Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Zgjidhje detyrash!557
Share | 
 

 Zgjidhje detyrash!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next
AutoriMesazh
Ani
Anėtar
Anėtar


Male
Numri i postimeve: 410
Registration date: 08/02/2008

MesazhTitulli: Zgjidhje detyrash!   Sun Mar 02, 2008 9:32 pmNese ndokush ka ndonje detyre te paqarte ne fushen e matematikes, fizikes apo kimise mund ta postoje ketu dhe ta zgjidhim bashke!

Une kam dy detyra per ju, e para ka te beje me IQ-TEST, ndersa e dyta ka te beje me ekonomine.

1. Vazhdo vargun:

3, 9, 13, 65, 71 ........

2. Nese une deponoj ne banke 2500 euro me nje kamate vjetore 3%, ndersa Betoni deponon ne banke 3000 euro me nje kamate vjetore 2%. Pas sa kohesh une dhe Betoni do kemi shifra te njejta parash ne keto banka?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin


Female
Numri i postimeve: 4833
Age: 29
Vendi: Jashtokėsore!
Registration date: 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Mon Mar 03, 2008 1:52 am

Ani pergezime per temen,besoj se kemi nevoje paksa per relaksim te trurit keshtu qe na duhen keto detyra ....

Tek detyra e pare 3, 9, 13, 65, 71....

zgjidhet keshtu, 3 shumzohet me 3 dhe fitohet 9, 9 mblidhet me 4 fitohet 13, me pas 13 shumezohet me 5 fitohet 65, ndersa me pas 65 mblidhet me 6 fitohet 71! Pra njehere kemi shumzim, me pas mbledhje.

Pra 71 duhet te shumzohet me 7 dhe fitohet numri 497! Dhe keshtu vazhdohet sepse detyra eshte me numer te pafund!!


Te dyten do e zgjedhim neser pasi te kthehem nga ligjeratat Wink ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Ani
Anėtar
Anėtar


Male
Numri i postimeve: 410
Registration date: 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Mon Mar 03, 2008 2:16 am

Shume e sakte kosovarja. Pergezime! :)

Na sjell edhe ty ndonje detyre! Wink
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Female
Numri i postimeve: 2009
Age: 28
Vendi: Prishtine
Registration date: 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Tue Mar 04, 2008 7:48 pm

Pas 33 vjetesh e 4 muajsh do ti keni nga 5000 euro ne banke ti dhe Betoni. Nuk dhash asnje forumul, sepse nuk jam ne Ekonomi dhe nuk i dij keto formula, por me nje logjik te thjesht dhe 3 min kohe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin


Female
Numri i postimeve: 4833
Age: 29
Vendi: Jashtokėsore!
Registration date: 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Tue Mar 04, 2008 11:24 pm


2. Nese une deponoj ne banke 2500 euro me nje kamate vjetore 3%, ndersa Betoni deponon ne banke 3000 euro me nje kamate vjetore 2%. Pas sa kohesh une dhe Betoni do kemi shifra te njejta parash ne keto banka?
K_n=K(1+p)^n (Kjo eshte formula per zgjidhjen e kesaj detyre )
K_N eshte kapitalli pas n vitesh
K= eshte kapitali i tanishem
p- eshte kamata vjetore(perqindja)
dhe n- jane vitet qe kerkohenDuke zevendesuar te dhenat ne formule te panjohur kemi vetem "n"
Pastaj ne baze te logaritmave

fitojme : n=log(0.83333)/log(0.9902912)

log(0.8333333)=0.079181246
dhe log(0.990291262)=0.004237053 dhe kemi kete rezultat
n=0.079181246:0.004237053
dhe si perfundim gjejme se n=18.68

qe don te thote pas 18 vjeteve e gjysem Ty Ani dhe Betoni do keni shifra te njejta te parave ne keto banka .

Shpresoj Ani te jete e sakt ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Ani
Anėtar
Anėtar


Male
Numri i postimeve: 410
Registration date: 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Tue Mar 04, 2008 11:34 pm

Kosovarja, spectacular! Ke dhene detyren ashtu sic duhet, pergezime!


E_bukura, mbase ke bere ndonje gabim njerezor, por edhe metoden qe ke perdorur ka qene me shume pune dhe do kesh gabuar ndokund. Gjithsesi faleminderit per interesimin e detyres!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Tue Mar 04, 2008 11:59 pm

Kete detyren e dyte te dhen nga Ani, dhe qe e ka zgjidhur Kosovarja, nuk me duket e sakte! Ani, kerkon te dihet se pas sa vitesh do te ken barabart para ne banke me Betonin.
Pa perdore formulat adekuate, sepse s'me kujtohet sakte, por po nisemi thjesht 3% i 2500 eshte 75 apo? qe dmth se qdo vite Anit i shtohet nga 75 euro. Pra, 75x18=1350.
2500+1350=3850.
Tani marim 2% e 3000, qe eshte 60 euro apo? qe dmth se qdi vite Betonit i shtohet nga 60 euro. Prap, 60x18=1080.
3000+1080=4080

Pra siq po shihet nuk po perputhet llogaria e Anit me te Betonit aspak, edhe sikur t'ja shtojm edhe gjysme vitin ( 18.68)!

Mendoj se kjo detyr eshte e zgjidhur gabim. Ani kqyre mire perderisa e keni dhen kete detyr.

Kurse pergjigjen E_Bukures e perkrah edhe une, edhe pse eshte zgjedhur pa asnje forumul. Sepse kjo detyr mund te zgjidhet edhe pa perdoru asnje forum.

Thame se 3% i 2500 eshte 75. Anen tjeter 2% i 3000 eshte 60. Ateher 75-60=15.
Nga kjo duhet gjetur nje numer ( nje vite) deri sa ta fitojm numrin 500, ne menyre qe kur t'ja shtojme llogaris se Anit ( 2500) te behet barabart me ate te Betonit (3000). Dhe ai numer ( vite) pa dyshim se eshte 33.4 (33.4x15=495), dhe 4 muaj qe eshte 1 e treta e vitit, dmth 1 e treta e 15=5.
Pra, 495 (33 vite)+5( 4 muaj)=500.

Me kete raste brenda 33.4 viteve, Ani dhe Beton i bejn nga 5000 euro, s'ka mundesi te jete ndryshe.
Kjo eshte zgjidhja pa formul, por rrezulltati qe kerkoht eshte i sakte.

vazhdim te mire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ani
Anėtar
Anėtar


Male
Numri i postimeve: 410
Registration date: 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Wed Mar 05, 2008 12:08 am

Shyqyr qe hyre ne nje "debat" te matematikes qe te veresh se ke gabime! Very Happy (shaka)

Zgjidhja jote eshte gabim. Ketu kemi te bejme me konceptin e kamates te kamates. E gjen njehere 3% e 2500 eurove e cila ben 75 euro dhe keshtu vitin e pare do kem 2575 euro. Ne vitin e dyte e gjen 3% e 2575 eurove dhe kjo nuk eshte 75 euro.
Pra ty gjen thjesht nje kamate vjetore, ndersa ketu kemi te bejme me kamaten e kamates, gje qe kosovarja ka perdorur shume bukur formulen!
Kamata eshte konstante ne perqindje, por ajo ndryshon ne vleren e te hollave pasi vete te hollat rriten!


cheers
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Wed Mar 05, 2008 12:49 am

Ani shkruajti:
Shyqyr qe hyre ne nje "debat" te matematikes qe te veresh se ke gabime! Very Happy (shaka)


Hahahah Ani. Po e shoh paskam gabu, nga nje shkalle kam kapercy ne te pesten. E pranoj qe jam gabim ( nuk eshte marre), por jam pergjigje shpejt e shpejt gjate pauzes se lojes ( Barcelon-Celtik) dhe nga gezimi qe fitonte Barcelona, se kam analizu mire detyren e dhen e aq me pak pergjigjet tjera...

Nje detyr te thjeshte edhe une me qe hyna ketu ahahah.

1+1+1=6?

E mora pluse (+) thjeshte, mirepo mund te perdorni gjitha veprimet matematikore ne menyre qe te fitoni 6.

Vazhdim te mire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ani
Anėtar
Anėtar


Male
Numri i postimeve: 410
Registration date: 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Wed Mar 05, 2008 1:12 am

Premtim, beju i qarte ne detyre? Konkretisht cka kerkon? :)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Wed Mar 05, 2008 1:56 am

Ani do mundohem edhe njeher.

Keni ne dispozicion tre 1, me te cilet perdore gjitha veprimet e matematikes ne menyre qe ne fund te fiton 6.

psh: 1+1+1=3, menyra e thjeshte me +.

ose 1+1-1=1...Perveq + dhe -, mund te perdorni gjithqka, renjen katrore, apo ku ta di une, por ne fund jo te del 3 apo 1, siq e kam ber une, por te del 6.
Une dy shembujt me larte i mora vetem tu tregoj se mund te perdor gjithqka, por vetem tre 1.
Besoj kete her me keni kuptuar?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ani
Anėtar
Anėtar


Male
Numri i postimeve: 410
Registration date: 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Wed Mar 05, 2008 2:09 am

Premtim:

Pasi thuash se kemi te drejte te perdorim te gjitha veprimet aritmetike, kjo detyra ka shume zgjidhje duke perdorur perseri llogaritmet. Mirpo une e dij se me siguri ti nuk kerkon keto lloj zgjidhje. Nejse ja nje zgjidhje:

1+1+1=6 (ne fuqine e logaritmit te trete per baze gjashte, qe eshte e barabarte me 0.61389) ose ndryshe mund te shkruhet edhe si 1+1+1=6^(0.6138)

Mundesh te njejtet ta ben edhe me 2=5^ ne fuqine e logaritmit te 2 per baze 5!

pra nese lejohen edhe rrenjet i'ts OK!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Wed Mar 05, 2008 2:17 am

Jo, Ani gabim e keni. E thashe ne fillim detyre e thjeshte, per ata ose ato qe kan qen nje jave qofte ne fakulltetin teknikes, apo qe kan marrur pjese neper gara te ndryshme te matematikes. Thjesht vetem diqka duhet ti shtoni ketyre njeshave dhe thuajse automatikisht fitohet =6.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ani
Anėtar
Anėtar


Male
Numri i postimeve: 410
Registration date: 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Wed Mar 05, 2008 2:24 am

Premtimi shkruajti:
Jo, Ani gabim e keni. E thashe ne fillim detyre e thjeshte, per ata ose ato qe kan qen nje jave qofte ne fakulltetin teknikes, apo qe kan marrur pjese neper gara te ndryshme te matematikes. Thjesht vetem diqka duhet ti shtoni ketyre njeshave dhe thuajse automatikisht fitohet =6.

Premtim, tani o sjell detyre tamam ose jo. Cka duhet ti shtohet? Cka ndalohet ti shtohet?

Ja p.sh. une perdor rrenjet ty thuash s'lejohet rrenja(perderisa thuash se e kam gabim). Po atehere? Nuk eshte matematike te lozim ping-pong!

Nejse, e kam hallin aty, te behet tema me interesante!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin


Female
Numri i postimeve: 4833
Age: 29
Vendi: Jashtokėsore!
Registration date: 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Zgjidhje detyrash!   Wed Mar 05, 2008 2:26 am

Premtimi koleg a pse humba tek Milano tani edhe detyren e kam gabim a ?haha

Tani nje detyre tjeter nga une :

Vazhdoje vargun .....2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
 
Zgjidhje detyrash!
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 14Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: -
Kėrce tek: