Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim

Shko poshtë 
+23
alnert85
Driniiiii
Xili
Mister
detektivi
haxhiu
xhiti
dibranja
**Lumi_
ficam
xhavo_
beri
Kosovarja
Beton
Euridika
Sofra
tom sojer
eri M
Mysafir
rroni
Leka i Madh
feneri
Orfe@
27 posters
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 113
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptyTue May 13, 2008 6:05 pm

Cka po ndodh me shqiptaret nuk po mudem t'i kuptoj pse i'a kane zili njeri-tjeterit,pse nuk shikojne pak anash sesi popujt etjer si jetojne edhe te mesojne prej tyre, shikoni popujt tjere edhe pse jane te nga vende te ndryshme kane interesa te ndryshme ata rrin bashke ,kurse ne ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptyTue May 13, 2008 7:04 pm

temë djegëse. Ndeshen shumë faktorë dhe sfidohen shumë rrethana!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptyTue May 13, 2008 7:49 pm

Jo shqiptaret kur jane ne mergim e duan njeri tjetrin, e cmojne njeri tjetrin, e kuptojne se vellazeria e nje gjaku eshte me shtrenja gje sublime ne kete dynja.

Po cka ndodh kendej ne vendin tone? Dojne mu vra shqiptaret nermjet veti, meri urrejtje e ankth... Kjo eshte shume shqtesuese
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptyTue May 13, 2008 7:51 pm

hidhjani nje sy kesaj video:

https://www.youtube.com/watch?v=FxTAf84JcIc
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rroni
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptyTue May 13, 2008 8:41 pm

Tem e mir per diskutim .
Une asnjeher nuk kam qen ne gurbet po kam ndegju nga te njofshmit se shum rrall kan kontakte familjare atje mes veti
ku kjo eshte per te ardhur keq , kemi pas nje rast axha im ishte smut para dy viteve dhe ju dasht me shku ne sherim ne Gjermani dhe tregojke se si kan shku me vizitu ne spital dhe kishte raste te njofshem ishin qe 20 vjet ne nje qytet dhe asnjehjer nuk ishin takuar mes veti , e bejke qerkuz axha ra kjo smundje imja e i takova gurbetqaret mes veti.
vertet per te ardhur keq .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mysafir
Hero anëtar
Hero anëtar
Mysafir


Female
Numri i postimeve : 3456
Age : 50
Vendi : **Mergim**
Profesioni/Hobi : ,,Ne zemren e njonit.....
Registration date : 19/11/2007

Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptyTue May 13, 2008 9:40 pm

me vjen keq per gjerat qe i flisni vetem nje ju them realitet as per nga gjysma e Gyrbetqareve nuk jan ne vendin ton te afert ndermjet vehte une kam rastin me se shumti i kam qe nuk jan nga ana ime e vendlindjes por me te gjith jam dhe mbetem mir sepse kam respektr dhe nderin qe jan Shqiptar kahdo qe jan nga secila trev Shqipe se vjen per mua esht i vlefshewm shum por realiteti esht se ne Vendlindje ka humbur respekti dhe karakteri,une jam prej vitit 96 ne Gjermani edhe prej ato vite qe jam ketu kurr asnje problem nuk pata me Shqiptar/e sepse me te gjith kam respekt dhe nderin qe jan Shqiptar dhe ne ket qytet kemi Shqiptar plot esht e pa mundur me dal me shetit apo ne shitore te shkosh pa taku shqiptare por mua askush nuk ma zuri rrugen apo nuk me beri asgje por nje e them se krejt ndryshe jan keta qe vijn ne Gyrbet kohen e fundit sepse tregojn injorancen dhe gjelozin sepse vjen nga vendlindja dhe mu shitet si mbret vall jemi ne ata Shqiptaret te till siq jemi apo shikojm pasurin ,sepse pasuria nuk te ben njeri

Mbrapsht në krye Shko poshtë
eri M
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptyTue May 13, 2008 10:16 pm

Ata në mërgim ishin të vetmuar! Dhe në mungesë të femrave grindeshin! Ku ke pa ti te kenë raporte burrë me burrë !!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptyTue May 13, 2008 10:21 pm

Ka prej atyre qe mendojn se nuk e duan njeri-tjetrin, apo qe e duan njeri-tjetrin ne mergim. Eshte veshtire te jepet nje mendim i sakte, perveq nese ndonjeri kemi shetitur per nje kohe te gjate ku ka shqiptare dhe ne njefar menyre i kemi provuar qdo shqiptar qe eshte ne mergim. Vetem ateher "ai" person mund te thote se sa e duan apo nuk e duan njeri tjetrin. Perndryshe jo. Mund te kete pas x,y raste siq e ka permend Rroni, apo e kunderta. Por ato jane disa raste, dhe mund te ken ndodhe ne nje pjes ( jo ne krejt mergimin) dhe ne nje kohe te caktuar, per arsye...
Mirepo, anen tjeter qe te themi se shqiptart e duan njeri-tjetrin ne mergim, nuk mjafton vetem te shprehen " e dua x personin sepse eshte shqiptare". Duhet shume me teper se nje nxjerrje tingujsh-fjalesh apo shkrimesh...Duhet ndihmuar ( kur kemi mundesi) dike qe ka nevoje, ne nje apo tjeter menyre. Megjithse atje eshte me ndryshe, nuk eshte sikur ne vendlinje qe perkunder kushteve te veshtira ekonomike, eshte me leht qe ta ndihmojme njeri tjetrin. Ne mergim jane ne nje shtete te huaj, dhe te rralle ( per mos then hiq), jane ata shqipetar qe kan nje shtepi te veten, apo edhe nese e kane, mundesia prap eshte e vogel, sepse jan me familje dhe nuk eshte sikur ne Kosove, psh qe mund te rrin ne nje dhome sa te dojne. Kurse ne mergim ( me aq sa di une), ka rregull apo?
Qe mos te behem i tepert, theme se ne mergim nuk e duan ( ndihmojne) njeri-tjetrin, aq sa duhet, te pakten jo qysh shprehen disa prej mergimtarve qe kam pas raste ti degjoj vete, duke then se une...ashtu, une keshtu...per shqiptaret. E verteta eshte paksa me ndryshe.
Por nje gje qe eshte shume e rendesishme, dhe qe per mua i arsyeton gjitha tjerat...eshte se kur ka qen ne pyetje atdheu dhe vendlindja e tyre, kane bere jo vetem sa kan pasur mundesi por edhe me shume. Kete nuk mund t'ju harrojm apo t'ju mohojm assesi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mysafir
Hero anëtar
Hero anëtar
Mysafir


Female
Numri i postimeve : 3456
Age : 50
Vendi : **Mergim**
Profesioni/Hobi : ,,Ne zemren e njonit.....
Registration date : 19/11/2007

Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptyWed May 14, 2008 8:05 am

shum flm vlla i nderuar premtimi une them, realitetin se nuk esht vetem qe te shosh pergjdo dit tek shqiptaret por te kesh respekt ndermjet vehte dhe te jen te perbashket ne gjdo aspekt une flas ku jetoi vet edhe pse asnje njeri nuk asht i njejt,por deri me sot ende nuk kam pasur me asnje nje fjal te vogel te keqe sepse e kemi ruajtur respektin ndermjet vehte sa i perket njeriu mund te flas ama shum e ma shum por pa jetuiar vet ne mergim e me perjetu tani mund te flasesh lirisht disa as qe kan qen ne mergim e flasin fjal palidhje ,tjetra esht se tek shum shok apo shoqe nuk mund te shkosh me ka 30 apo 50 vet ne banes sepse nuk jemi ne vendlindje sepse gjermanit nuk i intereson a e ke mysafir apo jo ai per nen te vet nuk ka deshir te kontaktoi ja per shqiptar qe i vin mysafir ,kam pasur rastin vet te shoh kur i ka ardh gjermani tek dera shoqes pse ti ke pergjdo dit mysafir e kjo esht arsyeja por legjikoni niher tani flisni,une per vehte kam pasur shoqen edhe nga Shqiperia qe nuk e kam njohur kurr me par por me then realitetin me pas qen motra te verteta ndoshta aq mir nuk kishim kalu,

Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer


Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptyWed May 14, 2008 10:59 am

O njerez, mos i gjykoni gurbetqaret, si i thoni ju. Halli i madh e ka detyruar nga vendi i tij i dashur. Halli i madh e ben te punoje si ka dhe te jetoje si qen. Disi individualizohet, dakord, por kjo ndodh sepse komunikimi dhe shoqerimi, jashte shtetit eshte kosto. Ne Shqiperi e anee mbane trojeve tona, eshte e lehte te shoqerohesh, qytete te vogla, transport i shtrenjte, karburanti i shtrenjte, puna te merr shume kohe dhe shume energji, cmime relativisht te lira lokaleve etj. Mos harroni se halli e ka cuar te kurseje dy leke per familjen e vet.

A ka humbur tradita ndopak? Po, edhe humbet, sepse ai stan ate bulmet ka. Shoqeria e konsumit, individualiste, egoiste etj. Koha eshte e shtrenjte dhe tashme ajo duhet manaxhuar e nuk te lejon te shkosh neper shtepite e njeri tjetrit si ne vendin tend. Dakord, fundjavave duhen mbledhur shoqeri e miqesi e duhet te kalojne kohen sebashku.

Pastaj mos harroni se cdo shqiptar eshte nje bajrak. Per te qeshur, por e vertete. Jemi te gjithe shefa e bosa.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptyWed May 14, 2008 10:34 pm

https://www.youtube.com/watch?v=Uq_KGhRs2rU&feature=related
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptyWed May 14, 2008 10:45 pm

rroni shkruajti:
Tem e mir per diskutim .
Une asnjeher nuk kam qen ne gurbet po kam ndegju nga te njofshmit se shum rrall kan kontakte familjare atje mes veti
ku kjo eshte per te ardhur keq , kemi pas nje rast axha im ishte smut para dy viteve dhe ju dasht me shku ne sherim ne Gjermani dhe tregojke se si kan shku me vizitu ne spital dhe kishte raste te njofshem ishin qe 20 vjet ne nje qytet dhe asnjehjer nuk ishin takuar mes veti , e bejke qerkuz axha ra kjo smundje imja e i takova gurbetqaret mes veti.
vertet per te ardhur keq .

Rroni , ky eshte nje rast ,perndryshe une si shumica e shqiptarve edhe une kam pjestar te familjes ne mergim dhe te them te drjeten , shume here kur kontaktoj me ta me tregojne qe ose kan mysafir (shqiptar) ose kan qene mysafir diku(shqiptar) .

Rastin qe keni permend ju, raste te tilla ke edhe ne Kosove , siq ke edhe te kunderta . Premtimi e paska permbylle shume mire shkrimin me ate thenjen se; kur ishte nevoja ,kur therriste atdhe , mergimtaret tane dhane kontributin e tyre (po flas per shumicen) ne menyren me te mire te mundshme .
Perndryshe nuk besoj qe eshte "problem" qe duhet ngrite per diskutim , e ne asnje menyre drejtuar mergates ,por ne rregull nese diskutohet per shqiptaret si teresi se; "sa e duam dhe ndihmojme njeri-tjetrin" .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptyThu May 15, 2008 10:53 am

Gurbetqarja, nuk kam asgje kunder mendimeve tuaja, e te askujte tjeter ketu. Une shpreha mendimin tim, nga pozicioni ne te cilin gjindem dhe me sa sa shofe nga ky pozicion, dhe me aq sa kam arritur te kuptoje. E thashe qe ne fillim se, eshte shume veshtire te jepet nje mendim i sakte per te gjithe mergimtaret, sepse ndryshon vendi, koha apo rrethanat.
Edhe njehere, nuk kam asgje me ty, apo me dike tjeter ketu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptySun Jun 15, 2008 2:30 am

Shqiptaret nuk e duan njeri-tjtrin, sepse nuk kan kohe nga mengjesi e deri ne mbremje jeten e kemi te programume e spo kemi kohe me dashte njeri - tjetrin ka njeher !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Musafir
Vizitor
avatar



Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptySun Jun 15, 2008 2:35 am

Kush e kaprovuar Gurbetin e din më së miri seps enga një her nuk ke koh ta duas as vehëteveten e lere më dike tjeter , tjetra kjo ka fillu të duket që nga vetet e 90 ta seps emë par ishte ndrishe po koha ndrishoi kur filluat ti sjelin familjet me vete dhe duke u rrit fëmija rriten edhe obligimet familjare dhe kshtu që sejcilit i shum pak koh për të menduar për të tjerët apo për të dashur dike mendoj unë ashtu pak nga përovja .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptySun Jun 15, 2008 2:47 am

Ha ha ha Deli

me bere qe qeshem kurre thua ka njher nuk ke kohe ta duashe vetveten ha ha ha

Mua me ndodhe shume here kjo qe nuk kam kohe ta dua vetveten ,por shume afer e kam nje pasqyre ku e shikoj veten e flas me veten them se ja vlen endet te dua veteveten sepse i bukur qenkam ende ha ha ha ha

Respekt Deli
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Musafir
Vizitor
avatar



Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptySun Jun 15, 2008 2:55 am

Të lumt Zotri Beton që ende e mban veten sepse je djal i rij dhe nuk duhet të dorzohesh por koha e bën të veten me kalimin e kohes kalojn dhe vitet e mundimet shtohen pastaj shtohet ajo pytja se a mundem ende apo si ? të uroj shëndet lal dhe suksese sepse je me plot ide perspektive.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptyFri Jun 20, 2008 12:30 am

Une kam mendim te kundert ne lidhje me titullin e temes,sepse shqiparet qe jetojne jashte Kosove me shume e duan,e respektojne dhe e qmojne njeri tjetrin,ndersa ajo se cfare mund te quhet si nje realitet i tille ajo eshte duke ndodhur ketu tek vendi yne...Eshte per te te ardhur keq,sepse nese shohim dike duke perparuar jo te i ndihmojme mirepo bejme te kunderten,fillojme te urrejme..Kjo ndodhe ketu ne Kosove dhe jo ata qe jane ne mergim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
beri
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
beri


Numri i postimeve : 1237
Registration date : 11/12/2007

Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptyFri Jun 20, 2008 12:37 am

kosovare me keq ardhje po thom une jam nje nder ata qe kam qen jasht dh eflas nga pervoja qe kam pas edhe sendet q ei kam pa vetem nje send ta tregoj se jasht vendit 90%e njerzve jan qe vijn nga fshatrat e kosoves kshtu qe po du me thon se jan njerz te pa shkolum nje send e kam mesu se atje vlla moter bab non ski te gjith te jan te huaj shqiptaret qe jetojn jasht s akam pa uen nuk din ende ti shfrytzojn te drejtat personale per ta shefi eshte gjithqka te ral jan ata qe per shok prishen me shef me ka ndosh qe vetem te jet mire me shef x persona te jen edhe ne rolin e spiunit edh eshum raste tjera kto jan gjera qe i kam provu vet .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptyFri Jun 20, 2008 12:46 am

beri

Me vjen keq shoku ,edhe ne mergim kut te jesh ku do qe te shkojsh mvaret se ç'fare shoqerie takon (mos ti gjujme te gjithe ne nje thes),sa i perket atyre qe thua se jane nga Fshatrat e Kosoves e pa shkolle kam takuar nga ata qe kane shume pake shkolle dhe kam shume fakte qe kan shume nga keta ,Bizneset e veta etj etj ...

Po te sjelli nje fakte qe fati ishte te takohem me nje nga keta qe thuani ju beri ,kishte Fabriken e vete ,ku prodhimet e ty ne gjithe boten kerkohen , nje fakte nga ata prodhime te tij jan (karikat e aeroplaneve i prodhone ),e shume te tjera prodhime ...

Suksese ju uroj te gjithve

Secili per veten e vete ,e ka fatin ne veteveten e vete .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptyFri Jun 20, 2008 1:05 am

Dashuria dhe respekti ndaj njeri tjetrit nuk i përket nivelit kombtar, por individual. Njeriu është i mirë ose i keq, pa marrë parasysh cilit komb i takon. Ka shqiptar te kqij sa te dush. Por mos beni te tilla pergjithësime, spekulime, sepse jane te pavenda. E gjithë kjo varet nga pervoja personale dhe kendveshtrimi (kah po e kqyr, nga e sheh).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptyFri Jun 20, 2008 1:09 am

Xhavo_

Respekt per keta dy rreshta shkrim , pak por me vler te madhe ,kam tekaur te mire e te kqi-je ne New York,te mire e te kqi ne Londer ,ne Mialno ,Roma etj po edhe ne disa shtete Afrikane ka nga dy palet.

gjithe te mire jane per veten e tyre ,qe mos te ishin te mire nuk ishin ketu njeri te keq nuk ka.

shendet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
ficam
Përjashtuar
Përjashtuar
avatar


Numri i postimeve : 32
Registration date : 01/05/2008

Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptyFri Jun 20, 2008 1:27 am

Dikur (në një të kaluar shumë të afërt) ne shqiptarëve na mungonte liria, flamuri, shteti, gjuha, na mungonte puna, shkolla, veshja, buka. Tani ja që shumë nga këto i kemi (me meritën tonë dhe ndihmën e të tjerëve). Por sikur u ngimë shumë shpejt me të gjitha. Tani na mjafton vetvetja. Nuk e duam më as rrethin as familjen. Nê fakt i duam vetëm aq sa të mos shofim ose ndëgjojmë keq për ta.
E kjo nuk i karakterizon vetëm shqiptarët si komb por të gjithë popujt e "modernizuar". Nga ky sindrom nuk janë të prekur vetêm shqiptarêt që jetojnë në mërgim por për fat të keq kjo dukuri ështê mjaft e shprehur edhe tek ata që jetojnë në vendëlindje
Aq më tepër që kjo sjellje indiferente ndaj familjes dhe bashkëvendasëve në botën e migracionit edhe mund të arsyetohet duke pasur parasysh se kjo në një mënyrê iu është imponuar shqiptarëve (ritmi dhe dinamika e jetës, mentaliteti në tê cilën jetojnë, sjellja e familjes në perëndim dhe tendenca e organizimit të jetês në rrethin e ngusht familjar për ti shpëtuar asimilimit - integrimit të dhunshëm etj; etj)
Ardhja në perëndim për shumicên e shqiptarëve ështê kuptuar si renditje në vijën e "startit" ku të gjithë kanë një fillim të njejt pa marrê parasysh bagazhin intelektual që bartin me vete. Në omentin kur vërehen diferencat në aspektin e gjetshmërisë materiale, lind edhe gjelozia, mosdurimi, injoranca. Kjo edhe nuk duhet të kuptohet si skajshmërisht negative sepse deri sa këto ndjenja nuk marrin peshën e mosdurimit patologjik, mund të shêrbejnê si stimulim, si elan për tê shtyrë tjetrin përpara.
Nê perëndim mendoi se dashuri ndaj njëri tjetrit mund tê quhet çdo kontakt i natyrshëm ndërmjet shqiptarêve deri në kufirin kur nuk fillojnë ti bëjnë keq njëri tjetrit e tê tilla raste mendoj se nuk janë me shumicë.
Mosdurimi mendoj se nuk është aspak më i vogêl edhe në vendëlindje.
Edhe kjo ka shkaqet dhe pasojat e veta por këtë herë dua ti përmbahem temës dhe ta përmbylli këtu me këtë proverbë;



"Sikur të gjithë miqt do të duhej të hidheshin nga ura, unë nuk do të hidhesha së bashku me ta. Unë do tê jem atje posht për ti pritur (shpëtuar)"


Edituar për herë të fundit nga ficam në Fri Jun 20, 2008 9:57 am, edituar 3 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
**Lumi_
Anëtar i ri
Anëtar i ri
**Lumi_


Numri i postimeve : 177
Registration date : 20/06/2008

Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptyFri Jun 20, 2008 1:58 am

Une nuk beje dallime te tillla e asesi nuk mund te flas ne shumes per mergimtaret.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim EmptyFri Jun 20, 2008 2:02 am

Me besoni ka njeher kam mall me takuar nje shqiptar ,dhe kam besim ne vete qe kurre nuk e humbi ,dhe mundohem te jem ai qe te mbetet shume i nderuar nga une,por kjo eshte jeta dhe nuk mundemi te ndrishojem ka njeher.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content





Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty
MesazhTitulli: Re: Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim   Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pse ne shqiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne mergim
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Sa e duam Shqipërin Natyrale?!
» Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë
» NJE PERSHENDETJE PER KRIJUESIT NE MERGIM
» Vrasjet dhe kidnapimet në mërgim
» QOFSH I MALLKUAR MËRGIM I FERRIT

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Emigracioni-
Kërce tek: