Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Aleksandri i Madh

Shko poshtë 
+15
......
Ilmi Veliu
BashKom
Atdhetari
murturi
njonidrenica
Argent
rolling
idol
Ago Muji
Leka i Madh
zeriatdheut
Zogisti_Legalist
Riki30
Shqipe
19 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4
AutoriMesazh
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Aleksandri i Madh - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Aleksandri i Madh - Faqe 4 EmptySun Aug 29, 2010 1:04 am

Pershendetje per ju i nderuar Profesor ...

Orgjinalitetin mund te shkruhet ne gjuhen amtare tek cdo popull.
Arbri vertet sjell shkrim me vlere,AMA ketu se besoj e njohim gjuhen greke asnje ?
dhe mbasi eshte forum ku mbledhe gjith kombin pse mos te jet cdo gje shqip.
Ne kemi parasyshe se shkrimet e vjetra Arbri nuk mund te shtoj apo te largoj diq,
por sjell ashtu si eshte edhe pa orginalen, ne shqyrtojm shkrimet e cdo antarit dhe ajo mbetet qe ne ti analizojm vlejn apo nuk vlejn ato shkrime..

Pse un dhashe mendimin tim nuk do thot se vulosa cdo gje ,njeriu duhet te mesohet ti pranoj edhe kritikat apo jo profesor?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ilmi Veliu
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Ilmi Veliu


Male
Numri i postimeve : 178
Age : 71
Vendi : Kerçove
Profesioni/Hobi : Historian
Registration date : 26/12/2008

Aleksandri i Madh - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Aleksandri i Madh - Faqe 4 EmptySun Aug 29, 2010 2:11 am

Pershendetje Fiona
Eshte ne rregull ajo qe thua ti, sepse si lexuese e rendomte, ti duhet ti kuptosh fjalite dhe nuk te intereson burimi, por mua si historian me intereson burimi ne origjinal. Arberi po edhe Xhema i postojne burimet ne origjinal dhe pastai japin edhe perkthimin. Nuk eshte fjala per greqishten. Ka burime qe kane postuar ata qe jene edhe anglisht, gjermanisht, latinishte etj.
Ti e pyete Arberin se cka te duhen fjalet e huaja, dmth burimet qe i poston dhe une tu pergjigja se na duhen neve te gjitheve nese duam tu kundervehemi atyre qe thone se Leka ose Kastrioti ishin greke, serbe ose dicka tjeter. Ne njeri tjetrit mund te ja bajme qejfin dhe te tregojme perralla sa te dojme por nese nuk kemi argumente dhe burime origjinale, atehere mundimet tona do te jene te kota. Une nuk thash qe ti te hidherohesh, mos thashte Zoti, por te skjarova se perse Arberi mundohet dhe e ban ate.Burime origjinale ne gjuhen shqipe nuk ka per Leken, por vetem te perkthyera nga ndonje gjuhe tjeter, sepse shqipja ka filluar te shkruhet shume vone.
Pra mendimi jot eshte me vlere dhe une e respektoi por do ta kisha lutur Arberin, Xhemen po edhe te tjerit qe kane mundesi, le te sjellin sa ma shume dokumente origjinale per te gjitha qeshtjet qe neve na tangojne. Une merrem me hulumtime shkencore, dhe disa here postimet me vlere me ndihmojne qe te mos humbi kohe dhe kerkoj, materijalet per te cilat kame nevoje.Pershendetje per te gjithe ju dhe pune e mbare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Aleksandri i Madh - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Aleksandri i Madh - Faqe 4 EmptySun Aug 29, 2010 10:34 am

Qka ka lidhje nese dikush eshte me prejardhje ,,shqiptare" Si leka nenen shqiptare babain grek.
Si nene tereza Mbreti faruk ne Egjipt Rrahman Morina etj te cilet punuan per Armiqte apo luftuan per ta.
pse ne shqiptaret mburremi dhe lavderojme njerezit qe sbene asgje per qeshtjen shqiptare.
I ngritim ata shqiptare tradhtare e i perbuzim plote trima hero kombetare vendore.
Kjo ndodhe vetem te ne shqiptaret sepse kemi deshire te mburremi me njerez te huaj.
Me ata Shqiptare servile e bashkpunetore te huajve apo armiqeve.
Kure do te ndalemi me kesi gjera qe sja vlene ti mesojme femijet tone per njerez qe sberen asgje per atdheun.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 54
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Aleksandri i Madh - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Aleksandri i Madh - Faqe 4 EmptySun Aug 29, 2010 11:14 am

Aleksandri i madh dhe shume te tjere ne ate kohe kane bere pushtime vetem per lavdi dhe plackitje keshtu qe nuk meriton te aktualizohet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Aleksandri i Madh - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Aleksandri i Madh - Faqe 4 EmptySun Aug 29, 2010 11:50 am

sja vlen te permenden njerez te tille qe skane te bejne me qeshtje shqiptare.
Po luftuan per te huajt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Aleksandri i Madh - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Aleksandri i Madh - Faqe 4 EmptyMon Aug 30, 2010 11:15 pm

Cito :
Pershendetje Fiona
Eshte ne rregull ajo qe thua ti, sepse si lexuese e rendomte, ti duhet ti kuptosh fjalite dhe nuk te intereson burimi, por mua si historian me intereson burimi ne origjinal. Arberi po edhe Xhema i postojne burimet ne origjinal dhe pastai japin edhe perkthimin. Nuk eshte fjala per greqishten. Ka burime qe kane postuar ata qe jene edhe anglisht, gjermanisht, latinishte etj.
Ti e pyete Arberin se cka te duhen fjalet e huaja, dmth burimet qe i poston dhe une tu pergjigja se na duhen neve te gjitheve nese duam tu kundervehemi atyre qe thone se Leka ose Kastrioti ishin greke, serbe ose dicka tjeter. Ne njeri tjetrit mund te ja bajme qejfin dhe te tregojme perralla sa te dojme por nese nuk kemi argumente dhe burime origjinale, atehere mundimet tona do te jene te kota. Une nuk thash qe ti te hidherohesh, mos thashte Zoti, por te skjarova se perse Arberi mundohet dhe e ban ate.Burime origjinale ne gjuhen shqipe nuk ka per Leken, por vetem te perkthyera nga ndonje gjuhe tjeter, sepse shqipja ka filluar te shkruhet shume vone.
Pra mendimi jot eshte me vlere dhe une e respektoi por do ta kisha lutur Arberin, Xhemen po edhe te tjerit qe kane mundesi, le te sjellin sa ma shume dokumente origjinale per te gjitha qeshtjet qe neve na tangojne. Une merrem me hulumtime shkencore, dhe disa here postimet me vlere me ndihmojne qe te mos humbi kohe dhe kerkoj, materijalet per te cilat kame nevoje.Pershendetje per te gjithe ju dhe pune e mbare

Pershendetje per ju profesore,Nese eshte qeshje ndime kuptohet do bejm leshim perndryshe un cendroj mbas opinionit tim./
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 112
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Aleksandri i Madh - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Aleksandri i Madh - Faqe 4 EmptyTue Aug 31, 2010 11:36 am

Cito :
xhiti
Qka ka lidhje nese dikush eshte me prejardhje ,,shqiptare" Si leka nenen shqiptare babain grek.
Nuk kishte kombesi "Greke" , kishte vetem gjuhe greke ( e vjeter jo kjo sot e magjypeve) qe ishte perdorur si gjuhe zyrtare dhe fetare , pra as Babi i tij nuk mundet me qen "Grek" se nuk ekzistonte asi etnie , shkruan edhe ne disa libra te historineve qe i kemi postu .
Degjoje mire , ne fillim ka reklama por pas reklameve , nuk eshte gjate :



Cito :
rrimtaf
Sun Aug 29, 2010 10:14 am
Aleksandri i madh dhe shume te tjere ne ate kohe kane bere pushtime vetem per lavdi dhe plackitje keshtu qe nuk meriton te aktualizohet.
Cito :
Cito :
detektivi
Sun Aug 29, 2010 10:50 am
sja vlen te permenden njerez te tille qe skane te bejne me qeshtje shqiptare.
Po luftuan per te
huajt.

Po a ?
Ateher sipas juve nuk jemi autokton ne keto troje , ai shkoi andej nga vendet ku jetojne shqiptaret ? Shiqoni cka bejn fqinjet e tane se si mundohen per Leken qe 20 vite rreshte mes sllaveve te Shkupit dhe jevgjive te ashtuquajtur "grek " qe te dyte palet pa argumente dhe eshte bere problem nderkombetar , neve kemi dhe nuk guxojme gojen ta hapin sepse disa si ju dy dalin edhe e humbim edhe ate qe e kemi..

Shiqoj shkijet si pergaditen me Bustin e tij pa asnje turp , nuk e bejne per KOT por per TOKE :



Cito :
Fiona SOT

Titulli: Re: Aleksandri i Madh Sun Aug 29, 2010 12:04 am
+
----
-
Pershendetje per ju i nderuar Profesor ...

Orgjinalitetin mund te shkruhet ne gjuhen amtare tek cdo popull.
Arbri vertet sjell shkrim me vlere,AMA ketu se besoj e njohim gjuhen greke asnje ?
dhe mbasi eshte forum ku mbledhe gjith kombin pse mos te jet cdo gje shqip.
Ne kemi parasyshe se shkrimet e vjetra Arbri nuk mund te shtoj apo te largoj diq,
por sjell ashtu si eshte edhe pa orginalen, ne shqyrtojm shkrimet e cdo antarit dhe ajo mbetet qe ne ti analizojm vlejn apo nuk vlejn ato shkrime..

Pse un dhashe mendimin tim nuk do thot se vulosa cdo gje ,njeriu duhet te mesohet ti pranoj edhe kritikat apo jo profesor?

Ku po mendon me ate gjuhe "greke" qe kam postuar , edhe nese kam postuar kuptohet ne favor te kombit tone , por ta di per cilin e ke fjalen ?

Cito :
Fiona Dikur
Po ti shum e njeh historin? un nuk di aqe shum per historin?
jav kam zili per shkrimet qe sjellni serjozisht te them veq vazhdon dhe me behet qefi se jani i pranishem me shkrimet tuaj .sepse kan vlere keto .
N'kofsh Bektesh merre vesh , thojshin k'tyne here pirat

Nejse une nuk ju pengoj me ne thema te Historise , ju vazhdoni pra per Historine tone .


Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Aleksandri i Madh - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Aleksandri i Madh - Faqe 4 EmptyTue Aug 31, 2010 5:16 pm

shum mir ARBER me ket video se e kam cek edhe me heret se Europianet plotsisht me te drejt jan femijet tan,dhe dot dalin ne pah edhe kto gjera por EVROPES nuk i konvenon per momentin se duhet te konvertohen ne mysliman,shka un mendoj dhe besoj se dot ta bejn pak ma von,dhe jo veq evropa por dhe kontinentet tjera,jo per at,apo ket por per hir te realitetit.
Dhe e kam cek dhe me heret ne nji shkrim te tema FEJA DHE KOMBI, se te vetmit ne ket tok qe kan nji kontakt formal me te MADHRISHMIN-ZOTIN jan muslimanet,sepse qdo gje qe fillon ne tok fillon ngjitha aspektet ne egjipt. ene jem nji nder ta se FARAONET jan kan shqiptar FARA-JON;sepse FARAONET ne kurrfar gjuhe te botes nuk kan kuptim per pos ne shqip.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Aleksandri i Madh - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Aleksandri i Madh - Faqe 4 EmptyWed Sep 01, 2010 1:05 am

Cito :
Cito:
Fiona Dikur
Po ti shum e njeh historin? un nuk di aqe shum per historin?
jav kam zili per shkrimet qe sjellni serjozisht te them veq vazhdon dhe me behet qefi se jani i pranishem me shkrimet tuaj .sepse kan vlere keto .

N'kofsh Bektesh merre vesh , thojshin k'tyne here pirat

Nejse une nuk ju pengoj me ne thema te Historise , ju vazhdoni pra per Historine tone

Cdo here kur flitet per shqip.AMA
Edi nje gje ti Arber,Njerz e mequr pranojn kritikat pa asnje kundershtim,per te forcu realen hahhahah
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ilmi Veliu
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Ilmi Veliu


Male
Numri i postimeve : 178
Age : 71
Vendi : Kerçove
Profesioni/Hobi : Historian
Registration date : 26/12/2008

Aleksandri i Madh - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Helena ka te drjte   Aleksandri i Madh - Faqe 4 EmptyWed Sep 01, 2010 2:54 am

Arber dhe Xhema, a mund te gjindet ne internet libri i Helenes. Ka plotesisht te drejte, E kame cekur edhe une disa here se nga Pellazget rrjedhin Iliret, Helenet, Thrraket dhe nga trungu i njejte rrjedhin shqipja dhe greqishtja antike, dhe se gjate periudhave te ndryshme historike fillojne te zgjerohen dhe ndryshojne, por baza eshte e njejte. Te gjitha fjalet dhe emrat antik mund te deshifrohen vetem nepermes te gjuhes shqipe. Ashtu thote edhe Eqrem Qabej kur fol per lidhjen e shqipes me ilirishten dhe pellazgjishten.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 112
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Aleksandri i Madh - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Aleksandri i Madh - Faqe 4 EmptyWed Sep 01, 2010 3:13 am

mund te gjendet z.Veliu , nese ke kohe lajmro me PM te gjej une ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Aleksandri i Madh - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Aleksandri i Madh - Faqe 4 EmptyWed Sep 01, 2010 7:43 am

Profesor sjam bash i sigurt veq dot ta lypi ne internet dhe nese po dot ta porositi qe ta lexoj dhe te tregoj klm profesor.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Aleksandri i Madh - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh   Aleksandri i Madh - Faqe 4 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Aleksandri i Madh
Mbrapsht në krye 
Faqja 4 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4
 Similar topics
-
» AKTI HISTORIK DHE HEROIK QE KREU AVNI RRUSTEMI
» Kush ishte Kostantini i madh?
» Kurani më i madh në botë në Rusi
» Me mire nje shtet i madh, apo dy vota ne OKB?
» 14 TETORI DITE HISTORIKE E TRIUMFIT TE MADH

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: