Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Fri May 02, 2008 3:01 pm

Po e hap kete teme, sepse eshte tmerrues fakti sesi po e ulin dhe zvoigelojne me kast nurmin e popullit shqiptare ne Iliride autoritetet koloniale sllavomaqedone. Sipas statistikes se fundme ne Maqedoni, shqiptare kishte 25% ose dic me shume se 500.000. Realiteti tregon ndryshe. Mbi 200.000 shqiptare nnuk jane regjistruar fare. Sidomos ne Kumanove dhe ne Maqedonine qendrore.

Tjetra pyetje per debat: Eshte cilet jane kufijte e shtrirjes gjeografike te elementit shqiptar ne Maqedonine e sotme? Cilat vise perfshijne?

Debat te kendshem!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Fri May 02, 2008 3:31 pm

Luboteni urime per temen,une mendoj se nuk kemi nje statistike ekzakte sa shqiptare ka ne Maqedoni , fakti eshte qe e ulin dhe e zvogloin numrin e popullit shqiptare ne maqedoni.kjo eshte nje statistike por nuk eshte aspak e vertete 25,15 %
Para nje viti ne pushimet verorer kam patur rast te bisedoj me nje analiste dhe bazohem ne ate qe ,shqiptaret ne maqedoni jane me shume se 40 % ..43% ,do te thote nese e shikojm statistiken e 2004 banoret ne Maqedoni jane (2.063.122) do te thote me kete pajtohem se afer nje milion shqiptare jane ne Maqedoni bazohem ne ate te vertet qe mbi 40% jane Shqiptar,por jo 25,17 % eshte apsurd ki zvoglim i uljes se numrit te popullsise shqiptare ne Maqedoni.

Artikulli kryesor Demografia e Ish Republikės Jugosllave tė Maqedonisė
Sipas regjistrimit tė vitit 2002 nė Maqedoni jetojnė:

  • Sllavo-Maqedonė 1.297.981 (64,18 %)
  • Shqiptarė 509.083 (25,17 %)
  • Turq 77.959 (3,85 %)
  • Romė 53.879 (2,66 %)
  • Serbė 35.939 (1,78 %)
  • Boshnjakė 17.018 (0,84 %)
  • Arumunė 9.695 (0,48 %)
  • Tė tjerė 20.993 (1,04 %).


Eshte nje statistik e gjithe banoreve te Maqedonis ne vitnin 2004 (2.063.122 banore)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Fri May 02, 2008 5:15 pm

Regjistrimi nuk ėshtė i saktė sepse ata qė e bėnė kanė kryer akte tė turpshme dhe nuk e treguan saktė. Shqiptarėt pėrfshijnė gadi 60 % tė territorit, e duhet tė jenė 40 % e popullsisė sė pėrgjithshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Fri May 02, 2008 7:48 pm

gjakushi shkruajti:
Regjistrimi nuk ėshtė i saktė sepse ata qė e bėnė kanė kryer akte tė turpshme dhe nuk e treguan saktė. Shqiptarėt pėrfshijnė gadi 60 % tė territorit, e duhet tė jenė 40 % e popullsisė sė pėrgjithshme.

gjakushi edhe mendoj njesoj si ju se regjistrimet aktuale mbajne vulen politike te sistemit sllavomaqedon, qe ta pergjysmojne numrin e shqiptareve ne kete shtet. Mbaj mend kur pata lexuar nje shkrim analitik te ish drejtorit per Lindjen e Mesme prane Ministrise se jashtme te Shqiperise te nderuarit Eqerem Mete kur thoshte se maqedonet nuk kane regjistruar diku 160.000 shqiptare, sepse ata per ta regjistruar nje familje shqiptare me numer te sakte kerkojne qe kryefamiljari i shtepise te jete banor i Maqedonise per pesembedhjete vitet e fundit. E sic dihet shume kryefamiljar shqiptar jane ne mergim, dhe statisikoret maqedon nuk i kane regjistruar familjet e tyre fare.

Kurse sa i perket shtrirjes gjeografike puna eshte paksa me ndryshe. Sepse maqedonet qyshkur kane projektuar nje politike kolonizatore ndaj Ilirides duke e ngushtuar nga 14.000 km katrore ne vetem 6.000 km katore. Pershembull juperendimin e Maqedonise e kane zbarzur krejtesisht. Kujtoni Manastirin, Ohrin, Prilepin.

Nderkaq, si per ironi numri i shqiptareve ne Maqedonine qendrore cuditerisht eshte goxha i larte ne komunat Dolnen, Krusheve, Ēashka etj. Do te mundohem me vone te sjell nje grafikon shi per kete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Fri May 02, 2008 10:11 pm

Kjo temė do shqyrtuar edhe shkencėrisht.
Nėse kemi parasyshė se nxėnėsit e shkollave nė fillore, dmth, deri nė tetėvjeēare, janė 50 - 50 %, ku nė pėrqindjen e nxėnėsve maqedon hyjnė edhe romėt, sėrbėt,rusėt, egejcit dhe gjithė tė sjellurit e tjerė, cincarė e gomarė !

Maqedonasit shpikėn paralele, ku nė ēdo paralele tė tyre qysh kur, pėrpara 40 vjetėve , numri i nxėnėsve maqedonas arrin 15, ndėrsa tek shqiptarėt 25-35 !

Kufiri sado i ngushtuar, dihet ku ėshtė . Atė e ka nda edhe All'llahu i madh me Vardarin ! Por kaurroshkinia e derrave tė karpateve ka hy nė kėtė anė dhe ka administruar vetėm me dokumentet, ndėrsa shqiptarėt kanė frymuar nė dimensionin shqiptar qė nga vaja e parė e lindjes deri tek fryma e fundit pėr nė varr vetėm shqip !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Fri May 02, 2008 10:42 pm

I nderuar feneri e kujt eshte detyra te shqyrtuar edhe shkencetarishte dhe pse nuk e bejen nuk po e kuptoj .!?

A mundet nje pergjigje .!?
FLM.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
eri M
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Fri May 02, 2008 11:57 pm

Temė e mirė! Por nė mungesė tė institucioneve, gjegjėsisht, nė pamundėsi tė faktorit politik shqiptarė qė ta bėjė vetė njė regjistrim tė konstatojė saktėsisht numrin e banorėve, tė amvisėrive, dhe tė pasurisė gjithmonė do tė manipulojnė shkavellėt!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Sat May 03, 2008 12:21 am

z.Fanari dhe eri M ju falemnderit per postimet!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
eri M
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Sat May 03, 2008 12:30 am

luboteni shkruajti:
z.Fanari dhe eri M ju falemnderit per postimet!

I nderuar luboteni, nuk e di a kam mundur tė kontribuoj pak duke u grindur pėr padrejtėsitė qė bėhen. Por, forumi ynė patjetėr tė hyjė nė kėto pėrballje tė ndriēimit tė realitetit qė pėrditė vjen e bėhet misterioz.

Bėra njė projekt se si mund tė regjistrohen diaspora pėrmes forumeve. Edhe kėtu mund tė hapet ai front siē e hapim tė shpeshtėn me ca tralala pa kuptim!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Thu May 15, 2008 5:15 pm

700 mije ose 750 mije.150 mije numron vetem rrethi i shkupit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Sun May 25, 2008 3:28 pm

60.000 shqiptare numeron vetem Kercova. 60.000 i ka dhe Kumanova. bashke bejne mbi 120.000. Dhe Gostivari me Tetoven duken te kene mbi 320.000 shqiptare. Struga ka mbi 45.000. Krusheva dhe Dolneni mbi 15.000. Shkup ne teresi ka mbi 300.000 shqiptare. Shto keto edhe 50.000 shqiptare ne Maqedonin qendrore dhe jugperendimore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Sun May 25, 2008 3:38 pm

ka shume me shume se qe mendojne

kjo eshte nje propagande qe e bejne macedonet,

shqiptaret e macedonise duhet te mashkohen dha atehere do ta kishim nje iliride te lire dhe te bashkuar me trungun e saj shqiptar qe do te prisnin edhe bashkimin e ksosoves.


kjo gje do te ndodhe shume shpejt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Sun May 25, 2008 3:39 pm

rolling shkruajti:
ka shume me shume se qe mendojne

kjo eshte nje propagande qe e bejne macedonet,

shqiptaret e macedonise duhet te mashkohen dha atehere do ta kishim nje iliride te lire dhe te bashkuar me trungun e saj shqiptar qe do te prisnin edhe bashkimin e ksosoves.


kjo gje do te ndodhe shume shpejt

rrolng mbeshtes ate qe thuani. Mirepo une them qe Ilirida nuk bashkohet dhe clirohet vetevetiu apo nga ndonje mrekulli. Ilrida clirohet vetem nga angazhimi energjik i vete shqiptareve qe jetojne atje dhe me dnihem e shqiptareve kudo qe jane./
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Sun May 25, 2008 3:42 pm

luboteni shkruajti:


rrolng mbeshtes ate qe thuani. Mirepo une them qe Ilirida nuk bashkohet dhe clirohet vetevetiu apo nga ndonje mrekulli. Ilrida clirohet vetem nga angazhimi energjik i vete shqiptareve qe jetojne atje dhe me dnihem e shqiptareve kudo qe jane./
e thashe edhe me herete i luboten se kjo behet me bashkim forcash te shqiptareve qe jetojne ne macedoni.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Sun May 25, 2008 3:53 pm

Ilirida mbaroj! E shpėrfillin vetė iliridasit qė bėjnė garėn e mbijetimit tė makokaqushkes rusosėrbe!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Sun May 25, 2008 7:41 pm

jo bre gjakush se per kete pune nuk bahet nami veq nje propagnde e vogel patriotike dhe te gjithe i ke ne kembe gati per me luftu me cdo ushtri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Sun May 25, 2008 8:49 pm

rolling shkruajti:
jo bre gjakush se per kete pune nuk bahet nami veq nje propagnde e vogel patriotike dhe te gjithe i ke ne kembe gati per me luftu me cdo ushtri

Mos na dalin prapė ata qė luftuan pėr tė mbetur Maqedonia shtet dhe tė bėjnė njė MOK - Marrėveshje kornizė, dikund e sėrish tė ulin armėt dhe hajde pėr nė Sobranie !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jusuf Sulejmani
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 57
Age : 58
Vendi : Gostivar
Registration date : 25/04/2009

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Thu Jan 21, 2010 3:18 am

O z, Gjakush asgje nuk fillon dhe mbaron me ty ...
Ilirida Smbaroj por tek fillon , por perkundrazi mbarojn njerezit qe duke u mare me thurjet e vargjeve te bukura nga njehere harojne se ku i shpalosin ato. ne kete rast perkujtoj przencen tuaj ne evenimentin me rastin e Flakes se Janarit
ne Kercove kur ne ato mese marin pjese ata qe dine edhe te te vrasin edhe te te vajtojne.
Dhe dije mire perkrah kesi lloj tipash thurja e llafeve te bukura me shume i ngjan demagogjise se sa letersise.
Dhe dije mire se nuk mbarojn projektet ne zhvillim por por mbarojne projektet te cilat kan aritur kulmin dhe duhet te mare teposhtezen , besoj se me kupton..
Kete e ke nga respekti
Tung
Ruaj veten !?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Thu Jan 21, 2010 9:11 pm

Jusuf Gervalla - Kompleksi i sfidave
Fragmenti u lexua mė 16 janar 2010, ne Manifestimin tradicional "Flaka e Janarit 2009" qė mbahet ne Kėrēovė. Mori pjese edhe Suzana Gervalla, bashkeshortja e Jusufit, babai i Nuhi Berishes, dhe shume familiare te deshmoreve dhe hronjve te renė nga Shqiperia, Kosova dhe Ilirida....Pas ndodhisė, Jusuf Gėrvalla u shndėrrua shenjti i pėrlindjes sonė ! Ai i shoqėruar me bashkeveprimtarėt e tij, vėllaun Bardhoshin, dhe shokun e idealit, Kadri Zekėn nuk mbetėn tri shenja tė heshtura e, tė mbuluara me tokėn e varrit, por, u bėnė jehona qė u prinė gjithė manifestimeve qė e mbuluan pėrmasėn gjithshqiptare. Jusuf Gėrvalla, promotori i Lėvizjes tanimė vetėm fizikisht mungonte. Ai shpirtrisht ishte nė mes tė ēdo shqiptari , po aq i dashur, po aq vullkanik, po aq elokuent, se rruga e fitores duhej tė ecte , dhe tė arrihej deri tek qellimi!

Nė distancėn e shqyrtimeve pėr ardhmėrinė Jusuf Gėrvalla krahas shumė veēorive ngėrthen nė vedi kultin e pėrlindjes sė njeriut qė kthehet nė shėmbėlltyrė historike. Edhe si krijues , edhe si kėngėtar, edhe si udhėheqės, ai del dhe vendoset nė profilet e njerėzve qė kanė virtytet e afrimeve, tė unitetit! Pėr kėtė arsye, nėse ai me shkrimet e tij mbetet Promethe i simbolikės lirike, edhe nė definimin e zhvillimit tė ngjarjeve dhe etnipsikologjisė shqiptare ai ėshtė kompleksi i sfidave pėr shumė arsye.


Nė planin e parė:

Kur ēėshtja shqiptare akoma ndodhej nė proceset e bllokimit nga shumė vendime cėnuese tė sistemit socialist, dhe zhvillohej ndjenja e njė varfėrimi shpirtėror pėr Tė, edhe ngritja e njė muri tė pėrhershėm tė ndarjes sė Shqipėrisė nga pjesa e saj mė e madhe ku jetonin shqiptarėt e okupuar nga regjimet ortodokse, ishte njė natyrėshmėri e domosdoshme e arsyetuar nga gjithė mekanizmat botėror, Jusuf Gėrvalla kishte parandjenjė se duhet tė dilej nga kėto vargonj! Kjo padrejtėsi e copėtimit tė Atdheut, Jusufin parasėgjithash si poet, e frymėzoi qė tė bėjė shestimet nėpėr vargjet e njė sipėrfaqjeje tė lavdisė por tė mbuluar me metaforėn dhe simbolin e lirisė. Pikėrisht , tashti konsiderata pėr tė, e ka pėrfėshirė ēdo dimension shqiptarė .Nė planin e dytė :

Jusuf Gėrvalla, shndėrrohet nė udhėrrėfyes qė e pret ardhmėrinė e rėndė. Edhepse ėshtė i vetėdishėm se ēėshtja shqiptare ėshtė ēėshtja mė e goditur, prandaj ėshtė edhe mė e pėrēudnuara pėr t’u zgjidhur, ai e hap kontestin e njė Historie tė Re qė prej saj s’duhet hekur dorė. Vargu “ nė gjumė shekujsh me ndėrrime tė mė zgjojnė” kthehet si arsye ku pėrballen mirėsia me prapėsinė, e me kėtė rast ndeshet poeti me “gjuhėn e vjetėr tė kafshės sė zezė”. I vetėdishėm se nė kėtė rrugė do tė pėsojė, sepse edhe shumė vėllezėr tė kėsaj ideje nė frontin e pėrballjeve, apo nė distancat e qėndresės kishin pėrjetuar dėmtimet tragjike, pėr atė se “Kafsha e zezė” kaurroshkinia sėrbosllave nuk do, as nuk e pranon variantėn tjetėr , pos nėnshtrimit! Jusuf Gėrvalla nė sėndėrtimin e nismave e ka tė qartė se do tė ndeshet me tė papajtueshmen, me anticivilizimin, me antinjerinė, me pushtetmbajtėsit, dhe me manovelat e tyre shqiptarė! Megjithatė, pėr nga drejtimet e kaheve ai e ka arsyen ta kėrkojė nė trollin e vet gjithė atė qė i takon njė situate vendimtare, qė nė analet e jetės kthehet nė kulm pėrcaktues :
“Vermėni atje tek do tė tregojė guri pėr udhėn”!

Nė planin e tretė:

Universalja si buronjė ekspresive krijon fenomenin e tėrėsisė qė idenė e sėndėrton nė ēėshtje! Tė kėtillė kanė qenė pak, apo, tė tillė, rrallė ka pasur nė botėn e historisė krijuese! Nė botėn e revolucionit! Jusuf Gėrvalla ėshtė veēoria unikate qė ka ndezur mekanizmat e Lėvizjes Kombėtare dhe sot ėshtė bėrė militanti mė i madh i karakterit sfidues. Ai e paralajmėron shpalljen e sfidės sė tij me vargun :
“Ja tek po zgjohem er’ e re e dashurisė sė tokės”! pėr Vetvendosjen Shqiptare !


Nė planin universal: Jusuf Gėrvalla karakteri i afrimeve dhe unitetit bindshėm himnizon nxitjen pėr kualitetin militant dhe pėrmes :

“rrjedhės sė qetė tė fatit qė pret

shigjetė e mėrisė le tė bjerė mbi dhe”.

Me kėtė shpalim tė kėsaj veēorie, ku nė rrjedhėn pėrfundimtare tė fitores, krahas gjithė dhembjeve, plagėve , shkatėrrimit, djegieve e shkrumit, shqiptari do tė ngadhnjejė nė tokėn Arbėrore tė anaksuar nga “ kafsha e zezė” sėrbosllave, qė nė shpalimin e kujtimeve historike tė mbesė kaptinė :

“ nė shkretėtirėn e moskuptimit le tė fiket

kurrė tė mos vijnė kur unė nuk i pres”...Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Thu Jan 21, 2010 9:14 pm

Jusuf Sulejmani - Balla, edhe kjo poezi u lexua po atė natė !NĖ PRVJETORĖ JANARĖSH


Kushtuar Jusufit, Bardhoshit dhe Kadriut
Nė pėrvjetorė janarėsh mes nesh si viganė
gjithmon me njė pamje , me njė qėndrim !
Shtrihet kobmisteri si u vranė !
- U vrafshin nėpėr shekuj deri nė shfarim!

Kosova shtet ringritet mbi jetėn e martirėve,
ju arkitektė qė i kėnduat pėr rritė !
Tiranėt si mumje - toborr i sahanlėpirsve,
shtėrzojnė e rėnkojnė tė ndalin atė dritė !

Si mund tė shuajnė gjithė atė vullkan ,
ai doli nga zemrat e martirve tė idealit !
- Jusuf Gėrvalla Diell - ndriēoj anembanė,
se shqipja e Kosovės rrit lisat e malit!

Nė pėrvjetor janarėsh regėtimė, mall e zjarr,
del gjama si ngrica pushton me pikėllim !
Tre martirė tė pėrjetshėm, tė gjallė nė varr
Shqiptarėve u flasin pėr shtigjet Bashkim!


U kanė bėrė vendin heronjtė , atdhetarėt
nuk ndalon frymėzimi i praron lirika
Janė vezullimkushtrimi qe perndez janarėt
Rroftė shqiptaria ! Rroftė Republika!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Thu Jan 21, 2010 9:39 pm

O z, Gjakush asgje nuk fillon dhe mbaron me ty ...


Shkrimet qė lexova nuk e kanė domethenien se diēka nis dhe mbaron me mua. Bile kurrė nuk kam trumbetuar ndojnjė herė njė gjė tė tillė Jusuf Sulejmani! Trumbetues i tillė i "pjesėmarrjes nė tri luftėra" pa asnjė dokument jeni JU!


Ilirida Smbaroj por tek fillon , por perkundrazi mbarojn njerezit qe duke u mare me thurjet e vargjeve te bukura nga njehere harojne se ku i shpalosin ato. ne kete rast perkujtoj przencen tuaj ne evenimentin me rastin e Flakes se Janarit
ne Kercove kur ne ato mese marin pjese ata qe dine edhe te te vrasin edhe te te vajtojne.
Dhe dije mire perkrah kesi lloj tipash thurja e llafeve te bukura me shume i ngjan demagogjise se sa letersise.


Unė fatmirėsisht mora pjesė ku ishin shqiptarėt, prinderit dhe nėnat e heronjve, bashkėshoretet e martirėve te indealit, Suzana Gervalla, dhe bashkeshortja e dėshmorit Beqir Limani ! Mora pjesė se, aty ishin edhe bashkeveprimtaret e mi te kohes se studimeve nga viti 1976 - 1981. Mora pjesė se jam themeluesi i parė bashkė me deshmorin Beqir Limani, qė mė 1987 , e themeluam, e mbajtėm dhe prej atė datė , Flakadani i saj mbahet ndezur! Tė pėrkujtoj se unė isha Kryetari i Organizimit, si dhe Redaktori i Revistes qe doli nga viti 1988 me emrin Flaka e Janarit. Mbase, mora pjesė se pikėrisht me 17 janar 2009 aty u shpernda gratis edhe revista Bashkimi kombėtar, Nr.1 , prej sėcilit vend ju po leshoni krrokama, pasi gjate nje vjeti pengesash e nderthurrjesh dilni te tregoni se Ilirida fillon ! Ne realitet, ju e ngulfatni!


Dhe dije mire se nuk mbarojn projektet ne zhvillim por por mbarojne projektet te cilat kan aritur kulmin dhe duhet te mare teposhtezen , besoj se me kupton..

Jusuf Sulejmani - Balla, pėr cilėt projekte flet ? Mos flisni pėr projektin pengues tė nismės sė Tryezės sė Kuvendimit mbarėshqiptarė tė mbajtur mė 10.05.2009 nė Restoranin "S.Petroll" tė Gostivarit ? E dini ju fare mirė si vepruat me tė ashtuquajturin klani Kaza!!!


Kėte e ke nga respekti
Tung
Ruaj veten !?

Nuk e kuptoj kėtė respekt ku i ka qėllimet. Analizo se ēka shkruan e pastaj publiko per veprimet e demagogjisė! Ndėrsa pėr porosinė tė " Ruaj veten " e ndjej tė tė them se mos brengosesh shumė ! Ata qė mė kanė borxh nuk do tė arrijnė tė mė kėrkojnė llogari !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feride
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 427
Age : 32
Vendi : alanese
Registration date : 13/12/2009

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Thu Jan 21, 2010 11:15 pm

Ne Iliride jetoin diku ka 1100.000mi shqiptar pra 69 perqind me shqiptare e banume.
Vetem ne shkup jetoin diku ka 400000 mi,e ne struge,diku 20mi,ne kerqove 100mi,oher po aq,ne prilep 20mi ,ne gostivar 150mi,ne tetove 200mi,ne kumanove150mi.Ka shume shqiptar qe me dekada jan asimilue ne kombesin maqedonase apo ate turke.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jusuf Sulejmani
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 57
Age : 58
Vendi : Gostivar
Registration date : 25/04/2009

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Thu Jan 28, 2010 6:41 pm

Medalim ; -KLANI ''KAZA""??? ne dhe ju e dime se sa kam qene une personalisht per nje gje te tile si e emertuat , . RESPEKTI_ une persinalisht ju nderoj dhe ju ,dhe une jemi ne nje drejtim kur eshte fjala per addheun ,ju e dini se sjam ne LDSH poe jam ne ILIRIDE andaj tejam drejtuar qe te dishe se se bashku e kemi ngritur dhe poashtu e rezuam nje te ashtu qujtur klan Kaza qe dinte te reshqase si peshku nder duar. Ruaj veten te them ,ngase eshte bere L. arapi kjo pune mes shqipetareve. por te bashkohemi ne nje rugetim te cilter kombetarete sistematizojme proceset qe ne te ardhmen mos e kemi larg . Nderime nga BALLA.
.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Fri Jan 29, 2010 5:26 pm

E prita nje pergjigje konstruktive prej jush Jusuf ! Por duket se ju me qellim e shtremberuat qėllimin, dhe ja me quani Medalim!!! Perse me lidhni me ate anėtarė ? Unė kam respekt per tė, por perse me identifikoni me te nuk e di!

Ata qe i kane ngaterruar llogaritė mire eshte t'i korrigjojne.Nuk ndjehem se kam ngaterruar gje ndaj e shikoj te tepert te " Ruaj veten" , si porositni ju!!! Por, natyrisht se nuk e lejoj te shkal nėpėr ato derrasa te kalbura te klaneve qe kane qellimin e perfitimit, edhe kur humb ēeshtja kombetare !!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   Fri Jan 29, 2010 5:26 pm

E prita nje pergjigje konstruktive prej jush Jusuf ! Por duket se ju me qellim e shtremberuat qėllimin, dhe ja me quani Medalim!!! Perse me lidhni me ate anėtarė ? Unė kam respekt per tė, por perse me identifikoni me te nuk e di!

Ata qe i kane ngaterruar llogaritė mire eshte t'i korrigjojne.Nuk ndjehem se kam ngaterruar gje ndaj e shikoj te tepert te " Ruaj veten" , si porositni ju!!! Por, natyrisht se nuk e lejoj te shkal nėpėr ato derrasa te kalbura te klaneve qe kane qellimin e perfitimit, edhe kur humb ēeshtja kombetare !!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Sa Shqiptarė ka nė Iliridė ?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: