Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)

Shko poshtë 
+5
feratkoca
detektivi
Driniiiii
xhiti
agim__barja
9 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
feratkoca
Anëtar
Anëtar
feratkoca


Male
Numri i postimeve : 294
Age : 35
Vendi : Shqiperi/Mitrovicë
Registration date : 21/10/2008

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptyFri Apr 24, 2009 1:15 pm

Te nderuar forumist kam nje verejtje per te gjith ju , nese keni diqka kunder meje personalisht nuk ka nevoj te diskutohet ne nje tem per deshmorin e kombit komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) sepse jeni duke njullosur sakrificen dhe shkelur gjakun e derdhur te deshmorve te cile ran per clirimin dhe bashkimin e trojeve te Shqiperis Natyrale , eshte marre se si po i quani farkist udbash etj etj eshte gabim i rend sepse po ofendoni luften e UCK-se dhe vlerat e veprat si dhe sakrificen qe ben per trojet e Shqiperis Natyrale prandaj leni keto marri .

Kush nuk e njeh komandant shemin Shemsi Ahmetin ejani ne Mitrovice dhe do te ju qoj ne vendin ku u vra ku luftoj dhe ku u lind e nuk ka nevoj ti perqeshni sepse nuk jan te till si po i silsoni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.feratkoca.multiply.com
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptyFri Apr 24, 2009 3:39 pm

SKANDALOZE !
PTK-ja ngriti konsorciumin në llogari
të Mirosllav Mishkoviçit për të blerë licencën e operatorit të katërt në Shqipëri!




“Lufta është një gjë e shëmtuar, por jo më e shëmtuara. Gjendja e kalbur dhe e degjeneruar e moralit dhe e ndjenjës patriotike që mendon se asgjë nuk ia vlen luftën, është më e kobshme”. / John Stuart Mill, ekonomist politik (1806-1873)/

Shkruan: Isa Mulaj * Prishtinë, 24. 04. 2009
______________________


A mund ta vjedh hajni-hajnin në Shqipëri? Përsëri PTK-ja!




Posta dhe Telekomi i Kosovës (PTK) e përkrahur nga Qeveria e Kosovës, pa ndonjë bazë ligjore është futur në një konsorcium të dyshimtë për operatorin e katërt të telefonisë mobile në Shqipëri. Në këtë lojë thuhet se janë të përzier miliarderi serb Mirosllav Mishkoviç ( i cili më herët bleu rrjetin e supermarketeve Euromax në Shqipëri - Lexoni në fund të këtij shkrimi shtojcën e pashtrikut „Kompania serbe “Delta”, blen marketet Euromax në Shqipëri“ - Sh.B ), Damir Fazlliç, një Llazareviç, disa afaristë nga Shqipëria që merren me veprimtari tjera ( jo në sektorin e telekomunikimeve ), politikanët Sali Berisha, Hashim Thaçi dhe Edi Rama. Kuvendi i Shqipërisë votoj PTK-në si operator të katërt. Më skandalozja ndër të gjitha më duket kur PTK-ja ngriti konsorciumin në llogari të Mirosllav Mishkoviçit për të blerë licencën e operatorit të katërt në Shqipëri.



Në mungesë të një analize alternative më të gjatë, për informata më të hollësishme shikoni përmbledhjen e reagimeve të disa medieve nga Shqipëria:


Agjencia e lajmeve Ekonomia: Zbulohet marrëveshja sekrete…



Para se ta mbyllim këtë histori, duhet theksuar se mbeten shumë të panjohura rreth aferave të dyshimta shqiptaro-serbe në llogari të serbëve e në dëm të Kosovës dhe Shqipërisë. Një afarist i njohur shqiptaro-amerikan nga Kosova me bazë në Nju Jork, ka blerë 4-5 ndërmarrje prodhuese gjatë privatizimit në Kosovë. Në fillim ishte shumë i përkushtuar për investime të mëdha. Thuhet se, ai gradualisht e ka vërejtur sa vështirë është të punohet me shqiptarë shkurtpamës, oportunistë dhe mercenarë. Kishte frikën se duke investuar në Kosovë sipas planeve që i kishte, ai do ta humb pasurinë dhe varfërohej, prandaj i dëshpëruar ka hequr dorë nga planet për një kohë. Nuk e di sa janë të vërteta këto pohime, por e di fort mirë se gjatë 2-3 viteve të fundit emri i tij nuk përmendet nëpër mediet e Kosovës. Vendin e tij në medie tani e zënë Hashim Thaçi, Mirosllav Mishkoviçi, Damir Fazlliçi, Delijorgji, Forumi i Biznesmenëve Grek në Kosovë, e plot serbo-grekë tjerë. Nuk po ia përmend emrin atij afaristit me origjinë nga Kosova në SHBA. E dini shumica dhe nuk kemi nevojë ta përmendim.


Arben Rrozhani: Bizneset e serbëve Fazlliç-Mishkoviç në Shqipëri...



Favorizimi jo transparent dhe me shkelje të shumta ligjore i miliarderit serb Mishkoviç nga ana e PTK-së për fuqizimin e pozitës së tij ekonomike me përkrahje edhe nga politikanët shqiptarë në pushtet, mund t’i kushtoj shumë Shqipërisë si shtet dhe shoqërisë sonë. Politika më tepër është biznes. Në vendet ekonomikisht të varfëra, sidomos në Shqipëri dhe Kosovë, askush nuk e lakmon pushtetin për të na shitur mend se sa të mençur janë politikisht. Përcjellni ngjarjet politike dhe raportimet e medieve, dhe iu mjafton të fitoni njohuri sa edhe politikanët në pushtet. Atyre thjeshtë u intereson politika e përfitimit në biznes në çfarëdo forme, qoftë edhe në dëm të shtetit dhe shoqërisë për llogarinë e të huajve si është rasti me Mishkoviçin.

· Kush përfiton dhe kush humb nga ky biznes në një sektor të ndjeshëm për shtetin sikur ky i telekomunikimeve?

Ka shumë përgjigje për analiza dhe debate. Pyetja kryesore “A mund ta vjedh hajni-hajnin” mbetet e hapur për debat. E titulluam kështu nga shkaku i jo transparencës, shkeljeve të mëdha ligjore që janë bërë, dhe marrëveshjes sekrete të PTK-së.



Autori është hulumtues i lartë dhe koordinator për Kosovë i Institutit për Studime dhe Analiza të Politikave Ekonomike. Kontakti me autorin Mobile: + 377 (0)44 112 397.


Isa Mulaj: Degjenerimi i terminologjisë së ekonomisë në gjuhën shqipe
* * *

SHTOJCA E PASHTRIKU.ORG

Kompania serbe “Delta”, blen marketet
Euromax në Shqipëri !




Kompania serbe “Delta Maxi Shoping”, ka blerë të gjitha marketet Euromax në Shqipëri. Lajmi bëhet i ditur nga mediat e huaja, ndryshe nuk është publikuar një deklaratë zyrtare nga ish-pronarët e saj shqiptarë. Sipas burimeve të mësipërme, Delta Holding me qendër në Beograd, e cila merret me krijimin dhe mirëmbajtjen e marketeve në Serbi por dhe në rajon, ka blerë 17 marketet Euromax që deri para disa javësh ishin në pronësi të QTU.

Këto markete, ndodhen kryesisht në Tiranë, Durrës, por dhe Fier, Elbasan, Korçë, Vlorë etj. Kompania serbe e eksport-importit, që ka blerë të drejtën mbi Euromax, mjediset e të cilave janë në godina me qera, deklaroi se ka vendosur të zgjerojë shtrirjen e Euromax në Tiranë dhe zonat e tjera të Shqipërisë.

Rrjeti i marketeve Euromax ishte i pari në Shqipëri kur ai nisi rreth tre vjet më parë dhe rezultoi i suksesshëm. Një vit më vonë, ai u pasua nga “Conad” i cili hapi disa markete me hapësira më të vogla në Tiranë dhe Durrës, por me çmime më të larta të produkteve që tregton.

Blerja më e fundit e Euromax në Shqipëri, vjen disa kohë pasi kompania serbe ka bërë blerje të ngjashme dhe në Malin e Zi, Bosnje-Hercegovinën dhe Bullgarinë. Planet e kompanisë janë që deri në vitin 2012 të hapë pika të ngjashme shitjeje dhe në Kroaci, Moldavi, Rumani, Ukrainë dhe Maqedoni.

Komentin tuaj mund ta shkruani: KËTU
( Përgatiti moderatori i pashtriku.org )
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptyFri Apr 24, 2009 3:50 pm

Leni more keto marrina ,se e dijme se secili kushe ishte qka ishte..
Mos na u shitni patriot ne internet,se e pame se pse paskeni luftue..
Trimat qe luftuan ne uck nuk perkrahin kete qeveri dhe politikan servil antikombetare!
Ata sote jan rreshtue ne FBKSH-.AKSH....
Dhe LV...
Po leni kleto trimni me shkrime se keshtu kishim dhe kemi plot.qe dijten shkrim e lexim po na shiten tere historine..
PO lexoni me mire me larte shkrimin se qfare trima te UCK-se kemio pase dhe pse kan luftue,qe te bashkpunojne me kriminelet serbe dhe te bejne biznis me ta...
Naj humbet kombin e traditat shqiptare zoti ju kallte flake..
Poshte tradhtaret rrnofshin trimat e AKSH-FBKSH..
U mbushe kosova plot me trima maqedonija mali i zi preshev e bujanovc shqiperi e qameri..
Nuk ka force qe i ndale... fla .
Ty zeriatdheut.mu.... na jep adresen burre trim e te vizitojne do te aksh he trim dhe bisedon me ta se e dijme per secilin se kushe ishte si ka luftue qfar trima kan qen..
AKSH ka shenimet per secilin person mos u bani merak..
SE ka njerez qe mirren me ato pune edhe per ty edhe per Agim-Bajra e tjere....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja


Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 61
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptyFri Apr 24, 2009 5:11 pm

ti xhiti je nje lahper klloshar ti urno kur te duash e takohemi se une gojen ta qkyj o pis se ti je ketu per ti zbuluar antaret e aksh e me i qit ne fush se ti me kan njeri nuk bene ndasi ne deshmore e me ty kurr nuk behet bashkimi kombetare e me qisi lope si ti ase me thurr gardhe sna duhet se lere me shume
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptyFri Apr 24, 2009 11:11 pm

Ti mu taku me mue dridhesh si thupra ne uje,te rrehi dhe ste la me kajte!
Ka qe kane ra deshmoire tuj luftue me shkaun.
Dhe ka tradhtare farkiste qe jan likvidue prej patrioteve!
Po edhe patriot qe jane likvidue prej farkisteve.
Si gecet qe vrajten komandant Sandokanin Rexhen!
Po mos ka llxo pallavara ketu.
Dallim ka ,e per ty te gjithe njesoj jane se je ham hamam..!" fla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feratkoca
Anëtar
Anëtar
feratkoca


Male
Numri i postimeve : 294
Age : 35
Vendi : Shqiperi/Mitrovicë
Registration date : 21/10/2008

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptyFri Apr 24, 2009 11:19 pm

Xhiti nuk po e di se kush je edhe as nuk po me interson po se pari po te tregoj se Agim Barja ka qen njer nder ushtaret e UCK me te devotshem dhe nese nuk e beson pyet per te ne Mitrovice nese nje ndonje person ne rrethin e Mitrovices , dhe mos i quaj farkist ata te cilet nuk jan se na e dimi shum mir se kush ka qen farkist e kush jo prandaj mos i perziej ne nje kove qe te gjith sepse nuk jan farkist as komandant Shemsi Ahmeti e as Agim Barja , e ndoshta ka qen tahir zemaj e disa te tjer por jo keta qe po i akuzon o burr . e ka asi qe i kan likuidu e ka pas nevoj ma shum me likuidu po qe nuk kan mujt ma shum po boll ne mundesi te veta
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.feratkoca.multiply.com
an-di
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Male
Numri i postimeve : 168
Age : 96
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptyFri Apr 24, 2009 11:25 pm

feratkoca shkruajti:
Xhiti nuk po e di se kush je edhe as nuk po me interson po se pari po te tregoj se Agim Barja ka qen njer nder ushtaret e UCK me te devotshem dhe nese nuk e beson pyet per te ne Mitrovice nese nje ndonje person ne rrethin e Mitrovices , dhe mos i quaj farkist ata te cilet nuk jan se na e dimi shum mir se kush ka qen farkist e kush jo prandaj mos i perziej ne nje kove qe te gjith sepse nuk jan farkist as komandant Shemsi Ahmeti e as Agim Barja , e ndoshta ka qen tahir zemaj e disa te tjer por jo keta qe po i akuzon o burr . e ka asi qe i kan likuidu e ka pas nevoj ma shum me likuidu po qe nuk kan mujt ma shum po boll ne mundesi te veta

Pershendetje feratkoca

te pershendes ty dhe një herë më tepër Agim Bajrën.

forumet kanë "trima" shumë
bile-bile përplot maskarenjë
të tillë njoh boll n'këtë forum
Patriota n'thonjëza-mendjemëdhenjë!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feratkoca
Anëtar
Anëtar
feratkoca


Male
Numri i postimeve : 294
Age : 35
Vendi : Shqiperi/Mitrovicë
Registration date : 21/10/2008

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptyFri Apr 24, 2009 11:28 pm

"forumet kanë "trima" shumë
bile-bile përplot maskarenjë

të tillë njoh boll n'këtë forum
Patriota n'thonjëza-mendjemëdhenjë!!! " ta kopjova kete thenje An-di se pari te pershendes , nuk eshte Agim Baja po Agim BARJA nga fshat bara e ka kuptimin

ky eshte realiteti i asaj qe e thash me siper per xhitin dhe te tjeret
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.feratkoca.multiply.com
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptySat Apr 25, 2009 9:39 am

Krejt gabim e ke !
NUk thash per Shemsi Ahmetin!
PO Xhevat Isufin !
Ne qoftese jjan te asaj brigade eshte kan farkiste!
PO tek e fundit une e di qe shum kan vesh uniformen sa mu u pa para popullit..
Sepse une kam perkrah nje uck- ate te Baca Adem Jasharit e fehmi Lladrovcit qe e kam pas shok!
Dhe kam shok shume,po pas lufte nuk perkrahmi partit politike dhe Lideret e saj qe tradhtuan amanetin gjakun e deshmoreve!
A e njef Komandant Harun Beka qe u mbajt 10 vjetori perkujtimore ne Prishtine para 2 jave ,dhe a ke qene prezent apo po dalloni njerezit ,ata qe i perkrah qeveria dhe ata qe i injoron.
Une nuk ja futi paushall siq po ja fut AGim-Bajra sepse ky zeriatdheut eshte ne dyshim ne baz te shkrimeve te tija ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
an-di
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Male
Numri i postimeve : 168
Age : 96
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptySat Apr 25, 2009 12:41 pm

xiti!


me behet qejfi qe paske shokë shumë dhe mbi te gjitha bacen Adem dhe Fehmiun!

me thuaj pse nuk e ndihmove bacen Edem ditet e luftes apo diten kur ra deshmor !?

Lavdi deshmorit Shemsi Ahmeti dhe te gjithe deshmorëve te kombit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feratkoca
Anëtar
Anëtar
feratkoca


Male
Numri i postimeve : 294
Age : 35
Vendi : Shqiperi/Mitrovicë
Registration date : 21/10/2008

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptySat Apr 25, 2009 3:20 pm

komandant Shemsi Ahmeti ishte ne brigaden 141 "Mehe Uka" ne Z.O te Shales se Bajgores , dhe tema eshte vetem per komandant Shemsi Ahmetin dhe jo per Xhevat Isufin prandaj mos i keqkuptoni temat
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.feratkoca.multiply.com
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptySat Apr 25, 2009 4:00 pm

xhiti shkruajti:
Krejt gabim e ke !
NUk thash per Shemsi Ahmetin!
PO Xhevat Isufin !
Ne qoftese jjan te asaj brigade eshte kan farkiste!
PO tek e fundit une e di qe shum kan vesh uniformen sa mu u pa para popullit..
Sepse une kam perkrah nje uck- ate te Baca Adem Jasharit e fehmi Lladrovcit qe e kam pas shok!
Dhe kam shok shume,po pas lufte nuk perkrahmi partit politike dhe Lideret e saj qe tradhtuan amanetin gjakun e deshmoreve!
A e njef Komandant Harun Beka qe u mbajt 10 vjetori perkujtimore ne Prishtine para 2 jave ,dhe a ke qene prezent apo po dalloni njerezit ,ata qe i perkrah qeveria dhe ata qe i injoron.
Une nuk ja futi paushall siq po ja fut AGim-Bajra sepse ky zeriatdheut eshte ne dyshim ne baz te shkrimeve te tija ..





XHiti ike sherohu ne SHtimje ma shpejt sete paska ike truri per lesh
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptySat Apr 25, 2009 7:55 pm

Nuk kam nevoj per sherim o zotri!
ndoshta ju po se ju ka humb rruga ne oborr!
E une jam zotni dhe nuk kam pse te shkoi ne shtimje.
Une kam ide kombetare jo kosovare komun iste titiste farkiste..
Une punoi per atdheun kombin,per ata shqiptare qe e ndiejn veten shqiptare e jo per kosovare dhe flamurin multietnik e bashkim vllaznimin ejuaj!
Kurre nuk kam perkrah tardhtaret dhe kurre nuk i perkrahi!
Kurre skam vrapue per karrig edhe pse kam mundesi kam pas oferta !
PO per mua nuk vlen karriga,une dua qe femijet e mi te jen shqipetare e jo te ma shajn ***** neser ,
TE me thojne luftuat perkrahet luften ja ata pranuan bashkim vlleznimin ,atehere pyesin pse luftuat badihava sa te vdesin njerzit per kurgja,
kete status moti e ka perkrah pacifisti Rugova edhe pa lufte e kishim marre!
Shiqoi foto Rugova fehm i Agani Millosheviq Millutinoviq.
Shiqo Dogovorin Rugova fehmi SAgani Millosheviq! etj..
JO une punoi edhe paty o trim ne thojza i atdheut te serbise,,
Ne nuk ndalemi ,edhe uck e kritikuat e shajtet na shajtet po ishim grup ne fillim po u banem qindara me vone!
Sote ata zagar qe na shajten shajten Ramushin Thaqin neve sote vrapojne pas tyre si qent e zhugavt e sju vjen turp...
Tashe perbehen ne ta edhe pse bejne politik antishqiptare se jan shitur te te huajt vetem e vetem qe te vijne ne pushtet,pa komb pa identitet pa flamur pa sovranitet pa ushtri dhe sipas rez:1244.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaljani
Fillestar/e
Fillestar/e
shaljani


Male
Numri i postimeve : 2
Age : 39
Vendi : oslo norvegji
Registration date : 13/02/2009

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: komandant shemsi ahmeti   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptyMon May 04, 2009 1:03 pm

IU PERSHENDES KISAHA VETEM DISA FJEL PER LEGJENDEN E SHALES,KAMPIONIN E HEROIZMIT MBAR KOMBETAR,STRATEGUN DHE OFICERIN PROFESIONIST KOMANDANT SHEMSI AHMETIN:AI ISHTE KOMANDANTI ME EMBLEMATIK I UCK-S,ME I DASHURI TEK USHTARET DDHE BASHKLUFTETARET,njeriu qe i shtini tmerrin armiku, njeri qe per 46 dit me radh qendroi i pa lekundur deri ne ranjen e tij heroike ne melenic preten trepqali e majdan ,njeriu qe ishte protagonist i te gjitha betejave ne shale artakoll e deri ne llap.ushtarak dhe komndant qe kurrr ushtrave nuk ka dit me iu than shkoni por gjthmon ejani, 'E JU QE THONI SE AI KA QEN TRADHTAR JUVE NANA IU KA LIND TRADHTAR SEPSE NANAT E JUVE 9 MUAJ PARA SE T,IU LINDIN JUVE KAN FLEJT BASHM ME SVETISAVEN ARKANIN SHESHELIN E MILLOSHOVIQIN BRE ***** JAU LUFSHA TANVE JUVE QE FLISNI KEQ PER DESHMORET DHE HERONJET QE KOSOVES. EDHE JEPNI EMRAT E SAKT E MOS U BONI KUDRA ME DAL ME EMRA T'RREJSHUM SE ME DIT KUSH JENI JU EDHE KU BANONI T'JAU KAM LU NANAT SHKINA SE JUVE IU PASKAN LIND SHFALERKAT E MILLOSHIT E JO NANAT SHQIPTARE.SELAM PREJ NUHI PASOMES
Mbrapsht në krye Shko poshtë
an-di
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Male
Numri i postimeve : 168
Age : 96
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptyMon May 04, 2009 3:06 pm

I nderuari Shajlani, të bish në kontakt me ca plehra qe jetojne kudo dhe qe hajnë m u t sikurse shume pisa e mbi te gjitha xhiti nuk eshte lehte sepse forumet jane maska e ketu hajnë deri sa te ngordhin. Për kete qelbesirë nuk ka rrespekt asnjë shqiptarë sepse sikur ai hasim ne forumet e shkive e jo te shqiptareve! Kështu flasin tradhetaret qe e kane haram nenqiellin dhe mbitokën e Kosovës se liria i ngulfatë një ditë mesiguri heret a vonë!

Komandant Shemi dhe te gjithe vellezerit e UCK-së kane qene te ndritur,ata shëndrisin ne cdo pellemb ku i thuhet shqiptari dhe ata jetojne me ne dhe pas nesh gjithmonë sepse u flijuan për atdhe,ata jane të pavdekshem dhe i paharruar qofte kujtimi për ta.

Lavdi deshmorit Shemsi Ahmeti dhe të gjithë dëshmorëve të kombit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja


Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 61
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptyMon May 04, 2009 3:50 pm

lavdi komandantit shemsi ahmetit dhe te gjithe deshmoreve te shqiperise etnike
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja


Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 61
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptyMon May 04, 2009 4:35 pm

Kryetari i AAK-së tërhiqet nga kërkesa për zgjedhje nacionale
Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Sh_b
Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, si duket i ka humbur shpresat për mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare në Kosovë, gjatë këtij viti, edhe pse ka paralajmëruar se do ta kundërshtoi vendimin e kryetarit të vendit Fatmir Sejdiu, në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës. Gjatë qëndrimit të tij në Mitrovicë, të hënën, Haradinaj vizitoi familjen e dëshmorit dhe komandantit të njohur të Shalës së Bajgorës, Shemsi Ahmeti dhe fshatin Zasellë, ku u formua nëndega e AAK-së. në bisedë me babanë e dëshmorit Shemsi Ahmeti, komandant Shemi, tha se i vjen mirë që gjendet në familjen e dëshmorit për të cilin ka dëgjuar e tërë Kosova, duke shprehur njëkohësisht respekt për dëshmorin dhe për mënyrën heroike se si ai ka rënë për atdhe. “Të gjithë kanë respekt për Shemin. Ai dhe vepra e tij do të përjetësohen me përmendoren që i është ngritur dhe më ndërtimin e një kulle në vendlindjen e tij”, tha Haradinaj. Gjatë qëndrimit në familjen e dëshmorit Shemsi Ahmeti, lideri i AAK-së, ia dorëzoi babait të Shemit, Arifit, një flamur kombëtarë të qëndisur me dorë, të tillë, çfarë, tha ai, i kanë përdor gjatë luftës kundër okupatorit. Nga familja e dëshmorit, Haradinaj, i shoqëruar nga Hysni Ahmeti, ish komandant i Brigadës 141 “Mehë Uka”, Zona Operative, Shalë e Bajgorës, i cili ka aderuar këto ditë në AAK, ka vizituar në fshatin Frashër, ku është duke u ruajtur deri në momentin e vendosjes në qendër të qytetit, në ditën e rënies, më 26 prill, përmendoren e dëshmorit Shemsi Ahmeti, e cila është e gatshme, e punuar nga skulptorë vendas. Ndërkaq, në tubimin në Zasellë, ku u formua nëndega e AAK-së, Haradinaj ju ka thënë banorëve të fshatit se ka shpresua se do të ketë zgjedhje parlamentare, por si duket kjo nuk do të ndodh. “Kam shpresuar se do të ketë zgjedhje parlamentare sivjet, por si duket ato nuk do të mbahen. Mirëpo, unë besoj se ato do të mbahen në pranverën e vitit të ardhshëm”, tha Hardinaj. Pasi ka thënë se në Kosovë ka një qeverisje të keqe, Haradinaj ka shtuar se me rëndësi është sa më shpejtë të zgjidhet problemi i Mitrovicës, sepse, u shpreh ai, kudo që shkon në Koosovë dhe jashtë saj, të gjithë pyesin se çka do të bëhet me Mitrovicën, kur do të zgjidhet ky problem. “Po qese më jepet besimi nga populli, problemin e Mitrovicës dhe të veriut të vendit do ta zgjidhi për 90 ditë. Me zgjidhjen e këtij problemi, përkatësisht me shtrirjen e sovranitetit dhe pushtetit në tërë vendin ,do të kemi të gjithë dobi. Do të kemi mundësi reale për të bërë më shumë për zgjidhjen e problemeve ekonomike. Unë jam i bindur se për këtë do ta kemi mbështetjen e miqve ndërkombëtarë, por ne duhet me e krye vet punën më të madhe”, spikati kreu i AAK-së. Ai është shprehur të jetë i gatshëm që para qytetarëve të Zasellës dhe të vendit, të dal me një fytyrë e jo me dy fytyra, po qese i jepet mundësia me qeverisë dhe me i zgjedh problemet e lartpërmendura. Duke folur më konkretisht për mënyrën e zgjidhjes së problemit të veriut të vendit dhe të Mitrovicës, Haradinaj, ka thënë se ai do të vendoste 12-13 pika policore në veriun e vendit, jo në vendbanimet me serbë, por në pika kyçe, afër rrugëve dhe në pikat doganore 1 dhe 31. “Ky do të ishte hapi i parë që do të krijonte parakushte për shtrirjen më pastaj të tërë pushtetit në gjithë vendin, brenda kufijve kushtetues. Ne kushtetutën e kemi aprovuar me ndihmën e ndërkombëtarëve, ndërkohë që pjesa dërrmuese e shteteve të Evropës na ka pranuar si shtet, andaj ato edhe janë të obligueshme që të na mbështesin dhe me siguri se nuk mund të jenë kundër vendosjes së pushtetit në kufijtë shtetërorë, që janë të pranuar ndërkombëtarisht”, u shprehë Haradinaj. Ai tha se këtë duhet ta bëjmë së pari ne vet, duke e zbatuar Kushtetutën e Kosovës, e pastaj të tjerët do të ndihmojnë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja


Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 61
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptyFri May 15, 2009 8:38 pm

lavdi deshmoreve te shqiperise etnike
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja


Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 61
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptyWed Jun 03, 2009 10:41 pm

LAVDI DESHMOREVE TE SHQIPERISE ETNIKE
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fidan sefedini
Fillestar/e
Fillestar/e
fidan sefedini


Female
Numri i postimeve : 1
Age : 47
Vendi : mitrovic
Registration date : 12/09/2009

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptySat Sep 12, 2009 12:56 am

si spoju vjen turp me shkru keshtu por heroit e kombit ata ekan than jeten e ju i shani eh medet por neve se na shqiptarin gjith e ulim e te huajin e qojm lart apo ma ndryshe te mirin kqyrum me ul posht! por sebija eka ba gjith te kunderten te vetin e ka qu lart.
une SHEMSI AHMETIN e kam daj edhe turp osht per juve qe po folni keq per ta edhe shyqyr qe spoju njof!
E do qe kishin mleth para neper gjermani ata hajduta jan vet sdisa pare ka humb ne dur te tyre zoti ju marroft
ZOTI I BEKOFT USHTARET DHE DESHMORET E KOMBITKomandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 841967
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptySat Sep 12, 2009 4:22 pm

Ja kushe ishte kjo Brigad!
Ahmet Krasniqi bëri përpjekje të mëdha për bashkimin e faktorit politik dhe ushtarak të Republikës së Kosovës, që ishte kushti i parë për të ju kundërvy me sukses maqinerisë ushtarake të Serbisë, në realizimin e aspiratave të saja antishqiptare. Bashkimi i Grupit ushtarak të Deçanit me Ministrinë e Mbrojtjes i parapriu takimit të Osllos që u mbajt në maj të 1998 në mes përfaqësuesëve të UÇK-së dhe përfaqësuesëve të Ministrisë së Mbrojtjes në krye me Adem Demaçin dhe Ahmet Krasniqin, që solli marrëveshtjen për formimin e Forcave të Armatosura të Republikës së Kosovës (FARK). Sipas marrëveshtjes, FARK-u do të komandohët nga Shtabi i Përgjithshëm, ndërsa Komandant Shtabi u caktua Ahmet Krasniqi. Ajo marrëveshtje ia mundësoi Ahmet Krasniqit dhe Ministrisë së Mbrojtjes formimin e Pjesës së SHP të FARK-ut në Tiranë, siç e parashihte Marrëveshtja e Osllos.

Formimi i Pjesës së SHP të FARK-ut në Tiranë ; formimi i qendrave për stërvitjen dhe përgaditjen e ushtarëve dhe të kuadrit ushtarak në afërsitë kufirit Shqipëri-Kosovë ; dërgimi i ushtarakëve në Kosovë për forcimin e njësive të UÇK-së ; trajnimi i ushtarakëve për komandantë të brigadave (në Bosne dhe Hercogovinë) ; arrijtja e marrëveshtjeve ushtarake me kreun ushtarak të Kroacisë, të Bosnjes dhe Hercegovinës dhe të disa shteteve mislimane për ndihmë ushtarake dhe teknike, ku një pjesë e atyre marrëveshtjeve filluan edhe të realizohën ; formimi i Brigadës 134 dhe bërrthamave të brigadave 131 dhe 133, dhe dërgimi i tyre në frontin e luftës në Kosovë, krijimi bataljanit Diverzanto Vëzhgues edhe i disa brigadave tjera siç ishte Brigada ‘’Skënderbeu’’, brigadat 141, 142, 132 që bëheshin gati të hynin në frontin e luftës në Kosovë dhe sukseset që i arrijti komandant Tahir Zemaj me 22 ushtarakë që e shoqëronin, dhe disa të tjerëve që ju bashkangjitën në Kosovë, kur e krijuan Shtabin e Zonës së Tretë Operative të Rrafshit të Dukagjinit sëbashku me kuadrin komandues të forcave teritoriale të komanduara nga Ramush Hajradinaj, dhe pastaj suksesi i FARK-ut në Betejën e Logjës, etj. Këto suksese të Ahmet Krasniqit dhe SHP të FARK-ut, që u krynë mberenda një kohe të shkurtër, i vuan në veprim qendrat e agjenturave serbo-sllavo-greke në Shqipëri dhe në Kosovë, dhe forcat kundrainstiticionale të Kosovës për ta penguar Ahmet Krasniqi me SHP të FARK-ut, në veprimet e tyre që kishin për qëllim forcimin dhe konsolidimin e FARK-ut.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptySat Sep 12, 2009 4:26 pm

Rugova kishte informata të mjaftueshme për nivelin e organizimit të njësive guerile, prandaj e dinte se do të ishte fatale për Republikën e Kosovës të pranohën ato si Ushtri e Republikës së Kosovës. Ai e pat përkrahur Analizën Ushtarake të kolonel Ahmet Krasniqit që i është dërguar atij, Bukoshit dhe S.Berishës në janar të vitit 1997, dhe më vonë e pat përkrahur edhe Marrëveshtjen e Osllos, që parashihte formimin e FARK-ut. Dhe me siguri po të mos ishte shkelur marrëveshtja e Osllos, dhe të ishte bashkuar faktori politik dhe ushtarak i Republikës së Kosovës, Rugova do ta pranonte të bëhej Komandant Suprem i FARK-un, kuptohet kur do të aftësohej për të kryr operacione operative, ashtu siç planifikonte Ahmet Krasniqi, me analizizën e tij ushtarake të shkruar më 1996 ( është botuar në Bota sot më 19 qershor - 4 korrik 2001 më titull :’’Vlerësim i situatës ushtarake në Republikën e Kosovës –janar 1997’’).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptySat Sep 12, 2009 4:32 pm

1.Vendosmëria e Ahmet Krasniqit për jetësimin e Marrëveshtjes së Osllos ; puna e tij këmbngulse për shpartallimin e pengesave, që i vinin nga të gjitha anët, fatkeqësisht edhe nga nuk i kishte pritur ; hartimi i planit për futjen e njësive operative të UÇK-së, Brigadën ‘’Skënderbeu’’, Brigadën 141, 142, 132 dhe Bataljanin Diverzanto-Vëzhgues në frontin e luftës në Kosovë gjatë muajëve shtator-tetor 1998. Me Brigadën ‘’Skënderbeu’’ pat vendosur të futej edhe vet në Kosovë.

Planet dhe përgaditjet e Ahmet Krasniqit ju kishin ra në vesh argatëve të Xh.Halitit dhe të I. Kelmendit. Vetkuptohet që edhe agjenturat serbo-sllavo-greke dinin për përgaditjet që i bënte Ahmet Krasniqi për të hyrë në Kosovë. Prandaj dorheqja e Ahmet Krasniqit nga kreu i subjektit ushtarak të Republikës së Kosovës, nuk do t’i bënte të parealizueshme planet e tij. Të parealizueshme do t’i bënte planet e tija për futjen e brigadave operative të UÇK-së në Kosovë vetëm vrasja e tij.

2. Mundësia për përvehtësimin( vjedhjen) e mjeteve finansiare, që ishin paraparë për blerjen e armatimit dhe materjalit ushtarak nga Qeveria e Bukoshit për njësitë operative të UÇK-së. Po qe se merret në shqyrtim marrëveshtja që është lidhur në mes Ministrisë së Mbrojtjes dhe tre tregëtarëve me nënshtetësi turke, për blerjen e armatimit për njësitë operative të UçK-së me një vlerë prej 49 miljon DM dhe i analizojmë detajet se kush e organizoj, ndërmjetësoj dhe e përgaditi takimin në mes Ministrisë sëMbrojtjes dhe tregëtarëve turq (në rangun e dytë të personave që ua përgaditën kurrthën Ministrisë së Mbrojtjes ishin Gani Syla dhe Shaip Bilalli) ; pse të hollat nënjëshumë prej 8 miljan e 700 mijë DM, në emër të koparës ju kanë dhënë tregtarëve turq pa dijën e Ahmet Krasniqit ; kush vendosi në emër të Ministrisë së Mbrojtjes dhe kush ua ka dhën tëhollat tregtarëve turq ; dhe së fundi si ka përfunduar ajo marrëveshtje dhe pse u caktua nga Bukoshi të merret me atë marrëveshtje njeriu më i besueshëm i tij Kadri Balaj , të jepë të kuptosh, se marrëveshtja për armatim, nuk ishte asgjë tjetër përpos se një kurthë, e përgaditur nga kreu i forcave kundrainstiticionale, ( menjëherë pas arrijtjes së marrëveshtjes së Osllos,) me të cilën donin t’i arrinin dy qëllime :

a). Ta pengonin armatosjen e njësive operative të UÇK-së që përgaditeshin në Qendrat e stërvitjes që ishin krijuar nga SHP i FARK-ut në afërsi të kufirit Shqipëri-Kosovë, dhe

b) Përvehtësimin(vjedhjen) e një shume disa miljanshe të mjeteve finansiare të Ministrisë së Mbrojtjes për xhepat e disa krerëve të forcave kundrainstiticionale të Kosovës.

3. Ta mohonin Marrëveshtjen e Osllos. Forcat kundrainstiticionale të Republikës së Kosovës ishin të vetëdijshme se me zbardhjen (zbulimin) e Marrëveshtjes së Osllos nga Ahmet Krasniqi, opinioni ynë do t’i konsiderojë fajtorë krerët e LPK-së dhe të LBD-së, për shkeljen e Marrëveshtjes së Osllos, dhe më nuk do të pijnë ujë shpifjet e tyre se Rugova dhe LDK-ja janë fajtorë për mosbashkimin e faktorit ushtarak të Republikës së Kosovës. Se është kështu dëshmon fakti se edhe pse Xh.Haliti dhe argatët e tij e mohojnë egzistimin e kësaj marrëveshtjeje, ende nuk u zbardh ajo nga përgjegjësit e ish Qeverisë së Bukoshit dhe as nga përgjegjësit e ish Ministrisë së Mbrojtjes të Republikës së Kosovës.

(8)Ishte gushti i vitit 1998, kur forcat serbe patën marrë një fushatë të egër kundër njësive të UÇK-së dhe popullësisë civile të Drenicës dhe të Dukagjinit, pas dështimit të diplomacisë amerikane që mundohej t’i detyronte forcat politike (institicionale dhe kundrainstiticionale) për të bërë një Qeveri të përbashkët. Siç dihet Mehmet Hajrizi e pranoi mandatin për formimin e Qeverisë që ia dha Kryetari i Kosovës Dr.Ibrahim Rugova, por planin Amerikan për krijimin e Qeverisë së Kosovës nuk e përkrahën : B.Bukoshi me ministrat e tij, R.Qosja me LBDK-në, dhe A.Demaçi me Shtabin e Xh.Halitit që quhej SHP i UÇK-së.

Si rrjedhim i papërgjegjësisë së plotë të forcave kundrainstiticionale, që ishin quar peshë ‘’për ta marrë pushtetin’’ mbi qytetarët e Kosovës, kur fuqi dhe dije nuk kishin ta fitoninas një betejë kundër ushtrisë serbe, dhe çka ishte më e keqja, nuk donin t’i dëgjonin as këshillat e miqëve të kombit tonë që ishin vu në krye të diplomacisë së SHBA-ve. Siç dihet pas dështimit të diplomacisë amerikane për formimin e Qeverisë së Kosovës, populli martir i Kosovës mbeti pa përkrahjen e faktorit ndërkombëtar, dhe kështu Serbisë i erdh ‘’langu në bisht’’ për të ju çepuar jo vetëm njësive të UÇK-së, por edhe popullësisë civile. Drenica dhe Dukagjini u shkelën nga forcat serbe. Njësitë teritoriale të Ramush Hajradinajt pa kurrfarë komande u larguan në Shqipëri.

Edhe njësitë operative të UÇK-së, që ishin nën komandën e Tahir Zemës, u detyruan t’i lëshonin pozicionet që i mbanin dhe të mos e pranojnë luftën frontale me ushtrinë serbe, në rend të parë se ishte grumbulluar një popullësi e madhe civile në teritoret ku i mbanin njësitë operative të UÇK-së, që i komandonte komandant Tahir Zemaj. Tirana dhe Durrsi ishin të mbushur me civil nga Dukagjini dhe ushtarë e ‘’komandantë’’ të vetshpallur të UÇK-së, në mesin e të cilëve ishte edhe Xh.Haliti, A.Syla, H.Thaçi, I.Kelmendi, R. dhe H. Hajradinaj,komandant ‘’çorri’’ dhe shumë ‘’çorra’’tjerë me nofka të llojllojshme. Këto kushte dhe rrethana shumë të vështira për shqiptarët, që mbetën pa përkrahen e faktorit ndërkombëtarë dhe sulmoheshin nga forcat e Kasapit të Ballkanit, në vend që të ndikonte në vetëdijësimin e krerëve të forcave kundrainstiticionale për tu bashkuar me forcat institicionale për krijimin e Qeverisë së përbashkët, që e kërkonte Parlamenti i Republikës së Kosovës dhe aleatët tanë, ata bënë lista për pushkatimin e burrave më të mirë të kombit, që nuk arrijtën t’i bënin argatë dhe skllevër të tyre.

Në këto rrethana Ahmet Krasniqi pat kërkuar nga Salih Berisha të ndërrmerte që ishte e mundur për bashkimin e faktorit politik dhe ushtarak të Kosovës, ndërsa vet bënte përgaditjet e fundit për t’i futur në Kosovë njësitë operative të UÇK-së, që ishin përgaditur në Qendrat e stërvitjes të FARK-ut afër Tropojës dhe Kuksit.

Ishte fillimi i shtatorit të 1998 kur Komandanti i SHP të FARK-ut Ahmet Krasniqi vendosi t’i vizitojë njësitë operative të UÇK-së : Brigadën ‘’Skënderbeu, Brigadat : 141, 142, 134 , Bataljanin Diverzanto-Vëzhgues, dhe Bataljanin e Policisë Ushtarake. Me të patën shkuar disa anëtarë të Ministrisë së Mbrojtjes dhe të SHP të FARK-ut. Gjatë vizitës Komandanti i SHP të i FARK-ut kolonel Ahmet Krasniqi bëri vlerësimin e përgaditjeve të çdo njësie ushtarake veç e veç, dhe konstatoj se të gjitha njësitë ushtarake janë në gjendje të kryejnë akcione operative kundër ushtrisë serbe në Kosovë. Pehlivanat e Nanosit, agjenturat serbo-sllavo-greke, SHIK-u, dhe bajraktarët e farës ruse e përcillnin me interesim veprimtarinë e Ahmet Krasniqit nepërmjet ushtarakëve që ishin hyrë në Ministrinë e Mbrojtjes dhe në SHP të FARK-ut me detyra speciale nga krerët e LPK-ja dhe të LBDK-së.

Hyrja e Ahmet Krasniqit në Kosovë me njësitë operative të UÇK-së, që planifikonte tëbëhet gjatë gjysmës së dytë të shtatorit dhe gjysmës së parë të tetorit të 1998 i alarmoi agjenturat serbo-sllavo greke dhe forcat kundrainstiticionale të Republikës së Kosovës dhe vendosën ta bëjnë pengimin e një veprimi të tillë. ‘’Qendra e Krimit’’ e krijuar nga krerët e LPK-së, LBDK-së, Shtabit të Xh.Halitit që quhej SHP i UÇK-së, dhe disa individëve që kishin pozita të larta shtetrore në mesin e të cilëve kishte edhe spiuj serb dhe grek, muarën vendimin për vrasjen e Ahmet Krasniqit. Vendimi për vrasjen e tij është bërë gjatë muajit gusht, por përgaditjet e përshpejtuara për vrasjen e tij kanë filluar nga fillimi i shtatorit të 1998, ndërsa përgaditjet përfundimtare në javën e dytë dhe javën e tretë të shtatorit, deri sa ai ishte për vizitë në Qendrat e stërvitjes të FARK-ut afër kufirit Shqipëri-Kosovë. Faktet dëshmojnë se në përgaditjen për vrasjen e Ahmet Krasniqit kanë marr pjesë edhe disa ushtarakë që i përkisnin stafit udhëheqës dhe komandues të Ministrisë së Mbrojtjes, dhe të SHP të FARK-ut, të cilët ishin bërë klysh dhe argatë të Xh.Halitit, I. Kelmendit dhe të H. Hysenit. T’i shiqojmë faktet me radhë :

a). Ahmet Krasniqi banonte në një banesë që ia kishte siguruar Shaip Muja, në qendër të Tiranës, ( afër Piramidës) që kur pat shkuar në Shqipëri me stafin e Ministrisë së Mbrojtjes, për të krijuar Pjesën e SHP të FARK-ut në Tiranë. Të vritet Ahmet Krasniqi në qendër të Tiranës nuk ishte edhe aq lehtë, prandaj ‘’Qendra e Krimit’’ju ka dhënë për detyrë argatëve të tyre që kishin arrijtur të depërtojnë në stafin udhëheqës të Ministrisë së Mbrojtjes dhe të SHP të FARK-ut, për t’ia ndrruar banesën Ahmet Krasniqit deri sa ai i vizitonte Qendrat e stërvitjes të FARK-ut. ( java e dytë e shtatorit 1998). Këta tradhtarë të kombit arrijnë ta bindin SHP të FARK-ut për të dhënë pëlqimin për t’ia ndërruar banesën Ahmet Krasniqit, gjëja se për qëllime të ‘’ sigurisë’’së tij.

Shtrohet pyetja pse SHP i FARK-ut nuk e kundërshtuan propozimin e klyshëve të I.Kelmendit, Xh.Halitit dhe të H.Hysenit, që Ahmet Krasniqit t’i caktohet banesa në shtëpinë e oficerit të SHIK-ut Shyqiri Toskës, që Ministria e Mbrojtjes e kishte marrë me qira për nevoja të Drejtorisë informative ?

Po të ishte bërë propozimi për ndrrimin e banesës për qëllime të ‘’sigurisë’’ së Ahmet Krasniqit, do të ishte kontradiktore t’i caktohej banesa në shtëpinë e oficerit të SHIK-ut Shyqiri Toskës, kur ishte shtëpia tjetër e Ministrisë së Mbrojtjes, që ishte marrë me qire për nevoja të Pjesës së SHP të FARK-ut, dhe ishte në një vend më të përshtatshëm për t’ia siguruar mbrojtjen fizike të Ahmet Krasniqit. Ajo shtëpi ishte në lagjën ku jetonte Azem Hajdari, afër rrugës Tiranë-Elbasan dhe në afërsi me Ambasadën amerikane. Ishte e paisur me dy kamera që e përcillnin çdo lëvizje në rrugën e lagjës nga shtëpia e deri në rrugën automobilistike Tiranë-Elbesan ?

Por klyshët laramana, që kishin pozita udhëheqëse në SHP të FARK-ut, ia caktuan banesën Ahmet Krasniqit në shtëpinë e oficerit të SHIK-ut Shyqiri Toskës, ( se ashtu ju kishin thënë patronët e tyre) që ishte afër Medresesë, në lagjën e ‘’Shtëpisë së Partisë’’. Në banesën e re Ahmet Krasniqit i dërgohet garderoba personale, përfshir këtu edhe një revolver me dy bomba dore dhe një kallashnikov, që i mbante në dhomen e tij të gjumit.

b). Ahmet Krasniqit ia larguan njërin nga rojet më të afta që i kishte SHP i FARK-ut, ushtarin me nofkën ’’Shpendi’’, në mënyrë shumë të poshtur duke i ngjitur fjalë ( duke e shpifur), se ka bërë planë për ta vrarë Ahmet Krasniqin. Se ishte shpifje tregon fakti se ‘’Shpendi’’ dërgohet në garnizonin e FARK-ut në Papaj afër Tropojës, me qëllim që kur të bëhet atentati ndaj Ahmet Krasniqit të mos gjindet në shërbimin e rojeve personale të Ahmet Krasniqit dhe SHP të FARK-ut. Por kur vritet Ahmet Krasniqi ai prap sillet në shërbimin e mëparshëm dhe bëhet përgjegjës për çështjen e sigurimit të kuadrit komandues të SHP të FARK-ut.

Ahmet Krasniqi këthehet nga Veri i Shqipërisë në Tiranë më 19 shtator 1998. Ai merr vesh për ndërrimin e banesës nga kolegët e tij, por atij kjo gjë nuk i bëri përshtypje fare dhe nuk e kundërshtoi vendimin e kolegëve, duke u mbështetur në Rregulloren Ushtarake se çdo Organ ushtarak i kryen detyrat e tij në bazë të kushteve dhe rrethanave që i krijohën ndërkohë. Ai natën e parë e kalon në banesën e re. Natën e dytë nuk u kthye në banesë, si duket e kalon natën te ndonjë mik i tij në Tiranë. Të nesërmën më 21 shtator 1998, e kalon tërë ditën në biseda të ndara dhe të përbashkëta me një numër ushtarakësh të Brigadave 134, 131, dhe 133, që ishin kthyer nga Kosova.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptySat Sep 12, 2009 4:33 pm

Pati biseda me Tahir Zemajn, Salih Çekun, Agim Ramadanin dhe të tjerë. U diskutuan shumë çështje që kishin të bënin me veprimtarinë e subjektit ushtarak që i përkisnin, sukseset, mossukseset dhe pengesat që ju dualën në kryerjen e detyrave ushtarake. U fol edhe për masat që duheshin ndërrmarrë për tejkalimin e pengesave dhe të vështërsive, që do të mundësonte futjen me sukses të njësive operative të UÇK-së, që ishin bërë gati për të marrë pjesë në frontin e luftës në Kosovë. Dikush nga ushtarakët i propozon Ahmet Krasniqit ta kalojnë sëbashku një mbrëmje, që do të merrnin vendime konkrete për punën e mëtutjeshme. Ky propozim përkrahet nga Ahmet Krasniqi dhe ai e cakton takimin në Restoranin’’Nëna Mbretëreshë’’në Tiranë, që ishte shumë afër nga selia e Pjesës së SHP të FARK-ut.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 EmptySat Sep 12, 2009 4:34 pm

ish udba serbe...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)   Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi) - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Komandant Shemsi Ahmeti (Shemi)
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Janë të rrallë ata ushtarak si komandant Shemsi Ahmeti
» Komandant Shemi
» Mendim kritik për poeten Mimoza Ahmeti
» Deklarata te FBKSH
» Thaçi dhe Ahmeti i shtrijnë dorën njëri tjetrit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: