Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 A fituam apo humbem ne luften e dyte boterore?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Humbem apo fituam ne luften e dyte boterore?   Mon Feb 18, 2008 1:56 am

Une mendoje se humbem ne llogarite finale.
Cili eshte mendimi juaj?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: A fituam apo humbem ne luften e dyte boterore?   Thu Feb 28, 2008 6:34 pm

A dolem te humbur apo te fituar ne luften e dyte boterore?

Nje shembull:-

Ne luften e dyte boterore ne humben Camerine... ndoshta pergjithmone.

Mendimi juaj?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: A fituam apo humbem ne luften e dyte boterore?   Thu Feb 28, 2008 6:46 pm

Jo Petrit Kola nuk mund tė them qė Ēamėrin e kemi humbur pėrgjithmon vetėm se lypet nga ne qė tė jem aktiv nė secilėn rrugė dhe pore tė jetės, sot funksionojnė eshe satelitėt me shumė kanale televizive, vetėm se lypset tė jem aktivė me emisione cilsore tė gjejm pulsin ku ua ngrit moralin Ēamėve anekėnd ku ata janė dhe jetojnė.
Lypet nga ne qė edhe njė kohė anekėnd rruzullit ku janė shqiptarėt tė organizohemi dhe tė ngritemi nė protesta pėr padrejtėsit qė u bėhen Ēamėve dhe i kanė detyruar pėrmes masakrave dhe shpėrnguljeve t'i lėshojnė tokat e tyre para vitit 1913 kur e coptuan Ēamėrin nga Shqipėria dhe nė vitin 1945 qė i hodhen , shpėrngulėn nga Ēamėria nė Shqipėri.
Ēamėria nuk ėshtė e humbur nėse ne arrijmė qė Ēamėt tė cilėt jetojnė nė Shqipėri tė arrijm e t'i detyrojmė greko-fanariotėt t'ua kthejnė pasurin e tyre qė e kanė nė Greqi. Tė tjerat pastaj do tė vijnė vet si shkollimi gjuha etj etj qė do tė detyrohen t'ua lejojnė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ballisti
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 16
Age : 29
Registration date : 20/02/2008

MesazhTitulli: Re: A fituam apo humbem ne luften e dyte boterore?   Thu Feb 28, 2008 7:57 pm

Po normal qe dolem te humbur ne luften e dyte boterore dhe eshte nje nder fatkeqesite me te medha qe luften e humben Nazistet per arsye se edhe ne humbem trojet tona, e ka pas thene vet Hitleri se nese e fitoj luften ka per me u bere Shqiperia etnike, por ja qe komunistet e qelbur arriten te na ndajne....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: A fituam apo humbem ne luften e dyte boterore?   Fri Feb 29, 2008 12:32 am

Sofra,

Fituam apo humbem ne luften e dyte boterore? Si mendoni nga anon balanca?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: A fituam apo humbem ne luften e dyte boterore?   Fri Feb 29, 2008 12:35 am

Petrit po ne ishim humbės edhe para se tė vinte nė pushtet Enver Hoxha. Por Unė si Sofra them se me ardhjen e Enverit nė pushtet opulli shqiptar vetėm se ka pėrparuar nė shumė aspekte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: A fituam apo humbem ne luften e dyte boterore?   Fri Feb 29, 2008 1:07 am

Ta leme Enverin apo Ballin dhe te diskutojme luften. Fituam apo humbem? Ngas anon balanca?

Pas lufte Camet u debuan me pretekse. U boshatis krahina....
Po ne Kosove? Maqedoni? Mal te Zi? Fituam apo humbem? Ne total fituam apo humbem si komb?

Ne kohen e Enverit ndjenja nacionaliste persekutohej me zjarr dhe hekur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: A fituam apo humbem ne luften e dyte boterore?   Fri Feb 29, 2008 4:43 am

Petrit nga lufta e dytė botrore fituan shqiptarėt e Shqipėrisė, tė tjerėt u tradhtuan ....pėr Ēamėrin preteksti ishte ka vazhduar dhe vazhdon edhe sot.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: A fituam apo humbem ne luften e dyte boterore?   Sun Mar 02, 2008 4:59 am

A mė duket se ka pasur mė shumė postime te kjo temė apo tash e ke hapur kėtė temė Kolapetrit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: A fituam apo humbem ne luften e dyte boterore?   Sun Mar 02, 2008 5:41 am

Ketu ka pase postime dhe jane fshire pa na njoftuar. Kjo nuk eshte e ndershme. Kjo na kujton fatkeqsisht forumin e Ilirjan Papes Forumin shqiptar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: A fituam apo humbem ne luften e dyte boterore?   Mon Mar 03, 2008 11:03 am

Une them qe Shqiperia fitoi ne LIIB sepse:

1. Cliroi vendin nga pushtuesi fashist;
2. Radhiti veten perkrah forcave qe ju vune kucedres fashiste perballe, qe eshte nje nder per vendin tone;
3. E cliroi vet vendin e vet pa shkelur asnje kembe luftetari te huaj aleat:
4. Doli jashte kufijve dhe ndihmoi per clirimin e Maqedonise dhe Kosoves duke ndjekur pushtuesit dhe tradhetaret ballista e zogista deri ne Vishegrad;
5. Permbysi sistemin feudal, skllaverues, bashibozuk, injorant, obskurantist, etj et;
6. Ndertoi paralel me luften pushtetin popullor dhe filloi masivisht nje lufte edhe me te veshtire kunder analfabetizmit, malarjes, ngritjen e nje ekonomie, elektrifikimin, luften kunder varferise dhe shperndarjen e tokave bujkut te varfer.

Ja vlen. Vetem nje njeri i vendosur, atdhetar, inteligjent e politikan i mencur mund t'i arrinte keto ne krye te popullit.

Nderkohe te gjithe lapangjozet ja mbathen me gjermanin. Sepse kishin lyer duart me gjak.

Edhe mua me duket se kjo teme eshte diku vend tjeter.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: A fituam apo humbem ne luften e dyte boterore?   Mon Mar 03, 2008 1:08 pm

Po Tom Sojer pasi i shikova temat ku kam postuar i gjeta postimet ku kemi postuar pėr tė njejtėn temė.

Ja tema kliko> A fituam apo humbem ne luften e dyte boterore?

Mendojė se kto dy tema duhet tė bashkohen.

Pėr temėn;

Nė lufta e dytė botrore fituan shqiptarėt e Shqipėrisė, tė tjerėt u tradhtuan, por me kohė Shteti Shqiptar nuk ndejti duarkryq vazhdojė sa mundi pėr t'i sjell dritėn e arsimit nė trojet e okupuara.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: A fituam apo humbem ne luften e dyte boterore?   Mon Mar 03, 2008 2:26 pm

Sofra keta dy tema i bashkova.

Ketu ka pase postime dhe jane fshire pa na njoftuar. Kjo nuk eshte e
ndershme. Kjo na kujton fatkeqsisht forumin e Ilirjan Papes Forumin
shqiptar.
petritkola

Eshte e mundur qe kan qen dy tema me te njejtin titull.!!!

Ti falemenderoim Sofra qe ka vrejt se jane dy tema te njejta njera e hapur ne kategorin Historia e tjetra ishte ne Kategorin Shqiptaret,por nuk mendoi se i kan fshije psotimet.

Pershendetje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Ani
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: A fituam apo humbem ne luften e dyte boterore?   Sat Mar 08, 2008 5:16 pm

Lufta e Dytė Botėroreqė u zhvillua gjatė viteve 1939-1945 pati humbje tė mėdha njerėzore civile dhe ushtarake, qė nė total kapėn shifrėn 49 milionė. Bashkimi Sovjetik pati 20 000 000, nga tė cilėt 7 milionė ishin civilė. Franca humbi 610 000 njerėz, 360 mijė ishin civilė. Gjermania: 7 100 000 ( 3,8 milionė ishin civilė). Kina rreth 13 milionė ( 10 milionė ishin civilė); Belgjika 88 000; Kanadaja 41 000; SHBA-ja 400 000; Italia 410 000 ( 80 mijė ishin civilė); Japonia 2 080 000 ( 380 mijė ishin civilė) ; Britania e Madhe dhe Komonuelthi 512 000; Greqia rreth 600 000; Hungaria mbi400 mijė; Holanda rreth 210 000; Polonia rreth 6 000 000 ( rreth 5 milionė ishin civilė) Jugosllavia rreth 1 600 000; Rumania 665 000. Dėme tė mėdha njerėzore dhe materiale pati edhe Shqipėria: rreth 70 000 vetė humbėn jetėn nga Lufta e Dytė Botėrore.

Gazeta Shekulli!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Zogisti_Legalist
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 69
Vendi : Mbreteria e Shqiptareve
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: A fituam apo humbem ne luften e dyte boterore?   Wed Mar 12, 2008 4:20 am

Sofra shkruajti:

Nė lufta e dytė botrore fituan shqiptarėt e Shqipėrisė, tė tjerėt u tradhtuan, por me kohė Shteti Shqiptar nuk ndejti duarkryq vazhdojė sa mundi pėr t'i sjell dritėn e arsimit nė trojet e okupuara.

ej ske trup si flet keshtu cfar na ndihmoi mor shteti shqiptar ne ate kohe??cfar arsimi more ai nuk na linte te hyjme ne shqiperi!!nuk na linte te shikojme farefisin qe i kishim 5km larg!!vdiqne vellezer e motra nene e bija pa u pare 30-40 vjet!! cfar fituam Shqiptaret??
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: A fituam apo humbem ne luften e dyte boterore?   Wed Mar 12, 2008 6:09 pm

Hajde kok hajde.Ky far ballisti deh ky zogoll-legalisti me te vertet paskan shkare nga kali.Shqiperia ka kontributin e vet te madh ne fitoren ndaj te keqes,Zogollo,30'000 trupa eshte dashur gjermania ti sjell nga siberia ne Shqiperi per ta siguruar rrugen e tyre,pasi qe demet qe partizanet shqiptare po u shkaktonin nazisteve ishin te medha,kete e deshmojn vete historianet gjerman.Eshte e vertet qe u bene gabime,mashtrime e padrejtsi por sic ceki Sofra ato u permirsuan deri dikund.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: A fituam apo humbem ne luften e dyte boterore?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
A fituam apo humbem ne luften e dyte boterore?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: