Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 HASAN EFENDI NAHI (1905-1991)

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 73
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

HASAN EFENDI NAHI (1905-1991) Empty
MesazhTitulli: HASAN EFENDI NAHI (1905-1991)   HASAN EFENDI NAHI (1905-1991) EmptyThu Jul 09, 2009 11:54 am

Mexhid YVEJSI, Gjakovë

HASAN EFENDI NAHI
(1905-1991)

”Gjakova s’e harron, Gjakova e di,
O nur arsimi, Hasan Efendi…
Do të jetojë Kosovë e vjetër,
Djep i shenjtë i shqiptarisë
Do të jetojë me kurora të lavdisë…
-Rexhep Hoxha

Myderriz Hasan Efendi Nahi ishte njëri prej hoxhallarëve, dijetarëve dhe atdhetarëve më të mëdhenj jo vetëm të Gjakovës, por të mbarë Kosovës. Është djali i Myderrizit, Islam Efendiut Nahi, dijetarit të shquar të Medresesë së Madhe të Gjakovës, që i dha dritë krejt Kosovës.
Lindi më 12 mars 1905, në Gjakovë, ku i kreu mësimet fillestare. Po në Gjakovë diplomoi në Medresën e Madhe, ku pas diplomimit, për tri vjet ligjëroi Sintaksën e Gjuhës Arabe, duke e zëvenduar babain, Myderriz Islam ef.Nahin.
Në muajin shtator 1930, nga Gjakova, me dy shokë, Mulla Tahir Brovinën dhe Mulla Asllan Cërmjanin, Hasan efendi Nahi së bashku me dy shokë u nisën kambë nga Gjakova nëpër Qafë të Morinës deri në Shkodër e nga Shkodra në Durrës, ku arritën pas dy javësh…
Qëllimi i këtij udhëtimi ishte shkollimi. Nga Durrësi dolën në Greqi, Pirea, pastaj në Aleksandri dhe më në fund në Kairo, të Egjiptit, ku u regjistrue në Fakultetin “Kismi Ali” (Shkalla Superiore), ku brenda katër vitesh e kreu me rezultat të shkëlqyeshëm dhe diplomoi në Universitetin Al-Az-har.
Myderriz Hasan Efendi Nahi, mbasi diplomoi në Kairo të Egjiptit u kthye menjëherë në Gjakovë, por shërbeu më shumë nëpër Kosovë, si në Ferizaj, Prizren, Gjakovë dhe më në fund në Prishtinë.
Nga viti 1935 ishte Myderriz në Medresen e Ferizajt, ku mbante ligjërata në gjuhën shqipe, n’atë kohë gjuha shqipe ishte e ndaluar, por predikoi edhe nëpër shumë lokalitete të tjera të Kosovës.
Një kohë ka qenë drejtor i Medresesë “Mehmed Pasha” të Prizrenit, 1943, po në Prizren ka shërbye edhe si kryemyfti i Rrafshit të Dukagjinit. Për dhjetë vjetë shërbeu si imam në Gjakovë…
Njëzet vjet (1958-1978) ishte profesor në Medresen “Alauddin” të Prishtinës, derisa doli në pension me nder!
Në pension nuk pushoi, por punoi në përkthimin e Kur’anit të Shenjtë nga gjuha arabe në gjuhën shqipe, i cili u botua në vitin 1988, në Prishtinë, në tirazh prej 5 000 kopjesh.
Në dokumentet sekrete të Beogradit, të publikuara nga historiani, Dr. Hakif Bajrami, prej të gjithë ylemave të Kosovës, Myderriz Hasan Efendi Nahi i Gjakovës ishte cilësuar si ”ideologu më i rrezikshëm”, ngaqë nuk lejonte kurrsesi që shqiptarët të shpërnguleshin nga Gjakova, nga Kosova…
Kanë mbetur të paharruara fjalët e Myderriz Hasan Efendi Nahit, që ua kishte thënë me guxim të paparë pushtetmbajtësve komunistë, më 1956 , kur e mbyllën Gjimnazin e Gjakovës:
”Ma mirë kallni krejt Gjakovën, se ta mbyllni Gjimnazin…”
Poeti, Rexhep Hoxha, për këtë ngjarje, që ka pasë jehonë të madhe, në një poezi shumë të bukur, e ka përjetësuar hoxhën, Hasan Efendinë, ku, ndër të tjera, shkruen:

Gjakova nuk bën pa gjimnaz
Gjakova për shkollë luftoi
E paturpësia zyrtare,
Një hijenë e mallkuar
Kur pa zemërimin e yjeve,
Guximin e së drejtës së amshuar,
U hap qielli nga një fjalë e prerë,
Shkëlqyen yje, mijëra të tjerë.
Do të jetojë Kosovë e vjetër,
Djep i shenjtë i shqiptarisë
Do të jetojë me kurora të lavdisë…

Veprat e tij në shërbim të fesë, kombit dhe atdheut janë të shumta. Për ato pak është shkruar; mos t’i lëmë për t’u harruar…!
Ndërroi jetë më 5 shkurt 1991 në Prishtinë, në moshën 86 vjeçare. U varros në vendlindje, në Gjakovë, me 6 shkurt 1991, mbasi iu bënë shërbimet fetare në Xhaminë e Hadumit, e cila ishte mbushur përplot, të ardhur nga mbarë Kosova për ta nderuar këtë hoxhë, dijetar dhe atdhetar …

Mexhid YVEJSI, Gjakovë
HASAN EFENDI NAHI (1905-1991) User_online HASAN EFENDI NAHI (1905-1991) Reputation
vbrep_register("2329461")
HASAN EFENDI NAHI (1905-1991) Report
HASAN EFENDI NAHI (1905-1991) Progress
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mister
Anëtar
Anëtar
avatar


Numri i postimeve : 327
Registration date : 10/07/2008

HASAN EFENDI NAHI (1905-1991) Empty
MesazhTitulli: Re: HASAN EFENDI NAHI (1905-1991)   HASAN EFENDI NAHI (1905-1991) EmptyThu Jul 09, 2009 12:48 pm

Mexhid yvejsi
se cka ka studiuar ky njeri ne arabi nuk te kuptova edhe mire.
Une nuk te kuptoj kur thua se ne vitin 1935 gjuha shqipe ishte e ndaluar ne kosove,kjo nuk eshte e vertet.
E vetmja gje qe me ben te mendoj se ky njeri ka punuar per shqiptaret eshte se nuk ka dashur qe shqiptaret te shperngulen nga kosova.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
HASAN EFENDI NAHI (1905-1991)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Myderriz HASAN EF.NAHI
» Mulla Tahir Efendi Thaçi
» ISMAIL EFENDI NDROQI (1876-1944)
» HAFIZ TEUFIK NAHI (1917-2006)
» ABDURRAHIM BUZA (1905-1986)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: