Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Feja Islame dhe dallimet e saja

Shko poshtë 
+7
Kushtrimi86
feneri
MUHAMETII
Eva0506
bariti
Delia
Beton
11 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
bariti
Fillestar/e
Fillestar/e
bariti


Male
Numri i postimeve : 12
Age : 72
Vendi : KOSOVA LINDORE
Registration date : 02/10/2008

Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptySat Oct 18, 2008 2:14 pm

Premtimi edhe pse pyetja iu be tjeterkujt, une prap do te perzihem dhe po them se vet hoxha deklaron se kufomen eshte me se miri ta laje ndonje antare i aferm i familjes e jo hoxha. Atehere na del se hoxha e paska kunder interesit te vet (qe besoj kete hoxha kurr nuk e bene, po bazohet diku).
Persa i perket asaj se a paska ajo hoxha rroge mujore, te ne nuk ka, por paguhet per familje, varesisht prej asaj se sa ka xhemat, aty ku ka me shume xhemat paguhet me pak e ku ka me pak paguhet me shume (prej 10 deri 30 euro per vit).
Pse e paguan ate qe i lane kufomat, pa marre parasyshe a paguhet mujore apo vjetore, ate e bene jashta orarit te punes. Nje profesor merr page mujore, por per ndonje kurs, paguhet vecmas (vet e ve cmimin), nje mjek prkunder asaj se merr page mujore, ne ordinance private te "rjepe", kontabilisti etj. etj.
Per fund, le te lahemi dhe le te pastrohemi vet se as hoxha as popi nuk na bejne dobi.
Klofshi mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptySat Oct 18, 2008 10:41 pm

bariti, Zoti te shperblefte per kete shpjegim, me te vertete as edhe nje presje nuk do ia heqja komentit tuaj. Respekt.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rroni
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptySat Oct 18, 2008 11:05 pm

jo 50 euro po 200 euro e kisha be pastrimin e xhenazes me kon si hoxha , kur pritojm ne vet me pastru ose me pergadit familjarin tone ateher sherbimet gjithkund paguhen , e sa i perket asaj se a duhet hoxha apo vet ta pastrojm familjarin ajo ne kuran nuk ceket me sa e di un do te thot duhet ta pastrojm vet ose duhet te pagujm Hoxhen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptySun Oct 19, 2008 10:37 pm

bariti shkruajti:
Premtimi edhe pse pyetja iu be tjeterkujt, une prap do te perzihem dhe po them se vet hoxha deklaron se kufomen eshte me se miri ta laje ndonje antare i aferm i familjes e jo hoxha. Atehere na del se hoxha e paska kunder interesit te vet (qe besoj kete hoxha kurr nuk e bene, po bazohet diku).
Persa i perket asaj se a paska ajo hoxha rroge mujore, te ne nuk ka, por paguhet per familje, varesisht prej asaj se sa ka xhemat, aty ku ka me shume xhemat paguhet me pak e ku ka me pak paguhet me shume (prej 10 deri 30 euro per vit).
Pse e paguan ate qe i lane kufomat, pa marre parasyshe a paguhet mujore apo vjetore, ate e bene jashta orarit te punes. Nje profesor merr page mujore, por per ndonje kurs, paguhet vecmas (vet e ve cmimin), nje mjek prkunder asaj se merr page mujore, ne ordinance private te "rjepe", kontabilisti etj. etj.
Per fund, le te lahemi dhe le te pastrohemi vet se as hoxha as popi nuk na bejne dobi.
Klofshi mire.

Zoteri, nuk kemi nevoje te acaraohemi aq shume. Ishte nje pyetje nga ana ime shume e thjeshte. Qka thote kurani per kete pike? Apo nuk e cek hiq!

Deri me sot neper tema te ndryshme sillen citate te ndryshme te nevojshme dhe te pa nevojshme, jam kureshtar te di nese ekziston ndonje citat edhe per kete pike. Nese po te lexojme se bashku, nese jo, thuaj shkurt nuk permendet kjo pike ne kuran!, dhe lere qka thote hoxha...

Vetem po dua qe te dijm se ku jemi dhe te dijme te vazhdojme biseden. E kupton?

Respekt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptySun Oct 19, 2008 10:47 pm

Premtimi, vetem pak, sepse ne i kemi edhe theniet e profetit Muhamed (paqja qofte mbi te). Zoti na thote qe ta pasojme edhe profetin. Nje gje duhet ta kemi te qarte, se kur nje person e mohon perfaqesuesin e Krijuesit ai atehere po e mohon edhe vete Krijuesin, sepse nuk po eshte i kenaqur me ate qe ia ka caktuar Krijuesi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptySun Oct 19, 2008 10:58 pm

Muhameti, kjo qe keni thene ju nuk ka te bej asgje me ate qe po kerkoj une! Keni pergjigje, apo jo?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptySun Oct 19, 2008 11:01 pm

Ka te beje si nuk ka, une te kam thene para disa dite, se nese gjej ndonje ajet do te tregoj, por edhe nese nuk ka ajet ka hadithe (thenje te profetit a.s.).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptySun Oct 19, 2008 11:08 pm

Atehere po presim...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bariti
Fillestar/e
Fillestar/e
bariti


Male
Numri i postimeve : 12
Age : 72
Vendi : KOSOVA LINDORE
Registration date : 02/10/2008

Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptyMon Oct 20, 2008 12:59 pm

Premtimi, jo vetem ty, por per te gjithe ne kete forum kam nje respekt te vecant. Me heret nuk kam dite per kete forum , por nje dashamire, sigurisht duke i lexuar replikat ne nje forum ku isha me heret, me thirri dhe me tregoi per kete dhe jame i kenaqur. Kjo pse dikush nuk e miraton ate qe une shkruaj nuk me bene fare nervoz dhe me beso se nuk kam pas qellim te acarohem. Bile kur shkruajte se nuk ka nevoje te acarohemi e lexova edhe njehere dhe nuk e gjeta, por cdo njeri veshtron dhe kupton nga kendi i vet. Ashtu e ke kuptuar, por me beso edhe njehere nuk me ka bere nervoz shkrimi yt. Tamam halli po te mendonim te gjithe njerezit njesoj.
Tani per pyetjen qe e parashtron. Mendova se kur te thash se hoxha nuk do te punonte kunder interesave te veta, mendova se isha i qarte dhe u kuptova.
Tani pergjigja me e sakte eshte kjo. Jo te gjitha gjerat shkruhen dhe permenden ne KURANIN famelarte. Ato qe jane ne Kuran jane ajete. Po te flitet per cdo gje vec e vec besoj se ta merr mendja cfare do te ishte Ai. Pranadaj behen krahasime dhe mirret ashtu. Shembull: aty permendet vera, por dihet se ajo si vepron. Njejte vepron edhe alkoholi. Atehere edhe ai ndalohet.
Pas ajeteve, me e mira, me e sakta eshte dhe qe eshte lemi me e gjere, ajo qe e ka punuar, qe e ka pelqyer, qe e ka miratuar me goje, qe nuk e ka kundershtuar por ka heshtur apo qe e ka kundershtuar. Keto jane hadithet, qe viejne menjehere pas ajeteve. Pra pastrimi i kufomave eshte hadithe e kush dhe si do te lahet ajo (menyra),jane porosi te te Derguarit te Zotit (paqja dhe meshira qofte mbi te).
Besoj se do te jesh i kenaqur me pergjigjen, e per ne praktike cdo kush mendimin dhe dertin e vet.
Ju kerkoj falje ndoshta isha pak i gjate ne pergjigje por deshta te jeme sa me i qarte dhe ta permiresoj keqkuptimin (per acarim). Ndere per te gjithe.
Kalofshi mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptyMon Oct 20, 2008 8:50 pm

Bariti, respekti eshte reciprok. Por nga menyra se si me jeni drejtu, mu duke pak sikur ishit acaruar. Paskam gabuar!
Bariti, te kuptoje shume mire ne kete shkrim, si dhe shembullin e veres apo ndonje shembull tjeter, por mendoj se kjo qe po diskutojme ne ketu, eshte diqka tjeter. Eshte qeshtje ne vete! Sepse, nuk mund te kete diqka te ngjajshme qe shpjegohet ne kuran, dhe t'na bej te kuptojm ne edhe per pastrimin e nje te vdekur. Sikur qe eshte folur per veren dhe ajo nenkupton edhe qdo pije alkoolike tjeter, qe jane me qindra apo me mijera. Mua personalisht nuk me ka ra ne sy ne ate pak literatur te fes islame qe kam lexuar te flitet per kete pike ( pastrimin e nje te vdekuri), prandaj edhe u drejtova juve ketu, qe t'me jepni nje pergjigje me te plote, pasi qe i thuani vetes ( dhe jeni) njohes me te mire te kesaj feje. Asgje te keqe nuk ka ketu, apo? Nuk po theme se ne kuran duhet te shkruaj detajisht per kete pike, sepse do duhej te ishte kurani me qindra mijera faqe. Mendimi im eshte se ne kuran do duhej te cekej kjo pike, perderisa flitet shume per pastertin e njeriut ne pergjithesi.

Pres edhe njehere pak me konkretisht t'me thuani nese ekziston kjo pike ne kuran, ose jo? Nese po, dhe e sjell ndonje shkrime tekstualisht nga kurani apo ndonje literatur tjeter rreth fes islame, atehere une do te kerkoj falje per mos angazhimin tim qe ta gjeje vet. Ne te kunderten nuk mund te vazhdojme ketu te flasim me fjale te hoxhes, sepse nese i marrim tre mendime te hoxheve te ndryshme, nuk mund ti bejm dy mendime te njejta, se tre hiq se hiq!!

Respekt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
erioni
Fillestar/e
Fillestar/e
erioni


Male
Numri i postimeve : 3
Age : 38
Vendi : Prishtine
Registration date : 25/01/2009

Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptyTue Jan 27, 2009 9:57 pm

Pse një jahudi mund të rris mjekrën e tij në
mënyrë që të praktikojë besimin e tij ?


Por kur një Musliman bën të njëjtën gjë, ai
është një ekstremist dhe terrorist ?




Pse një murgeshë mund të mbulohet nga koka deri
në thembër në mënyrë që ti përkushton devotshmërinë e saj Zotit.



Por kur një Muslimane e bën të njëjtën gjë ajo
është e shtypur




Kur një grua perëndimore qëndron në shtëpi për
ti shërbyer burit dhe fëmijëve, ajo është e respektuar sepse po sakrifikon
vetën për të bërë mirë për familjen e saj ?



Por kur një Muslimane e bën një gjë të tillë me
dëshirën e saj, ata thonë:”ajo duhet të jetë e lirë”!




Çdo vajzë
mund të shkoj në universitet dhe të vesh qka të dojë dhe ka lirinë dhe të
drejtat e saj ?





Por kur një Muslimane vesh Mbulesën e saj ata e
ndalojnë ata të hyj në Universitetin e saj !



Kur një fëmijë ja përkushton veten një subjekti
ai ka aftësi



Por kur ai përkushton veten e tij Islamit ai
është i dështuar !




Kur një Krishter dhe Jahudi mbyt ndonjërin feja
nuk përmendet, por kur një Musliman akuzohet për krim është Islami ai që dërgohet në gjykatë !



Kur ndokush sakrifikon veten e tij për ti
shpëtuar të tjerët ai madhështor dhe të
gjithë e respektojnë .



Por kur një Palestinez e bën një gjë të tillë
për të mbrojtur djalin nga vrasja, vëllaun e tij nga thyerja e këmbës, nënën
nga dhunimi, shtëpinë nga shkatrimi, dhe xhaminë nga prishja. Ai merr titullin
terrorist! Pse? Sepse ai është musliman!




Kur ndodh ndonjë problem ne pranojmë ndonjë
zgjidhje? Nëse zgjidhja gjindet në Islam, ne e refuzojmë ta pranojmë atë



Kur ndokush vozit një veturë perfekte në drejtim
të gabuar askush nuk e mallkon veturën.




Por kur ndonjë Musliman bën ndonjë gabim apo
trajton njerëzit në mënyrë të gabuar- njerëzit thonë :”Arsyeja është Islami ”!




Pa shikuar nga tradita Islame, njerëzit besojnë
qka thonë gazetat.



Por qështja është qka Kurani thotë!

Keto jan vetem disa nga shume dallime dhe injorime qe behen per fene islame.

Pershendetje nga Erioni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptyWed Jan 28, 2009 6:25 pm

Erioni keto dallime apo injorime i bejne nje pjes e njerezve te perendimit po them jo shqiptar. Njejt sikur se ne vendet muslimane siq jane irani, arabia sauditet etj bejn dallime dhe injorime per ata te perendimit.
Ajo qe eshte me me rendesi eshte se shqiptaret pjesa e madhe nuk bejn kesi dallime apo injorime. Une si shqiptar dhe qe e kam thene gjithnje se nuk e perkra asnjeren fe e kam fen time mos besimin, asnjehere nuk me kan pengu ato gjera qe i ke cek ti tek shqiptaret musliman. E kam thene poashtu disa here edhe e perseris se nuk e respektoj asnje njeri nga veshja apo zhveshja e tij-saj por e vlersoj ne baze te mendimeve dhe sjelljeve te tij-saj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 43
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptyMon Feb 16, 2009 10:01 pm

Cito :

AKILI shkroi:
Pres edhe njehere pak me konkretisht t'me thuani nese ekziston kjo pike ne
kuran, ose jo? Nese po, dhe e sjell ndonje shkrime tekstualisht nga
kurani apo ndonje literatur tjeter rreth fes islame, atehere une do te
kerkoj falje per mos angazhimin tim qe ta gjeje vet. Ne te kunderten
nuk mund te vazhdojme ketu te flasim me fjale te hoxhes, sepse nese i
marrim tre mendime te hoxheve te ndryshme, nuk mund ti bejm dy mendime
te njejta, se tre hiq se hiq!!


Ja akil disa hadithe , kerkoj ndjes nese kam gabuar gjate perkthimit.
3781 –“Ate tre pese apo shtate here laheni por numri I larjeve te jete tek, larjen e filloni nga ana e djathet.” Transmetoi UmmuAtiyye radijallahu.
“ Femrat qe moren persiper larjen e trupit tw vajzes se
resulullahit se pari zgidhen floket e pas larjes I lidhen tre fish, dy lidhje
ishin anash kokes ndersa e treat pas koke” Transmetoi Buhari, Cenaiz 12, 8, 9, 10, 11, 13 - 17; Muslim, Cenaiz 36, (939); Muvatta, Cenaiz 2, (1, 222); Ebu Davud, Cenaiz 33, (3142 - 3146); Tirmizi, Cenaiz 15, (990); Nesai, Cenaiz 28, 30 - 36, (4, 28 - 32).

3783 – “Femija me kishte vdekur, personit qe e lante xhenazen iu luta te mos e laj me uje te ftoht, I thash se do e vrisje, pastaj Ukkase Ibnu Mihsan radiyallahu I tregoi pejgamberit a.s I cili shtoi “Ymri I tije eshte zgjatur, ne nuk kemi par nje tjeter qe do jetoj me gjate” – Transmetoi Ummu Kays Bintu Mihsan radiyallahu
3784 – Transmeton Hz. Ebu Hureyre radiyallahu se pejgamberi a.s. shtoi: “Aj qe pastron xhenazen e te birit do jet I pastruar”


Ja edhe linkun ku mund te gjesh edhe me teper hadithe ku permendet larja e xhenazes:
http://www.kuranikerim.com/kutubi-sitte/3790.html
http://www.mollacami.net/forum/index.php/topic,1978.0.html

http://www.hikmet.net/content/view/43796/11/
Kerkoj ndjes se linqet jane ne gjuhen turke.
Dija nuk ka kufi,
Gjitha te mira.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Vizitor
Vizitor
avatar



Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptyMon Feb 16, 2009 10:36 pm

Socratus flm per mundin po nuk harrita me kuptu konkretisht sepse shume i koklavitur me duket ky perkthim.
Gjuhen turke nuk e njoh keshtu qe na mbetet te lexojme diqka shqip dhe te jete me konkrete.

Respekt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 43
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptyMon Feb 16, 2009 10:54 pm

Ja edhe disa tjera :
-1.
Pejgamberi s.a.v.s ka thënë: “ Le t’i lajnë të vdekurit tuaj njerëzit më besnik” Transmeton Ibën Maxhe.
Nga kjo kuptohet se nëse te i vdekuri haset diç e papëlqyeshme, e
shëmtuar, atë duhet mbuluar e kursesi nuk duhet publikuar. Gjërat e
shëmtuara t’i mbulojë i afërmi i tij siç është biri, vëllai etj. Por,
nëse i vdekuri nuk ka anëtarë të familjes, atëherë atë duhet larë
dikush nga besimtarët e devotshëm. Duhet ditur se përparësi në larjen e
xhenazes ka ai për të cilin i vdekuri ka lënë vasijet, pastaj anëtari
më i afërt i familjes, e pastaj ai të cilit familja e të vdekurit ia
bën teklif ( i jep përparësi). Askush tjetër nuk ka të drejtë t’i
ndërhyjë familjes së të vdekurit në çështjen e larjes, faljes së
xhenazes dhe punëve të tjera që kanë të bëjnë me çështjen e xhenazes.

-2.
Pejgamberi s.a.v.s ka thënë: “ Kush lanë xhenaze, le të lahet së pari
vetë ai, e kush bartë xhenaze le të merr avdes” Transmetojnë Ebu
Davudi, Tirmidhiu, Ibën Hibani etj. Në një hadith tjetër thuhet: “ Nuk
është patjetër të laheni për larje të xhenazes”. Transmeton Hakimi dhe
Bejhakiu prej Ibën Abbasit.
Abdullah b. Omeri thotë: “ Për larje të xhenazes dikush prej neve lahej e dikush jo”.

-3.
xhenazja ime të lahet 3 5 ose 7 herë (sipas nevojës). Larjet të jenë
tek dhe e fundit mundësisht të jetë me sapun ( shampon) që ka aromë të
këndshme. Transmetoi UmmuAtiyye radijallahu


Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 43
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptyMon Feb 16, 2009 11:01 pm

Pershendetje Akil,
Besoj se e keni mare pergjigjen mbi pyetjen e shtruar.

Cito :
Akili shkroi:
Fitimpruse per hoxhen ne kete raste eshte sepse i merr rreth 60-80 euro
per nje pastrim, nese behet ne xhami. Po flas per disa vende ne Kosove,
dhe jo per gjithe Kosoven. A nuk eshte shume e madhe kjo? Kam pasur
rastin qe te shoh se, e ka pasur te veshtire kryefamiljari ti gjej keto
60-80 euro, dhe eshte ndier ngusht ne kete rast. Mirepo, hoxhes nuk i
ka interesu! E ka kerku hakun e vet!

Ne kete aspekt pajtohem me ju se kjo shume eshte e tepruar dhe nuk i ka hije nje institucioni fetar qe ti kerkoj ne menyr obligative nga familja e te ndjerit, por besoj qe do ishte me mire po mos te ishte e obliguar por te jet e hapur sipas bugjetit familiar.

Gjitha te mirat
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Vizitor
Vizitor
avatar



Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptyMon Feb 16, 2009 11:14 pm

Socratus, tani po. E kuptova me mire se si shkojne keto pune. Flm edhe njehere.
Une kam thene se 60-80 euro nuk eshte shume reale, edhe pse kam mendu se Hoxha e ka per detyre qe te bej edhe larjen e xhenazeve me ate rroge qe merr brenda vitit, sepse nuk vdesin 100 njerez ne vite ne ate rrethe qe e perfaqeson ai Hoxhe. Tash me kete shkrim qe keni sjell ju, i bije se Hoxha nuk e paska per obligim sipas kuranit qe te laj xhenazet, por prap kjo nuk e arsyeton ate shume. Me duket shume e lart te pakten per ne ne Kosove. Duhet te jete nje shume me simbolike e fiksuar ose varesisht sipas kushteve te asaj familje.

Respekt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 43
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptyMon Feb 16, 2009 11:30 pm

Shtojce:


pjese nga :
"Rregullat e Xhenazes" te Shejh Albanit, rahimehull-llah, fq.
47- 65).


Sa i perket formes se pergaditjes se xhenazes, ajo eshte keshtu:
1- Duheta lare tre here ose ma teper;
2- Larja te jete tek;
3- Uji me te cilin lahet xhenazeja, te jete i perzier me arome;
4- Zgjidhja e bystekeve dhe larje mire e tyre;
5- Krehja e flokeve;
6- Fillimi nga ana e djathte dhe me gjymtyret e abdestit;
7- Burrat i lane burri, kurse grate grate;
8- Ta laje me lecke dhe nen mbulese, pasiqe ta c'veshe nga rrobat teresisht;
9- Bashkeshortet mundet te lajne njeri tjetrin;
10- Ta mer persiper larjen, ai qe me se miri e di larjen sipas synnetit dhe ai qe eshte i aferm i familjes.
11- Ai qe e lane xhenazen eshte e pelqyshme te lahet;

Ai qe mer persiper ta laje xhenazen ka shume shperblime me dy kushte:
Nje: Tia mbulon te metat;
Dy: Te shpreson shperblimin nga All-llahu.

Kurse qefinoseja bahet sipas kesaj qe vijon:
1- Qefinoseja eshte obligim;
2- Qefinoseja eshte mire te jete nga pasuria e te vdekurit;
3- Qefini duhet te jete i gjate dhe te mbuloje tere trupin;
4- Eshte e pelqyer te qefinoset menje ose me ma shume rroba;
5- Eshte e pelqyeshme qe qefini te jete:
- i bardhe;
- tre pale rroba;

- i parfymosur;

6- Nuk ka dallim mes qefinit te burrit dhe te gruas. Pasiqe nuk ka
argument qe e dallojne qefini e burrit nga te gruas. (Per me gjere
shiko: "Rregullat e Xhenazes" te Shejh Albanit, rahimehull-llah, fq.
47- 65).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 39
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptyTue Feb 17, 2009 2:49 am

un them qe nuk ka dallim esht nje kod penal i cili esht i shkrjutur nga dora njeriut qe thot mas ban kyt e mas ban at se shkon ne ferr, e ne ket koh te gjith keto njerz te shejt kur i dvet po vrasja a esht m'kat te thojn te gjith po po kur i thua po mir zoti nuk thot te mbrosh me te doptin te thojn prap po ateher i thua po mir ato ce kan vdek gjat luftes se dyt boterore duke vrar rob ose te gjith ata heroj te cilt per tu ber te till kan vrar njerz te tjer, ato hutohen dhe nuk arrin te japin pergjigje te sakt, nese ka ndonje njeri te shejt ce po lexon t'me japi nje pergjigje kesaj pyetje, ato ku shkojn ne parajs apo ne ferr ne baz te fes ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 43
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptyTue Feb 17, 2009 12:55 pm

Cito :
Agrone shkroi:
un them qe nuk ka dallim esht nje kod penal i cili esht i shkrjutur nga
dora njeriut qe thot mas ban kyt e mas ban at se shkon ne ferr, e ne
ket koh te gjith keto njerz te shejt kur i dvet po vrasja a esht m'kat
te thojn te gjith po po kur i thua po mir zoti nuk thot te mbrosh me te
doptin te thojn prap po ateher i thua po mir ato ce kan vdek gjat
luftes se dyt boterore duke vrar rob ose te gjith ata heroj te cilt per
tu ber te till kan vrar njerz te tjer, ato hutohen dhe nuk arrin te
japin pergjigje te sakt, nese ka ndonje njeri te shejt ce po lexon t'me
japi nje pergjigje kesaj pyetje, ato ku shkojn ne parajs apo ne ferr ne
baz te fes ?


Pershendetje i nderuar, Agrone
Qellimi i te pyeturit tend nuk qendron ne deshiren per te gjetur te verteten por deshiren per te nxen dikend ngusht.
Besoj se pyetja juaj duhet ti drejtohet zotit, perderisa asnjeri
nuk e ka kaluar pragun e ferit apo parajses dhe te kthehet mbrapsht, ju mendoni se dikush do dal e tju jape pergjigje. do prisni kote.
Jo ne islam por ne asnje fe, as hoxha por as prifti, nuk e kan pergjigjen mbi pyetjen e shtruar. Kete e dini ju me se miri se nese beni keq dhe prisni nje shperblim nga ana e dikujt ju kisha keshillu qe mos te shpresoni se koti.

klm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 39
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptyWed Feb 18, 2009 3:51 am

pershendetje i nderuar socratus,
un thjest them se perderi sa flasim per funin e botes, si esht ferri e si esht parajsa kush esht i miri e kush i keqi qe jan gjana si normal ti mund te me thuash se bota maron ne ket vit ***** un nuk them gja se kur te vije ai vit un jam i vdekur me koh po kur ti me kallzon per marimin e botes ateher duhet te jesh i zoti ti pergjigesh dhe pytjes time nuk po flas per ty por per ato ce flasin e na mesojn fen e nuk e pranon kush qe fet e sotme jan shpik ne nje koh te shkuar me nje qellim te sakt jo prrallat qe na kallzojn, si fet e lashta o elle me te rejat, doli gandi por nuk e qujti kush profet por thjesht njeri i paces tashi ne ket tem cfar kan ber ma shum ato te tjeret ce ne i qujm te shejt o profeta e pse u shfaq kaq von zoti me gjith keto shekuj njerzim ne tok e shkoj bash te arabet cfar jan ato me te bukur se ne e se antenatet ton, ne koh te lashet nje ushtar i thot lekes se mall pse nuk shkojm andej, ai i thot jo se andej esht ferri, tani se e thot ai se ferri ndollet andej per arsyje qe nuk don probleme e kundershtme do te thot se andej ndollet me gjithmend, si feja gjermane te cilen u mudua ta sjellte hitleri e jo se ite me e saket por plotesote kushtet e tij feja thote ai qe vdek ne fush beteje duke kalluar heroizem e trimeri do i u hapeshin dyret e parajses kurse ato qe u smrapshen duke lan shoket vetem o u kallzoshin frigacak do u hupeshin ne erresiren me totale per gjithmon, e per kyt arsye qe ato nuk e kishin frig vdekien ose ferrin ne krahasim me italianet qe u menoshin nje her, tashi ato ku ndollen siq ato te tjeret qe kan vdekur duke mrojtur njerez te pa fajshem, esht elle nje fe e cila te ndalon te nderrosh gjak me nje person tjeter e simas kesa feje duhet te rrim duke par ato qe duam te vdesim e mas ti japim gjak si azteket qe vriteshin njerez ne emer e zotit, masanej ku thot zoti se cila esht gjuha e tij latine apo ajo arabe qe te flitet, ebrejt jan prursit e ketyre feve e un tashi them pse duhet te mesojm historin e tyre tuken se kemi te tonen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 43
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptyWed Feb 18, 2009 3:02 pm

Pershendetje i nderuar Agrone!

Shkrimi juaj i siperm tregon mjeshtrin e juaj ne krijimin e dialogjeve vetanake, pra ju shtroni dhe i pergjigjeni pyetjeve. Ju uroj.

Nga ju kam mesuar shume gjera si p.sh:
- Zoti nuk thot se cila eshte gjuha e tije
- Zoti nuk eshte paraqitur para njerzimit
- M. Gandi nuk qenka profet
- Fea eshte pralle
- Njerzit qe japin shpirt per ideale nuk shkojn ne parajs
- Tradhetaret shkojn ne fer

I nderuar, cdo shoqeri apo kultur i ka normat e veta dhe sipas ketyre nomave disa sjellje konsiderohen te keqija e disa te mira, sa per ilustrim ne Europe ta peshtysh dike ne fetyr eshe nje gjest i pa hijeshem, ndersa ne disa fise afrikane ta peshtysh dike tegon respekt dhe simpati ndaj personit te peshtyre.
Nuk po e kam shume te qarte se me çka konkretisht nuk po pajtoheni apo çka eshte ajo gje qe ju neverit apo thjesht per çka je duke diskutuar.

Te falenderoj per kujdesin e treguar dhe ne ditet ne vijim do mundohem ti percjell shkrimet e juaja qe te kuptoj se qfar ide perfaqesoni.
klm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 39
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptyThu Feb 19, 2009 7:10 am

pershendetje i nderuar socratus,
mos me keckuptoni, un nuk them qe njeriu nuk duhet te ket bes ne zot, dhe me vjen kec nese keni keckuptuar gje, un nuk doja te flisja shum se me duket sikur po bej propagand, por shoh shum gjera ce nuk jan t'onat, feja esht mir qe te jet se njeriu ka nevoj per shpres qe te jetoj nje jet te lumtur, por ne sot po mesojm historin ebreo-arabe e cila flet per njerez, kultur e vende te cilet nuk na perkasin, un nuk di asgje per boten tjeter por shoh ate qe mesojm ne ket e jap nje mendim, i saket o i gabuar qe te jet, nuk them se feja esht prrall por jan ato te cilat na kallzojn, un thash se jan shpik per nje cellim, te cilat nuk do merrshin themelet e nje feje tjeter mas te ite keshtu, kurse te tjerat ishin pyetje, se sa e kollajt esht te shfrytezosh njeriun duke perdorur fen
te falenderoj per vemendjen me rrespekt agrone
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 43
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 EmptyThu Feb 19, 2009 1:17 pm

Pershendetje. Agrone

Eshte e vertet se ne si shqipetaret jemi duke mesuar per te tjeret, p.sh ne xhamia mesojm per arabet dhe traditat e tyre, ne kish mesojm per jerusalemin, romaket, hebrejet, ndersa neper shkolla mund te lexojm edhe mbi tyrqit pra ne shqipetaret si duket po mesojm nje laramani gjerash.
Ketu nuk shoh asnje mangesi ne te mesuarit?
Jemi banore te ketije planeti dhe mund ti mesojm, ndersa nese nje dite vije dhe shqiperia do jete nje vend i lindjes se nje profeti me ndikim te madhe, nuk e di a do me besoje se edhe afrikanet do mesojn per shqiperin.

klm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Sponsored content





Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja Islame dhe dallimet e saja   Feja Islame  dhe dallimet e saja - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Feja Islame dhe dallimet e saja
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Pse feja islame e ndalon mishin e derrit?
» Kush nderon femrën më shumë se feja islame?
» A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë
» Dallimet mes kapitalizmit dhe Islamit
» FEJA, SHPRESA DHE QËNDRESA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: