Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Share | 
 

 Golgota shqiptare nė kohėn e Tito-Rankoviqit!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Golgota shqiptare nė kohėn e Tito-Rankoviqit!   Sun May 04, 2008 2:08 pm

Ndjekjet, burgosjet dhe persekutimi i shqiptarėve nga regjimi i Titos,

gjatė viteve 1948 – 1968- Kėtu mund tė vizitoni faqen “Goli Otok”
http://www.goli-otok.com/german/golio19a_d.htm

- Foto: nga burgu famekeq ne Goli Otok
http://www.beepworld.de/memberdateien/members/pashtriku/Fotodemo.1981/burgukarkollshqiptar.jpg

- Foto: “Burgu nė Stara Gradishk” + 1
http://www.hdlskl.hr/Iskazi/gradiska.jpg
http://www.radiodalmacija.hr/Portals/86/fotke_vijesti2007/zatvor.jpg

- Foto: “Burgu nė Lepogllavė”
http://www.kaznionica-u-lepoglavi.hr/kaz2.jpg
Shkruan: Sheradin BERISHA / 02. 05. 2008
http://www.beepworld.de/memberdateien/members/pashtriku/shera1.jpg
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Golgota shqiptare nė kohėn e Tito-Rankoviqit!   Sun May 04, 2008 2:09 pm

Nė qershor tė vitit 1948, pas acarimit tė raporteve politike nė mes tė Beogradit dhe Moskės, PK e Jugosllavisė u pėrjashtua nga organizata e partive tė shteteve komuniste ”Informbyro” dhe me kėtė rast prishen marrėdhėniet e BRSS dhe aleatėve tė saj, me Jugosllavinė e AVNOJ-it. Nė kėtė situatė Shqipėria mbajti anėn e organizatės: informbyro, dhe mbetja e saj nė pozitat pro-sovjetike bėri qė t“i prish marrėdhėniet e “mira”qė kishte me RFPJ-nė nga viti 1945.Ndonėse gjatė periudhės 1945-1948 pozita e shqiptarėve nė Kosovė dhe nė viset tjeta etnike ishte e keqe, prishja e marrėdhėnieve Jugosllavi-Shqipėri, vetėm sa e ka nxitur edhe mė shumė pėrkeqėsimin e pozitės sė tyre. Regjimi jugosllavė i drejtuar nga binomi Tito - Rankoviq, duke e shfrytėzuar kėtė situatė, riaktualizoi projektet antishqiptare tė Vasa Ēubrilloviēit (tė marsit 1937 dhe fillimnėntorit 1944) pėr asgjėsimin, asimilimin apo shpėrnguljen me dhunė tė shqiptarėve nga trojet e tyre etnike.Kjo politikė antishqiptare shetėrore qė kishte nisur akoma pa pėrfunduar mirė lufta e dytė botėrore (1944), nė kėtė periudhė mori pėrmasa tė reja gjenocidale. Vetėm nė vitin 1948 regjimi komunist, arrestoi dhe nxori pėrpara gjyqit 306 shqiptarė, tė akuzuar pėr vepra penale kundėr shtetit. (1)


http://pashtriku.beepworld.de/files/memorandumicubrilovicit/memorandumiivasocubrilloviqit_9.2.08.htm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Golgota shqiptare nė kohėn e Tito-Rankoviqit!   Sun May 04, 2008 2:09 pm

Pasi qė Shqipėria u pėrcaktua pėr ”informbyronė”, regjimi i Tito-Rankoviqit tė gjitha kuadrot shqiptare nė Kosovė, qė konsideroheshin si armiqė tė Jugosllavisė, i cilėsonte si ”informbyroistė”. OZNA-a / UDB-a famėkeqe pėrmes bashkėpunėtorėve tė saj shqipfolės, me kohė kishte krijuar njė dosje tė veēantė, duke i vėnė nė syrin e pėrgjimit rreth 120 000 shqiptarė.Njė dosje tė tillė UDB-a kishte hapur edhe pėr Xheladin Shyqyri Hanėn, luftėtarin e orėve tė para kundėr nazifashizmit, ish-anėtarin e KNĒK-sė, njėri nga bashkėautorėt e hartimit tė dokumenteve bazė tė Konferencės sė Bujanit dhe sė fundi drejtor i gazetės “Rilindja”. Atdhetari Xheladin Hana, u arrestua nė mėnyrė sekrete, kinse po dėrgohej me shėrbim diku, ndėrsa brenda mureve tė OZN-sė/UDB-sė i bėhej presion qė tė tradhėtonte bashkėveprimtarėt e tij tė idealit. (2) Mirėpo Xheladini nuk u gjunjėzua pėr anjė moment para presioneve dhe torturave ēnjerėzore tė kriminelėve udbash. Meqė Xheladini i qėndroi torturave mizore, xhelatėt e Tito-Rankoviqit, mė 15.12.1948 ia shuan jetėn mizorisht.Mė 15 prill 1949 arrestohet nėnkryetari i qeverisė sė Maqedonisė Nexhat Agolli nga Dibra e Madhe dhe pas dy javėsh (saktėsisht nė natėn e 27-28 prillit 1949) mbytet nga torturat mizore tė UDB-ės.

Tito-Rankoviqit
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/80/LekaTitoDjido.jpg

OZNA-a
http://de.wikipedia.org/wiki/OZNA

UDB-a
http://de.wikipedia.org/wiki/Uprava_dr%C5%BEavne_bezbednosti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Golgota shqiptare nė kohėn e Tito-Rankoviqit!   Sun May 04, 2008 2:10 pm

Ndėrsa pėrndjkeja dhe numri i tė persekutuarve shqiptarė shtohej pamėshirshėm gjithandej viseve etnike shqiptare, tė mbetura padrejtėsisht jashtė kufijve tė Shqipėrisė londineze, nė maj 1949 nė njė ekspeditė ushtarake-policore tė drejtuar nga udbashėt: Ēedo Topalloviē dhe Ēedo Mijoviē, synohej arrestimi i Kryetarit tė Frontit Popullor krahinor: Rifat Latif Berisha, nga fshati Berishė, i njohur pėr urtėsi e qėndresė kombėtare. (3) por nė atė moment nuk arritėn ta kapin dot Rifatin. (Rifati ishte njėri nga organizatorėt e Konferencės sė Bujanit, nė tė cilėn u zgjodh edhe nėnkryetar. Nuk u pajtua kurrė me tradhėtinė qė iu bė vendimeve tė Konferencės sė Bujanit - qė pas LDB-sė Kosova t“i bashkohet Shqipėrisė. Pėr kėtė edhe Rifati u vu nė shėnjestėr tė OZN-ės/UDB-sė.).Rifat Berisha meqė nuk pranoi t“i binte nė dorė regjimit gjakatar tė Titos, zgjodhi qėndresėn deri nė vdekje. Nė kėtė situatė Rifatit iu bashkuan edhe bashkėluftėtarė tė tjerė. Njėsiti pėrbėhej prej gjashtė vetash krejtėsisht nga djemė tė familjes Berisha: vėllezėrit Rifat, Mustafė e Islam Berisha, Brahim Berisha i biri i Islamit dhe Halit dhe Jahir Berisha kusherinj tė parė tė tyre. Ky njėsitė i prirė nga Rifati, mė 17 maj 1949 u gjend i rrethuar tradhtisht nė fshatin Gajrak nga i zoti i shtėpisė Ismail Gajraku (ku ishte i strehuar). Nė njė dokument thuhet se Rifat Berisha me bashkėluftėtarėt e tij “luftoi njė ditė tė tėrė. Nė orėn 10 tė natės, Rifati me njėsitin e tij sulmuan rrethimin e trefishtė tė udbashėve, por mbasi ēanė dy rrethimet e parat, ra i vrarė.” Rifat Berisha gjatė kėsaj beteje tė pėrgjakshme, u vra sė bashku me tre bashkėluftėtarėt: Islam, Mustafė e Brahim Berishėn, ndėrsa Halit e Jahir Berisha, ndonėse tė pėrgjakur, arritėn tė dalin nga rrethimi dhe i shpėtuan vdekjes. (4)Nė dimrin e acartė tė vitit 1950 nė zonėn kufitare me Shqipėrinė, vritet atdhetari Sabaudin Gjura nga Shipkovica e Tetovės. (5) Njė fat tė tillė e pėsoi edhe Isuf Torozi nga Dibra e Madhe, anėtar i Komitetit tė Partisė nė Dibėr. Torozi u arrestua nga organet e UDB-sė nė vitin 1949, si njeri me pikėpamje nacionaliste, dhe e pamėshirshėm udbashėt e Titos e mbytėn mizorisht nė tortura. Nė mars tė vitit 1949 ishte arrestuar dhe mė pas ėshtė zhdukur pa gjurmė Cenė Shyqriu nga Gjakova.Nė vitet e para pas pėrfundimi tė luftės sė dytė botėrore, nė Kosovė dhe nė viset tjera etnike shqiptare nėn pushtimin e Jugosllavisė, llogaritet se regjimi titist, ka likuiduar rreth 49.000 shqiptarė. Nė Kosovė janė likuiduar nė forma tė ndryshme 28.400 shqiptarė; nė viset shqiptare nė Maqedoni 7 000 shqiptarė; nė viset shqiptare nė Mal tė Zi 8300 shqiptarė; ndėrsa 5000 shqiptarė tė tjerė janė likuiduar nėpėr viset tjera, si tė marrė peng nga OZN-a gjegjėsisht UDB-a. (6)Nė kėto rrethana pėr t“i shpėtuar pėrndjekjeve, burgosjeve dhe likuidimeve fizike, shumė shqiptarė janė detyruar tė shpėrengulen nga trojet e tyre stėrgjyshore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Golgota shqiptare nė kohėn e Tito-Rankoviqit!   Sun May 04, 2008 2:10 pm

Dihet mirėfilli se, vitet 1949-1966, tė cilėsuar si ”koha e Rankoviqit”, ishin vitet mė tė rėnda pėr popullin shqiptar, nė historinė e pas luftės sė dytė botėrore. Gjatė kėsaj periudhe Lėvizja Kombėtare shqiptare ishte e organizuar nė shumė forma, si: vazhdimėsia e veprimtarisė sė LNDSH-sė nga grupe tė ndryshme me emėrtime tjera, “informbyroistėt“, organizimi i grupimeve nga Sigurimi shqiptarė, kundėrshtimi i rekuizitave “otkupit“, kundėrshtimi i asimilimit tė shqiptarėve nė turq dhe luftimi i marrveshjes xhentelmene Tito-Qyprili 1953 pėr shpėrnguljen e shqiptarėve nė Turqi, luftimi nė forma tė ndryshme i kolektivizimit etj.OZN-a pėrkatėsisht UDB-a gjatė viteve 1945-1948 zhvilloi njė luftė tė pakompromis, pėr shkatėrrimin e organizatės patriotike shqiptare “Lėvizja Nacional-Demokratike Shqiptare” (LNDSH) dhe tė grupimeve tjera ilegale shqiptare. Dhe nė vazhdėn e kėsaj fushate, ky shėrbim persekutoi dhe burgosi mijėra shqiptarė edhe pas vitit 1948.- Kėshtu, nė fillim tė vitit 1949, nė gjyqin e Qarkut nė Prishtinė, dėnohen 9 anėtarė tė LNDSH-s, si: Xhavit Gafurri (djali i patriotit tė shquar Nazmi Gafurri), Ahmet Malisheva, Rexhep Kurteshi, Menduh Maksuti, Enver Shala, Mehmet Pozharani, Safie Feta, Igballe Cuni dhe Karolin Fraki.- Po nė kėtė Gjykatė denohet edhe grupi i Drenicės i pėrbėrė nga 6 anėtarė tė Lėvizjes, si: Hasan Jashari-Likoci, Mehė Zeqiri, Dan Zeqiri, Qerim Rrypi, Halim Rrypi dhe Sylė Berisha. (7)- Gjatė vitit 1950 u denuan edhe disa grupe tė LNDSH-sė dhe veprimtarė tjerė qė e kundėrshtonin aksionin e rekuizimeve "Otkupit" dhe veprimet diskriminuese ndaj shqiptarėve nė ēdo lėmi tė jetės.- Mė 3 nėntor 1950 nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė nga Kolegji i Tupit gjykues: Arif korapi, kryetar i kolegjit dhe nga gjyqtarėt porotė: Ali Abdullahu dhe Ismail Xhemaili, si dhe tė procesmbajtėsit Abdyl Doda, pas disa seancave gjyqėsore (mė 19.IX.1950, 10.X.1950, 1.XI.1950 dhe 2.XI.1950) nė “emėr tė popullit” dėnohen anėtarė tė organizatės “Bashkimi Shqiptar”: Konstandin Vasilaca - Skėnder Skėnderi, oficer i armatės shqiptare, me 15 vjet burg tė rėndė; Xhemė Latė Sadriu, me 8 vjet burg tė rėndė; Hajrullah Gorani, me 6 vjet burg tė rėndė; Hamdi Devolli, me 8 vjet burg tė rėndė; Rashit Gorani, me 8 vjet burg tė tėndė; Ramė Geca, me 3 vjet burg tė rėndė ; Ymer Fazliu, me 2 vjet burg tė rėndė. (- Nė shkurt 1950 u burgos grupi i LNDSH-s "Lidhja e Prizrenit" i formuar nė gjashtėmujorin e dytė tė vitit 1949. Ky proces gjyqėsor mbahet nė Prishtinė nėn kryesimin e gjyqtarit Shukri Begiq nga Pazari i Ri. Me kėtė rast denohen: Shaban Derguti dhe Mustafė Nixha me nga 20 vjet burg tė rėndė, Shaban Mazreku dhe Hafez Jakupi poashtu me nga 20 vjet burg tė rėndė, Bitėr Dehalla, Tomė Mjeda dhe Zekė Bajraktari me nga 17 vjet burg tė rėndė, Nezir Hoti me 15 vjet burg tė rėndė dhe Ismet Dehiri me 3 vjet burg tė rėndė.- Nė grupin e dytė tė LNDSH-sė ”Lidhja e Prizrenit” denohen: Arif Hoxha me 12 vjet burg tė rėndė, ndėrsa me nga 3 vjet burg tė rėndė denohen:Zeki Ahmeti, Isuf Dellova, Islam Fisheri, Zenel Kabashi, Gjokė Spaqi, Ibrahim Gashi, Ramiz Rexhepi dhe Shahide Kabashi, Shemsedin Gashi, Rexhep Hoti, Malush Duraku, Halim Voci , Bajram Dehiri, Mustafė Derguti, Maliq Gashi e shumė tė tjerė. (9)- Nė 6 muajt e parė tė vitit 1950, pėr sabotim tė mbledhjes sė rekuizitave "Otkupit" dhe me akuzėn si bashkėpunėtorė tė Sigurimit shqiptar, nė Prishtinė dhe Prizren dėnohen: Rizan Bajram Xhoxhaj, nga Vėrmica e Prizrenit, Sefer Tafil Elezkurtaj dhe Ibish Avdi Rizanaj nga fshati Zhur, Xhafer Selmani (Vėrmicė), Hajdar Bytyqi (Piranė), Nazif Hoti (Krushė e Madhe - i ati i Mr.Ukshin Hotit), Hamit Nuredini, Sali Mehmeti, Haki Malushi, Xheladin Gashi, Vesel Gashi, Avdyl Kryeziu, Ali Kryeziu, Zenun Kryeziu, Mahmut Abazi, Isa Dina, Qamil Qollaku, Xhafer Idrizi, Afil Afezi, Enver Beluli, Gani, Avni e Naim Zajmi, Muhedin Hadri, Halit Qollaku, Bije Vokshi, Lutfi Spahiu dhe Arif Randobrava. (10)- Po atė vit nė Prishtinė burgoset dhe dėnohet grupi i dytė i Drenicės i pėrbėrė prej 11 anėtarėsh tė LNDSH, si: Ibrahim Tahiri, Hysen Hyseni, Sylė Mulliqi, Osman Beqiri me nga 10 vjet burg tė rėndė, Smajl Ferizi dhe Milazim Hyseni me nga 7 vjet burg tė rėndė, Hajredin Sadiku, Nebi Nuredini dhe Fetah Bogiqi me nga 5 vjet burg tė rėndė, Rashid Obria dhe Hamit Hoda me 15 vjet burg tė rėndė (ky i fundit nė burg u zbulua se ishte nė shėrbim tė UDB dhe u bojkotua plotėsisht nga anėtarėt e LNDSH-s).- Asokohe u dėnua edhe Hasan Rema nga Gjakova, me 17 vjet burg tė rėndė (z.Rema kishte qėndruar 3 vjet i arratisur nė Shqipėri dhe pastaj Sigurimi shqiptar e kapi dhe ia dorėzoi UDB-sė nė Kosovė!!)- Nė vitin 1950 nė Gjyqin e Qarkut nė Pejė dėnohet edhe grupi prej 9 vetash i LNDSH-s: Sylė Mehmeti i Rugovės, Sali Kelmendi i Ruhotit, Ali Fetahu i Veriqit, Bekė Tafili i Ruhotit, Ramė Bislimi i Nabėrxhanit, Gani Kastrati i Pejės, Salih Hasani dhe Sylė Shala nga Peja, Fatmir Goranci i Gjakovės dhe Ramė Isufi i Lubeniqit... Kėtė vit u dėnuan edhe: Sami Peja, Ibrahim Berisha, Musa Gjuka, Faik Basha, Qazim e Enver Berisha e shumė tė tjerė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Golgota shqiptare nė kohėn e Tito-Rankoviqit!   Sun May 04, 2008 2:11 pm

- Nė vitin 1951 nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė u dėnuan 11 anėtarė tė LNDSH-s nga Mitrovica (tė arrestuar nė shtator 1950). Ky grup pėrbėhej nga: Bejtulla Sahiti nga Gushefci, Hajrullah Halili nga Doberlluka, Sinan Alija nga Broboniqi, Imer Ajeti nga Koshtova, Avdyl Haliti nga Rahova, Shefqet Kamberi nga Broboniqi, Zejnullah Mehmeti nga fshati Lip, Zejnel Shabani nga Mikushnica, Hajzer Ferizi nga Qabra, Zeqir Rashidi-Rashica nga fshati Studime dhe Bislim Fazliu nga Vidishiqi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Golgota shqiptare nė kohėn e Tito-Rankoviqit!   Sun May 04, 2008 2:11 pm

- Gjatė vitit 1952 nė Gjyqin e Qarkut nė Prishtinė dėnohet grupi i tretė i LNDSH-s nga Drenica, si: Qazim Zogu, Hamdi Gruda, Bajram Dervishi, Abdullah Cakiqi, Isuf Cakiqi, Jakup Biēinca, Smajl Hoxha, Shaqir Hoxha, Idriz Obrija dhe Milazim Gradica (11).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Golgota shqiptare nė kohėn e Tito-Rankoviqit!   Sun May 04, 2008 2:11 pm

- Nė vitet 1949-1953 nė Kosovė dhe nė viset tjera shqiptare u dėnuan mė qindra vite burgim edhe shumė veprimtarė tė tjerė (nė grupe dhe veē e veē) si: Ramiz Osmani, Shefki Osmani, Nuhi dhe Musli Osmani, Zylfi Musliu, pastaj Hamdi Gashi, Ramadan Rexha, Raif Halimi-Cėrnica, Xhemil Fluku, Mark Gashi, Ramė Sejdia, Rexhep Dajkoci, Bajram Alija, Rexhep Presheva, Ali Aliu - Presheva, Adem Elshani, Fazli Bega, Kadri Halimi (etnolog), Qamil Luzha, Rexhep Balidemaj (ushtarak nga Martinaj i Gusisė), Mulla Zekė Berdynaj, Omer Qerkezi, Rexhep Rifati, Brahim Gashi, Haxhi Sylejmani, Bajram Zuka, Xhemė Lah Gashi... e qindra tė tjerė (12) dhe pėr ndriquar veprimtarinė e tyre kombėtare kėrkohet njė studim i veēantė.- Po nė vitin 1953 burgoset dhe (sipas aktakuzes K.nr 76/53), denohet grupi i anėtarėve tė LNDSH-sė nga Llapi: Sabit Kapiti-profesor i Gjimnazit nė Besianė (ish-Podujevė), Ibrahim Demolli, Xhafer Meta, Nexhmi Sejdiu, Fetah Babatinca, Jusuf Humolli, Shaban Zhjeqi, Shaban Shala, Nuhi Gashi dhe Isuf Ismaili. Atdhetari Shaban Shala mbytet nga torturat e UDB-sė. (13)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Golgota shqiptare nė kohėn e Tito-Rankoviqit!   Sun May 04, 2008 2:12 pm

- Gjatė Aksionit famkeq pėr mbledhjen e armėve(1955/1956),nė Prizren u organizua njė proces gjyqėsor, kundėr Njazi Malokut etj. Nė fakt Procesit tė Prizrenit i parapriu njė proces tjetėr politik (korrik 1955) i ashtuquajtur "grupi i shehėlerėve" prej 14 vetėsh, tė cilėt qenė akuzuar pėr lidhje me Komitetin Shqiptar nė Romė dhe pėr bashkėpunim me Sigurimin shqiptarė. Nė kėtė proces qenė pėrfshirė: Sheh Myhedini, sheh Rama, sheh Hasani (i cili nė rrethana enigmatike vdes), Qazim Gojani, Hysen Prushi, Din Zhubi, Bekė Haxhija, Hajredin Vuēiterna, Muhedin Miftari, Dėrgut Ekremi, Sinan Dėrguti, Qazim Miftari etj.Nė procesin e Prizrenit, nė saje tė aktakuzės sė pėrpiluar nga prokurori Publik Radoslav Cerovēanin, tė mbėshtetur tėrėsisht nė montimin e "fakteve" nga UDB-a, mė 12-19 korrik 1956 (nė fshehtėsi nga opinioni) u mbajt procesi gjyqėsor nė Gjykatėn e Qarkut nė Prizren, dhe me kėtė rat u denuan: Njazi Maloku me 12 vjet burg tė rėndė; Sedat Dida u dėnua me 5 vjet burg tė rėndė; Shani Hoxha me 4 vjet burg tė rėndė; Demush Cahani me 5 vjet burg tė rėndė; Ibrahim Moni me 3 vjet burg tė rėndė; Rexhep Muhadri me 2 vjet burg tė rėndė; Hasan Bajrami me 2 vjet burg tė rėndė; Muhamet Emini me nga 2 vjet burg tė rėndė dhe Sali Mehmeti (Meta) me 9 muaj burg tė rėndė. (14)- Pėr aktivitete patriotike, kundėr regjimit titist, nė vitin 1955 nė Tetovė dėnohet mėsuesi Mehmet Gega, Muharrem Jusufi dhe Abdulla Kalishta me nga 10 vjet burgtė rėndė. Nė vitin 1956 me burgime tė rėnda dėnohen disa intelektualė tjerė nga Tetova dhe Gostivari.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Golgota shqiptare nė kohėn e Tito-Rankoviqit!   Sun May 04, 2008 2:12 pm

- Mė 1957 denohen edhe 8 anėtarė tė LNDSH-sė nė Prishtinė: Rexhep Latif Abdullahu, Qemal Novokazi, Shemsi Perani, Rexhep Parteshi, Ibrahim Galimuna, Islam Mumxhiu,Vehbi Ruva dhe Kadėr Deva. Tė gjithė kėta denohen me burg nė kohėzgjatje prej 2-12 vjet burg tė rėndė me pėrjashtim tė Islam Mumxhiut, i cili lirohet.- Po kėtė vit burgoset dhe dėnohet grupi i dytė 9 anėtarėsh nga Prishtina: Nusret Novokazi, Rashid Krasniqi, Osman Krasniqi, Emina Krasniqi, Nikė Kajtazi, Ibrahim Binaku, Fehmi Henci, Neki Shehu dhe Mazllum Novokazi.- Nė vazhdėn e ndjekjeve tė atdhetarėve tė LNDSH-sė, nė Shkup burgoset dhe denohet grupi 14 anėtarėsh nga Tetova, Gostivari, Dibra e Ohri: Raif Malaziu, Sherafedin Agai, Adnan Agai, Abaz Dukagjini, Burhan Pasholli, Abdurrahman Taravari, Remzi Pustina, Eshref Hoxha, Naxhi Purde, Abdylaziz Taravari, Mevaip Purde, Rifat Palloshi, Hadi Imami dhe Zeqir Lisi (15).Nė vitin 1957, pas aksionit tė armėve, kur u intensifikua numri i tė shpėrngulurve shqiptarė, Metush Krasniqi si udhėheqės i organizatės "Partia Revolucionare pėr Bashkimin e Tokave Shqiptare me Shtetin Amė" sė bashku me veprimtarėt tjerė tė kėsaj organizate, pėrmes veprimeve konkrete, shpėrndarjes sė trakteve dhe bisedave tė drejtpėrdrejta me qindra familje shqiptare, arritėn tė ndalojnė shpėrnguljen nga trojet e tyre stėrgjyshore. Nė fund tė vitit 1958, UDB-a i bjen nė gjurmė aktivitetit tė ksėaj organizate dhe me kėtė rast arretohet Metush Krasniqi me disa bashkėveprimtarė tė vetė. Pas katėr muaj hetimesh, prej 1-7 mars 1959 nė Gjykatėn e Qarkut nė Gjilan u mbajt gjykimi i 6 anėtarėve tė "Partisė Revolucionare...". Trupin gjykues e pėrbėnin: Ratomir Patėrnogiq-kryetar, Mustafa Hoxha-gjykatės, Vehbi Mehmeti, Sejfė Sherifi e Tuna Tomiqi - anėtarė, ndėrsa aktakuzėn e pėrfaqėsonte Tahir Ibrani - prokuror i Gjyqit tė Qarkut nė Gjilan. Nė bazė tė "provave" tė nxjerra gjatė hetuesisė dhe akuzave tė prokurorit Tahir Ibrani, mė 7 mars 1959, trupi gjykues i tė pestėve, nė "emėr tė popullit" dėnoi: Metush Krasniqin, me 18 vet burg tė rėndė; Mark Gashin e Sejdi Kryeziun me nga 10 vjet burgim tė rėndė; Mehmet Nuredin Dermakun me 2 vjet burg tė rėndė; Qemajl Kallabėn e Mehmet Ajetin me nga njė vit e gjysmė burg tė rėndė. (Aktgjykimi K.nr.19/59, 7 mars 1959) (16)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Golgota shqiptare nė kohėn e Tito-Rankoviqit!   Sun May 04, 2008 2:12 pm

- Mė 20 shkurt 1958, Gjykata e Qarkut nė Pejė, me trupin gjykues Iso Omeragiq, kryetar i Gjykatės sė Rrethit nė Pejė, nga gjyqtarėt porotė: Pavle Armush, Mirko Spasiq e Shaqir Zogaj, dhe procesmbajtėse Stojana Vukoviq, nėnpunėse e kėsaj gjykate, nė bazė tė aktakuzės KTO nr.95/57, nė “emėr tė popullit” i denoi: Muhamed Brovinėn me 12 vjet burg tė rėndė, Adem Krasniqin me 7 vjet burg tė rėndė, Gjon Shtufajn me 7 vjet burg tė rėndė, Besnik Kocin me 9 vjet burg tė rėndė dhe Hidė Dobrunėn me 5 vjet burg tė rėndė. (Aktgjykimi K.nr. 149/57) ( 17)- Mė 19 nėntor 1958 pėr herė tė parė UDB-a e burgos atdhetarin Adem Demaēi me arsyetimin, se ka“ vepruar armiqėsisht kundėr rregullimit shtetėror dhe shoqėror tė RFPJ-sė, dhe se ėshtė angazhuar pėr shkėputjen e territorit tė Kosovės dhe bashkimit tė saj me Shqipėrinė.” Aktakuza ėshtė pėrgatitur nga udbashėt: M.Mihajlloviq, Mom(o)ēillo Ēanoviq, Vojisllav Mihajlloviq me dėshmitė e dėshmitarėve shqiptarė: Fahredin Gunga, Din Mehmeti, Ali Aliu, Zekereia Cana etj(1, ndėrsa ėshtė realizuar nga prokurori Radovan Bullajiq dhe zėvendėsprokurori Mirosllav Llazareviq. Dhe nė bazė tė aktakuzės PPQ nr.14/59 19.02.1959, nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė nga trupi gjykues Dragutin Kallugjeroviq dhe gjykatėsit porotė: Mehmed Kalaveshi, Riza Voca dhe Qazim Bajgora., mė 17 mars 1959 u mbajt procesi gjyqėsor kundėr Adem Demaēit, i cili sipas nenit 117 paragrafi 1 i LP dhe sipas nenit 16, paragrafi 1 i LP, nė “emėr tė popullit” ju shqiptua denimi nė kohėzgjatje prej 5 vjetėsh burgim tė rėndė. (19)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Golgota shqiptare nė kohėn e Tito-Rankoviqit!   Sun May 04, 2008 2:13 pm

- Nė shkurt 1959, sipas aktakuzės K.nr.29/59 tė datės 19.02.1959, nė Gjykatėn e Qarkut nė Prizren gjykohen: Aziz Spahiu, Hasan Berisha, Reshat Hadri dhe Durak Pasuli. (20)- Nė vitet 50-ta nė Kosovė dhe nė viset tjera etnike, vepronin edhe disa grupime ilegale politike, sipas programit tė LNDSH-sė, e kėto ishin:1. “Vatra Kosovare Nacional-Demokratike Shqiptare” (VKNDSH);

2. “Grupi Demokratik Shqipar Kosova” (GDSHK);

3. “Grupi Shqiptar Revolucionar i Maqedonisė” (GSHRM);

4. “Grupi Demokrat-Indepedent Shqiptar i Kosovės” (GDISHK);

5. Grupi - “Veteranėt e Luftės Shqiptare - Rezistenca Malėsore (GVLSHRM);

6. ”Shoqėia Demokratike Shqiptare/IsmaIl Qemali/(SHDSH- "I.Q");

7. Lidhja e Vardarit - Besa Demokratike Shqiptare (LV-BDSH) dhe

8. Lidhja Shqiptare e Sharrit (LSHSH) (21)Nė verėn e vitit 1960 zbulohet grupi i LNDSH-s "Votra Kosovare Nacional-Demokratike Shqiptare" i drejtuar nga Shahin Voca nga Shala e Bajgorės. Kjo organizatė u themelua me 6 gusht 1952, ku aktivitetin e vet fillimisht e zhvilloi nė Gjimnazin e Mitrovicės dhe nė shkollėn e Stantėrgut, pėr t“u shtri brenda njė kohe nė Prishtinė, Besianė (ish-Podujevė), Gjilan, Prizren, Shkup e Tetovė, Pejė, Burim (ish-Istog) etj. Brenda 8 vitesh “VK-NDSH-ja” nė gjiun e vet organizoi 387 anėtarė besnik. Me rastin e zbulimit nga UDB-a arrestohen dhe dėnohen 21 anėtarė, prej tyre 4 veta denohen nė Gjyqin ushtarak tė Zagrebit. (22)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Golgota shqiptare nė kohėn e Tito-Rankoviqit!   Sun May 04, 2008 2:13 pm

Gjykata e Qarkut nė Prishtinė dhe ajo nė Prizren i dėnuan “ nė emėr tė popullit” 17 anėtarė tė kėtij grupi si: Ragip Sadikun, Bajram Gashin, Hasan Rexhėn, Bislim Fazliun, Muharrem Hysenin, Luz Pacollin, Nuhi Pretenin, Bilall Ramėn, Hilmi Badallajn, Ali Isufin, Rraman Jasharin, Ramė Dibranin, Niman Shalėn, Sinan Sinanin, Musli Rexhepin, Ibrahim Metajn dhe Niman Kajtazin. Ndėrkaq nė Zagreb mė 25.02.1961 nė bazė tė Aktgjykimit nr.IK 21/60, gjyqi ushtarak i denon: Emin Fazliun me 8 vjet burg tė rėndė, Baki Dullovin me 2 vjet e 6 muaj, Mehmet Trepēėn me 2 vjet dhe Hilmi Ajvazin me 9 muaj burg tė rėndė. (23)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Golgota shqiptare nė kohėn e Tito-Rankoviqit!   Sun May 04, 2008 2:13 pm

Nė vazhdimėsinė e organizimeve politike ilegale dhe tė qėndresės shqiptare pėrgjithėsisht, nė fillim tė viteve tė 60-ta u organizuan tre intelektualė tė asaj kohe: Kadri Halimi, Ali Aliu dhe Ramadan Hoxha, tė cilėt nė vitin 1952 dhe 1954 veē kishin pėrjetuar vuajtjet nė Goli Otok dhe nė kazamatet tjera jugosllave. Kėta tre atdhetarė duke e ndjerė nė shpirt pėrditshmėrinė e vuajtjeve qė i bėheshin shqitparėve jashtė kufijve tė Shqipėrisė londineze, nuk deshėn tė rrinin duarkryq, kėshtuqė nė maj tė vitit 1960, pas njė sėrė takimesh vendosėn ta themelojnė njė organizatė ilegale, tė cilėn pas shtrirjes nė terren, pėrkohėsisht (deri nė mbajtjen e Konferencės sė Pėrgjithshme) e quajtėn - "Komiteti Revolucionar pėr Bashkimin e Tojeve Shqiptare nė Jugosllavi - me Shqipėrinė" (KRBTSHJSH) (24)Kjo organizatė pas konsolidimit tė radhėve tė saj dhe pėrgatitjeve pėr aksione tė ndryshme nė janar 1961, UDB-a pėrmes informatorėve shqiptarė i zbulon dhe i arreston disa pjestarė tė organizatės. Arrestimet e pjesėtarėve tė kėsaj organizate filluan mė 25 janar 1961 nė Gjilan, nė Preshevė, nė Ferizaj, nė Prishtinė e nė Shkup. Pėr t'iu shmangur arrestimeve dy drejtues tė organizatės: Ali Aliu dhe Ramadan Hoxha pėr mės shumė se dy muaj kaluan nė ilegalitet, duke u strehuar nė baza tė shumta nė fshatrat e Lipjanit, Shtimjes, Suharekės, Gjilanit, tė Preshevės e tė Karadakut. Mirėpo nė fillim tė prillit 1961 nė rrethana tradhtie, Aliu Aliu dhe Ramadan Hoxha arrestohen nė fshtain Maxherė tė Karadakut dhe mė 2 prill sillen nė Burgun e Prishtinės. Nga kjo organizatė UDB-a burgosi 32 anėtarė tė saj dhe qindra shqiptarė tė tjerė mori nė pyetje dhe i keqtrajtoi brutalisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P


Female
Numri i postimeve: 9104
Age: 105
Vendi: Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi: Bum - Bum bum !
Registration date: 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Golgota shqiptare nė kohėn e Tito-Rankoviqit!   Sun May 04, 2008 2:14 pm

Pas kryerjes sė hetimeve tė tė arrestuarit u dėnuan nė gjyqet e qarkut nė Prishtinė, nė Gjilan dhe nė Vranjė tė Serbisė. Nė Prishtinė, ku gjykimi u mbajt nga 14-19.IX.1961 - kryetar i trupit gjykues qe Tahir Ibrani, ndėrsa prokuror Ramo Vodopiq, mysliman nga Mali i Zi. Gjykimi u mbajt, mu ato ditė kur nė Beograd zhvillonte punimet Konferenca Themeluese e shteteve tė painkuadruara. Nė kėto gjykime u dėnuan: Kadri Salimi -7 vjet e 6 muaj burg tė rėndė, Ali Aliu - 8 vjet, Ramadan Hoxha- 8 vjet, ndėrsa prej 1-5 vjet burg tė rėndė u denuan: Hasan Dumani, Zenel Hajrizi, Beqė Heta, Hyrije Hana, sheh Tefik Mustafa, Zeqir Hajrizi, Banush Ademi, Enver Tali, mulla Nuredin Xhemajli, Sadri Imeri, Nuredin Aliu, Haki Agushi, Ali Xhelili, Amir Gashi, Mafak Ahmeti, Ramiz Ahmet-Cernica (delegat i Konferencės sė Prizrenit-1945, ku kundėrshtoi me ngulm ripushtimin e Kosovės nga Serbia-vėrejtja ime), Ilmi Ferizi, Favzi Aliu, Selman Hasani, Ramadan Rexha (ish i burgosur-vėrejtja jonė), Tefik Haxhiu, Jahi Ajeti, Hetem Ajdini, Asllan Marevci, Jetish Depca, Miftar Mustafa, Sabri Marevci, Bajram Kokolari dhe Zahir Sakipi. (25)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Golgota shqiptare nė kohėn e Tito-Rankoviqit!
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar ::  :: -
Kėrce tek: