Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Armiku më i lig

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 73
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

Armiku më i lig Empty
MesazhTitulli: Armiku më i lig   Armiku më i lig EmptyThu Mar 29, 2012 9:22 am


Armiku më i lig


Pikërisht egoizmi ynë është përgjegjës për gjendjen tonë të tanishme. Edhe thënia në vijim e shpreh të njejtën gjë:

“Armiku yt më i lig është egoja brenda teje.”

Pikërisht ky është idhulli, të cilin njeriu e adhuron më së shumti dhe me të cilin është më i lidhur.

Njeriu nuk mund të jetë një besimtar i devotshëm derisa nuk e shkatërron këtë idhull sepse idhujt dhe Zoti nuk shkojnë bashkë.

Një egoist kurrë nuk mund të jetë një besimtar i devotshëm. Ai mund të jetë fetar në dukje por në të vërtetë, vazhdon të jetë një idhujtar, derisa nuk shpëton nga egoizmi i tij, i cili është burimi themelor i të gjitha të ligave dhe problemeve njerëzore.

Kur e falim namazin, ne themi:

“Vetëm Ty të adhurojmë dhe vetëm prej Teje kërkojmë ndihmë” (Kur’an 1:5) por fatkeqsisht, të gjitha mendimet tona mbeten të përqëndruara tek vetja jonë. Ne e adhurojmë Zotin për hir të interesave tona vetjake dhe në të vërtetë, nuk adhurojmë tjetër veçse veten tonë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
faridin
Fillestar/e
Fillestar/e
faridin


Male
Numri i postimeve : 1
Age : 60
Vendi : prizren
Registration date : 12/04/2012

Armiku më i lig Empty
MesazhTitulli: Re: Armiku më i lig   Armiku më i lig EmptyThu Apr 12, 2012 7:40 pm

S.A.
Më të vërtetë që vetmija eshte shkatrim i vetevetes vetijak me qene eshte shum keq dhe rezik per njeriun .Kemi ndodhin me shoket e pejgamberit S.A.ve. S.me ebu Bekrin dhe H.Omerin R.A.kur jane sprovuar nga ana e pasuris dhe ana shpirterore !
Duhet ta dojme me shum Krjuesin Allahun Gjeleshanuhu ,mandej Pejgaberin ton Muhamedin A.S.
E nese eshte kerkohet prej nesh edhe ta sakrifikojme edhe jeten per mbrojtej e vlerava te dinit dhe te gjitha porosive profetike...Allahi edhe ete qe edhte egoiste e udhezofte ne ruge te drehte
eselamaulejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Armiku më i lig
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: