Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shefqete Gosalci feston...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Shefqete Gosalci feston...   Sun May 22, 2011 1:26 pm

Shefqete Gosalci feston e bashkė me tė festojnė gjithė pegaistėt kudo ku ndodhen ….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Shefqete Gosalci feston...   Sun May 22, 2011 1:27 pm

Lulėzimi i njė shpirti tejhuman

*Protagonizėm nė kohė tė reja, shėmbėlltyrė e njė bote tė madhe shpirtėrore dhe femėrore

*Manifestim i pėrkyer i njė trinomi: poete-kėngėtare dhe organizatore
Ngjarjet e mėdha nxjerrin nė pah figura qė demonstrojnė vrullshėm dhe tregojnė se mundėsitė shpirtėrore janė tė mėdha
*Prurje tė reja nė Pegas qė do e thonė atė, tė cilėn ndiejnė me shpirt, duke flakur mėndjemadhėsinė rėndom tė disa gjoja personaliteteve tė krijuara nė mėnyrė artifice mė formate”letrare” plasteline…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Shefqete Gosalci feston...   Sun May 22, 2011 1:27 pm

*Duhet theksuar se disa poetė, krijues treguan botėn e tyre tė vogėl edhe nė Prishtinė, duke mos patur guximin tė takohen nė dy ditėt e mėdha me Presidencėn e Lidhjes NPSHA “PEGASI” Albania , kur pėr ta ėshtė bėrė ēmos anėtarėsimi nė organizma botėrore falė Pegasit dhe po pėr ta janė bėrė bėrė publikime dhe dhėnė mendime kritike pėr kreaturėne tyre……
*Shefqete Gosalci tregoi njė shėmbėlltyrė positive modeli se si duhet tė jetė njė krijuese shqiptare…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Shefqete Gosalci feston...   Sun May 22, 2011 1:27 pm

*Aftėsia dhe elegancė letrare lirike me Simpoziumin e madh Ndėrkombėtar fiton shumė pikė, mėndjemadhėsia humbet shumė pikė…
*Dashakeqėt sulmojnė figura, qė po pėrmastohen dhe po konkurrojnė poetikisht me pena tė nivelit botėror nė konkurset e organizuara, sidomos nė konkursin e fundit tė LNPSHA “PEGASI” ALBANIA me juri ndėrkombėtare, kur po kristalizohen fituesit dhe dy nga keto fituese pėr fat tė mirė janė kosovare, qė ndoshta deri mė sot janė parė me syrin e njerkės dhe nuk janė vlerėsuar veprat e tyre…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Shefqete Gosalci feston...   Sun May 22, 2011 1:28 pm

Pegasi nė kėrkim tė talenteve qė kėrkojnė ecurinė dhe progresivitetin…

Ditėlinda ėshtė ngjarje e rėndėsishme jetėsore, e cila tregon gazmimin e ardhjes nė jėtė dhe konsiderohet me tė drejtė si dita mė e lumturuar dhe mė e kryefjalėzuar e njeriut…Kėtė ditė njeriu e kthen me tė drejtė nė ditė festive qė, kėtė entuziazėm, kėtė emocion shpėrthyes ndjenjėsor kėrkon ta pėrjetojė fuqimisht me forcė mbartėse emocionale tė kėsaj dite. Pjesėmarrės nė kėtė festim ėshtė vetja dhe vetvetja , tė afėrmit, shoqėria dhe miqėsia…. Pra kjo ditė ka forcė mė tė madhe , kur kthehet nė njė festim shoqėror sin ė kėtė rast…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Shefqete Gosalci feston...   Sun May 22, 2011 1:28 pm

Sot ėshtė 6 maj dhe nė kėtė ditė kanė lindur shumė njerėz, por unė do tė veēoja prurjen e kėsaj dite ; daljen nė ajri tė poetes Shefqete Giosalci nga Prishtina.
Gjashtė muajt e fundit doli nė pah dhe spikati edhe nė plan kombėtar kjo vajzė e hekurt, e bukur, dinjitoze, poete, kėngėtare dhe e shquar si organizatore e veprimtarive tė mėdha pėrmastive si Simpoziumi Ndėrkombėtar “Lirizmi nė Lėtėrsi dhe Rrugėtim Profil Pegasi Internacional” i zhvilluar mė13 -18 prill 2011 nė njė rrugėtim professional kreativ dhe studimor: Gjirokastėr, Tiranė – Prishtinė. Shefqetja ishte protagoniste e kėsaj veprimtarie tė madhe, duke u angazhuar sė toku me Hasije Selishta – Kryeziun (Presidente e LPSHA “PEGASI” KOSOVA), Nebi Bunjakun, ProfAssoc. Dr. Begzad Balliun, Nexhat Rexhen, But Jakun, Prend Buzhallėn e tjerė pėr tė realizuar pėr herė tė parė nė Prishtinė, kryeqytetin e Kosovės dy ditė tė rėndėsishme tė Simpoziumit tė IV
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Shefqete Gosalci feston...   Sun May 22, 2011 1:28 pm

Ndėrkombėtar, i cili, krahas tė tjerave, tregoi se si Letėrsia shqipe realizon me njė aftėsi tė ēuditshme me politikė letrare moderne bashkimin dhe supermacinė letrare , shmang ndasitė, klanet, mburrjet, podiumet, zėrat e para dhe tė dyta tė “violinave”, kumtimin komercial, paraqitjen ndryshe moderisht tė njė Simpoziumi me njė pėrmbajtje tė thelluar, prezencėn e njė lirizmi tė moderuar, duke respektuar tejet lirizmin e deritanishėm e duke hedhur piketa tė reja pėr ardhmėrinė… Njė komunikim buzėqeshės, shumė human, i shprehur me komunikim, kumte kėngė, vizitė, kontakt, debat, interpretatim, …
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Shefqete Gosalci feston...   Sun May 22, 2011 1:28 pm

Gjirokastra nė pamjet sekuencive kronikale tė dhėna pėr PRAGSIMPOZIUM e njohu mirė kush ishte SHEFQETE GOSALCI, e cila fitoi admirimin pėr fjalėn e thėnė dhe figurėn e kėnduar…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Shefqete Gosalci feston...   Sun May 22, 2011 1:29 pm

Jo vetėm kumtoi nė Tiranė, por ngriti peshė nė kėmbė universitetin “VITRINA” stafin akademik, poetė, poete, studiues, krijues, studentė, pjesėmarrės nė kėtė Simpozium tė madh ndėrkombėtar, duke befasuar edhe profesionistė tė tipit “Franēesko Radi” pjesėmarrėrs nė koncertin e ditės sė parė, njė koncert relaksiv, i spikatur me plot tė papritura pegaistė – vitrinas, ku u shfaq edhe Mjeku kirurg gjirokastrit Aristotel Gushi me aftėsitė e tij tė ēuditshme talentore tė interpretatimit, duke dhėnė dhe ky njė kumtim kėngėtor lirik “Mjeksėia dhe lirikja”. Shefqete Gosalci dinamikėzoi dhe kudo nė tė gjitha veprimtaritė e ndėrmarra dhe pjesėmarrėse si nė ekspozitėn “Ndjenjė” tė piktorit Gjovalin Paci nė Universitetin “VITRINA”, “Bolero” tė Miradije Ramiqit, nė Tiranė nė Muzeun Historik Kombėtar, nė ekspozitėn personale”LOJA” tė piktorit tė talentuar Nysret Salihamixhiqi me origjinė nga Mitrovica…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Shefqete Gosalci feston...   Sun May 22, 2011 1:29 pm

Edhe nė pritjet festive Shefqetja shndriu…
Asqė mundtė realizohej Simpoziumi nė Prishtinė nė rast se poetja Hasije Selishta Kryeziu nuk do tė gjente mbeėshtetjen e kėsaj vajze dinamike, e cila mori kontakte me personalitetet kosovare tė fushės sė letrave, me Drejtoritė e Muzeut Historik tė Kosovės, Galerisė sė Arteve, me Bibliotekėn “Hivzi Sulejmani”, me Drejtorinė e Pallatit tė Rinisė dhe Institutin Albanologjik”, ku Simpoziumi zhvilloi seancat e tij…Duhet theksuar dhe aftėsia pėr tė marrė pjesė nė kėto ditė simpoziumiale edhe tė pianistes ndėrkombėtare Lule Elezi apo sopranos Besa Shugiēi… si dhe tė njė grupi interpretues tė shkollės “Preng Jakova”, grupi Lorenc Antoni, me pėrbėrje: Lum Haxhijakupi, Endrit Zharku,Valdrin Maxhuni, tė cilėt interpretuan pjesėn “DIVERTIMENTO” nga Moxarti; Afėrdita Baftia luajti pjesė me violinė si dhe tė recituesve tė tjerė nė Prishtinė…Poetja Gosalci u qėndroi poetėve tė ardhur nga Ballkani dhe disa vende tė tjera tė Botės me buzėn nė gaz dhe madje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Shefqete Gosalci feston...   Sun May 22, 2011 1:29 pm

udhėrrefeu nė Muzeun Historik, duke lojtur edhe rolin e cicerones e duke spikatur nė njohuritė e saj pėr historinė e vendit… Po kėshtu edhe nė drejtimin e njė séance ajo shfaqi vlerat e veta, duke e treguar veten se ėshtė dhe njė organizatore e denjė. Si rrjedhojė e kėtij gjallimi, e kėtij pėrkushtimi, e kėtij diapoazoni mendor dhe praktik me plot tė drejtė ajo u zgjodh nė mėnyrė unanime Sekretare e Pėrgjithshme e Lidhjes sė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” KOSOVA, njė lidhje e miratuar nė datėn 15 prill 2011, sipas ligjit tė Republikės sė Kosovės pėr funksionimin dhe veprimin e shoqatave, lidhjeve jo fitim prurėve…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Shefqete Gosalci feston...   Sun May 22, 2011 1:30 pm

Dalja nė skenė tė letėrsisė tė kėsaj lidhje do tė hedhė hapa konstruktivė pėr pėrmastimin dhe njohjen e letersisė shqipe kudo nė botė. Ndoshta dikush mund ta shohė me syrin e njerkės kėtė Lidhje dhe kėtė Sekretare, apo Presidenten e saj, por koha do ta vėrtetojė sa sa e drejtė ishte dalja nė pah e saj. Qysh nė veprimtarinė e saj tė parė kjo lidhje, nė harmoni tė plotė me Lidhjen Ndėrkombėtare tė Poetėve , Shkrimtarėve dhe Artistėve “Pegasi” Albania tregoi vlera dhe Kryetari i Lidhjes sė Skrimtarėve tė KOSOVĖS, zoti Demaēi e shprehu qartė kėtė hap tė fortė nė fjalėn e tij pėrshėndetėse dhe pėr ditėn e parė tė simpoziumit, ku u befasua nga programi, kumtet dhe spektakli letrar i realizuar atje, ku poetėt nė Mitingun e madh poetic morėn pjesė me krijimet e tyre mė tė mira pėrpara njė jurie elitare me nė krye poetin dhe studiuesin Primo Shllaku, aktualisht Drejtor i Institutit tė Promovimit tė vlerave nė Tiranė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Shefqete Gosalci feston...   Sun May 22, 2011 1:30 pm

Shefqetja ndodhet edhe para njė evenimenti tė saj. Sė shpejti do tė dalė nė qarkullim libri i saj poetik “Vėlim thellėsish”nė dy gjuhė (anglisht, italisht), i cili do tė tregojė edhe vlerat e poezisė sė saj nė aspektin e shkėmbimit tė kėtyre vlerave nė kontekstin universal…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Shefqete Gosalci feston...   Sun May 22, 2011 1:30 pm

6 maj sot dhe Shefqete Gosalci feston ditėlindjen e saj… Pranė saj “festojnė “ figurshėm gjithė poetėt pegasianė kudo, qė ndodhen sot nė Botė dhe i urojnė asaj jetė tė gjatė, tė bukur, pėrkushtuese dhe vizionare…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Shefqete Gosalci feston...   Sun May 22, 2011 1:31 pm

PRESIDENCA E LIDHJES NDĖRKOMBĖTARE TĖ POETĖVE , SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE “PEGASI “ ALBANIA
Gjirokastėr, Albania 6 maj 2011

PRESIDENCA E LIDHJES SĖ POETĖVE SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE “PEGASI” KOSOVA
Prishtinė, Kosovė 6 MAJ 2011
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shefqete Gosalci feston...   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shefqete Gosalci feston...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: