Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"

Shko poshtë 
+6
Mergimtari
detektivi
istogalia
xhiti
VetetimaAL
valmir9
10 posters
AutoriMesazh
valmir9
Anëtar i ri
Anëtar i ri
valmir9


Male
Numri i postimeve : 141
Age : 33
Vendi : Theranda (Slloveni)
Registration date : 27/03/2009

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty
MesazhTitulli: Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"   Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" EmptyTue Mar 31, 2009 7:13 pm

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" A_berisha-490x320

Kosova dhe Unë

Prej se mbaj mend, në shtëpinë time është folur për Kosovën. Regjimi i Enver Hoxhës ishte armiku juaj më i madh. Shqiptarët e Ramiz Alisë dëshironin ta vrisnin Ibrahim Rugovën dhe mua, në vitin 1991. Në politikë hyra për dy arsye: të drejtat e njeriut dhe çështja e Kosovës. Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, në një intervistë të gjatë për Express, jep rrëfimin e tij për Kosovën.

Nga Berat Buzhala & Ilir Mirena më 31.03.2009 në ora 8:13

Express: Prej politikanëve të Shqipërisë, pa dyshim se jeni më i popullarizuari në Kosovë. Ju kanë parë me simpati edhe kur keni qenë President i Shqipërisë, edhe lider i opozitës, e edhe tash si Kryeministër. Çka ka thënë Kosova për ju?

Berisha: Vendi ku kam lindur unë është vetëm dy-tre kilometra larg prej Kosovës. Kam jetuar afër Ponashecit, Morinës dhe fshatrave tjera andej kufirit. Kosova, ndoshta, ka qenë tema e vetme politike për çfarë është folur tek ne. Lidhje familjare të afërta me Kosovën nuk kam, por shumë të tjerë të rrethit tim kanë. Unë kam përcjell me interesim shumë të madh zhvillimet që filluan të ndodhin në Kosovë në vitet ’60. Mirëpo, një rol negativ në ketë drejtim luante regjimi komunist shqiptar, që pothuajse zyrtarisht i ka kërkuar elitës politike në Kosovë që të mos pranonin statusin e Republikës, sepse nuk duhet të kishte dy shtete shqiptare. E vërteta ishte shumë djallëzore. Regjimi në Shqipëri e dinte se një Republikë e Kosovës, me të drejta më të mëdha, që do të ishte më e hapur, do ta dëmtonte shumë Shqipërinë. Normalisht, kjo tezë u shkonte shumë për shtati serbëve. Por, kjo nuk është se nuk ka qenë një tezë e shtruar për diskutim në mes të autoriteteve të Kosovës dhe atyre të Shqipërisë në vitet ’70.

Express: A ekziston e dëshmuar diku kjo gjë? Pra, që autoritetet e Kosovës dhe ato të Shqipërisë kanë folur për ketë temë?

Berisha: Takimet janë mbajtur këtu në Tiranë. Në Fakultetin e Historisë.

Express: Kush është njeriu i parë nga Kosova që keni njohur?

Berisha: Nuk di cili ka qenë i pari. Por, treva ku unë kam lindur njihet si Malësia e Gjakovës. Kam pasur miq në Kosovë.

Express: Ju nuk keni qenë në Kosovë deri pas përfundimit të luftës...

Berisha: Asnjëherë. As edhe një herë nuk kam qenë. Kolegët e mi vinin, por nuk kam bërë asnjë përpjekje, sepse ndoshta do të vija. E përcillja nga këtu.

Express: Pas përmbysjes së komunizmit, Kuvendi i Shqipërisë pat njohur pavarësinë e Kosovës. A besonit ju në asokohe se vërtet do të bëheshim një ditë shtet, apo kjo ishte vetëm sa për t’u thënë shqiptarëve se po bënit maksimumin?

Berisha: Unë, para se të vendosja definitivisht të futesha në politikë, bisedova me studentët që kisha. Kisha dilemë nëse duhej lënë profesionin e mjekut apo të futesha në politikë. Në fund, vendosa për politikën. Ishin dy arsye: të drejtat e njeriut dhe çështja e Kosovës. Regjimi i Ramiz Alisë në atë kohë i kishte shkrirë të gjitha marrëdhëniet me Sllobodan Millosheviqin. Ka qenë një situatë e rëndë për Kosovën. Njësite gjysmë terroriste në Shqipëri dëshironin ta vrisnin Ibrahim Rugovën në vitin 1991.

Express: Kush dëshironte ta vriste Rugovën?

Berisha: Shqiptarët e Ramiz Alisë. Ekzistojnë dokumente për ketë. Kanë dashur ta vrasin atë dhe mua në Vilë, në vitin 1991, me arsyetimin se po flisnim kundër Enver Hoxhë

Express: Si është e mundur kjo, kur në vitin 1991 Ramiz Alia u kishte mundësuar të rinjve shqiptarë që të vinin në Shqipëri dhe të ushtroheshin për luftë. Një grup ishte stërvitur këtu. Kishte një marrëveshje...

Berisha: Ishte grupi i parë që erdhi për stërvitje në atë kohë dhe të gjithë ata përfunduan në burgje, kur u kthyen në Kosovë. Të gjithë u arrestuan për një natë. Dikush nga këtu ua dërgoi listat autoriteteve serbe. E përgatitën që të binin të gjithë në duart e policisë sekrete serbe. Mund të bëhet një kontroll i arkivit. Ranë të gjithë dhe u mërzita shumë.

Express: Ju e fajësoni Qeverinë e Ramiz Alisë?

Berisha: Po kush, kë të fajësoj unë? Si shkuan ata? U stërvitën këtu dhe shkuan që të gjithë aty, ranë njëri pas tjetrit. I kanë torturuar në mënyrën më çnjerëzore. I di unë që të gjitha, sepse i ndiqja. Për ketë aspekt, ju them unë. Ky regjim në Tiranë, për 45 vjet, gjahun e parë kanë pasur mbi kosovarët të cilët ishin armiq, ishin titistë. Dhe burgjet, po të marrësh përqindjen e të burgosurve politikë në Shqipëri dhe përqindjen e kosovarëve në Shqipëri, ata ishin përqindja e parë. Udhëheqja politike e Tiranës ka pasur një shqiptaro-fobi ndaj shqiptarëve të Kosovës. Në demonstrata e 81-shit nuk patën çka t’u bëjnë, sepse fillimisht ishin tërësisht kundër tyre.

Express: Por, për këto demonstrata regjimi në Tiranë e bëri një ndryshim. Reagoi pas një jave....

Berisha: Erdhi Bije Vokshi, e cila solli mesazhin për këto demonstrata. Ajo erdhi me një kredibilitet, sepse kishin respekt për të. Por, ditët e para Tirana zyrtare nuk ka pasur asnjë deklaratë për lëvizjen. Heshti një javë, sepse nuk vazhdoi dot, se vazhduan demonstratat. Ky është realiteti i tyre. Regjimi komunist kishte krijuar një klimë shumë të disfavorshme për Kosovën. Edhe më tej ajo klimë vazhdoi, ideja se mos Kosova po na dëmton ne. Por, ajo nuk shkoi në atë mënyrë, ajo ishte një çështje kombëtare, Kosova nuk ishte një çështje e huaj, ishte çështje e çdo shqiptari. I kam takuar këta të LPK-së në Zvicër, para mandatit tim, i takoja, më dhimbseshin, i doja. Kishin përkushtim, nuk mund të mohoj përkushtimin e tyre. I gjeja duke jetuar në kushte të mjera, por me një përkushtim total. Ishin njerëz të përkushtuar.

Express: Ke provuar t’i bindësh për regjimin e Enver Hoxhës?

Berisha: Prit, prit... Kur u hap shteti shqiptar, i thashë të ndjerit Presidentit Rugova se duhet të takohesh me ta. Kishte mbrapshtanë në mes tyre, është tjetër ajo, por ama ata ishin njerëz që sakrifikonin. Vërshonin nga e gjithë Evropa për t’u mbledhur në Gjenevë. Ato klube dhe ato organizata që i kishin, i përdornin në funksion. Sapo fitova zgjedhjet, i kam pritur, kam kërkuar edhe nga z. Rugova që ata të integroheshin në jetën politikë. Kjo është e vërtetë. Besimi i tyre te Enver Hoxha ishte i gabuar, por përkushtimi i tyre për Kosovën ishte për t’u vlerësuar.

Express: Pas burgosjeve që ndodhën në Kosovë, gjatë presidencës suaj është ndërprerë aktiviteti mes tyre. Pse me njërin sy jeni bërë se nuk po i shihni, keni pasur një obligim ndaj bashkësisë ndërkombëtare?

Berisha: Jo tamam. Nuk është ndërprerë. Nuk kam pasur një kontroll mbi ta, por nuk është ndërprerë. Por u mërzitëm shumë herën e parë kur u arrestuan. Kur u kapën me listë.

Express: Kur ishte takimi juaj i parë me Ibrahim Rugovën, cili ka qenë mendimi i tij për regjimin?

Berisha: Si një politikan kryesor kosovar, ishte tërësisht pro lëvizjes demokratike. Por, natyrisht, derisa regjimi ishte në fuqi, ai e kishte një sens që duhej të fliste edhe me regjimin, mirëpo ka qenë i pa ekuivok në mbështetje të lëvizjes demokratike. Dhe kjo ishte njëra prej arsyeve që donin ta ekzekutonin në vilë.

Express: Prej vitit 1992-1996, Presidenti Rugova në të gjitha vizitat që ka bërë jashtë Kosovës, ka ndaluar në Tiranë. Ka pasur një hapësirë të madhe mediale këtu. Ka qenë një bashkëpunim i jashtëzakonshëm me ju, por pastaj ndodhi një ftohje. Pse?

Berisha: Gjërat duhet parë në tërësi. Rugova, i cili e mëshiroi në një - politikanin dhe misionarin. Misionarin, pothuajse në kuptimin religjioz dhe mistik të fjalës. Rugova në karrierën e tij politike dhe në personalitetin e tij, ka disa merita të papërsëritshme në historinë e kombit, jo vetëm për Kosovë, por për mbarë kombin. Njëra prej tyre është se ai paraqiti më të pabesueshmin për shqiptarin - Gandin. Tërësisht jashtë filozofisë sonë. Qindra mijëra herë mendoja se si ka mundësi që e gjeti këtë durim. E mori Kosovën nga barakat, ku ishte selia e Lidhjes Demokratike, dhe e dërgoi në Shtëpinë e Bardhë, në Zyrën e Bill Clintonit. Thosha çka do të ndodhte po të ishte dikush tjetër në vendin e tij? Ka qenë një periudhë kur Beogradi u ngrit në këmbë për ta rrëzuar Millosheviqin, në vitin 1996. Unë e konsideroja Millosheviqin si të keqën më të madhe. Pra, ka qenë kjo periudhë që kam menduar që kur u ngrit Beogradi kundër Millosheviqit të ngrihej edhe Kosova, por nuk kam pasur asnjë problem tjetër me Rugovën.

Express: E konsideroni të ngutshme ketë tendencë tuajën për të marrë pjesë në demonstrata për rrëzimin e Millosheviqit në vitin 1996, gjë e cila u kundërshtua me forcë prej Ibrahim Rugovës?

Berisha: E vërteta është se në atë kohë Millosheviqit ishte forcuar tej mase, sepse kishte marrë fuqi pas nënshkrimit të marrëveshjes së Daytonit. Nuk mund të them se çka do të ndodhte po të ngrihej Kosova, por unë isha kundër çfarëdo lidhje tjetër të Kosovës me Serbinë, përveç që të organizoheshin demonstratat paqësore. Me demonstrata mendova se mund të lëkundej Millosheviqit, por faktikisht ndoshta Rugova pati të drejtë, sepse më vonë u pa se ato demonstrata nuk e dhanë atë që pritej. Millosheviqi ia doli në një mënyrë prej demoni të japë një zgjidhje politike dhe ta përdorë atë për vete. Të ndjerit Gjingjiq i dha Beogradin, por e rrëzoi. Ishte një situatë krejt tjetër. Në pikat tjera kemi qenë të ngjashëm më Rugovën. Disa herë të unë kanë ardhur boshnjakët dhe kroatët që kërkonin ta nisnin një front të ri lufte në Kosovë. Mendonin se po të hapej edhe në Kosovë fronti, do të mundej Serbia. Unë kam qenë kundër, Rugova ka qenë kundër, kemi pasur ide të njëjta. Rugova ishte një lider unik. Ai e themeloi partinë e parë anti-komuniste në Ballkan dhe arriti ta shtyjë idenë e tij. Ibrahim Rugova, edhe përkundër qëndrimeve të tij për luftën dhe UÇK-në, por fakti që miku im nuk e tradhtoi kurrë vetën e bëri atë të jashtëzakonshëm. Ishte konsistent në linjën e tij paqësore. Askush nuk mund ta qortojë. Një njeri që qëndroi vetja e tij. Është unik, arriti t’i kundërvihet luftës dhe do të zgjidhej në mënyrë plebishitare po të votohej për President pas luftës. Çfarë pati? Gradualisht u shndërrua në simbol besimi dhe nuk hoqi dorë kurrë nga pavarësia.

Express: Ju në atë kohë, në vitin 1996, e kishit një lidhje me Adem Demaçin. Edhe ai në një farë forme ishte për demonstratat e vitit 1996, mandej ai kishte ardhur në Shqipëri për t’ju mbështetur juve për ndryshimin e Kushtetutës në Shqipëri?

Berisha: Unë e kam pasur mik Demaçin. Ai që në fillim erdhi në Shqipëri dhe u pendua se kishte gabuar në raport me Enver Hoxhën. Por jo vetëm unë, edhe ata që po luftonin për lirinë e Kosovës, i dhanë atij një pozicion shumë të rëndësishëm. Dhe kjo gjë nuk ishte pa leverdi, sepse kishte nevojë për figura të rëndësishme. Më duket se ai nuk ishte në nivelin që u prit prej tij. Arsyen nuk e di.

Express: Kur filloi lufta në Kosovë, në vitin 1997, ju ishit në opozitë. Në anën tjetër, shteti shqiptar ishte buzë kolapsit. Ka teori që thonë se lufta e Kosovës dhe trazirat e Shqipërisë kanë një lidhje. U hapën depot dhe numri më i madh i tyre kaluan në Kosovë. A besoni që ka një lidhje në mes të këtyre dy ngjarjeve?

Berisha: Tani... armët do të kalonin në Kosovë, me depo apo pa depo, nuk ka asnjë dyshim. Por, a pat gisht Beogradi në skemat piramidale, të dhënat e mia thonë se po. Sa për armët, nuk janë problem i një lufte më komplekse....

Express: Si është e mundur z. Berisha që në kohën kur nisi lufta, kufirin Kosovë – Shqipëri e kalonin në këmbë mijëra veta, kurse Serbia nuk e merrte asnjë hap për ta stopuar sjelljen e armëve në Kosovë. Më vonë, kjo gjë ishte bërë gati e pamundshme. Pra, pse shteti serb fillimisht lejoi që në Kosovë të futeshin armë?

Berisha: Gjatë gjithë kohës Millosheviqi e ka pasur një qëllim, ndarjen e Kosovës. Nuk ka menduar kurrë që ta ketë tërë Kosovën. Mendonte në një ndarje që do të ishte shumë e dhimbshme dhe fatale për shqiptarët. Millosheviqit mendoi që në proces e sipër do ta realizojë ketë gjë. Ndaj edhe ai, nuk them se nuk e mirëpriti por as nuk e keqpriti sulmin e shqiptarëve në këtë moment. Sepse ai mendonte se Kosova mund të ndahej vetëm me luftë. Për vite të tëra, ai u përpoq me çdo kusht, mobilizoi shumë faktorë ndërkombëtarë. Hartat vinin e shkonin. Ai mendoi se nëpërmjet frontit do të mund ta ndante. Por, e bëri një kalkulim fatal.

Express: A është e vërtetë se një numër i armëve ka kaluar në Kosovë prej shtëpisë suaj në Tropojë?

Berisha: E vërteta është se shtëpia ku kam lindur, me aprovimin tim, ishte shndërruar në bazë të UÇK-së.

Express: E keni pasur më lehtë sepse keni qenë në opozitë?

Berisha: Jo, jo. Në atë kohë kishte ardhur Paddy Ashdown, si përfaqësues i Tony Blair, dhe në mes tjerash më tha: ‘Të të pyes diçka hapur: A je ti komandant i UÇK-së?’. I thashë - jo. Më pyeti ‘po shtëpia jote që është shndërruar në shtab të UÇK-së’, e unë i thashë se shtëpia është e hapur për miq dhe e kemi zakon t’i presim. Mandej më tha se çka t’i thoshte Kryeministri Blair. I thashë, thuaj ‘le t’i ndihmojë UÇK-së sa të mundet’.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
VetetimaAL
Fillestar/e
Fillestar/e
VetetimaAL


Female
Numri i postimeve : 3
Age : 49
Vendi : Vlore
Registration date : 04/02/2009

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty
MesazhTitulli: Re: Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"   Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" EmptyTue Mar 31, 2009 7:31 pm

Sali Berisha dhe Bamir Topi i dekoruan pro-serbosllavët që e patën rrëzuar shtatoren e Enver Hoxhës

-Në rrëzimin e shtatores së Enver Hoxhës kanë marrë pjesë, toptanë, zogistë, ballistë, serbosllavë dhe sllavë (siç e patëm parë e dëgjuar një serbosllav në gjuhën serbe duke folur fjalët më të ndyera për Enver Hoxhën).

Gazeta Zëri i Popullit, 30 shtator 2000.
Ja si serbët kthyen Sllobodankën në Liri dhe Milicën në Vera.
Historia e trishtë e gruas dhe vjehrrës së Sali Berishës.
Ja pse Berisha është dhëndërr i Serbisë.

Ja si Sllobodanka (gruaja ) u kthye Liri kur u martua me Berishën . Ja si Milica (vjehrra) u kthye në Vera.Të gjitha me firma në UDB dhe Ozna .
…Vjehrra e tij, z.Milica, ishte një malazeze , e lindur dhe e rritur në Beograd. Ishte një oficere e OZNA-s jugosllave( shërbimi i fshehtë jugosllav )….Ajo u martua me një kuadër ushtarak , i quajtur Rexhep Rama (Balidemaj) , me origjinë nga fshati Martinaj, komuna e Plavës…ishte vendosur në Shkodër në vitet 20. Kishte mbaruar Akademinë Ushtarake në Itali para LDB…hyri në radhët e partizanëve.
Në vitin 1946 dërgohet për “specializim” në Beograd .Atje pas një “dashurie” martohet me Milicen. Kjo martesë ( politike e ndoshta agjenturore) I kishte befasuar dhe zhgënjyer të afërmit dhe bashëluftetarët e tij.
Në vitin 1948 pas prishjes me “vëllëzërit” jugosllavë, Rexhep Ramës i vihet kushti përfundimtarë : “O me Milicën, o me ushtrinë shqiptare”.Rexhepi vendosi për Milicen. Rrjedhojë ishte largimi nga ushtria. Një personalitet, deri atëherë i njohur , shëndrrohet në një të dyshimt. Kurse Milica i bën kërkesë gjygjit të Shkodrës dhe e ndryshon emrin në “Vera” …Edhe zonja Liri Berisha, ( e lindur Rama) , ishte regjistruar në Shkodër me emrin ” Sllobodanka” . Edhe ajo me gjyq e kishte ndryshuar emrin në ” Liri”.

Zëri i Popullit 26 tetor 2000.
Ç’punë bën vajza e Berishës në Mitrovicën që mbajnë serbët?
Dy shqiptarët që respektivisht janë vajza e Sali Berishës… dhe dhëndrri i tij ose djali i Luan Malltezit kanë mbërritur në Kosovë muaj më pare dhe janë sistemuar aty ne një shtëpi banimi…Dy bashkëshortët qëndrojnë dhe ditë të tëra në pjesen që mbajnë peng serbët….Dy bashkëshortët…kanë ushtruar punen e tyre për shumë javë në fushen e mbledhjes së dëshmive lidhur me krimet që shqiptarët kanë kryer gjatë luftës e më pas ndaj serbëve në Mitrovicë…
Libri Abdi Baleta Kundërshpifografi Tiranë 2005 fq.110. shkruan: Vajza e Berishës është e para qe ka shkuar në Kosovë me ndihmën e një zotërie Skandinav që kishte qenë ne Shqipëri si ekspert për hetimin e vrasjes së A.Hajdarit.
Pikërisht vajza e S.berishes ka punuar në Mitrovicën Veriore, ka shkuar për punë deri në Beograd meqenëse ajo ne Serbi ka edhe njerzë të gjyshes së saj Milices…

Gazeta Republika, qershor 2008 nr.5 Lublana..
Remzi Hoxha survejoi takimin e Millosheviçit me Sali Berishën
…Remzi Hoxha i zhdukur nga agjentët e SHIK-ut më 21 tetor 1995. Bashkëluftëtarë të Remzi Hoxhes sollën dëshmi për veprimtarinë e tyre në fillimin e viteve 90-ta. Bastri Zuka, sekretar i Sindikatës së Ekonomis së Vogël dhe Zejatarisë së Kosovës, njëherësh edhe një nga veprimtarët aktiv të Frontit të Rezistences, rrëfeu në lidhje me dyshimet për një
takim të ish presidentit të Serbisë Sllobodan Millosheviç,presidentit të Maqedonisë Kiro Gligorov dhe presidentit të Shqipërisë Sali Berisha. Sipas Zukës, takimi është ralizuar në ish rezidencen verore të Josip Broz Titos, në Shën Naum, pranë kufirit me Shqipërinë. Remzi Hoxha, një nga eksponentët kryesorë të shërbimit informativ të Frontit të Rezistecës e ka surrvejuar këtë takim duke njoftuar më pas kolegët e tij për të informuar presidentin e Republikës së Kosovës Ibrahim Rugova. Sipas Zukës, pa u mbushur mirë dy javë nga ky informacion i Hoxhës, ai u rrëmbye dhe u zhduk pa lënë gjurmë…
Libri Makthi Etnik i Jugosllavisë, Tiranë 1998 fq. 235…Në maj 1994, Rugova dhe presidenti shqiptarë Sali Berisha u takua në Tiranë dhe ranë dakord që të punonin për një dialog midis shqiptarëve të Kosovës dhe autoriteteve serbe. Milan Paniq, kryeministri ( për një kohë të shkurtur ) i Jugosllavisë së mbetur, është nismëtar i bisedimeve me Rugovën që me 1992…përf. citati.
Mars 1993, Paniqi ishte ne Tiranë për të parandaluar luftën e shqiptarve kunda Serbisë, që ishin dakord S.Berisha dhe I.Rugova.
Po më 1995 ish kryeministri i Jugosllavisë së mbetur Momir Bullatoviq pos a u kthye nga Tirana pati deklaruar, se “Shkodra i është marrë me pa të drejtë Malit te Zi .

Gazeta Zëri 5 nëntor 2008.
Pas vizitës së Mitropolitit serb në Shqipëri:
Hapet konsullata serbe në Shkodër? Shkodra përuroi Qendren Informative Serbi-Shqipëri, vtëm pak ditë pasi metropoliti serb në Mal të Zi, Amfilohije Radoviç vizitoi këtë qytet. Sipas donatorëvë, qenda, shpejt do të kryejë misionin e Konsullatës në Shkodër…

Gazeta, Express, 16 tetor 2008.
Fazliç në Tiranë… Damir Fazlic si pronar ndërsa administrator Erion Isufin, kunati i ministrit të Jashtëm pa imunitet Lilzim Basha. Kuvendi i Shqipërisë u përfshi nga debate të ashpra lidhur me inplikime korruptive të zyrtarëve të lartë të qeverisë me Damir Fazlicin.
Kryeministri Berisha kërcënoi deputetët e opozitës se do të bënte publike dosjet e tyre nësë ata do të vijonion të akuzonin atë publikisht për afera të mundshme korruptive me Damir Fazlicin…

Gazeta javore Tema:
Plani sekret për ndarjen e Vorioepirit…

Gazeta Express 16 tetor 2008,
Jugu është Greqi.
Libri, Konventa Evropiane për të drejtat e njeriut nëpër qasje me kushtetuten e Shqipërisë, Arben Puto, Tiranë 2002, fq.179, shkruan:
Nga pikëpamja organizative bashkimi demokratik i minoritetit grek i quajtur OMONIA vepron në 18 rrethe të Shqipërisë dhe ka rreth 200 organizata në fshatra dhe vendbanime të ndryshme. Organizata OMONIA greke ka katër degë kryesore: në Sarandë, Delvinë, Gjirokastër dhe Tiranë, si dhe katër nëndegë: në Korçe, Vorë, Përmet dhe Himarë.
Libri, Krishterizmi ndershqiptarë, Zef Mirdita, Prizren 1998 fq.236 shkruan: Më 9 prill 1992 dr.Sali Berisha zgjidhet për kryetar të Shtetit. Maj 1992 ripërtërihet hierarkia kishtare e kishës Ortodokse në Shqipëri apo kisha lindore e ritit Greko-Bizantin. Kryepeshkop i kishës Ortodokse Autoqefale në Shqipëri emërohet Anastas Janullatosi nga Greqia që është njëherësh edhe kryepeshkop i Tiranës…
Libri Human Rights ëatch/ Helsinki- Të drejtat e njeriut në Shqipërinë Post-Komuniste, fq. 131
…Pas nënshkrimit të marrëvëshjës së Dejtonit, dhjetor 1995,
presidenti Berisha u tha shpitarëve ne krahinën e Kosovës, nën sundim serbë, se ata duhet të pranojnë autonominë në vend të pavarsisë së plotë nga Jugosllavia, siç kanë kërkuar…

Kosova ua ka ndarë çmimin ”Doktor Honoris Causa” edhe presidentit Bamir Topi dhe Kryeministrit Sali Berisha kur ishin në Kosovë. A e meritojne...?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty
MesazhTitulli: Re: Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"   Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" EmptyTue Mar 31, 2009 10:06 pm

eshte e vertet se Farku eshte formue ne shtepi te sali Sllobodanka berishes,ky far sala formuam farkun me ish udbashet ne shtepin e tije ,pasi ata me pare ishin mbledhur ne gjermani..
Pjesmarres Ilaz Rajmali ish udbashi i komitetit krahinore qe naj nderroi kushtetuten flamurin me 1989.
diferencoi denoi shqiptaet Ahmet krasniqi ish oficer i armates serbe tahir zema ish oficer i Sherbimit sekret serb Selim Rrahmani ish drejtor i Mbrojtjes ne kaqanik dhe ish bashkpunetore i Kadijeviqit Gjeneralit serb.
keta ishin qe te shkaterrojn berthamen e uck-se.
kishin kontakte me Gjeneralet serbe dhe benen nje marreveshje qe keta te hane ne kosove dhe as keta s serbet mos te shtijne me arme kunder njeri tjetrit.
Dhe te vazhdojne politiken paqesore te pacifistit dhe mukt te Milloshitme emrin I.Rugova:
Sali Berisha gjat luftes se serbise me kroacine shkeli embargon dhe i shiti nafte milloshit .
Ky eshte sala dhenderri i serbise mik i fazliqit qe shkaterroi dhe dote shkaterron qka ka shqiptare!
Po seshte qudi se te ne te gjithe tradhtaret e kombit po marrin qmime dekorata etj!
Kjo ndodh vetem tene!
Kurse ne shtetet tjera denohen me burg te perjetshem ose vriten ose varren..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
istogalia
Anëtar
Anëtar
istogalia


Male
Numri i postimeve : 298
Age : 40
Vendi : Istog,Kosova
Profesioni/Hobi : futbollist
Registration date : 31/08/2008

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty
MesazhTitulli: Re: Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"   Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" EmptyTue Mar 31, 2009 10:28 pm

bravo salo je burre se jo mahi lume qe te ka shqiptaria hallall
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty
MesazhTitulli: Re: Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"   Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" EmptyTue Mar 31, 2009 11:21 pm

oo salo Milloshe hiq mos u ndal,deri sa te del naj Avni RRustem!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
valmir9
Anëtar i ri
Anëtar i ri
valmir9


Male
Numri i postimeve : 141
Age : 33
Vendi : Theranda (Slloveni)
Registration date : 27/03/2009

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty
MesazhTitulli: Re: Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"   Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" EmptyWed Apr 01, 2009 3:33 pm

Po bashkohemi…

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" B-490x320

Bushi Plak më foli për Kosovën, në vitin 1992. Presidenti Bush, në vizitën e Tiranës, më pyeti nëse mjaftonin dy javë për shpalljen e pavarësisë së Kosovës. Kam raporte shumë të mira më Kryeministrin Thaçi. Rruga që do ta lidhë Kosovën me Shqipërinë është një gjë e jashtëzakonshme. Po e pres përfundimin e saj, që të vij në Kosovë. Gjuha shqipe duhet të rishikohet. Nëse nuk më thërret i Gjithëfuqishmi, do të mbetem në politikë edhe për 35 vjet. Kryeministri Sali Berisha flet për Express.

Express: A është e vërtetë se nuk keni qenë shumë optimist për nënshkrimin e Marrëveshjes së Rambujesë?

Berisha: Jo, e vërteta është kështu: Dola në konferencë për shtyp dhe thashë se rusët kanë paraqitur një dokument të cilin nuk ka shqiptarë që mund ta nënshkruajë...

Express: A keni pasur kontakte me Delegacionin në Rambuje?
Berisha: Të vazhdueshme...

Express: Dhe...?

Berisha: Dhe... unë deklarova se çdo njeri që do ta firmoste atë dokument, do të mbetet me damkën e tradhtisë kombëtare. Pastaj, seç ndodhi dhe u tërhoq dokumenti. Por, ç’ndodhi pastaj? Ideologjikisht dhe jo ideologjikisht u shpalla si njeri që shtyva firmosjen. Por, ai dokument ishte një tradhti kombëtare. Po të bëje atë, ishte si të firmosje kapitullimin. Bëra një formulim dhe natyrisht akuzova ambasadorin e palës ruse.

Express: Partia socialiste, që është partia e dytë më e madhe në Shqipëri, nuk e fitoi dot simpatinë e kosovarëve. Megjithatë, ishte një Kryeministër i Shqipërisë, gjatë kohës së luftës, Pandeli Majko, i cili është i vetmi që në Kosovë shihet me simpati. Si e vlerësoni ju rolin e tij gjatë luftës?

Berisha: Tërësisht pozitiv. Fillimisht argumentet ishin të ndryshme. Ekzistonin fobira nga më të ndryshmet. Por, ky, për aq sa ishte Kryeministër, ishte nga më pozitivi që do të kishin. Më kërkuan edhe mua që të formulonim disa teza të përbashkëta të luftës, më të cilat në fillim nuk isha pajtuar, meqë shprehnin disa pikëpamje antikombëtare. Më vonë, me ta, ne firmosëm një platformë të përbashkët, dhe këtë e bëmë në Hotel Rogner.

Express:Fatin e tij nuk e ka pasur Fatos Nano, në Kosovë. Ai kishte pasur një takimi në vitin 1997 me Sllobodan Millosheviqin në Kretë. Ndoshta është fajtori kryesor pse socialistë shqiptarë dhe liderët e tyre asnjëherë nuk kanë mundur të kenë doza simpatie në Kosovë? Si e vlerësoni atë takim? Aty, ai edhe kishte bërë një deklaratë të pamatur?

Berisha: Po, jam dakord. Ishte një deklaratë e pamatur, në ndikim të të tjerëve. Në qoftë se Fatosi do të takohej me të, me miratimin e udhëheqjes politike të Kosovës, kjo përbënte ndryshim. Por, që të takohej me të, pa këtë miratim, ishte një gabim. Pa diskutim, ishte një gabim.

Express: Është një vizitë e parealizuar juaja në vitin 2000, në Kosovë. U bllokuat për arsye të panjohura deri më tash. Thuhet se përgjigjes për këtë ndalim ishte Ministri i Jashtëm i Francës, Bernard Kouchner, i cili asokohe ishte Kryeadministrator i Kosovës. A jeni takuar me Z. Kouchner, a e keni diskutuar këtë çështje bashkë?

Berisha: Kouchner është mik i vjetër. E kam takuar dhe e takoj. Por, nuk e kam diskutuar atë problem ndonjëherë. Unë e kam takuar shumë miqësisht. Bernard Kouchner mbetet ndër miqtë më të shquar të kombit shqiptar dhe mik imi. Ai me shumë ndjenja, me shumë dashuri, punoi për Kosovën. Qe një moment konjukture, dikush ia kërkoi. Ka mundësi shumë që ishte Tirana zyrtare, sepse kishin shumë frikë. Ka shumë mundësi t`ia ketë kërkuar Tirana Zyrtare. Por, kjo nuk ka lëkundur ndjenjat e mia ndaj tij, sepse ai qe fat i madh që qe i dërguari i parë i Perëndimit në Kosovë. Dhe e mbylli me shumë nder misionin e tij.

Express: Një moment tjetër interesant është një vit para shpalljes së pavarësisë. Vizita e Presidentit Bush më 2007. Prapë një dhuratë e madhe për ju. Vjen Presidenti i SHBA’ve dhe i kënaq të gjithë ata që kanë menduar vazhdimisht se Shqipëria ka rol mbi Kosovën. Vjen dhe e deklaron Pavarësinë e Kosovës, në Tiranë...

Berisha: Pavarësia e Kosovës po komplikohej. Mendoj se Shqipëria ia doli të luajë rolin e vet, duke e mbrojtur në mënyrë të palëkundur këtë.

Express: Ju e kishit mik edhe Bushin Plak...

Berisha: Ai ka filluar i pari bisedat për Kosovën...

Express: Kur u takuat për herë të parë, apo jo?

Berisha: Kur jam takuar me Bushin Plak, në korrik të vitit 1992, në takimin parë, ka filluar të flasë për Kosovën, e jo për Shqipërinë. Mori atllasin dhe më tha: “Më thuaj si është puna me Kosovën?”. I shpjegova që Serbia ka synim ndaj Kosovën, dhe ky synim është fatal. I thashë se duhet të bëhet çdo gjë, që ata të mbeten në shtëpitë e tyre. Tutje, Bushi Plak i përcaktoi një kufi Millosheviqit, se në qoftë se zbret ushtrinë në Kosovë - do të përballej me të gjithë bombarduesit, përpos nuklearëve.

Express: Po takimi me Bushin e Ri? Cila ishte gjëja më e veçantë? A dha indikacione kur do të shpallet, sepse u mbajt pak sekrete kjo gjë?

Berisha: Momenti më i veçantë i takimit ishte kur më tha: “Unë dua mendimin tënd. A do ti dy javë, apo sa, për shpalljen e pavarësisë së Kosovës?”. Ata të Administratës, që ishin aty, u shtangën. Unë i thasë: Merre kohën tënde, aq sa të duhet ty.

Express: E përcollët këtë mesazh në Kosovë?

Berisha: Po, i takova.

PO SHKRIHET MURI I BERLINIT MIDIS SHQIPTARËVE

Express: Çfarë raporte keni me Kryeministrin Hashim Thaçi?

Berisha: Shumë të mira, absolutisht shumë të mira. Edhe me Presidentin, edhe me Kryeministrin.

Express: Ka vetëm një vit qyshse Qeveria e Kosovës ka kompetenca më të plota, meqë nga pas lufta ishim nën administrimin e UNMIK’ut. Cilën rrugë duhet ta ndjekë Kosova, si shtet i ri, sipas jush?

Berisha: Mendoj se Qeveria e Kosovës realisht po i përgjigjet stadit në të cilën ndodhet. Mendoj se po tregojnë pjekuri dhe maturi të jashtëzakonshme, e cila është e domosdoshme. Mendoj se po bëjnë përpjeke serioze për të tërhequr investimet. Për të valorizuar burimet që ekzistojnë. Kam informacion se ka një disiplinë doganore, disiplinë fiskale. Janë në një presion të njohjeve, normale është, por edhe për të ecë - ka ecur. Por duhet të jemi realistë, përderisa Rusia ka bllokuar Këshillin e Sigurimit, rruga është zgjatur. Ama është në një rrugë e pakthyeshme. Ka nevojë që të jemi shumë aktivë të gjithë. Qeveria e Kosovës, Qeveria e Shqipërisë. Por, është një rrugë e pakthyeshme.

Express: Pra, mendoni se Qeveria e Kosovës po ec në rrugë ne duhur?

Berisha: Po. Për mendimin tim, po. Edhe Kosova po ecën në rrugën e duhur, në tërësi. Edhe opozita po ecën në rrugën e duhur.

Express: Shumë shpejtë do të inaugurohet rruga që lidh Kosovën me Shqipërinë. Sa do të ndikojë kjo ekonomikisht, pos tjerash?

Berisha: Unë mendoj se ka një ndikim të jashtëzakonshëm, jo vetëm ekonomik por në të gjitha aspektet. Ajo i jep Kosovës akses në Evropë. Është një gjë e jashtëzakonshme. Ka një rëndësi shumë të madhe jo vetëm për Kosovën, por edhe për Shqipërinë.

Express: Ju keni thënë se do ta ndërtoni edhe një rrugë tjetër?

Berisha: Absolutisht, po. Kam premtuar se do t’i ndërtoj akset e shkurtra. Nëse shqiptarët do të më votojnë në mandatin tjetër, do të bëj të gjitha akset e shkurta. Kështu distanca Tiranë – Shkup do të jetë për 100 kilometra më e shkurtër. Do të jetë rruga bregut të Drinit nga Fierza në Koman që do të shkurtojë 120 kilometra Kosovën Perëndimore. Do të afroj Sarandën 100 e ca kilometra me Tiranën...

Express: Ndërtimi i largpërçuesit, ndërtimi i portit për Kosovën, janë kontribute të jashtëzakonshme për Kosovën...

Berisha: Po, po shkrihet Muri i Berlinit midis shqiptarëve.

Express: A do të vini kur do të inaugurohet rruga për Kosovën?

Berisha: Po, pa diskutim. Atë po e pres.

Express: Më në fund, Shqipëria po hyn në NATO. Ne e dimë çfarë do të thotë kjo për Shqipërinë, por çfarë do të thotë kjo për Kosovën?

Berisha: Shpirti i kombit është një. Nuk ndahet me asgjë. Është një gjë historike për çdo shqiptar.

GJUHA DUHET TË RISHIKOHET

Express: Tani pavarësia është mbyllur, ndërkohë debati për identitetin kosovar vazhdon. Ç’mendim keni ju për këtë? A keni ju problem ta kuptoni, për shembull, gjuhën që e flasin kosovarët?

Berisha: Identitet kombëtar u përpoqën të krijojnë serbët, por dështuan...
Është absolutisht e domosdoshme të rishqyrtohet problemi i gjuhës, sepse gjuha po varfërohet, po dalin fjalë jashtë përdorimit me shpejtësi të madhe. Po del fondi fjalor i saj nga korniza tepër e ngushtë, u përjashtua gjuha liturgjike tërësisht prej saj, që është shqipja më e rrjedhshme. Ata duhet të kenë kurajo. I dhanë një kontribut vendit me drejtshkrimin, nuk e mohoj. Nuk ka asnjë rëndësi a është ky apo ai dialekt...
Po të jetë puna për në gegërishte, gjuha e nobilitietit është e Shkodrës. Por, nuk them se duhet të jetë. E rëndësishme është që të hapen kanalet. Me rëndësi janë prurjet. Unë nuk jam që të vihet as dialekti shkodran. Megjithëse aq sa kanë pasur fisnikëri shqiptarët, aty në atë dialekt ka një fjalor fisnikërie. Por, u larguam tërësisht nga liturgjia. S’kishte pse të largohej, duhej të merrnin nga ajo anët pozitive. Shko në nj kishë dhe dëgjo gjuhën që flitet aty, është shumë e bukur, tingëllon aq bukur. Janë bërë shumë gjëra absurde. Duhet të korrigjohen.

Express: Kush duhet ta bëjë këtë?

Berisha: Akademikët.

Express: Shqiptarët e Kosovës kanë një kompleks se kur flasin nuk kuptohen mirë...

Berisha: Jo, jo, kuptohen shumë mirë. Nuk ka pse të kompleksohen. Por, problemi i rishqyrtimit të disa normave standarde në gjuhë, është i domosdoshëm. Sepse gjuha jonë po varfërohet, është gjuhë shumë e pasur, shumë e bukur. Këtu është e gjithë çështja.

EDHE 35 VJET NË POLITIKË

Express: A do të largoheshit prej skenës politike, nëse i humbi zgjedhjet që po vijnë?

Berisha: Në mënyrë absolute do ta respektoj verdiktin e shqiptarëve. Por, siç më thotë parandjenja ime dhe siç e thashë edhe në Parlament, le të përgatiten që Sali Berisha do të mbetet edhe për 35 vjet në politikë, nëse nuk më thërret i Gjithëfuqishmi. Por, shqiptarët e kanë ndërmend të më mandotojnë edhe një herë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty
MesazhTitulli: Re: Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"   Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" EmptyWed Apr 01, 2009 7:43 pm

o more gazetar,po qfar hteti kemi more agjami.
me ke interveston,mju vetem doni qe ti reklamoni ata qe jane kunder popullit.
po qfar patrioti eshte sali berisha qe nat e dit punon me shkije kunder interesave kombetare..
turp per ju o kosovar gazetar,,,,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mergimtari
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Mergimtari


Male
Numri i postimeve : 755
Age : 111
Vendi : Jashtë forumit
Registration date : 31/05/2008

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty
MesazhTitulli: Re: Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"   Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" EmptyWed Apr 01, 2009 8:27 pm

HAHAHAHAHA , shume qesharak e kemi kete Salo Berishoviçin.
Sa per gazetar mos u çuditni se ne kete gazet ka plote titista e udbasha. Mund te lexoni gjithçka brenda kesaj gazete...

"Prej se mbaj mend, në shtëpinë time
është folur për Kosovën. Regjimi i Enver Hoxhës ishte armiku juaj më i madh. Shqiptarët e Ramiz Alisë dëshironin ta vrisnin Ibrahim Rugovën dhe mua, në vitin 1991. Në politikë hyra për dy arsye: të drejtat e
njeriut dhe çështja e Kosovës. Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, në një intervistë të gjatë për Express, jep rrëfimin e tij për Kosovën.
"

Aq popull injorant qe jemi sa qe me shume se gjysma e popullit mendon qe me te vertete ka qene keshtu siç eshte deklaruar UDBashi Salo Berishoviç, i cili komandohet nga serbet, greket dhe italianet.

Normalisht qe eshte folur per Kosoven , se UDBash je. Ti je argati me i mire i UDB-se dhe Serbise ne keto 20 vitet e fundit.

Pse "regjimi" i Enver Hoxhes ishte armiku me i madh ?
- Sepse ndihmoi ne formimin e uçk-se dhe ne armatosje. Ndersa ti si UDBash ke punuar kunder formimit dhe armatosjes , dhe ke provuar te perçash shqiptaret e Kosoves bashke me shokun tend I.Rugoviçin.
- Sepse nuk burgosi luftetaret e lirise siç i burgose ti me SHIK-un tend te mallkuar.
- Sepse punoi prej zhvillimit te L2B(luftes se dyte boterore) e deri ne fund te "regjimit"(lulezimit te Shqiperise Socialiste) per çeshtjen e Kosoves dhe trojeve te tjera qe kane qene nen Jugosllavi. Ndersa shoket e tu e tradhtuan Enver Hoxhen disa here me rradhe dhe nuk i mbajten premtimet(kuptohet qe edhe TITO e titistat e tjere e kane tradhtu) qe pas L2B trojet shqiptare nen Jugosllavi te kene te drejten per VETËVENDOSJE DHE BASHKIM ME SHTETIN AMË SHQIPËRINË.

O Berishoviç te gjitha te zezat e tua bashke me shoket e tu do ti paguash shtrenjte.

Ndersa per fund , meqense eshte 1 Prilli tha "qe do ndertoj autostrada ne te gjithe Shqiperine e per me i lidh me Kosove dhe Iliride(Maqedoni)."

Eh more Sali, ti sot ngrit tradhtaret ne heronj... ndersa heronjet ne tradhtare dhe antishqiptare e lloj-lloj marrezirash te tjera. Ndersa shqiptaret qe punojne per te miren e kombit i quan nacionalista e ben gjygje kunder tyre. Ndersa grekut , serbit & italianit nuk ja prish fare. E tani del e ben deklarata qe kinse je shqiptar e patriot e ku ta di une... sa here hap gojen ti Salo Berishoviç vetem genjen dhe akuzon pa fakte.

Je mbeturina & fatekeqesia me e madhe e ketij kombi bashke me shokun tend te dashur I.Rugoviçin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty
MesazhTitulli: Re: Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"   Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" EmptyWed Apr 01, 2009 8:39 pm

Po ti kishin vrare i kishim dy tradhtare me pak!
Ky eshte e keqja e shqiptarise SALA dhe I RUGoviqi!
Enveri ishte 200% me i mire se keta dy berlloga...
Rexhimi i Sali berishes dhe Rugoviqeve ishin dhe jane armiku me i madhe i shqiptareve ne historin tone,,
O More sal Sllobodanka berisha po kujna pi shet dardha dardhagjise!
Haaaaaaaa morte tradhtare ,qe i shperblen tradhtaret e patriotet i injoron!
Ty dote denoj perendia!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty
MesazhTitulli: Re: Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"   Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" EmptyWed Apr 01, 2009 8:44 pm

Ky sala ka perzan Adem jasharin me shoke ku ishte edhe Fehmi Lladrovci prej kapit ku ushtrojshin me 1991!
U deshte me rxue salen qe te fillon lufta e UCK-se..
Kjo ndodhi sala u rxue lufta filloi!
Ky tani prej Inati Formoi farkun me ishe udbashe dhe shpijuj te Serbise ne bashkpunim Me Rugoven dhe Milloshin!
keta dhan urdher se bashku me gelldbardin amerikan qe te ndjekin UCK-ku u vra Adem jashari!
Historia eshte gjalle o Salo berishoviq--
Ky familja e sales e kane prejardhjen prej Rusise po ne shqiperi e murren mbiemrin Berisha!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dukagjinasi
Fillestar/e
Fillestar/e
dukagjinasi


Male
Numri i postimeve : 4
Age : 57
Vendi : Peje
Registration date : 16/03/2009

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty
MesazhTitulli: Re: Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"   Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" EmptyThu Apr 02, 2009 1:31 am

Salo gjithe neve e dime se po genjen.Jane me mija ushtare qe kane rrugtuar ne Tropoje dhe ne vendin ku ti pretendon se ka qene shtepija jote ne Viqidol.
Ti nuk ke Shtepi aty.Aty UÇK ka gjetur Sylejman Berishen,te cilit ti nuk mundesh mja shkeputur meritat.
Aty ka patur drejtues te LPK me te cilet ti ishe ne konflikt per vite me radhe,sepse ti ishe i rreshtuar ne krah te UDB dhe LDK se Rugoves,ndersa ata ishin Enverista te perbetuar.
Epo nuk ka kurrfar mundesie qe ti tua kesh leshuar Shtepin tate te pabanuar,ish Enversitave dhe LPK-istave.Eshte e vertet se Shtepin qe ti e kishe braktisur dhe qe nuk guxonje ta shlenje Tropojen te cilen e ke mbytur ne gjake dhe gjakmarrje,pra ajo shtepi ishte afer,njeres nga Bazat e para te UÇK,e qe ishte tepija e Sylejman Berishes,qe ti e ke qun mixhe.
Ka shume ish komandant te asaj kohe qe mund te vertetojne keto fakte me mire se une.sepse aty ka qene komandant i pare adrian krasniqi e ilir konushevci,ne kufinin mes Tropojes dhe Kosoves.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty
MesazhTitulli: Re: Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"   Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" EmptyFri Apr 03, 2009 5:56 am

Tirane me 2 Prill, 2009

Deklarate

Ne intervisten e dhene ne gazeten “Express” qe del ne krahinen shqiptare te Dardanise antishqiptari i paepur, ordineri Sali Berisha u serviri shqiptareve genjeshtra me shprese se do ti shpetoje ndeshkimit te shqiptareve dhe historise.
Ne ate interviste qe perfaqson deri me tani, nje nga pikat me te ulta te dinjitet te Sali Berishes ai perpiqet ti shitet shqiptareve si nje demokrat i oreve te para dhe nje patriot i lindur.

Ramiz Ali ka dashe te vriste kryesherbetorin e tij pretendon Sali Berisha, ne interisten e tij. Ate kryesherbetor (Sali Berishen) qe doli ne sheshin Skenderbeje qe te mbronte me jeten e tij ustain Ramiz Alia. https://www.youtube.com/watch?v=xBDxzMB38vU A eshte kjo e mundur? A ka shqiptare qe te besoje kete mjeran maske cjerre?

Eshte e veret se firmat piramidale te viteve 1990-te ishin projekt i Serbise sic pretendon Sali Berisha, por ai nuk i shpejgon shqiptareve se si ai personalisht beri te mundur qe ky projekt serb te realizohej me sukes per fatin e keq te shqiptareve. Ai nuk u thote atyre zanafillen e parave qe u gjenden ne Shkoder dhe personat shume te njofur serb dhe shqiptar qe i sollen aty.

Natyrisht qe luftetaret e oreve te para te krahines shqiptare te Dardanise u shiten tek sherbimi sekret serb i cili i likujdoi, por Sali Berisha nuk flete per tradhetine e tij dhe te Ibrahim Rugoves ne kete ceshtje. Tradheti te cilat vazhduan dhe vazhdojne edhe sot e kesaj dite. Shqiptaret vriten, burgosen shiten nga vete Sali Berisha.

Gjate luftes ne krahinen shqiptare te Dardanise shtepia e Sali Berishes ne Vicidol ishte kthyer verete ne nje baze, por e kujt? Ajo ishte kthyer ne nje baze e sherbimit sekret serb ku shqiptaret binin ne prita, ndersa forcat aleate ndodheshin ne Qafen e Malit.
Makina ushtarake serbe leviste me naften e furnizuar nga Sali Berisha.

Vija e vendosur antishqiptare e Sali Berishes u shfaq agresivishte edhe ne Rambuje, ne bisedimet shqiptaro-serbe ku Sali Berisha se bashku me Sabri Godon luftuan forte ne krahun serb duke kundeshtuar interesat shqiptare.

Pas perpjekjes per manipulim (inetervistes) bere nga Sali Berisha, Partia Shpresa Demokrate mendon se topi gjendet ne fushen e Ramiz Alise.
Ramiz Alia si i akuzuar nga Sali Berisha, por edhe si njeri nga autoret dhe aktoret kryesore te ngjarjeve te 25 vjeteve te fundit duhet ti tregoje shqiptareve se c’fare ndodhi.

Partia Shpresa Demokrate ashtu sic ka deklaruar edhe me pare i ka te domkumentuara ngjarjet qe kane te bejne me interesat e trojeve shqiptare dhe fatin e popullit shqiptar dhe do t’ja prezantoje publikut ne momentin e pershtatshem. Ajo i garanton shqiptaret se te gjitha ngjarjet do te zbardhen dhe autoret do te marin denimin qe meritojne.

Partia Shpresa Demokrate
Perparim, Begati, Drejtesi, Dinjitet, Bashkim
partiashpresa@aol.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty
MesazhTitulli: Re: Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"   Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" EmptyFri Apr 03, 2009 5:59 am

Berisha ne vitin 1997-te u fsheh ne ambasaden serbe, e Rugova (edhe Milloshi) ne Beograd, ne ambasaden kineze (ne kohen e luftes ne Dardani).

Rugova na ka lene shendetin, e Berisha qarkullon me xhakete antiplumb...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty
MesazhTitulli: Re: Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"   Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" EmptyFri Apr 03, 2009 6:09 am

... a shpeton xhaketa antiplumb Berishen, po ne se qarkullon me tank a eshte i sigurt, a mundet ai te shkoje ne Tropoje qofte edhe nga ajri...?

Gjithe boten po e shetit por ne Tropoje eshte bere si rrefugjat qe ka me shume se 1 vjete qe nuk shkel.

Mendoje se nje here me 20 vjete personi duhet te shkoje ne vendlindje... e Berisha nuk guxon e neve po na keput dokra per patriotizem.

A perse nuk behet nje intervist "Tropoja dhe une"?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
an-di
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Male
Numri i postimeve : 168
Age : 96
Vendi : Kushtrimi KOMBIT
Profesioni/Hobi : nuk rri kot!
Registration date : 11/03/2009

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty
MesazhTitulli: Re: Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"   Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" EmptyFri Apr 03, 2009 5:42 pm

besoj se po te largohen nga ky forum temat ne te cilat permendet kryeministri shqiptar Sali Berisha ,100% do largohetnga forumi edhe PetritKola qe mese shumti ne jeten e tij brengoset me të!

me dhimbsesh dhe interesant kah e gjithë kjo gjelozi dhe naivitet!

"trimat"si ti iu nevoiten kombit dhe bashkimit kombetar!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty
MesazhTitulli: Re: Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"   Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" EmptyFri Apr 03, 2009 10:04 pm

an-di,

Hahaha...

Mundeni te zbatoni regullat per te cilat keni rene dakort?

Ne se largohet Berisha nga forumi, eshte tema per bosat e tij, Janullatosin, Milloshevicin, keshtu qe une ketu do te mbetem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty
MesazhTitulli: Re: Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"   Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" EmptyFri Apr 03, 2009 11:05 pm

Akuzat, Alia: Berisha është një dallkauk
"Ato çka thotë nuk janë të vërteta. Do t‘i kthej përgjigje shumë shpejt"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
valmir9
Anëtar i ri
Anëtar i ri
valmir9


Male
Numri i postimeve : 141
Age : 33
Vendi : Theranda (Slloveni)
Registration date : 27/03/2009

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty
MesazhTitulli: Re: Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"   Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" EmptySat Apr 04, 2009 1:26 am

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Thaqi_Berisha_03

Rishikohen shumica e 40 marrëveshjeve Kosovë-Shqipëri

Kosova dhe Shqipëria po krijojnë një minishengen evropian, duke hequr jo vetëm vizat, por edhe përdorimin e pasaportave.

Prishtinë - Kosova do t’i rishikojë shumicën e rreth 40 marrëveshjeve bilaterale, të nënshkruara me Shqipërinë gjatë kohës së administrimit të shtetit tonë nga UNMIK-u. Disa nga marrëveshjet do të rishikohen, jo vetëm për arsye teknike apo praktike, për të qenë nënshkruese Kosova si vend i pavarur, por edhe për të përmirësuar kushtet e bashkëpunimit, pasi për disa prej tyre kanë ndryshuar rrethanat.

Kosova dhe Shqipëria do të bëjnë hapat e parë për krijimin e një minishengeni në Ballkan, pasi me marrëveshjen që do të nënshkruhet pas disa ditësh ndërmjet qeverisë së Shqipërisë, nga kryeministri Sali Berisha dhe qeverisë së Kosovës nga Hashim Thaçi, kur do të hiqen nga përdorimi pasaportat për kalimin e kufirit ndërmjet dy vendeve shqiptare, duke bërë realitet një nga ëndrrat shqiptare.

Idenë për krijimin e një minishengen evropian në Ballkan, e ka dhënë dhe mbështetur Presidenti Fatmir Sejdiu gjatë disa takimeve dy palëshe me zyrtarë të Shqipërisë.

Deri më tash, përdorimi i pasaportave ka qenë i hequr prej vitesh nga qeveria e Shqipërisë për qytetarët e Kosovës, gjatë sezonës turistike, por, për shqiptarët e Shqipërisë nuk ka pasur asnjë lehtësi.

Marrëveshjet e bashkëpunimit janë të domosdoshme për të gjitha shtetet dhe ato ndikojnë pozitivisht për zhvillimet ndërmjet tyre. Marrëveshja që së shpejti do të nënshkruhet në mes dy shteteve tona fqinje, Kosovës dhe Shqipërisë është interes i përgjithshëm i të dyja shteteve dhe forcon ngritjen e zhvillimit të tyre në fusha të ndryshme. Siç bëhet e ditur nga përfaqësues të ambasadës së Shqipërisë bashkëpunimi do të jetë në të gjitha fushat relevante që janë në të mirë të dy vendeve.

Zv. ambasadori i Ambasadës së Shqipërisë në Kosovë Xhevat Mustafa thotë për “Bota sot” se ekzistojnë rreth dyzetë marrëveshje mes Kosovës dhe Shqipërisë që mbulojnë të gjitha fushat e shkëmbimeve mes dy vendeve të një kombi. Sipas tij disa nga to duhet rishikuar, për tu bërë edhe më të efektshme, dhe të vlefshme për intensifikimin e marrëdhënieve. “Aktualizimi i marrëveshjeve ekzistuese përbën boshtin e gjithë takimeve që ka pasur në këtë periudhë ambasadori Lauka me titullar të ministrive, dhe zyrtar të lartë të institucioneve, sepse kjo është kërkesë e gjithë shqiptarëve në Kosovë dhe Shqipëri”. Mustafa thotë se së shpejti presin që të shkruhet marrëveshje për qarkullimin e lirë ku qytetarët e Kosovës nuk kanë nevojë më për pasaporta, por mund të hyjnë në Shqipëri vetëm me një dokument identifikimi, si dhe marrëveshja për ri pranimin që kap problemet në fushën e rendit dhe sigurisë. “Do të ketë rindërtim të marrëveshjeve në fushën e bujqësisë, ku së shpejti në Kosovë do të vijë ministri i bujqësisë z. Gjana, dhe do të nënshkruhet një marrëveshje e re mes dy ministrive të bujqësisë si dhe rishikim i marrëveshjes së majit 2005 në mes ministrive të arsimit, të cilat duhet rishikuar sipas kërkesave të reja që ka arsimi si në Kosovë ashtu edhe në Shqipëri”. Rishikim do të ketë edhe në fushën e doganave për të përgatitur një marrëveshje të re më bashkëkohore, më lehtësuese për shkëmbimet mes dy shteteve si për biznesin dhe fushat tjera që kalojnë në portat e doganave, të gjitha këto do të rishikohen gjatë vizitës së Berishës, dhe kam bindjen që këto do të jenë pika kyçe të takimit. Ne kishim një takim me ministrin e Kulturës, Valton Beqirin, me ç’rast ambasadori Lauka dhe Beqiri u shprehën të një mendje për rishikimin e marrëveshjes ekzistuese e cila është vjetruar, dhe duhet bërë një marrëveshje e re që t’i jap një hov shumë më sasior dhe cilësor raporteve tona në të gjitha fushat që shprehet koncepti kulturë. “Tema kryesore do të jetë intensifikimi i marrëdhënieve shumë planesh, dhe të gjithë far llojshme në mes Kosovës dhe Shqipërisë”. Duhet cekur edhe kontaktet e vazhdueshme të ministrive homologe të ekonomisë, ku para një muaji tre ministrat e Qeverisë së Kosovës ishin në Tiranë ku shkas ishte Porti i Shëngjinit, pra është diskutuar edhe fusha e ekonomisë për të përjetuar sa më lehtë këtë krizë globale financiare ekonomike për krijimin e një tregu të përbashkët ekonomik mes Shqipërisë dhe Kosovës, thotë zv. ambasadori Mustafa. Ndërkaq zyrtarja në Ministrinë e Jashtme, Albana Beqiri thotë se e vetmja përgjigje nga MPJ-ja është se detajet e marrëveshjes do të bëhen publike në momentin kur edhe marrëveshja do të nënshkruhet. “E vetmja gjë që mund të pohojmë për këtë çështje është se marrëveshjes është duke iu dhënë dora e fundit dhe shumë shpejt do të jetë gat”, thotë Beqiri. Anëtari i Komisionit për Integrime Evropiane dhe deputeti, Naser Rugova (LDD) lidhur me marrëveshjet që priten të nënshkruhen së shpejti në mes të dyja shteteve fqinje shqiptare, Kosovës dhe Shqipërisë thotë, se ky bashkëpunim është në interes të çmimit rajonal e sidomos mes shteteve që kanë lidhje edhe nacionale, kulturore, dhe gjeografike. “Marrëveshjet në mes së Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës janë më se të nevojshme, të natyrshme madje edhe të domosdoshme në të gjitha aspektet”. Andaj të gjitha këto marrëveshje i shërbejnë edhe bashkëpunimit të mirë edhe fqinjësisë së mirë edhe integrimit brenda kombëtar, por edhe një bashkëpunimi të mirë rajonal që iu shërben politikave të stabilitetit në rajon dhe konceptit të integrimeve evropiane që është objektiv nacional i të dyja shteteve pse jo edhe shqiptarëve në këtë kuptim. “Aorta nacionale që do ta lidh Kosovën me Shqipërinë, autostrada Merdare-Morinë-Durrës është hapje e kanaleve të komunikimit me të gjitha shtetet edhe në aspektin ekonomik dhe infrastrukturor, por që lidh korridoret evropiane, dhe Kosovës i jep një perspektivë shumë të mirë qasje në ujërat e nxehta në Portin e Shëngjinit, por edhe marrëveshjet e tjera bilaterale të rëndësishme qoftë për integrime rajonale, evropiane apo ndërkombëtare, po ashtu edhe për zhvillimin ekonomik të të dyja vendeve tona”. Më tej Rugova është shprehur se marrëveshjet bilaterale në mes të këtyre dy shteteve vetëm do t’i ndihmojnë bashkëpunimit rajonal dhe zhvillimit ekonomik të dyja vendeve, por edhe marrëveshjeve të tjera që dalin nga obligimet e marrëveshjeve ndërkombëtare dhe kështu fuqizohet marrëveshja e CEFTA-s që nënshkrues janë të dyja shtetet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty
MesazhTitulli: Re: Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"   Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" EmptySat Apr 04, 2009 3:23 am

Berisha nuk merr pjesë në darkën me krerët e Aleancës

Kryeministri, Sali Berisha, nuk ka qenë në darkën e punës që është shtruar mbrëmë nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jaap de Hoop Scheffer
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty
MesazhTitulli: Re: Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"   Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" EmptySun Apr 05, 2009 5:45 pm

Me cilësinë e Presidentit e kam kundërshtuar kërkesën për arrestimin e Nexhmije Hoxhës..." Kështu është shprehur ish-Presidenti Ramiz Alia në një reagim për revistën "MAPO", në përgjigje të disa akuzave të bëra kohët e fundit nga Kryeministri i vendit, Sali Berisha. Sipas Alisë, akuzat e lëshuara kanë lidhje me zgjedhjet e ardhshme të qershorit, ndërsa autori i tyre synon të bëjë për vete votuesit. "Por këto janë shpresa të kota, sepse shqiptarët e njohin tashmë Sali Berishën. Njohin bëmat e tij të viteve '90-të kur ai ishte president, që përfundoi me 2500 të vrarë dhe me vjedhjen e pasurisë së qytetarëve të varfër me anën e të ashtuquajturave 'piramida', të cilat në intervistën dhënë një gazete kosovare, përpiqet t'ua faturojë serbëve", përgjigjet Alia, që shkoqit se, sipas tij, kryeministri nuk i ka punët mirë për shkak se "të paktën dy gjëra nuk mund të harrohen": Gërdeci me të vrarët, të plagosurit e shkatërrimet e tij dhe mega-korrupsioni i përqendruar në rrugën Durrës-Kukës". Po kështu, Alia sqaron hollësisht edhe akuzën e parë të Berishës, sipas së cilës ai ka futur në burg Nexhmije Hoxhën, të venë e Enver Hoxhës. Duke e nisur me një hyrje shpjeguese, Alia thotë se, "nuk i intereson të njohë shkaqet e vërteta dhe arsyet përse Sali Berisha ndihet i shqetësuar nga personi i tij". "Në çdo rast jam i qetë e gjakftohtë, sidomos kur kam të bëj me shpifje e gënjeshtra. Në fillim Berisha më akuzoi se paskam arrestuar Nexhmije Hoxhën, në një kohë që gjithë shqiptarët e dinë se futja në burg e saj ishte kërkesë e ultimatumit që Berisha i bëri (në dhjetor 1991) Qeverisë së Stabilitetit. Dhe pasi kjo kërkesë u kundërshtua nga presidenti i kohës, pra nga unë, dhe nuk gjeti mbështetje në Parlament, Berisha me njerëzit e tij detyroi ish-Prokurorin e Përgjithshëm të lëshojë fletë-arrestin", shpjegon Alia këtë moment të akuzave. Një tjetër argument që Alia shpjegon gjatë ka lidhje me akuzat e Berishës për Kosovën dhe pikërisht me momentin kur Kryeministri aktual e akuzon ish-Presidentin Alia se ka dashur të vrasë Ibrahim Rugovën dhe atë vetë në Tiranë. Sipas Alisë, "zoti Berisha shpalli se Ramiz Alia, as më shumë e as më pak, paska dashur të vrasë në vitin 1991 Sali Berishën dhe Ibrahim Rugovën, 'sepse kishin sharë E. Hoxhën'!? Çfarë të thuash për këto përralla, për këto trillime që janë fund e krye stisje pa asnjë bazë? Çfarë të thuash për faktin e thjeshtë, se, siç vepron rëndom në aktivitetin e tij të përditshëm, ky kryeministër akuzon kaq hapur dhe rëndë ish-presidentin e vendit të tij, pa dhënë asnjë provë, apo fakt?! Çfarë të thuash gjithashtu edhe për deklaratën e vetë zotit Rugova, se 'ndër të gjithë udhëheqësit shqiptarë, Ramiz Alia është ai që ka bërë më shumë për Kosovën'?" Sipas reagimit të Alisë, edhe akuzat e tjera të Berishës në drejtim të Enver Hoxhës dhe shtetit të mëparshëm shqiptar, që sipas kryeministrit "nuk e kanë dashur Kosovën", nuk qëndrojnë. "Siç duket, tani ai (Berisha) kërkon edhe përkrahjen e kosovarëve. Intervista e tij është e mbushur me shpifje kundër shtetit të mëparshëm shqiptar, kundër Enver Hoxhës, se gjoja ata e paskan braktisur Kosovën dhe ç'është më e keqja, 'ata kurrë nuk kanë dashur që Kosova të jetë e lirë dhe e pavarur, Republikë më vete'. Shikoni!? Doli Berisha i vitit 2009, që t'i bindë kosovarët se Enver Hoxha nuk e ka dashur Kosovën dhe lirinë e saj!?", thotë ish-presidenti Alia. Po sipas Ramiz Alisë, në të kundërt, kosovarët e njohin ndryshe Sali Berishën: "Kush ishte ai që lejoi kontrabandën e naftës në vitet '90, duke shkelur embargon ndërkombëtare, me të cilën ushqehej ushtria serbe për të vrarë kosovarët? A nuk ishte Sali Berisha ai që kundërshtoi kompromisin e Rambujesë, që shënoi parathënien e bombardimeve të NATO-s mbi Beograd dhe fitoren e pavarësisë së Kosovës, ndërsa pjesëmarrësit e saj shqiptarë (Rugovën e Thaçin me shokë) i damkosi si tradhtarë? Kujtoj se zoti Berisha e quajti UÇK-në "grup terrorist", ashtu siç e quanin serbët. Ndërsa tani na thotë se shtëpia e tij paska qenë "depo armësh për UÇK-në"! Duke qëndruar në këtë argument, Alia shpjegon se ai vetë me t'u çliruar Shqipëria nga pushtuesit fashistë, në fillim të muajit dhjetor 1944, ka shkuar me Divizionin e Pestë të ushtrisë NÇL shqiptare për të ndihmuar kosovarë që të fitojnë lirinë. "Kurse ti zoti Berisha, 50 vjet më vonë, vetëm për interesa personale i hape rrugë kontrabandës dhe furnizimit me naftë të Millosheviçit, për të vrarë kosovarët që luftonin për liri", reagon tekstualisht Alia. Dhe në fund edhe një silurë për fenomenin Fazlliç: "Së fundi, dëshiroj të pyes se kush ishte ai që ia hapi dyert e shtëpisë së vet një farë Fazlliçi, që jo vetëm dëmton interesat e Shqipërisë, por luan edhe në emër të interesave të qarta serbe në këtë pjesë të Ballkanit?"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty
MesazhTitulli: Re: Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"   Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" EmptySun Apr 05, 2009 5:46 pm

Tirane me 4 Prill, 2009

Deklarate

Ne gazeten shqiptare “Express” botuar ne krahinen shqiptare ne “Dardani”, Kryeministri i emeruar Sali Berisha akuzoi ish liderin e fundit komunist Ramiz Aline se ky i fundit ne bashkpunim me UDB-ne kane likujduar me tradheti berthamen e pare te UCK-se.
Fakti i vertet i likujdimit te luftetareve te pare te UCK-se eshte nje krim qe ndeshkohet ashper nga te gjitha ligjet, zakonet, moralin shqiptar dhe ato boteror.
Fajtori ose fajtoret do te marrin ndeshkimin e merituar pavarsisht nga koha qe do te marri dhe vendfesheja e tyre.
Premtimi i Ramiz Alise per te ti kthyer pergjigje te dokumentuar akuzes se bere nga Sali Berisha eshte nje xhest inkurajues por i pa mjaftueshem.
Partia Shpresa Demokrate i kerkon Ramiz Alise ta zbardhi sa me pare ngjarjen ne fjale dhe tradhetite e tjera duke pozicionuar veten e tij dhe te aktoreve te tjere ne ato zhvillime.
Partia Shpresa Demokrate paralajmeron fajtoret dhe siguron shqiptaret se inetersat shqiptare nuk jane placke tregu dhe denimi i merituar per tradhetaret eshte i pashmangeshem.
Ndal tradhetise kombetare! Ndeshkimi i merituar eshte i shpejt dhe i pashmangeshem.

Partia Shpresa Demokrate

Perparim, Begati, Drejtesi, Dinjitet, Bashkim
partiashpresa@aol.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 31
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty
MesazhTitulli: Re: Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"   Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" EmptyMon Apr 06, 2009 1:19 am

ky njeri, ka filluar ti jape disa deklarata qe po me pelqejne.....
megjithate ne kete interviste ka genjyer sa eshte i madh, u desht qe te behej revolucioni ne shqiperi per te filluar lufta ne kosove, ky ka qene pengese..........
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty
MesazhTitulli: Re: Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"   Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une" Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Intervistë me Sali Berishen "Kosova dhe Une"
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Humor politikë
» Plani 6 pikesh, vazhdimesi e projekteve anti-shqiptare
» Thaçi në Tiranë - takon Topin dhe Berishën
» Interviste me antaret e forumit.
» Interviste e poetit Kristaq F. Shabani

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Politikë-
Kërce tek: