Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?

Shko poshtë 
+20
......
Driniiiii
rroni
Leka i Madh
Mysafir
xhavo_
E_Bukura
beri
Kosovarja
Sofra
zeriatdheut
fatlum
Euridika
Nezir Myrta
Orfe@
Guximi
Ani
Beton
interesant
arbesa
24 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
interesant
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
interesant


Male
Numri i postimeve : 606
Age : 38
Vendi : Tokë
Registration date : 11/04/2008

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 6:58 pm

I nderuari zeriatdheut

Mendoj se mllefin dhe inatin qe ke ti ndaj arabeve ( muslimanve ) mund ta shprehesh duke e hapur nje tem perkatese.

Ketu eshte kerkuar nje mendim rreth asaj se perse nuk e kan pranuar ende , e jo kush jane ata ???????????

Dhe ajo cfar eshte me e drejta dhe jo e cenuar, mendimi i te gjitheve duhet respektuar ne perputhshmeri me temen, e jo e kunderta.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 7:23 pm

interesant ;

Nuk mendoj se zeriatdheut eshte jashte teme,vetem se ka dhen mendimin e vete as ma pake as ma shume se te tjeret.

Por nuk mendoj te kete mllef apo inate ndaj arabeve (musliman) veqse e dhen mendimin e vet ne teme.

vazhdime te mbare ne teme.


Edituar për herë të fundit nga Beton në Mon Apr 14, 2008 7:33 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 7:33 pm

Edhe unë mendojë se zëri i atdheut është mbrenda temës, por mendojë se e ka gabim kur thotë se ata popuj janë fëlliqësira, edhe ata janë njerz zëri i atdheut( mos harro se dikur na cilsonin edhe neve shqiptarëve me copa thëngjilli) prandaj pavarsisht religjionit ngjyrës duhet përkrahur popujt e shtypur dhe që luftojnë për të drejtat e tyre kombëtare, luftojnë për liri se tekefundit edhe ne jemi në një proces të tillë edhe sot.

Sot popujt arab janë të shtypur nga politika e shteteve të mëdha që e kanë pranuar "Kosovën si Shtet" që në të ardhmen të eksperimentojnë përmes Kosovës.

Popujt arab nuk janë fëlliqësira, fëlliqësira janë popujt e mëdhenjë të cilët i kanë sjell në një gjendje të tillë shfrytëzimi.


Edituar për herë të fundit nga Sofra në Mon Apr 14, 2008 7:39 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 7:38 pm

Sofra:

Vete nga jeta personale te them se kam vizituar ''disa'' shtete nga keta qe flitet ne teme.!!

Nuk jane as ne qiell as ne tokë,e kjo me bene te mbeshtet mendimin e zeriatdheut bile bile fliqesira te qelbura jane , te keshilloje per nje vizit (pushime) te kaloish ne keta shtete dhe e verteton vete.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 7:41 pm

Beton shkruajti:
Sofra:

Vete nga jeta personale te them se kam vizituar ''disa'' shtete nga keta qe flitet ne teme.!!

Nuk jane as ne qiell as ne tokë,e kjo me bene te mbeshtet mendimin e zeriatdheut bile bile fliqesira te qelbura jane , te keshilloje per nje vizit (pushime) te kaloish ne keta shtete dhe e verteton vete.

Beton duhesh ta gjesh shkakun dhe pasojën se përse duken sot ato shtete të tilla ? A mund të na tregosh ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 7:57 pm

JA sofra perse se jan injoranta dhe ata mendojn vetem per bordelle dhe ata kriminel po vrasin femij sot nuk luftojn per te drejten e tyne o sofra te luftosh per lirin e popullit tend nuk dote thote vrasesh ate e te behesh kamikaz ne mes te pafajshmeve por nese ta mban i din ku i ka bazat armiku shko ati mbytu jo ne mes fmijeve e kesaj nuk i thone luft per liri SOFRA kesaj i thone krim keto jan flliqesina dhe fund nuk na duhen ata ngase ti sofra e din fort mire se si luftohet armiku ja te deshmoje lufta heroike e UCK si si behet jo duke vra njeres te pa fajshem e ti i thua luftare aty kur tjetri te zgjat doren me te ngrite te jep mundesine te mesosh studiosh
pse mor sofra keta po hapin bordelle ka 7 gra po kjo a nuk eshte gje e flliqet a a nuk eshte krim te maskrosh femit ne ate menyre a nuk eshte krim te dhunosh te drejten e tjetrit pse nuk munde te thuash se i kan fajet te tjeret ti lufto benu luftar i drejt jo me hij ne xhamija me ekspllodu ku tjeret i luten perendis nuk eshte luft per clirim ajo jo sofra por ata kure nuk na kan perkrah neve mos haro kur i kishte sanksionet serbija nga bota e DANUBI PUNONTE ME TREGETET E SADAMIT E TE GADAFIT E ASADIT E MUBARAKIT keto mos i haro se keta ferexheaxhij nuk doni me dite per kosove se serbija ju mbushte bordellot me femra te bukura RUSe UKRAINE ETJ ETJ pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum


Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 7:58 pm

fatlum shkruajti:
Pjesa 1
Ketu pak a shum shihet kontributi i prijsit fetar islame ne Kosove per lobimin per Pavarsin e Kosoves

Marre nga; www.medvegjaonline.com


Intervistë ekskluzive me kryetarin e Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiun Mr.Nam Tërnava

Të kontribuojmë edhe më shumë për Medvegjën

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Naimternavakryetarbikrd5

Asnjëherë përgjegjësinë nuk dua ta largojë nga qeveria nga grupi i unitetit që ka qenë para pavarësisë, këta janë dashur të kenë lobim me shtetet islame. Është dashur të bëjnë më shumë në këtë drejtim, në vazhdimësi kam theksuar, se neve na duhet të kemi miqësi jo vetëm me një pjesë të botës, por me të gjithë kudo që jetojnë.Në këtë segment pak ka çalu qeveria e Kosovës dhe grupi i unitetit.

Winterthur, 14 prill

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës Mr.Naim Tërnava, i shoqëruar nga z.Ahmet Sadriu, referent për shtyp dhe veprimtari botuese, pranë Bashkësisë Islame të Kosovës, qëndruan disa ditë në Zvicër.Me këtë rast ne zhvilluam një intervistë ekskluzive me kryetarin e Bashkësisë Islame të Kosovës, Mr.Naim Tërnava, ku na njoftoi për angazhimet e tija për lobim tek shtetet islame për pavarësinë e Kosovës dhe se si e sheh rolin e mërgatës shqiptare tani më kur Kosova është bërë e pavarur.


Bota sot: Në emër të gjithë stafit drejtues të gazetës kombëtare "Bota sot", urime pavarësia e Kosovës.

Mr.Naim Tërnava: Ju falënderoj nga zemra dhe Ju përgëzoj gjithashtu për këtë festë të madhe kombëtare, për këtë festë, që kanë dhënë jetën shumë dëshmorë, që kanë mbetur shumë invalidë të luftës, shumë fëmijë jetima, pas shumë maltretimeve, e burgosjeve, por në fund erdhi dita që e kemi dashur të gjithë, kjo ditë që e kemi merituar.Vlerësojmë lart edhe punën tuaj informative që e keni bërë në situata të ndryshme, prandaj padyshim se edhe Ju jeni pjesë e sukseseve të përgjithshme për pavarësinë e Kosovës.Më lejoni që përmes gazetës suaj, t'i përshëndes të gjithë shqiptarët kudo që gjenden në mërgatë, t'i uroj këtë ditë të madhe, për të cilën ka dhënë ndihmë të madhe edhe mërgata, kjo pjesë shumë e nderuar e kombit tonë dhe të cilën asnjëherë nuk do ta harrojmë.

Bota sot: Si e keni pritur pavarësinë e Kosovës?

Mr.Naim Tërnava:E kam pritur si të gjithë shqiptarët me gëzim dhe të gatshëm që të ballafaqohemi me të gjitha përgjegjësit që na takojnë.Kjo ditë ka qenë me përzierje e emocioneve me lot dhe buzëqeshje. Atë ditë populli shqiptarë ka treguar civilizim e kulturë të madhe të të gjitha viseve shqiptare, ku u tubuan në Prishtinë, pë0r të festuar këtë ditë të shumë pritur me dekada e pas shumë sakrificave të mëdha që i kemi pasur nga regjimi i egër e barbarë serb.Ajo ditë ka qenë ditë e veçantë.Kishte gëzim dhe kuptohet edhe kujtesë me gjithë ate që ka ndodhur.Shumë varre të reja janë hapur, shumë nëna kanë mbetur pa bijtë e tyre, shumë vëllezër pa gjymtyrët e trupit dhe shumë fëmijë jetimë e shkatërrime të shumta, por populli ynë nuk është dorëzuar asnjëherë, sepse gjithmonë ka mbrojtur moralin dhe flamurin.Tani, të ngrejmë ballin lartë, të flasim edhe më shumë me njëri tjetrin, të respektohemi dhe të punojmë, se tani na pret pavarësia me punë konkrete dhe jo fjalë.

Bota sot: Në këtë rast, mundeni ta kujtoni takimin e fundit me pak fjalë që e keni pasur me kryeheroin e Kosovës, tashmë dëshmorin e kombit Adem Jashari në kullën Jashari, edhe ate një javë para se të sulmohej nga forcat serbe?

Mr.Naim Tërnava:Po kam qenë një javë para se të bien martirë familja Jashari në kullën Jashari.Jam takuar me gjithë familjen Jashari, me komandantin legjendar Adem Jashari dhe Hamzë Jasharin. Më kujtohet burrëria e pashembullt dhe vendosmëria e tyre që të japin jetën për atdhe të gjithë anëtarët e kësaj familje legjendare. Si sot, më kujtohet në krahun e Adem Jasharit, aty ku ishte emblema e UçK-së shkruhej, UçK për zot e atdhe. Ka qenë takim që nuk do ta harrojë asnjëherë deri sa të jem gjallë. Trimëria e tyre do të jetë frymëzim përgjithmonë për kombin tonë, se atdheu nuk ka çmim. Allahu i shpërbleftë me gradën më të madhe të jetës së përjetshme me xhehnet.

Bota sot:Për disa ditë qëndruat në Zvicër.Cili ishte qëllimi kryesor i vizitës suaj?

Mr.Naim Tërnava. Kam besim të plotë, se edhe qeveria e Kosovës dhe Bashkësia Islame e Kosovës duhet të jenë gjithherë gati që të veprojnë bashkarisht për mërgatën shqiptare. Kjo mërgatë është treguar e gatshme të kontribuojë gjithmonë dhe të sakrifikojë për të mirën e atdheut dhe ka kontribuar me ate që ka pasur mundësi ta bëjë, prandaj duhet ti jemi përgjithmonë falënderues dhe unë e kam vizituar dhe do ta vizitojë edhe në të ardhmen. Me këtë vizitë, ia bëra me dije edhe njëherë, se Bashkësia Islame nuk do Ju harrojë dhe është shumë mirënjohëse për kontributin tuaj të çmuar që e keni dhënë në Kosovë, Maqedoni dhe Kosovë Lindore. Kjo fundjavë ishte shumë e frytshme dhe të tjetët të mos e harrojnë mërgatën e cila ka kontribuar të qajnë hallet së bashku. Numri i xhamive në Zvicër po rritet dhe këto xhami po kontribuojnë mirë për tërë shoqërinë sepse predikohet feja ashtu si duhet.Vetëdijësmi fetar po rritet dhe aty ku adhurohet zoti aty bashkohen vëllezërit dhe motrat tona. Në këto xhami po mësohet edhe gjuha shqipe, që të mos asimilohemi, kam kërkuar nga vëllezërit tanë që ata të integrohen në rrjedhat e përgjithshme shoqërore në Zvicër dhe kudo që jetojnë dhe integrimi të jetë duke patur në hatër edhe besimin siç jemi ti tregojmë të tjereve se ne dimë të kontribuojmë dhe feja është ajo që na shtynë edhe më shumë të punojmë. Me këtë rast falënderojë shumë këtë shtet mik të kombit tonë, pra Zvicrën, popullin dhe qeverinë, që ka bërë shumë për Kosovën, përkrahje të vazhdueshme me lirinë e Kosovës dhe kjo e argumentoi me praninë e Kosovës dhe ngritjen e ambasadës. Pata edhe takime edhe me ambasadorin zviceran në Prishtinë para pak ditësh, ku biseduam për disa problematika që duhet ti shtjellojmë së bashku dhe ti ndihmojmë vëllezërve tanë në Zvicër me ate që kanë nevojë dhe jam mirëpritur si gjithmonë në nivelin më të duhur.


Duhet kuptuar edhe presionin rus që ia bëjnë disa shteteve muslimane, që të mos e pranojnë pavarësinë e Kosovës, kujto Sirinë dhe Libinë

Bota sot: Keni lobuar për pavarësinë e Kosovës nëpër shumë shtete arabe.Ku qëndron faji që këto shtete ende nuk e kanë pranuar pavarësinë e Kosovës dhe kur dihet se janë 52?

Mr.Naim Tërnava: Është e vërtetë që para pavarësisë së Kosovës dhe tani pas pavarësisë mbaj korespodenca të rregullta me shtetet arabe në lidhjen që sa më shpejtë ta pranojnë pavarësinë e Kosovës. Asnjëherë përgjegjësinë nuk dua ta largojë nga qeveria nga grupi i unitetit që ka qenë para pavarësisë, këta janë dashur të kenë lobim me shtetet islame. Është dashur të bëjnë më shumë në këtë drejtim, në vazhdimësi kam theksuar, se neve na duhet të kemi miqësi jo vetëm me një pjesë të botës, por me të gjithë kudo që jetojnë.Në këtë segment pak ka çalu qeveria e Kosovës dhe grupi i unitetit.Presioni rus po ndikon që të mos pranohet ashtu si duhet Kosova nga shtetet muslimane. Por të them të drejtën, se ne si Bashkësi Islame e Kosovës, kemi bërë edhe më tepër se sa kemi pasur mundësi dhe kopetencë të bëjmë, kemi patur mundësi të lobojmë për përkrahjen e vazhdueshme të Kosovës nga shtetet arabe e deri në Australinë e largët. Ka qenë përkrahja me të gjithë ata që jemi takuar, që Kosovën do ta pranojnë. Deri më tani pesë shtete e kanë pranuar Kosovën, që janë anëtare të Konferencës Islamike.Duhet kuptuar edhe ndikimin serb dhe sllav në përgjithësi, që të mos e pranojnë pavarësinë e Kosovës, kujto Sirinë dhe Libinë, ne nuk presim nga këto dy shtete menjëherë ta pranojnë sepse kanë ndikim të madh, por do të vije dita shpejt të shohin ashtu si duhet të shohësh.

Brenda një kohe të shkurtërt do ta pranojnë disa shtete muslimane Kosovën shtet

Bota sot: Keni patur takim edhe me mbretin e Arabisë Saudite dhe deri më tani as Arabia nuk e ka pranuar pavarësinë.Ku qëndron puna e mos pranimit?

Mr.Naim Tërnava:Sigurisht takimi i fundit që e pata dhjetë ditë para se të shpallet pavarësia e Kosovës me mbretin arab, ishte shumë miqësor dhe ai më premtoi se shpejt do ta pranojë dhe është për pavarësinë e Kosovës.Kjo javë që sapo kemi hyrë do të jetë edhe me më shumë njohje.Pres që brenda një kohe të shkurtërt ta pranojnë disa shtete muslimane Kosovën shtet.

Bashkësia Islame nuk është institucion partiak


Zeriatdheut ,te pelqej apo jo ky eshte nje realitet qe smund ta ndryshojm te pelqej apo jo neve kemi nevoj per njohjen edhe nga keto shtete ,per te mos e perserit arsyet u ceken me lart.Zotria ka lobue po ben thirrje per ndihm shqiptarve jasht Kosove si ne kOSOVE LINDORE,Maqedoni madje edhe ne Shqiperi.
Nuk eshte vetum Bota Sot qe ti e quan ashtu qe shkruan per aktivitetin e palodhshem te myftiut Ternava per lobim po kan shkru gjitha gazetat ne kosove madje edhe televizioninet kan transmetu ndonjeher te mira apo te keqe skem qka me ba qato jan.

Sa i perket asaj se ajan flliqsira apo jo kjo nuk me duket e arsyshme me fol per diken qe sme hin ne pun asgje,neve te na njohin pavarsim e qfar bejn ata ne shtetet e tyre kjo nuk me intereson.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 111
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 8:07 pm

Pyetja është: pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? Na e dijmë çka bënë: myftia, priftnia, popnia, rinia shqiptare, ushtria shqiptare, e populli...krejt e dijmë secili çka bëri e po bën - por duhet përgjegje reale, e drejtë - pse nuk na njoften - edhe kur sa përpjekje bëri myftia e tjerët... atdheu është i të gjithve, i të gjitha partive, feve që jetojnë bashk.

A po shihet kjartë se sa për fe islame shqiptare, shtetet islamike as që pjerdhin - kur nuk e njohin në ditën ma të madhe të pavarësisë (17. 02. 08.), pas gjithë atij gjaku të derdhur, a pas gjithë asaj lufte barbare! Ata në çfarëdo aspekti, duhet ta kenë dijtur se shteti i Kosovës duhet njohur ndër të parët - e jo të rradhiten me vendet kundërshqiptare - ata duhej ta njihnin Kosovën shtet, pamarrëparasysh politikën - se KOSOVA qëndron mbi politikën e mbi fetë!

Për hirë të Kosovës, duhej njohur unanimisht e fuqimisht!

Edhe njëmijëherë ua luajsha fenë të gjitha atyre shteteve që nuk ma njohin shtetin tim, Kosova e gjakun e derdhur të popullit tim për liri edhe të gjithë atyre që i arsyetojnë ato shtete, që rradhiten në krahun e armiqve të kombit shqiptar!

Për kënd jetoj unë, përveç për kombin tim!?

Pse nuk e folni të vërteten, por sielleni si duhma nëpër tlina?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum


Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 8:19 pm

Per te ardh deri te pergjigja pse ato shtete sna njohen duhet te sjellim fakte dhe arsye,dhe per shkak te ksaj e pash si te arsyshme me sjell ket interviste qe e sqaron pak a shum ato qe neve po diskutojm.

Une fen time Islame personalisht nuk e mbaj per te me dasht Arabi,Amerikani apo edhe vet vllau im shqiptari por e mbaj se e shoh si te arsyshme me mbajt.

Zotri Myrta ju njofim si nje njeri te madh,e sharjet qofte edhe per armikun me te madhe te shqiptarve serbet vertum sa na dobsojn moralisht se nese ja nisim mi sha te gjith ata qe sna njohun skem arrit kurgjo vetum e kem ul veten moralisht.

Ne duhet ti vihemi punes per lobim deri sa nuk eshte von,kur them ne e kam fjalen per Qeverin e Republikes se Kosoves mirpo nese mundemi edhe ne si individ kishte me qen fare mir


rrespekt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani


Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 8:38 pm

Euridika:

Duhet te kuptosh me qarte dhe jo vetem te lexosh. :) Por gjithsesi une nuk mund te flas me shume ne kete teme kur njerezit nuk jane te prirur te kuptojne, pasi edhe nuk kam takat emocional ti bind te tjeret ne me te miren dhe te analizojne me te drejten. Une flas ne kendveshtrimin me te mire te shqiptareve, ndersa ju keni qellim te flisni per te miren e shqiptareve, por dogmatizmi nuk do ju lejoje te beni kete.

Por te pakten duhet ta kuptojne kete dhe ta pranojne. Fillimi i zgjidhjes eshte te kuptosh problemet e tua. Fillimi i rruges drejt dijes eshte te njohesh paditurine tende. Fillimi i rruges drejt aftesimit eshte te njohesh paaftesite e tua.
Por kur shikon menyren se si sillet politikani yne dhe madje vete nje pjese e mire e drejtuesve te tij, te ben te kuptosh se nuk kane kuptuar asgje nga kjo. Ndryshe nuk do te merreshin iniciativa te cilat me jane dukur perhere shume me te medha se supet e atyre qe kane marre persiper ti mbajne. Dhe normalisht rezultatet duken qarte ne bashkesine tone.
 

Une besoj se pikerisht kjo eshte prej gjerave kryesore, per te cilat duhet te ndergjegjesohemi sot.
 Ne raste tjera do ja kemi ziline edhe popullit te Zullullandit qe permend Faik Konica... ngreje veten, shaj te tjeret.




Nderkaq ty Nezir Myrtja, ke thene ca fjale, qe perderisa une ketu njihem si i rrezikshmi, mbase me adresohen mua ato sharje, por s'ke shkruar adresen e plote. Gjithsesi, qofshin per mua apo per ndokend tjeter, ti ke shkelur edhe rregullat e bashkebisedimit: nuk mundesh të rendisesh publikisht akuza
e qortime ndaj meje perderisa as te njoh dhe as qe me njeh, keshtu qe me emrin tim s'ke pse perzihesh. Nuk ke pse i le te futen ne
dyshime e hamendje njerezit, te cilet nuk po kuptojne
perse ti po më kritikon kur nuk kane perpara asnje
prej akteve per te cilat ti me kritikon. Jo qe me behet vone, por sepaku te kete me kulture ne forum. Gjithsesi pasi eshte debati i pare ndermjet te dyve, po te pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 8:53 pm

PSE duhet me e ngrit ne piedestal miftiun tuaj ne qa mendon ti ai ka bere qa ka bere asgje hiq duke rejt njerez duke tregu historine e nje kombi te huaj duke vjedh popullin ka ber po ka bere eshte e vertet por cfar ka bere myftyu
o shoki nuk jemi ne turqi e ne arabi mu mar me myfty tu kemi deshmoret tan djemt e liris ata kan bere jo myftyu i juaj ata kan dhan gjithcka per atedhe e myftyu ka genjyer njerzit duke treguar historin e nje krimineli fashist qe idet e tine po sakatojn mbare njerzimin kriminelat ik mor zotni mos u mer me myfty por meru me KOMANDANTIN ADEM JASHARIN E THURNI ATY KEGE E LAVDIJ E KUR TE SHKONI NE XHAMIJA TREGOJU NJERZEVE PER ADEM JASHARIN PER UCK PER DESHMORET JO PER MUHAMEDIN TREGOJU RASTET E DESHMOREVE QA KAN FOL E CFAR AMANETI KAN LAN e SA PER BORBEN SOT ajo shoku ka renjet ne beograd te shlivovica baco ani tung
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani


Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 9:03 pm

zeriatdheut:

Per ty enkas, une s'kam pune me myftini dhe as qe mbroj ata. Une kam "probleme te brendshme" me ata perndryshe. Gjithsesi titulli i temes eshte poashtu pak pa-lidhje se vende Islame nuk ka, ndersa vende arabe po. Keshtu qe eshte nje problem arab dhe jo Islam. Une them se duhet te "levdojme" arabet jo se dua tu arabizoj juve, por se duhet ta bejme kete, se jemi ne ne zort dhe jo ata per kete c'eshtje. 

nejse....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 9:07 pm

"Euridika Duhet te kuptosh me qarte dhe jo vetem te lexosh. :)"

O Ani , nuk eshte puna qe une nuk po kuptoj ate qe thua ti,
as nuk eshte puna qe une nuk po e dij se cfar politikanesh kemi ,besoj se te dyja keto i kam te kjarta shume mire ..

puna eshte se ;po e kuptoj edhe nje gje qe nuk mund te arsyetohen shtetet Islamike per mosnjohje te Kosoves me arsyetimin se politikanet tane nuk kan bere sa duhet ,ne rregull sipas juve politikanet tane eshte dasht te bejne me shume(sikur kjo te varej nga politikanet tane!!!!) edhe sigurisht do te bejne me shume(sepse ne gjithmone "duhet" te bejme me shume ne raport me kombet tjera-fati yne!!) , por krejt ajo qe dua te them eshte se ATA nuk duan t'a njohin Kosoven shtet per arsye te orientimit properendimor te Kosoves , per arsye se shqiptaret jane miq te Amerikes , ..
edhe per arsyen tjeter se ATA jane miq me Rusine per shkak te armiqesise Rusi-Amerike qe ne njefar menyre ata e gjejne nje "mik" ne kete drejtim
"armiku i armikut tim eshte miku im" keshtu dicka i bje kjo pune dhe jo pse shqiptaret ju kan ndoj borxh shtetetve Islamike ...perkundrazi
ajo cka mua me shqeteson ,po ashtu, eshte se; te mos mundohemi t'a arsyetojme nje te padrejt ndaj kombit per hirë te fesë ...


pershendetje


Edituar për herë të fundit nga Euridika në Mon Apr 14, 2008 9:22 pm, edituar 2 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 9:07 pm

ANI un ste thash gje ty o djalosh un nuk ta shava ty un ste thash qe ty e pranove myftun un thash per ate myftyun tjeter qe shkruajti ti nuk ke pse nxefesh e nese te djeg ateher mbaje edhe ty a mbajtsh me shnet ani ok
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 9:24 pm

Zëri i atdheut këtu është tjetër temë që lejon të flitet edhe për myftiun. Merrne pak me të butë biseden jo me zemërfyt.
Nëse sot për sot nuk është pranu Kosova nga shumica e shteteve islamike kjo nuk do të thot se nuk do ta pranojnë në të ardhmen. Për mua ka rëndësi se Turqia e ka pranu se na lidh i njëjti interes kundër grekut.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 9:49 pm

ashtu mendoj edhe un sofra por nuk na duhet me na njoft ato ndytesina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 10:01 pm

O zëri i atdheut ti duhet të logjikosh me ata bashkmendmitarët e tu se një Afganistan i cili është popull liridashës apo një popull palestinez nuk janë ndytsira por janë popull çlirimtar të cilët brez pas brezi kanë luftuar armiqt anglo-amerikan, Sovjetik propaghanden nga Vatikani etj etj...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 11:04 pm

Pune e vogel eshte kjo qe nuk e pranojne shtete islamike shtetin e Kosoves. E rendesishme eshte qe e kan njohur ata qe duhet...Kurse per shtetet islamike dihet mire pse nuk e kan pranuar Kosoven...Sikur te ishin then edhe ja dy fjale me shume ate dite kur u shpalle Pavaresia e Kosoves, do te ishin te parat keto shtetet islamike qe do ta njihni. Por...,nuk ndodhi ashtu dhe me mire keshtu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 11:17 pm

O premtimi nese e pranojn Kosoven nuk kan Femra ruse o shoku te bejen ''pashallekun e tyre '' pas 7 grave edhe nga dy apo tre rusinke te kene ne Hotelet e tyre .

Ne hotelet te Bubait thret ezani ne katin e 18 e ne katin e pare e kane Kontakt Bare plote me Rusinka.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 11:17 pm

Beton shkruajti:

E sa i perket shteteve islamike qe nuk e njohin Kosoven si shtet ndikon nje xhelozi qe kan ndaj Amerikes kjo do te thote se nuk e njofin Ameriken si shtet e jo Kosoven Very Happy .!!!

Vazhdime te mbare ne teme....

Nuk e di se cfare jeni duke shkru aman cfare lloj xhelozije ju ka kaplu a kshtu hoxha a shalla realiteti eshte kyyy qe ka shkruar i nderuari Beton andaj mos dilni me paragjykime qe nuk i din askush....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar



Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 11:21 pm

Beton, perveq kesaj qe thuani ju, eshte ajo me e thjeshta arsye pse nuk e pranojne. Por, s'di pse po e s'gjatni kaq shume. Qdo njeri besoj e dim kete arsye..., perveq atyre qe nuk dojne ta pranojne kete realitet,pasi qe jane te ndikuar nga feja...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 11:28 pm

Nuk jane kunder fejes ,jam kunder atyre qe e keqperdorin ate.!!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar



Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 11:49 pm

Beton shkruajti:

E sa i perket shteteve islamike qe nuk e njohin Kosoven si shtet ndikon nje xhelozi qe kan ndaj Amerikes kjo do te thote se nuk e njofin Ameriken si shtet e jo Kosoven Very Happy .!!!

Vazhdime te mbare ne teme....


Beton a mund ta spjegosh kete te fundit "kjo do te thote se nuk e njofin Ameriken si shtet e jo Kosoven" une pak e kuptova, por sa kuptova ti don te thuash se Amerika po pret te njihet nga shtetet islamike Razz hahahahah amerika eshte shtet qe 3 shekuj dhe nuk ka nevoj te njihet nga askush, aq me pak nga shtetet islamike, te cilat i mban me armatim, tash se fundi nese ke ndegjuar per 123 milion dollar USA i shiti Arabis Saudite Sistemin ushtarak.

Edhe a prish apo nuk prishe pune pse shtetet islamike nuk e njohin Kosoven, une them qe prish shume, se nese Kosova nuk njihet nga ma shum se gjysma e shteteve te Botes, atehere Rusia do fol ne OKB per bisedime te tjera Prishtine-Beograd, qe kjo do te qonte ne ndonje lufte te re ndermjet Shqiptarve dhe shkieve.
Edhe do ishte mire ju muslimanet te beni nje petecion qe shtetet islamike ta njohin 
pavaresin e Kosoves se do vejne punet keq Razz 
Mbrapsht në krye Shko poshtë
beri
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
beri


Numri i postimeve : 1237
Registration date : 11/12/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyTue Apr 15, 2008 12:05 am

kosovare bash per ket tem biseduam me disa musafir qe kisha dhe desha te them se ne u benem musliman ne i leshum mjekrat me i shkurtuam pantollat ne dryshuam menyren e te falurit en krejt i bem per hir te asaj qe te jemi musliman besnik po me keqardhej dua te them se muslimanizmi ne kosove po del dhe eshte vetem biznes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 EmptyTue Apr 15, 2008 12:16 am

Une me heret thashe se, nuk kemi qka diskutojme ne kete teme kaq shume, kur dihet mire arsye pse nuk e pranojne Kosoven, shtete islamike. E thashe kete, sepse vetem mund te kemi keqkuptime ne mes antareve ne kete forum, dhe asgje me shume. Eshte diqka qe ( sipas mendimit tim) s'ja vlen te diskutohet...Gjerat qe dihen dhe s'kan asnje pik dyshimi, s'di pse duhet ti dikutojme???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Si ta ribashkojmë kombin she shtetin shqiptar?
» Qeveria e Kosovës nuk çan kokën për kufijtë e Kosovës
» Dy amerikanë pranojnë islamin në xhaminë shqiptare
» Rambujeja-ky iluzion per shtetin
» Gjermania me Bankë Islamike

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Politikë-
Kërce tek: