Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 ISH-FUTBOLLISTI, CANTONA, KRITIKON...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 73
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

ISH-FUTBOLLISTI, CANTONA, KRITIKON... Empty
MesazhTitulli: ISH-FUTBOLLISTI, CANTONA, KRITIKON...   ISH-FUTBOLLISTI, CANTONA, KRITIKON... EmptyThu Aug 07, 2014 11:07 am

Ish-futbollisti, Cantona, kritikon përkrahjen franceze për Izraelin

Eric Cantona i bëri thirrje kryetarit francez, Francois Hollande, për të ndryshuar politikën e tij ndaj Izraelit dhe kritikoi vendimin e qeverisë për të ndaluar tubimet pro-palestineze në të gjithë vendin.
Ish futbollisti i Frances dhe Manchester United, Eric Cantona ka kritikuar politikën e kryetarit francez, Francois Hollande, për mbështetjen e tij të bombardimeve izraelite ndaj civilëve në Rripin e Gazës.
Duke folur për faqen e internetit të lajmeve, Mediapart, Cantona i bëri thirrje kryetarit të Francës, Hollande për të ndryshuar politikën e tij ndaj Izraelit dhe kritikoi vendimin e qeverisë për të ndaluar tubimet pro-palestinez në Francë.
Ministri i Brendshëm i Francë, Bernard Cazeneuve, paralajmëroi të shtunën se demonstruesit që marrin pjesë në protesta të ndaluara ka të ngjarë të përballen me gjyqin.
Deri në 41 persona u arrestuan dhe 17 policë u plagosën gjatë protestës së ndaluar më 19 korrik, kur rreth 3.000 parisianë u mblodhën në lagjen e kryeqytetit francez, Barbes, për të protestuar kundër agresionit të vazhdueshëm izraelit ndaj palestinezëve në Rripin e Gazës.
Turma brohoriste parulla mbështetëse për Gazën dhe dogjën flamurin e Izraelit, megjithëqë demonstratat ishin të ndaluara. Disa protestues hodhën gurë në drejtim të policisë, kjo nxiti policinë për të shpërndarë demonstruesit me gaz lotsjellës.
Franca ka popullsinë më të madhe hebreje në Evropë, gjithashtu, Franca ka komunitetin mysliman më të madhin në Evropë, kështu çdo shpërthim në Lindjen e Mesme, ka ndodh shpesh në të kaluarën, edhe sot, shtohen tensionet midis dy komuniteteve, hebreje dhe myslimane.
Izraeli e filloi ofensivën e vet më 7 korrik 2014, duke vrarë më shumë se 1.800 palestinezë, kryesisht civilë.

Burimi: World Bulletin / News Desk

======================================================

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
ISH-FUTBOLLISTI, CANTONA, KRITIKON...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kancelarja gjermane kritikon protestat kundër Islamit
» Futbollisti nigerian e përqafoi Islamin
» Futbollisti gjerman: Islami ndryshoi jetën time

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: