Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 12 Zotat e Olimpit

Shko poshtë 
+9
njonidrenica
Sofra
rolling
Guximi
MUHAMETII
nardlushnja
Nezir Myrta
Ali Baba Tepelena
murturi
13 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: 12 Zotat e Olimpit   12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 EmptySat Oct 25, 2008 7:54 pm

bariti shkruajti:
Stafit:
Nese keni kerkuar te shkruajme per 12 zotat e Olimpit, eshte dashur ta dini se nje pjese e mire e anetareve do te shkruajne per "12 zotat" e Olimpit, por pa e mos harruar te shkruajne edhe per ZOTIN nje, te tanishmin, te gjithmonshmin dhe te gjithekahshmin.
Kjo qe acarohemi nganjehere mes vete eshte krejte normale kur e dime se edhe ne jeten e perditshme, live, nganjehere kemi ngritje dhe zbritje zeri. Zaten pervec tjerave, edhe mospajtimet jane krejte normale: asnje zenke asnje lufte, asnje vresje nuk do te ndodhte (ku ta kishim kete fat).
Mos harroni se edhe keta "zotrat" e Olimpit jane ngaterruar ne mes vete.
Sic i keni fshire edhe postimet e mepareme edhe kete mund te mos e leshoni, por se fundi mjaton ta lexoni vet. Faqja eshte juaja, por mbahet me bashkepunim. Nderimet e mia.
Kalofshi mire.

barati

Së pari faqja është e të gjithëve që regjistrohen të sillen si njerz të edukuar dhe mbi të gjitha si Vëllezër Shqiptar që respektojnë njëri tjetrin në mendime.

Së dyti forumi ka rregulla që i ka vënë stafi që edhe vetë stafi duhet ti respektojë rregullat jo vetëm ju antarët.

Së treti forumi duhet dikush ta mirëmbaj.... në bazë të rregullave gjithmon flas se po të mos kishte rregullore nuk ka pas nevojë të ketë forumi as kategori, as të hapen tema etj etj... e kishim hap një temë psh Biseda të ndryshme dhe secili kishim folë njëri thumbit tjetri patkonit. Por për të mos rënë forumi në një nivel Njëri thumbit tjetri Patkonit janë kategorit dhe temat simbas kategorive ku një forumistë ta jap mendimin për temën e cila është hapur ta diskutojm bashkarisht.

Unë edhe një herë ua bëjë me dije se ju mund të shtroni pyetje edhe për Zotin e sotëm që është një por duhet forumisti gjithmon të diskutojë në fund me dy tre rreshta edhe për temën që është 12 Zotat e Olimpit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
njonidrenica
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 838
Registration date : 09/06/2008

12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: 12 Zotat e Olimpit   12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 EmptySat Oct 25, 2008 8:06 pm

ti sofra ma fshive postin tim un as nuk bona gabime as gjo te keqe, po vetum e dhash mendimin tim, dhe kua ajo dreci
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 111
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: 12 Zotat e Olimpit   12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 EmptySat Oct 25, 2008 8:47 pm

jo jo jo, nuk ështëashtu siç po mendojnë disa negativisht në këtë themë, gjoja sot po u dashka të besohet në 12 zota, kur dihet se është një - një krijues, një e vërtetë e jo dy, atëherëgjegjen lype tek vetvetja, se diç nuk është në rregull me mendimet e shprehura! Mirë e skjaroi edhe sofra, po veç diç dua të shtoj: hstoria është para njerëzimit si soqëri njerëzore, para kolones së largët të kohërave, epokave e periudhave. Po megjithate, edhe ajo kohë parahistorike që i thonë (para epokes së re), e që në realitet, nuk është parahistorike, sepsehistoria e botësnuk zuri fill as me 12 zotat antik illirian, që pretendohet se janë grek dhe një botë sot është e informuar se antika ishte ''bota greke'', kur ekzistonte para saj BOTA ILLIRE - Hilliria, përderisa njihej Ballkani Hilirrik - Hilliricus Ballkanica, ku e gjithë onomasiologjia balkanike në esencë, para deformimeve historiografike qe në lashtësi - ishte onomasiologji illiriane, në krejt Europen e ma gjërë! Edhe antroponomia, edhe toponomastika ballkanike, ishte illirike, e mu për këtë zhvendosje onomasiologjike edhe vet historiani Millan Shufllai, duke xhveshur historinë, solli veprat thesare historiko-linguistike, duke nxierrë të vërtetën ballkanike onomasiologjike edhe mu për këtë shkak, ai u therr me thikë në mes Zagrebit nga kriminelet serv! Keni ndigjuar për vrasjen e Millan Shufllait? Merrni lexoni veprat e tij, poqëse nuk i dini... dhe mu për atë edhe ilirologu kroat Aleksandër Stipçeviqi, që sot njihet ilirolugu ma i madh ballkanik, studjoi të vërteten historike ilire, e vet ai i nxierr kroatët si ilirian - ngase dihet se Delmatia ishte illire, Agrami (Zagrebi), Emona (Lubjana), Liburnët etij., por Stipçeviqi anon kah ma shumë kah kombi i tij kroat, e thot se kroatët janë ilirët e lashtë. Këtu unë nuk pajtohem me termin (kroatët), ngase kroatët parase të ishin kroat - ata ishin dardan, delmat dhe vet perandori Agroni ndërtoi Agramin (Zagrebin e sotëm) dhe nga ajo kohë ziri fill agronomia në bujqësi, e dihet kush ishte AGRONI mbreti illirian! Pikërisht origjinën e emrit - ilir, qëStipçeviqi e nxierr si - hilirios, qësipas tij do të thotë - i lakuar, gjarpër, unë nuk pajtohem, anipse e dij se ai pretendon tek kulti mbi gjarpërin tek illirët, ashtu edhe Dr. Skendër Riza, e pranon pa kundërshtime - por që unë në theorinë time shkencore e nxierri emrin - ilir, nga emri - hill, hilli, hylli i dritës - Dilli, dielli dhe ata kishin një zot - diellin, krijuesin e jetës mbi tokë, e jo i lakueshem, gjarpër, i lirë (sipas dijetarit Truhellka)!

Pra besimi solli emërtimet e hershme të shumë popujve
dhe nga ajo epokë historike, kaloi njerëzimi nga politheizmi në monotheizëm - besimi në njëzot -diellin!
Ku e kemi zotin RA të egjyptasit e lashtë, që është dielli!
Kjo është periudha para profetit Ibrahim, ku spjegohet se si u gjykua, pse dielli nuk ështëzot, se zoti nuk lindet as perëndon dhe e hudhen në zjarr!

Shumë ma vonë Olympi illirian, ishte qendra e besimit antik paraeuropian, sepse në kohën e Zojsit-zeusit, nuk kishte emërtim - europë, po sipas mythologjisë - ai takoj një vashë hebraike - jevreja, ku u dashuria në të dhe u lidhen e kishin fëmij dhe nga ajo jevreja hebraike - lindi emri - jevropa - Evropa - Europa e sotme!

Zojsi - zeusi ishte kryezoti i 12 zotave antik, me qendër Olympin bjeshkë pellgazgjike, ku mbante fronin e njohur 12 zotat dhe udhëhiqte botën antike. Kurrë nuk është hasur publikisht ndonjë shenim për kohën e saktë të Zojsit-zeusit, po duke gjurmuar kanalet amerikane hasa në kohën e saktë të tij, se Zojsi u lind më 2790 - 2715 para epokës së re dhe e kam potencuar në shkrimet e mia, pra ai jetoi 75 vjet, e sot ka mbetë emri shqiptar në besim me emrin ZOT. Mua personalisht dëshmitar i gjallë, me kanë uruar pleqtë kur ishja duke punuar: ''Të ndihmoftë Zojsi o djalë''!Më kujtohet plaku Adem Miftari.

Po tevona u pretendua që emri lidhet me zonin e qiellit - zoni i zotit, sipas studimeve të mia (ku do ta postoj këtu në vijim) dhe nuk filloi vetëm atje historia, por njihen edhe shumë zota tjerë pellgazgjik, para zojsit -shih, historinë mythologjike, KRONI babai i Zojsit, Uraniusi babai i Kronit...e deri tek KAUSI - CHAOS Gjithësia!

Krejt mjegullimet e falsifikatorëve grek, duke përvehtësuar historinë hillire, bënë që sot tënjihet botërisht - bota greke, kur ajo ishte BOTA ILLIRIKE.

Besimi në 12 zotat antik, nuk ishte veç i një popullit, por në përmasa trekontinentale azio-afriko-europiane, që atëbotë njihej bota e Antikuitit (antikitetit, sipas sllavishtes, që edhe sot, linguistët tanë e thrrasin njejtë).

Pas rënies së Perandorisë illire, nga ardhësit aziatik, tregtarë kryesisht, gjetën hillirët, hellenët e henejt, ku grekët e hershëm iu mveshen hellenve dhe sot vetnjihen - hellen - hellenicos, nga besimi shumë i hershëm hillirian besimi në një zot - në Zotin Dielli, qe nga zoti RA më vonë zoti egjyptas.

Besimi në 12 zota, nga illirët, u përvehtësua nga grekët, më vonë nga latinët e sllavët, ku kemi përshtatje gjuhësore sipas popujve të formuar, me emra të përzier, të ndryshuar, që sot njihen 12 zotat illirian-pellgazgjik (që po pretendojmë t'i vërtetojmë përmes Shqipes së Vjetër) dhe 12 zotat latin, pastaj romak e sllav.

Pra këtu në këtë themë bëhet fjalë për kohen 2790 e më heret para epokës së re, e nuk kemi ndonjë pretendim, të ndryshohet përsëri monotheizmi, siç e keqkuptojnë disa këtu...

Në vijim...

Kurse krejt vonë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: q   12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 EmptySat Oct 25, 2008 11:16 pm

njonidrenica shkruajti:
ti sofra ma fshive postin tim un as nuk bona gabime as gjo te keqe, po vetum e dhash mendimin tim, dhe kua ajo dreci


Ore njonidrenica, jo një postim nuk ta kam fshi por mbi dhjet postime ti kam fshi që ishin jashtë teme, nëse doni ua sjell të gjitha postimet që i keni bërë deri tani, dhe së bashku do të shikojm se a keni ndonjë postim që ka të bëjë me temën... Mua më vjen keq nga i nderuari Nezir Myrta që jam detyruar t'ja fshijë postimet, por rregullat janë të njejta për të gjithë këtu.

Njonidrenica a don ta sjell postimin e fshirë pak më heret në forum e ta diskutojm bashkarisht se çka ka të bëjë me temën postimi, dhe ta diskutojm përse bëje apel kundër Sofrës në forum haptas.

Për temën;

Perëndesha Hera bashkshortja e Zeusit ishte e njohur si familjare e madhe, arsyet e kësaj njohje si familjare ishin pikrisht nga xhelozija e madhe që kishte ndaj ofertave që i bëheshin Zeusit, bashkshortit të saj...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 111
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: 12 Zotat e Olimpit   12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 EmptySun Oct 26, 2008 12:39 am

http://www.shqiperia.com/historia/iliristika/ethymologjia_zeus.php.htm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: 12 Zotat e Olimpit   12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 EmptySun Oct 26, 2008 12:44 am

Nezir Myrta shkruajti:
http://www.shqiperia.com/historia/iliristika/ethymologjia_zeus.php.htm

Link shumë i qëlluar i nderuari Nezir Myrta.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 111
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: 12 Zotat e Olimpit   12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 EmptySun Oct 26, 2008 12:50 am

http://www.arbitalia.it/cultura/interventi/nezir/myrta_zeus.htm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 111
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: 12 Zotat e Olimpit   12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 EmptySun Oct 26, 2008 12:53 am

http://www.arbitalia.it/cultura/interventi/nezir/myrta_chronos.htm

edhe një për Kronin, atin e Zeusit...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 32
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: 12 Zotat e Olimpit   12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 EmptyFri Mar 27, 2009 2:28 am

hehe
kot mundohesh o Nezir
pse a mos marin vesh injorantet?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 39
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: 12 Zotat e Olimpit   12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 EmptyFri Mar 27, 2009 11:45 am

laloni shkruajti:
hehe
kot mundohesh o Nezir
pse a mos marin vesh injorantet?

???... scratch Suspect Suspect Why
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 39
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: 12 Zotat e Olimpit   12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 EmptyFri Mar 27, 2009 11:49 am

Ali Baba Tepelena shkruajti:
Përshëndetje!
Në temën e trajtuar më lartë,nuk e di ku është bazuar autori por,ka shum pasaktësi.Si p.sh. Zotërit e Olimpit ishin 13 dhe jo 12.Hera dhe Evropa ishin motrat e Zeusit dhe njëkohësishtë u bënë edhe Gratë e tija ashtu si dhe të tjerat etj etj.
Mirë është të rishikohet tema me qëllim që të sjellim diçka të vërtetë historike dhe ta mësojmë ashtu siç duhet.
respekt

evropa nuk qe motra e zeusit po qe grabitur nga zeusi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 32
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: 12 Zotat e Olimpit   12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 EmptyFri Mar 27, 2009 5:53 pm

agrone tha
laloni shkruajti:
hehe
kot mundohesh o Nezir
pse a mos marin vesh injorantet?
WHY???


BECAUSE THEY DON'T UNDERSTAND THE TRUTH.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 39
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: 12 Zotat e Olimpit   12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 EmptyFri Mar 27, 2009 6:16 pm

laloni shkruajti:
agrone tha
laloni shkruajti:
hehe
kot mundohesh o Nezir
pse a mos marin vesh injorantet?

WHY???


BECAUSE THEY DON'T UNDERSTAND THE TRUTH.

yes but how do you understand if not say???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 36
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: 12 Zotat e Olimpit   12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 EmptyFri Mar 27, 2009 9:09 pm

laloni shkruajti:
agrone tha
laloni shkruajti:
hehe
kot mundohesh o Nezir
pse a mos marin vesh injorantet?
WHY???


BECAUSE THEY DON'T UNDERSTAND THE TRUTH.


kush eshte e verteta pra?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ali Baba Tepelena
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
Ali Baba Tepelena


Male
Numri i postimeve : 187
Age : 68
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: 12 Zotat e Olimpit   12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 EmptyMon Mar 30, 2009 8:33 pm

Agrone shkruajti:
Ali Baba Tepelena shkruajti:
Përshëndetje!
Në temën e trajtuar më lartë,nuk e di ku është bazuar autori por,ka shum pasaktësi.Si p.sh. Zotërit e Olimpit ishin 13 dhe jo 12.Hera dhe Evropa ishin motrat e Zeusit dhe njëkohësishtë u bënë edhe Gratë e tija ashtu si dhe të tjerat etj etj.
Mirë është të rishikohet tema me qëllim që të sjellim diçka të vërtetë historike dhe ta mësojmë ashtu siç duhet.
respekt

evropa nuk qe motra e zeusit po qe grabitur nga zeusi

Më vjen keq,i dashur por,më duhet të të them edhe një herë se je gabim.Nuk kam kohë të shfletoj historinë e shkruar dhe e sjellë nga shumë historian me emër,sepse nuk më premton koha por tani për tani po të përmënd vetëm Robert D'Anxhelo,i cili...mbase e di se ka qënë një historian i afirmuar dhe njohës i më tepër se 14 gjuhëve të huaja,ndër to edhe i disa gjuhëve të vdekura si Sanskritishtja,hebreishtja,latinishtja greqishtja,(e vjetër)etj.Tek "Enigma",faq.111 thotë: "Kur Zeusi ra pas motrës së tij,Evropës...(Evropa..jo...Europa!!) dhe e nisi mbi valë drejt viseve,që sot mbajnë emrin e saj,Kadmi me dy vëllezërit e tij Fe'niks dhe Kiliksi u nisën në kërkim të saj.Më në fund Fen'iksi u ngul në Feniki,që këtej vjen edhe emri; Kiliksi përfundoj në Kiliki duke i dhënë njësoj emrin vëndit.Sa për Kadmin,pasi u end në Kretë,Rodos,Tasos,Tera ose Senatorin dhe Trakë.arriti në Delf me qëllim që të këshillohej me orakullin e Apollonit..."

Motrat e tij ishin e Hera,

"HERA(Juno) gruaja dhe motra e Zeusit.Mbretëreshë e perëndive,perëndeshë e martesave dhe lindjeve.Ishte mjaftë xheloze ndaj dashurive të shumta të Zeusit dhe i ndoqi dashnoret e tij me egërsi." lexo Safon.

"HERMESI:(Mërkuri) biri i Zeusit dhe i Majës "

"HELENA E TROJËS:Gruaja më e bukur e botës antike,me prejardhje mitologjike sepse ishte e bija e Zeusit dhe e Ledës..."

"HADI:(Pluti) Biri i Zeusit dhe i Reas..."

"KRETA:Ishull i madh në detin Mesdhe,qëndër e nderimit të perëndeshës Afërdita,gjithashtu dhe e qytetërimit Minoan,e nisur nga mbreti Minos,biri i zeusitdhe i Europës.Zeusi në formën e një demi të bardhë e joshi princeshën Europë (motrën e tij)Kur ajo po mblidhte lule në brigjet e Fenikisë.Ajo hipi mbi kurriz dhe udhëtoj nëpër det për në Kretë...."



Pra siç e shikon Zeusi kishte shum gra e fëmij...lexo,lexo...të mësosh.


respekt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: 12 Zotat e Olimpit   12 Zotat e Olimpit - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
12 Zotat e Olimpit
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: