Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 14  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:49 pm

Sounds of Silence

I have missed you so much, my love--
an hour, a day not seeing you.
The star we named when we first met;
tonight is fading away, too. . . .
You are not there; instead, the loneliness
looking at me with its curious eyes.
I let you fall apart from me
because I didn't need any more lies.
My heart is cold, has lost its senses.
Cold is this room in which I stay.
I have to bring back the warmth, I guess;
I have to get away. . . .
I still miss you too much, my love--
a minute, an hour not seeing you.
This half shadow of my spirit
brings me the warmth I need from you. . . .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:50 pm

NJĖ KUMT DHE NJĖ STUDIM KRITIK NGA
REMZI SALIHU, SHKUP
LIRIKA MODERNE DHE AVANGARDJA NE LETERSINE GJERMANEMbajtur nĖ Simpoziumin Ndėrkombėtar “MUZA POETIKE – PEGASI 2009” me objekt “POEZIA BASHKĖKOHORE”nga Remzi Salihu, poet, kritik, botues IRJM (SHKUP)Janė dhėnė mendime tė shumta pėr traditėn e lirikės gjermane gjatė shekujve, madje janė bėrė periodizime tė ndryshme nga shkenca e letėrsisė dhe, ėshtė folur e stėrfalur shumė pėr shtigjet dhe metodat letrare qė ka pėrfshirė ajo gjatė shekujve. Nė kėtė rrugėtim tė gjatė e tė vazhdueshėm kjo letėrsi ka ngritjen dhe vulėn e vet tė fuqishme. Pa kėtė letėrsi bota letrare do tė ishte mė e cunguar dhe mė e varfėr. Andaj nė ditėt e sotme kjo letėrsi mund tė na shėrbej si udhėrrėfyese nė zhvillimin e mė tejshėm artistike tė epokės mė tė ndritur tė kohės sonė. Me fjalė tė tjera qasja bashkėkohore na shtynė neve nė kėrkim tė lidhjeve tė shumta kulturore e historike, si dhe lidhjet dhe ndikimet qė ka ajo, dhe kjo varshmėri shprehet ndėrmjet letėrsive tė shumta dhe lidhjeve strukturore nga e cila krijohet njė vepėr e caktuar. Duke zbuluar kėto marrėdhėnie nė letėrsinė gjermane, zbulojmė edhe forma dhe drejtime tė shumta tė artit. Kjo mundėsi kėrkimi nė anėn tjetėr pėrmbush horizontin e pikėpamjeve dhe strukturėn e vetėdijes sonė kulturore. Kjo do tė thotė se qasja tė cilėn dua ta shpaloj para dashamirėve tė letėrsisė le tė shėrbej si prezantim modest, se nėpėr tė cilat shtigje dhe metoda ka kaluar letėrsia e madhe gjermane. Ngase tėrė kjo letėrsi ka pasur praninė dhe specifikėn e vet tė zhvillimit nėpėr shekuj. Veēanėrisht prezantimi im ka tė bėj pėr njohjen e letėrsisė moderne dhe avangarde gjermane dhe ndikimet e saja qė mund vijnė nė kulturėn tonė. Kur dihet se kultura jonė ka pasur marrėdhėnie tė mira me kulturėn gjermane. Shumė shkencėtarė dhe shkrimtarė kanė studiuar dhe vepruar brenda kėtyre dy kulturave. Andaj edhe ndikimet mund tė kishin qenė tė preferueshme. Nė kėtė shkrim nuk kam pėr detyrė tė pėrqas nė detaje tė shumta tė historinė e letėrsisė gjermane, ngase ajo ka njė jetė tė gjatė deri apstrahim tė lashtėsisė sė saj. Fillet e para ndeshen qysh te fiset dhe dialektet me bazė franke, alemane, sanksone dhe bavareske. Kėto gjurmė shėrbejnė si bazė fondamenti gjuhėsorė tė zhvillimit tė letėrsisė sė mė vonshme tė gjuhės dhe letėrsisė gjermane. Ato shkrime dhe vepra tė sė kaluarės sė lashtė kanė mbetur si forma me veēori dalluese dhe si fakte pėr tė treguar historinė, dallueshmėritė e burimeve kulturore, qė janė zhvilluar mė vonė. Kthesa e madhe e letėrsisė gjermane do tė bėhet nė shekullin 20. Ky shekull sjell shumėllojshmėrinė e veēantisė sė poetėve qė kanė prekur stile dhe metoda tė ndryshme. Dhuna dhe tėrmetet e tė dy Luftėrave botėrore, Revolucioni Social, Vrasja nė masė, hollakausti, dėbimi masiv, kanė qenė imazhe dhe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:50 pm

frymėzime tė shumta e tronditėse, qė kanė ngritur e zhvilluar pikėpamje e qasje e stile tė ndryshme tė veprimit tė autorėve. Dalja nga shekulli 19 kėrkonte dritare tė reja, drita shkėlqimi, pėr tė tejkaluar shikimin nėpėr fushėn e gjerė tė shkretuar nga dhuna dhe padrejtėsitė e shumta tė kohės. Gjetjen e rrugės, nė shekullin e ri njerėzimi evropian e kishte tė vėshtirė. Andaj pėr ta gjallėruar dhe mbjellur me kujdes atė lėndinė, hapėsirė tė djegur e shėmtuar, nga dhuna e krimi, me njė fryt tė ri, ishte kėrkesė e madhe e kohės. Nga kėto gėrmadha tė kohės dolėn detyra tė mėdha tė letėrsisė, qė gjininė njerėzore ta kthejnė nė veprime e forca tė reja. Njeriu modern duhej orientuar dhe analizuar pėr tė hyrė nė portėn e vėrtetė tė vlerave njerėzore. Gjithsesi se, kjo betejė e vrazhdė, nga krijuesit e kohės ėshtė bėrė me sakrifica tė mėdha dhe nė tė shumtėn e rasteve shumė poet kanė pėrfunduar edhe tragjikisht. Shkrimtar dhe poet gjerman duke e parė atdheun e tyre nė kėtė situatė me terrorizime, dhe pa rahati, njė pjesė e tyre kanė ikur dhe vepruar edhe nė ekzil. Nga ato vende tė preferuara, kanė trashėguar edhe drejtime, stile e tendenca letrare. Tradita dhe kriza kohės filloi me njė kėrkesė tė vrullshme ndėrmjet, vetėkėnaqėsisė, borgjezisė dhe themelimit kohorė. Kėshtu nė kėtė ndikim tė madh tė kthesave shėmbėlleu natyralizmi, si tendencė e fortė social revolucionare. Kjo frymė vinte nga Franca, Rusia e gjetiu. Kėshtu nė vetėdijen e shumė poetėve gjerman u forcua si dritė vezulluese, impresionizmi i pėshtjellur me pėlhurėn simbolizmit, i cili u shėrbeu poetėve pėr tė shpaluar ngjyrėn dhe dritėn e kohės. Ndoshta kjo dritė e ylbertė pėrmbushur dhe plotėsuar me ngjyra tė llojllojshme do tė ndikonte nė krijimin, apo nė formimin e njeriut tė ri. Ndoshta gjatė kėsaj kohe pati ndikim tė madh nė kulturėn gjermane konflikti i Niēes me Vagnerin, si dhe letėrsia fashiste, e cila shpalohej pas Luftės sė dytė Botėrore. Emruesi pėrbashkėt i zhvillimit tė tyre gjatė kėsaj kohe ishte ,, thyerja ‘’ radikale me mbisundimeme tė forta tė pikėpamjeve estetike dhe brenda saj vendosjen e kuptimit tė ri, ndėrmjet perandorisė sė artit tė atėhershėm dhe pėrditshmėrisė sė jetės. Dhe tėrė ky ndryshim u bė nė frymėn e Revolucionit Dadaist dhe kėrcimeve radikale gjatė luftės dhe pas saj. Kėtu nė kėtė formim kulturor ndikoi edhe teoria e Vagnerit, se arti ėshtė kėnaqėsia individuale, Ndasitė e mėdha qė ishin ndėrmjet qėndrimeve estetike dhe atyre praktike njerėzore nxiti dhe fuqizoi, kėrkesa me rrugė, shtigje tė reja tė shekullit. Nė kėtė kohė me shumė shkathtėsi reaguan gjeneratat e reja qė kėrkonin ndryshime, me pėrpjekje tė mėdha qė ta tejkalojnė ,, humnerėn e kohės’’ dhe vendosjen e krijimit tė “Teorisė sė avangardės’’, e cila nė atė kohė kishte pėr qėllim aratisjen e saj nga bregu i fildishtė i esteticizmit, madje qė ambienti, gjendja sociale, tė kapėrcehej dhe tė ndryshonte si e tillė qė ishte, por duke treguar me kujdes tė madh domosdoshmėrinė karakteristike tė formės novatore. Paradigmėn, modelin pėr ndėrrimin, apo pėr rifillimin e
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:50 pm

artit, njeriu duhet ta shoh si njė dallueshmėri tė bashkuar njėrit me tjetrin, por duke konkurruar me tendenca tė veēanta prosperuese nė botėn moderne tė letėrsisė. Tiparet e tyre tė pėrbashkėta kishin si vizion pėr novatoren, apo rinimin e asaj toke tė frytshme letrare me vepra qė janė tė gatshme tė shfaqin dhe mbėrrijnė mė tepėr vlera, se sa tė kėnaqen, duke u fryrė, nė mėnyrė individuale nė vet, Natyrisht se ishin pėrpjekje tė mėdha pėr njė alternativė tė shėndoshė. Kėshtu veproi edhe Gotfrid Ben, i cili edhe u quajt si autor i shekullit, i cili kėrkonte njė jetė normale me gjuhė e stilizim tė ri. Nė pėrjashtim tė disa autorėve, letėrsia antifashiste nė Gjermani vepronte nė egzil, Gjithsesi, se gjatė kėsaj kohe nė Gjermani, nuk ishin tė gjithė nacist. Autorėt si Erih Kastner, Hans Erih Nosak apo Elizabet Langaser, qė s’kishin kurfar kompromisi, nuk mund tė shkruanin, se ēka donin nė tė vėrtet tė shkruanin. Nė atė kohė kishte edhe vepra tė guximshme qė nė mėnyrė kritike dhe alegorike shkruanin pėr sistemin e kohės. Gjatė kėsaj periode vepronte edhe elita kulturore e Republikės sė Vajmarit. Kjo kohė nuk ishte vetėm epoka e kulturės eksperimentare, por ishte edhe koha e konflikteve tė mėdha kulturore.

Nė lirikėn gjermane tė pas luftės shfaqėn dy drejtime letrare. Njėra mbante shtegun e klasicizmit modern dhe, tjetra krijimin eksperimental tė shprehjes. Rimės sė parė i takonte poetja austriake Ingeborg Bachman me poezinė e saj tė njohur, Die Anrufung des Grossen Baren {Thirja e ariut tė madh}, duke kujtuar Walter Jensin, i lindur 1923 dhe, tė emėruar si klasiku mė tipik tė kohės sė tij. Kurse, kjo mėnyrė e klasikes ishte pa domethėnie tė re, se poezia lehtė kuptohet dėshmoi veprėn dhe liriken e madhe tė shekullit 20, gjermanen, suedezen, laureaten e paqes, si dhe tė shpėrblyerėn me Nobel 1966, tė famshmen, Nelly Sachs {e lindur. 1891}, me pėrmasat e saja poetike shkėlqeu, si poete e talentuar, fshihej me shkathtėsinė e saj pas vargjeve, figurative nė botėn poetike, ku sfidonte me energji tė pa thyeshme sfondin e shėmtuar tė fatit errėt. Veprat e saja tė njohura janė, ,,In den Wohnungen des Todes’’{1947},,, Nė banesat e vdekjes’’, ,,Sternverdunkelung’’, ,,Errėsimi yllit”,{1949}, etj. Nė radhėn e kėtyre dy poeteshave u rreshtuan e edhe disa poetė tjerė, qė shpalonin thellėsitė e burimeve tė veta krijuese, siē ishin Marie-Luise Kashnic, Rudolf Hagelshtange, Hans Egon Holthusen, Karl Krolov, Paul Celan, Rose Auslander dhe Gertrud Kolmar .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:51 pm

Jam i mendimit se ,, modernja’’ nė kėtė letėrsi mund tė shihet qė nga vitet 1750 dhe sidomos nė letėrsinė barokjane. Qė nga ajo kohė kemi elemente dhe tendenca moderne, qė sot me njė kujdes dhe thellėsi studimi, ato gjurmė mund tė shihen edhe nga koha e jonė. Kjo mundėsi komunikimi mund tė vėrehet edhe nga libri i Hugo Fridrichit ,,Struktura e lirikės moderne’’. Kėshtu fjala,, moderne’’na shėmbėllen neve sot si diēka tė qėndrueshme, qė tėrheqė lexuesin si mundėsi atraktive, e kohės dhe me vlera tė verifikuara. Pėr kėtė shkak unė kam pėrgjegjėsi dhe kujdes tė madh pėr kėtė termė Modern, ngase ky termin, qė nga romantizmi e deri mė sot ka gjakuar si diēka e re, qė s’ėshtė njohur mė parė. Sot,, moderne’’ ėshtė arena kulturore qė shkėputet nga e vjetra, dhe nė kujtesėn e njeriut inkarnohet si vlerė aktuale me tė gjitha veēantitė e saja qė mbėrthen nė vete. Shekulli i 20 mban vulėn e lirikės moderne. Kėtė rrugė e trasuan Stefan Geor dhe Reiner Maria Rilke. Gjithashtu njė pėrparim novator shihet edhe pak para Luftės sė Parė Botėrore, nėn ndikimin e ekspresionizmit Georg Heymit dhe Georg Traklit, madje poezia e zėshme e Dadaizmit tė Kurt Shvitersit dhe tė Hans Arpit dhe Surealizmit tė Berolt Brechtit. Por me rėndėsi tė madhe ėshtė tė dihet, se pėr zhvillimin e poezisė gjermane tė pas Luftės sė dytė Botėrore, ka luajtur liriku Gotfrid Ben, madje muzikaliteti dhe fryma e novatore dhe gjuha ekspresive e fotografive figurative shėmbėllyen te autori Paul Celan, me poezinė e e tij antologjike Fuga e vdekjes[ Totes Fuge] ,[(pėrktheu R.S.), e cila me performancėn e saj artistike e gjuhėsore jep, ose shpėrthen nė mėnyrė artistike nė njė imazh qiellorė, tė zymtė, tė pėrhirtė tė Holakaustit dhe jetės sė pėrndjekur tė njeriut . Kjo poezi jep dhe reflekton kėndin e burimit tė vet, nga pika mjaft e theksuar, moderne, e poezisė gjermane. Si poetė tė rėndėsishėm tė pas luftės numėrohen edhe poetėt gjerman Hans Mgnus Encezberger, pastaj pak mė vonė Reiner Kunce dhe Durs Grynbein.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:51 pm

Madje nė poezinė gjermane moderne hyjnė njė numėr i madh autorėsh, por unė do t’i pėrmendi vetėm disa prej tyre qė janė mė tipik pėr qasjen tonė. Nė poezinė moderne tė gjeneratės sė parė tė lindur 1880-1900 mund tė merren Maria Kashnic, O Loerk, W. Lehman, E. Langeser. Nė gjeneratėn e dytė hyjnė poetėt e lindur brenda viteve 1900-1915, siē janė P. Huchel, G. Eih, H. Domin, pastaj vjen gjenerata tė lindur brenda 1915-1915, sdomos poetėt Karl Krolov, Chr. Busto, Chr. Lavant, R. Branbach, W. Hoellerer, H. Piontek, H. Bender, J. Bbrosvki, Ingeborg Bachman. Kurse gjenerata e katėrt tė lindur nga vitet 1925 e deri mė ditėt e sotme. Pėrfaqėsuesit mė tipik tė kėsaj gjenerate janė poetėt Sara Kirsh, G. Klunert, V. Braun, R. Kunce, I. Beker, Erih Fried, P. Rymhmkorf, M. Sharpenberg, W. Shalc Ulla Hahn. Janė edhe me qindra tė tjerė qė janė tė njohur, por qė nuk u pėrmendėn nė kėtė rast.

Kur flitet pėr lirikėn moderne koncepti i saj ka shumė domethėnie tė madhe dhe ėshtė mjaft esencial pėr studimin e letėrsisė. Ėshtė e thjeshtė bindja, kur kthejmė kujtesėn tonė, qė nė kohėn e njohur tė frymės letrare tė njohur me emrin ,,Stuhi dhe Vrull’’ [ Sturm und Drang ] , deri te Realizmi dhe Natyralizmi qė mbeten si drejtime paraardhėse tė Modernes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:51 pm

Nė lirikėn moderne dominon koncepti i kompozimit tė ,,ndryshimeve’’, ,kthimeve’ ,,kėrcimeve’’. Natyrisht se te teknika e lirikės moderne ka ndikuar edhe njė lloj stili para modernes, qė ka ekzistuar, si problem i veēantė ndėrmjet traditės dhe asaj moderne.

Definicioni pėr modernen nuk vjen vetėm si problem kyē i poezisė gjermane, por termi,, modern’’ pėrfaqėson njė fushė tė gjerė studimi dhe me problematikė mė tė zgjeruar tė kulturės nė pėrgjithėsisė. Por sot ky emėr mund tė merret si emėrtim epokal, botėror, qė ėshtė heterogjen me rimėn pėrbashkuar tė qėndrueshme tė kulturė nė pėrgjithėsi. Kjo nė letersi nuk mund tė merret menjėherė, si prerje me thikė tė mprehtė, nga letėrsia tradicionale. Por kjo nė vete si e tillė qė ėshtė paralajmėron ,,diēka tė re’’, se s’ka moderne pa traditė, pa tė parėn, pa tradicionalen, nuk do ta kishim kuptuar veēantinė e sė resė. Derisa tendencat moderne, tė cilat nė njė masė tė madhe paraqesin edhe Avangardizmin. Qė si koncept nė vete paraqet ,,Epokėn tipike’’. Koncepti i lirikės moderne avangardiste pėrfaqėsonė kundėrthėniet e jetės dhe pasqyrimin e saj . Fillet e para tė kėsaj poezie datojnė qė nga vitet 1875, me ciklin e poezive {Le Flurs du Mal], Lulet e sė keqes Tė poetit francez, tipik, modern Shar Bodlerit. Pra nga kjo kohė koncepti modern ka hyrė si problem aktual. Pastaj si pasardhės tė diskutuar tė poezisė vijnė Holc dhe Georg, si pasqyrues tipik i Avangardės me kritere tė lirikės moderne. Tipikja e qasjes sė Avangardės ėshtė thyerja nga e kaluara, por duke dominuar me ide nė letėrsinė e kohės, si art luftarak dhe si drejtim i vetėm i tė vėrtetės, e qė propagandon papėrkulshmėri nė veprime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:52 pm

Sot me termin Avangardist kuptojmė artistėt dhe letrarėt, qė kanė hyrė nė botėn artistike me njė program progresiv, pėrparimtar, prosperues formal dhe me pėrmbajtje opozitare me konvencionet e shoqėrisė. Origjinaliteti ėshtė me rėndėsi pėr avangardistėt. Avangardja nuk pasqyronė kohė tė fiksuar, por ajo ėshtė nė lėvizje, shkon mė tej e guximshme, pėrherė me shprehje e gjurmė ekstreme nėpėr kohė dhe shumica e epokave kanė avangardistėt e vet. Tejkalimi i furtunės sė tmerrshme tė njė kohe mund tė nėnkuptohet vetėm me

avangardizėm. Teoria e tė fshehtės, Futurizmit, Ekspresionizmit, Konstruktivizmit, Surealizmit, pėrndjekjet nga ky drejtim letrarė Avangarda mbetet pararojė artistike e pėrhershme e pėrgjimit tė kėtyre drejtimeve. Ajo ka pėr detyrė tė rreshtojė njerėz tė kėtij drejtimi, qė kėrkojnė rrugė tė reja dhe, kjo rrugė e re, mund tė merret si e vlefshme kur tė mund edhe tė shfrytėzohet. Vetėm lirika qė do tė kuptohet edhe do tė pėrdoret ajo do tė ketė vlerėn e vet tė ekzistimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:52 pm

Si mjeshtėr tė mėdhenj tė lirikės dhe fjalės sė zgjedhur gjermane, qė pėrdorin gjuhėn si fushė pėr veprim janė ata autorė, qė shkojnė me guxim nė eksperimentimin e tyre deri rrėpirėn mė tė lartė e tė vetmuar tė artit. Ata poet me tė drejtėn e tyre ngjiten deri aty, sa qė edhe thonė se nė shikim tė fundit poezia ėshtė njė lojė fjalėsh. Andaj nė tė shumtėn e rasteve , disa poezi janė, mė shumė, krijime grafike, se sa gjuhėsore, veēanėrisht ato tė Franc Monit, i lindur nė Frankfurt mbi Majn, 1925. Madje Hans Magnus Ecenzberger, Helmut Hessenbytel, Petar Rumkorf, tė cilėt poezinė e konsiderojnė si ,, rrethanė’’, ,,Kombinime’’, ,,Topografime’’ e lojėra tė shumta tė shprehjesh e fjalėsh tė dramatizuar sipas nevojės sė tyre qė sjellin efekt. Parimisht poetėt e kohės sonė,

modernen mund ta definojmė, si rebelim estetik kundrejt vulgarizimit tė artit dhe tiranisė sė procesit kreativ realist. Me modernen shija e lirikės fillon tė subjektivizohet. Ndjenja shpirtėrore pėrmbushet me njė shprehje kolorite dhe egzotike. Poetėt modern gjerman lirikėn e tyre e latojnė me elemente stilistike tė reja, dhe kėrkojnė njė bukuri absolute, kundrejt mendimit dhe gjuhės sė zakonshme tė rrethit ku jetojnė.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:53 pm

if (typeof YAHOO == "undefined") {
YAHOO = {};
}
YAHOO.Shortcuts = YAHOO.Shortcuts || {};
YAHOO.Shortcuts.hasSensitiveText = false;
YAHOO.Shortcuts.sensitivityType = [];
YAHOO.Shortcuts.doUlt = false;
YAHOO.Shortcuts.location = "us";
YAHOO.Shortcuts.document_id = 0;
YAHOO.Shortcuts.document_type = "";
YAHOO.Shortcuts.document_title = "tung";
YAHOO.Shortcuts.document_publish_date = "";
YAHOO.Shortcuts.document_author = "remzi_salihi@yahoo.de";
YAHOO.Shortcuts.document_url = "";
YAHOO.Shortcuts.document_tags = "";
YAHOO.Shortcuts.document_language = "albanian";
YAHOO.Shortcuts.annotationSet = {
"lw_1260467621_0": {
"text": "Aleksandra",
"extended": 0,
"startchar": 1512,
"endchar": 1521,
"start": 1612,
"end": 1621,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 0.433343,
"relScore": 0.241713,
"type": ["shortcuts:/us/tag/other/wiki"],
"category": ["WIKI"],
"wikiId": "Aleksandra",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "e \u00e2\u0080\u0098\u00e2\u0080\u0099cop\u00c3\u00abtuar\u00e2\u0080\u0099\u00e2\u0080\u0099 me frym\u00c3\u00abmarrjet shpirt\u00c3\u00abrore t\u00c3\u00ab ndjeshm\u00c3\u00abris\u00c3\u00ab s\u00c3\u00ab p\u00c3\u00abrditshme edhe Aleksandra {Majlinda} Shabani. Shtegtimet krijuese t\u00c3\u00ab saja l\u00c3\u00abn\u00c3\u00ab gjurm\u00c3\u00ab malli t\u00c3\u00ab",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1260467621_1": {
"text": "Aleksandra",
"extended": 0,
"startchar": 11504,
"endchar": 11513,
"start": 12512,
"end": 12521,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 0.433343,
"relScore": 0.241713,
"type": ["shortcuts:/us/tag/other/wiki"],
"category": ["WIKI"],
"wikiId": "Aleksandra",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "t\u00c3\u00ab qasjes interpretuese, \u00c3\u00absht\u00c3\u00ab z\u00c3\u00abri poetik i poetes se re Aleksandra Shabani, q\u00c3\u00ab tenton t\u00e2\u0080\u0099i kaloj disa hemisfera ndjenjash me",
"metaData": {
"visible": "false"
}
},
"lw_1260467621_2": {
"text": "Yahoo",
"extended": 0,
"startchar": 18548,
"endchar": 18552,
"start": 19975,
"end": 19979,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 0.35,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/organization/company/company_name", "shortcuts:/us/instance/organization/company/yahoo_property", "shortcuts:/us/instance/organization/domain"],
"category": ["ORGANIZATION"],
"wikiId": "Yahoo%21",
"relatedWikiIds": ["AOL", "Google", "Jerry_Yang", "Microsoft", "MySpace", "Time_Warner", "Yahoo%21_360%c2%b0", "Yahoo%21_Finance", "Yahoo%21_Japan", "Yahoo%21_Mail"],
"relatedEntities": ["aol", "facebook", "google", "google inc", "linkedin", "microsoft", "microsoft corp", "myspace", "time warner inc", "yahoo inc"],
"showOnClick": [],
"context": "tregoni p\u00c3\u00abr ta plot\u00c3\u00absuar. Me nderime Remzi Salihu __________________________________________________ Do You Yahoo!? Sie sind Spam leid? Yahoo! Mail verf\u00c3\u00bcgt \u00c3\u00bcber einen herausragenden",
"metaData": {
"canonicalName": "Yahoo! Inc.",
"domain_name": "Yahoo",
"domain_url": "http://www.yahoo.com/",
"exchange": "NMS",
"symbol": "YHOO",
"visible": "true",
"yprop_description": "Discover email, news, shopping, search, music, fantasy sports, and more.",
"yprop_name": "Yahoo!",
"yprop_url": "http://www.yahoo.com/"
}
}
};
YAHOO.Shortcuts.headerID = "ed3a1bf4e0e735c09053749c70da9bfe";

KODIM I FLALĖS POETIKE NĖ QIELLIN E MANOVRIMIT LETRARNė qiellin artistik tė manovrimit kulturor e jetėsor ēdo individė ėshtė njė qenieje soditėse e veēante, i ngjeshur me karakteristikat dhe veēoritė e veta, pėr tė vėrtetat apo tė pa vėrtetat njerėzore, Nė kėtė poligon tė hapur tė kreativitetit vepron individi, krijuesi, bashkė me ėndrrat qė e rrethojnė dhe shqetėsojnė atė nė jetė. Dėshirat e shumta qė ka njeriu nė vete i nguliten nė memorien e tij, si kujtime tė pashkėputura e qė nė esencė tė veēorive karakteristike e pėrcjellin hap pas hapi deri sa tė jetė gjallė. Ēdo dėshirė e parealizuar mbetet ‘’skulpturė’’ e fiksuar e imagjinatės dhe ėndrrės. Aty, madje, shtrėngohen dhe futen nė lojė nėpėr lėndinat e shumta shumėngjyrėshe dėshira e kėrkesa qė i parashtron shoqėria dhe jeta. Andaj nė kėtė ,,fluturim tė largėt,, ngjitet kodrave, majeve tė pėrjetimeve edhe zemra e ‘’copėtuar’’ me frymėmarrjet shpirtėrore tė ndjeshmėrisė sė pėrditshme edhe Aleksandra {Majlinda} Shabani. Shtegtimet krijuese tė saja lėnė gjurmė malli tė pa shuar nė dėshirat e shumta tė poetes sė re. Kjo poete me reflekset e saja tė shkathtė lirike e poetike i puthit imazhet blu e tė ndjeshme tė tokės, qiellit dhe rrethit ku jeton. Ai magjizėm i thellė, ylberak shumė ngjyrėsh dhe meditativ qe e mbėrthen autoren, vjen si kėrkesė shpirtėrore e ēasteve, apo si trėndafil i posa ēelur me vrull rinorė, tė imagjinuar ‘’nė njė kopsht ėndėrror’’, qė ėshtė i qėndisur me lulėkuqe e dėshira nėpėr lėndinėn e kujtesės sė zhvilluar e lulėzuar nėpėr akte e sfida tė shumta jetėsore. Ēdo veprim i kėsaj hapėsire nė thellėsi tė kuptimit, ka njė hyrje, zhvillim dhe mbyllje karriere. Nė kėtė rreth tė tė jetuarit dhe kėrkimit, dėshmitare ėshtė koha dhe ndjenja qė bartet nga dita nė ditė. Ndjenjat me sensibilitet tė theksuar nė vete, tetuazhojne kujtesėn, pėr ēdo gjė qė ndodh rreth vetes dhe tė tjerėve. Poetja di ēka tė kėrkoj nga koha dhe incizon ēdo detaj tė saj, se ēdo fillim ka edhe mbarimin e vet. Por nėse fillimi i nisur nga dyshimet hyn nė zhgėnjimin e papritur, lėndimi ndjenjės behet epilog i madh, i papritur nė arenė tė kuptimit, nga shpirti i strehuar ne ‘’magjizmin ėndėrrorė tė rastėsisė sė nxitur nga ‘’profetikja’’ miqėsi’ e cila mbet enigmė e pazbuluar tėrėsisht nga veprimet e dyanshme, tė subjektit me objektin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:53 pm

Kėrkesat e shumta qė bėhen nė tėrėsinė poetike, tė pėrfshira nė vėllimin poetik ‘’Skulpturė dėshirė nė qiell manovrimi’’, janė kėrkesa dhe dėshira tė njė zėri tė vrullshėm, me temperament rinor pėr tė ndryshuar diēka tė imagjinuar, mistike, tė mbyllur nga vetja dhe rrethi. Natyrisht se kjo kėrkesė pėrballė botės dhe ndeshjes sė pėrditshme me tė vjen me sakrifica dhe moskuptime tė mėdha, e qė ‘’copėtojnė’’zemrėn pa diktueshėm. Sepse ēdo gjė qė ndahet, coptohet nga zemra nėpėr thermi tė shumta, tė fut nė mall dhe pastaj dashuria bie si njė kambane e ndjeshme, melankolike tingėlluese nėpėr ndjenja, pėr ēastin e ikur nėpėr kohė dhe shumė mbresėlėnės. Ngase ēdo gjė intime qė largohet nga vetja, pas njė kohe, tė ndrydh, tė harxhon si ndonjė ‘’thermi e lehte’’ nė shpirt., me fjalėt dhe mos kuptimet qė tė rrethojnė. Qė nė fillim tė magjizmit kuptimor njeriu ndėrton piramidėn e vet tė kujtesės sė evokimit. Hyrja nė skenėn e njohjes sė rrethit, botės, kozmosit, pėr poeten, nė ēastin e parė ėshtė njė ‘’shenjė’’provokuese, qė e nxit mė tej deri nė provokim, pėr tė hyrė nė rrethin e dytė, nė klasėn e pjekurisė sė individit si njeri. Dhe gjithė ky udhėtim i largėt i ndėrtimit tė dėshirave, kėrkesave dhe zhgėnjimeve, pas njė kohe, periudhe kaluese, tė pėrvetėson, nėpėr kopshtin ėndėrror tė imagjinuar dhe pėrjetuar nga individi. E gjithė kjo ndjeshmėri tė duket me kalimin e kohės, si zhgėnjim, apo pėrvojė karriere, qė tė forcon e tė hap shtigje tė reja jetėsore. Prandaj kjo sprovė loz me ndjenjat e poetes, e cila me kureshtjen e saj modeste pėrballė ‘’botes qė zhvesh fustantabune’’ e kohės vjen si provokim i ‘’tymtė’’ nga lajmi i pakuptimtė i rrethit, nėpėr sheshin e shtrigave ziliqare tė stepur nė zhvendosjen utopike tė pa kuptimėsisė kohore. Ajo nga ky rreth i fshehtė trazimi, kėrkon vetveten, individin e mbyllur nė peng ngushėllim, qė do t’ia pėrmbush e furnizoj jetėn me lumturi, andaj ajo ėshtė nė hulumtim tė njohjes dhe kėrkimeve absolute. Kjo arratisje e mendjes dhe kujtesės bashkė me ndjenjėn e pa definuar tėrėsisht, zhduket nga vetja, si e ftohtė nė thellėsinė e pa definuar tė gjėrave., ‘’Venitja nė kujtesėn acartė’’ ėshtė heshtje e ngrire nė vete, nė suaza tė moskuptimit, definimit dhe enigmės qė endet andej – kėndej mendimit tė pa ēliruar tėrėsisht nga paragjykimet e rrethit. Hapėsirėn tė cilėn e imagjinon nė kėtė vitrinė tė qelqtė pėrzgjedhjesh shoqėrore, akoma nuk e gjen nė vete dhe nė qetėsinė e shpirtit, ku do tė prehen dėshirat, kujtimet dhe mendimet e shumta. Prandaj ajo udhėton dhe kėrkon pėr t’i definuar gjerat vėna nė sprovė. Trupi kuptimor endet pas njė ėndrre tė venitur nė shtratin e pa definuar tė dashurisė sė fshehtė e tė magjisė sė etur shpirtėrore, e cila herė tretet e herė ngjallet mbi’’krahėt e rrėzuar’’ tė njė sigurie tė vėrtetė, qė kėrkon individi pėr tė krijuar ura afrie tė forta. Pasi ajo nga rrethi dhe ndjellakeqit ėshtė e pėrndjekur pėrherė, si nata dhe zhgėnjimi i acartė.

Pos pėrvojės jetėsore poetja ka si mbrojte edhe bagazhin e dijes, tė cilat sė bashku i japin, asaj, kurajė dhe impulse energjike pėr ta kaluar urėn e kuptimit dhe besimit, e cila ure, si sprove kalimi, nė vete ngėrthen pakėnaqėsi shtegtimi, deri nė cakun e dėshiruar e tė pakalueshmėrisė. Sepse vetėdija dhe pėrvoja zhyten thellė nė rrėnjėn e shkakut dhe rastit tė pa definuar, qė shkumon pėrbrenda me pasoja tė ndryshme gjatė notit tė thellė jetėsorė tė ndjenjave, tė cilat shkojnė nė kėrkim tė lirisė sė vetes dhe tė tjerėve. Ajo ngandonjėherė lundron pa vetėdije nė njė barkė shumė kuptimore filozofike, ku tretet mendimi dhe besimi. Hapėsira ku kurorėzohet, nata e mjegullt, mu aty hėna i bėhet rojtare e takimit tė parė, guximi ia shtrėngon nėpėr dėshira gishtat e mbėrthyer tė dy ndjenjave tė largėta, por qė nė esencėn e saj lidhin unazėn e afrisė me kaltėrsinė e dėshirave rebeluese tė kohės, sė pafund, nė kėrkesat e ēasteve tė imponuara si paradoks i minutave tė shpejtuar tė kohės qė imponohet nė raste tė caktuara.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:53 pm

Poetja kėrkon qė rastin ta lidh nyje si hėna e ngrirė, me bukuri tė magjishme nė hapėsirė qielli letrar. Shpirti romantik i saj impresionon me imagjinatėn filozofike dhe lidh tokėn me qiellin pėr t’i plotėsuar dy ndjenja te largėta . Atė ēast dhe atė vend tė pikėtakimit nuk donė qė ta mbėrthej e ‘’nesėrmja e lagėsht’’e zhgėnjimit, pritjes, ku data mbyll ēastin e njė takimi tė paharruar. Poetja kėrkon mos zhgėnjimin e saj dhe gjate lundrimit imagjinativ poetik nėpėr vargje, nė vete amputon edhe rrahjen e zemrės me aromėn e kėndshme, dehėse tė frymės sė ndalur peng nė njė moment tė fiksuar, qė lidh misterin e pa zbuluar tė thellėsisė sė ndjenjės, e cila ndjenjė nė vete bėhet ‘’skulpture’’ e shpitit tė ēiltėr nėpėr vite. Ajo mat me vėmendje pulsin jo tė zakontė tė kohės dhe zemrės, nė kėtė det tė madh ndjenjash e dėshirash, nėpėr tė cilėn kalon vetėm kjo anie e madhe dashurie me plot vrulle shpirtėrore ‘’nė qiell manevrimi’’. Ajo largon nga vetja tabutė, dyshimet, ligėsitė dhe kufizimet, madje pengesat e dallgėve tė pėrditshme, qė i sjell koha dhe shoqėria. Poetja ka besim tė madh nė shpresėn e saj, ngase, ajo sfidon dhe investon gjithēka rreth vetes, ndaj edhe merr guxim nė arritjen e qėllimit pėr hapjen e shtigjeve te reja jetėsore. Mendimi poetik fiksohet nė’’lakuriqėsinė e botės’’ qė na rrethon, sepse brenda vetes njeriu ėshtė njė mister, njė botė tjetėr e fshehur, me ‘’kaplim asfiksie nė hemisfera gjoksi’’, qė nė arenėn konfuzionit dhe kontradiktės sjell paragjykime nga mė tė ndryshmet, andaj nė atelienė eksperimentale tė konkurrencės nuk mund tė fshihen imtėsitė e dukshme dhe njollat qė i ka njeriu. Errėsira dhe heshtja fsheh tė gjitha pa kuptimėsitė e veta, kur mendimi nuk gjenė alternativė pėr tė tu pėrballur me vėrtetėn. Andaj poetja shtron shumė pyetje vetes dhe tė tjerėve, duke kėrkuar ditėn pėr t’i zbardhur apo lakuriqėsuar tė gjitha moskuptimet, qė e ngushtojnė miqėsinė, e cila gjendet larg si ‘’kujtim i tretur’’, pasi, hapėsirėn dhe rrethin imagjinuar e ka pushtuar vetėm hija qė rishfaqet si ėndrra me plot ‘’myshqe’’ harrese.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:54 pm

Largimet, ikjet dhe pritjet, janė gjurmė tė pėrhershme qė trazojnė shpirtin e poetes, ato ndriēojnė nė kujtesėn e saj me llojllojshmėrinė e ngjyrave vezulluese, Ajo behet stacion i pritjeve atraktive tė pėrhershme, qė ndal zemrėn nė raste tė caktuara, mu nė rrethin e aortės pėr kujtimet e skalitura dhe tė mbjellura thellė nė zenitin e shpirtit, qė pa u kursyer do tė rrahin nė vete, por pak si enigmatike, duke pritur ‘’krahun pushtues tė dashurisė’’, qė gjendet nė kozmos. Larg vendit dhe rrethit ku jeton, ajo komunikon vetėm me hijen qė ka mbėrthyer hapėsirėn. Dėshira pėr pėrqafimin e ēastit, kujtesėn do t’ia kthejnė nė ‘’satetelit’’ tė shpejtė tė qėllimit pėr tė arritur deri nė botėn e pa pushtuar, pėr ta ēliruar’’mendimin e ndjenjės kallur’’, qė nxjerr flakė dialoguese nė globin ku dashuritė e sinqerta janė nė pėrqindje tė vogėl. Poetja nė poezinė’’Kthimshpinat’ gjykon pėr ndryshimet qė pėson njeriu me kalimin e kohės, kur e nesėrmja e ikur e nxit t’ia kthej shpinėn tė djeshmes pa lėnė gjurmė bindėse nė ‘’ēengelin e varur tė bukurisė’’ se fiksuar nė mendje e qė mbetet si enigma mė e pa zbuluar, apo mister i pakuptimtė qė rrjep pėrbrenda trupin, bukurinė femėrore nga moskuptimet dhe keqkuptimet. Nė detin e kujtimeve vetėm frymėmarrja e dashurisė do tė pulsojė e fluturoj me ‘’magjizmin’’ e vet, qoftė edhe bota tė pėrmbyset, deri sa tė arrij nė bregun e pritur tė dashurisė. Shtegtimi i ndjenjės dhe kujtesės nuk do ndalet vetėm nė qėllim, arsye, sepse vėshtrimi dhe bindja ėshtė aq thumbuese qė sjell nė vete dhimbje tė pėrhershme, por qė nuk shuhet kurrė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:54 pm

Nė qiellin e manovrimit letrar ka shumė yje, por njė yll qė ndriēon mė shumė nė kėtė rast impresiv tė qasjes interpretuese, ėshtė zėri poetik i poetes se re Aleksandra Shabani, qė tenton t’i kaloj disa hemisfera ndjenjash me reflekset e saja tė rrėmbyeshme dhe sfiduese pėr kohėn, pėr ta tejkaluar ėndrrėn e adoleshencės se saj, duke u ēliruar nga brengosja e kujtimit, kuptimit, tė izoluar, me orė tė tėra, tė cilėn gjė donė ta kthej si armė dhe dėshirė unike, poetike, pėr shpėtimin e zhgėnjimit tė pėrgjithshėm njerėzorė, sepse edhe nė kaosin mė tė madh njeriu kėrkon ndihmėn e arsyes me fjalė lutėse pėr mėshirė nga perėndia. Poetja jetėn e merr si sprove tė mundimshme qė ngadonjėherė ia ngushton zemrėn me kundėrthėniet e saj, e cila me bagazhin e pėrvojės shėmbėllen nė jetė me dy kuptimėsinė nė vete, e kuqe dhe e bardhė. Te dy ngjyrat janė tė ndjeshme pėrballė kafshės sė zezė, luanit, qė do tė hyj midis kėtyre dy pjesėve tė dijshme, tė mbyllura nė vete, herė shfaqet si peshk e herė si dem. Por pėr t’u pushtuar kjo veēori e thellė duhet sakrificė, ngase pėr tė kėnaqur zemrėn dy ngjyrėshe tė vizatuar nė kujtesė, duhet gjithsesi se’’afiksimi shtazarak’’ tė largohet nga realiteti. Kuptimi imagjinativ ka sekondat, minutat e veta pėr ta pėrmbushur mungesėn, kėrkesėn shpirtėrore, qė ėshtė kozmos impresinist nė vete, me dallueshmėritė e saja.

Letėrsia si duket i ėshtė bėrė bima mė e kėndshme e pėrjetėsisė, andaj nė kėtė bimėsi tė madhe ujit me shkathtėsi edhe poetja Aleksandra Shabani. Edhe pse libri poetik ‘’Skulpturė dėshire nė qiell manovrimi’’, ėshtė vėllimi i parė dhe i shkruar nė moshė shumė tė rė, megjithatė, autorja, i sjell lexuesit pjekuri imagjinatave refleksive me pėrkushtim tė theksuar prej talenti. Emocionet e saja janė tė lidhura ngushtė me mendimet qė poezinė e kthejnė nė njė ton tė pėrmbajtur. Ajo mundohet qė mendimet, idetė, dhe refleksionet t’i qėndis me fotografi lirike. Metaforat, figurat stilistike dhe shprehjet e rralla t’i bashkoj nė njė piramidė autoktone. Poezitė e Aleksandra Shabanit vibrojnė nė vete dhe shfaqin dridhma tė brendshme shpirtėrore tė ngjeshura me mall rinorė, pėr ta njohur sa mė mirė rrethin ku jeton dhe vepron. Kush ėshtė i etshėm pėr kėtė njohje, gjithsesi, se nuk duhet tė largohet shumė nga synimet, shikimet e veta bindėse, ngase, shenjat rastet e pėrsėritura me tė cilat takohet pėr ēdo ditė e rikthejnė individin nė rinjohje, nė qėllimet dhe shkaqet e planifikimit tė vetes nė rrugėtimin e mbar imagjinativ, mė tė gjatė tė kozmosit poetik. Nė kėtė situatė shumė poezi i bėhen rroje, bodigard, pėr ēdo gjė qė i vjen si e papritur, si sprove jetėsore, apo si konsum ditorė i gjėrave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:54 pm

Poezitė nuk e ndryshojnė historinė e jetės, por ata japin detaje lirike tė jetės, emocione, tė cilat janė tė vetme pėr lirinė shpirtėrore, qė nė rrethana tė caktuara mbeten tė pėrmbushura me veēanti personale e qė evokohen brenda rrethit tė vet kuptimorė. Dhe tė tjerėt e nxjerrin kuptimin si me mikroskop gjuhėsorė pėr tė soditur si pėrvojė e veēantė jetėsorė nga ēaste dhe gjurmėt qė kalon poetja.

Zėri poetik qė mė ngacmoi pėr tė shkruar pėr kėtė vėllim poetik, ėshtė rebelimi i thellė i kėmbėngulėsisė dhe kėrkimi ekzistencial i poetes. Vargjet e saj frymėzohen nga gjerat qė i pėrjeton, shumė fotografi tė gjalla tė pėrditshmėrisė dhe imagjinatės inkarnohen nė kufijtė e fiksionit dhe tė vėrtetės realiste. Stolia e vargjeve karakterizohet dhe lidhet ngusht me pėrpjekjet e saj pėr risi dhe disponimit qė ka nė njė mes tė caktuar. Poezitė e saj janė dromca frekuencash intime qė zhveshin shpirtin sensibil tė poetes. Si duket procesi i tė shkruarit tė saj, parasegjithash, bėhet motiv i qėndisur dhe pėrjetuar me kuptim. Shtegu nėpėr tė cilėn kalon ėshtė ai imagjinar univerzal, kreativ, dhe ai konkret. Stolitė e shprehjeve tė rralla poetike janė moderne tė kohės. Ato shprehje kalojnė nga dashuria personale drejtė dashurisė estetike tė pėrgjithshme, sipas nevojės, qė ia dedikon koha. Metafora dhe ironia e pėrcjellin vėllimin poetik ‘’Skulpturė dėshirė nė qiell manovrimi’’ nė pjekuri tė mėtejshme tė autores. Ajo manovron nėpėr fjalė tė rralla dhe ndėrton piramidėn e shprehjes sė veēantė qė e dallon nga shumė autorė tjerė tė gjeneratės sė saj. Sa mė e fshehtė tė jetė poezia, aq mė atraktive behet kėrkimi i shpalimit saj nga thellėsitė e pa pushtuara kuptimore. Aty kėtu ka ndonjė lėshim, por nė pėrgjithėsi ajo sjell njė metaforė tė veēantė poetike qė tė bėn pėr vete. Ajo gjurmon me shkathtėsi nė qiellin e hapur tė konkurrencės sė shprehjes me gjuhėn e saj tė zgjedhur poetike, duke formuar portretin e saj me shkathtėsi bėn edhe thyerjen e saj parabolike gramatikore nėpėr sintagmat e rralla dhe tė goditura me njė freski e ndjeshmėri tė zhdėrvjelltė, duke e skalitur mjeshtėrinė artistike me dėshira dhe paragjykime tė shumta kohore..

Remzi Salihu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:56 pm

Kumtim “Larmiteti sistilistikor, mesazhimi dukuri gjallėsore nė formim individualiteti”

Patrick Sammut Malta

Zėvendpresident i Lidhjes sė Poetėve Maltezė I.W.AMars 2009

Mė i shquari, mė i merituari, president, poet shkrimtar dhe botues Kristaq F. Shabani; sekretar i pėrgjithshėm, poet Agron Shele dhe poetėve, shkrimtarė dhe miq tė letėrsisė dhe tė arteve tė pranishėm nė Simpoziumin Ndėrkombėtar ”Muza Poetike Pegasi 2009», pėrshėndetje nga Malta dhe Lidhja e Poetėve Maltezė, reagim nga gjithė poetėt nė mbarė botėn:

Unė dua tė them se ishte njė surprizė, po gjithashtu njė privilegj pėr mua, tė jem pjesė e Simpoziumit Ndėrkombėtar duke qenė se mė kėrkohet tė pėrgatit njė kumtesė rreth diversitetit stilistikor, njė fenomen i tė jetuarit duke konturuar individualitetin. E para gjė qė mė erdhi nė mendje time ishte se subjekti, tema, ishte gjithashtu e madhe dhe e gjerė pėr ta trajtuar, nė mė pak se nė njė hapėsirė tė kufizuar…Nė kėtė mėnyrė, unė, menjėherė, mendova tė kėrkoja ndihmėn e disa poetėve dhe miqve tė mi, me tė cilėt unė kryej korrespodenca rregullisht, pėrmes postės elektronike dhe postės tradicionale pėr tė mė dhėnė mua reagimet personale nė lidhje me trajtesėn e temės aktuale.

Njė nga pėrgjigjet e para ishte Teresinka Pereira, braziliania – αmerikane, poete edhe presidente e e I.WA, Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Poetėve Ndėrkombėtarė dhe e Kongresit Ndėrkombėtar tė Shoqatės sė Kulturės Latine. Nė fjalėt e saj: “Kur unė jam duke shkruar poezi, preferoj tė diversifikoj stilin tim poetik, pėrveēse duke pėrdorur qendrueshmėrinė monotone me njė ton tė vjetėr; duke krijuar vetė “mėshirė” nė drejtim tė ndjenjave tė mia, duke kėrkuar pyetje retorike.

Shumėllojshmėria e diversiteti ėshtė krijim… Unė gjithashtu pėrpiqem tė zhvilloj poezinė time me kuptime substanciale, pa pėrsėritje. Pėrdor vargje tė shkurtra dhe ato qė shkojnė drejt e nė pikė, pėrveēse tė marrjes nė kohė tė lexuesve, duke u mėrzitur dhe duke abuzuar me durimin e tyre. Pra unė gjithashtu mendoj se kam njė mėnyrė tė gjatė pėr tė shkuar nė drejtim tė asaj qė ėshtė e dėshiruar, stilit ideal…”.

Pjesėrisht ose mjaft pėrgjigje tė ngjashme nga poetesha dhe profesoresha e Lidhjes nga Qendra e Kėrkimit tė Studimeve angleze nė Universitetin e Hong Kongut, Agnes Lam, ka vrojtuar : “… Unė e urrej, duke pėrsėritur vetveten, sepse s’kam durim dhe kam frikė se do tė mėrzis lexuesit e mi. Kėshtu qė unė e gjej tė vėshtirė tė shkruaj rreth tė njėjtės temė. Pėrderisa unė mund tė gjej njė prizėm tė ri pėr tė tė thėnurit e diēkaje. Kėshtu tematika ose diversiteti stilistikor mund tė mė ndihmojė qė tė mos mėrzitem me mėnyrėn time tė tė shkruarit tim vetiak. Mė shumė se unė tė shkruaj, mendoj se, mė e vėshtira ėshtė se, nuk do tė jetė e mėrzitshme me mėnyrėn e tė shkruarit tim vetiak; por pastaj kėto forca mė bėjnė mua tė rritem, pėr mua gjithsesi, deri sa zėri nė tė shkruarit tim mund tė ketė disa thelbe, tė cilat nuk ndryshojnė ka njė pjesė me ndryshime, ndoshta temat, ndoshta stili, ose ndoshta tė dyja bashkė”.

Njė pėrgjigje e menjėherėshme erdhi gjithashtu drejtpėrdrejt nga Izraeli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:57 pmKėtė herė nga Ada Aharoni. Ada Aharoni ėshtė studiuese, hulumtuese e kulturės sė Paqes, shkrimtare, poete, pedagoge dhe themeluese e IFLAC, Forumi Ndėrkombėtar pėr Letėrsinė dhe Kulturėn e Paqes e Hulumtim, mė saktė mendimi i saj nė lidhje me diversitetin stilistikor, njė fenomen i tė jetuarit duke konturuar individualitetin, ishte duke ndjekur: “Pra unė nuk jam vėnė nė dijeni qė individualiteti im ka qenė i konturuar nėpėrmjet diversitetit stilistikor, jo nga ana ime dhe kjo jo edhe nga tė tjerėt …..

Ėshtė e saktė mėnyra tjetėr rrotull sė cilės ėshtė individualiteti im, qė konturon diversitetin stilistik timin. Karakteri im dhe individualiteti im ka qenė ndikuar zakonisht nga njerėz, shkrimtarė dhe poetė qė unė dua dhe adhuroj mė sė shumti pėr idetė e tyre, mėnyrat e tyre tė kėndvėshtrimit tė jetės, vlerat dhe bujarinė. Dhe pėrse e quajmė diversitet stilistikor, fenomen i tė jetuarit? Unė do tė dėshiroja tė tėrhiqja fjalėn “fenomen” pėr mė shumė tė shquar dhe pėr mė shumė gjėra tė mahnitshme dhe zhvillime. Gjithmonė ka ekzistuar diversiteti stilistikor nė poezi, madje dhe nė sonetet dhe poemat e Shekspirit. Kėshtu unė do ta termizoja kėtė diversitet stilistikor faktik dhe jo tė pėrdor as tė jetuar, pse as fenomen.

Poetja Nadia Cella Pop nga Rumania u pėrgjigj nė kėtė mėnyrė:“ Duke filluar me sesi ne e kuptojmė kėtė fjalė stil me origjinėn ose prejardhjen greke tė saj “stilos” ėshtė e barabartė me “bisht pende” dhe “i shkruar”, gjuha, linguistika pranon qė duhet pėrdorur vetėm bashkė me mėnyrėn personale dhe rezultati i kėtyre mjeteve me shkathtėsi ose aftėsi artistike tė krijuesit nė pajtim me kredon apo besimin personal. Stili letrar duhet tė respektojė disa kėrkesa specifike rreth ndreqjeve ose korrigjimeve qartėsisė, pastėrtisė, natyrshmėrisė, harmonisė, nė mėnyrė qė tė ruajė muzikalitetin dhe shprehjen e vet punės. Veēanėrisht nė poezi, ku stilet e stolisura ndodhen nė vartėsi tė epiteteve, metaforave, antitezave, alegorive e tė tjera. Nuk ka vend pėr paqartėsi, dyshime, marrėzi, egėrsi, fjalė tė ashpra. Mungesa letrare e poetit, paaftėsia e tij (e saj) pėr tė bashkuar imazhe, ndjenja, sense ose kuptime, nė njė trajtė koherente, do tė krijojnė njė strukturė artistike tė dobėt. Ashtu si Buffon tha njė herė: “Stili i veēantė faktikisht nėnkupton njė nga format e njė stili tė vetėm tė domosdoshėm, esencial, tė qenėsishėm vetėm artistik. Stili ėshtė shprehja e pastėr e personalitetit dhe trajtat e shumllojshme tė profilit tė poetit qė bėhet pėr t’u vėnė mėnjanė vetėm nėse respekton disa parime cilėsore vlerash. Nė drejtim tė evolucionit estetik tė gjuhės, poeti pėrdor, ai (ajo) mund tė nėnshtrohet ose tė jetė i varur nėpėrmjet talentit, qėllimet e njė mesazhi me dashuri pėr lexuesit, duke fituar vlerėn shpirtėrore tė punės letrare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:57 pm

Gjithashtu interesant ėshtė edhe komenti i poetes Th. Ash. Chkr drejtpėrdrejt nga Hyderabad INDI: “Poezia ndoshta ėshtė gjuha e vetme, e cila ėshtė e shprehur nga poetė tė ndryshėm, nė gjuhė tė ndryshme me shumllojshmėri dhe ndjenja tė gjera, tė cilat vijnė duke u kufizuar. Gjuha angleze nuk ka pėrjashtime pėr kėtė”.

Shprehjet ose ndjenjat pėrmes mendimit, qė dallon pamje nė pamje, pjesa mė e madhe e shprehjeve janė tė nėnkuptueshme nė njė shpirt tė drejtė qė zotėron njė shmangie nė drejtim tė letėrsisė dhe ėshtė familjare me termat letrare. Dhe nė kėtė kontekst dhe gjendje fjalėt e shkrimtarit tė menduara thellė, fjalėt e shkruara tė poetit, jo vetėm qė duken tė ngatėrruara (tė prira nė rrugė tė shtrėmbėr), por nė madhėsi shtrirje tė gjerė duken tė mashtruara, tė prira nė rrugė tė shtrembėr, tė hutuara dhe tė ngatėrruara pėr lexuesin. Kėshtu pra, ndjenja e “jo tė bindurit” zvarritet brenda mendjes sė lexuesit dhe diversiteti stilistikor, stili i prezantimit tė poetit tė shkrimtarit duket e ērregullt, i turbulluar dhe i padallueshėm, aty duke rralluar elementin e interesit nė njė lexues.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:57 pm

Ngjashmėrisht, fenomeni i tė jetuarit ose i tė thėnurit tė disa shkrimeve tė shquara nga njerėz tė shquar lidhur me shkrimet nė individualitetet tė tilla, e cila koha sėrish inspiron pjesėn e lexuesve pėr gjenerata e gjenerata. Kjo prirje apo tendencė individuale e veēantė, koha ose motivimi nė fund tė fundit ndan ose konturon shkrimin e poetit, shkrimtarit tė veēantė pėr tė mbetur njė fenomen i tė jetuarit, siē mund tė jetė i qėndrueshėm duke mbetur pra nė kohė drite nė rrethe ose cikle letrare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:58 pm

Poeti dhe piktori Stefen Morris nga Bibg, Angli, tani duke jetuar nė jug tė Francės, u shpreh nė kėtė mėnyrė: “Mirė normalisht unė nuk bėj komente rreth asaj ēka njerėzit shkruajnė rreth punės sime. Ėshtė priviligj i kritikut qė unė supozoj tė shkruaj se ēfarė ajo ose ai ndien. Nė tė kaluarėn kanė qenė dėmtuese komentet dhe nė kohė tė tjera unė kam qenė miklues dhe i kėnaqur. Unė e besoj kėtė nėpėrmjet, kur unė i jam pėrkushtuar tė shkruarit tim dhe aktit tim shumė seriozisht edhe gjithmonė jam pėrpjekur pėr tė qenė i ndershėm, i sinqertė dhe kurrė nuk kam limite tė dėmshme larg, duke ςuar pėrpara kufinjtė dhe traditat akademike tė tė pyeturit. Liria pėr ta bėrė kėtė, pėr mendimin ose opinionin tim, ėshtė vitalisht e rėndėsishme pėr krijuesin artist. Pikat tė menduara mbi: diversiteti ėshtė krijim, tematikė dhe diversiteti stilistikor ndihmon tė lėrė mėnjanė mėrzitjen nė lidhje me tė dy sė bashku, shkrimtarin dhe lexuesin dhe pėrfundimisht e ndihmon poetin nėpėrmjet rritjes sė individualitetit, i cili konturon diversitetin stilistikor, jo nė rrugėn tjetėr rreth stilit qė ka tė bėjė me aftėsinė artistike tė krijuesit. Nė pajtim me kredon e tij personale stili ėshtė shprehja e pastėr, e qartė e personalitetit dhe shumėllojshmėria ose ndryshimi i vet konturon profilin e poetit, nė poezi. Stili ka tė bėjė me metaforat, alegorinė, antitezat, epitetet dhe megjithė pjesėn tjetėr. Liria ėshtė domosdoshmėrisht e rėndėsishme pėr krijuesin artist.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:59 pm

Diversiteti Stilistikor dhe individualitetiDisa shembuj nga poezia bashkėkohore e mbarė botės.

Teresinka Pereira krijon poema tė shkurtra me njė mesazh tė vėshtirė pėr t’u harruar. Tematikisht Teresinka Pereira, gjithashtu anėtare e I.W.A, trajton botime tė tilla si: dashuria, interneti dhe mungesa e dashurisė, kundėrshtim, pėrballim, qėndresė, mohim, mos pranim, padrejtėsi, mungesa e lirisė, vdekja e radhės ose vargut, lufta nė Kabul, mungea e paqes, jeta njė fantazi, sepse jeta fluturon; tė drejtat e grave dhe fėmijėve tė Gazės, lule Borgol. Si njeri dhe poete Teresinka ėshtė syhapur se ēfarė ndodh nė krejt botėn, borgol, muri nė Det, pashkė, veςanėrisht nė cepat ose qoshet, ku aty ka pastabilitet, vuajtje, padrejtėsi. Ajo ėshtė gjithashtu njė njeri i rregullt, qė ka udhėtuar shumė dhe ambasadore bote. Kushdo qė i merr mesazhet e saj pėrmes poezisė, lėshon njė zė drejt mė pak shprehjes, drejt mendimeve qė pėr mazhoritetin qėndrojnė tė heshtura, tė pathėna. Lejon vetėm qė ato tė shqiptohen me zė tė lartė si p.sh. nė poemėn e saj “Hiroshima 26 gusht 2008”, Teresinka thėrret: “Por Bota vėzhgon/ dhe bota nuk do ta lejojė njė surprizė, ata ku gjithkund/, bomba atomike kurrė pėrsėri/ udhėheqės i botės kurrė pėrsėri/, Derisa bota nė SHBA ėshtė britmė kundėr gabimit/ zotėrimit imperialist dhe lufta, lufta, lufta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:59 pm

E saj ėshtė poezia e protestės, e dėnimit tė atyre qė e pėrdorin fuqinė nė mėnyrėn e gabuar. Numri i poemave tė Teresinkės u janė kushtuar personaliteteve tė ndryshme, kryesisht qė bashkohen nė botėn e Paqes dhe Poezisė: Nelson Mandela, “Homazhe ose nderime” , “Nderime ose homazhe pėr Pete Seeger, Anna poezia”Mirupafshim”, “Poezi pėr Jozo Boskovski”. Midis karakteristikave stilistikore tė Teresinkės njėra nevojitet pėr t’u pėrmendur. Pėrmbledhja “Luftė”, “Dita e punės”, “1 Maji, 2008”, 9 poema, nuk bie nė sy dhe “Paralajmėrim”, “Dialogu midis teje dhe meje”, poema tjetėr, me njė pėrzierje poetike – prozė, shkallė nė nivelin stilistikor “Krishtlindje” dhe “Poeti nė vdekjen e vargut”, njė gjuhė metaforike, e cila ėshtė romantike direkte, drejtperdrejt e pastėr dhe e sinqertė pėrshkruese, por, nė tė njėjtėn kohė ekonomike nė fjalė drejt mitit. “Tel me gjemba dhe trėndafila” dhe pėrdorimi i termave jo mesatare. Nė poemėn “Hiroshimė, 6 gusht 2008” i referohet presidentit tė papėrgjegjshėm dhe te “Krishti i Rio De Zhaneiros”, Teresinka shkruan: “Krishti qė unė shikoj ėshtė punė arti humane,/ ai ėshtė roje i kohės, / prezencė e njė trupi tė ēimentuar, simbol i pėrkohėshėm i dashurisė, / duke prekur qiellin me krahėt e tij tė hapura.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 4:00 pm

Poezia e Teresinkės ėshtė plot me pika ςuditėse dhe i saj ėshtė vargu ku: “Unė” ėshtė shumė mė e fuqishme sesa shpata. “Nuk mė duhet se unė i konsideroj kriminel dhe vrasės,/ unė mallkoj duart qė janė duke marrė jetė (fėmijėt e Gazės). Pėrballė gjithēaje Teresinka Pereira shkruan poezi nė tė cilėn dėshiron tė mbrojė diēka, tė bėjė tė ditur mesazhin. Stili dhe individualiteti, pena dhe njeriu, si njė qenie sociale nė rastin e kėsaj poete nga Brazili- ShBA shkon dorė mė dorė.

Nadja Cella Pop, soditėse dhe vetfilozofike. Kur, unė pyeta poeten rumune rreth temave qė ajo shkruan nė poezinė e saj, ajo m’u pėrgjigj se temat ose ēėshtjet e poezisė sė saj janė tė parashikuara dhe tė drejtpėrdrejta nga konteplatiniteti (soditja) dhe struktura filozofike nė kufijtė e asaj ēka ajo personalisht ndien ndaj ngjarjeve dhe gjendjeve shpirtėrore. Temat e saj janė pasuruar nga pėrvoja e njerėzve tė tjerė dhe nga prapaskena kulturore e gjerė e saj. Nė kėtė mėnyrė librat e saj pėrmbajnė poema erotike, poema patriotike. Poema me njė sens, kuptim mistik, ku intesiteti i ndjenjave drejton edhe poemat e ekzistencės. Ajo ruan duke respektuar estetikat e fjalės. Nadia Cella Pop, gjithashtu, duke gjurmuar njė bazė (ose themel) koherente (hap rrugėn) duke menduar pėr gjithė tipat e lexuesve, duke i lejuar ata qė tė shijojnė origjinalitetin e lirizmit tė saj. Duke lexuar poezinė e Nadia Cella Pop ėshtė plotėsisht njė pėrvojė e saj, ėshtė shembėlltyra (gjallėria ose karakteri) shumė e fuqishme dhe nė tė njėjtin kohė i bukur dhe lirik. Poezia e Nadia Cella Popit ėshtė njė lojė nė fjalė, nė tė cilėn, kur lexon forcat, fuqitė e saj, lexuesi bėrtet: “ Sa e bukur!” E saj ėshtė gjuha, e cila shkon drejtpėrdrejt nė zemėr. E gjitha ėshtė e prezantuar nė njė aureolė tė mistertė. Poetja ėshtė urė lidhėse drejt tė tashmes, por fantazia e saj udhėton pas dhe pėrpara ose tutje nė kohė, me qetėsi tė madhe si me mė shumė qetėsi qė, kur ajo krijon karakterin shumė efektiv, ajo gjithashtu udhėton midis dy pikave ose kėndvėshtrimeve nė kohė tė pėrkohėshme tė ndryshme qė shėnojnė limitet e fantazisė sė Popit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 4:03 pm

Nė njė ekstrem bota e rrėnimit, pika ekstreme e korrupsionit dhe nė ekstremin tjetėr bota, ku drejtojnė fluturat, njė botė e pafajshme e paprekur. I saj ėshtė zėri nė njė rrugė drejt tė tashmes dhe nė rrugė tė tjera kapėrcen limitet e kohės. Shtati i Popit nėpėr kohė arrin pėrmasa, tė cilat tejkalojnė gjithė botėt qė ne njohim. Nė tė shkruajturit e poezisė sė saj Nadia Cella Pop bėn njė pėrdorim leksikor regjistrash tė ndryshėm tė tilla si: natyra, muzika, ngjyrat, emocionet dhe bibla; Kryqi i Krishtit ėshtė imazh pėrsėritės, (pėrtėritės). Duke lexuar poezinė e Nadia Cella Pop ėshtė gjithashtu njė udhėtim nga fėmijėria drejt moshės sė vjetėr me tė gjitha ato qė janė eksperimentuar midis kėtyre tė dyjave. Nadia Cella Pop kėndon rreth dashurisė, paqes dhe harmonisė pėrmes fjalės sė saj. Nė ēajin e pasdrekės ajo thotė: Njėrėzit e sjellshėm pėr t’i bashkuar, harmonia ėshtė fjala ēelės dhe e gjithė kjo nė tė thjeshtėn dhe nė njė gjuhė fluente. Harmonia ėshtė gjithashtu ėshtė gjeja e pėrbashkėt e jetės dhe e muzikės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 4:04 pm

Njeriu dashuron vonė ose transformon vetveten brenda njė dashurie pandeistike, ku “unė bashkohet me botėn e botės nė pėrjetėsi”. Poetja fton lexuesin tė reflektojė nė tė madhin makrokozmos dhe nė tė voglin mikrokozmos tė gjerave, nė tė mirė dhe nė tė keq, nė tė fortė dhe nė tė dobėt, nė pushtues dhe tė cėnueshėm (tė dėmtueshėm). Pop shkruan rreth botės, ashtu pa kujtime dhe emocione dhe pa krijimin dhe natyrė e thėna dhe e pathėna. Natyra ėshtė parė si njė libėr i hapur dhe nga ku poetja mėson, reflekton dhe shpreh se ēfarė njerėzit nė pėrgjithėsi nuk kanė kohė tė thonė. Gjeste ose (veprime) ose gjera tė vogla, si tė kesh njė filxhan kafe nė mėngjes ose njė lule e frymėzon Popin tė shkruajė rreth eksperiencave universale; nė kėtė mėnyrė kėto jetohen nga njė burrė dhe njė grua jo vetėm nė Rumani, por gjithkund. Nė kėtė mėnyrė Popi menaxhon tė ndryshojė gjestet brenda fjalės dhe fjalėt brenda poezisė. Si…………….. poetja nuk bėn tė flasė, por na bėn tė shohim ēfarė ne dėshirojmė tė harrojmė rreth vetveteve tona. Pop gjithashtu na ndihmon ne tė lėvizim (tė zhvendosemi) gjithmonė mė pranė drejt deshifrimit tė totalit. Dhe kjo mundet tė ndodhė vetėm nėpėrmjet mendimit tė pastėr dhe shpirtit tė virgjėr. Dhe kjo na bėn ne qė tė ndiejmė se poezia e saj ėshtė njė ftesė pėr tė mbetur gjithmonė fėmijė dhe pėr tė vazhduar pėr tė ndjerė nevojėn pėr fabulė (pėrrallė) legjendė dhe aventurė. Pop gjithashtu shkruan rreth trupit dhe madhėshtisė sė shpirtit. Gjithsesi pjesa e kėsaj madhėshtie i pėrket gjithashtu poezisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 6 e 14Shko tek faqja : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 14  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: