Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:14 pm

Dino ĒiēoEcni nė dhimbjen timepoezi

2006

Dino Ēiēo

“Ecni nė dhimbjen time”

poeziRedaktor letrar: Lirim Deda

Copyright Dino Ēiēo, 2006

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:14 pm

Nė varrin e prindėrve

Mes varresh hėna qė nga larg,

mė ndihte duke hedhur dritė.

Shpejtoja unė nė ēdo hap,

mė prisnin prindėrit pėr vizitė.

Tė dy tė shtrirė aty te varri,

tė dy tė ngritur pak nė bėrryl,

dhe sytė digjeshin nga malli,

ngjasojnė katėr karafil.

“Po pse, o bir, tė vish kaq vonė,

pėr ne pse s’bėhesh kaq merak?!

Mjafton qė ne na kujton,

ke ardhur njėqind herė bashkė.”

Dhe frym’ e nėnės aq e ngrohtė,

qė shkrin aizbergėt dhe nė pol,

i ul te mermeri i ftohtė

si njė kėmishė m’u mbėshtoll.

Im atė buzėqeshte pakėz i rreptė,

njė rreptėsi plot ledhatim:

‘Si i ke punėt aty nė jetė,

sa mirė qė mė erdhe , biri im!”

Si janė fėmijėt me shėndet?”

Ndėrhyri nėna: “Po me grip?”

Dhe; “Hesht, moj, tė lutem, hesht,

ta pyes pėr hallet dhe pėr miqtė!”

Tė dy i prisnin fjalėt kot…

“Po ē’ke?…” “Po hesht, dreqi ta marrtė…”

dhe dashuria aq e ngrohtė

“Grindja” i bashkon bashkė.

Njė dashuri e thellė, e thellė,

Lumturi nė mes tė saj;

i shokuar shihja prerė,

si grindej nėna dhe babai.

Loti im rubin nga syri

mė ra mbi atė mermer,

thellė nė zemėr, kur mė hyri,

mė shpoi si tė qe tyrjel’.

Me sy tė mbushur gjithė lot,

mirėnjohės i shihja qė tė dy,

Ata mė donin … Po sa fort?

Sa dua unė fėmijėt e mi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:15 pm

Nata e kobit


A. I. PromethenjtėĒdo dhėmb tė ngjet si njė qeli,

nė Spaē, Burrel apo Qafė Bar,

atje ku vdekja si lubi

tėrhiqte jetėn zvarrė - zvarrė.

Atje ku kombi vdekjen sheh

se si liria s’qe e lirė,

se gjithė elita atje qe,

si Prometheu nė zinxhirrė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:16 pm

II. Rrudhat e FerritĒdo rrudhė jotja s’qe mendim,

hapur nga shqetėsimi i madh,

pėr vendin tėnd, pėr vendin tim,

pėr gjithė tė rėnėt e tė gjallė.

Ēdo rrufhė ngjante si hendek,

varre masive mbushur gjak,

me kafka shokėsh dhe kolegė,

me lot fėmijėsh lėnė bonjak.

Ēdo rrudhė mė vete kishte tmerr.

Oh, ē’tmerr pillte mendimi yt,

ēdo rrudhė - shkallė qe njė ferr,

Atdheun zbrisje pėr ēdo ditė.III. KainėtĒ’vėshtrim kishte prej Demoni,

mijėra kainė mbledhur tok,

kish zili dhe Neroni,

kish zili dhe Pol Pot.

Vėshtrimi akull bajoneta,

tė ngjethej trupi gjer nė rrėmb,

ēdo rreze gjarpėr prej kėnete,

ēdo rreze ishte tel dhe gjemb.

Ēfarė vėshtrimi tė kishin sytė!

Oh, ē’tmerr e mort tė kishte nė to!

Nga ē’kockė i ngjize dhe nga ē’mish?

Po ēfarė dreq lėnde qe ajo!!IV Krimi i fjalėsGishtrinjtė kobra helmatisur,

kush u prek e u nda mirė?

Me to trekėmbėsha kishe stisur,

nė thonj fillin kish ēdo krim.

Uh, ēfarė ėndėrr! Tė rrėngjeth…

ēdo mendim qe njė Makbeth,

pė burgun tėnd me emrin shtet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:16 pm

V. VarreSa pak tokė, sa shumė varre,

ēfarė varrmihės ishe ti!?

Karafilat me petale -

internime e pabesi.

Sa shumė libra dhe kujtime!

Radhė rrinė nė bibliotekė,

shuajma , more habinė time,

t’i shkruan , a i shkrove vetė?!VI. Vallja vrastareE nisėm rrugėn veē me skamje,

nė zemėr kishim shumė besim,

na vrisje Ti, ne hidhnim valle.

Ne qorrat s’shihnim tiraninė.

Ne fanarėt nė Evropė

Evropa ndriste neon

nė 50 vjet qė ecėm tok

nga triskat shkuam nė tollon.VII. DėshirėTė shoh gjithmonė se si qesh,

kudo ku jam, kudo ku rri,

madje, nga gjumi gjithė djersė

ngrihem me tmerr dhe llahtari.

Ashtu, me sy tė ēapėlyer,

i lutem Zotit me shpirt e zė,

natėn e Kobit tė urryer,

Brezat qė vijnė mos pafshin mė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:17 pm

Manxuranės(motiv popullor)

Manxurana nė kuti,

folėm-o,

folėm -o!

I varfėri nuk e di

gjuhėn -o,

gjuhėn -o!

Atė gjuhė qė flet ti

ėmbėl-o,

ėmbėl-o!

Manxurana fletė – fletė

lerėm-o.

lerėm-o!

Tė shuaj zjarrin e shkretė

zjarrin-o,

zjarrin-o!

Atė zjarr qė ndeze vetė

vet-o,

vet-o!

Manxurana pėrmbi shoqe

pėrmbi-o,

pėrmbi-o !

Paē belanė pse mė dogje,

Belanė -o,

belan-o!

Mendjen e kokės ma hoqe,

mendjen-o,

mendjen-o!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:17 pm

Sa shumė ecėm

Ecėm shumė nė jetė,

shumė.

Shuajt e kėpucėve i lamė diku

aty nė harresė,

ku lamė dhe ėndrrat bonjake.

Kėmbėt na binin erė djersė,

ėndrrat na binin erė kėmbė,

ėndrrat qė ngjanin

si gjethet nė vjeshtė,

verdhane,

kalbėzuar nė gjėmė.

….. Ecėm shumė nė jetė,

ecėm shumė!…

Njė ecje pa fund,

pa krye,

ecje e vėshtirė.

Me gjurmėt tė lėna nė kum,

kur mund tė ngjiteshim te yjet!

Zgėrdhiheshin me ne

tė ndyrė e kodoshė,

zgėrdhiheshin qė na detyruan

tė ecnim kokėposhtė. …

Sa shumė do tė ecim jo kot,

s’do tė jemi robot.

Dhe fjalėn do ta themi me forcė,

tė rreptė tė lirė.

Sa shumė do tė ecim,

sa shumė, sa mirė.

… Kėmbėt le tė bien djersė,

ėndrrat s’do tė na bien erė kėmbė!

Ėndrrat s’do t’i kemi

si gjethet nė vjeshtė,

verdhane, tė kalbura nė gjėmė,

ėndrrat plot shpresė.

… Shumė do ecim vėrtetė,

do tė ecim pėr vete

dhe vetė,

si njerėz tė lirė me dinjitet.

…

Sa shumė do tė ecim tė lirė,

sa shumė,

sa mirė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:17 pm

Portret i gurtė

Themelet e gurta futen thellė,

si metastaza nė shkembenj guri.

Kėshtjellė e gurtė ngjason

me njė vapor prej guri,

shtėpitė e gurta qėndrojnė rreptė,

mbi kokat e tyre tė gurta.

Ēatitė e gurta janė si pėrkrenore prej guri,

nė kalldrėmet e gurta

hapat e gurta gricin retė e gurta,

retė e gurta ngarkuar

me shiun e gurtė.

Nė shkallimat e gurta,

kėpucėt e gurta,

lėnė gjurmė tė gurta,

njerėz tė gurtė gatuajnė mendime tė gurtė,

krijojnė karaktere tė gurtė.

Gjithēka e gurtė!

I gurtė oksigjeni,

i gurtė lumi qė shtyn ujė tė gurtė!

Edhe gjumi, edhe gjumi ėshtė i gurtė!

Nė kornizėn e gurtė

portreti i gurtė i qytetit tim tė gurtė,

tė gurtė.

Kėtu dhe vetė ēudia ėshtė e gurtė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:18 pm

Specie burrash

Njė tė menēur pyetėn njė herė:

“Sa lloj burrash ka nė kėtė botė?”

E tundi kokėn, u mendua thellė:

“Shtatė lloj ka , - me ngadalė u thotė.

- Ka burrė burri, sigurisht elitė,

ka dhe burrė qė ėshtė aty- aty.

Ka burrė –grua mbėshtjellė me petkun frikė,

dhe burrė pėr grua ėshtė ai!

Ka burrė pėr m*** – pa njė vlerė nė jetė.

Ka m***- burrė, ėshtė ndyrėsirė.

Ka dhe njė m*** – muti, qė s’do asnjė koment.

Sėrisht tundi kokėn edhe foli:

- Kėto ndarje, - iu them, - mėsoni mirė.

Nga vetė veprimi nė njė lloj do shkoni,

jeta pėr gjithkėnd vendos kategorinė”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:18 pm
Morinė

Mbi retė e zeza tė tokės kosovare,

kėmbėkryq

po rrija nė Morinė.

Turma tė pafundme

shtyrė nga bajoneta e stėrgjatė

tankesh me zinxhirė.

Ditė dhe natė…

shtyheshin ditė dhe natė.

Tė plagosurit dhe shpresat e vrara

mbartnin mbi shpinė.

Fėmijė tė plakur,

tė reshkur, me thinja.

Duma dhimbjesh nė shpirtrat e vrarė,

nė shpirtrat pa dritė.

Pleqtė tė dobėt, nė rrudhat pa gjak.

Oh, ē'vragė linte helmi kobėr

qė ju rridh nga sytė.

Morinė, kėmbėt zvarg, zvarg.

Sinfoni funebėr e njė populli martir.

Orkestra ushtarake me vdekjen,

Beogradi varrmihės hapte varret masivė.

Morinė!

Kosova e gjakosur pėrcillte tė rėnėt

mbėshtjellė me rrezet e shpresės.

Tė rėnėt sėrish u ngritėn

pėr thirrjen e madhe,

s’duruan dot mė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:19 pm

Si tė gjallėt

u veshėn me rroba laramane

tri gėrma shqiptonte shqiponja,

U. Ē. K. , U. Ē .K.

Piskama!

Ortek i urrejtjes

nga zemrat copė - copė.

Piskama!

Kohės ju bė trupi mornica,

kohės i treteshin mushkritė nga zjarri.

Heej - heeej!

Priiitna o Azeeem Galiiica,

Priiina, o Adeeem Jashaaaari!

Turma shtyhej, shtyhej,

si breshka, njė ecje nė vend,

burrat vraponin tė viheshin nė rreshta.

“Do vritesh, babė!”

“Ani, o bir, mbetesh ti.

Hakėn… Ke pushkėn e madhe.”

“Mos kij gajle!”

Ky qe mė shumė se betim.

Dora e bacės

mbi kokė tė njomzakut

qe flamur,

qe dhimbje,

qe shpresė,

Kosova po ulej nė trupin e njomė,

qe jeta pėr jetėn,

liria qė s’vdes,

qe grirje pėr breza,

amaneti pėr tokėn.

Dora e babės – betimi i fėmijės

qe zgjim pėr Evropėn.

Isha ulur nė Morinė.

Nė flatra gėzimi

vraponte karvani pa fund.

Vraponin fėmijėt,

vraponin, vraponin…,

gėzonin me ta dhe ushtarėt e KFORIT.

Mjeran Everesti,

Gėzimi vigan!

Karvanin e prisnin heronjtė qė ranė,

karvanin e prisnin heronjtė e gjallė.

Mendimi i hakmarrjes u flak

si njė bisht cigari.

Nė pellgun e harresės.

Nė emėr tė jetės.

U flak pėr lulet e jetės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:19 pm

Njė dėshirėPranė kazanit bosh,

ku lagjja zbraste mirėqenien e tepėrt,

njė plak i rreshkur me fytyrė tė lebėrt;

njė fėmijė i pamoshė

dhe qeni zagar i pastrehė,

ēdo mėngjes prisnin nė mos lumturinė,

prisnin me shpresė tė shuanin urinė.

Shiu nevrik fishkėllente

kalldrėmin e pistė.

“Eh, tė kisha njė copė bukė!”

Fėmija sillte nė mend

t’i shkruante urinė gjyshit pėrkarshi.

Duart e plakut dridheshin mbi bastunin e tij

si kaēavidha nė njė vidhė tė spanuar,

damarėt nė duart e reshkura

si gjarpėrinj tė zinj thėthisnin kujtimet kaluar.

Plaku mbėshtjellė lecka,

gjithė arna evropiane

nė sytė qė i ngjanin njė kandili pa vaj,

vėrtiste nė sklerozėn dėshirėn

pėr njė copė bukė

t’ia jepte fėmijės,

fėmijės qė s’luante me shokė, dhe…

Paskėsaj tė dremiste nė ėndrrat qė kishin vdekur.

Njė ėndėrr ėndėrronin tė dy,

plaku dhe fėmija,

kazanin e plehrave bosh me keqardhje

deri nė cfilitje.

Uria i brente,

njė copė bukė ishte ngulur tek sytė,

kėtė ėndėrr ėndėrronin tė dy.

Copėn e bukės ta kishtė pėr vete,

mendonte qeni pėrkarshi,

qė dremiste nė pritje.

Shiu nevrik rrihte egėr kalldrėmin e pistė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:19 pm

Nipit

Klarkit tė vogėlS’e di ti, shpirt, se ē’erupsion mė sjell mua…

Belbezimi yt:

Botė tė pamatė…

Kur zgjat me gėzim doēkat e tua

dhe vjen drejt meje turrėvrap.

Vullkan ndjenjash nė shpirt,

qė s’i them dot.

Hapėsirė e gjerė,

e mbushur me gėzim

cicėrimėza e thjeshtė:

“Babaxhot!”1)

Ėshtė pranvera jote qė ngroh dimrin tim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:20 pm

Nė rrugėEci rrugės i menduar,

trak e truk shkopi troket,

dridhen kėmb’ e dridhen duar,

vitet si gjethet nė vjeshtė.

Belbezoj me veten time,

njerėzit shohin me ēudi!

“Eh, ky plak, paska lajthitur,”-

thotė me vete ēdo njeri.

Pun’ e madhe, le tė thonė,

botėn time e kam vetė,

pėr shumė punė vate vonė,

s’kam mbaruar njė bisedė.

Kujtoj miq e kujtoj shokė,

qės’janė mė e nuk do tė jenė.

Trak e truk shkopi nė tokė

si jehona e largėt vjen.

Ēdo t’ju them,

nuk mė thoni,

kur ata unė t’i takoj?

Ndaj nė rrugė eci menduar,

ndaj nė rrugė belbezoj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:20 pm

PritjeMbi rrezet e dielllit

jam ulur mbi mal.

Pres diellin tė dalė,

t’i them dy fjalė,…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:21 pm

Dhe…Ua hipėt krahėve tė erės,

nė vorbullėse dehėse tė dehur

dhe ikėt…

Ua hipėt rrezeve tė diellit tė artė,

kalėruar nė kuaj tė artė dhe ikėt…

Ua hipėt shkumės sė valėve

nė dete, oqeane,

sfiduat Poseidonėt,

bulēimat e tyre shtrėngata,

kėrkuat Itakat dhe ikėt…

Ua hipėt flokėve tė kristalta tė borės,

krijuat ortekun me emėr tė pėrveēėm dhe ikėt…

Ua hipėt greminave dhe honeve,

t’ua rrėmbenit dritėn skutave tė tyre,

t’ua vinit syve dhe ikėt…

Ua hipėt kuajve tė kohės

dymotorshe, gomoneve dhe ikėt…

Galiē u ulėt mbi kurrizin e vdekjes,

tė qetė, tė urtė, pa zė;

mbi tė ndėrtuat arkivolin pėr tė

dhe ikėt…

Ua hipėt harqeve tė ylbereve dhe ikėt…

Dhe latė lotėt e nėnave qė ēajnė gurin,

nė gjysmė shtizė flamurin

dhe ikėt

Dhe kthehuni me avionin e linjave ndėrkombėtare….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:21 pm

LėkundjeLėkundet baranga ime nė katin e pestė,

siē lėkundet llampa elektrike

nė kordonin e saj nga era e marrė:

lėkundet si njė i dehur,

qė ka pirė raki tė sertė;

lėkundet baranga ime,

por edhe barangat e komshinjve nė shkallė.

Lėkundet baranga ime e tėra e betontė,

siē lėkundet njė peshkarexhė e vjetėr,

nė valėt qė stuhia i ngrė lart.

Sa lartė!!

Krejt shkumė,

sikur kanė shkumuar miliona sapunė bashkė…

Lėkundet baranga ime

nė katin e pestė

si floku i borės kur bie vetmuar,

si njė gjethe plepi nė vjeshtė…

Lėkundet baranga ime shtatė ballė

tė shkallės Rihter.

Tėrmet?!

Ku vete?

Nga vjen?

Asnjė stacion sizmik

nuk ka regjistruar gjė…

Kėtė tėrmet nė asnjė stacion sizmik nuk e gjen.

Lėkundet baranga ime nė katin e pestė,

siē lėkunden dhe barangat e tjera rreth e rreth,

lėkunden themele e shkallė,

lėkunden lagje,

qytete e shtete,

ndėrsa njerėzit,

ndėrsa njerėzit, pėr tė mos u lėkundur

hiqen zvarrė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:22 pm

Jam ulurShelgu vajtues me degėt nė tokė

dhe fija e barit mė tej,

sot e kanė kot,

vėrtet e kanė kot,

as sytė s’mė hedh.

Jam ulur tek guri, ku ulem ēdo herė,

jam ulur aty,

kam folur me hėnė,

kam folur me erėn

me gjuhėn qė di.

Shoh lumin si ecėn

dhe vala me shkumė

puth brigjet e veta…

E di dhe ai me tė nuk ka punė,

ndaj ecėn se fjalė nuk pret.

E shoh agimin me furēėn e tij

si lyen pėrreth zogj e insekte

qė ēajnė fluturim,

Bletėn nektarin tek mbledh.

Jam ulur tek guri me buzėn nė gaz,

pres se koha mė pret,

kam punė me peshqit

dhe dua t’ju flas.

Ē’do tė them?!

E kemi sekret.

AktakuzėMe shumė dashuri Gresa Morinės nga Rahoveci i Kosovės

Nė gji tė saj biseda mendimet nanuris.

Nė sa pak kohė ishim njohur shumė,

kosovarėt si tė ishin zotėr tė shtėpisė,

ne si tė kishim mbėrritur prej Kosove.

Mes lepurushėve tė bardhė

Gresa dhe Elona flinin gjumė.

Pėr njė sekondė Gresa bėrtiti me llahtarė:

“Naaanė!… Naaanė!…

Shkjau… shkina… shkjau…

Bac Flamurin…”

I kapshėm u bė tmerri.

Tmerri qė Gresės sė vogėl

i prishi gjumin:

“O bacė! O bacė!…”

“Qe, jam kėtu ,

qe.

Tė ka vėllau, ej, oj zanė!”

“O bacė, i paske ikur shkaut?!”

Bebet e syve u bėnė

mė tė mėdha se sytė,

sytė dolėn nga zgavėrat e tyre;

mushkėritė e Gresės trevjeēare

nė njė frymėmarrje e thithėn

gjithė ajrin e kuzhinės;

gjokset tanė u ēanė,

nuk merrnin dot frymė.

Bac Flamurit dy rrudha

i thelloheshin nė ballė,

Baca po merrte pėrmasa shkėmbore,

Baca qė s’kishte shkuar nė klasėn e parė.

Tė gjithė mbi Gresėn ngulėn duart

dhe vėshtrimet;

Musa shaluar nė mendimet qė iknin tutje ,

tutje si tė marrė.

As ai vetė nuk dinte ku.

Ndoshta nė vendlindje

pėr tė gėrmuar nė hirin e shtėpisė sė bukur,

i bindur se do tė gjente axhėn e vrarė,

a ndoshta Axhėn tjetėr tė zhdukur.

“Ani, oj Gresė, mos qa.

Jena nė Shqipni,

nuk ka as shkja, as shkinė.”

“Po nė Kosovė, oj nanė?”

“Do tė shkojmė, oj bijė!

Do tė shkojmė nė Kosovėn e lirė,

do tė shkojmė, mos kij frikė!”

Emines nga sytė po i rridhnin

dy ujėvara me lot,

bashkoheshin nė buzė.

Gjumi i prishur i Gresės

ishte aktakuzė.

Ulur nė xhamet e dritares

Agimi trokiste gjithmonė e mė fort.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:22 pm

A. Tė shoh si budall

(nipit tim njomzak, Ralfit)Uaaaa, uaaaa!

Ti nise tė flasėsh qė nė sekondėn e parė,

shpreh mendimet e tua

pėr kohėn qė vjen.

Tė shoh me habi,

tė shoh si budall,

se s’di ē’mė thua,

s’kuptoj asnjė send.

Gjumi tė ulet mbi qerpikun e njomė,

si agimi kur ulet kėmbėkryq mbi mal.

Uaaaa-ja

nė shpirt mė zgjon

qė mbushet shtėpia,

Vazhdimi i vazhdimėsisė

si rubini mbi ar.

Miliona yje derdha mbi supet e mia,

s’tė kuptoj, Ralf, mė fal!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:22 pm

A. Do tė shkoj nė Had!

Nė Had!

Pse mė shikon kaq me habi!?

Aty do ta shihni

qė nuk do tė rri gjatė.

Dua qė tė takoj miqtė e mi.

Dua qė tė mbledh dhe ėndrrat e tyre,

t’i marr nė zemėr dhe t’i sjell,

t’i grumbulloj,

t’i kthej nė agime, nė njė kulaē t’i kthej…

nė njė diell.

Sa miqtė e mi,

oh, pėr ē’miq qė pata,

dhe ata qė kam

i kam po ashtu,

qė dinė tė shposhtin stuhi dhe shtrėngata,

jo si sonnambul qė ecin kuturu…

Po miqtė e mi…

E ē’them!

I njihni vetė.

Shikojnė nė horizont

si pranvera vjen,

ndaj shkoj nė Had,

shpejtoj qė tė kthehem shpejt

qė nga errėsira

Diellin t’ua sjell.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:23 pm

A. Hijet

Si s’pashė kėmbė njeriu,

njė njeri tė gjallė

dhe nė Metropol!

Mirė nė qytetin tim

qė ėshtė provincial!

Shikoja vetėm hije

qė ecnin nė kėmbė,

nuk di nga vinin hijet,

nuk mora vesh nga venin.

Dhe unė kthehesha nė hije,

kisha peshė tė rėndė,

njė peshė qė mė rėndonte,

mė therte nė shpirt…

Po sa mirė qė rrugėn hijet po gjenin,

hije nė errėsirė,

hije dhe nė dritė.

Hijet me makina

iknin si skėterra.

Hijet qė bėnin hije nė parqe,

shėtitore dhe hijet…

Sa ēudi!…

Mė thoni

ku tė shihja buzėqeshjen njerėzore??

Hijet vrisnin hijet

me mostrat serialė,

u ēmendėn hijet tona

nė rrugė e rrugica,

kur Dielli nxin e ftoh

dhe kur djeg si zjarr,

njė oqean resh tė zeza

krijonin hijet e pista.

Hijet kacafyten

nė njė kacafytje tė ndyrė,

Hijet buzėshushunja

qė thithin vetėm gjak,

Hijet nuk kanė formė,

nuk kanė as fytyrė.

Hije….

Kjo kohėhije

nuk di se sa do tė zgjatė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:23 pm

E pashė deputetin

E pashė deputetin

atė ditė nė kėmbė,

shtrėngonte duart e papuna

tė punėtorėve tė papunė;

gėlonte nė sytė jeshiltė

tė varfėrisė sė rėndė,

s’e fshinte dot varfėrinė

zhelemadhja turmė.

E pashė deputetin

qė qeshte gjithė jargė,

nė ulėrimin e mjerimit

qė ofron “tėrmet’,

nė mesin e turmės

s’shikonte se sa larg,

sa larg nga turma

ish gushėdhjami deputet.


Deti

Gjėmon deti gjer nė shpirt,

gjėmon egėr me llahtarė,

edhe qiellin e trondit,

nuk e dimė ē’tė ketė vallė!?

Pse e mban kaq sekret,

nuk e dimė pse s’e thotė?

Njė enigmė kaq e fshehtė,

s’e shpjegon asnjė nė botė.

Askėrkush nuk ta shpjegon,

Askurkush, vertet s’e di,

tė fshehtėn pse e gjėmon?

Tė fshehtėn e di ai!…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:24 pm

E kush e sundon

Jetojmė

nė zonėn e fjollave tė borės,

grimcat e akullit

po na shpojnė shpirtin,

si na shpojnė miliarda strese

qė na vijnė prej kohės,

e pėr tė ngrohur sadopak,

ne rrethojmė meitin.

Dhe ikim nga sytė kėmbėt

shpėrndahemi nė botė,

gėmadha fabrikash tė kthyera nė arkivole.

Mbas shpine,

djerrė e lėmė kėtė tokė,

ulėrin thershėm e ardhmja

kur na pėrcjell nė klone.

E kush mendon?

Nuk mendon kurkush!

Pėr tė vjedhur deputetėt

bėrtasin nė parlament,

shahen nga nėnat ,

qėllohen me grusht,

varfėria shullohet nė fshat e qytet!

Ulėrin e ardhmja:

“Ku shkoni, ku veni?”

(Ndoshta “prapa diellit”…

askush nuk e di).


E dini pse?

E kam njė tėngė

nė shpirtin tim tė vrarė,

po ju s’e dini ē’tėngė1)

mė plasariti shpirtin.

Kėmbėt me bastunin i heq zvarrė,

nė kalldrėmin e zi ku eci pėr ditė.

”Tungjatjeta, xhaxho!”

askurkush s’mė thotė

qė nga mėngjesi

gjersa shkoj pėr gjumė.

E dini pse?

Edhe pres mė kot!

Ata qė kanė mbetur

janė mė pleq se unė.1) trajtė dialektore pėr brengėn e madhe,

thuhet edhe dėngė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:24 pm
I morėm

Ėndrrat e mia erėrat i morėn

pėr tė dėbuar retė e zeza;

retė e zeza,

qė duan tė fshehin diskun e diellit!

Ėndrrat e mia i morėn valėt e deteve,

pėr t’i kthyer nė fanarė,

nė fanarė pėr rrugėt detare.

Ėndrrat e mia i morėn shtullingat

e mjegullės sė bardhė,

Mjegulla e bardhė

qė vesh kreshtat e thepisura tė maleve.

Ėndrrat e mia i mori hėna

pėr t’i shpurė nė “Kashtėn e Kumtrit”,

nė “Kashtėn e Kumtrit”

pėr tė shtuar ndriēimin e yjeve.

Ėndrrat e mia i morėn zogjtė nė krahėt e tyre,

pėr ta bėrė mė blu qiellin blu.

Ėndrrat e mia i morėn peshqit

pėr t’i zhytur nė thellėsi tė oqeaneve,

nė thellėsi tė oqeaneve,

pėr tė verbuar fytyrėn e frikės.

….

Ėndrrat e mia i morėn nė dorė politikanėt,

nė dorė politikanėt?!

O Zot!?

I hodhėn nė koshin e plehrave!…


Miqėsi e ngushtė

Por ne jemi miq tė ngushtė,

po sa miq tė mirė qė jemi!

Ai me shikim tė prushtė,

Unė me shikim qeni.

Ai nuk ka plevicė

dhe shtėpi nuk kam as unė,

kur gjėmon era me ngricė,

s’mbyllim dot sytė pėr gjumė.

Uri kemi ēdo ditė,

Ohh! Ē’na gėrryen kjo uri!

Nėpėr rrugė dal e lyp,

plehrat i trazon ai.

Ai ėshtė i papunė,

i papunė dhe unė jam,

Ai qahet me “hum- ham-ham”.

Nė vapėn qė djeg, si zjarr,

dhe kur dimri fryn e shfryn,

do tė dėgjoni: ”Hum, ham,ham”

jam unė me qenin tim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   Thu Oct 16, 2008 3:25 pm

More, ē’po ndodh kėshtu?!

More, ē’po ndodh kėshtu,

Koha a ne jemi tė kotėsisė?!!

Ecim dhe rropatemi

nė errėsirėn e zgjebosur,

qeshim me shpirt nė zemėr tė “marrėzisė”

dhe marrėzia qesh me ne

qė jemi tė marrosur!

Qeshim me njė qeshje

qė s’ njeh asnjė formė

dhe qeshja vetė ngjan

me njė zgėdhitje,

fytyra jonė bardhezi ngjan me njė ikonė,

gjithēka pėrreth rrethohet me jashtėqitje.

“Ha- ha- ha” –ja i ngjan ulėrimės

sė ēakallit tė vetmuar,

diku nė njė pyll tė dendur me ahishte.

Kjo kohė?!!

Rroftė!!!

Njė gjė na ka mėsuar:

Veē e veē,

tė gjithė bashkė,

tė flasim “ēakallishte”.

More ē’ndodh kėshtu!!!

Shpirti ynė pre e kotėsisė?!!

Ē’po rrimė nė zemėr

tė pashpresės dhe ē’presim?!!

Tė tundemi t’i dalim ballė stuhisė,

diellin e sė ardhmes vetė ta ndezim,

vetė do ta ndezim!…
S’do ndalja asnjė ēast

S’gjeta dy rrota

tė bėj nėj kaloshinė,

drejt sė ardhmes tė ecja gjithė gas,

do mprehja veten si njė kalė i mirė,

ju betohem, s’do tė ndalja asnjė ēast!

Njė mendim kam, vėrtet e kam,

u them dhe ju, vėllezėr,

qė sot le ta dini:

Diskun e diellit e tė hėnės

dua t’i marr,

t’i vė nė kaloshinė,

nė se m’i lini…


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi burimore nga qyteti i gurtė, Dino Ēiēo
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: