Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Feja Islame dhe dallimet e saja

Shko poshtë 
+7
Kushtrimi86
feneri
MUHAMETII
Eva0506
bariti
Delia
Beton
11 posters
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Musafir
Vizitor
avatar



Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptyTue Oct 14, 2008 12:33 am

Të nderur antar dhe antare po hapi kët tem që ta diskutojm kët dallim në mes fes Islame dhe dallimet që jan në t sidomos gjat faljes dhe ka edhe gjëra tjera që dallojn mes tyre ,do dëshiroja që kto ti diskutojn dhe bisedojn së bashku .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptyTue Oct 14, 2008 12:37 am

Deli, dallime sigurisht qe ka. Por une do thoja se fet monoteiste jane pak a shume te njejta. Sepse, besojne ne nje zot, dhe dallon vetem rruga. Njera ja mban me trup e tjetra me rrotull.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptyTue Oct 14, 2008 3:07 pm

Pergezime per temen

Nje pyetje nese me lajohet jam kurioze te dij !

Pyetje per te fese Islame

Pse dallohet Femra nga Mashkulli mendoj ne gjithe fejet ,nuk i kane te drejtat e barabarta apo e gjithe kjo eshte se ne mese ka nje ligje qe nuk lejohet .!

PYETJA IME eshte ;

Pse nuk ka nje Femer Hoxhë ,do te thote me fal xhematin ne Xhami te jete Femer ???

pa keqkuptime ju luteme eshte nje pyetje si gjithe te tjerat .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Delia
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Delia


Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptyTue Oct 14, 2008 3:18 pm

I nderuar Beton ma more fjalin përpara se ket deshta ta dija edhe unë sepse deri më sod nuk kam hasur në ndoj Femer të jet hoxhonic,
si dhe tjetra më inetreseon të dij përse disa dollohen gjat faljes së namazit si dhe metoda më ere që u shafq sidomos të të rinjët që po bartin mjekrra që është puna e tyre ka edhe vazja të reja që jan mbuluar.
disa thon se jan të paguar nga dikush e dikush thot diq tjetrër kisha pas dëshir të dij më shum për kto gjëra .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptyTue Oct 14, 2008 3:22 pm

Trendafile !

Une nuk paskam patur njohuri se Hoxhes Femer i themi Hoxhonic qesharake eshte kure ndegjon nje fjal te re ,qe kurre nuk e ke ndegjuar ha ha ha ,,mesova edhe diçak sote flm .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Delia
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Delia


Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptyTue Oct 14, 2008 4:10 pm

Beton njeriu sa jeton mëson ,ka Femra që jan si hoxha por nuk kam dëgjuar që të falin xhematin,(nëpër shtëpi po kur mbahet ndoj mevlud apo festim fetar apo edhe larjen e gjenazeve të gjinis Femrore ).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bariti
Fillestar/e
Fillestar/e
bariti


Male
Numri i postimeve : 12
Age : 72
Vendi : KOSOVA LINDORE
Registration date : 02/10/2008

Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptyTue Oct 14, 2008 5:09 pm

I nderuari Deli, te pergezoj per temen, eshte teme e qelluar, vetem kisha dashte qe me apo pa qellim te mos dilet nga tema dhe te shfrytezohet per qellime te caktuara.
Ne lidhje me temen une do te isha pergjigjur keshtu: persa i perket fese islame ajo nuk ka dallim, por dallimi qendron aty se si e aplikojne ne vende te ndryshme apo medhhebet e ndryshem | duke u nisur nga ajo se ne fene islame ekzistojne kater medhhebe |. Te gjitha te tjerat jane risi e cdo risi ne fene islame rende denohet | kuptohet nga zoti |.
Pse deklaroj se nuk ka dallim ne fene islame? Thjeshte, ngase ne te ghitha medhhebet,si e ceka, jane shtyllat e njejta mbi te cilat qendron islami, pra besimi ne nje zot, falja e namazit, agjerimi i ramazanit, dhenia e zeqatit dhe haxhi. Pra, nuk ka dallim. Pse veprojne disa me mjekrra, me pantolla te shkurtera, me lenien e syneteve etj. te mos e zgjas, eshte pune e tyre. Cdo njeri pergjigjet per veprimet e veta.
Thoni se jane te paguar, besoj edhe une, por nuk mund ta argumentoj, e nese nuk argumentohet kam frike se eshte shpifje.
Ne islam femra i ka te drejtat me te medha, e keto te drejta i fitoi per here te pare me ardhjen e Muhametit a.s. pejgamber dhe fene islame. Kjo fe e ruan femren ne cdo aspekt. P.sh. hoxhenica ka sa te duash, por ajo nuk mund te behet imam ne nje xhami. Paramendojeni, femra tua fale namazin e burrat te falen rehat pa provokime e te tjera. Ato qe jane hoxhenica i kryejne punet qe u takojne, ne edukimin e femijeve, ne larjen e kufomave femra, ne qelime, mevlude etj. etj.
Sikur burri, edhe femra ke te drejte ne shkollim | bile i jipet shume rendesi |, ka drejte ta shetise boten, te udheheqe etj., e veshur ashtu si i takon nje femre muslimane.
Thjesht, nuk i lejohet te lakuriqohet, te jete e pamoralshme dhe te ngjashme me keto. Natyrisht, keto nuk i lejohen as mashkullit musliman, e pse i bene njeri apo tjetri nuk do te thot se kete ia ka lejuar feja. Nuk mund ta identifikojme individin me fene apo fene me indovid.
Une kam qene mjaft konciz ne kete shkrim dhe i permenda disa gjera qe me se tepermi na bien ne sy, ndersa te flitet per kete teme kerkohet shume e shume pune.
Nuk jame hoxhe as haxhi por keto jane pak gjera nga ato qe kam lexuar e ka shume per tu lexuar dhe studjuar.
Kalofshi mire dhe deshira ime eshte qe te mos keqkuptohem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 42
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptyTue Oct 14, 2008 5:10 pm

Kam lexuar qe ne fene islame nuk mund te jete nje femer hoxhe (ose hoxhonice.... hahaha, shume e gjetur si shprehje), sepse nuk konsiderohet e paster, per shkak te tipareve dhe ndryshimeve organike te femres, te cilat periodikisht e bejne te mos konsiderohet e paster per te qene ne sherbim te Zotit. (Ndoshta, si tek feja islame, kjo eshte edhe arsyeja e vertete e te mos panuarit te femres ne Kishen katolike) Megjithate i kerkoj ndihme per shpjegime te metejshme Muhametit. Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Delia
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Delia


Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptyTue Oct 14, 2008 5:14 pm

Bariti dhe Eva0506 ju falem për komentet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bariti
Fillestar/e
Fillestar/e
bariti


Male
Numri i postimeve : 12
Age : 72
Vendi : KOSOVA LINDORE
Registration date : 02/10/2008

Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptyTue Oct 14, 2008 5:21 pm

Trendafile, dhe te gjiithe te tjeret, nese sado pak kam ndihmuar do te isha shume i kenaqur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptyTue Oct 14, 2008 7:52 pm

Heyy perveq Hoxhes ekziston edhe Hoxhenica tek feja islame, por nuk i kan detyrat e njejta. Kur vdes nje mashkull e pastron Hoxha, kur vdes nje femer e pastron Hoxhenica, kjo eshte e dijtur, si nuk e keni dite deri me sot? Pra, edhe Hoxhenica pak a shume eshte sikur Hoxha, i din pak a shume ato dov dhe ne raste myvlydi apo ku ta di une raste tjera edhe Hoxhenica i kryen keto pune tek femrat...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptyTue Oct 14, 2008 10:02 pm

Eva0506, do perpiqem t'i jap nje pergijgje Beton-it, edhe pse nuk i njoh mire keto ligje, sepse une me shume rendesi i kushtoj besimit apo qeshtjeve fundamentale, si: te ekzistuarit e Zotit, ringjallja, caktimi, rastesia etj.
Fillimisht une kerkoj nga Zoti, qe ta ma pamundesoj qe te flas dicka qe eshte ne kundershtim me ligjin e Tij.
Te gjithe ne besoj se e dime se me zbritjen e Kuranit, femres i eshte kthyer dinjiteti i neperkembur, para zbritjes se ketij libri hyjnor femra po thuajse eshte konsideruar si nje kafshe, apo si fabrike per prodhimin e femijeve dhe ne disa raste sikurse skllave, ne ate kohe shume femra te posalindura jane varrosur te gjalla. Dhe tere kete e ka ndaluar Kurani, fjala e Zotit.
Deshira e Zotit ka qene qe femren mos ta krijoj te barabart sa i perket fuqise fizike, po edhe sa i perket disa aspekteve tjera, qe une nuk kam deshire t'i komentoj, sepse nuk jam nje njohes i mire, dhe mund te gaboj, sepse jane qeshtje shume serioze dhe njekohesisht edhe delikate.

Nje gje duhet ta kemi te qarte, sa i perket hoxhes e hoxhenices. Hoxhenica nuk e zen vendin e hoxhes, sepse me sa e di une ajo nuk lejohet te jep ligjerate te premteve (xhumave).
Ndersa sa i perket pastrimit te njeriut qe vdes, nuk eshte domosdo qe hoxha duhet ta pastroje personin e vdekur, por ne te shumten e rasteve tek ne nuk e pastrojne kufomen antaret e familjes, per arsye te ndryshme, dhe kerkojne nga hoxha. Do te thote nuk eshte patjeter se hoxha duhet ta pastroje kufomen. Zoti e din me se miri, shpresoj te mos kem gabuar ndokund.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptyWed Oct 15, 2008 8:39 pm

MUHAMETII shkruajti:
Eva0506, do perpiqem t'i jap nje pergijgje Beton-it, edhe pse nuk i njoh mire keto ligje, sepse une me shume rendesi i kushtoj besimit apo qeshtjeve fundamentale, si: te ekzistuarit e Zotit, ringjallja, caktimi, rastesia etj.
Fillimisht une kerkoj nga Zoti, qe ta ma pamundesoj qe te flas dicka qe eshte ne kundershtim me ligjin e Tij.
Te gjithe ne besoj se e dime se me zbritjen e Kuranit, femres i eshte kthyer dinjiteti i neperkembur, para zbritjes se ketij libri hyjnor femra po thuajse eshte konsideruar si nje kafshe, apo si fabrike per prodhimin e femijeve dhe ne disa raste sikurse skllave, ne ate kohe shume femra te posalindura jane varrosur te gjalla. Dhe tere kete e ka ndaluar Kurani, fjala e Zotit.
Deshira e Zotit ka qene qe femren mos ta krijoj te barabart sa i perket fuqise fizike, po edhe sa i perket disa aspekteve tjera, qe une nuk kam deshire t'i komentoj, sepse nuk jam nje njohes i mire, dhe mund te gaboj, sepse jane qeshtje shume serioze dhe njekohesisht edhe delikate.

Nje gje duhet ta kemi te qarte, sa i perket hoxhes e hoxhenices. Hoxhenica nuk e zen vendin e hoxhes, sepse me sa e di une ajo nuk lejohet te jep ligjerate te premteve (xhumave).
Ndersa sa i perket pastrimit te njeriut qe vdes, nuk eshte domosdo qe hoxha duhet ta pastroje personin e vdekur, por ne te shumten e rasteve tek ne nuk e pastrojne kufomen antaret e familjes, per arsye te ndryshme, dhe kerkojne nga hoxha. Do te thote nuk eshte patjeter se hoxha duhet ta pastroje kufomen. Zoti e din me se miri, shpresoj te mos kem gabuar ndokund.

Me t'mira

Muhameti, nuk kam par dhe nuk kam ndegjuar deri me sot, qe nje njeri te vdekur ta ken pastruar dikush nga familja! Gjithnje hoxha ose hoxhenica e kryen kete pune, bile tani ka dalur nje "ligj i ri" qe kufoma duhet te dergohet ne xhami, dhe jo ne shtepin e personit te vdekur. Sepse, kjo po eshte me e lavdrishme dhe me fitimpruese per hoxhen...

Respekt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptyWed Oct 15, 2008 10:26 pm

Fakti se ju nuk keni degjuar, nuk do te thote se nuk ka ngjare nje gje e tille.
Edhe une tash vone kam degjuar se nuk eshte patjeter qe hoxha ta pastroj kufomen, por ne mungese te personave te familjes per ta pastruar kufomen, e therrasin hoxhen ta pastroj. Me sa e di une, lejohet edhe nga shtepia te dergohet drejt e tek varret, por edhe ne xhami, e pastaj te varret, asgje te keqe nuk mendoj se ka, perkundrazi mund te jete nje menyre me e mire per t'i bashkuar njerezit ne nje vend. Pse mendon se eshte me fitimprurese per hoxhen, asgje nuk fiton hoxha me shume pse dergohet kufoma ne xhami.
Shume me mire do te kishte me qene qe ne te punojme me shume per vdekjen, sesa te diskutojme per qeshtjet se si varrosen, e do te varrosemi.
Sepse, si na derguan ne xhami, si nuk na derguan, neve asgje nuk do te na beje dobi, dobi do te na bejne vetem veprat e mira deri ne vdekje, pastaj cdo gje mbaron per ne.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptyWed Oct 15, 2008 11:43 pm

Ata që nuk kanë njohuri elementare për fenë natyrisht se do të bijnë ndesh më parime te saj!

Feja Islame, si edhe të tjerat, e ka synimin e arritjes tek një cak! Ajo ka sëndërtuar strukturën dhe superstrukturën e saj për veprim!

Ka detyrat dhe me to, orienton në përcaktimin shpirtëror, në përcaktmin shpirtëror - trupor, dhe në përcaktimin shpirtëror - trupor - material!

Ata që kanë njohuri për këto, rreshtohen në transhenë e domethënies " E drejta - E vërteta - Urtia !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptyThu Oct 16, 2008 2:36 pm

Nuk e perjashtoj ate mundesi, Muhametii. Por une thashe se s'me ka ndodhe te shoh apo ndegjoj per diqka te ketill. Per here te par po lexoje ketu nga ju! Nese me jepet rasti do te pyes me shume per kete dhe te shoh se cili jemi gabim.
Fitimpruse per hoxhen ne kete raste eshte sepse i merr rreth 60-80 euro per nje pastrim, nese behet ne xhami. Po flas per disa vende ne Kosove, dhe jo per gjithe Kosoven. A nuk eshte shume e madhe kjo? Kam pasur rastin qe te shoh se, e ka pasur te veshtire kryefamiljari ti gjej keto 60-80 euro, dhe eshte ndier ngusht ne kete rast. Mirepo, hoxhes nuk i ka interesu! E ka kerku hakun e vet!

Respekt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptyThu Oct 16, 2008 4:52 pm

Po Premtimi, edhe hoxha duhet te haje e te pije, edhe ai ka familje, edhe ai eshte njeri, se a i merr 60 apo 80 une kete nuk e di, por e di se i merr perafersisht ashtu sic keni thene.
Por shtrohet pyetja pse nuk e pastrojne vet antaret e familjes kufomen! Hoxha nuk i detyron ta pastroje vet, por ata (antaret e familjes se te vdekurit) kerkojne prej tij ta pastroje kufomen, per arsye te ndryshme, disa frikesohen, disa per shkak te higjenes apo ku ta di une.
Mendoj se eshte normale qe hoxha ta kerkoj hakun e vete, sepse eshte e mundimshme te pastrohet nje kufome.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bariti
Fillestar/e
Fillestar/e
bariti


Male
Numri i postimeve : 12
Age : 72
Vendi : KOSOVA LINDORE
Registration date : 02/10/2008

Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptyThu Oct 16, 2008 5:16 pm

Me sa di une, vet hoxha thot se eshte shume me e pelqyeshme qe nje kufome ta laje nje sa me i aferme. Kjo per shume aresye, pervec asaj se do t i kurseje ato 60 - 80 euro ( sic thot z. Premtimi ) qe po u beka ne disa vende, se tek ne ne Kosoven Lindore nuk ka cmim te caktuar, e zakonisht i japin 20 apo 3o euro, por me kryesorja eshte se kufoma mund te kete dicka e qe nuk duhet ta dije kush tjeter vec te afermeve, pra kjo msheftesi mbetet ne familje.
Besoj se nuk eshte krejt kjo aresye,ka edhe te tjera, por keto jane,besoj me kryesoret.
Dihet, nje pune qe do ta punojsh me argat, duhet edhe te paguhet.
Pra nese kete spjegim e paska dhene hoxha, atehere nuk mund te flitet per fitimin e tyre, megjithese pajtohem si te gjithe njerezit edhe hoxhallaret kane shume mangesi, e kur dihet se jane udheheqes,keto gabime llogariten me te medha.
Kalofshi mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptyThu Oct 16, 2008 9:25 pm

Pikerisht ashtu eshte bariti... topi se lun...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptyFri Oct 17, 2008 8:47 pm

Nuk thashe se hoxha nuk duhet te haj apo te pij. Hoxha e ka rrogen e vet jashte kesaj 60-80 euro, te pakten po flas per keto pak vende qe kam pas rast te shoh. Hoxha e ka rrogen e caktume vjetore dhe sikur qe vdesin 100 persona ne ate rrethin ( kur njehere per t'ja kenduar sallen i merr nga 5 deri 50 euro) e gjithashtu edhe tek pastrimi rreth 60 e 80 euro per person, njejt edhe nese nuk vdes asnje njeri, ai prap e merr ate rrog vjetore, apo ? ( jam gabim).

Tregom se qfar thote kurani ne kete pike, a e ka detyre-obligim hoxha te bej pastrimin apo e cek aty se duhet te pastroj dikush nga familja, apo nuk behet fjale per kete pike ne kuran?

Respekt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptyFri Oct 17, 2008 10:28 pm

Hoxha e ka rrogen mujore, per arsye se shkon per ta fale namazin ne xhami dhe per te jepe ligjerate te premteve, ndersa me ato para nuk e ka per obligim te pastroj kufomat e te vdekurve, dhe une nuk e di dhe nuk besoj se merr rroge mujore per kete.
Nuk e di se qfare thote Kurani per kete qeshtje, por nese marr vesh dic do ta them.
Edhe pse kemi dale teresisht nga tema.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kushtrimi86
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Kushtrimi86


Male
Numri i postimeve : 172
Age : 38
Vendi : Prishtine
Registration date : 29/08/2008

Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptyFri Oct 17, 2008 11:24 pm

Nga vendi qe vi une Hoxha per me pasturar kufomen merr afersisht 50 euro, mirpo me sa e di une sipas fese Islame, kufoma duhet te pastrohet nga antaret e familjes dhe nuk jane te obliguar familjaret qe te marrin Hoxhen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptyFri Oct 17, 2008 11:36 pm

Premtimi shkruajti:

Tregom se qfar thote kurani ne kete pike, a e ka detyre-obligim hoxha te bej pastrimin apo e cek aty se duhet te pastroj dikush nga familja, apo nuk behet fjale per kete pike ne kuran?

Respekt.

Muhameti dhe Kushtrimi, e kam bere nje pyetje, po pres pergjigjen dhe me pas mund te bisedojm, sepse te pakten e dijm se ku jemi...Po ja thoni vetes si musliman te mire, keshtu qe, keto pyetje jane shume elementare.

Respekt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kushtrimi86
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Kushtrimi86


Male
Numri i postimeve : 172
Age : 38
Vendi : Prishtine
Registration date : 29/08/2008

Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptySat Oct 18, 2008 12:01 am

Premtimi une e kam theksuar edhe me larte se hoxha nuk e ka per obligim qe te beje pastrimin e kufomes, pra antaret e familjes nuk jane te detyruar qe te marrin hoxhen sepse mund te pastrojne edhe vete kufomen.
Mirpo nese dojne qe antaret e familjes te marrin hoxhen per me bere pastrimin e kufomes, ai eshte vullneti i tyre, por nuk jane te obliguar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja EmptySat Oct 18, 2008 12:16 am

[quote="Premtimi"]
Premtimi shkruajti:

Tregom se qfar thote kurani ne kete pike, a e ka detyre-obligim hoxha te bej pastrimin apo e cek aty se duhet te pastroj dikush nga familja, apo nuk behet fjale per kete pike ne kuran?


Respekt.

Kushtrimi lexoje pyetjen mire dhe pergjigju pyetje. Kur shpreheni ashtu, e thuani nga vetja, sepse ashtu mendoni apo bazoheni ne kuran?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Feja Islame dhe dallimet e saja
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Pse feja islame e ndalon mishin e derrit?
» Kush nderon femrën më shumë se feja islame?
» A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë
» Dallimet mes kapitalizmit dhe Islamit
» FEJA, SHPRESA DHE QËNDRESA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: