Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Universiteti i Floridës me Qendër për Studime Islame

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 73
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

Universiteti i Floridës me Qendër për Studime Islame  Empty
MesazhTitulli: Universiteti i Floridës me Qendër për Studime Islame    Universiteti i Floridës me Qendër për Studime Islame  EmptyThu Sep 04, 2014 9:41 am

Universiteti i Floridës me Qendër për Studime Islame

Universiteti i Floridës së shpejti do të ketë një Qendër për Studime Islame Globale.
Krijimi i qendrës është miratuar kohët e fundit nga ana e universitetit dhe do të shpallet nga Këshilli i Universitetit të Floridës kur ai të mblidhet këtë javë, tha Terje Ostebo, asistent profesor në Qendrën për Studime të Afrikës dhe të Departamentit të Fesë.
"Ne jemi shumë të ngazëllyer për këtë," tha Ostebo Sun përmes emailit. "Ka shumë pak programe të ngjashme në juglindje, dhe praktikisht asnjë në Florida. Kjo qendër do të kontribuojë për të vënë Universitetin e Floridës në hartë."
Terje Ostebo ka qenë në krye të përpjekje për të krijuar qendrën për më shumë se një vit, duke punuar në fakultet në departamentet e fesë, shkencave politike, historisë, antropologjisë, gjuhëve, letërsive dhe kulturave, si dhe në Qendrën për Studime Afrikane.
Prezantimi zyrtar i qendrës do të jetë 18-19 shtator 2014, me një konferencë mbi "Islami Global dhe kërkimi i hapsirës publike," tha ai.
Konferenca do të paraqitet John Esposito, një profesor i fesë në Universitetin Georgetown dhe themelues, drejtor i Qendrës për Mirëkuptim Muslimanë-Krishterë, më emrin Princi Al-Valid Bin Talal. në Shkollën Walsh për Shërbim të Jashtëm.
Me Islamin si feja e dytë më e madhe në botë, me Islamin si feja me rritjen më të shpejtë në botë, me 1.6 miliard pasuesve, koha është e duhur, e saktë, për një qendër të tillë, tha Ostebo. Qendra do të përqëndrohet në kërkime që e vë Islamin në një kontekst global dhe i dhuron studentëve një gamë të kurseve, tha ai.
"Ekziston një nevojë urgjente për një kuptim më të thellë dhe më të nuancuar të diversitetit të pasur dhe dinamikën komplekse të Islamit bashkëkohor," tha Ostebo.
Ostebo tha se shpreson se Qendra do të tërheqë studiues nga i gjithë vendi për të dhuruar eksperiencën e tyre rreth çështjeve të lidhura me Islamin, të tilla si autoriteti fetar i femrave në Islam, marrëdhëniet Islam -Perëndim, dhe Islami dhe politika.
"Me një fokus në Islamin ndërsektar me dinamikën më të gjërë sociale, kulturore, politike dhe ekonomike në botën bashkëkohore,
qendra ka për qëllim për të prodhuar njohuri të reja dhe shumë të nevojshme përmes hulumtimeve dhe të bëhet një burim i rëndësishëm në mësimdhënie dhe në kontaktet me qytetarët," ai tha.

Burimi: Gainesville
Përktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovë

======================================================
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 54
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Universiteti i Floridës me Qendër për Studime Islame  Empty
MesazhTitulli: Re: Universiteti i Floridës me Qendër për Studime Islame    Universiteti i Floridës me Qendër për Studime Islame  EmptySun Sep 07, 2014 8:49 pm

Zoti Mexhid po e shoh se te paska mbetur i tere forumi vetem ne shkrimet tuaja teologjike
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 73
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

Universiteti i Floridës me Qendër për Studime Islame  Empty
MesazhTitulli: Re: Universiteti i Floridës me Qendër për Studime Islame    Universiteti i Floridës me Qendër për Studime Islame  EmptyTue Sep 09, 2014 2:46 pm

Përshëndetje rrimtaf, po, është e vërtetë, kam mbetur i vetëm, por jo i vetmuar, shyqyr ka lexues...!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Universiteti i Floridës me Qendër për Studime Islame  Empty
MesazhTitulli: Re: Universiteti i Floridës me Qendër për Studime Islame    Universiteti i Floridës me Qendër për Studime Islame  Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Universiteti i Floridës me Qendër për Studime Islame
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Romë: Java e kulturës islame
»  Namazi i Bajramit ne qender te Moskes
» Hapet Universiteti Islamik në Lecce, Itali
» KURIOZITETET ISLAME
» Botohet Enciklopedia e Historisë Islame

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: