Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Share | 
 

 Inteligjenca e lindur apo e fituar gjate jetes..!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next
AutoriMesazh
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar


Numri i postimeve: 5729
Vendi: Zvicėr
Profesioni/Hobi: no money no honey
Registration date: 10/09/2007

MesazhTitulli: Inteligjenca e lindur apo e fituar gjate jetes..!   Tue Sep 11, 2007 6:26 pmN'ga disa qe jane shume te kemgulure pekufizoin q'eshte e lindure bashke me njeriun.

Per disa t'tjer thone se bazohet n'eksperiencen e njeriut.!

C'fare mendoni ju..?


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Tue Oct 23, 2007 7:45 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Granit
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve: 34
Vendi: Milano Italy
Profesioni/Hobi: jam ai q'jam.
Registration date: 03/09/2007

MesazhTitulli: Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar gjate jetes..!   Tue Sep 11, 2007 7:20 pm

Teme shume e mire me pelqeu
Une mendoi se intelegjenca eshte e lindur,e ajo qe e fitoim gjate rrugetimit ne autostraden tone te jetes se njerzimit eshte dituria.!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve: 2694
Vendi: Zurich
Registration date: 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar gjate jetes..!   Wed Sep 12, 2007 12:11 pm

Une mendoj se intelegjenca fitohet nuk lindte por mvaret shumrrethi ku je rritur dhe familja dhe shoqerija prandaj them qe intelegjenca fitohet .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar


Numri i postimeve: 5729
Vendi: Zvicėr
Profesioni/Hobi: no money no honey
Registration date: 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar gjate jetes..!   Wed Sep 12, 2007 12:49 pm

Anna
Une mendoj se tek te gjithe trurri u peshone nj'lloj,pore menira se si funksionon n'drishone shume.Do te thote sipas rjedhjeve te ambientit,mendoje se ē'do njeri ka nje ''dituri'' te persosure per t'ju pershtature nje ambienti te caktuar,kure inteligjenca eshte nje vecori qe fiton me kalimin e viteve.
Mendoj se edhe familja ka te beje ne mbrendesi te intelegjences..gjaku etj etj..

..by Beton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve: 2694
Vendi: Zurich
Registration date: 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar gjate jetes..!   Wed Sep 12, 2007 12:56 pm

Nji shembull qe kam lexue dy binjak te nji geni dhe o moren i derguen ne rreth t e ndryshem njerin ne rrethin intelekual dhe me nji mirenje te mire jetese tjetrin ne nji rreth te pa zhvilluar dhe me nji jetes sa per te mbetur gjall keta dy binjak po rriten por ky qe ishte ne rrethin e intelektualve dhe kishte mirqenjen e mire si te ushqyerit edhe familja ku jtote ishte intelktuale u be shum me i zgjuar se aj qe ishte ne nji rreth te pa zhvilluar sidomos ka te bej rrethi shoqeror shum se me ke rrin dhe rritesh ,por u muer si eksipiment edhe dy lule njera u mboll ne nji ambitent te pandriquar dhe me ushqimin jo te mire dhe vaditje tjetra po enjejta por ushqimi plehrosja dhe uji i mungonin do te thot qe kjo e para u zhvillua shum me shum sikur te ishin dy lule te kunderta keto kam lexuar ne nji shkrim qe intelegjenca fitohet sepse njerzit lindin te gjithe si bebe nji lloj me nji zhvillim te barabart por me kosh behen ndyrshimet .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve: 2427
Age: 22
Vendi: Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi: Student
Registration date: 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar gjate jetes..!   Wed Sep 12, 2007 9:00 pm

Urime per temen Beton

Per mendimin tim intelegjenca fitohet, sepse njeriu i posalindur nuk ka njohuri per boten qe e rrethon d.m.th edhe niveli i intelegjences se tij eshte shume i ulet. Zhvillimi i intelegjences varet nga kushtet, menyra e jeteses, dhe nga pershtatja e personit me boten e jashtme.

Pershendetje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
mickonja
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Numri i postimeve: 141
Registration date: 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar gjate jetes..!   Thu Sep 13, 2007 9:47 am

Pershendetje beton.

Thuhet se te gjithe lindim te barabarte.
Ja pra qe une si besoj kesaj thenie sepse ka shume motive per te mos i besuar.
Por sdo ndalem ke kjo teme,ajo qe me ben te nendoj eshte se ne formimin e inteligjences kane te bejne shume faktore.
Dh e jam dakort me Annen qe sjell dhe shembuj por mo s harrojme qe dhe nje pjese sa do e padukshme te jete eshte dhe pjes a qe lind bashke me njeriun.
Vertet nje femije i porsalindur nuk eshte inteligjent por ama ka te trasheguar gene te cilat mun d ti zhvillohen me kalimin e kohes.
Dh e ke raste plot qe femije te rritur ne kushte te mjerushme jane me kalimin e viteve formojn e nje personalitet nje karakter te adhurushem.
Te pakten une kam ndeshur dhe femije qe su mungon gje per te qene femije inteligjente dhe femije q e mezi siguronin buken e gojes dhe po ti merrje dhe tu bej e nje testim si nga ana mesimore dhe inteligjente dilte qe femija i varfer ishte shume me inteligjent se ai i pasuri.
Normal qe dhe ambjenti ku rritesh nikon madje shume ka shuem gjera qe njeriu i meson dhe vetem duke i pare nga larg dhe ky eshte ai formim inteligjent qe te ve gjithmone ne levizje trurin dhe te ben te jesh aktiv per gjithcka.
Ajo qe dua te them eshte se hapsira qe na jep jeta ne per te zhilluar inteligjencen eshte e ndryshme.
Ketu ndihet ai dallim dhe fillon ajo percarje te cilen njeriu e vuan apo e gezon gjthe jeten.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar


Numri i postimeve: 5729
Vendi: Zvicėr
Profesioni/Hobi: no money no honey
Registration date: 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar gjate jetes..!   Fri Sep 14, 2007 12:34 am

Une mendoj se lindja ka te bej dicka,apo ka te beje gjaku..!
Si me thene, nese njerezit ku ben pjese jane te nje shkalle te larte.

Do te thote te marim shembull tek dy vllezer qe rriten bashke tek nje familj nje shoqeri dhe me pse kur rriten vren nje diference te madhe me njeri-tjetrin.?

Mendoje se ne munde te marrim dituri ne jet por intelegjenca eshte e formuar veēse duhet te jemi ne kerkim te saj..

made in Beton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
silvi
Anėtar
Anėtar


Numri i postimeve: 218
Registration date: 04/09/2007

MesazhTitulli: Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar gjate jetes..!   Fri Sep 14, 2007 7:56 pm

Inteligjenca eshte me teper e lindur,pra e trasheguar dhe me kalimin e kohes kompletohet dhe merr formen e vet... forme kjo e cila eshte ne varesi pastaj te ambjentit,shoqerise,familjes e te tjere faktore nga te cilat eshte i rrethuar individi...

Shprehja"e ka ne gen" flet shume dhe qarte ...

Nje individ i caktuar mundet qe shum mire t'i ket te gjitha kushtet e mjaftueshme per t'u bere nje njeri inteligjent me gjith perpjekjet e tij per t'ja arrirre ,dhe perseri mund te mos shkoje shume larg...
E ndersa dikush tjeter mundet qe edhe te mos i ket disa "privilegje"qe ju permendet me siper e perseri ja arrin t'ja dali per bukuri...

Pra inteligjenca eshte me teper e lindur ose me sakte e trasheguar e theksoj...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve: 1294
Vendi: Kosove e dashure
Registration date: 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar gjate jetes..!   Sat Sep 15, 2007 12:10 pm

Beton pergezime per temen

Mendimi ime eshte qe inteligjenca eshte e lindur,e nuk fitohet,ajo qe fitohet eshte dituri qe njeri e fiton me kalimin e kohes e ne baze te esperiances qe ben.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar


Numri i postimeve: 5729
Vendi: Zvicėr
Profesioni/Hobi: no money no honey
Registration date: 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar gjate jetes..!   Wed Sep 19, 2007 1:42 am

Zhvillimi i inteligjences gjate jetes:

Inteligjenca zhvillohet gjate jetes.Njeriu ne moshen 15-vjeēare nuk mund ashte nje lloi inteligjente sikurse kur ka qen tre apo katervjeēar.
Inteligjienca zhvillohet gradualishte,dhe siē ashte menduar deri vone,maksimumin e vete e m'brine ne perioden prej gjashtmedhete deri ne moshen njizet e pes vjeēare.Mbas kesaj periode intelegjenca bie,ne fillim ma ngadal,e ma vone ma shpajt.Mendohet se ne moshen pesedhete vjeēare intelegjenca ashte per nje vjet me e ulet se sa ka qene ne moshen njizet vjeēare,kurse ne moshen gjashtedhete vjeēare ashte mandej per dy vjet me e ulet se sa ka qene ne moshen njizet vjeēare.

Mirepo,kjo ramje e inteligjence ne moshen e shtyme nuk do te thote se ēdo njeri i ri asht me inteligjent se ēdo njeri i moēem,sepse ekzistoin shume ndryshime individuale ne shkallen e inteligjeces.
Njeriu shume inteligjen edhe ne moshen 80-vjeēare eshte ma inteligjent se sa nje 20-vjeēar inteligjent mesatar.Nuk zhvillohet por gjithnji bie,nuk do te thote se njezit ne moshe te shtyme nuk munde t'i kryejne disa pune me mire se te rijt.
Kete sukses njerzit ne moshe e mbrrijne jo vetem ne saje t'inteligjences,por edhe me disa cilesi te tjera te cilat i fitoin gjate jetes:ata jane sistematike ne pune,kritike,kane aftesi ma te madhe per gjeneralizim,sidomos kane ma teper pervoje dhe njeohin ma mire punen qe kryejne.

Prej hulumtimeve longutidinale ma se shumti permenden ato t'Ovenit W. Owens,1953 dhe te Bejlit e t'Odenit N.Beyley dhe H.Oden 1955.
Ovensi e ka mate inteligjencen e individeve ne moshen e tyre 18 dhe 30 vjeēare dhe ka vertetu se ne matjet e mavoneshme (ne moshen 30 vjeēare)jen fitu cuociente me te nalta t'inteligjences.
Bejli dhe Odeni ne hulumtimet e tyre nga mosha 20 deri moshen 50 inteligjenca nuk bije,perkundrazi duket se ajo ngitet edhe mbas moshes 50 - vjeēare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin


Female
Numri i postimeve: 4833
Age: 29
Vendi: Jashtokėsore!
Registration date: 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar gjate jetes..!   Sat Sep 22, 2007 3:49 pm

Intelegjenca ėshtė njė faktor tė cilit shumica e njerėzve i referohen pėr tė karakterizuar vetveten dhe sjelljet nė njė moment tė caktur.
A ėshtė ajo njė aftėsi specifike,apo njė grup aftėsish?
A ėshtė intelegjenca njė gjė e lindur apo e kultivuar?
A ėshtė ajo statike apo e ndryshueshme?
Megjithėse ēdo kush duket se ka njė ide pėr intelegjencėn,jo tė gjitha pėrkufizimet janė tė njejta.Ē'mendojnė psikologėt pėrmes vėzhgimit se kur ekspertėt akademikė e pėrkufizonin intelegjencėn,ata zakonisht flisnin pėr aftėsitė pėr tė folur,pėr tė zgjidhur probleme,dhe pėr tė arritur qėllime.Njerėzit pa arsim psiklogjik,nga ana tjetėr,zakonisht e lidhin intelegjencėn me aftėsitė verbale,me aftėsitė pėr tė zgjidhur probleme dhe me kompetencėn sociale.
Intelegjenca ėshtė njė koncept i vėshtirė pėr t'u studjuar.Kjo ndodh sepse pjesėrisht ne nuk mund ta vėzhgojmė atė fizikisht dhe pjesėrisht sepse intelegjenca ėshtė njė term aq i zakonshėm nė jetėn e pėrditshme saqė shpesh keqpėrdoret.
David Wechsler,krijuesi i njė numri testesh intelegjence,e konsideron intelegjencėn aftėsi tė individit pėr tė kuptuar botėn ku jeton e pėr t'iu pėrgjigjur sfidave tė saj.Nė kėtė mėnyrė ju jeni intelegjent nė qoftė se dini ē'ndodh pėrreth jush dhe nė qoftė se jeni tė aftė t'i pėrgjigjeni sfidave tė mjedisit tuaj.P.sh.,njerėzit e biznesit konsiderohen intelegjentė nėse ata e kuptojnė botėn financiare dhe bėjnė para.Studentėt quhen intelegjentė nėse e kuptojnė lėndėn e nėse marrin nota mbi mesatare.
Testet e aftėsive natyrore janė ndėrtuar pėr tė parashikuar se ēfarė doo tė jetė i zoti tė bėjė nė tė ardhmen njė person me njė arsim tė caktuar.Bateria e testi tė aftėsive tė pėrgjithshme natyrore pėrdoret gjerėsisht pėr tė testuar aftėsinė e njerėzve pėr sukses nė njė gamė tė gjėrė profesionesh.Kėto teste masin koncepte tė tilla si potencial muzikor,aftėsia atletike,mundėsitė pėr tė shkruar ose kapaciteti i pėrgjithshėm intelektual.
Nėse ju jepet njė minutė kohė pėr tė ilustruar tė gjithė faktorėt e mundshėm qė ndikojnė nė intelegjencėn e individit,ju ndoshta doo tė pėrmendnit dietėn,shkollėn,shokėt,profesionin,bashkėsinė,marr dhėniet dhe pėrvojat.Tė gjitha kėto mund tė grupohen sė bashku nėn titullin e pėrgjthshėm mjedis.Ju mund tė pėrmendni edhe faktorė tė tillė si prindėrit,instiktet,personaliteti,natyra,paraardhė sit dhe familja.Tė gjitha kėto mund tė grupohen sė bashkue dhe tė quhen faktorė biologjikė ose gjenetik.Sjellja intelegjente,ashtu si edhe e gjithė sjellja,ėshtė rezultat i bashkėveprimit tė trashigimisė me mjedisin....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve: 542
Registration date: 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar gjate jetes..!   Wed Oct 10, 2007 10:32 pm

Une mendoj se eshte e limdur, por ajo eshte e lidhur ngushtesisht me ushqimin qe do ti japim gjate jetes.ajo qe e fitojme gjate rrugetimit tone asht ditunia,e c'fitohet me vone eshte intelekt dhe jo intelegjenca.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sy kaltri
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve: 1972
Registration date: 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar gjate jetes..!   Wed Oct 10, 2007 10:34 pm

E lindur tek une valla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sara
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Numri i postimeve: 123
Registration date: 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar gjate jetes..!   Wed Oct 10, 2007 10:48 pm

intelegjenca eshte e lindur po mos harojm se gjysme e intelegjences esht edhe fituar,se femija kur lind ka nje intelegjenc aq sa i takon mirpo tjetren e meson prej prindve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Inteligjenca e lindur apo e fituar gjate jetes..!
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 11Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: -
Kėrce tek: