Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Alkoolizmi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
nadi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 186
Age : 62
Vendi : shk
Registration date : 10/04/2008

MesazhTitulli: Alkoolizmi   Sat Apr 12, 2008 12:18 amPijet alkoolike vazhdojne te mbeten si nje nder “shijet” me te preferuara fatekeqesisht per te gjitha grupmoshat.Cilat jane disa nga shkaqet qe na drejtojne ne alkoolizm?


 • Arsyet
  jane te shumta dhe te ndryshme. Gjithesesi, deshira per te treguar se
  jemi dominant perballe gjitheckaje, perben faktorin nr 1 te konsumojme
  alkool.
 • Problemet
  familjare: Cdo familje nuk eshte e rrethuar vetem me lumturi dhe gezim.
  Rritmet e jetes jane mjaft te shpejta, antagonizmi per te mbijetuar dhe
  ofruar nje tjeter cilesi ne jeten tone, na ka bere te harrojme vete
  esencen e saj.
 • Humbja
  e nje njeriu te afert: Menjehere pas ‘largimit’ te nje pranie te
  dashur, gjeja e pare qe te shkon ndermend, eshte mospajtimi me
  realitetin, te duket si nje enderr e keqe dhe asgje me shume. Menyra me
  e mire per ta pare si te tille eshte iluzioni qe te ofron alkooli.
 • Ana
  financiare: Te jetosh vetem, thua do mundohem te gjej nje rrugedalje.
  Por kur ke familje dhe femije perpjekja duhet te jete e dyfishte. Fakti
  i dhimbshem qe jetojme ne nje kohe shume te veshtire me shanse te
  perkufizuara punesimi per nje jetese dinjitoze shpesh na drejton ne
  rruge te gabuar, ne ate te alkoolizmit.
Sic
e permenda me larte, alkoolistet mund te jene te mitur por edhe te
rritur njekohesisht. Zakonisht, fakti qe shume njerez nuk e pranojne se
jane alkooliste, tregon se problemi eshte me serioz nga ai c’ka ne
mendojme. Alkoolizmi eshte me shume se vetem dehje; eshte nje shqetesim
kronik pas pijeve alkoolike dhe nje humbje e kontrollit dhe ekuilibrit
si pasoje e konsumimit te tyre.Cilat jane pasojat e alkoolizmit brenda familjes?

Pasojat
negative dhe gerryese te alkoolit i ndien e gjithe familja. Alkoolizmi
nuk ka gjini, e theksoj per vete faktin se ne mentalitetin shqiptar
mbizoteron mendimi se alkool pijne vetem burrat. Statistikat e fundit e
pergenjeshtrojne kete fakt te dikureshem. Gjithesesi, pjesa derrmuese e
alkoolisteve perbehet nga burrat. Pozita e femres, duke qene
bashkeshorte e nje alkoolisti eshte shume e veshtire. Jeta shnderrohet
ne nje tmerr te pafund. Kam pasur mundesine te jetoj nga afer gjendjen
shpirterore te ketyre femrave qe jetojne brenda nje situate te tille.
Perpjekjet e vazhdueshme te tyre per te kontrolluar pijen hasnin ne
deshtime, dhe i gjithe ky proces perkthehej ne vuajtje, frike, zemerim,
ndjenje faji, nervozizm, ankth dhe mungese respekti ndaj vetes. Por
edhe femijet nuk u shpetojne pasojave te alkoolizmit nga prinderit.
Shpesh, mbi keta femije eshte ushtruar dhune fizike psikologjike per te
mos permendur edhe ate me ekstremen “ngacmimin seksual”.

Si
pasoje, femijet mbyllen ne vetvete, jo rralle here mund t’ia vene fajin
vetes qe prindi eshte alkoolist. Me kalimin e kohes aftesia e tyre per
te pasur besim te te tjeret humbet per shkak te sjelljes se
paqendrueshme te alkoolistit. Mos shprehja e ndjenjave te tyre mund t’i
drejtoj ata akoma dhe ne pasoja te demshme per organizmin e tyre, duke
mos perjashtuar edhe probabilitetin per nje kandidat-alkoolist ne te
ardhme.
Kush e mban pergjegjesine per keta femije te keqtrajtuar? ASKUSH!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Alkoolizmi   Sat Apr 12, 2008 2:10 am

Te pergezoj per temen nadi e te falemenderoj per gjithe keta informata ndaj alkoholite qe ke sjell ne teme.

Alkoholi ,demton ne Zemer si dhe ne ene te gjakut,ka raste ku alkoholi eshte i mire , por nese nuk dine ta perdorishe mos e provo fare ...

vazhdime te mbare ne teme..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Alkoolizmi   Tue Apr 15, 2008 5:27 pm

...Megjithate, nganjher eshte mire te perdoret, ne mase te duhur. Gjithqka e tepert te ben dem, edhe buken nese e teprojme kemi qrregullime te lukthit apo?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Alkoolizmi   Thu Apr 17, 2008 10:25 pm

Premtimi shkruajti:
...Megjithate, nganjher eshte mire te perdoret, ne mase te duhur. Gjithqka e tepert te ben dem, edhe buken nese e teprojme kemi qrregullime te lukthit apo?

Premtimi, per dike eshte i demshem (mekat) edhe nese e prek me dore, ah ah ah . Per gjithcka duhet te kemi nje limit, qe mos te dalim jashte se perndryshe do i vuajm pasojat. Kete limit eshte mire ta krijojme edhe ate kur mendojm te jemi te mire me njerezit, pra mos ta kalojme kete limit se mepas do vuajm...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
**Embelsira**
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 2909
Age : 29
Vendi : Kosove
Registration date : 08/12/2007

MesazhTitulli: Re: Alkoolizmi   Sat Apr 19, 2008 4:18 pm

Alkooli u duhet njerzve te mjere,njerzve qe jane ne fatkeqesi,te cilet deshirojne qe dosido ti harrojne problemet e veta se paku per disa ore.Alkooli nuk ka per te ndryshuar asgje,por pushimi i shkurter prej disa oreve behet nevoje per miliona njerez ne bote.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
interesant
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 606
Age : 32
Vendi : Tokė
Registration date : 11/04/2008

MesazhTitulli: Re: Alkoolizmi   Sat Apr 19, 2008 5:26 pm
Alkooli eshte nje substance mjaft stimuluese per
organizmin dhe shkakton depresion ne sistemin qendror nervor, prej saj vjen
edhe me pas varesia e personave nga alkooli, alkooli thithet nga trupi nga
mukoza e stomakut, duke depertuar ne gjak dhe ne tru brenda 10 minutash.
Alkoholizmi eshte nje semundje e padurueshme,acaruese dhe po ashtu e njohur si
humbese e kontrollit dhe te sjelljeve te njeriut.prberja kimike e alkoholit
eshte ne nje menyre te tille qe ajo ve nen ndikimin e saje cdo qelize te gjalle
te njeriut,dhe nje prej ketyre qelizave jane ato te sistemit nervor ne
tru,nderkohe qe alkoholi ka nje ndikim tepere negativ ne sistemin nervore,
poashtu ne baze te eksperimenteve te ndryshme dhe operacioneve verehet se
sistemi nervore dhe te gjitha pjeset e trurit demtohen rende nga alkoholi.
Doktorri Francez Aleksis Karel shkruan:Ulja e zgjuarsise dhe te forcave te
llogjikes ne tru rritet me perdorimin e alkoholit dhe pijeve alkolike dhe qe
kane nje ndikim ne sistemin e kontrollit,dhe pa dyshim qe ka lidhje midis
perdorimit te alkoholit dhe uljes se fuqise se trurit.
Alkooli konsiderohet si nje nder problemet me shqetesuese te njerezimit.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
idol
Anėtar
Anėtar


Numri i postimeve : 349
Age : 80
Registration date : 16/05/2008

MesazhTitulli: Re: Alkoolizmi   Sun Jun 01, 2008 11:16 pm

Alkoholi eshte me i mire se duhani,per mua eshte shum i mir
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mergimtari
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 755
Age : 105
Vendi : Jashtė forumit
Registration date : 31/05/2008

MesazhTitulli: Re: Alkoolizmi   Sun Jun 01, 2008 11:54 pm

**Embelsira** shkruajti:
Alkooli u duhet njerzve te mjere,njerzve qe jane ne fatkeqesi,te cilet deshirojne qe dosido ti harrojne problemet e veta se paku per disa ore.Alkooli nuk ka per te ndryshuar asgje,por pushimi i shkurter prej disa oreve behet nevoje per miliona njerez ne bote.

Nuk pajtohem plotesisht me ty .
Siē e ceken edhe disa antare ēdo gje duhet me pas limitin e vet , ndersa alkooli nuk eshte i demshem nqs ka limite edhe vete shkenctaret kane konstatuar qe nje gote birre ne dite eshte e mire per shendetin . Tani vijne edhe ēastet gazmore ne familje , martesa , ditelindje , festat kombetare ose viti i ri dhe festa te tjera ... ne shumicen e rasteve teprohet pak por ia vlen qe te kenaqet njeriu ne festat qe nuk perseriten dy here.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
**Embelsira**
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 2909
Age : 29
Vendi : Kosove
Registration date : 08/12/2007

MesazhTitulli: Re: Alkoolizmi   Thu Jul 03, 2008 4:49 pm

Mergimatari edhe pse nuk e ceka po e di qe kjo eshte mese normale, se jo vetem perdorimi i pijve alkoolike ,mirpo gjdo gje ne limit te caktuar nuk eshte e demshme .Por,une e kisha fjalen ne pergjithesi per semundjen e alkoolizmit ,per me konkretisht per ata persona qe rrin dite e nate te dehur,dhe se mendojne qe kjo eshte e vetmja zgjidhje per ti tejkalu problemtet apo ato ngaterresat qe i kane ne jete,e qe faktikisht kjo do te duhej te ishte gjeja e fundit qe duhet ta mendonin,e jo e para siq e mendojne shumica ,sepse kjo nuk perbene ndonje zgjidhje ,me kete ti vetem ben qejf,por ne realitet problemet me te vetem sa dyfishohen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Alkoolizmi   Thu Jul 03, 2008 4:59 pm

Alkoholi apo Nikotina (Cigare) bene me shume deme ne shendetin e njeriut ?

Nikotin (Cigarja) apo mariuana bene deme me shume ne shendetin e njeriut.

Mariuana apo Kokaina -Kokaina apo Heroina.


Sa per Embelsiren

Ata njerez (Menagjera) ,qe nuk kane edhe kohe per gjume nga problemet e tyre qe mendja e tyre ju ka bere Lek (Para) ,mendoje per te qene i zgjuar e te kete kohe me shume nuk mund t'i largoje problemet e tyre Alkoholi por ka ca medicina me te forta se alkoholi ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
**Embelsira**
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 2909
Age : 29
Vendi : Kosove
Registration date : 08/12/2007

MesazhTitulli: Re: Alkoolizmi   Thu Jul 03, 2008 6:10 pm

Beton as kete te vertet nuk mund ta mohojmi,bile ka mundesi qe te na del numri me madh i keyre personave qe perdorin te tilla substanca ne keto raste.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
idol
Anėtar
Anėtar


Numri i postimeve : 349
Age : 80
Registration date : 16/05/2008

MesazhTitulli: Re: Alkoolizmi   Fri Jul 04, 2008 11:05 am

Vallahi bash nom ma ka ana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shqip0nja
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 299
Age : 28
Vendi : kosovė
Registration date : 15/06/2008

MesazhTitulli: Re: Alkoolizmi   Sat Jul 05, 2008 9:06 pm

Pirja e alkoolit e demton shum rende melqin.Ndersa per nje njeri te cilit i nevoitet alkooli apo substancat e ndryshme per ta ndrequr disponimin e tij, mendoj, qe nuk ia vlen me jetu.Kurgja nuk e arsyeton perdorimin e ketyre substancave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Alkoolizmi   Mon Jul 07, 2008 2:17 am

Edhe gojen e madhe te keshe bla bla bla bene dem ne shendetin e njeriut ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Alkoolizmi   Mon Jul 07, 2008 12:17 pm

cdo kush e din qe alkooli eshte i demshem ,keshtu mund te thomi mjer aj qe eshte ber i mvaren nga alkoolo.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Alkoolizmi   Mon Jul 07, 2008 12:53 pm

Premtimi shkruajti:
...Megjithate, nganjher eshte mire te perdoret, ne mase te duhur. Gjithqka e tepert te ben dem, edhe buken nese e teprojme kemi qrregullime te lukthit apo?
... por njeriu eshte veshtire ta caktoje limitin ne kete rast apo jo?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ummu-Hurejra
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 17
Age : 27
Vendi : Pejė
Registration date : 06/01/2009

MesazhTitulli: Dehja shton rrezikun pėr sulm nė tru   Thu Jan 08, 2009 10:59 am

Shkencėtarėt finlandezė paralajmėrojnė se personat tė cilėt dehen kohė pas kohe kanė prirje mė tė madhe pėr tė pėrjetuar sulm nė tru.

Studimet e mėparshme kanė sugjeruar se konsumimi mesatar i alkoolit mund tė zvogėlojė rrezikun pėr sėmundjet e zemrės dhe sulmin nė tru.

Mirėpo njė hulumtim i ri, i realizuar nė njė periudhė kohore dhjetėvjeēare, ku kanė participuar 10.000 tė rritur, ka treguar se madje edhe dehja e rrallė rrit nė 56% rrezikun pėr sulm iskemik nė tru
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Alkoolizmi   Thu Jan 08, 2009 12:58 pm

Kjo teme u bashkua me temen Alkoolizimi, ketu mund te diskutohet per cdo gje qe i perket Alkoolit. Andaj ju lutemi, mos hapeni tema pa hulumtuar neper forum se a ekzistone nje teme e ngjajeshme me ate qe doni te hapeni.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
**Embelsira**
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 2909
Age : 29
Vendi : Kosove
Registration date : 08/12/2007

MesazhTitulli: Re: Alkoolizmi   Sun Feb 22, 2009 2:33 pm

Alkoolizmi nuk eshte gje tjeter perveq se nje ''plakje e parakoheshme''.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Alkoolizmi   Sun Feb 22, 2009 3:22 pm

rolling shkruajti:
Premtimi shkruajti:
...Megjithate, nganjher eshte mire te perdoret, ne mase te duhur. Gjithqka e tepert te ben dem, edhe buken nese e teprojme kemi qrregullime te lukthit apo?
... por njeriu eshte veshtire ta caktoje limitin ne kete rast apo jo?

Jo vetem ne kete raste, por gjithnje njeriu mund ti caktoj kufijte vetes, nese do kuptohet. E per ata njerez qe nuk dojne, atehere...Te pakten po bazohem ne vete, se kur dua i caktoj vetes kufijte per qdo gje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agrone
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 609
Age : 33
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

MesazhTitulli: Re: Alkoolizmi   Sun Feb 22, 2009 11:28 pm

alkolizmi esht nje rrealitet qe ishalla zhduket sa me shpejti nga tokat shqiptare me gjith te kecijat e tjera si droga, alkolizmi prish dhe ul personalitetin e nje personi, e mendoj te jet perhap gjat periulles komuniste si te gjith ato vende te tjer si shqiperia perpara komuniste kan ket problem
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Alkoolizmi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Alkoolizmi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Zonė e lirė :: Tema tė ndryshme-
Kėrce tek: