Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Poezi e dhimbjes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Poezi e dhimbjes   Mon Jul 28, 2008 2:23 pm

IV. Ėshtė “NJERIU PAQE “

qė ia vodhėn padrejtėsisht jetėn…

nga Kristaq F. Shabani, I.W.A, W.P.S

President i Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” ALBANIA

Lidhėsitė janė tė bukura,

kur brenda tyre ka shpirt, zemėr, ēiltėrsi dhe pasion…

1. I

Kaq vjet ikėn papritur

dhe shenjat e tyre lanė

kalendarėve e kujtesave…

Agimet zbardheshin

pa u kujdesur pėr ē’ngjarje

e prisnin ditėn…

Gėzime apo dhimbje,

komediane apo tragjike…

“Ata” ishin dhe janė fanatikė

Gjithmonė kėrkojnė tė zbardhin ,

thellėsisht tė bardhė,

dhe nė frymėmarrjen e tyre,

apo nė shpirtin e tyre tė padukshėm,

duan mirėsinė njerėzore…

(Ē’kontraste kanė me muzgjet!)

Sa agime tė bardhė

e tė bukur lindėn pėr familjen

me njė mbiemėr tė ēuditshėm “Kalemi”,

hedhės mbresimesh,

buresė shpėrthesash

dhe burim trungjesh

me degėzime tė panumėrt,

ku pranvera i mbush me lule

dhe gjethėzime,

ku nėpėr kurorat e pemėve fisnore

shpėrthen kori i kėngėve vrullshėm:

nė njė asambėl zogjsh

e bilbilash pendbukur…

I lumtė tė parit tė fisit

tek mori nė pėrzgjedhje

mbiemėr tė tillė,…

Majėmprehtin qė vijon kujtesėn…2. S

I zgjuar …Ky mbiemėr

pėrcillet si njė vetėtimė

nė shekuj dhe harkon njė ylber…

nė njėzetė e katėr orėt e ditė-natės…

Shpėrtheu ndjesimi nė njė ditė

nga mė tė lumturave tė jetės

dhe tė shpirtit…

Ai njeriu Paqe, Islami,

shpėrtheu

dhe thuri vargje… bindshėm…

Kishte ėndrra tė bukura pėr tė thurė,

pėr t’i bėrė gėrshetė,

apo kurorė tė dallgėzuara me lule dele…

apo tufa lule pėr nderim shpirti,

pėr tė uruar ditėlindjet…

nė festime viti…

Shpirtit i huazonte kėngė,

ndjenja dilte e ēiltėr

nga burimi i kristaltė malor…

Sa e ē’pastėrti shpirti!

Varg pas vargu

dhe shpėrthimi u bė “eksplozicion”;

vargu u radhit nė kėngė

dhe kėnga u kėndua,

e dėgjuan bilbilat,

lanė kėngėn e tyre, …

E dėgjuan fėmijėt

dhe lodrat i shtynė tutje

tė prera nė mes,

kėnaqėsinė ndjenė

nė shpirtrat e tyre tė vegjėl…

Nga kraharorėt e tyre

u nisėn qindra pėllumba

nė fluturim tė tej ėmbėl

e tronditės qielli,

hapėsira u pastrua nga retė…

Sa bukur! Sa ėmbėl! Ē’dinjitet!3. L

Ai, me dėshirėn pėr t’u bėrė dikushi,

njė poet ndoshta,

ēeli nė celulėn e tij

katėr pėllumba,

njeri mė i bukur se tjetri,

tė dashur me njėri -tjetrin.

Nė krye ai Kryepėllumbi,

i sinqerti, i ēiltėrti,

nė krye ajo Kryepėllumbesha

me shpirtin e saj tė dlirė

dhe me pėrkujdesje nėne

pėr pėllumbat e vegjėl…

Rriteshin pėllumbat

dhe ėndrra

nėpėr rritjen e tyre thurnin,

projektonin tė ardhmen

nė njė hapėsirė tė kaltėr…

Vitet iknin dhe Kryepėllumbi

me Kryepėllumbeshėn gazmonin…

me tė vegjėlit…Kur ja papritur nė vitin e mprapshtė,

kur s’dihej me kė luftohej

edhe pėr kė,

kur sakrifica njerėzore bėnte apel…

Humbi familja “Pėllumb- Kalemi”

njė pėllumb

me njė emėr tingėllues: Fatos…

Dhimbja ngriti stacionimin nė dy zemra,

nė dy shpirtra,

loti grumbulloi nė liqenet e syrit

hapėsirėn e lotit,

dhimbja shtriu krahėt e dhimbjes

dhe pas pėllumbit tė vogėl e tė bukur,

pushoi rrahjen e zemrės

nga tortura e shpirtit

dhe lotėt ujėvarė Kryepėllumbesha…

Dy dhimbje tė njė kryedrame:

Pėrballim Kryepėllumbi…

(Ah, dinakėri me ngjyrė plumbi !)4. LKryepėllumbi qau,

shpėrtheu, gufoi, u drodh,

loti i rridhte nė sytė

dy herė dridhur,

nė pak kohė tėrbueshėm…

dhe u kthye nė mbiemrin e tij…

Shprehu:

12 vargje tė blerta,

12 harqe kujtimi,

ndezi dymbėdhjetė qirinj;

solli me fantazinė e tij lulet

mė tė bukura tė Globit…

duke i mbjellė kujdesshėm

nė kopshtin e Muzės…

Ato qėndronin sipėr duke nderuar,

poshtė tyre dy shpirtra

qė vijonin gjallimin…

Ai vijon tė thurė,…

me poetikėn e dhimbjes…Tashmė kanė kaluar vite,

por hidhėrimi nuk tretet,

fidani i kujtesės rritur selvishėm

dhe drejtohet pėr nė kupė tė qiellit…

Njeriu Paqe frymėmerr,

shpėrndan mesazhe paqetimi

Dy ylbere i zbukurojnė kryet dhe Muzėn!5. A

Ėshtė ai“NJERIU PAQE”

ia vodhėn padrejtėsisht jetėn…

dhe i hodhėn egėrsisht lotimin…

hedh gėrma dhe thur balada,

impuls i jep gjallimit, nderimit,

kujtimit, shpresės, gazmimit…

Nė njė kėnd fshehur ėshtė Pikėllimi,

i pakapėrdirė nga njė shpirt,

pritės bashkimi me shpirtrat e ikur,

por ka dhe shumė kohė ,

tė nderojė nė Altar NDERIMI…

(paēka nga shpirti i pikur)

ka ende kohė tė ndjenjėzojė

vargje tė ndierė tė dalin nė ajėri…

Pėllumbat e tij tė vegjėl u rritėn

dhe tashmė, pėrqark tij,

njė dhjetshe pėllumbash tė vegjel

nisen nė fluturime te reja tė tej ėmbla…

Frymėmerr ajėr Tepelene, Shqipėrie,

Anglie, Skocie…5. MRespektojeni, vėllezėr, kėtė NJERI

qė s’ka pėr t’u shuar…

edhe kur tė niset pėr tė takuar ata tė dy…

nė parajsėn e praruar…

“Ishte dhe ėshtw ai NJERIU PAQE…”

do tė fillojnė tė rrėfejnė nesėr legjendat…Gjirokastėr, korrik 2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Poezi e dhimbjes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: