ja fal dikush nanė grosh. Ky i bajke rixhe:" banmi dhjetė". Ai nuk i dhake mi nanė. Ky apet:" More banmi dhjetė". Ai nanė e s'i dhake ma shum.
Tuj i ba rixhe Nastradini, i duel gjumi. Kur i duel gjumi, e pa, i msheli sytė e tha: " Ami ami qata nanė grosh".

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Tue Apr 29, 2008 6:21 pm

TRE LLOK TRIMASH
[Rezinė,Gjakovė]
Ish kanė njė bisedė n'ni odė t'burrave edhe muerėn llaf punėn e trimave.I danė tre llojesh ;trim i egėr, trim i meēėm e trim i urtė . Njani pyeti e tha;
-Shka ban trimi i egėr?
-Trimi i egėr vetė t'nguc e me e nguc nuk duron.
-Po trimi i meēėm ?
-Trimi i meēėm me nguc nuk nguc ,po me e nguc nuk duron.
-Tė dy qiti pėrjashta ,se s,po vykan gja .Po shka ban trimi i urtė?
-Trimi i urtė me t'nguc nuk t'nguc edhe me ngucė, duron bukur shumė.
-Qeky ,-tha -tuk a taman trim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Mon May 05, 2008 11:54 pm

Kallamoqi s'ka sabėr
[Hėrticė ,Gallap]

Njė hoxhė ,me njėfarė tubimi ,kish pas thanė se veē me sabėr u bahet ballė tė tana punėve.
Njani po i thotė;
-Veq nji punė hoxhė efendi nuk ka sabėr.
-Cila?
-Kallamoqi ,kur t'bahet m'u prashitė,s'ka sabėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Tue May 06, 2008 12:07 am

Lutu nė tė kthjellėt e jo kur tė vrahet

Ish kanė tuj ra shi e tuj murmurue ni katunar qi ish kanė me Dervishin ,kur veton e murmuron ,nisi me ra shahadet;
-La ila ilallah !Pshtona o zot prej kėsaj vetime e murmurime !
Dervishi e pa qė ai katunari po lutet prej tutės ,e i tha;
-A'kan dasht m'u lutė pėr s'kthjellti e jo kur tė vrahet .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Tue May 06, 2008 1:12 am

E dveten njanin :

- Sa djelm i kie ?
- I kam dy, veē e kam njanin sakat.
- Pse e ki sakat ?
- Se e pin duhanin.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Tue May 06, 2008 1:14 am

- A ta kana rakinė ?
- Stakfurullah !
- Pa pare a qillue.
- Eh, ishalla s'a gjynah !

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Tue May 06, 2008 1:15 am

E pveten njanin pėr Ramazan:
- Si i ki puntėt ?
- Si pėr Bajram.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
stabili
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 459
Age : 60
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Mon May 12, 2008 11:07 pm

Njani e kish pas; gruen e keqe(e vet ish kane pak i lanun)dhe shoket e keshillojne me e leshue(divorcu).Mas nji kohe ktij; ju mbushe mendja me i ndegju shoket po paraprakisht dojke me u siguru dhe i pyet kta(shok;t):
-masi ta leshoj gruen cka marr; ne vend t; saj;?
shok;t ju pergjigjen:
-grue-cka ki me marre tjeter!?
A dini cka,ju thot ky:
-grue per grue po e mbaje qete qe e kam!
Me kane qe marr naj send tjeter hajde de...!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Mon May 12, 2008 11:32 pm

Njoni kahmoti i gjet nji palė brek dhe i veshi nėn tirqė (se moti burrat kanė veshė veē tirqė, pa nėnveshje) dhe kur i erdhi nevoja, zdeshi tirqit dhe harroi t'i zdeshė edhe brekėt edhe pasi kreu nevojen, shikoi poshtė, nuk sheh kurgjo edhe shkoi nė shpi i kallxoi tė shoqes:
- Sot jam bo profet! - i tha ai, sepse kreva nevojen e nuk pashė asgjo n'tokė! E shoqja i tha:
- Zdeshi tirqit!? Kur i zdeshi tirqit ajo e pa mbrapa dhe i tha:
- O Njeri, ti nuk tek je bo profet, po tek je bo ibret!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Wed May 14, 2008 12:33 am

E ki flliqė vetė shpinė tane

{Meshinė ,Gollak]

N'kėtė malsinė tonė shumkush e ka lshue shpinė ,e ka lanė shkret e ka shkue n'shehėr.E shpija batall po bahet loja e thmive e p'e flliqin e shka s'po bajnė n'ta.
-Kush ma ka flliqė shpinė ?-veti njani qi e kish pa lanė shpinė e vet shkret.
-Tuk se ja ke kthye shpinėn shpisė tane ,e ke flliqė vet - i tha ni plak i katunit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Wed May 14, 2008 12:42 am

Si fiket njeriu ?

[Leēinė,Drenicė}

Ish kanė ni katunar tu Ramadan Shabani edhe i thotė ;
-Ramadan aga ,gjithė njerzit vinė e t'vesin pėr t'mirė.Unė due me t'vetė pėr t'keq.
-Ani - iu pėrgjegj Ramadan Shabani ,-unė edhe ato i di ,ēka do me vetė?
-Deshta me t'vetė qysh fiket njeri ma s'shpejti?
-Po - tha -tri sene e fikin njeriun ma s'shpejti; nguc e mos duro ,rri e mos puno edhe kėrko e mos fito.Me qeto tė trija fikėn e ke n'derė 'i sahat e ma parė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Sat Feb 21, 2009 7:17 pm

Histori: «Maqedonia dhe Aleksandri i Madh»


Arritja e fiseve tė Europės para se tė lindnin detet dhe si erdhėn grekėt e parė nė barka. Pse Leka i Madh ka lindur nė Emadhia dhe udhėtimi i tij nė Maqedoni.
Pasi ju dhashė trajtimin qė historianėt e lashtėsisė i jepnin Maqedonisė po sjell nė vėmendjen tuaj faktin se si e njohin shqiptarėt historinė e tyre. Si ėshtė transmetuar kjo histori nga brezi nė brez nėpėrmjet kėngėve, gojėdhėnave dhe miteve. Mė poshtė po sjell bisedėn qė shkrimtarja amerikane Rose Lain ka bėrė me disa malėsorė shqiptarė. Kjo bisedė ėshtė pėrfshirė nė librin e saj "Majat e Shalės" (Nga Linda).
[Miqtė e ardhur nga Amerika po bisedonin nė njė dhomė malėsie dhe i zoti i shtėpisė po ju tregonte pėr legjendėn e burrit tė Malit tė Sharrit. Pasi dėgjoi legjendėn mikja amerikane ndėrhyn]
"Nė zhgėnjim e sipėr, unė fola tepėr herėt, duke harruar se Rexha ishte pėrkthyes i shkėlqyer. "Por kjo nuk ėshtė shqiptare; kjo ėshtė greke", thashė unė. "Tash mė kujtohet se e kam lexuar para shumė vjetėsh".
"Po, edhe unė", shtoi Aleksa dhe fjalėt e saj u puqėn me ato tė Rexhės, qė po i thoshte fjalėt e mia duke i kthyer nė shqip.
"Po", tha plaku me ironi. "Ėshtė kėngė greke – ėshtė greke aq sa ėshtė grek edhe Leka i Madh".
Unė e kisha falenderuar plakun me njė fyerje, ngaqė edhe vetė gegėt e mbajnė nė zemrat e tyre kujtimin se grekėt e mbajnė Janinėn tė pushtuar dhe kujtimi i fshatrave tė djegura dhe i shqiptarėve tė therur nė Epir, nuk ka mė shumė se gjashtė vjetė qė ka ndodhur. Nė njė ēast shkujdesjeje, unė kisha ngjallur ca nga ato kujtime qė djegin nė netėt e pagjumė. E quaja veten tė marrė, sa dėgjoja zėrin tim se si pėrpiqej tė varoste atė gabim tė pandreqshėm me fjalė tė ngutshme. "Ē'ėshtė Leka i Madh?"
Francesa dhe Aleksa ishin dhėnė pas njė ēante me artikuj mitologjikė dhe Rexha u pėrgjigj: "Nuk e di si e quani ju nė anglisht, mis Lejn. Leka i Madh ka qenė mbreti ynė para shumė e shumė vjetėsh, i cili doli nga malet dhe pushtoi tė gjitha qytetet e botės. Ai ishte i biri i mbretit tonė tė njėzetė dhe ishte luftėtar i madh. Ma merr mendja se ju me siguri do ta keni njohur me ndonjė emėr nė anglisht. Ne e quajmė Leka i Madh. Sepse kemi pasur dhe mbretėr tė tjerė me emrin Lekė".
"Leka i Madh", klithi Francesa, me tė dėgjuar kėtė emėr. "Alexander the Great! (Aleksandri i Madh). Ē'thonė pėr tė?"
Djaloshi nė kėmishėn ushtarake amerikane nuk ia kishte vėnė veshin rrėfimit pėr orėn, por dėgjoi menjėherė fjalėt e Francesės dhe i keqkuptoi. "Aleksandri grek?", pėrsėriti a. "Aleksandri nuk ka qenė grek; ka qenė shqiptar":
"Do tė thuash se nėnėn e kishte shqiptare", tha Francesa.
Djaloshi foli me qortim. "Do tė thuash se babėn jo? Kur ke dėgjuar ti tė jetė martuar njė mbret shqiptar me njė grua tė huaj? Shqiptarėt martohen me shqiptarė. Kur Filipi i Dytė u martua, ai u martua me njė grua prej popullit tė vet, siē ka qenė gjithmonė zakoni. A guxojnė grekėt tė thonė se Filipi ka qenė grek? Po tė ishte grek, asnjė i parė i shqiptarėve nuk do t'i jepte bijėn pėr grua. Edhe atėherė ne malėsorėt i kemi urryer grekėt".
"Mirėpo, Filipi i Maqedonisė - ka qenė maqedonas", - mezi fola unė. "A nuk ka qenė maqedonas? Dhe, maqedonasit nuk kanė qenė shqiptarė, apo jo":
"Pyete plakun se ē'di pėr Lekėn e madh Rexhė", tha Francesa. Por, plaku duke thithur qelibarin me gojėn e tij tė padhėmbė, ende nuk ishte shkoqur nga kėnga e burrit tė Malit tė Sharrit.
"Gjėrat qė jua tregova i kanė ndodhur njė shqiptari tė bajrakut tė Malit tė Sharrit", tha ai. "Kėtė kėngė e kanė kėnduar malėsorėt qė nga ditėt kur ka ndodhur e deri te ditėt e babait tim. Grekėt kanė qenė njerėz tė vegjėl, kureshtarė, qė loznin me letėr dhe me shkrola qė kur ia behėn nė brigjet tona me barka, shumė moti - qindra e qindra vjet para se tė vinin romakėt. Ne u dhamė strehė, i lamė tė vinin nė brigjet tona, i lamė tė vinin nga dete tė ftohta, tė vendoseshin nė tokat tona dhe ata janė mysafirė qė vjedhin mikpritėsin. Ata kanė vrarė popullin tonė; ata na e kanė marrė Janinėn. Le tė na i lenė kėngėt dhe mbretėrit tanė tė qetė. "Grek!", tha ai duke mėrmėritur. "Sė shpejti do tė na e kėrkojnė edhe malin e Shoshit!"
Aq m'u ngjall kureshtja, saqė gishtėrinjtė mė dridheshin dhe shkronjat mė shtrembėroheshin nė fletore. Fletorja e pikuar me ngjyrė dhe e pėrlyer nga shiu, mė nxjerr sot pėrpara si njė kristal para njė gejzeri figurėn e atij burri nė muzgun e ngrohtė tė shtėpisė sė Sadri Llukės. Rrėketė e shiut mbi ēati, aromėn e kafesė dhe tė tymit tė duhanit, fėshfėrimėn e butė tė opingave qė ēapitnin nėpėr korridorin e gjatė tė njerėzve qė rrėfeheshin mė gjunjė para atė Marjanit.
"Grekėt kanė ardhur nė brigjet tuaja?, thumbisa unė plakun. "Por, nė libra shkruan se ata kanė ardhur prej tokave tė ujitura nga Danubi, nga lumi qė rrjedh nėpėr Beligrad nė Detin e Zi. Shkruan se ata kanė ardhur nėpėr Ballkan pėr tė ndėrtuar qytetet e tyre tė mėdha dhe tė bukura nė brigjet e Egjeut. Dhe, kund nuk shkruan pėr shqiptarėt. Prej nga kanė ardhur shqiptarėt?"
Kėto fjalė shkaktuan njė ndjenjė sensacioni. Sy tė shkruar e tė kaltėr u ngulitėn mbi mua nė habi. Njė meso burrė, qė kishte ardhur nga dhoma e rrėfimit dhe kishte varur pushkėn bashkė me tė tjerat pranė oxhakut dhe po mbėshtillte njė cigare u ndal me cigaren gjysmė tė mbushur dhe ma nguliti shikimin. "Nuk shkruan se prej nga kanė ardhur shqiptarėt?", pyeti ai me njė zė mosbesues. "Po, me siguri e tėrė bota e di se prej nga kanė ardhur shqiptarėt".
E sigurova se shkruante vetėm se grekėt, kur erdhėn, gjetėn kėtu ca fise tė egra, origjina e tė cilave nuk dihej. Por, mendohej se kėto fise ishin popuj tė vjetėr tė Europės, qė ishin zhdukur kur arritėn popujt e sotshėm. Unė u ndala pėr tė mos iu bėrė tė njohur migrimet e arianėve nga India, qė ishin shuar, thashė unė, kur qytetėrimet e sotshme lindėn nė botė. Dhe, i pari i kėtyre qytetėrimeve ishte ai grek.
I porsaardhuri mbaroi cigaren mendueshėm, e vuri nė kamish, e ndezi me njė gacė dhe pėrmbylli fjalėt e tij me njė proverb shqiptar. "Ėshtė shumė e vėrtetė", tha ai, "se vetėm luga e di se ē'ka ka vegshi"!
"Dhe, kur e kam fjalėn te greku", tha njė kryepar tjetėr, "tė mos harrojmė ē'kanė thėnė tė parėt: Lisi i tha sėpatės, "pse mė pret, kur s'tė kam bėrė gjė". Dhe, sėpata ia priti, "ti vetė mė ke dhėnė bishtin".
Plakut i kishte kaluar hidhėrimi. Ai tani na shihte me keqardhje, si dikė qė e kishin fyer nga padija. "Nėse zonjat amerikane duan tė dinė se ē'na kanė thėnė tė parėt tanė, qė e kanė mėsuar nga etėrit e tyre dhe ata nga gjyshėrit, do tė flas", tha ai. Kėto tė gjitha janė shumė tė moēme dhe asnjė nuk shkruhet nė libėr, ndaj janė tė vėrteta. Unė jam plak dhe kam parė se kur burrat zbresin nė qytet pėr tė mėsuar se ē'ka nė libra, ata kthehen me pėrbuzje pėr urtėsinė e etėrve tė tyre dhe, duke harruar ēdo gjė, flasin marrėzira, fjalėt qė nuk kanė lidhje me njėra-tjetrėn. Por gjėrat qė njė njeri i di, ngaqė i ka parė vetė, gjėrat pėr tė cilat ai mendon kur gjendet nė udhė dhe kur rri ulur pranė zjarrit, ato gjėra janė tė shėndosha. Pastaj, kur njeriu ėshtė i vetmuar, ai u gjen fjalė atyre gjėrave e fjalėt bėhen kėngė dhe kėnga mbetet ashtu siē ėshtė, nė kujtesėn e atyre qė dėgjojnė. Si kėnga e burrit tė Malit tė Sharrit. Ndaj, kėto gjėra nė kėngėt tona janė tė sakta, se unė di shumė kėngė pėr shumė gjėra, por nuk ka kėngė qė thotė se kėnga tjetėr ėshtė rrenė.
"Tashti gjithmonė thuhet nė kėngėt tona se shqiptarėt kanė ardhur shumė kohė mė parė nga lindja, nga njė vend i dendur pėrtej maleve tė lindjes. Atėherė Deti i Zi nuk ka pasur ujė. Njerėzit kaluan male e fusha nė shumė fise. Ishte vend me shumė kafshė, tė shijshme pėr t'i ngrėnė pas therjes. Kėta popuj, atėbotė nuk janė quajtur shqiptarė, por secili fis kishte emrin e vet, emrin e tė parit tė vet. Kėta popuj, qė ishin stėrgjyshėrit tanė, zunė tėrė vendin nga lumi nė veri, qė kalon sot nėpėr Beligrad, e deri te fushat nė jug qė sot janė det.
"Nuk e di se sa kohė jetuan atje para se fushat tė bėheshin det. Ra njė shi qė ishte si shiu qė po bie sot, dhe erdhi njė ujė qė doli nga toka. Kėshtu u bėnė dete, nė lindje, perėndim dhe jug, dhe shumė fise, shumė fise tė mėdha, u mbytėn nė to. Kėtė ma ka treguar gjyshi dhe ai mė ka thėnė se gjyshi i tij i kishte treguar se kishte qenė njė kėngė me emrat e tė gjitha fiseve tė humbura, njė kėngė vajtim pėr ato fise, qė i kishte ngrėnė deti. Por gjyshi i gjyshit nuk e kishte dėgjuar atė kėngė. Kėngė tė reja dalin ēdo ditė, kurse tė vjetrat harrohen dhe ne kemi vuajtur shumė qė kur kėto fise tė harruara kanė pushuar sė jetuari.
"Por, njė gjė duhet ta kuptoni. Grekėt erdhėn pasi erdhėn detet. Ata erdhėn nė barka nga pėrtej deti dhe ata ishin njerėz tė ēuditshėm, qė kurrė nuk i kishim parė, qė flisnin njė gjuhė tė huaj. Barkat e tyre arritėn nė jug dhe etėrit tanė nuk kishin parė ndonjėherė barka. Kėshtu erdhėn grekėt. Ata vinin e vinin dhe u ndalėn e bėnė qytete. Etėrit e shqiptarėve qėndronin nė male dhe i vėshtronin, zbrisnin e u jepnin dhurata. Ne nuk i vramė, dhe mund ta bėnim kėtė, ngaqė ishin tė paktė dhe tė dobėt, dhe atėherė nuk kishte Fuqi tė Madhe.
"Grekėt gjithmonė kanė qenė popull i butė. Pos njė fisi tė tyre emri i tė cilit nuk mė kujtohet. Nuk kishte fis me luftėtarė tė zotė. Por shumica e grekėve ishin njerėz tė rrafshit. Qė nga e para, ata kishin dėshirė tė uleshin e tė mendonin, tė flisnin dhe tė shkruanin dhe t'ia lexonin njėri-tjetrit atė qė kishin shkruar. Kjo ishte kėnaqėsia e tyre.
"Pėr kėtė arsye, tė gjithė malėsorėt qė ua donte qejfi tė kėnaqeshin si ata, zbrisnin nė qytetet e tyre dhe mėsonin nga grekėt si tė shkruanin dhe pasi tė kishin mėsuar, qėndronin atje, shkruanin e lexonin atė qė kishin shkruar dhe kėshtu u kalonin ditėt dhe pėr ta nuk kėndoheshin kėngė. Por grekėt nuk dilnin nė male. Kur, mė nė fund, malėsorėt vajtėn nė Greqi te mbreti i tyre, atėherė nuk pati mė Greqi. Dhe, sot e kėsaj dite nuk do tė kishte pasur Greqi, po tė mos ishin tė Pesė Krajlat qė ua dhanė dorėn nė Ballkan".
Plaku nuk foli pa ndėrprerje. Kishte pėshpėritje dhe ndihmė nga dėgjuesit e tjerė dhe aty - kėtu ndonjė pyetje nga ne. Dhe ne na u desh ta kthenim te Leka i Madh, ngaqė politika e kohės sė tij ishte mė e freskėt nė kokėn e tij dhe mė ngacmuese pėr ndjenjat.
"Leka i Madh nuk ka qenė njeri i menēur si i ati, por ai ka qenė kryepar dhe luftėtar e prijės i luftėtarėve tė mėdhenj", tha ai. "Para tė atit, ka pasur njėzet e njė mbretėr, qė ishin mbretėr tė tė gjitha fiseve prej Detit tė Zi e deri nė Adriatik, nė veri tė fiseve tė grekėve. Fisi ishte bėrė nga Karana, qė ishte kryepar i huaj nga brigjet lindore tė Detit tė Zi. Ai kapėrceu detin, bėri njė mbretėri tė bashkuar dhe kryeqyteti i saj ishte qyteti i Emadhisė. Pas tij, erdhėn kėta mbretėr: Cenua, Trimi, Perdika, Argua, Filipi, Ajeropi, dhe Ajeropi ishte mbreti i parė, familja e tė cilit ishte nga gjaku i pastėr i tė parėve tanė, qė erdhėn tė parėt nga lindja. Pas tij erdhėn kėta mbretėr: Alqeti, i biri i Ajeropit; Arminti, i biri i Alqetit, qė ishte aleat i Dariut, mbretit tė Persisė. Pastaj, Leka, i biri i Amintit; Perdika i Dytė, i biri i djalit tė Perdikės, Arqelloja, i biri i Lekės; Oresti, i biri i Perdikės sė Dytė; Arqeloja i Dytė, i biri i Arqellos; Arminti i Dytė, i biri i Arqellos sė Dytė; Pafsania qė ishte i huaj; Arminti i Tretė, i biri i Armintit tė Dytė; Leka i dytė, i biri i Armintit tė Tretė; Ptolemeun, qė ishte i huaj; Perdika i Tretė i shtėpisė sė Perdikės; Arminti i Katėrt, i biri i Lekės sė Dytė; Filipi i Dytė i biri i Lekės sė Dytė dhe Leka i Madh, i biri i Filipit tė Dytė. Pas Lekės sė Madh erdhi Filipi i Tretė…"
Por kėtu ndėrpritet gjenealogjia, ngaqė ne donim tė dėgjonim mė shumė pėr Lekėn e Madh dhe nuk iu kthyem mė rrėfimit pėr trashėgimtarėt e tij.
"Leka i Madh ka qenė i lindur nė Emadhi nė Mat", foli plaku, i ndėrprerė nga tri klithma tė vogla galdimi.
"Aleksandri i Madh i lindur nė Shqipėri!", bėrtitėm ne.
"Po, shkruan se ai ka lindur nė Maqedoni!"
"Ka pasur atė kohė dy kryeqytete tė mbretėrisė sė bashkuar", tha plaku. "Ka qenė Pela, mes Selanikut dhe Manastirit dhe Emadhia, kryeqyteti i vjetėr, qė shtrihej nė luginėn qė tani quhej Mati. Nė Pela dhe Emadhia, Filipi i Dytė kishte shtėpi tė mėdha dhe rrinte herė nė Pela, herė nė Emadhia. Filipi i Dytė kishte hall me tė shoqen, sepse asaj i pėlqente Emadhia dhe nuk vente me tė nė Pela. Ajo, ē'ėshtė e vėrteta, shkonte, por nuk i pėlqente. Dhe, belaja kishte plasur pėr shkak tė njė gruaje greke tė Pelas. Nuk mė kujtohet kėnga, por ma merr mendja se ky ishte njė trillim dhe marrėzi, ngaqė Filipi i Dytė ka qenė burrė i mirė dhe mbret i urtė. Por, e vėrteta ėshtė se, para se tė lindte Leka i Madh, e ėma iku nga Pela dhe u kthye nė qytetin e Emadhisė dhe Leka i Madh u lind nė Emadhia, ku jetoi derisa la djepin. Ai i hipi kalit pėr herė tė parė kur vajti nė Pela, kurse Filipi i Dytė doli nga Pela pėr ta pritur dhe ndodhi qė pikėrisht nga kali Leka i Madh e pa pėr herė tė parė tė atin.
"Dhe, thuhet se, kur Leka i Madh vajti me kalė nga Emadhia, me tė ėmėn dhe me shumė krerė tė malėsorėve, ata kaluan nėpėr fushėn e Bulqizės, ku ka plot burime me ujėra tė ēuditshme dhe se kur po kalonin nėpėr pyll, atė botė kishte njė pyll tė madh nė Bulqizė, ku sot gjenden arat me grurė. Ata u ndalėn tė pushonin pranė njėrit prej kėtyre burimeve, nė njė vend ku shkėmbinjtė janė tė vendosur rend e rend. Atje ata dėgjuan njė zė kėndimi nė njė gjuhė tė huaj, por fundin e kėngės e kuptonin dhe fundi i kėngės thoshte, "Rroftė Leka, i biri i Filipit tė Dytė, Leka i Madh, mbret i botėrave!"1
"Filipi i Dytė ishte shumė krenar me tė birin dhe krenaria e bėri tė bėnte gabimin mė tė madh qė mund tė bėjė njė mbret i mirė dhe i urtė. Ai tha se do ta bėnte Lekėn e Madh mbret tė botės dhe kjo ishte gjė e mirė, por ai mendonte se tė ishte mbret i botės ai, duhej tė ishte mė i ditur se ai vetė. Ndėrsa tė gjithė pleqtė, qė e dinė ē'ėshtė bota, e dinė se tė jesh i fortė dhe i paepur, do tė thotė tė jesh i fuqishėm dhe tė jesh i mėsuar, do tė thotė tė jesh nė ėndrra dhe i pavendosur. Nė krenarinė dhe verbėrinė e tij, Filipi i Dytė dėrgoi nė Greqi qė tė merrnin njė shqiptar qė kishte mėsuar veset e grekėve dhe atij njeriu ai ia besoi tė birin qė t'i mėsonte librat".
"Vėrtet, ē'ėshtė shumė, ėshtė shumė!", tha Aleksa "Aristoteli shqiptar?"
"Po", vazhdoi plaku, duke hequr qelibarin nga buzėt dhe duke u pėrgjigjur i qetė me tė dėgjuar kėtė emėr, "ai quhej Aristotel dhe vinte nga njė familje e fisit tė Ajeropit, i ati i tė cilit kishte vajtur nė njė fshat nė Maqedoni dhe atje u bė tregtar. Pasi qė ishte i pasur, ai dėrgoi tė birin, qė i pėlqente mė shumė mendimi se veprimi, qė tė mėsonte mėnyrat greke tė tė menduarit. Dhe, ishte ky njeri qė u soll nga Filipi i Dytė pėr t'ia mėsuar tė birin, ndonėse kishte shumė krerė tė malėsorėve qė do tė mund ta mėsonin atė se si tė bėhet burrė dhe prijės i burrave.
"Ishte si ishte Leka i Madh u bė mbret i botės. A shkruan kėshtu nė libra? Po? A shkruan gjithashtu se ai u bė mbret i botės nga krerėt e malėsorėve qė e donin tė atin e tij dhe se Leka i Madh nuk qe burrė as prijės i burrave? A shkruan se kur malėsorėt u kthyen nė vendet e tyre pasi shoqėruan Lekėn e Madh deri nė fund tė botės, kėnduan njė kėngė qė thoshte se ishte gjė e mirė qė sytė e Filipit tė Dytė ishin mbyllur pėrjetė, qė tė mos mund tė derdhnin lot turpi pėr tė birin? A shkruan se ky dėnim iu bė shqiptarėve nga njė njeri qė kishte zbritur nė qytete pėr tė mėsuar nga grekėt si tė urrente popullin e vet?"vazhdon....

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Sat Feb 21, 2009 7:22 pm

...vazhdimi."Jo", thashė unė, "nuk shkruan pikėrisht ashtu".
Por, pasuan kundėrshtime nga disa qė, si shqiptarė, ishin krenarė me Lekėn e Madh dhe qė ia shihnin pėr tė madhe pėr kėtė sulm ndaj mbretit tė tyre mė tė njohur dhe kundėrshtime tė tė tjerėve, qė i jepnin tė drejtė plakut, por qė tė gjithė heshtėn posa hyri Atė Marjani, fytyra e zbehtė dhe e pėrcėlluar dhe zėri i butė i tė cilit na kthyen nė tė tashmen.
Atij iu dha vendi i nderit … unė e pyeta se, a ishte Aristoteli shqiptar? Po, tha ai. Atėherė e pyeta atė pėr migrimin e shqiptarėve tė parė dhe ardhjen e grekėve nė barka dhe ai tha se mendonte se tė gjitha kėto ishin tė vėrteta. Ėshtė e ēuditshme, thashė unė, se historianėt e Perėndimit, studiuesit e Greqisė nė universitete, kanė mundur tė gabojnė kaq shumė. Atė Marjani buzėqeshi.
"Tė gjitha ato gjėra tė moēme janė tė diskutueshme", tha ai, "dhe nuk duhet harruar se grekėt dhe shqiptarėt e helenizuar i kanė shkruar tė gjitha shėnimet. Ne shqiptarėt nuk u kemi dhėnė material studiuesve. Pos kėsaj s'ėshtė e ēuditshme pse ata mund tė gabojnė pėr jetėn e njerėzve qė kanė vdekur tridhjetė shekuj mė parė, kur ata gabojnė edhe pėr vetė kohėn e tyre? Nė tė njėjtėt libra, ku thuhet se grekėt kanė qenė barinj nga Danubi, ju mund tė lexoni se shqiptarėt e sotshėm janė muhamedanė, banditė, apo qė tė dyjat".
Kjo ishte aq e vėrtetė, saqė m' u mbyll goja … At Marjani foli pėr parėndėsinė e lavdive dhe marrėzive tė kaluara, pėr agimin e ri tė lirisė pėr Shqipėrinė, qė sillte pėrgjegjėsi dhe detyra, dhe pėr rėndėsinė e gjėrave tė pėrjetshme, tė sė mirės, forcės dhe guximit, qė Zoti u kishte dhėnė njerėzve pėr t'i pėrdorur. Sepse, tha ai, thika nė kėllėfin e vet nuk pret gjethe pėr t'i ushqyer kopetė dhe mirėsia e njeriut, kur nuk shfrytėzohet pėr ata qė e rrethojnė, bėhet si njė thikė e ndryshkur, qė nuk i duhet kujt.
1. Kėtė tregim e dėgjova nė Thethin e Epėrm, nė pranverė tė vitit 1921. Nė verėn e vitit 1922, vizitova Matin, e shoqėruar nga Annette Marquis dhe Rrok Perolli. Mati ėshtė njė rrafshnaltė e plleshme e mbrojtur nga varg malesh pothuajse tė pakalueshme. Kurrė nuk ėshtė pushtuar nga ushtri tė huaja, ndonėse e kanė sulmuar romakėt, turqit dhe serbėt; nė vitet 1920 dhe 1921 burrat e Matit i mbrojtėn me sukses tokat e tyre me pushkė kundėr artilerisė serbe. Kryeministri i tashėm i Republikės Shqiptare, Ahmet bej Mati (apo Ahmet Zogu, siē dėshiron ai ta quajnė, qė nga heqja e titujve nė Shqipėri) ėshtė i pari i njė familjeje qė ka sunduar Matin qė nga koha e lirisė ēerek-shekullore tė Skėnderbeut, nė shekullin e pesėmbėdhjetė.
Ne qemė tė huajt e parė qė hymė nė Mat. Gjetėm vendin, popullin dhe zakonet krejtėsisht tė ndryshme nga ato tė fiseve tė Dukagjinit, qė kemi pėrshkruar nė kėtė libėr, pos mikpritjes sė pandryshueshme shqiptare. Vizituam Bulqizėn, tmerrėsisht tė shkatėrruar nga serbėt pushtues mė 1920 e 1921 dhe i bėmė njė qark qytetit tė Dibrės, qė iu mor Shqipėrisė me vijėn kufitare tė vitit 1913, siē nxirret me thikė sythi i njė patateje. Komisioni i kufirit shqiptar i Lidhjes sė Kombeve atė kohė rrinte nė Shkodėr dhe ėshtė pėr tė ardhur keq pse nganjėherė komisionet nuk bėjnė udhėtime pėrgjatė kufijve qė i kanė bėrė vetė.
Pėr t'iu kthyer rrėfimit pėr Lekėn e Madh, ne pimė ujin e shijshėm tė burimeve tė shumta erėrendėse tė Bulqizės dhe drekuam nė "vendin ku ka shkėmbinj tė vendosur rend e rend". Kėta shkėmbinj u ngjajnė atyre tė Karnakut dhe tė Stounhenxhit, ndonėse shumė mė tė vegjėl dhe mund tė jenė relike tė njerėzve qė kanė jetuar aty para arritjes sė shqiptarėve, apo mund tė jenė rastėsi tė ēuditshme tė formimit gjeologjik.
Nė vendin e qytetit Emadhia hasėm nė gjurmė qė na u dukėn me siguri tė mbetura nga puna e dorės sė njeriut. Ato shtrihen nė krye tė njė fushe nė njė hapėsirė tė rrafshėt trekėndėshe, tė formuar nga vargu i maleve puēėse, njė ditė udhė nga Kruja, kėshtjella madhėshtore e shekullit tė pesėmbėdhjetė, ndėrtuar nga Skėnderbeu. Njė anė e kėsaj hapėsire trekėndėshe ėshtė shtrat i njė lumi tė vogėl, qė rrjedh kundruall rrėzės sė maleve, nė anėn e kundėrt, njė kanal prej guri sjell ujin nga njė burim disa milje larg burimit prej tė cilit njerėzit ende furnizohen me ujė tė pijshėm. Fshati i sotshėm gjendet nė shpatin e malit mbi vendin ku ka qenė qyteti. Fshatarėt thonė se kanali ėshtė ndėrtuar nga Filipi i Dytė.
Nga vetė Emadhia nuk ka mbetur gjė pos njė mostre qyteti e tėrhequr mbi njė bokėrrinė me rende gurėsh. Kėto rende janė mjaft tė rregullta, katėr deri nė gjashtė kėmbė tė gjera dhe dy deri nė tri kėmbė tė larta; ato pėrbėjnė katrorė dhe zgjatime, tė vendosura nė radhė tė shtrembėr, si plane tė shtėpive dhe tė oborreve tė bėra sipas rrugėve lakore. Gurėt, ndonėse tė prishur nga koha dhe tė thyer, janė rėndom kube tė mprehta dhe tė zeza, derisa gurėt e shtratit tė lumit janė furė gėlqerorė tė bardhė dhe tė pėrhimė. Pėr fat tė keq, asnjėri prej nesh nuk kishte njohuri arkeologjike, por observimet tona tė paushtruara na bindėn se aty, pa dyshim, kishte ekzistuar njė qytet nė njė kohė shumė tė hershme dhe ne besonim se shihnim majat e mureve qė ishin varrosur aty nga shekuj erozioni dhe malesh tė afėrta. Fshatarėt e anės sė Matit bėnin fjalė lirshėm pėr "qytetin e moēėm tė Emadhisė" dhe "vendlindjen e Lekės sė Madh".(Rose Wilder Lane "Majat e Shalės", faqe138-146.)

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Mon Feb 23, 2009 10:12 am

Liqeni i Ohrit kjo perlė e natyrės

Liqeni, pasuria mė e madhe qė natyra u ka falur njerėzve tė kėsaj aneNė vitin 1980, nga UNESKO, ėshtė shpallur si vend i trashėgimisė kulturore botėrore


Liqeni nga mė tė bukurit nė botė ėshtė krenaria e tyre ,por edhe burim i tė ardhurave materiale pėr njė pjesė tė mire tė qytetarėve. Krahas bukurisė sė rrallė, florės dhe faunės sė pasur, kėtė liqe e karakterizojnė edhe disa fshehtėsi qė janė komentuar dhe komentohen nga adhuruesit e tij.Nga Femi ARIFI

Tė shumta janė gojėdhėnat dhe legjendat qė lidhen me liqenin e vjetėr dhe tė bukur. Ato flasin pėr lidhjen e ngushtė dhe dashurinė qė kanė njerėzit e kėsaj ane pėr kėtė perlė tė natyrės. Por sipas tyre edhe liqeni mban qėndrimin e duhur ndaj kėtyre njerėzve. Dhe ky pretendim mbėshtetet mbi legjendat qė tė cilat janė pėrcjellur dhe janė trashėguar deri nė ditėt e sotme.

Skenderbeu dhe liqeni

“Gjergj Kastrioti Skenderbeu i lodhur nga beteja e ashpėr qė kishte zhvilluar me ushtrinė otomane kishte urdhėruar ushtrinė e tij qė tė ]lodhet nė bregun e liqenit. Nga lodhja atė e kishte zėrė gjumi,por ]e do kur pengesė pėr gjumė tė rehatshėm I ishte bėrė zhurma e bretkosave tė kėtij liqeni. Legjenda thotė se Skėnderbeu i mallkoi bretkosat dhe liqeni mbeti pa bretkosate tij, kurse Skėnderbeu dhe ushtria e tij vunė gjumė nė sy dhe u ēlodhėn”. E njohur, ndėrkaq ėshtė edhe legjenda pėr dy vėllezėrit qė kanė jetuar nė gjirin e Zaumit. Njėri prej tyre ka pasur shumė dele e tjetri njė kec. Njė natė ata janė grindur midis veti pėr kullosat. Vėllai i deleve ėshtė kacafytur me atė tė kecit duke i thėnė se pėr shkak tė kecit tė tij delet nuk kanė pėr tė kullotur Dy vėllezėrit janė zėnė keq saqė janė pėrgjakur. Sipas gojėdhėnės pėr shkak tė kėsaj ngjarje "njė mjegull e madhe ėshtė ngritur nga mali Gjalicė nė drejtim tė liqenit dhe kanė fryrė erėra tė forta,ndėrsa dėshmitar I kėsaj rrėmuje tė krijuar ėshtė Shkėmbi i Kuq, nė tė cilin edhe sot shihen gjurmė tė kuqe dhe tė bardha nga qumėshti i derdhur dhe gjaku i vėllezėrve". Mbi kėtė legjendė mbėshtetet edhe sot e kėsaj dite besimi pėr ekzistimin e tė ashtuquajturit “Trekėndėshi I dreqit”, I cili nga peshkatarėt e kėtushėm quhet edhe trekėndėshi I vdekjes. Dhe quhet I tillė sepse shpesh papritmas aty paraqiten dallgė tė forta, tė larta, tė cilat pėrbijnė gjithēka qė u del pėrpara. Ky trekėndėsh ndodhet 50 metra larg bregut tė liqenit nė mes kishės Shėn Zaum, dhe fshatit Tėrpejcė,ku liqeni arrin thellėsinė maksimale prej 288 metrash. Nė “Trekėndėshin e dreqit” uji ka pėrbirė disa peshkatarė, ndėrsa disa tė tjerė mezi kanė shpėtuar.

Muze fosilesh tė gjalla

Liqeni i Ohrit ėshtė i pasur me specie tė ndryshme tė botės bimore dhe shtazore. Edhe pse po bėhen pėrpjekje pėr ta ruajtur florėn dhe faunėn e kėtij liqeni shumė specie tė tij rrezikojnė tė zhduken. Nė radhė tė parė kjo ndodh pėr shkak tė ndotjes sė Liqenit, si dhe pėr faktin tjetėr qė nė tė peshkohet nė mėnyrė tė pakontrolluar. Sidomos ėshtė shqetėsuese gjendja ma ngjalat qė janė njė nga speciet endemike mė karakteristike tė liqenit tė Ohrit. Kėto banore tė vjetra tė Liqenit tė Ohrit dita ditės po mbesin mė pak nė numėr pėr shkak tė specifikės sė shumimit tė tyre. Kėshtu, shkencėtarėt theksojnė se karakteristikė e ve]antė e tyre ėshtė shumimi. Ato shumohen nė detin Sargas, nė Amerikėn Jugore. Nė fakt ngjalat nga Liqeni, nė kohėn kur duhet tė shumohen ndjekin rrugėn e rrymave tė ngrohta. Ato nėpėrmjet tė Drinit tė Zi kalojnė nė Detin Adriatik, pastaj nė Detin Mesdhe. Nėpėr ngushticėn e Gjiblartarit ngjalat kalojnė nė Oqeanin Atlantik dhe mė pas nė detin Sargas, ku shumohen. Dhe gjėja mė interesante pėr kėtė gjallesė ėshtė fakti qė ngjalat e reja pėrsėri nisen nga deti Sargas dhe ndjekin tė njėjtėn rrugė pėr tė ardhur nė vendin e Origjinės sė tyre, nė Liqenin e Ohrit. Interesant, ndėrkaq ėshtė edhe fakti qė ngjala e Liqenit tė Ohrit, ėshtė e vetmja qė mund tė pėrballojė jetesėn edhe nė ujėrat e ėmbėl dhe tė njelmėt. Rrugėtimi i gjatė, detrave dhe oqeaneve ėshtė pėrcaktues pėr ekzistencėn e kėsaj specie interesante tė Liqenit tė Ohrit. Dhe pikėrisht pengesat qė u dalin kohėve tė fundit ngjalave nė kėtė rrugėtim ndikojnė nė pakėsimin e numrit tė tyre, ndėrsa ekspertėt thonė se ato mund tė sjellin edhe deri tek zhdukja e kėsaj specie tė rrallė. Pengesa mė tė mėdha nė kėtė drejtim, janė pendat e hidrocentraleve qė janė ndėrtuar nė rrjedhėn e lumit Dri, nėpėr tė cilin kalon ngjala. Krahas ngjalės, specie interesante dhe specifike qė jeton nė Liqenin e Ohrit ėshtė Trofta karakteristike e kėtij Liqeni, qė ėshtė e vetmja e kėtij lloji nė tė gjithė rruzullin tokėsor. Edhe kjo specie rrezikon ekzistencėn e vet pėr shkak tė peshkimit tė kontrolluar nė tė dy anėt e kufirit tė Liqenit tė Ohrit, edhe pėrkundėr faktit qė Liqeni si pasuri e veēantė natyrore ėshtė mbrojtur nga UNESKO. Unesko ka propozuar moratorium pėr peshkim nė liqenin e Ohrit, thonė specialistėt, me qėllim tė ruajtjes sė florės dhe faunės sė tij. Shkencėtarėt pohojnė se bota e gjallė e peshqėve nė Liqenin e Ohrit ėshtė pėrfaqėsuar me 17 lloje peshku autokton nga tė katėr familjet, ndėrsa tė rėndėsishme pėr ekonominė e peshkimit janė 10 lloje peshku, dy prej tė cilėve: trofta dhe belvica, por edhe ngjala e ashtuquajtur Europiane mbajnė primatin nė kėtė drejtim. Analizat e kryera qė nga viti 1929 nxjerrin nė pah pėrhapjen e madhe prej 45, 6 pėrqind tė troftės nė mesin e tė gjithė botės shtazore tė Liqenit tė Ohrit, Kėto analiza gjithashtu kanė konfirmuar se nė pjesėn e Maqedonisė tė tij nė njė hektarė peshkohen 9 kg trofta”, thonė shkencėtarėt. Trofta e liqenit tė Ohrit arrin njė peshė prej mė shumė se 10 kg, ndėrsa specialistėt kanė konkluduar se nė kushtet nė tė cilat tani ndodhet Liqeni , ky peshk arrin peshėn prej 1kg nė vitin e shtatė tė jetės sė vet. Pėr tė ruajtur fondin e peshqėve nė Liqenin e Ohrit, duke patur parasysh, midis tė tjerash edhe peshkimin e pakontrolluar, qė nga viti 1934 deri mė tani me qėllim tė ruajtjes sė kėsaj pasurie, pėr efekt tė shumimit artificial nė liqe janė hedhur mbi 500 milionė trofta nė formė larve apo deri nė moshėn 18 muajshe. Sakaq, nė ujėrat e Liqenit tė Ohrit pėr kėtė qėllim hidhen edhe ngjalat. Laramaninė e botės shtazore tė liqenit e plotėson edhe shpuzorja e rrumbullakėt e cila jeton nė 40 deri nė 50 metra thellėsi tė Liqenit tė Ohrit, thonė ata qė njohin florėn dhe faunėn e kėtij Liqeni , ndėr mė tė vjetrit nė Europė. Liqeni i Ohrit shquhet pėr njė pėrmbajtje tė lartė llojesh tė botės shtazore dhe shtojnė se karakteristike pėr kėtė faunė ėshtė endemizmi i theksuar, ndėrsa fauna e peshkut pėrfaqėsohet me 17 lloje autoktone. Ai ėshtė i veēantė jo vetėm nga origjina ( ka origjinėn nga depresioni gjeotektonik i 2-3 milionė viteve mė parė tė Dinaritėve perėndimore), thellėsia, tejdukshmėria, por edhe pėr florėn dhe faunėn qė pėrmban. Ai ėshtė shpallur nė vitin 1980, nga UNESKO, si vend i trashėgimisė tė kulturės natyrore me rėndėsi botėrore.Box

Liqeni qė jep energjiLiqeni i Ohrit ėshtė kontribues i zhvillimit ekonomik tė vendit. Krahas rėndėsisė sė madhe tė tij pėr turizmina ai ka edhe njė potencial tė madh energjetik. Me ujin e tij ushqehen hidrocentralet ”Glloboēica” dhe “Shpile”, si dhe hidrocentralet nė Shqipėri. Ekspertėt pohojnė se njė centimetėr ujė i liqenit ėshtė i barabartė me 1 milion kilovat energji elektrike, ndaj gjithmonė i kushtohet rėndėsi ruajtjes sė kuotės sė ujit nė kėtė liqe, jo vetėm pėr kėtė shkak, por edhe pėr tė ruajtur ekosistemin e tij. Kuota maksimale e sasisė sė ujit ėshtė 693.75 metra lartėsi mbidetare, ndėrsa minimalja 693.10 metra. Pra, ndryshimi i sasisė sė ujit qė mund tė shfrytėzohet ėshtė 65 centimetra. E vetmja pendė e cila kontrollon dhe ruan ekuilibrin e Liqenit tė Ohrit ėshtė penda e cila ndodhet nė derdhje tė liqenit nė Drinin e Zi. Ajo E vetmja pendė e cila kontrollon dhe ruan ekuilibrin e Liqenit tė Ohrit ėshtė penda e cila ndodhet nė derdhje tė liqenit nė Drinin e Zi. Ajo ka njė gjerėsi prej 25 metrash dhe varėsisht nga nevoja hapet ose mbyllet.

Ekziston njė marrėveshje midis Maqedonisė dhe Shqipėrisė pėr shfrytėzimin e ujit tė Liqenit qė rrjedh nėpėrmjet Drinit tė Zi,por kjo marrėveshje nuk cenon asnjėherė kuotėn e ujit tė liqenit. Kjo ka qenė kėshtu edhe gjatė vitit 2005 kur Shqipėria vuante mungesėn e energjisė elektrike, ndėrsa portat e pendės sė Drinit u hapėn aq sa tolerojnė kuotat pėr ruajtjen e ekosistemit, por edhe ujit tė nevojshėm pėr funksionimin e dy hidrocentraleve : “Gllobo]ica” dhe “Shpile” edhe pse atėherė u lejua rrjedhja maksimale e ujit pėr nė Shqipėri.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Thu Mar 05, 2009 1:54 am

Diku ne anadrin kish pas jetuar, nje Tregtar i pasur.
Kishte nje djal qe e donte shum per qdo mengjes baba
te birit ia shtinte ne gjep nga 10 lira, i biri kishe po shkonte
ne dyqan qe te punonte, ai per kundrazi shkonte ter diten neper kafene e bente qef.
E nga ato 10 lira 5 i hargjonte, keshtu ishte jeta e te birit te tregtarit.
E ne qdo mbremje babai e pyste te birin, a je lodhur , e fitove diq.
I biri nxerrte nga gjepi 5 lira dhe i thoshte babait ja keto i fitova.
Babai posa i merrte ato lira, i hudhte ne zjem te ogjakit, e ato digjershin.
Nje dit babai nuk ja futi te birit 10 lirat ne gjep.
E ky kur vreti se nuk kishte lira ne gjep, e pasi ishte mesuar te sillej ter diten neper kafen, edhe ne mbremje te ja sillte babait 5 lira.
At dit vendosi qe te punoi e ti fitoi te pakten 5 lira per baben.
Kerkoi pun dhe gjeti, te disa ndertimtar , ku duhej ter diten te bante gur.
E at dit per ti fituar 5 lira, iu duht te punonte deri ne perendim te djellit.
E ate nat u kthy pak me vones, jo si me par heret ,po sa hyri ne shtepi si qdo her pershendet babai ,bir a u lodhe, a fitove diq, i biri nxorri edhe ky si qdo her 5 lira, dhe ja dha babait e ky i hudhi ne Ogjak si qdo her, por ksai radhe ende pa ra lirat ne flak, i biri i futi durt ne flak dhe i kapi 5 lirat ende pa u ndezur.
Baba i tha te birit lei te digjen, i biri ju dretu babes.
Ca je tui than bre bab, a e din ti se qka kum hjek une tan diten, duke bar gur per keto 5 lira.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 36
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Sun May 03, 2009 2:52 am

Nje her me pate treguar gjyshja rahmetipastshpirti.Ujku ish leshuar nga malet dhe bente dam, si ujku ma bish.
E i hante qete ku i zinte vetume.
Nje dit kishin pas vendosur te bashkohen qet, dhe ta sulmoin ujkun e terbuar.
Ujku ndegjoi per ket tubim, dhe u merakos pake, shkoi ta pyes tigrin, se si te ja bente, pasi edhe frigohej.
Edhe tigri ishte pak ne hall, i tha ujkut qe te behej i kudeseshem, te del me nje koder dhe ti shikonte qete, se pari! Ne qoft se te sulmoin qet dhe jan te larem mos u frgo, e ne qofte se te sulmoin e jan nje ngjyre(Kime) ike nga ta.
Qet ishin tubu dhe ija msyn ujkut, ujku veproi ashtu si i kish than tigri.
Dul ne koder dhe i shikoi qet duke ardhur, i pa te larem iu dul perpara pa frik, kur qet pan ujkun ata bishtin ner kamb dhe iken nuk kishin pas qen edhe qen ata te gjith ne mesin e tyre kish pasur edhe zagar.
Ujku nuk kishte te ngopur, edhe ne pik te dites ja nisi te ben dam, e ti han qete .
E ksai radhe qet vendosen ta sulmoin ujkun se i beri cop, kreit.
Utubun disa qeni nuk ishin edhe shum, por ksai radhe ishin nje ngjyr(Kime) e ja msyn ujkut.
Ujku dul ne koder dhe kur i pa pak , i beri asgje iu dul perpara flloi kacafytjen e ksai radhe qet ishin te vendosur, e hengren ujkun por nuk munden ta mbysi ujku mezi qe shpetoi,dhe iku u ngjite ne bjeshk.
Nga nje her uluronte por as kush nuk frigohej, e ne fund me pat then gjyshja rahmetipastshpirti edhe zagart nuk frigoheshin!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   Tue Jul 07, 2009 11:31 am

Korab GjonlekajZ A N A

Nė njė qoshe tė rruzullit tokėsor gjendet njė vend i vogėl i pakėzuar me emrin Maratona. Qė nga ekzistenca e deri te mbarimi i shekullit njėzetė Maratona ishte vend i okupuar. Ishte vend i lakmuar nga tė huajt dhe kjo lakmi e tė huajve bėri qė okupimi tė jetė i gjatė, i mundimshėm, i vėshtirė dhe jeta e maratonasėve tejet e rėndė. Mirėpo, vrazhdėsia e okupatorėve dallonte varėsisht prej kohėsh dhe prej okupatorėve.

Trysnia nga okupuesi i fundit ishte mė e theksuar, mė e rėndė sa qė herė-herė maratonasit e humbnin shpresėn se do tė lirohen ndonjėherė nga kjo trysni.

Por, erdhi edhe kjo ditė. Erdhi edhe kjo kohė e shumėpritur dhe erdhi momenti kur maratonisti pas vrapit mijėvjeēar solli lajmin se liria po afron, se ajo ėshtė shumė afėr.

Kjo stėrgjatje e okupimeve tė shumta solli edhe botėkuptime tė nduardurta tek maratonasit. Disa kaherė i kishin humbur shpresat dhe as qė mendonin se ndonjėherė do tė afrohej dita e lirisė pėr ta. Pėr kėto botėkuptime njė pjesė e konsiderueshme iu kishin bashkangjitur dhunuesve, apo thėnė ndryshe okupatorit dhe aparatit shtetėror tė tyre. E bėnin kėtė mė shumė pėr privilegje, pėr interesa. Iu ishin afruar aq tepėr sa nuk mund tė gjenin metoda se si tė ndahen prej tyre. Njė pjesė shkuan sė bashku me ta. Ikėn, sepse nuk kishin guximin ta pritnin lirimin e plotė tė Maratonės.

Po Zana ? Ēka mendoi Zana pėr gjithė kėto vite tė rėnda, sidomos pėr vitet e fundit. Dukej se mbeti nė dilemė: Si t’ia bėjė nėse vėrtet vie liria ? Si ta thotė tė vėrtetėn pėr tė kaluarėn ? Si tė gjendet para gjithė atyre qė ka pėrjetuar dhe kaluar me shtypėsit ?

Kėto mendime e mundonin Zanėn tej mase. Nėpėr kokė i sillen disa mendime tė ēoroditura...

- Ishte kohė e luftės, filloi tė tregoj ngjarjen e saj Zana. Marku vetėm e dėgjonte. Kishte humbur edhe kurajėn pėr tė shkruar. Ishte mahnitur, por edhe ishte tmerruar e bashkė me tė kėtu shprehte edhe dyshimin se vallė a po e thotė Zana ngjarjen e vėrtetė ?

Ishte kohė lufte, i tingėlluan fjalėt e Zanės.

- Vazhdo tė lutem, fol. Iu drejtua Marku asaj. Po tė dėgjoj.

- Po. Ishte luftė. Njerėzit e huaj ishin prezentė kudo nė Maratonė, ashtu edhe nė qytetin tim, ashtu edhe afėr shtėpisė sime. Nė fillim filluam tė frikėsohemi. Ngadalė sikur u mėsuam me ato pamje dhe me ata njerėz dhe dukej se frika po largohej nga ne. Bile kishte raste edhe kur shoqėroheshim...

- Me kend ? Ndėrhyri Marku.

- Me policėt e tyre. Nuk kishim kah t’ia mbanim. Ishim tė detyruar...Fliste ngadalė dhe mundimshėm Zana...

- Jo zonjush. Nuk kemi qenė tė detyruar tė shoqėrohemi me ta. Tė detyruar dhe tė shtrėnguar kemi qenė vetėm tė vdesim. Kėtė nuk mund ta pranoj. Detyrimet vėrtet janė tė rėnda, por nuk mund tė detyrojnė tė shoqėrohesh e miqėsohesh me tė hujat, sidomos me shtypėsit dhe okupatorėt. Ndoshta kėtė edhe e keni dėshiruar, apo ndoshta nga frika e madhe keni pranuar njė shoqėrim paksa mė tė pėrafėrt.

Ndoshta por duhej tė jetohet...U deshtė tė sakrifikojmė mė shumė se sa i kishim mundėsitė.

- Mos vallė prindėrit tu tė sakrifikuan ty pėr diēka tė tillė ?

Ra heshtje nė dhomė. Askush nuk flet. As Zana. Buzėt iu terėn edhe mė shumė dhe filluan ti vejnė shkrumb. Nėna e saj heshtė dhe heshtjen e bėnė mė tė rėndė skuqja e fytyrės sė saj.

Marku shikonte herė Zanėn e herė nėnėn e saj. Sikur u pendua, apo mendoi se e ka rėnduar shumė Zanėn edhe kėshtu tė sėmurė rėndė.

Mė falni. Nuk pata qėllime konkrete t’iu rėndoj shpirtin, sepse edhe kėshtu jeni shumė tė traumatizuara...

Pėrsėri heshtje. Sikur qė askush nuk dinte tė thotė asnjė fjalė nė kėto momente tejet tė rėnda.

Qyteti i Zanės ėshtė larg nga vendi ku zhvillohet biseda. Maratona ėshtė e madhe dhe ėshtė shumė e begatė me pasuri natyrore. Njėra nga kėto pauri ėshtė edhe uji, edhe thėngjilli, edhe xehet. Mirėpo. Kėso vende ka nė Maratonė. Njėri nga kėto ėshtė edhe Burimi, vendbanimi i Markut.

Takimi i Markut dhe Zanės ėshtė krejt i rastėsishėm dhe ndoshta i pazakontė, por i pazakontė ėshtė edhe rasti i bisedės sė tyre...

Pas pėrfundimit tė luftės nė Maratonė, dhe pas ngadhėnjimit tė ushtrisė sė saj me ndihmėn e aleatėve edhe jeta e maratonasėve filloi tė ndryshohet. Filloi tė frymohet mė shlrishėm. Njerėzit filluan pėr ti shėruar plagėt e jetės sė rėndė. Kėshtu edhe Zana filloi rehabilitimin pas kėsaj gjendjeje tejet tė rėndė, sidomos pėr trupin e saj tė njomė qė tani ishte i palėvizshėm dhe kishte qenė e detyruar tė shtrohet nė Burim...

Kishin kaluar shumė kohė nga vendosja e saj e deri te takimi me Markun. Mirėpo, qė nė takimin e parė bisedat filluan andej nga dhemb edhe gjuha. Nuk ka njeri dhe nuk ka fillė tė bisedimeve pa hallet e sė kaluarės sė afėrt. Kuptohet kėta njerėz vėrtet kanė qenė tė shtypur shumė...Sidomos kjo lufta e fundit edhe i ka shkatėrruar nė tė gjitha aspektet.

Pas kėtyre mendimeve Marku deshi tė largohet nga dhom e tyre, por...

- Ndal Mark...foli nėna e Zanės. Ndal tė lutem se duhet tė bisedojmė mė gjatė. Duhet ti qajmė hallet tona. Ne jemi tė huaj kėtu...Jemi larg nga vendlindja jonė. Na duhet ndihma e Juaj...

- Zonjė, foli Marku, kėtu u ndihmojmė tė gjithėve njėsoj. Nuk bėjmė dallime, sidomos ndaj rasteve tė rėnda. Prandaj nuk e di pėrse kėrkoni kujdes tė veēantė. Nėse eventualisht nuk u konsiderojnė si tė tjerėt mund tė kėrkoni ndihmėn time...

- Jo. Jo. Nuk mendova ashtu, foli nėna e Zanės. Nuk kėrkova privilegje tė veēanta, por...

- Ēka por ?

- Asgjė. E pėrfundoi kėtė bisedė nėna e Zanės. Marku doli nga dhoma me dilema tė ndryshme. Me mendime ndoshta tė parėndėsishme por pėrsėri u kthye nė atė se njerėzit janė tejet tė rėndaur nga kohė e kaluar. Sidomos kėto raste tė rėnda po e mundojnė shpirtėrisht Markun. Kur mendon nė Zanėn kaq tė re dhe ndoshta pėr tėrė jetėn e palėvizshme sikur i humbasin edhe mendimet, edhe fjalėt, dhe pėr shumė kohė mė nuk flet...

Kalonin ditėt, javėt dhe muajtė e Marku nuk shkoi nė dhomėn e Zanės. I vinte keq kur e shihte nė atė gjendje tė rėndė shpirtėrore. Mirėpo, mendimet nuk e linin tė qetė. Sidomos pėrshtypje tjetėrfare i bėnin fjalėt e nėnės sė Zanės. Sikur ajo fshihte diēka nė brendinė e shpirtit dhe nuk kishte guxim ta thoshte haptazi dhe ta shprehte lirisht.. ndoshta nuk i besonte vetes. Jemi mėsuar tė mbyllemi nė vetvete dhe tė mos kemi guxim pėr ta thėnė tė vėrtetėn. Kėtė e kemi peshqesh nga shtypėsit tanė, mendonte Marku...

Edhe pse i zėnė me detyra tė pėrditshmėrisė, shtypin nuk e linte anash. Ishte mėsuar tė lexonte dhe tė pėrcillte ngjerjet. Kėtė e kishte trashėgim opsesion. Njė ditė sikur mbeti i befasuar ku nė njė gazetė tė pėrditshme lexoi kėrkesėn e Zanės ku kishte kėrkuar nga qytetarėt pėr ti ndihmuar. Kjo mbase e befasoi. Tentoi tė bisedoj me tė por nuk e ndėrmori kėtė hap. Nuk u pajtua me njė gjest tė tillė, mirėpo pėrsėri heshti.

Le tė veprojnė si tė dėshirojnė. Kanė lirinė e vetė, kanė edhe dėshirėn e madhe pėr shėrim dhe ndoshta mu kjo e ka shtyrė tė ndėrmerr njė hap tė tillė. Pėrsėri heshti. Njė ditė papritmas nėna e Zanės e ndaloi.

- Mark, kam diēka tė bisedoj me ty. Sikur je humbur dhe nuk dukesh. Moti kohė nuk kemi biseduar. Edhe Zana ka tė njėjtin mendim. Ajo ka dėshirė tė bisedoj me njerėz, tė qajė hallet e kėsaj bote. Eja nėse ke kohė...

- Tė faleminderit zonjė,. Por vėrtet jam shumė i zėnė dhe nuk kam aq shumė kohė pėr biseda e ndeja, por kėtu e di se ėshtė diēka tjetėr. Megjithatė nuk mė mjaftojnė pak minuta pėr njė bisedė tė rėndėsishme siē po e quani ju...

- Ndoshta e ke lexuar shtypin ku ishte edhe kėrkesa jon; ?

- Ėshtė kėrkesė e Juaja, apo...

- Nuk di si ta shpjegojė...Vėrtet nuk di. Krejt kjo ka lindur spontanisht dhe pa iniciativėn tonė..

- Paskeni edhe dikė tjetėr tė kujdeset pėr Ju ?

- Jo... Tė lutem eja e tė bisedojmė mė shtruar pėr kėtė problem. Kemi nevojė pėr konsultime dhe kėshilla.

- Mirė. Do tė mundohem qė sa mė shpejtė tė vij, ia ktheu Marku dhe vazhdoi rrugėn .

Atė ditė Marku nuk shkoi nė dhomėn e tyre dhe nuk bisedoi mė pėr kėtė problem. E lexoi edhe njė herė gazetėn dhe kėrkesėn e tyre. Nė fillim i dukej normale, se vėrtetė ashtu e kuptonte dashurinė e nėnės pėr ti ndihmuar vajzės sė vetė. Por nuk mund ta kuptonte mėnyrėn dhe iniciativėn e parashtrimit tė kėsaj kėrkese. Edhe pėrkundėr tė gjitha kėtyre vendosi tė bisedoj shtruar me to. Tė nesėrmen, pasi qė kreu disa detyrime tė ditės gjeti pak kohė dhe vendosi tė shkoj e ti vizitoj ato. Me tė hyrė nė dhomė u drejtua nga Zana. Si je sot Zana ? Iu drejtua edhe nėnės sė saj. Po Ju zonjė, si jeni ?

- Mirė u pėrgjigj kėsaj radhe Zana. Mirė jemi edhe mirė nuk jemi.

- Si kėshtu pėrnjėherė tė jeni dhe tė mos jeni mirė ...?

_ Mark. Kam nevoj pėr njė kėshillė. Fol. Po tė dėgjoj.

-Para disa dite nė dhomėn time kanė ardhur disa njerėz. Nuk i kam njohur e as qė di se kush janė. Me ta ka qenė edhe njė gazetar dhe njė fotograf. Kanė bėrė disa fotografi dhe kam dhėnė disa deklarata. E kam treguar historinė e sėmurjes sime dhe kushteve tė mia. Nė dukje tė parė ishte ēdo gjė nė rregull. Qetė dhe shtruar bisedonim. Tė nesėrmen pamė se deklarata jonė ishte dalur nė gazetė. Paksa ishte shtrembėruar, sepse ne nuk kemi bėrė kėrkesa pėr ndihma materiale. Ata vet e kanė marrė iniciativėn dhe kuptohet ne nuk kemi kundėrshtuar. Fliste Zana me shkėputje tė shpeshta sepse ishte e lodhur nga sėmurja.

- Mirė zonjush. Ēka ka tė keqe kėtu ? Njerėzit kanė shprehur vullnet dhe dėshirė pėr t’iu ndihmuar. Le t’u ndihmojnė. Por duket se paksa keni vepruar prapa shpinės sonė. Kjo nuk mė duket e mirė. Mirėpo, nėse e kėrkon nevoja do tė angazhohemi edhe ne, edhe tė tjerėt pėr ndihma mė tė mėdha. Me ata njerėz sigurisht do tė njoftoheni edhe mė pėr sė afėrmi dhe ndoshta do tė bėheni shokė tė ngushtė... Kjo nuk dihet, mirėpo, kujdesė duhet pasur pėr ēdo gjė. Unė vetėm kaq mund t’iu kėshilloj e ju veproni si t’ua merr mendja...Ditėn e mirė.

Marku pa e pritur pėrgjigjen e tyre doli nga dhoma dhe mė kurrė nuk u takua me to. Nuk bisedoi as qė u ngatėrrua me farė iniciative tė re.

Kohėt rrjedhin sikur lumi. Ndryshojnė ditėt dhe dimri ngale po ia lėshon vendin pranverės dhe moti bėhet mė i ngrohtė. Shumė tė sėmurė e shfrytėzojnė kėtė kohė dhe dalin pėr tė shijuar pak ajėr tė pastėr tė kėsaj pranvere. Tė pranverės sė parė nė Maratonė qė vie pa gjak, do tė thotė pa luftėra e demonstrime tė pėrgjakshme.

Njė ditė Marku derisa i sogjonte kėta tė sėmurė i shkoi mednja te Zana dhe sikur iu dhimbs qė ajo nuk ka fuqi as tė qėndroj nė karrocė dhe nuk ka mundėsi pėr ta shijuar kėtė pranverė dhe pėr ta parė fillimin e kėtij gjelbėrimi pėr herė tė parė pa u stėrpikur me gjakun e tė rinjve tanė... Disa pika lotė i rrjedhėn mollėzave dhe hyri nė zyrė...

Se ē’ngjau dhe si erdhi deri te kjo Marku nuk ka njohuri, mirėpo, njė ditė pranvere, atėherė kur Zana tregoi shenjat e para tė pėrmirėsimit kishte vendosur pėr tu larguar nga Burimi dhe tė kthehet nė qytetin e saj.

Markut nuk ia tėrhejki vėmendjen vendimi i tyre pėr tu larguar. Dyshimi mbetet i pamposhtur: Ēka e shtyri atė tė largohet ashtu befasisht ?...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Prozė popullore nga trevat shqiptare   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Prozė popullore nga trevat shqiptare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: