Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat!

Shko poshtë 
+4
Tigrina
zana
voglushja
Argent
8 posters
AutoriMesazh
Argent
Anëtar
Anëtar
Argent


Male
Numri i postimeve : 244
Age : 47
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat! Empty
MesazhTitulli: Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat!   Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat! EmptyWed Aug 13, 2008 12:34 pm

Shumëkush mund të thotë: Aman ore ç’na the!


Dhuna është një nocion shumë i gjerë dhe unë jam i mendimit se në mes çifteve, kryesisht intelektualë, përqindja më e madhe e të dhunuarve shkon nga meshkujt. Mos u çuditni shumë, meshkuj të kësaj kategorie jetojnë gjithë kohës të dhunuar psikologjikisht dhe kjo jetë është po aq e vështirë sa ajo kur shoqërohet me dhunë fizike.

Unë e fus veten në një njeri të dhunuar psikologjikisht nga gruaja dhe shpesh i bëj pyetje vetes: Përse jam i këtij mendimi, mos nisem vallë vetëm nga rasti im? Mos jam një rast i vetëm, ose i rrallë?
Gjatë gjithë këtyre viteve bashkëshortore kam fiksuar me mijëra raste dhe kjo më bën të dal në konkluzionin se, edhe ne meshkujt jemi të dhunuar. Unë jam duke e pohuar këtë fakt, por mjerë ata meshkuj që vazhdojnë ta vuajnë dhe nuk prononcohen në këtë debat.

Si mendoni ju antare te nderuar jepni mendimet tuaja ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
voglushja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
voglushja


Female
Numri i postimeve : 906
Age : 42
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat! Empty
MesazhTitulli: Re: Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat!   Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat! EmptyWed Aug 13, 2008 6:24 pm

une mendoj qe gjdo shkak ka pasojen e tij andaj gjdo i mashkull i dhunar nga gruaja e tij e pranon te dhunohet psikologjikisht per ndonje arsye edhe pasojat edhe shkaet jane te llojeve te ndryshme ashtu siq eshte edhe dhuna ,mirepo asnje njeri ne bote qoft mashkull apo femer nuk dote pranonte ndonje nenshtrim qe e lendon pa pasur ndonje"miz ner kapuq"...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zana
Fillestar/e
Fillestar/e
zana


Female
Numri i postimeve : 5
Age : 44
Vendi : kosove
Registration date : 27/12/2008

Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat! Empty
MesazhTitulli: Re: Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat!   Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat! EmptyFri Jan 02, 2009 9:44 pm

Po me bene pershtypje dhe me bene te habitur fakti qe nuk keni asnje koment nga ana e mashkujve..apo ndoshta ata nuk e ndijn veten te keqtrajtuar..
Fjala keqtrajtim eshte shum e madhe per ju mashkujt,me keqeardhje po te them,pasi qe jeni ju vet ata qe e filloni e ndoshta jemi ne ato qe e mbyllim (e mbyllim keqtrajtimin te pergjakura)Ju qenkeni fatlume nese ne shkaktoim vetem keqtrajtim psiqik,pasi qe e kunderta ju tek ne shkaktoni shum me shum se vetem psiqik...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tigrina
Fillestar/e
Fillestar/e
Tigrina


Female
Numri i postimeve : 57
Age : 34
Vendi : Ne hene!
Registration date : 11/12/2008

Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat! Empty
MesazhTitulli: Re: Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat!   Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat! EmptyFri Jan 02, 2009 9:53 pm

Po te shikojme pak mbrapa do te verejme te kunderten: grate shqiptare jo rralle here kane pasur fatin tragjik te jene te keqtrajtuara nga burrat e tyre. Une asnjehere nuk i pelqej gjykimet dhe vleresimet absolute. Ne qofte se gjurmojme vetem pak gjenerata me heret neper familjet tona do te degjojme gjyshet apo stergjyshet tona te na tregojne histori rrenqethese per jeten e tyre, per jeten e tyre qe shume here i ka ngjare skllaveve (roberve), per shtypjen, keqtrajtimin fizik e psiqik... Historia e femres shqiptare eshte e zeze, ne kuptimin e plote te fjales. Vetem ne shekullin e fundit shohim nje rritje me te madhe te femrave qe shkollohen, edukohen, punojne e emancipohen. Por as sot femra shqiptare nuk gezon vendin e merituar ne shoqeri! Sepse, pothuajse, ne cdo familje gjen forma te ndryshme te dhunes ndaj femres.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Uskana
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Uskana


Female
Numri i postimeve : 141
Age : 44
Vendi : Uskanë
Registration date : 08/12/2008

Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat! Empty
MesazhTitulli: Re: Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat!   Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat! EmptyFri Jan 02, 2009 10:32 pm

Tigrina shkruajti:
Po te shikojme pak mbrapa do te verejme te kunderten: grate shqiptare jo rralle here kane pasur fatin tragjik te jene te keqtrajtuara nga burrat e tyre. Une asnjehere nuk i pelqej gjykimet dhe vleresimet absolute. Ne qofte se gjurmojme vetem pak gjenerata me heret neper familjet tona do te degjojme gjyshet apo stergjyshet tona te na tregojne histori rrenqethese per jeten e tyre, per jeten e tyre qe shume here i ka ngjare skllaveve (roberve), per shtypjen, keqtrajtimin fizik e psiqik... Historia e femres shqiptare eshte e zeze, ne kuptimin e plote te fjales. Vetem ne shekullin e fundit shohim nje rritje me te madhe te femrave qe shkollohen, edukohen, punojne e emancipohen. Por as sot femra shqiptare nuk gezon vendin e merituar ne shoqeri! Sepse, pothuajse, ne cdo familje gjen forma te ndryshme te dhunes ndaj femres.

Sa mire e ke bere kete pershkrim Tigrina! Megjithate ka dhe perjashtime. Ja ajo filanja qe e vrau burrin ne Gjermani dhe copa copa e hudhi ne kanalizim! Ama ka dhe te tilla qe u ka dale shpirti nga burrat!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat! Empty
MesazhTitulli: Re: Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat!   Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat! EmptySat Jan 03, 2009 12:23 am

Nese flasim per te kaluaren, nuk kam qka theme asgje, sepse qdo njeri e dim te verteten, mendoj tek shqiptaret. E nese flasim per te sotmen, atehere gjerat kan ndryshuar pothuajse tersisht. Perveq vendeve te thella rurale. Nese i merrni shembull keto te fundit, atehere sot e pas 100 vjete ka me qen njejte, s'ka per te ndryshuar asgje.
Relativisht pajtohem me Argent, edhe pse diqka te ketill nuk kam perjetu pasi qe s'jam i martum, por nga ajo qe kam par deri me sot e theme me bindje te plote se femrat jane shume me te pa rahmet nese vetem pak u jepet mundesia-pushteti, te cilen nuk u ka dhene vete natyra!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat! Empty
MesazhTitulli: Re: Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat!   Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat! EmptySat Jan 03, 2009 1:44 pm

Mua më befasojnë kohëve të fundit sjelljet e disa grave në Kosovë....

Në vend se të mirren me zgjidhjen e problemeve që i kemi në Kosovë, dmth të çlirohemi definitivisht nga serbija, ato bien pre e e politikës së të huajve e mirren për t'i fituar të drejtat nga burrat, apo të drejtat që të jenë të jenë njejtë të përfaqsuar në institucionet e Kosovës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat! Empty
MesazhTitulli: Re: Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat!   Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat! EmptyWed Jan 21, 2009 5:28 pm

Titulli nuk me duket i drejte. Mendimi im: Grate dhunojne psikologjikishte "burrat"!. Keshtu do ishte me mire, ngase mashkulli qe eshte burre, nuk lejon assesi te torturohet apo dhunohet nga gruaja! Sado kjo e fundit te jete ndikuese.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur


Male
Numri i postimeve : 342
Age : 111
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat! Empty
MesazhTitulli: Re: Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat!   Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat! EmptyWed Jan 21, 2009 6:26 pm

Nuk me duket interesante kjo teme por sidoqofte, ne kete forum jemi ardhur per BAshkimin Kombetar e jo per Burra e Gra se cbejne ne jeten tyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content





Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat! Empty
MesazhTitulli: Re: Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat!   Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gratë dhunojnë psikologjikisht burrat!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Te reja nga bota e mjekesise!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Psikologji-
Kërce tek: