Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina

Shko poshtë 
+23
mujota
arberia
Politikani
hekrem
rrimtaf
Medalim
shqipdon
tosybell
fatbardhi
Xili
Kostandin
miradie
Prof Xhavit Dalloshi
Atdhetari
xhema
kaqurrelja
Driniiiii
detektivi
BashKom
Xhevati
xhiti
Sportisti
......
27 posters
Shko tek faqja : Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 21 ... 26  Next
AutoriMesazh
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptyFri Apr 01, 2011 1:44 pm

Xhemo keta me te miret te ferit u larguan,feri ska marr as 2 % te votave ska dobi prej kesaj partie.
Dhe ky fare kryetari i ferit ka qen ne ldk dhe eshte djali i Ahmet delise (kam lexue se amerikanet dhe ne liste shqiptare eshte ka qen shpijun i serbise..
Haj medet ne qoftese vv punon me kesi njerez.


Kryetare i kosoves po bahet Oliver Ivanoviq...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptySat Apr 02, 2011 7:21 pm

Vdes kreu i Kryegjyshatës së Bektashinjve

Nga Express më 02 prill 2011 në ora 16:25
Ndahet nga jeta në moshën 76-vjeçare Haxhi Dede Reshat Bardhit, kreu i kryegjyshatës Botërore të Bektashinjve.

Baba Reshat Bardhi vuante nga probleme të rënda shëndetësore dhe i ishte nënshtruar dy herë ndërhyrjeve kirugjikale, raportojnë mediat tiranase.

Presidenti Topi duke vlerësuar kontributin e dhënë nga Baba Reshit Bardhi, u shpreh se ai "i përket atij brezi të paharrueshëm atdhetarësh, të cilët iu kundërvunë diktaturës komuniste nëpërmjet forcës së shpirtit, besimit për të Plotfuqishmin dhe dashurisë për shqiptarizmën. Ai ishte jo vetëm një njeri i rrallë, një udhëheqës fetar altruist dhe frymëzues, por edhe një shqiptar i vërtetë, i cili e kaloi gjithë jetën dhe u shua duke luftuar e duke u përpjekur për idealet më sublime të besimit, lirisë, demokracisë dhe përparimit".

Haxhi Dede Reshat Bardhi ishte për 18 vjet në krye të kryegjyshatës botërore bektashiane?

Ai u lind më 4 mars të vitit 1935 në fshatin Lusëm të Kukësit.

Më 1954 u dorëzua dervish tek kryegjyshi botëror i asaj kohe, Dede Ahmet Ahmataj.

Gjatë viteve 1958 – 1967 ka qënë i internuar së bashku me Dede Ahmetin në Drizar të Mallakastrës dhe më pas për 23 vite ka punuar në Ndërrmarjen Bujqësore “Gjergj Dimitrov”, në Tiranë.

Haxhi dede Reshat Bardhi me 1991 ka bërë peligrinazhin tradicional islamik në qytetin e shenjtë të Mekës ku dhe ka fituar titullin “haxhi”. Po atë vit, me ndihmën dhe bashkëpunimin e Nënë Terezës, rihapi Kryegjyshatën Botërore Bektashiane.

Më 20 korrik 1993 organizon dhe drejton kongresin e gjashtë bektashian, ku shpallet kryegjysh botëror i bektashinjve.

Këto 14 vitet e fundit pas përmbysjes së regjimit komunist, nën kujdesin personal të Dede Reshatit janë hapur e vënë në shërbim të besimtarëve bektashianë rreth 120 objekte kulti, duke realizuar kështu një ringjallje të vërtetë e të fuqishme të besimit bektashian në vendin tonë.

Në këto vite është nderuar në vendin tonë me tituj të ndryshëm si: Qytetar Nderi i Qarkut të Beratit, Kukësit, të Krujës, të Bulqizës, të Martaneshit dhe në mars të vitit 2005, me rastin e 70 vjetorit të ditëlindjes nga presidenti i Republikës iu dha urdhëri “Naim Frashëri i Artë”.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptySun Apr 03, 2011 12:13 am

Cito :
Vdes kreu i Kryegjyshatës së Bektashinjve

Nga Express më 02 prill 2011 në ora 16:25
Ndahet nga jeta në moshën 76-vjeçare Haxhi Dede Reshat Bardhit, kreu i kryegjyshatës Botërore të Bektashinjve.

Baba Reshat Bardhi vuante nga probleme të rënda shëndetësore dhe i ishte nënshtruar dy herë ndërhyrjeve kirugjikale, raportojnë mediat tiranase.

Presidenti Topi duke vlerësuar kontributin e dhënë nga Baba Reshit Bardhi, u shpreh se ai "i përket atij brezi të paharrueshëm atdhetarësh, të cilët iu kundërvunë diktaturës komuniste nëpërmjet forcës së shpirtit, besimit për të Plotfuqishmin dhe dashurisë për shqiptarizmën. Ai ishte jo vetëm një njeri i rrallë, një udhëheqës fetar altruist dhe frymëzues, por edhe një shqiptar i vërtetë, i cili e kaloi gjithë jetën dhe u shua duke luftuar e duke u përpjekur për idealet më sublime të besimit, lirisë, demokracisë dhe përparimit".

Haxhi Dede Reshat Bardhi ishte për 18 vjet në krye të kryegjyshatës botërore bektashiane?

Ai u lind më 4 mars të vitit 1935 në fshatin Lusëm të Kukësit.

Më 1954 u dorëzua dervish tek kryegjyshi botëror i asaj kohe, Dede Ahmet Ahmataj.

Gjatë viteve 1958 – 1967 ka qënë i internuar së bashku me Dede Ahmetin në Drizar të Mallakastrës dhe më pas për 23 vite ka punuar në Ndërrmarjen Bujqësore “Gjergj Dimitrov”, në Tiranë.

Haxhi dede Reshat Bardhi me 1991 ka bërë peligrinazhin tradicional islamik në qytetin e shenjtë të Mekës ku dhe ka fituar titullin “haxhi”. Po atë vit, me ndihmën dhe bashkëpunimin e Nënë Terezës, rihapi Kryegjyshatën Botërore Bektashiane.

Më 20 korrik 1993 organizon dhe drejton kongresin e gjashtë bektashian, ku shpallet kryegjysh botëror i bektashinjve.

Këto 14 vitet e fundit pas përmbysjes së regjimit komunist, nën kujdesin personal të Dede Reshatit janë hapur e vënë në shërbim të besimtarëve bektashianë rreth 120 objekte kulti, duke realizuar kështu një ringjallje të vërtetë e të fuqishme të besimit bektashian në vendin tonë.

Në këto vite është nderuar në vendin tonë me tituj të ndryshëm si: Qytetar Nderi i Qarkut të Beratit, Kukësit, të Krujës, të Bulqizës, të Martaneshit dhe në mars të vitit 2005, me rastin e 70 vjetorit të ditëlindjes nga presidenti i Republikës iu dha urdhëri “Naim Frashëri i Artë”.


Xhem per ty sot qenka dit zije ngushllime geek Sad
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptySun Apr 03, 2011 12:23 am

Cito :
Mbyllet Bondsteel-i

Nga Express më 29 mars 2011 në ora 14:10
Ambasadori amerikan, Christopher Dell, ka bërë të ditur se funksioni i bazës ushtarake amerikane “Bondsteel” në afërsi të Ferizajt do të mbyllet së shpejti.

Në një intervistë për “Balcan Insight”, ai ka deklaruar se janë vetëm një mit fjalët që Bondsteel është ndërtuar dhe përdoret për të shpërndarë energjinë apo fuqinë e SHBA-së në rajon. Ai tha se ky kamp, në fakt është një barrë e rëndë financiare. Prandaj gjatë kësaj interviste ai thotë se si pjese e zhvillimit(ndryshimit) strategjik, asetet e ushtrisë amerikane në rajon do të tërhiqen.

Dell ka thënë se “Bondsteel-i është një detyrim i madh, një pronë shumë e shtrenjte, dhe ne nuk dëshirojmë që ta mbajmë më shume sesa qe është e domosdoshme...ne lirisht mund të flasim për rolin e SHBA-së këtu edhe pa kampin e Bondsteeli-t”.

Gjithashtu Ambasadori Dell përgjatë kësaj interviste gjithashtu ka thënë se Kosova është duke rënë në pozita më poshtë në agjendën e SHBA-së, pasi qe problemet e regjioneve tjera marrin prioritet më të madh.

“Ju mund ta vëreni se presioni i ngjarjeve në vendet tjera, siç është gjendja e vazhdueshme ne Afganistan, apo edhe vala gjithnjë e në rritje e protestave në Lindjen e Mesme, i bën të gjithë politik-bërësit të merren me gjerat më të rëndësishme të ditës”, vazhdoi ai.

“Nuk është mire të jesh në ballinën e ‘The Washington Post’, pasi që kjo do të thotë që, ju jeni një vend në telashe. Fakti që Kosova është hequr nga ballinat e gazetave, do të thotë që kjo është një shenjë e progresit të vazhdueshëm dhe e stabilitetit këtu”, u shpreh ai.

interesant Shocked pak si e veshtir te besohet se do e largojn ate kamp kur kemi parasysh se ne itali ende jan kampet !!eshte uzorpu nje teritor mjaf i madh aty dhe kam pase bindje se nuk do largohen nga aty te shofim mbase lajmi eshte se do te mbyllet po ende diq konkret nuk ka deri me tani te presim?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom


Male
Numri i postimeve : 767
Age : 54
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptySun Apr 03, 2011 10:16 am

Eu po qkas bani vaki me ket Kosov sa experimenti u ba e po bahet po lujn si me jetim.
Ksaj i thon ne dasrsem te huj lujn njerzit edhe pa brek edh kto qashtu po ja bajn kujn apo i bie ndermend diqka mule me ba experiment si po ju del .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptySun Apr 03, 2011 12:52 pm

FIONA-flm per ngushllimet e vllezerve tan, dhe ngushllime tan atyre qe ndajn dhimbje ndaj tij, un mendoj se te gjith se bashku dot ju perballojm stuhive qe na presin, si do qoft te gjith jem pjesmarres me dashje a po pa dashje, te katrahurave qe po na shkatohen,pa dallim.
Vetum se bashku dot ju qendrojm prore kataklizmave n´te ardhmen ton te perbashket!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptySun Apr 03, 2011 3:05 pm

As unë nuk po marr vesh çka po ndodh në këtë vend të mjerë, të cilin e kemi shkretuar vetë ne

Një nga parabolat e pabotuara të Kafkës, që dergjet (siç dergjemi ne si qenie njerëzore në Kosovë, në këtë Republikë të derrave) në grumbullin e dorëshkrimeve në frigoriferin e një zonje në Tel Aviv, flet për një situatë absurde, pothuajse cirku, të një zotërie, Jozef K.,të cilin Ligji e ka vënë në një siklet të padëgjuar kurrë më parë.

A morët vesh ndonjë gjë?
Ngase as unë nuk po marr vesh çka po ndodh në këtë vend të mjerë, të cilin e kemi shkretuar vetë ne.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptyMon Apr 04, 2011 3:36 pm

Cito :
FIONA-flm per ngushllimet e vllezerve tan, dhe ngushllime tan atyre qe ndajn dhimbje ndaj tij, un mendoj se te gjith se bashku dot ju perballojm stuhive qe na presin, si do qoft te gjith jem pjesmarres me dashje a po pa dashje, te katrahurave qe po na shkatohen,pa dallim.
Vetum se bashku dot ju qendrojm prore kataklizmave n´te ardhmen ton te perbashket!!

me fal xhem i takon ti keti besimit?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptyMon Apr 04, 2011 4:29 pm

PAJ ,dhe nese i takoj shka ka te keqe qka kem ndryshim,shqiptar quhesh dhe ti dhe aj dhe un,dhe shum te tjer- fejve tjera.

Nuk i kuptoj kto dallime nder veti, shum te prapambetur jem a!!!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptyTue Apr 05, 2011 12:59 am

Cito :
PAJ ,dhe nese i takoj shka ka te keqe qka kem ndryshim,shqiptar quhesh dhe ti dhe aj dhe un,dhe shum te tjer- fejve tjera.

Nuk i kuptoj kto dallime nder veti, shum te prapambetur jem a!!!!!


Po mir pytJE ishte kjo normal eshte Very Happy un krenohem dhe them me mburrje se jem musliman sunit pse duhet tet vi turp qe je musliman shia se nuk tregon ti a!


PRA I TAKON SEKTIT BEKTASHJAN TI XHEM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptyWed Apr 06, 2011 10:59 am

Limaj preferon Demaçin president, fajëson Thaçin për gjendjen



Fatmir Limaj, nënkryetar i PDK-së dhe deputet në Kuvendin e Kosovës, ka thënë se gjendja pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese është kthyer në pikën zero, duke shtuar se e drejta kushtetuese ka fituar me rastin e largimit të Pacollit nga Presidenca. Limaj në Klan Kosova ka thënë se koalicioni ndërmjet PDK-së dhe AKR-së mbrapsht është nisur dhe mbrapsht po përfundon. Por sipas tij, me zhvillimet e fundit ka humbur vetëm PDK-ja, madje jo pak. Limaj për këtë thotë se fajin e ka Hashim Thaçi, por ka hezituar që t’i kërkoi atij dorëheqjen.


Njëkohësisht ai ka fajësuar edhe opozitën.
Fatmir Limaj tha se koalicioni PDK – AKR mund të vazhdojë, por pa i dhënë Presidencën AKR-së. Ai është deklaruar se personalisht preferon për president Adem Demaçin. Sipas tij Demaçi është një personalitet që e unifikon popullin.
Ai ka thënë në Klan Kosova se PDK-ja duhet që ta diskutojë në organet e veta vendimin e Gjykatës, dhe jo këtë të bëjë një individ i vetëm. Ndërkohë, ai ka thënë se PDK-ja e ka humbur rastin shumë të mirë që ta bëjë Jakup Krasniqin president, sepse sipas tij, me 7 % të votave Behgjet Pacolli nuk meriton më shumë sesa postin e ministrit të Jashtëm.
Limaj gjithashtu ka pohuar se askujt nuk i konvenon që të shkohet në zgjedhje të parakohshme.


HEU ISHALLA POM PLOTSOHET DESHIRA MORE ZOT......?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptyThu Apr 07, 2011 12:52 am

Në një konferencë të përbashkët për mediat të mbajtur sonte në Prishtinë, Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, ai i LDK-së, Isa Mustafa, ish kreu i AKR-së, Behgjet Pacolli, dhe ambasadori amerikan në Prishtinë, Christopher Dell, njoftuan për marrëveshjen e arritur sonte lidhur me tejkalimin krizës së shkaktuar me zgjedhjen jo kushtetuese të presidentit të vendit më 22 shkurt të këtij viti.

Në fjalën e tij, Hashim Thaçi deklaroi se liderët e tri partive kanë arritur marrëveshje në favor të interesve të vendit duke tejkaluar kështu interesat partiake.

Ish-lideri i AKR-së, Behgjet Pacolli tha se ishte president i Kosovës për 35 ditë, e filloi punën mirë, por pastaj erdhi vendimi i Gjykatës Kushtetuse, të cilin e ka pranuar dhe është tërhequr nga posti i presidentit. Ai më tej shtoi se tërheqjen nuk e konsideron si humbje, por se këtë e ka bërë në interes të qytetarëve të Kosovës, për të mos e çuar vendin në zgjedhje të reja të parakohshme.

Në fjalimin e tij, kreu i LDK-së, Isa Mustafa, falënderoi Pacollin, ambasadorin Dell dhe Thaçin për gatishmërinë për të arritur marrëveshje, duke shtuar se kjo është një marrëveshje e rëndësishme për reformën e sistemit zgjedhor.

Më pas, Kryeministri Thaçi deklaroi se tre liderët kanë rënë dakort që të nominojnë Atifete Jahjagën kandidate për presidente të Kosovës. Ndërkohë që është vendosur gjithashtu edhe për formimin e një komisioni për reformën e zgjedhjeve presidenciale, në mënyrë që presidenti të zgjidhet drejtpërdrejt nga populli. Komisioni duhet ta përfundojë punën nga 6 – 9 muaj.

Ai gjithashtu shtoi se zgjedhjet do të mbahen jo më vonë se 6 muaj pas hyrjes në fuqi të ndryshimeve kushtetuese lidhur me zgjedhjen e presidentit nga populli.

Sipas këtij memorandumi do të formohet edhe komisionin përkatës për ndryshimin e ligjit zgjedhor dhe që zgjedhjet e reja parlamentare dhe ato lokale të mbahen në vitin 2013
.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptyThu Apr 07, 2011 1:05 am

Cito :
Më pas, Kryeministri Thaçi deklaroi se tre liderët kanë rënë dakort që të nominojnë Atifete Jahjagën kandidate për presidente të Kosovës. Ndërkohë që është vendosur gjithashtu edhe për formimin e një komisioni për reformën e zgjedhjeve presidenciale, në mënyrë që presidenti të zgjidhet drejtpërdrejt nga populli. Komisioni duhet ta përfundojë punën nga 6 – 9 muaj.



me ne fund u dorzuan meshkujt shqiptar te kosoves !!!!! se nuk jan te zot per te qeveris shtetin

Te lumt Artifete..je shum e zonja ne cdo aspekt ishalla kjo zgjedhet te shofim kush do jet kunder kandidate e saj ?


Very Happy : :
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptyFri Apr 08, 2011 10:49 pm

Kryeministri, Hashim Thaçi ka marrë vendim që të emërojë Behgjet Pacollin zëvendëskryeministër të parë Qeverisë së Republikës së Kosovës.

Në njoftimin për media bëhet e ditur se Pacolli do të jetë i ngarkuar i veçantë për marrëdhënie ndërkombëtare për të siguruar njohje të reja për shtetin e Kosovës, si dhe për të sjellë investime të huaja në Republikën e Kosovës.

"Behgjet Pacolli emërohet Zëvendëskryeministër i Parë i Qeverisë së Republikës së Kosovës... Pacolli do të ketë detyrat dhe përgjegjësitë e përcaktuara për zëvendëskryeministrin e parë të Qeverisë së Republikës së Kosovës, në pajtim me legjislacionin në fuqi”, thuhet në vendim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptyFri Apr 08, 2011 10:50 pm

po kta me duket po lozin koka -fshuharzi Shocked
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptySat Apr 09, 2011 8:07 pm

Burime të afërta me koalicionin qeverisës të gazetës �Zëri�, kanë thënë se është duke u folur mundësia që AKR �së, t�i jepet posti i ministrit të jashtëm dhe ai të jetë Ibrahim Gashi, i cili ka dhënë dorëheqje nga të gjitha pozitat në momentin kur është bërë këshilltar i ish presidentit Pacolli.

Por një gjë e tillë është mohuar nga vetë Ibrahim Gashi. �Jo nuk ka asgjë të vërtetë këtu. Ministri i Jashtëm do të mbetet Enver Hoxhaj. Ende nuk janë përcaktuar, do të zhvillohen bisedimet. Unë nuk do të jem ministër i jashtëm , por do të jem në ndonjë pozitë tjetër�, ka thënë Gashi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptyWed Apr 13, 2011 5:16 pm

Në ditëlindjen e saj, AKSH del hapur 13-04-2011 15:49 CET Pa u trembur fare, me një qëndrim të rreptë ushtarak dhe me një krenari të veçantë, pjesëtarë të Armatës Kombëtare Shqiptare (AKSH), me uniforma dhe maska kanë defiluar para një numri të qytetarëve të Drenasit, të mërkurën, në shënim të 7-vjetorit të daljes publike.

Në një nga restorantet në Drenas, ku ishin mbledhur shumë qytetarë, kryetari i Frontit për Bashkimin Kombëtar Shqiptar për Kosovë, Ismail Bajraktari tha se pikërisht para shtatë vjetëve, “trimat e AKSH-së zbriten nga malet e Kosmaqit për të mbrojtur dhe rikthyer atë që shqiptarëve i është marrë prej shekujsh”.

Sot, AKSH, siç tha ai, vepron në mënyrë të rregull, me uniformë të re. “Ka ardhur koha që të publikohet hapur ideali i FBKSH dhe AKSH për ribashkimin e trojeve shqiptare. Do të vazhdojmë deri në fund, derisa të bëhet Shqipëria londineze”, theksoi Bajraktari.

Përfaqësuesi i FBKSH nga niveli kombëtar, Sali Bytyçi kritikoi Qeverinë e Kosovës, e cila, sipas tij, nuk ka bërë sa duhet për Kosovën. Ai shfaqi brengën e tij për atë se Mitrovica ka mbetur e ndarë në dy pjesë, ndërsa kritikoi edhe EULEX-in, për arrestimet ish-pjesëtarëve të UÇK-së.

“Aty, në Mitrovicë nuk po bëhet as regjistrimi i popullsisë, çka neve na jep të kuptojmë se e ashtuquajtur qeveri i ka çuar duart nga ky vend. Ende nuk kemi status të definuar të ushtarëve të UÇK-së, po bëhen plot arrestime nga EULEX-i, vetëm për ta dëmtuar luftën e pastër të tyre, që si për qëllim kishin çlirimin nga okupatori”, theksoi ai.

Sipas Bytyqit, Kosova, por edhe Shqipëria kanë një politikë që për synim kanë interesin personal dhe jo atë kombëtar.

“Nga politika shqiptare ka humbur ideali gjithëkombëtar shqiptar”, ka konstatuar ai.

Në fund, për vazhdimësinë e veprimit të AKSH-së ka folur profesor Hysni Salihu.

K. Gecaj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptyThu Apr 14, 2011 7:40 pm

Kjo pune ka marre funde moti o Xhem ska aksh ,po ju paskan sos paret ....
ne shtepi kam 100 uniforma ,veshu tere diten ne hotel,po spo ja qet kerkuje te dale ne mitrovice e ti perze serbet...
a pot doket interesante diqka e tille ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptyFri Apr 15, 2011 10:35 am

shum mir mendoj po nese e vrasin por dhe vetum ndo nji shka mjafton bile let frigohen pak, se nuk esht tuju hanger as leshi. Se sa per formacione te till esht nji shpres shum e venitur sepse ktu pun duhet te kryhen nga institucionet e zgjedhura dhe te zgjedhura per ket popull.

DETEKTIVI- po kuptoj shka po don me than, paj esht edhe kjo nji OK sepse sado pak mejav ber me dije qytyne matrapazve se ka njerz qe mendojn ndryshe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptyFri Apr 15, 2011 6:47 pm

SENZACIONALE:

Nese arrin te dalin ne Mtrovicen veriare,dot ken rrespektin e gjith popullit, 100% mos ta harroj ket...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptyFri Apr 15, 2011 7:48 pm

leje bre xhem edhe kjo eshte ok\qka ka ok ketu
mi tut mizat a
ti spo sheh qe 4 veta jane veshe ne hotel sa per propagand me mashtrue popllin se ju duhen para njerezve ,su msut me keto marrina kurre
ska gja prej njerezve qe rrejne e mashtrojne o xhem e ende sdalin me emer te vertet ,ju ka dal boja gafurrav e ketyre o xhem sju beson askushe.....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptySat Apr 16, 2011 2:17 pm

Jakupi nga Brukseli, drejt e në Vetëvendosje?!
Publikuar: E premte, më 15 prill 2011



Janjeva me 5000 banorë më pak Prishtinë, 15 prill – Edhe pse jemi ende në muajin prill, një lajm i publikuar sot në një portal sikur na kthen në datën 1 prill, ditën e rrenës.
Sipas Kosovaonline, që pohon s mbështetet në burime të saj brenda Lëvizjes Vetëvendosje, sekretari i përgjithshëm i PDK-së dhe aktualisht kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, i pakënaqur me zhvillimet e fundit politike, ka nisur kontaktet me njerëzit e Vetëvendosjes. Thuhet të mos dihet sende se në cilën fazë janë këto konsulta për “transfer” ndërmjet Krasniqit dhe Albin Kurtit, mirëpo, ajo që dihet është se Krasniqi është tejet i pakënaqur me zhvillimet e brendshme në Partinë Demokratike të Kosovës e veçanërisht me raportet e krijuara në koalicionin qeveritar.
Këtë lajm askush nuk e ka demantuar, por as konfirmuar, kurse nuk dihet madje nëse kryetari i Kuvendit të Kosovës është kthyer nga Brukseli, ku ka qëndruar për dy ditë me radhë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 43
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptySun Apr 17, 2011 6:52 pm

"Ishalla nuk behet VV, si hani i kaqit."

Me ne fund e kuptoi edhe detektivi, qe iukadal boja ushtrive te resturantve, dikur i conte ne qiejll duke i lavdru, nga maraki 10 par uniformai ka ble, detektiv hiq mos u merzite se gjitha me dal prej mode uniforma nuk del, ruj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptyMon Apr 18, 2011 2:10 am

Me ndërrimin e presidentëve të shtetit, po ndërrohet edhe pamja e zyrës ku ata presin mysafirët. Ndryshimi që presidentje e re sjell në zyrën e saj nuk është vetëm mbushja me lëngje e tavolinës së presidentes, por edhe flamujt. Por kësaj radhe, ky ndryshim mbase nuk po duket korrekt, shkruan Ineksonline.

Ligji për protokollin e shtetit e obligon kryeministrin që në takime me zyrtarë të huaj prapa tyre të vendosen flamujt e atyre që e përfaqësojnë, kjo nuk ka ndodhur në takimet që ka zhviluar presidentja Jahjaga me zyrtarë të huaj.

Në të gjitha pamjet dhe fotografitë e takimeve të ndara të presidentes Atifete Jahjaga me përfaqësues të shteteve të huaja, prapa tyre gjendet vetëm flamuri i Kosovës - prapa shpinës së presidentes, ndërkohë prapa shpinës së mysafirëve nuk ndodhen flamujt e shteteve të tyre.

Po të shikohen fotografitë e takimeve të presidentes me ambasadorin e Kroacisë dhe më pas edhe atë të Holandës, Italisë e Turqisë, prapa shpinës së tyre nuk janë flamujt e shteteve të tyre.

Mbase protokolli do të duhej të ishte i njëjtë për të gjitha institucionet?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 EmptyMon Apr 18, 2011 2:12 pm

Jo rastësisht Këshilli i Evropës mirëpret zgjedhjen e Atifete Jahjagës në postin e kryetares së Kosovës me shpresë se ajo do ta intensifikojë edhe më tej bashkëpunimin kryesisht sa i përket dialogut që ka nisur mes Prishtinës dhe Beogradit...”!

Me një Atifete Jahjaga, pa as një meritë e që nuk e njeh as lagjja e vet e ka më lehtë BE se me një Adem Demaç, pas të cilit qëndron i tërë populli! Sepse dihet fort mirë se BE është në anën e sllavëve e grekëve dhe kundër Shqiptarëve e SHBA! Përndryshe pse Evropa e Vjetër po e mban vetëm popullin shqiptar të ndarë në 6 shtete e në burgun e vizave!? Mos durimi i BE ndaj Shqiptarëve arsyetohet me faktin se Shqiptarët janë miqtë më të sinqertë të SHBA në Evropë. Prandaj edhe kur në SHBA Hashim Thaqin e shpallin “Xhorxh Washington, në Evropë Hashim Thaqin e shpallin “Al Kapone”, si përgjigje ndaj SHBA-ve! Ndërsa vet Hashim Thaqi nuk është as njeri e as tjetri, por ai vet!

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina   Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina - Faqe 17 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lajmet e fundit nga Kosova -Prishtina
Mbrapsht në krye 
Faqja 17 e 26Shko tek faqja : Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 21 ... 26  Next
 Similar topics
-
» ÇFARË ËSHTË PRISHTINA PËR SHQIPËRINË ?
» Lajme nga Shqiperia
» Lajmet nga Rajoni
» Askush se kujtoi
» Prishtina kryeqyteti më i shtrenjtë në rajon

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: