Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 9 ... 13, 14, 15
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:37 pm

PRANĖ TĖ RRIDhe mua kėshtu si ti

ndjenjat mė janė pėrzi.Por tė kam loēkė,zemėr

e shpirt pėrherė…Kėto nuk janė vargje,

janė moj dėshmi,ndaj kur je largė,

pranė, pranė tė rri…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:38 pm

GJITHĒKAGjithēka nė jetė

ikė-lėvizėdhe ai lėng

i derdhur rrėke,shndėrrohet nė zemėr

me shtizė,bėhet pikė gjakė,

moj sugare…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:38 pm

PRITMĖPritmė moj pritmė,

thuamė se mė do,bėlbėzomė pa britmė

me afsh miqėsie jeto.Yjet dhe lumi janė jeta!

Dhe mėrzitem nga ca,lulet mė janė e vėrteta,

puthjet mė shėrojnė pra!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:38 pm

POEZITĖPoezitė ah poezitė,

Ty moj mė je rritė…Tė kam mė shumė se poezi,

ajo ėshtė pak, sa ndjej pėr ty!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:38 pm

DHE KĖSHTU…Dhe kėshtu fjala

thonė nxjerr fjalėn,

e fjalosemi hala

kush dot s’na ndalėn…Ndaj nė kokė diē

mė tha e mė feksi,

kėshtu thashė s’bėn hiē

sidoqoftė preteksti…U shikuam nė sy

shtizat i premė,

tė dua thashė Ty

s’kemi ku vemė….Atėhrė dhe asaj

sytė i vezulluan,

mė tha mė pastaj,

aman or vitet na shkuan!…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:39 pm

KĖSHTU MĖ NDODH…Kėshtu mė ndodh

dhe hera tė tjera,kur unė hesht e s’fol

zemėrohet e mjera.Ndaj nė brendi

gjėmon e bubullon,shikon vėngėrr nė sy

e pč nuk mė lėshon…Dhe prapė jam

unė ai i pari,qė s’dua dhunė,

ikė nga zjarri…Kėshtu them ndodh

ku ka zjarr, dashuri,hidhėrimi merr zjarr

shndėrrohet n’pėrkdheli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:39 pm

BREG LIQENI

Valėt e liqenit ngriten,

pėrplasen e pėrpėliten.Rėra poshtė nėn ne,

rrinte zgjuar, s’donte tė fle.Ai gur i bregut e lisi,

tregonin rrėnjė fisi…Lėvizte gjithēka nė thellėsi,

thoshte diēka pėr lashtėsi…Ndaj sodit moj bukuri dhe Ty

kėto visare plot histori - dashuri…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:39 pm

MASADashuria zemėr

Nuk matet nė peshore

Ajo nuk duron kantarNuk e duron formulėn

E pjesėtimit e shumėzimitAjo njeh ritmin e zemrės

Njeh ngrohtėsinė…

Shpirtin…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008
Mbrapsht nė krye 
Faqja 15 e 15Shko tek faqja : Previous  1 ... 9 ... 13, 14, 15

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: