Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Share | 
 

 Specialitete shqiptare nga Kosova

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AutoriMesazh
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve: 542
Registration date: 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Sep 20, 2007 6:06 pm

CORBE DIBRE -
Se pari marim koci te lopes dhe i zime mire mire,mandje i hjekim ato dhe e kullojme langune,mandej ne lange fusim kryp,vegete dhe melmes te ndryshme simbas deshires,i fusim oriz nja 2 ose tre gota dhe nje koke qep te qeruar por e shtim krejte jo te grimcume,dhe e lam mu zi dri sa te mtrashet orizi e mandej e hjekim qepen dhe ne fund i shtim te lyen dhe limontose simbase deshires,ne te serviruar ne pajte munde te vendose biber te zi dhe pak magdonose
JU BEFT MIRE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve: 542
Registration date: 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Sep 25, 2007 10:51 pm

BAKLLAV
Se pari marim 3 veze dhe 5luge sheqer perzihen dhe ju shtohen 3lug miell e 6lug arra te bluara dhe pak peciv dhe mandej ky brum piqet.
-Marim 1kg peta te bakllaves: i rendisim 8kore nje nga nje duke i sterpikur secilen me margain nga pak,{1/2 margarin te shkrire}
pas kesaj ja qet brumin e pejkur me pare,pasaj perseri renditim 8kore nje nga nje duke i sterpikur me margarin.E mandej ja qesim fillin te cilin e pergatisim ne kete meyre:250gr arra te grimcuara,3-4lug qumeshet,3-4lug sheqer mandej korren e dy limonave e bejme rendedhe 1veze te cilat i perziejm-ffillin e pergatitur ja qesim permbi kore,pastaj permbi kete i qesim perseri 8oere bakllav duke e sterpikur secilen me margarin,e ne fund e presim ne katrore dhe i ja qesim margarinin e shkrire qe ka mbetur dhe epjekim ngadal ngadal nje ore.SHERBETI:1kg sheqer,1l uje,2qese vanili,1lmon rende te bere koren.Por kujdes duhet bakllava e nxhte te jet dhe sherbetin e nxeht ja qet.
JU BEFT MIR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve: 542
Registration date: 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Sep 25, 2007 11:16 pm

Embėlsir
-6 veze
-6lug sheqer
-8lug miell
-2lug griz
-pk peciv(nj lug te vogel)
SHERBETI
-1L QUMESHT
Se pari vezet dhe sheqeri perzihen mire me mikser,mandej ja qesim miellin,grizin dhe pecivon dhe ne fund perseri masen e perzim me mikser dhe kjo piqet.
NE nderkohe qumshtin e vlojme dhe e lem qe te ftohet.
MBASI TE PIQET MABELSIRA E NZJERIM DHE E PRESIM NE KATROR DHE PERMBI JA QESIM SHERBETIN {QUMSHTIN }E FTOHT.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lea_uk
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Female
Numri i postimeve: 136
Registration date: 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Oct 02, 2007 6:23 pm

Sarmet:
Ju lutem me trego dikush se si i pergadisni?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve: 542
Registration date: 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Wed Oct 17, 2007 8:02 pm

Leu_uk pershendetje njeherit,sarmat mundesh ti beshe me gjethe rrushi ose gjethe lakre mavret nga deshira se si i don,dhe ate ne dy menyra:

-500gr mish te bluar
-100gr oriz ose (dy gota uji oris)
-1 qep
- kryp.veget,biber te kuq,biber te zi dhe melemsa te ndryshme simbas deshires se cka doni.
Ne nje tenxhere se pari e nxehim vajin dhe ja qet qepen e fergon deri sa te zbutet pak te mer ngjyre kafe(por pak jo me djeg),mandej e fusim mishin e bluar e frgon nja 5min,nderko e lan mir e mir orizin dhe e fut ne tenxhere me melmesat tjera,te gjitha se bashku i len nja 10min te fergohen mire e mire.Mandej e mer gjethin e rrushit ose te lakres mavresisht cka keni pse momentin dhe i mbeshtjellni,ku sarmat mund ti rrenditim ne tepsei dhe ju vehte pak uje ne fure shtihen mu pjek 20ose 25min.Ose i rrenditinm ne tenxhere e i fusim nje ose dy gota uje(mavret nga deshira sa duam te jet e lengshme gjella) dhe i lam te xihen 20ose25min.
Lra shpresoj se do ti pergatisish shum me mire se une.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Riki30
Admin
Admin


Male
Numri i postimeve: 2358
Age: 40
Vendi: Prishtine
Registration date: 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Wed Oct 17, 2007 8:11 pm

Dibrane na ftoni edhe ti edhe Lea ne ju tregojm cilla i ben me mire
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar


Numri i postimeve: 5729
Vendi: Zvicėr
Profesioni/Hobi: no money no honey
Registration date: 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Wed Oct 17, 2007 8:16 pm

Kush na thote si gatuhet Bureku..?

nga brumi deri ne perfundim ne tavolin..

flm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin


Male
Numri i postimeve: 2358
Age: 40
Vendi: Prishtine
Registration date: 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Wed Oct 17, 2007 8:31 pm

Byrek me mish :
Pėrgatisim nė fillim brumin duke pėrzier miellin me kripėn dhe ujin
(fillojmė me ½ gote ujė). Pasi tė kemi rrahur brumin derisa tė bėhet
elastik e ndajmė nė topa tė vogla sa njė mandarinė. I lemė tė pushojnė
duke i mbuluar me njė pecetė dhe vendosim vajin tė nxehet nė njė
tigan, i shtojmė qepėt e grira dhe mishin e grirė. Pasi mishi tė ketė
ndryshuar ngyrė dhe qepėt tė jenė zbutur i shtojmė domatet e grira.
I hedhim kripė dhe piper dhe i lemė mėnjanė. Fillojmė tė hapim topat e
brumit: duke vendosur nė fillim pak niseshte poshtė dhe pak sipėr dhe i
hapim me ndihmėn e njė okklai derisa peta tė bėhet shumė e hollė,
gati trasparente. Peta duhet tė jetė 2-3 cm mė e madhe se tepsia.
E lyejmė tespinė me pak vaj dhe shtrojmė sipėr petėn. Tė njėjtėn gjė e
bėjmė edhe me 4-5 topat e tjerė tė brumit. Pasi tė kemi shtruar edhe
petėn e 5 ose tė 6 i hedhim gjysmėn e kompostos, mund ti hedhim
gjithė komposton, por nė kėtė rast duhet tė hapim gjysmėn e petave.
Pasi tė kemi mbaruar mbyllim bordet dhe hedhim vaj dhe pak gjalp
mbi sipėrfaqen e byrekut. E vendosim tepsinė tė piqet nė furrė nė
temperaturėn 220°C.

Pėrberja
1 kg miell i bardhė, ½ kg mish i grirė, 200 gr domate, 200 gr qepė,
vaj, kripė, niseshte, 30 – 40 gr gjalp, piper i zi.

Beton ta gjeta te gatshem se sdi me bo veq me honger
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve: 542
Registration date: 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Oct 18, 2007 12:49 am

Riki me gjithe qejf ju kisha thirur gjithe stafin jeni te mirseardhur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve: 542
Registration date: 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Oct 18, 2007 12:59 am

QOFTE ME KUNGULL TE BARDH
-1 kungull te bardh
-1 karrot
-1 tub magdanoz
-3 qep
-3 lug miell
-2ose 3 vez
-kryp,e sod bikarbone (nje lug te cait)
Se pari kungullin e cerojme dhe e presim imet si karroten e magdanozin,ku te gjithe masen e perziejm mire e mire,ne derkohe ne nje tenxhere me te fell e nxejme vojin mire,pastaj nga masa e mer me lug-lug i cet ne vaj ato fryhen dhe i kthen permys deri sa te pezhiten mire.mos pritoni porvoni beni te shishme jan majft.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve: 542
Registration date: 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Oct 18, 2007 1:10 am

Embelsir me keksa
-500gr keksa
-1lt qumesht
-5 te kuqe te veze
-5 lug nisheste ose gustin
-1 puding vanill
-3 ose 5lug sheqer(mvares sa doni tju behet e ambel embelsira)

Ne nje liter qumsht i qesim vezet,nishesten,pudingun,sheqerin dhe te gjitha i ziejm si puding deri sa te trashet filli.
Mandej ne nje tepsi rendisim ne rend piskota nje rend nga filli i pergatitur dhe ne fund me shllag bejme,per dekorim munde dhe cokollad te grimcuar e zhele bombone te vendohet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve: 8740
Registration date: 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Oct 18, 2007 1:04 pm

uuuuuuuuuhu,dibrane te lumbshin duart,jam ne pune dhe se qe mu shtua apetiti,specialitet qe tebene per te e deshiruar,ta marrim se eshijuam,por mundesisht shkruani keto specialitete sa me shume,ndoshta marrim ndonje kopje prej tyre

pershendetje,dhe gjithe te mirat
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Riki30
Admin
Admin


Male
Numri i postimeve: 2358
Age: 40
Vendi: Prishtine
Registration date: 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Oct 18, 2007 1:07 pm

dibranja shkruajti:
Riki me gjithe qejf ju kisha thirur gjithe stafin jeni te mirseardhur

Faleminderit Dibrane me shum ka vlere fjala se ushqimi faleminderit per ftesen dhe ju jeni te mireseardhur kur te doni me gjith qeif ju presim mos disha me pregadit buke kryp e zemer kemi kaloni mire ju pershendes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sy kaltri
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve: 1972
Registration date: 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Oct 18, 2007 10:52 pm

Tradita e Shqipėtarit Pasuli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin


Female
Numri i postimeve: 4833
Age: 29
Vendi: Jashtokėsore!
Registration date: 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Fri Oct 19, 2007 11:23 pm

Byrek me domate dhe salmon
Pėrbėrėsit pėr katėr persona:

200 gr brum
500 gr domate tė prera
120 gr salmon me vaj
njė tufė majdanozi
pak kripė
Koha 30 min

Pėrgatitja: Lajini domatet dhe pritni nė feta pėr sė gjati, duke hequr pjesėt e panevojshme. Kriposini lehtė dhe vendosini nė njė kullesė pėr tė humbur ujin. Hapeni brumin nė njė tavė furre tė mbuluar me letėr zjarrduruese. Shponi pjesėn e poshtme me pirun dhe vendoseni nė frigorifer pėr 30 minuta. Mbulojeni pastaj me domate duke lėnė anėve njė bordurė prej 1,5 cm. Transferojeni nė furrė tė nxehur mė parė me temperaturė 220 gradė dhe lėreni vetėm pėr 10minuta. Ulni temperaturėn nė 200 gradė dhe vazhdoni ta piqni pėr 20 minuta tė tjera, derisa brumi tė vijė mirė dhe domatet tė jenė pjekur. Nxirreni nga furra dhe vendosni nė qendėr filetot e salmonit. Mbuloni sipėrfaqen me fletėt e borzilokut dhe majdanozit dhe lėreni tė ftohet para se ta shėrbeni.
Edituar pėr herė tė fundit nga nė Tue Nov 06, 2007 2:48 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
 
Specialitete shqiptare nga Kosova
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 8Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar ::  :: -
Kėrce tek: