Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Lufta e Kosoves: eshte harruar???

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Fjona
Xhelozja...
Xhelozja...
avatar

Female
Numri i postimeve : 2283
Age : 29
Vendi : n'matiqan
Profesioni/Hobi : me vallzu tallava, me kallxu barcoleta
Registration date : 07/10/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Thu Oct 09, 2008 1:02 am

Premtimi shkruajti:
Eshte harruar fatkeqesisht nga disa politikan, dhe nje pjese jo e vogel e vet popullit. Por jo edhe nga ata qe e kan perjetuar rend dhe kan dhene shume ne kete lufte.


per politikant spo flas,,,, un e kam fjalen per shoqerin kosovare....

shum persona kan harru, sidomos ata qe se kan perjetu, atyre qu pak ju ka djeg!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://it.youtube.com/user/ilovekosova88
Fjona
Xhelozja...
Xhelozja...
avatar

Female
Numri i postimeve : 2283
Age : 29
Vendi : n'matiqan
Profesioni/Hobi : me vallzu tallava, me kallxu barcoleta
Registration date : 07/10/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Thu Oct 09, 2008 1:07 am

Fjona , them qe nese e mendojme me thelle kete qeshtjen e flamurit (qe une e kam vecu me larte) besoj qe pikerisht nderlidhet me temen ..
Per mendimin tim nuk eshte edhe aq e thjeshte kjo qeshtja e flamurit ..u projektua pikerisht qe ne shqiptaret e kesaj pjese te Shqiperise t'a harrojme te kaluaren tone ,luftrat,skarificat dhe gjithe gjakun e derdhur per te mbrojte nje identitet qe e pefaqeson ky flamur (kuq e zi ) ..emora vetem e vetem nje shembull per te provuar mendimin tim se po tentohet t'i fshihet kujtesa nje populli te tere duke e largu dhe duke e nda nga gjerat me te shenjta qe e karakterizojne..
Fjona sa per flamurin e ri ,per vete kur e shoh ndjej neveri (pa keqkuptime te lutem) sepse me vjen te plase kur e shoh cka me cka eshte "zevendesu" ... a nuk eshte kjo nje shenje se ne "duhet" te harrojme te kaluaren e me kete rast edhe luften!!
Sa i perket flamurit se nuk ka flamuj te njejte kjo do te ishte shume e thjeshte ..t'i shtohej nje simbol i vogel shtese apo edhe t'i hapej pak ngjyra e kuqe apo apo ..ka shume e shume menyra ..a nuk ka shume flamuj me ngjyra te njejta por vetem qe kane ngjyrat njeri vertikal e tjetri horizontal..
Nese fillojme te harrojme se cili eshte flamuri yne atehere edh enje dite do te harrojme se dikur ishim bashk ,se dikur ne quheshim SHQIPERI !
Qeshtja e luftes (dhe atyre qe dhane kontribut) mendoj se shume pak kujtohen apo apo edhe anashkalohen , anashkalohen aq lehte sikur te kishin qene vetem nje enderr..
Mendoj se ne si popull nuk duhet t'i harrojme kaq lehte luftrat dhe sakrificat sepse po n'a perseriten si shpesh edhe fakti tjeter eshte se ata qe shkaktuan luftra edhe sot vazhdojne t eprojektojne pushtime dhe vrasje dhe debime ...
Me nderime !hey moter jam dakkord me ty, po qka me bo tash??duhet ta pranojm ligjerisht, vetem ligjerisht po tham!!!....skemi tjeter zgjidhje, ata qe na kan ndimu per mu shliru ndoshta na kan imponu, ndoshta po te ishim shliru vet e kishim bo qysh te kishim dasht!!!
respekte
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://it.youtube.com/user/ilovekosova88
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Thu Oct 09, 2008 1:19 am

PO po , te kuptoj shume mire Fjona dhe e shoh shqetesimin tend dhe pikerisht iu bashkova kesaj teme shume me vend per mendimin tim ..respekte nga ana ime .
Mendoj se ne si popull apo si shoqeri duhet te jemi me kujdesshem ndaj historise , me te kujdesshem ndaj kategorive te prekura rend nga lufta ..por edh ene anen tjeter duhet edhe te mos e harrojme luften si lufte per liri dhe te thirremi ne te me shume (ne raste te caktuara) sepse te huajt ndonjehere na trajtojne sikur kete ndihme qe na e kane dhene na e kane dhene nga lemosha(duke harruar se na kane shume shume borxh neve si popull) e kjo s'duhet te pranohet .Duhet t'a kujtojme luften ,sidomos pushtetaret ,qe t'a dijne se per cka jane aty ku jane ..mbi te gjitha t'i qesin interesat kombetare .
Fjona ,edhe njehere repsket per Juve .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Fjona
Xhelozja...
Xhelozja...
avatar

Female
Numri i postimeve : 2283
Age : 29
Vendi : n'matiqan
Profesioni/Hobi : me vallzu tallava, me kallxu barcoleta
Registration date : 07/10/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Thu Oct 09, 2008 1:22 am

Euridika shkruajti:
PO po , te kuptoj shume mire Fjona dhe e shoh shqetesimin tend dhe pikerisht iu bashkova kesaj teme shume me vend per mendimin tim ..respekte nga ana ime .
Mendoj se ne si popull apo si shoqeri duhet te jemi me kujdesshem ndaj historise , me te kujdesshem ndaj kategorive te prekura rend nga lufta ..por edh ene anen tjeter duhet edhe te mos e harrojme luften si lufte per liri dhe te thirremi ne te me shume (ne raste te caktuara) sepse te huajt ndonjehere na trajtojne sikur kete ndihme qe na e kane dhene na e kane dhene nga lemosha(duke harruar se na kane shume shume borxh neve si popull) e kjo s'duhet te pranohet .Duhet t'a kujtojme luften ,sidomos pushtetaret ,qe t'a dijne se per cka jane aty ku jane ..mbi te gjitha t'i qesin interesat kombetare .
Fjona ,edhe njehere repsket per Juve .


ehh shum mir ke than qaty qe thave qe te huajt ata qe na ndimuan na kan baorgj neve.....jam shum dakkord me ty, kurse ata e kan marr se si mi pas na borgj atyne tash qe na kan nimu kesaj here...!! po skemi qka me bo, ata qe kan m shum forc veten ne ditet e sotme, esht keq por esht realiteti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://it.youtube.com/user/ilovekosova88
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Thu Oct 09, 2008 1:25 am

Ka ende djem e vajza qe ka linde nena shqiptare e nuk eshte e harruar mendoi lufta e kosoves ,ka ende shume pune per tu kryer
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Thu Oct 09, 2008 10:23 am

Tema bartet tek Shqiptaret, perkatesisht tek Historia, pasi qe eshte ne vend te gabuar.

Fjona, me vjen mire qe ke hapur nje teme te tille. respekte
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Fjona
Xhelozja...
Xhelozja...
avatar

Female
Numri i postimeve : 2283
Age : 29
Vendi : n'matiqan
Profesioni/Hobi : me vallzu tallava, me kallxu barcoleta
Registration date : 07/10/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Thu Oct 09, 2008 11:19 am

Vrana Konti shkruajti:
Tema bartet tek Shqiptaret, perkatesisht tek Historia, pasi qe eshte ne vend te gabuar.

Fjona, me vjen mire qe ke hapur nje teme te tille. respekte

kisha frik qe jam e vetmja qe mendoja qe ka njerz qe luften e kan harru...prandaj e hapa ket tem per me dit qka mendojn te tjeret, edhe jam shum e knaqur me pergjigjjet e te gjithve
Faleminderit te gjithve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://it.youtube.com/user/ilovekosova88
Fjona
Xhelozja...
Xhelozja...
avatar

Female
Numri i postimeve : 2283
Age : 29
Vendi : n'matiqan
Profesioni/Hobi : me vallzu tallava, me kallxu barcoleta
Registration date : 07/10/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Fri Oct 10, 2008 11:46 am

fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://it.youtube.com/user/ilovekosova88
Fjona
Xhelozja...
Xhelozja...
avatar

Female
Numri i postimeve : 2283
Age : 29
Vendi : n'matiqan
Profesioni/Hobi : me vallzu tallava, me kallxu barcoleta
Registration date : 07/10/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Sat Oct 11, 2008 12:21 am

Tė mos e harrojmė tė kaluarėn tonė tė afėrt..,tė mos e harrojmė pėr jetė:
Masakrėn e Reēakut;Masakrėn e Ēirezit;Masakrėn e Prekazit;Masakrėn e Abrisė;Masakrėn e Likoshanit;Masakrėn e Rrezallės;Masakrėn e Izbicės;
Masakrėn e Lybeniqit;Masakrėn e Padalishtes;Masakrėn e Qyshkut;
Masakrėn e Rrezallės;Masakrėn Zahaqit;Masakrėn e Burgut tė Dubravės;
Masakrėn e Rogovės sė Hasit;Masakrėn e Krushes sė Madhe;Masakakrėn e Krushės sė Vogėl;Masakrėn e Celinės;Masakren e Korishes;Masakrėn e Bellacėrkės;Masakrėn e Burimit;Masakrėn e Tususit nė Prizren;Masakraėn e Therandės;
Masakrėn e Gjakovės;Masakrėn e Mejės;Masakrėn e Korenicės....e qindra masakra tė tjera...dhe varrezat masive nė Kosovė e nė Serbi...!!!
Tė mos e harrojmė golgotėn shqiptare(shpėrnguljen masive nga Kosova)tė pranveres/verės sė vitit 1999.
Te mos e harrojmė pėr asnjė ēast,sakrificėn mė sublime tė luftėtarėve tė UĒK-sė dhe gjakun e mijėra dėshmorėve,qė ranė nė altarin e lirisė!. LAVDI JU QOFTE!Gjat luftes ne Kosove, forcat militare dhe paramilitare serbe kanė vrarė, ekzekutuar apo masakruar nė forma mė mizore, rreth 15 mijė shqiptarė, 90% te tyre civil te pa armatosur! janė pėrdhunuar afėr 20 mijė femra shqiptare, jan rrėmbyer mbi 5 mijė shqiptarė, serbet kanė shkatėrruar dhe djegur pjesėrisht ose tėrėsisht rreth 1.100 vendbanime Shqiptare, kanė plaēkitur, djegur e shkatėrruar mbi 200.000 shtėpi, Jan shperngulur 1 miljon kosovar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://it.youtube.com/user/ilovekosova88
njonidrenica
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 838
Registration date : 09/06/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Sat Oct 11, 2008 12:29 am

lufta ne kosove nuk dote harohet, se poplli shqiptar ka derdh shum gjak per kit liri si n eegzojm sod.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Fjona
Xhelozja...
Xhelozja...
avatar

Female
Numri i postimeve : 2283
Age : 29
Vendi : n'matiqan
Profesioni/Hobi : me vallzu tallava, me kallxu barcoleta
Registration date : 07/10/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Sat Oct 11, 2008 1:00 am

...........♥...♥
........♥.........♥
.....♥...............♥
...♥....................♥
..♥......................♥
.♥........................♥... ......♥....♥
♥.........................♥... ♥..............♥
.♥.........................♥.. .................♥
..♥.........................♥. ...............♥
...♥.................KOSOVA.. ......♥
.....♥........................ ..........♥
........♥..................... ......♥
...........♥.................. ....♥
...............♥.............. .♥
..................♥..........♥
.....................♥.....♥
......................♥..♥
........................♥
........................♥
.......................♥
........................♥
..........................♥
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://it.youtube.com/user/ilovekosova88
Fjona
Xhelozja...
Xhelozja...
avatar

Female
Numri i postimeve : 2283
Age : 29
Vendi : n'matiqan
Profesioni/Hobi : me vallzu tallava, me kallxu barcoleta
Registration date : 07/10/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Sun Oct 12, 2008 4:08 pm

fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://it.youtube.com/user/ilovekosova88
Ali Baba Tepelena
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Male
Numri i postimeve : 187
Age : 61
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Sun Oct 12, 2008 6:32 pm

Shkruar nga Danel Cana Greqi-Janar -2000

- ERĖ KOSOVARE

Mė vjen mirė dhe mė shtohet jeta kur shoh pėrpjekjet e Kosovės dhe tė kosovarėve nė pėrgjithėsi, pėr tė mbijetuar ndaj gjenocidit tė madh Serb.Eshtė jo njė pėrpjekje e thjeshtė, por luftė e vėrtetė vigane, pėr jetėn dhe me jetėn. Kjo i detyroi kosovarėt tė rrėmbejnė armėt. Pėr kėtė shkruan historia dhe atė do ta mėsojnė brez pas brezi tė gjith shqiptarėt dhe ata tė huaj qė dėshirojnė tė njohin rracėn e luftuar nė shekuj, atė shqiptare. Nuk kam ndėrmėnd tė tregoj mėnyrat qė pėrdori Serbi pėr eleminimin dhe shkombtarizimin e Kosovės, as kohėn kur filloi dhe sa vazhdoi. Pėr kėto kanė shkruar historianėt kompetent ,e tė pėrgatitur, pa ngjyra politike, sepse historija e mirfilltė nuk ėshtė politikė, e as duhet lejuar tė bjerė pre e politikės .Historija ėshtė kronika e ngjarjeve dhe ndodhive qė kalon njė vėnd, njė popull, shumė vėnde, shumė popuj, nė periudhė tė caktuar kohe.Tregon atė luftė qė bėn njė komb pėr tė mbrojtur vėndin, gjuhėn, kulturėn, historinė e tij tė vėrtetė, pa synuar cėnimin e tė drejtave tė dikujt tjetėr.Kosovari thotė njė proverb: " Historinė kush e harron, mallku kjoft pėr gjithmonė " Tani mė vjen mirė qė Kosova jonė, shqiptare, i kurorėzoi me sukses kėto pėrpjekje dhe po shkon drejt pavarsisė sė saj, nga kthetrat e shovinizmit tė pa skrupullt qė tregoi dhe akoma po tregon politika Serbe.Mendoj se iku koha e Krajlėve dhe e shitjes e blerjes sė pushteteve.Sot pushtetin e vendos populli nė mėnyrė demokratike me votėn e tij tė lirė.Besoj se me mendimin tim bashkohen tė gjith ata qė shikojnė tė ardhmen si pėrparim i njerėzimit dhe jo si viktimė tė mediokritetit tė politikave tė gabuara.
Mė vjen mirė kur shikoj pėrpjekjet e mėdha tė kosovarėve pėr kulturėn dhe arsimin shqiptar. Janė pėr t'u marrė shėmbull, se sa bukur i ruajnė traditat edhe nė emigrim fėmijėt e Kosovės, tė cilėt kanė njė periudhė mė tė gjatė, se sa ne, shqiptarėt e tjerė tė Shqipėrisė mėmė. Admiroj pėrpjekjet qė bėjnė gjithashtu shqiptarėt e Maqedonisė e Malit tė Zi . Ky fenomen ėshtė nė heshtje , (tė mos them tjetrėn), nė emigracionin shqiptar kėtu nė Greqi , tė cilin e njoh mirė.Jemi pėrpjekur me forma tė ndryshme tė ( sensibilizojmė) ngacmojmė opinionin publik, por nuk kanė mjaftuar, pėrpara mos dashjes sė ndonjė pushtetari, nga cilado anė qoftė. Kėto janė fenomene qė e dėmtojnė dhe e shkatėrrojnė kulturėn e njė kombi. Sepse kultura ruhet nėpėrmjet gjuhės dhe gjuha ruhet nėpėrmjet tė folurit dhe arsimimit. A mund tė mos e dijė ndonjė, se ēfar ėshtė kultura e njė kombi ? Ajo qė quhet kultura popullore! Ē'do tė thotė dhe si e nga lind ajo? Pėr kėtė mund tė mbaj disa leksione njė studjues i folklorit, njė gjuhėtar. Populli qė askush nuk mund tė rivalizoj me tė, krijon natyrshėm gjuhėn,kėngėt vallet, zakonet e tij, ato qė plotėsojnė gjith folklorin e njė kombi.Pėr mendimin tim, nė kulturėn e njė kombi gabimisht kanė futur disa edhe fenė. Feja dhe politika, nuk duhet tė ngatėrrohen me kulturėn. Ato janė dy gjėra tė tjera dhe janė e njėjta gjė.Unė nuk bashkohem me idenė se feja ėshtė kulturė. Nė qoftė se flasim pėr " Kulturėn kristiane apo kulturėn islamike ", siē janė emėruar, kjo e ka njė sqarim.Tė mos ngatėrrohet roli qė luajti krishtėrimi, me rėndėsin e tij. Periudha e kryqėzatave, u emėrua si mbrojtja e kulturės sė krishterė nga gjysėm hėna ose nga ndikimi i kulturės islamike. Nė tė vėrtetė ishte njė luftė e ndezur, nė emėr tė bindjeve fetare, pėr kufij ekspasioni. Pikėrishtė kėtu duket rėndėsia dhe roli politik i ideologjisė fetare.Feja ka shfrytėzuar zhvillimin e kulturės popullore ,duke i dhėn asaj ngjyrat fetare, sikur vetėm ngaqė egziston sipas asaj njė bindje dhe pėrulėsi e madhe tek zoti, mundėsohet ēdo arritje dhe zhvillim kulturor apo shkencor.Kėtu ka mjaftė debate nga anė tė ndryshme. Pėr tė sqaruar edhe njė herė pozicionin tim, e theksoj se feja ėshtė njė lloj propagande e cila rrjedh nga politika e njeriut pėr pushtet. Tė njėjtin spiegim ka edhe politika, ndaj kemi shumė lloje politikash, aq sa lėvizje ka dhe gjuha nė gojė.Natyrishtė fiton pushtet ajo politikė qė sundon me njė farė mėnyre masat e popullit. Po kėshtu edhe feja, ndaj ka shumė lloje fesh'ė e propagandash fetare, qė tani pėr fat tė keq tė tyre, po e shtojnė presionin mbi masat e popullit.
Pėr Kosovėn veēanėrisht, tani po shfletohet njė faqe e re e historisė.Historia e saj, ka ēuditur, ka tronditur, e vazhdon tė trondisė gjithė botėn, pėr vetė rrugėn, shtigjet nga tė cilat vjen. Kėto fjalė nuk shprehen pėr romantizėm, sepse do tė ishte i tepėrt nė kėtė rast, por thuhen pėr tė treguar botėrishtė njė tė vėrtetė, tė cilėn me qėllim e kanė luftuar.Pėrsėri po pėrmėnd njė shprehje Kosovare " Mbas ēdo abetare, janė shumė varre " Njė binom i thėnies sė njohur " Gjuhė e larė me gjak", tė cilėn e nxorėn Rilindasit tanė.Njerėzit nuk lindin as tė mirė, e as tė kėqinj. Njerėzit edukohen nga nevojat e jetės, nga qėndrimi i shoqėrisė pėrreth, nga vėshtirėsitė qė hasin nė jetė, nga mundėsitė e arritjeve tė ideve etj.Prandaj themi se " Historinė e bėn koha.Kohėn e bėjnė njerzit. Vepra i bėn ata tė pa vdekshėm." Ndaj pėr periudha tė ndryshme, njerėz tė ndryshėm kanė lėnė gjurmė tė ndryshme.Nė histori mbeti edhe sulltan Mehmeti, e sulltan Murati , por mbetėn si pushtues ! Nė histori mbeti edhe Huniadi e Skėnderbeu, por mbetėn si mbrojtės tė lirisė e tė pavarsisė sė popullit !
Nė fillimet e shekullit tė XX, me ndarjen qė ju bė Ballkanit, dihet botėrisht historia se, Shqipėria ishte ajo qė humbi, nga gjykimi i pa drejtė e shovinist i fuqive tė mėdha. Trungun e saj e coptuan padrejtėsisht, duke kėnaqur pretendimet e shteteve fqinje, e duke u hedhur nga njė copė qeverive grabitqare, qė ato i pėrfaqėsonin. Zėrat e patriotėve shqiptar si Avdul Frashėri, Ismail Qemali, Isa Boletini ,Luigj Gurakuqi,Fan Noli,Hasan Prishtina etj, nuk i mori njeri pėr bazė, megjithėse ata mundėn tė arrinin deri nė sferat e larta tė Evropės.Kjo nuk u zgjidh as pas dy luftrave botėrore qė pasuan mė mbrapa. Sepse qeveritė pėrkatėse qė dolėn nga kėto luftėra, nuk mundėn tė gjejnė gjuhėn e paqes. Kjo e pruri Kosovėn dhe kosovarėt nė rrėmbimin e armėve mė 1998. Pikėrisht atėher u poqėn kushtet politike, qė lufta e Kosovės tė konsiderohej e drejtė. Gjykimi mė i drejtė do tė ishte, qė palėt tė mos arrinin nė konflikte tė armatosura, por si gjithmonė pala sėrbe e ka shum tė vėshtirė tėrheqjen.Ai nacionalizėm kokėfortė e i sėmurė, qė karakterizon sėrbėt, e ēoj Serbinė nė shkatėrrim, nė shpėrbėrje. E kjo ėshtė mjaft e natyrėshme. Nuk mund tė quhet padrejtėsi, as historike e as shoqėrore. Njė fjalė e urtė popullore, nė mėnyrė metafizike thotė : " Duhet tė vejė guri tek vėndi " Edhe pėrpjekjet diplomatike, me sa kam ndjekur, kėtu e kanė hasur vėshtirėsinė, pėr ēėshtjet e pakicave kombėtare. Kėtu nuk bėhet fjalė pėr ndryshim kufijsh por pėr njohje tė drejtash themelore e kushtetuese, qė ju takojnė kėtyre pėrzierjeve tė ndryshme nė Ballkan. Shtetet pėrkatėse duhet tė gjejnė gjuhėn e pėrbashkėt pėr plotėsimin e kėtyre tė drejtave.Ėshtė shumė anakronike tashmė qė qeveritė e sotme serbe apo greke tė mbrojnė gabimet e bėra nga qeveritė e viteve 1913, afėrsisht njė shekulli mė parė! Sot duhet, e ka ndryshur mentaliteti i njerėzve nė pėrgjithėsi dhe i atyre qė qeverisin nė veēanti. Mos vallė e kishte tė lehtė Gjermania tė kėrkonte falje publike ? Mos vallė e kishte tė lehtė Japonia tė kėrkonte falje Kinės ? Mos vallė e pati mė tė lehtė Izraeli tė tėrhiqej nga Gaza pas 38 vjet lufte ? Pėrse duhet tė flasin me gjuhėn e armėve popujt ? Pikėrishtė kėtė zgjidhje ka nevoj sotė edhe situata nė Ballkan , duke mėsuar nga pėsimet e vėndeve tė tjera. Unė shpresoj dhe kam besim se popujt e Ballkanit, nuk do lejojnė padrejtėsi tė tjera dhe si populli mė i lashtė qė ėshtė, do zgjidh pa dhimbje mosmarrveshjet. Sot vetėm perfeksionimi e plotėsimi i kuadrit ligjor, ėshtė detyra urgjente e qeverive pėrkatėse. Dhe pėr kėtė nuk mungon as dėshira e popujve tė Ballkanit, e as mundėsia e qeverive pėrkatėse.
Thonė se;" Pas ēdo zjarri lulėzon njė jet e re".Pikėrisht kėtė jetė shpresojnė edhe popujt e Ballkanit, pas atij zjarri tė madh qė ndezėn padrejtėsitė shekujve qė shkuan. Le tė filloj njė jetė e re kėtė shekull tė ri. Ndjejmė se po fryn kjo erė e ngrohtė e pranverės qė presim Ajo pranverė qė do ēeli lulet e shpresės sė ėndėrruar pėr shekuj me radhė, qė popujt tė jenė tė bashkuar, tė lumtur e tė rrojnė nė paqe me njėri tjetrin. Tė largohet pėrgjithmonė hija e luftės nga shpirtrat e mėndjet e kėqija.
Edhe ato pak re, qė kėrkonin tė zinin diellin e gėzimit, tė lirisė e pavarsisė, era e sė vėrtetės qė fryn me furi, po i shpėrndan. Dita e shumpritur tani troket edhe pėr Kosovėn trime dhe bujare.
Zakynthos-Janar -2000
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Tue Oct 14, 2008 1:54 pm

E harojne ata qe iken neper plazhe luften !

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Tue Oct 14, 2008 1:56 pm

Keta familje nuk e harojne kure luften !Kjo listė ėshtė marrė nga libri "Drenica" i autorit Mr. Ibrahim Ēitaku.Bajram Zeka 1962 Abri e Ulėt
Afrim Smakiqi 1976 Abri e Ulėt
Avni (I) Kuliqi 1982 Abri e Ulėt
Hamdi (M) Bytyqi 1981 Abri e Ulėt
Hasan (Z) Gashi 1983 Abri e Ulėt
Halim (F) Smakiqi 1933 Abri e Ulėt
Hazir (S) Kuliqi 1969 Abri e Ulėt
Ismet Qerkini 1965 Abri e Ulėt
Milazim Smakiqi 1924 Abri e Ulėt
Mustaf (J) Zeka 1944 Abri e Ulėt
Osman (H) Kuliqi 1944 Abri e Ulėt
Ramiz (J) Zeka 1946 Abri e Ulėt
Ramė (B) Gashi 1919 Abri e Ulėt
Ukė (Ēun) Bytyqi 1918 Abri e Ulėt
Vesel (H) Smakiqi 1960 Abri e Ulėt
Xhavit (R.) Sulejmani 1960 Abri e Ulėt
Shaban (Bislim) Shabani 1948 Aqarevė
Ismet Rrahmani 1962 Aqarevė
Nifa Jashari 1946 Aqarevė
Zymber Tahiri 1948 Aqarevė
xhafer (Avdullah) Avdullahu 1962 Aqarevė
Rafet (Sylė) Haxha 1989 Aqarevė
Nexhat (Mursel) Haxha 1987 Aqarevė
Sejdi (Sokol) Beqiri 1938 Aqarevė
Fazli (Binak) Beqiri 1952 Aqarevė
Ganimete (Luan) Beqiri 1976 Aqarevė
Qazim (Nurė) Nura 1928 Aqarevė
Arben (Hetem) Nura 1978 Aqarevė
Zyrafete (Zenel) Nura 1977 Aqarevė
Shehide (Xaxhi) Haxha 1935 Aqarevė
Asllan (Ēun) Hasani 1945 Aqarevė
Sahit (Mehmet) Idrizi 1929 Aqarevė
Qamil (Qerim) Jakupi 1963 Aqarevė
Hasan (Hajdar) Dani 1919 Aqarevė
Shaban Rexhepi 1916 Izbic
Mujė Rexhepi ………. Izbic
Azize Spahia ………. Izbic
Bajram Bajra 1932 Izbic
Muhamet Emra 1939 Izbic
Sami Bajra ………… Izbic
Idriz Gjemajli 1928 Izbic
Azem Osmani 1933 Izbic
Hetem Osmani 1936 Izbic
Muharrem Osmani 1930 Izbic
Ismet Osmani 1957 Izbic
Fatmir Osmani 1931 Izbic
Rabishe Osmani 1912 Izbic
Zoja Osmani 1924 Izbic
Demush Behrami 1939 Izbic
Afrim Halil Behrami 1971 Izbic
Ardita Behrami 1987 Izbic
Edona Behrami 1992 Izbic
Ēlirim Behrami 1999 Izbic
Muhamet Behrami 1938 Izbic
Nuradin Behrami 1937 Izbic
Halit Ramaj 1934 Izbic
Qerime H Hajra 1935 Izbic
Muhamet Hajra 1929 Izbic
Islam Halitaj 1934 Izbic
Besarta Hajra 1992 Izbic
Enver Hajra 1959 Izbic
Hilmi S Aliaj …………. Izbic
Qazim Bajrami ………. Izbic
Zaim Bajrami 1942 Izbic
Xhevdet Dobrani 1975 Izbic
Zeqir xhemajli 1909 Izbic
Mustaf Hajriz Hyseni 1948 Kostirc
Bajram Osman Dervishi 1930 Kostirc
Kamer Ali Spahiu 1949 Kostirc
Vesel Ibrahim Haliti 1940 Kostirc
Riza Murat Spahiu 1946 Kostirc
Sali Azem Kajtazi 1940 Klinė e Mesme
Isuf Maliq Isufi 1970 Klinė e Mesme
Zymer Hajzer Jashari 1931 Klinė e Mesme
Zelfije Jashari 1952 Klinė e Mesme
Muharrem Rrustem Hetemi 1958 Klinė e Mesme
Halit Rrustem Hetemi 1935 Klinė e Mesme
Sadik Rrustem Hetemi 1936 Klinė e Mesme
Hetem Rrustem Hetemi 1939 Klinė e Mesme
Vesel Muharrem Hetemi 1920 Klinė e Mesme
Arsim Tahir Tahiri 1976 Klinė e Mesm
Daut Fazli Avdiu 1944 Klinė e Epėrme
Dibran Rexhep Mecini 1932 Klinė e Epėrme
Vehbi Sejdi Hamza 1970 Klinė e Epėrme
Bajram Cenė Bajraktari 1927 Klinė e Epėrme
Xhevdet Sefer Hamza 1967 Klinė e Epėrme
Njazi Sefer Hamza 1979 Klinė e Epėrme
Haxhi Azem Beka 1934 Kllodernicė
Sala Haxhi Beka 1954 Kllodernicė
Shpresa Haxhi Beka 1980 Kllodernicė
Esat Qerimi 1982 Kllodernicė
Nazmi Bajram Osmani 1977 Kllodernicė
Rexhep Halim Osmani 1964 Kllodernicė
Xhevdet Halim Osmani 1967 Kllodernicė
Ramadan Qunė Bekaj 1933 Kllodernicė
Elfije Qun Bekaj 1928 Kllodernicė
Shaban Murat Osmani 1913 Kllodernicė
Ahmet Mehmet Osmanaj 1956 Kllodernicė
Smak Hasan Smakaj 1939 Kllodernicė
Halime Bajram Smakaj 1939 Kllodernicė
Fatmir Ferat Abazi 1972 Kllodernicė
Halil Adem Abazi 1981 Kllodernicė
Sadri Fejzė Abazi 1939 Kllodernicė
Bajram Avdi Hasani 1931 Kllodernicė
Kadri Imer Hasanaj 1939 Kllodernicė
Driton Gani Mulaj 1981 Kllodernicė
Abedin Gani Mulaj 1984 Kllodernicė
Zekė Fetah Mulaj 1993 Kllodernicė
Shaban Zekė Mulaj 1914 Kllodernicė
Bajram Sejdi Bajraj 1931 Kllodernicė
Ilaz Sadik Bajraj 1929 Kllodernicė
Ibrahim Ramadan Bajraj 1919 Kllodernicė
Bajram Hasan Bajraj 1929 Kllodernicė
Fazli Sejdi Bajraj 1939 Kllodernicė
kajtaz Zenel Kajtazi 1937 Kllodernicė
Naim Hatil Kajtazi 1978 Kllodernicė
Hamide Sadri Kajtazi 1956 Kllodernicė
Asllan Hasan Bajraj 1939 Kllodernicė
Emine Hajriz Latifi 1944 Kllodernicė
Ibadete Sheremet Hoxhaj 1979 Kllodernicė
Elvana Sheremet Hoxhaj 1990 Kllodernicė
Sheremet Sejdi Mulaj 1959 Kllodernic
Daut Sheremet Durmishi 1945 Kopiliq I Epėrm
Zenel (Haxhi) Osmani 1965 Kopiliq I Epėrm
Hata (Haxhi) Osmani 1924 Kopiliq I Epėrm
Regjep (Sefer) Regjepi 1922 Kopiliq I Epėrm
Fazli (Rrustem) Rrustemi 1930 Kopiliq I Epėrm
Zetėhane (Islam) Musliu 1948 Kopiliq I Epėrm
Gazmend (Zeqir) Ismajli 1972 Kopiliq I Epėrm
Sejdi Idrizi 1923 Kopiliq I Ulėt
Dibran (Sh) Idrizi 1926 Kopiliq I Ulėt
Rushit Shala 1976 Kopiliq I Ulėt
Ibrahim Shala 1953 Kopiliq I Ulėt
Xhevat Shala 1971 Kopiliq I Epėrm
Sejdi Shala 1965 Kopiliq I Ulėt
Fatmir (Gj) Sahiti 1972 Kopiliq I Ulėt
Shefqet Shala 1976 Kopiliq I Ulėt
Hamit Shala 1912 Kopiliq I Ulėt
Fazile Shala 1925 Kopiliq I Ulėt
Beqir (Mujė) Hajzeri 1936 Kotorr
Azem (Beqir) Hajrizi 1966 Kotrr
Faik (Beqir) Hajrizi 1970 Kotorr
Xhemajl (Sylė) Behrami 1906 Kotorr
Kada (Hajdin) Behrami 1912 Kotorr
Xhafer (Hajriz) Behrami 1950 Kotorr
Baki (Xhafer) Behrami 1983 Kotorr
Azemine (Sherif) Ademi 1939 Kozhicė
Zahide Xhema 1979 Kozhicė
Lumnije Zymeri 1979 Kozhicė
Bukurije Dibrani 1975 Kozhicė
Antigona Dibrani 1980 Kozhicė
Mirishahe Dibrani 1972 Kozhicė
Miradie Dibrani 1949 Kozhicė
Fahrie Ademi 1947 Kozhicė
Hamdi Ademi 1945 Kozhicė
Halim Brahimi 1967 Kozhicė
Zarife Ahmeti 1972 Kozhicė
Januz Brahimi 1942 Kozhicė
Hafize Sahiti 1926 Kozhicė
Mustaf Halimi 1944 Kozhicė
Hashim Jashari 1975 Kozhicė
Shpresa Haliti 1980 Kozhicė
Besarta Seferi 1987 Kozhicė
Shehide Xhena 1927 Kozhicė
Sala Jashari 1939 Kozhicė
Arsim Shabani 1925 Kozhicė
Zeqirė Shabani 1934 Kozhicė
Bajram Pajaziti 1929 Kozhicė
Islam Sallahu 1953 Krasaliq
Hasan Hetemi 1926 Krasaliq
Zoja Sallahu 1921 Krasali
Habib Mehmeti 1936 Krasmirofc
Nazif Selim Sadriu 1919 Krasmirofc
Sherif Mehmeti 1934 Krasmirofc
Eshref Mehmeti 1936 Krasmirofc
Ali Mehmeti 1927 Krasmirofc
Hajriz Isufi 1935 Krasmirofc
Vezire Isufi 1983 Krasmir
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Tue Oct 14, 2008 7:07 pm

LAVDI DĖSHMORĖVE, QĖ DĖSHMUAN LIRINĖ ME JETĖN E TYRE!

MALLKIM - ATYRE QĖ SHKELIN, MANIPULOJNĖ, SHTIREN, KEQPĖRDORIN ME EGOIZĖM, E POLITIZIM MBI LUFTĖN ĒLIRIMTARE !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
njonidrenica
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 838
Registration date : 09/06/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Tue Oct 14, 2008 7:14 pm

luften e kosoves nuk e haron poplli , djemet dhe mijat tona ka derdh shum xhak,dhe ska drejt as kush ta shkel qakin e deshmorve, LAVDI DESHMORVE SE EDHAN JETEN PER LIRIN.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kushtrimi86
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 172
Age : 32
Vendi : Prishtine
Registration date : 29/08/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Tue Oct 14, 2008 8:04 pm

Lavdi deshmorve qe e kan jep jeten dhe vazhdojne te jepin jeten per Liri!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Melyssa
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 13
Age : 30
Vendi : prizren
Registration date : 16/10/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Thu Oct 16, 2008 12:05 pm

ohh sa urrjetje qe kam per sebert...luften e harrojn ata qe se kan perjetu mendoj ashtu fjona...kush e ka perjetu sbesoj qe mundet edhe aq let me harru, edhe me dasht me harru smundet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Argent
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 244
Age : 41
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Thu Nov 20, 2008 8:56 pm

Deshmoret nuk aroen

LAVDI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Best
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 18
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Thu Nov 20, 2008 9:35 pm

Leht ėshtė pėr ata/o tė cilet nuk kanė rezistu pėr kėt tokė ,
Barbarija asesi nuk harohet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
anila
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 973
Age : 22
Registration date : 29/08/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Thu Nov 20, 2008 9:45 pm

Herojte jane gjall e nuk vdesin.
LAVDI deshmoreve te kombit,dhe atyre qe sakrifikuan jeten e tyre per popullin tone.
POSHTE atyre qe e perbuzen dhe shkelen gjakun e deshmoreve...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
stabili
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 459
Age : 60
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Fri Nov 21, 2008 12:45 pm

Pėr fat tė keq po-ėshtė harruar !
E keqja ėshtė se ata qė harrojnė detyrohen tė pėrsėrisin !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Delia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Fri Nov 21, 2008 1:31 pm

Ėshtė harruar bile si shpejt ,nga ata qė po pėrfitojn mbi gjakun e atyre qė dhan edhe mė tė shtrejėt Jetėn , e qė sod shumica prej fsamiljarve tė tyre kan mbet pėr lėmosh .
E ku jan ata qė premtuan shum e nuk ju doli siq menduan por kan rrok vrapin mbas tradhtive tė njė pas njishme ndaj Popullit tė vetė dhe vet vetes e qė nuk e shofin fare se jan futur nė qorr sokak ,por deri kur ?
Nuk e harrojn ?Jo atė qė dhan fėmijėt e tyre Baballarėt e Motrat e tyre pėr kėt vend ,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Best
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 18
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   Sat Nov 22, 2008 1:12 am

Kan haruar bashkpuntorėt e shkaut siē kan vepru para luftės me araē ,, e gjat luftės kan dhuruar araēin ēetnikut pėr tė pshtuar kokėn e duke braktisur tokėn .....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Lufta e Kosoves: eshte harruar???   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lufta e Kosoves: eshte harruar???
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: