Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 A flisni me veten.?

Shko poshtë 
+26
lilu
rolling
njonidrenica
Poeti
**Embelsira**
spirito
Argent
rroni
Kasstrioti
Mysafir
bukla
feneri
Albea
Guximi
rrebelja
Sofra
shaban cakolli
leonardo
Lavdi
tom sojer
Kosovarja
morena
Euridika
Beton
E_Bukura
naqeta
30 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyWed Apr 09, 2008 7:37 pm

të mendosh dmth,të shkëmbesh mendime me trurin,i nxitur nga zemra për veprim,dhe po ashtu është si thotë znj.Albea,por këtu është një tjetër e folur,ka disa njerëz znj.Albea,mund të mos të ket ndodhur të i dëgjosh,por ata flasin me vetën e tyre në zë,duke qitur me gjeste ,psh me duar,kalojnë shesheve duke folur me veten e tyre,ata ose mendojnë nuk i vëren kush,ose janë mësuar me këtë!Njerëz të tillë për mua,ose janë shumë të ngarkuar në psikën e tyre,ose të sëmurë,që duhet të na vie keq për ta.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albea
Anëtar
Anëtar
Albea


Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyWed Apr 09, 2008 7:53 pm

Shume e vertet z.Shaban Cakolli,pra ajo qe desha te them eshte se te flasesh me veten do te thote te mendosh, e jo te flasesh me ze e gjeste sikur qe ke thene keta njerz ose e kane te ngarkuar psiken e tyre ose kane smundje mentale.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyWed Apr 09, 2008 9:35 pm

e kuptova që në fillim mendimin tuaj znj.Albea,sigurisht e keni lexuar më lart
po mua mu kujtua një pjesë e njerëzve këtu në Gjermani,që nuk janë pak,ata flasin me veten e tyre me zë të lartë,disa tallen me ta,kursemua këta më dhimbsen dhe shpesh e pyes vetën:Janë këta të stërngarkuar nga vuajtëjet,apo të sëmurë?!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyWed Apr 09, 2008 9:43 pm

flas me djajt që më rrethojnë, por njerëzit nuk i shofin !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyWed Apr 09, 2008 9:45 pm

unë mendoj se ju duhet të jeni të rrethuar me engjuj,jo me djaj,z.feneri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyWed Apr 09, 2008 9:55 pm

Kur jam me engjuj rri e nuk flas sepse ikin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bukla
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Numri i postimeve : 103
Registration date : 06/04/2008

A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyWed Apr 09, 2008 10:43 pm

Me cilët engjuj rrini ? Me engjujt femra apo mashkuj ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyThu Apr 10, 2008 1:58 am

E çka me te vertet deshiron njeriu ?
Ka nga ata qe flasin me veten mungesa e moskamjes (ekzistenca).

E çka me te vertet deshiron njeriu.!?
Jo shume por ajo pake qe deshiron ai mundohet me te gjitha forcat te arrije
,duke mos pranuar ne shmangie.

Gati ç'do njeri i pjekur dhe i rritur,parimishte deshiron.

1.- Shendet dhe jete te gjate.
2.- Ushqime te mjaftushem.
3.- Gjume te rahateshem.
4.- Para dhe tere ajo qe blihet me te.
5.- Jete te lumtur martesore.
6.- Jetes te mire per femijet e tyre.
7.- Ndenja se vlen diçka.

Mendoj se edhe kjo ndikon tek ''disa'' qe flasin me veten per ekzistenc.!


Edituar për herë të fundit nga Beton në Thu Apr 10, 2008 3:38 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar



A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyThu Apr 10, 2008 2:12 am

Albea shkruajti:
Shume e vertet z.Shaban Cakolli,pra ajo qe desha te them eshte se te flasesh me veten do te thote te mendosh, e jo te flasesh me ze e gjeste sikur qe ke thene keta njerz ose e kane te ngarkuar psiken e tyre ose kane smundje mentale.


Sipas juve te flasesh me veten para pasqyre me ze, apo thjeshte pa pasqyre te flasesh me veten me ze, qenka i smut mentalishte?!!!

Kush te ka thene keshtu, apo nga te piku kjo ide??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albea
Anëtar
Anëtar
Albea


Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyThu Apr 10, 2008 2:28 am

Premtimi shkruajti:
Albea shkruajti:
Shume e vertet z.Shaban Cakolli,pra ajo qe desha te them eshte se te flasesh me veten do te thote te mendosh, e jo te flasesh me ze e gjeste sikur qe ke thene keta njerz ose e kane te ngarkuar psiken e tyre ose kane smundje mentale.


Sipas juve te flasesh me veten para pasqyre me ze, apo thjeshte pa pasqyre te flasesh me veten me ze, qenka i smut mentalishte?!!!

Kush te ka thene keshtu, apo nga te piku kjo ide??

Premtim mos u ngut dhe mos u prek,fjalen e kisha per njerzit qe flasin me veten me ze ne ruge,pasqyren as qe e permenda,mirpo te flasesh me ze para pasqyres kerkon guxim dhe nuk duhet te tepron se behet shprehje pastaj fillon...
Mendimi im
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyThu Apr 10, 2008 2:38 am

Mendojë se të flasësh me vetveten dmth të bëshë monolog nëse nuk gabojë...
Monologu apo të flasësh me vetveten nuk mund t'i fusim të gjithë njerzit në atë kategori... ka edhe të tillë që bëjnë monolog e që janë të sëmurë, por nuk mund të themi se të gjithë që bëjnë monolog hyjnë në atë kategorin e të sëmurëve.

Vajtimet që janë bërë e bëhen për dike që është vdekur në një aksident.... bëhet në formë monologu por nuk është sëmundje ....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyThu Apr 10, 2008 3:13 am

"Te mendosh do te thote te flasesh me veten"

Albea
Te mendosh do te thote te ekzistoish.
Eshte me e pare dhe me e sigurte e te gjithave gjerave qe kupton dikush.

Do te thote te pohosh ekzistencen tende.

''Por atehet kushe jame une ''

Nje diçka qe mendon !
Por ç'fare eshte nje diçka qe mendon.!?
Eshte nje diçka e cila dyshon,kupton,pohon,mohon,deshiron,refuzon,dhe gjithashtu imagjinon e ndijen.
Nese te menduarit eshte fakt qe flasish me veten,ateher duhet edhe nje deshimtar te jete afer te kete fakte qe te kuptojm se do te thote ''te mendoish do te thote te flasesh me veten''

Duhet te qartsojem se te menduarit do te thote te ekzistoish .

Mendoj = Ekzistoj

por eshte e qarte se asnje mendim nuk mund te ekzistoje veças nga diçka qe mendon.

Por deri tani mendimtari eshte vetem ,i mbyllure ne idet e tij.

shpresoi qe ju mjaftoin keta fakte

Me mirkuptim


Edituar për herë të fundit nga Beton në Thu Apr 10, 2008 3:24 am, edituar 3 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar



A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyThu Apr 10, 2008 3:15 am

Albea, sidoqofte prape nuk pajtohem me ate qe keni cek ne funde...Te pakten Psikologjia e thote te kunderten qe mendoni juve..., bile ate qe thote Psikologjia, as peraferishte nuk i permbahemi, prandaj jane njerezit keshtu siq jane....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyThu Apr 10, 2008 3:21 am

Premtimi kete teme edhe tek nje teme tjeter kemi debatuar nese te kujtohet per te menduarit.!?

Spanishte;

Une mendoj = yo penso.!

Une ekzistoj = yo axisto.!

Latinishte;

Mendoj = Cogito
Ekzistoj = Sun/m

Do te thote Mendoj = Ekzistoj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar



A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyThu Apr 10, 2008 3:34 am

Beton, ne regull ajo qe thuani ju, e kam s'qaru pak a shume ne temen perkatese. Mirepo, kjo qe po thuhet ketu nga disa, nuk me duket e logjikshme.
Thashe se, sikur te veprojme sa do pake nga ajo qe na meson Psikologjia, ateher do ishim me ndryshe ne qdo aspakte, por as perafersishte nuk i permbahemi atyre rregullave, prandaj jemi siq jemi...
Jo vetem ketu, por kam pasur raste edhe ne rrethin tim shoqerore, nese ka pare dike apo mua duke fol me veten me ze per diqka te caktuar, kane thene " koka tranu". KJo eshte ajo qe me habite me se shumti. Sepse, keta njerez qe mendojne keshtu, jane te atille qe lindin dhe vdesin pa e njohur vetveten!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albea
Anëtar
Anëtar
Albea


Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyFri Apr 11, 2008 12:12 am

Tema ishte"a flisni me veten"dhe thash a nuk eshte te mendosh do te thote te flasesh me veten,pra kur flasim veten ne mendojme,diskutojme ne veten tone per gjerat e caktuara(shume thjesht)pra skemi nevoje per pasqyre qe te flasim me veten as me ze...as per deshmitar skemi nevoj ne kete rast mirpo nese flasim me ze atehere deshmitaret jane.

Beton ajo qe ke thene Mendoj-ekzsistoj Descartes ketu eshte munduar te deshmone njeriun ne aspektin materie.
Pra ajo qe kam thene une dhe ti qe the jane te ndryshme.

Ndersa ti Premtim pohon se ke njohur veten apo?nese kembngul ne pohimin tend ateher duhet te sqarosh me gjersisht.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyFri Apr 11, 2008 12:29 am

Te flasesh me veteveten ne kufirin e normales , ashtu e kam kuptu une temen dhe personalisht kam then PO.
Kuptimi i temes ,sipas meje, se a "flisni" me veten gjithmone , fakti pse eshte pasqyra e vendosur aty (tek hapja e temes) simbolizon ate qe "te flasesh me personin perpball -veteveten .

hahaha sidomos kur e shoh qe po vonohem per pune apo dicka ,i them veten ...qohu oojjj Euridika se s''ke kohe me nejt :-))
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyFri Apr 11, 2008 12:37 am

Euridika shkruajti:
Te flasesh me veteveten ne kufirin e normales , ashtu e kam kuptu une temen dhe personalisht kam then PO.
Kuptimi i temes ,sipas meje, se a "flisni" me veten gjithmone , fakti pse eshte pasqyra e vendosur aty (tek hapja e temes) simbolizon ate qe "te flasesh me personin perpball -veteveten .

hahaha sidomos kur e shoh qe po vonohem per pune apo dicka ,i them veten ...qohu oojjj Euridika se s''ke kohe me nejt :-))


Ha ha ha ha edhe unë i them vetes si ti Euridika vetëm me një dallim tjeter qohu he mos u qofshë Arrow
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyFri Apr 11, 2008 12:54 am

"Ha ha ha ha edhe unë i them vetes si ti Euridika vetëm me një dallim tjeter qohu he mos u qofshë Arrow "

hahahahahaahh , nuk e meriton Sofra ate "mallkim"

per temen :edhe ne psikologji thuhet se per ta bindur veteveten per te realizu nje qellim (psh ,heqjen e nje shprehije te keqe apo bindjen e vetevetes per nje qellim te caktuar; duhet fole vetevetes me ze :une qe nga sot duhet te ngritem ne ora 6:30 te mengjesit ,sepse duhet 'a shijoj freskinë e mengjesit (shembull i thjeshte ) .. andaj eshte krejt normale per mendimin tim ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 8:24 am

eh ,po gjerat qe ndodhin sot te bejne te flasish me veten dhe te luajsh mendesh por.................
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mysafir
Hero anëtar
Hero anëtar
Mysafir


Female
Numri i postimeve : 3456
Age : 50
Vendi : **Mergim**
Profesioni/Hobi : ,,Ne zemren e njonit.....
Registration date : 19/11/2007

A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 8:25 am

e vertet esht se gjerat se ndodhin sot te bejn te flasesh me vehten sepse jam ajo cfar po shoh e ndegjoi apo jo

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 10:57 pm

Albea shkruajti:


Ndersa ti Premtim pohon se ke njohur veten apo?nese kembngul ne pohimin tend ateher duhet te sqarosh me gjersisht.

Qka me tu s'qaru ty, e nderuar? Mos harro se edhe kur te dyshon diqka, duhet te kesh nje prove sado te vogel...Perndryshe do me shkonta e gjithe koha tu u dhen s'qarime njerezve ketu!

Ktheu ne fillim dhe shiko se qfar ke thene per temen dhe mundohu ta mbrone ate, nese jeni e sigurte ne vete, dhe mos u mundo te kapesh per diq tjeter, ne menyre qe ti mbulon xhurmet...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Musafir
Vizitor
avatar



A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyMon Apr 14, 2008 11:12 pm

Ka nji her her po flasim po shiqir qe spona nin kerkush ha ha ha.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyThu Apr 17, 2008 11:24 pm

Deli shkruajti:
Ka nji her her po flasim po shiqir qe spona nin kerkush ha ha ha.

Ha ah ah Deli, kujdes se menjeher te thon e paska pas puna e tij.

Premtimi a i nderrojm drejtimet, sepse disa gjera po i din me mire se une qe po studioj Psikologjin, dhe s'po me le hapsire te shpreh mendimin, ah ah ah.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Musafir
Vizitor
avatar



A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 EmptyThu Apr 17, 2008 11:27 pm

E_Bukura edijë atë që deshte të thuash po nuk prish edhe pse thon se jemi mësuar me kso gjëra prandaj ju që studjoni kët lami e dini më mir domethnjen e ksaj gjëje .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A flisni me veten.?   A flisni me veten.? - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A flisni me veten.?
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» PROMOVO VETEN
» Masakra e Tivarit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Psikologji-
Kërce tek: