Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?

Shko poshtë 
+55
BashKom
xhema
Angela
Merisa
veletini
Andoni_uk
Delia
murturi
petritkola
xhavo_
Anabela
laloni
socratus
Agrone
meli
Veneta
LISI
Xili
Riga
Mirushe
Aldo
Thyama
ILTA
rolling
Kushtrimi86
Ali Baba Tepelena
Luki
Orfe@
Parapsikologu
njonidrenica
anila
Eva0506
rroni
Pirro i Epirit
Kasper
shqip0nja
Mergimtari
Guximi
MUHAMETII
Albea
STUPCAT
E_Bukura
Sofra
tom sojer
Euridika
beri
anjesa
shaban cakolli
azzurra
Riki30
Hana
silvi
Beton
Kosovarja
Anna
59 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutoriMesazh
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptyMon Jan 07, 2008 2:50 am

Kosovarja , ti ke te drejt kur thua qe njeriu qe vret dikend nuk meriton te jetoj por e nderuar kosovarja drejtesi ne kete bote nuk ka
("biri im ,ti nuk e dij se me sa pak meshire qeveriset bota" jane keto fjale te nje diplomati te huaj ) .ç'ka nese nje i pandehur do shpallej fajtor per nje gje qe nuk e ka bere ?Cdo gje tjeter do falej por jo edhe t'i mirrej jeta nje te pafajshmi . Vrasja falet vetem kur e ben ne vetembrojtje direkte .Vrasja e te denuari do te ishte nje vrasje si gjithe te tjerat .
Sa i perkete asaj se njeriu do te mendohej dy here para se te kryente krimin , une mendoj qe kjo do te ndikonte pak ne kete drejtim .Ka vrasje me paramendim , vrasje pa paramdneim , vrasje per t'u mbrojtur etj etj .
Nuk them qe kam te drejt dhe keshtu do te duhej te ishte por thjesht mendimi im
"Ne burg gjallon ,por nuk jeton ."
ME nderime Euridika
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer


Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptyMon Jan 07, 2008 12:54 pm

Dikur nje rrugac qe po me binte ne qafe diku me pat thene "Une kur dal nga shtepia nuk e di ne do te kthehem prape." E pyeta se perse duhet te marri kete rruge te pasigurte per jeten e tij dhe m'u pergjegj: "Keshtu e kam ndare mendjen une".

A i vlen ky njeri shoqerise? Ashtu sic eshte ne kete cast ai vetem sjell fatkeqesi tek te tjeret duke nisur nga vetja, familja e tij dhe njerezit e tjere. Atehere cfare behet? Une nisa nje bisede me te qe zgjati rreth nje ore dhe ai filloi te fliste dhe nga nje rrugac qe me ngriti nervat ne fillim u be nje bashkebisedues interesant.

Them qe ligje permanente nuk ka, por ligje te perkohshme. Ne situaten e Shqiperise mospasja e nje ligji te denimit me vdekje eshte lluks (dhi e krimbur dhe bishtin perpjete). Ligji duhet te jete dhe duhet te zbatohet ne rastet ekstreme te percaktuara qarte. Kur dikush e ka ndare te jete kriminel dhe merr jete njerezish nuk ka perse te hezitojme (jane rrethanat tona historike, politike, shoqerore dhe ekonomike qe e kerkojne kete gje). Nese kemi burgimin e perjetshem, mos harroni se me nje sistem gjyqesor, drejtesie dhe pusht-etor plotesisht te korruptuar, ky i perjetshmi mund te dale per te blere nje pakete cigareje, te bej nje vrasje per hobi dhe te hyje prape.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptyMon Jan 07, 2008 1:50 pm

Por edhe do te mund te denohej nje person tjeter duke mbrojte ate kriminelin e vertete (raste te sistemit gjyqesor te korruptuar )..dhe kjo do te ishte shuuume e rende .Per mendimin tim izolimi total dhe detyrimi i tyre te benin pune(kuptohet papagese) ne sherbim te shtetit per gjithe jeten do te ishte me i arsyeshem ...ndoshta!?!?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptyMon Jan 07, 2008 5:29 pm

Euridika, me kqyr me nje ane ju e keni mire ( sikur te egzistoj sistemi gjyqesor i pa korruptuar), por nisur nga ky sistem qe kemi, sidomos ne shqiperi eshte me mire te egzistoj denimi me vdekje, e jo siq eshte denimi me i rend 12 vjet. Mire e ka cek tom sojeri, mund te ndodhe gjithqka...Ajo qe se kuptoj une eshte se, nje kriminel i tipit siq e ka cek tom sojeri, pse ta mbash ne burg te perjetshem dhe ti japesh buke kote?? Prej nje njeriu qe ka ber gjerat me te negative ne shoqeri dhe qe nuk ka asgje te mire prej tij, nuk e meriton te jetoj, nuk duhet ta rendojn token.
Tjetra eshte se nuk mendoj qe nje njeri lind kriminel apo lind i mire, por gjate rritjes dhe formimit te karakterit te tij si njeri, ai behet ose ashtu ose keshtu. Keshtu qe, sa do pak mund te kete ndikim ligji i denimt me vdekje per ata persona qe jan ne fillim te "karrieres" se tyre si kriminel, do ta bej te mendojn pakes, sepse jeta eshte e embel.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptyMon Jan 07, 2008 6:22 pm

"Ndoshta?!!!" . eshte fjala e fundit qe kam shpreh dhe vertete nuk kam nje mendim te fiksuar per kete qeshtje sepse eshte nje qeshtje qe ka te beje direkt me jeten e njeriut .Pajtohem Premtimi kur thua se njeriu gjate periudhes se rritjes dhe zhvillimit krijon edhe personalitetin e tij mirepo ata persona qe bejne vepra te tilla , ose i bejne nga momenti , pa paramendim dhe pa deshire ,ose jan njerez qe e bejne kete me paramendim dhe me planifikim .Ka mendime te ndryshme ne kriminologji per qeshtjen e kriminalitetit se a eshte i lindur , a eshte i trasheguar apo eshte i formuar gjate jetes bile nje prej tyre shkon aq larg sa thote se secili njeri ka potencial te behet kriminel ne vehtevehte por te disa vjen ne shprehje me shume ndersa tek disa rrethanat nuk i ofrojne rastin te tregoj kete "ane te erret",mua kjo teori me eshte dukur jasht normale ....Jane shume teori te ndryshme ,sidoqofte per te mos ikur nga tema
une prap them se ndoshta do te ishte me mire te mbaheshin te burgosur per tere jeten (varesisht nga motivi i vrasjes) dhe te angazhoheshin ne pune te ndryshme ne sherbim te shtetit dhe te shoqerise .
Kur mendohet denimi me vdekje ,gjithmon kemi parasyshe vepra shume te renda andaj edhe une e kuptoj shume mire kur ju thoni se duhet te egzistoj dhe nuk me duket aspak e tepruar por ..
.ne nje vend ku nuk ka drejtesi , ku nuk ka as polici gjyqesore (apo edhe nese po -e korruptuar) te aplikosh denimin me vdekje per mendimin tim do te ishte e padrejt.
Pa marr parasyshe se mendoj pak me ndryshe , me shume kurreshtje dhe me shume mirekuptim po lexoj shkrimet e e kesaj teme
Pershendetje Euridika
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptyMon Jan 07, 2008 8:39 pm

Euridika, ne fillim me duhet te them e kam kuptuar mendimin tuj ne lidhje me kete tem, dhe nuk e kam mar si absolut. Ne te kunderten nuk do te vazhdoja te diskutoja, edhe une sikurse ju e shpreh mendimin time me nje "ndoshta" eshte me mire, nuk jam i sigurt per kete, sepse eshte nje tem shume e veshtir. Por thjesht po shprehim mendimet tona dhe si perfundim mund te them se qdo njeri mund edhe te perfitojm diqka nga ky diskutim, perderisa eshte e hapur kjo tem per te gjithe. Perndryshe do te kishim mbajt secili\a mendimet e veta. Por ka edhe diqka qe mu me shtyn te mendoj se, eshte me mire qe te jete denimi me vdekje. Para disa muajsh kam pasur rastin qe ta percjell ne nje kanal te shqipris ne emisionin " Opinion", i ciliu transmetohet qdo te enjete. Ishte tema kesisoj dhe ishin musafir te ndryshem qe diskutonin per kete tem, ku njekohesisht mund te dergonin sms qytetar te ndryshem, dhe 99.7 % ishin pro denimit me vdekje, kurse vetem 0.3 % ishin kunder!! Kjo eshte njera nder arsyet qe me ka forcuar bindjen edhe me shume, por jo absolutisht.
Ka raste kur eshte denuar me vdekje nje person pa ber asnje faj, por po flas per ata persona qe githa provat tregojn se eshte nje kriminel dhe nuk duhet te mbajtur ne burg, sepse nuk te duhet as puna e njerzve te till.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptyTue Jan 08, 2008 3:12 am

Te nderuar edhe pse kam dhen mendimin time ne fillim te temes me falni se ikuadrohem ne teme me pelqeu nje th'nje qe lexova se ''nga nje gure ndertohet kalaja'' tek nje teme.
Po edhe nga nje fjal ndertohet bisedimi.!

Premtimi:
Nuk pajtohme me ligjin me vdekje,jo qe une por edhe nga te gjithe fet' eshte e ndaluar.
Por, mendimi personal i imi,sipas ketyre kriminel qe jan nuk pajtohem asesi jashte botes njerzore jane,por keta kriminel ne jemi ata qe t'i drejtojm ne rruge te mire te paqes me kurajo jo me nencmim ,kure e theme kete e them se kam fakte qe t'kemi nje shtet te fort ka pune edhe per kriminelet,pse jo ne burg te ushtrohen keta kriminel,faktet jane se paramiliteret Amaerikan jane shumica nga keta kriminel,i ushtroin,i ushqein,por edhe ju gjejn pune.!! ''pune lufte pune vepre''(pune nderi mund te quhet).!?
Bazohem ne kete qe nuk ka te keqe te burgosen te trenohen te jen rezerve per te miren e Atdheut.

Jam kunder ligjit me vdekje.

Lexova edhe disa shkrime te kohes se lashte me marjen e gjakut,me kete pajtohem nese ma vret vllaun,motren,apo nje antare tjeter te familjes e denone shteti do te thote faj ja kisha bere gjakun se e ka denuar shteti,por nese e marin ca muaj ne burg nga korupcionet gjiqet e ja falin lirin,ne kete raste te detiron qe mos t'i falet gjaku kurre.
Prandaj nuk kemi shume te bejem veçse ligjet shtetrore te jene ne nivel per te gjith'nje.

...by beton
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptyWed Jan 09, 2008 4:25 pm

Beton pajtohem me ty qe thua se e cdo fe e ndalon ligjin e dinimit me vdekje,mirpo nje gje qe kam pare dje me syte e mi nuk do mund te lejoja te kalonte ne burg te perjetshem,mirpo do e varja aty ne ate vend...

Isha tek dajet ne nje lagje ne komunen e Podujeves isha me prinder,duke kaluar andej,nje femi ishte ora diku 18 e mbremjes kalonte rugen ishte me valixhe te shkolles e percillte nje automobil gjate gjithe kohes ,femija nga madhsia e trupit ishte diku 6-7 vjec,dhe papritur dolen nga automobili 4 njerze te maskuar,dhe donin te kidnaponin ate femi..Mirpo dashti Zoti qelloj edhe nje automjet tjeter keshtu qe femija i iku atij aksidenti....

Pse e them kete?Deshta te nderlidhem me kete ngjarje se ne kete moment Beton secili prind duke e konsideruar edhe veten ne kete grupe,nuk do shikoja fene fare,dhe keta njerze do i denoja ne ate vend,do i varja,sepse me ligjet qe kemi ne pak para per avokatin dhe gjithqka eshte Ok...

Keshtu qe denimi me vdekje do ishte vendi i merituar per ta,kur marin jeten e nje femije 6 vjec?Kur xhaxhai dhunon mbesen 5 vjec??? Cfare ligji do duhej tjeter per keta njerze??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptyWed Jan 09, 2008 5:36 pm

Denimin me vdekje nëse sot e aprovojnë do të thot të shkosh si "qeni në rrush" si thotë populli.. Arsyeja është se me këtë garnitur politike që sot e kemi do ta eksekutojnë të pa fajshmin, kurse i fajshmi do të shikojë ekzekutimin e të pa fajshmit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptyWed Jan 09, 2008 5:53 pm

Kosovarja
Une mendoj se secili fillim i marrjes me kriminalitet e ka diku arsyen e vet.
I bashkangjitem mendimit te Sofra.

As vet kriminelet nuk na japin pergjigje per kete sjellje te tij.
Rrethi socila luane rol mjafte te rendesishem tek te rinjet tane,ata kohene lire e kaloin jashte shtepis ku edhe konfrontohen me njerez te ndyshem,me rendesi eshte qe ne si shoqeri e tyre apo prinderit e vete qe ne shtepi t'ju afrohet ndima,rrethi i mire eshte shoqeria jone te jemi sa me afer atyre kriminelve eshte orientimi me i mire,sepse ne jena ata qe mundemi ti ndimojm e ta drejtoim ne rruge te drejt,po ashtu ka menyra qe ta mesoim qe problemet zgjidhen edhe pa dhune.

Eshte shume e vertet jo qe ne Kosove por ne te gjithe boten mos haroni qe vet kriminelet shumicen e rasteve kane perjetuar dhunat me te mdhaja,si per shembulle ne familje ose ne farefise,por doja te them se keshtu mesoim se problemet zgjidhen mes forces fizike edhe asaj shpirtrore.

Kosovarja ngjarja qe ju tregoni me ka ndodhe ne Shkup,Tetove njeher, po me ka ndodhe edhe Zyrih,e ne St-Gallen,ne keto momente nuk kam durim kam reaguar vete me ka ndodhe 4 her ne jete qe kam,pare ngjarje te tilla.

Por gjithmon perfundoj e mbeshtes edhe mendimin e Sofres per momente nuk ka ligje,prandaj ka ''kriminel'',por nje gje duhet te kuptojm se edhe shume nuk ka mundet te jete edhe ma keq,ne gjendjen qe jemi si populle,po te bejshe nje vizit ne Brazil e kupton me mire se ç'fare me te verte eshte kriminaliteti apo p.s. Columbi etj etj.
Prandaj duhet te punoim bashke te gjithe qe mos kjo formul te zmadhohet,ne perjashtim me ligj me vdekja jam kunder ksaj une se nuk e dine se kush eshte fajtore per momentin.

Prandaj,mendoj se eshte tek ne shume nje insekt i vogel e ka mundesi te luftohet kriminlaiteti.

...by beton
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptyWed Jan 09, 2008 6:42 pm

Mendimin e Sofra e mbeshtes 100%, kete une personaisht po mundohem ta them prej fillimit po spo arrije t'a perkufizoj ..

Pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptyWed Jan 09, 2008 7:17 pm

Euridika, nje caffe ja ke borgj Sofres,ahahah. Pajtohem edhe une me mendimin e Sofres, mirpo raste te tilla ndodhin edhe ne shtetet qe e kane kete ligj ( denimin me vdekje) siq eshte Amerika, perkunder sistemit gjygjesore thuajse me te mire qe ka ne Bote. Mirepo, ajo qe me ben te te mendoj se eshte me i mire ligji i denimit me vdekje, jane rastet siq e ka cek Kosovrja dhe shume raste tjera, qe dihen se jane kriminel edhe pa u gjykuar e shetiten lirshem...Per keta njerze jam qe me qdo kushte nuk duhet mbajtur ne burge, bile bile edhe pse per nga zemra jam njeri i bute, me pas mundesi i kisha pre per se gjalli kete lloj njerzish, sepse pak eshte me var apo me mbyt me karrik elektrike.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptyWed Jan 09, 2008 7:34 pm

Rasti i i par që do duhej bërë ekzekutim është;

1.Të gjindet shkaktari që u priu të prishen të gjitha pasurit e popullit pas vitit 1990 në Shqipëri, që për pasoj po e vuan populli i cili po detyrohet sot që kafshatën ta fitoj jasht atdheut si në Greqi që ky Shtet fashist po luan edhe me mërgimtarët por edhe me udhëheqjen e vendit.

2.Të gjindet shkaktari i rrëmujave të vitit 1997 që u shkaktuan nga firmat piramidale, ku për pasoj humbën jetën me mijra shqiptar.

Prandaj them se krimi është në maje të shtetit i cili shetit lirshëm për të ardhë rdha tek kriminelët posht të cilët janë të lidhur me kriminelët në krye të shttit që edhe po na udhëheqin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptyWed Jan 09, 2008 7:52 pm

Per kategorite qe ka ceke i nderuari Sofra ,edhe une pajtohem se denimi me vdekje eshte i vetmi denim qe duhet t'i pres te tillet .Por ceshtja ndryshon kur behet fjale per krimet individuale ...brenda shoqerise..

Premtimi per mua kishte me qene nje nder i madh
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptyWed Feb 06, 2008 7:31 pm

Duhet te egzistoj denimi qe kishte Enver Hoxha per gjitha veprimet e kqija, qoft edhe per mendimet e kqija. Ahh sikur te ishte ai ne kete kohe...Kemi nevoje per nje Enver Hoxhe, perndryshe gjithnje do jemi keta, se shqiptari vetem friken e njeh!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptyThu Feb 07, 2008 2:35 am

E_Bukura

Pas 419 shkrimve te tuaja pajtohem me kete mendim edhe une i bashkangjitem mendimit tuaj,perndryshe gjithmon do jemi keta qe jemi te lumte.!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptyThu Feb 07, 2008 9:18 pm

Beton me vjen mire qe s'paku po pajtoheni me nje shkrim timin, por mos e merni si detyrim qe te pajtoheni edhe ne kete. Jane me qindra antar dhe nese rrokemi tu pelqejm te tjerve, ateher...Asnjeher dy njerze nuk mendojne njejt e lere me shume. Une mund te them se jam pajtuar me shume se ne nje shkrim tuaj.
Sa i perket temes nuk eshte i mire denimi me vdekje por edhe keto denime qe sot jane me ligje, thuajse nuk jane denime hic. Per kete edhe jam e mendimit se vetem ai denim qe kishe Enver Hoxha dikur do te ishte me i mire qe do ti benete shqiptaret te ndryshojne dhe te jen NJERZE. Sepse shqiptari nuk ja ka friken cilit do denim sa ja ka friken hijes se tij, e qe kete te fundit ka arrit ta bej Enver Hoxha, qe ti bej te ken frike nga hija e vete dhe mos te vije deri aty qe te bejn nje krim te cilit do lloje.

Mirmbeteshi!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptyFri Feb 08, 2008 2:49 am

Me rendesi ehste E_Bukura te lexoim mendimet e njeri tjetrin ne kete shoqri qe jemi e ja vlen edhe te pajtohemi ka njher kure kemi argumente,eshte shume e veret se edhe dy binjak te jene nuk i kan mendimet te njejta,por kryevetper eshte te pajtohemi me ate qe sjell argumente.

Per temen une personlishte nuk pajtohem me denimin me vdekje kurre i kety pajtimi nuk kam qen po edhe Arnold Schwarzeneggerit ja ndaluan nenshtetsin Austriake per arsy si Guvernatore i Californis qe vendosi si ligje te jete denimi me vdekje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
STUPCAT
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Male
Numri i postimeve : 626
Age : 43
Registration date : 17/09/2007

Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptyFri Feb 08, 2008 2:55 am

un mendoj se kshtu qe aj njeri qe ja merr jeten dikuna qe myt dikon mu denu me vdekje bile bile mos me qu larg mrena 24orve se as kush nuk ka drejt tja marr jeten tjeterkujt duhet per qdo sen ka regull dhe ligj por nese dikush e myt dikon me dor vet at njeri meniher mrena 24orve e kisha myt jo denu me vdekje por likfidu shteti se nuk osht e drejt as kush me qu dhe me ja marr jeten tjeterkujt ku me dit qka ka ba ka ligj vetem duhet me respektu por jo mu qu edhe me myt apo me marr hak qysh kan ndodh te na ose ndodhin hala kto sene pra une jam aj njeri qe merr jeten dikuna tjeter jo denu me vdekje por me likfidu mrena 24orve
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptySat Feb 16, 2008 7:18 pm

Per mendimin tim , ligji per denim me vdekje nuk duhet te egzistoj , jo vetem tek ne,por as kund ne Botë.
Thjesht eshte diqka qe i perket t'kaluares , t'shkuares se larget edhe pse ende ka vende ku zbatohet ky ligj.

Mendimi im ishte ky ,vazhdim te mir .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albea
Anëtar
Anëtar
Albea


Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptyFri Feb 29, 2008 3:41 am

Ligji i denimit me vdekje duhet te egzistoj ky ligj, ka asi lloj kriminelesh qe bejne akte te paparishikueshme sa qe te renqethet trupi i njeriut, dhe sma mer mendja se keta kriminel mund ti kthehen normales thjesht te behen njerz keshtu qe nese nuk denohen me vdekje keta perseri mund te bejne aktin e njejt,dhe une mendoj kur keta kriminel denohen me vdekje ata te tjeret qe kane ndermend te bejne te njejten gje terhiqen nga aktet e tilla prej frikes, pra denimi me vdekje mund te jet model per ata qe synojne krime absolute.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Musafir
Vizitor
avatar



Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptyFri Feb 29, 2008 3:53 am

Edhe unë mendoj se dueht të egsistoj për kso raste që po e sjell më posht .



GRAMSH -Familja prej 6 anëtarësh e Ferit Jaupit në fshatin Gjerë të Gramshit është në pikë të hallit. I vetmi burim të ardhurash ishte kryefamiljari, i cili tashmë “gëzon” burgun pasi përdhunoi të bijën e mitur, e madje lindi dhe një fëmijë. Një sobë e vjetruar që e nxjerr tymin gjithandej nëpër dhomën, ku suvaja është harta-harta, dy mindere që mezi qëndrojnë në këmbë, disa rraqe të vendosura me rregull mbi një tavolinë të madhe, një magnetofon mbi të…

Më pas, dyshemeja me këmbë të zbathura mbi të, dera që bën korrent me te çarat e dritareve e pesë fëmijë që rrinë në prehrin e nënës së tyre teksa i bën apel shtetit për ta ndihmuar. Vajza e madhe e familjes A.J., e cila u bë nënë në moshën 15-vjeçare, pasi u bë pre e epsheve perverse të të atit, rrëfen për gazetën atë çfarë i ka ndodhur, duke urryer me shpirt atë që e solli në jetë.

Si ndodhi ngjarja ku ju u përdhunuat nga babai juaj?

Isha në dhomën time. Po ndërrohesha tek dollapi, kur babai, më kërcënoi me thikë e më lidhi gojën me shall. Më përdhunoi duke më thënë se do më vriste nëse e kundërshtoja.

Ju kërkoi më vonë të kryenit marrëdhënie?

Po, më kërkonte, por i shmangesha. Kur më zinte vetëm në shpi dhe e kundërshtoja, ai më rrihte.

Si sillej ai në sytë e nënës suaj dhe familjes?

Sillej mirë, por më kërkonte vazhdimisht të kryenim marrëdhënie.


Po më pas?

Në dhjetor të vitit 2006 iku në Greqi. Kur erdhi mori vesh që unë isha shtatzënë, më kërkoi të mos i tregoja mamit. Ndërsa asaj i bërtiste dhe i thoshte të mos më linte të shkoja tek komshinjtë.

Po lindja?

Linda me operacion, më çoi babai. Ndenja ca ditë tek xhaxhai. Ai i tha babait se nuk do të më linte të dilja nga dera e shtëpisë së tij pa e mësuar emrin e të atit të fëmijës. Si duket ai u tremb se do të tregoja, ndaj nga frika më mori me vete.

Kur e mësoi nëna juaj të vërtetën?

Dy javë më parë. Ajo më pyeste vazhdimisht për emrin e të atit të fëmijës. Pasi i thashë të vërtetën, ajo u tregoi xhaxhallarëve. Ata shkuan vetë në polici dhe denoncuan vëllain e tyre.

E ke parë më fëmijën që pas lindjes?

Jo, nuk e kam parë më asnjëherë.

Do të dëshiroje ta merrje, apo të paktën ta shikoje?

Jo, nuk e dua atë fëmijë.

Mendoni se ka faj fëmija kur arrini të shpreheni kështu?

Jo, fëmija është i pafajshëm, por unë nuk mund të mbaj një fëmijë kur i ati është babai im. Nuk mund ta kapërdij këtë gjë. Por as nuk kam mundësi financiare ta mbaj.

Çfarë apeli i bën shtetit?

I bëj thirrje të më ndihmojë financiarisht, pasi siç e shikoni jemi shumë të varfër. Dua të shkollohem.

Po me babanë jeni ballafaquar në polici?
A keni një apel për të?
J
emi ballafaquar në policinë e Elbasanit. E pranoi gjithçka ka bërë, por më shumë heshti. Më tha vetëm se “të mora në qafë”. Apeli për babanë? Rri gjithë jetën aty ku je, në burg. Nuk dua ta shoh më sa të kem frymë.

Nëna: Pas lindjes i kërkoi seks me prezervativ

Vera Jaupi, bashkëshortja e Ferit Jaupit i bën thirrje shtetit ta ndihmojë financiarisht. Ata janë të varfër dhe nuk kanë asnjë të ardhur. Më pas, ajo rrëfen edhe incestin e ndodhur brenda familjes, pa dijeninë e saj.

Si e mësuat të vërtetën?
Detyrova vajzën pasi u operua, të mësoja atësinë e fëmijës.

Çfarë të tha vajza, i kishte kërkuar seks më pas?
Edhe pas lindjes i kishte kërkuar të bënte seks me prezervativ.

Ju nuk e kishit kuptuar asnjëherë atë që kishte ndodhur?
Jo, ai sillej normal. Vetëm pinte dhe prishte lekët.

Çfarë apeli i bëni shtetit?
Të më ndihmojë financiarisht. Jemi të varfër, pa asnjë të ardhur
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albea
Anëtar
Anëtar
Albea


Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptyFri Feb 29, 2008 4:05 am

Deli ke sjell nje shkrim renqethese qe te behet shembull per ata qe jane kunder denimit me vdekje.

Ja pra hec e mos i deno keta me vdekje, jo vec vdekje po te kishte egzistuar ndonje demin me shume me mire do te ishte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Musafir
Vizitor
avatar



Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptyFri Feb 29, 2008 4:10 am

Falemnderit Albea por në disa raste duhet të jemi ma konkret dhe po të kemi ligjin me vdekje disa so reagojn më ndrishe e jo siq po duket sod ,sepse disa i mban vetëm friga për të mos bër gjëra të pa hijshme .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 EmptySat Oct 11, 2008 10:42 pm

A mendoni se denimi me vdekje eshte i drejte apo i gabuar, mundohuni ta arsyetoni ate qe e thoni?

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?   Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!? - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Denimi me vdekje, i dobishem apo i demshem!?
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Kërcënimet me vdekje...
» Liri a vdekje
» Zonja “Vdekje” dhe skica e tregime nga Ardian Dedi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Sociologji-
Kërce tek: