Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Francë: Hapet xhamia e madhe në Strasburg

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 73
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

Francë: Hapet xhamia e madhe në Strasburg Empty
MesazhTitulli: Francë: Hapet xhamia e madhe në Strasburg   Francë: Hapet xhamia e madhe në Strasburg EmptyWed Aug 03, 2011 10:52 am


Francë: Hapet xhamia e madhe në Strasburg

E Martë, 2 Gusht 2011

Siç është paraparë, xhamia e madhe në qytetin francez Strasburg është hapur në ditën e parë të muajit Ramazan

Xhamia e madhe në Strasburg është objekti i parë musliman në regjionin Alsace, bën të ditur agjencia e lajmeve Fars duke iu referuar gazetës franceze 20 Minutes.

Burimet e njëjta thonë se hapja e xhamisë së madhe është bërë më 1 gusht, në ditën e parë të muajit Ramazan.

Xhamia e madhe do të pranoj 1.500 besimtarë, duke qenë objekti i parë zyrtar fetar musliman në rajonin e Alsace.

Xhamia pa minare ka kupolën 24 metra të lartë. Ndërtimi i xhamisë është dashur të fillojë në vitin 1999, por u shty deri në vitin 2008, për shkak të pengesave të partisë së krahut të djathtë.

Në Strasburg, qytet i shtatë më i madh në Francë, jetojnë 40-60 mijë muslimanë.

Islamgjakova.net
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Francë: Hapet xhamia e madhe në Strasburg
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Hapet Xhamia më e madhe në Halondë
» Hapet xhamia në aeroportin e Mynihut
» GJYKATA GREKE DHE XHAMIA NË ATHINË
» Angli: Xhamia hap dyert për publikun
» Ambasadori kuban: Xhamia do të ndërtohet

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: