Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror

Shko poshtë 
+2
rrimtaf
Mexhid Yvejsi
6 posters
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 73
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror Empty
MesazhTitulli: Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror   Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror EmptyTue Aug 17, 2010 9:59 pm

Mexhid YVEJSI, Gjakovë


AGJËRIMI TRUPOR DHE

AGJËRIMI SHPIRTËROR


Burimi kryesor i Fesë Islame është Kur'ani. Kur'ani është Fjala e Allahut. Allahu në Kur'an urdhëron e thotë:


"O ju që besuat, agjërimi u është bërë obligim sikurse që ishte obligim edhe i atyre që ishin para jush, kështu që të bëheni të devotshëm.

(Jeni të obliguar për) Ditë të caktuara, e kush është i sëmurë prej jush ose është në udhëtim (e nuk agjëroi), atëherë ai (le të agjërojë) më vonë aq ditë. E ata që i rëndon ai (nuk mund të agjërojnë), janë të obliguar për kompensim, ushqim (ditor), i një të varfëri, ai që nga vullneti jep më tepër, ajo është aq më mirë për te. Mirëpo, po qe se e dini, agjërimi është më i mirë për ju.

(Ato ditë të numëruara janë) Muaji i Ramadanit që në te (filloi të) shpallet Kur'ani, që është udhërrëfyes për njerëz dhe sqarues i rrugës së drejtë dhe dallues (i të vërtetës nga gënjeshtra). E kush e përjeton prej jush këtë muaj le të agjërojë, ndërsa kush është i sëmurë ose në udhëtim, le të agjërojë aq ditë nga ditët e mëvonshme. All-llahu me këtë dëshiron lehtësim për ju, e nuk dëshiron vështirësim për ju. (Të agjëroni ditët e lëshuara më vonë) Që të plotësoni numrin, ta madhëroni All-llahun për atë se u udhëzoi dhe që të falënderoni." (Kur'an, El – Bekare: 183-185)



Agjërimi është institucion i edukimit trupor. Agjërimi është institucion i edukimit shpirtëror. Muaji i bekuar i Ramazanit, muaji kur filloi Shpallja e Kur'anit, është stina e lulëzimit, është pranvera e besimit...

Agjërimi që urdhëron Ligji (saum el-shari'a) është ai në të cilin njerëzit largohen nga ushqimi, nga pija dhe nga mardhëniet seksuale, nga lindja e diellit deri në perëndim.

Agjërimi shpirtërorë (saum el-tarika) kërkon që të ndalohemi t'i afrohemi haramit, jo vetëm me shqisat, por edhe me mendimet.

Pra, agjërimi i plotësuar është kur e jashtmja, truporja, dhe e brendshmja, shpirtërorja, janë në harmoni. Si arrihet kjo harmoni ? Arrihet kjo harmoni me përpjekje, me përkushtim, me devotshmëri...

Agjërimi sipas Sheri'atit e ka kohën e caktuar, kurse agjërimi sipas Tarikatit vazhdon deri në jetën e Amshuar...

Për disa nga agjëruesit, Pejgamberi (a.s.) ka thënë:

" Ka shumë prej atyre që nga agjërimi kanë vetëm uri dhe etje".

Kurse për agjëruesit e vërtetë, Pejgamberi (a.s.) ka thënë:

"Agjëruesi ka dy gëzime, një kur çel iftarin dhe tjetri kur të takohet me Allahun".

Besimtarët, të cilët me përkushtim agjërojnë, gëzimin e parë e përjetojnë për çdo iftar...

Ky është agjërimi trupor... Ndërsa, gëzimin e dytë do ta përjetojnë, siç tha Pejgamberi (a.s.), kur të takohen me Allahun...

Ky është agjërimi shpirtëror...

Pikërisht këtyre iu drejtohet premtimi i Zotit:

"Agjërimi është për Mua dhe Unë shpërblejë për të".

Por, kur vjen kjo kjo ditë?

Kjo ditë vjen për ditë – sa' i çelë e mshelë sytë...!


Mexhid YVEJSI, Gjakovë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 54
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror Empty
MesazhTitulli: Re: Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror   Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror EmptyWed Aug 18, 2010 11:06 am

Sa per informim me duhet te tregoj,se me nje ndeje ne fshatin reshtan te suharekes ku ishim nja 40 burra aty ishte edhe nje hogje dhe profesor ne medrese.Emrin nuk dua tia ceke , bisede pas bisedave fetare meqenese fjalen kryesore e kishte hogja hyri pak thelle ne ceshtjet kombetare,Si psh ai filloi te kritikonte tarikatet e shelereve pastaj kritikoi fene katolike dhe per ironi dhe nga mos informimi i itij ai pyeti te pranishmit se anjihni ndonje shkrimtar katolik shqiptar ai thjesht tha ska kurse muslimane ka plot per te qene ironia edhe me e madhe ai mori guximimin te kritikone gjergj kastriotin se nuk eshte hero kombetar por komandant i turkut dhe turku e kishte lejuar te udhehiqte per 25 vjet . Por per te qene e dhimbshme dhe e patolerueshme ai tha se ne muslimanet jemi me afer me serbet se me katoliket shqiptare .atehere mora leje nga hogja per te marre fjalen .dhe e pyeta hogjen se cilet muslimane kane ardhur te paret ne ballkan a kane ardhur tarikatet apo hogjallaret ai u pergjigj tarikatet une i thashe ata kane ardhur si misionare dhe ambasadore tevendeve nga vijne ,por ju keni ardhur me ushtrine turke si pushtues.pastaj i thashe se ne pyetjen se sa shkrimtare katolike ka ne historine e shqiptareve une i njoh nja 50 ,e ai i sigurte tha cilet jane une fillova te permend marin barleti gavrill dara gjon buzuku eme radhe ai u shtang .Atehere une e pyeta se ae din sa jane muslimane ai tha ka shume ,une i thashe ka vetem tre avduli frasheri me dy vellezerit e tij naimim dhe samine .Nese din ti ndonje tjeter ma thuaj ai heshti ,per skendebeun ithashe ai nuk eshte vetem hero kombetar i shqiptareve por i gjithe europes per ate i kane ngritur permendore ne europene tri apo kater vende.HOgja mbeti pa tekst dhe u be nervoz atehere njeri aty afer me preku me dore se mjaftonte . sepse hogja u kompromentue aq shume sa humbi kontrollin edhe iku nga aty .Prej atehere une kam krijuar bindjet e mia personale .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror Empty
MesazhTitulli: Re: Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror   Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror EmptyWed Aug 18, 2010 1:07 pm

asgje sje ka tregon vetem bene propaganden serbe kunder fejes me te mire ne bote ate muslimane
me qindra Gjerman franqez Amerikane intelektual kengetare Boksier
po ballafaqojne fejen muslimane.
Kurse disa zagar te shitur te ashtequajtur kosovare here behen katolik here ortodoks here Evangelish here jehove per para sepse kane shpirterat e shitur....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror Empty
MesazhTitulli: Re: Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror   Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror EmptyThu Aug 19, 2010 11:51 pm

Te krijosh bindje personale, pa baz dhe pa arsye esht, = ta verbosh veten
Per fjal e llafe te odav. njerz te cillet jan pa kurrfar ndikimi ne shtepi e mos te folim me larg.............!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum


Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror Empty
MesazhTitulli: Re: Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror   Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror EmptyFri Aug 20, 2010 12:20 am

Urime muaji i Bekuar i Ramazanit,ka dasht Allahu edhe ne keto dit me vap te madhe te mos kemi kurrfar pengesazh te agjerojm deri ne 16 ore ne 24 h.Fuqia e Allahut eshte e madhe ndaj edhe obligimin tone te fese Islame po e kryejm me kaq lehtesi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror Empty
MesazhTitulli: Re: Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror   Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror EmptyFri Aug 20, 2010 11:18 pm

[quote] Sa per informim me duhet te tregoj,se me nje ndeje ne fshatin reshtan te
suharekes ku ishim nja 40 burra aty ishte edhe nje hogje dhe profesor
ne medrese.Emrin nuk dua tia ceke , bisede pas bisedave fetare meqenese
fjalen kryesore e kishte hogja hyri pak thelle ne ceshtjet kombetare,Si
psh ai filloi te kritikonte tarikatet e shelereve pastaj kritikoi fene
katolike dhe per ironi dhe nga mos informimi i itij ai pyeti te
pranishmit se anjihni ndonje shkrimtar katolik shqiptar ai thjesht tha
ska kurse muslimane ka plot per te qene ironia edhe me e madhe ai mori
guximimin te kritikone gjergj kastriotin se nuk eshte hero kombetar por
komandant i turkut dhe turku e kishte lejuar te udhehiqte per 25 vjet .
Por per te qene e dhimbshme dhe e patolerueshme ai tha se ne muslimanet
jemi me afer me serbet se me katoliket shqiptare .atehere mora leje nga
hogja per te marre fjalen .dhe e pyeta hogjen se cilet muslimane kane
ardhur te paret ne ballkan a kane ardhur tarikatet apo hogjallaret ai u
pergjigj tarikatet une i thashe ata kane ardhur si misionare dhe
ambasadore tevendeve nga vijne ,por ju keni ardhur me ushtrine turke si
pushtues.pastaj i thashe se ne pyetjen se sa shkrimtare katolike ka ne
historine e shqiptareve une i njoh nja 50 ,e ai i sigurte tha cilet jane
une fillova te permend marin barleti gavrill dara gjon buzuku eme
radhe ai u shtang .Atehere une e pyeta se ae din sa jane muslimane ai
tha ka shume ,une i thashe ka vetem tre avduli frasheri me dy
vellezerit e tij naimim dhe samine .Nese din ti ndonje tjeter ma thuaj
ai heshti ,per skendebeun ithashe ai nuk eshte vetem hero kombetar i
shqiptareve por i gjithe europes per ate i kane ngritur permendore ne
europene tri apo kater vende.HOgja mbeti pa tekst dhe u be nervoz
atehere njeri aty afer me preku me dore se mjaftonte . sepse hogja u
kompromentue aq shume sa humbi kontrollin edhe iku nga aty .Prej atehere
une kam krijuar bindjet e mia personale . [


Rrimtaf ne radh te pare pershendetje, dhe mir se je rikthy me shkrimet tua ... Ti kthehemi temes;
Seq mu kujtu nje thenje e gjyshit tim ndjes ,past kur pash shkrimin tend ''Kush se lavdron veten ju djegt qerga'' hehehhe?
Rrimtaf, Hogj mund te behete cdo njeri se studjon teologjin,Hogja eshte mesues i fes edhe ashtu jo cdo njeri mesues eshte ne gjendje te spjegoj cdo gje lidhur me ate lend nxensve ne kemi mbaru shkollen dhe i dim mjaft mir gjerat si ecin DIJA SKA FUND I NDERUARE RRIMTAF...Sa une kuptova, ne shkrimin tende, me la te kuptoj se nuk je adhurue i (librit)dhe nuk eshte turp ,nese nuk e din sa shkrimari apo autor i librav eshte i fes muslimane.....
Por mos tu largu nga korniza e temes , po ndalemi te qeshtja e muslimanve;
Feja muslimane eshte fe e vetem qe pranohet nga All'ahu i madhrueshm.
Jo pse un i takoj keti religjion dhe dua te mbaroj, por te nxerim fakte rreth keti religjionit;Iliret kan qen pagan, me von me kohen e kryqezatave, u konvertuane sa me dhun e ca me deshire ne fen kristijane,me ardhejn e turkut ne pushtet u perserite kjo gje ne fen muslimane,NE TURKUT i kemi borgje vetem nje gje (QE NA RUJTI FEN MUSLIMANE ) Dikush e ka sjell me duket ketu nje forum nje shkrim per muslimanet qe ishin para kolombes (Mulsimanet Zbuluan Ameriken para Kolombes!...)E sa jemi te lashte flete historija ....Ajo qe me ben te ndihem shpirtrish mir eshte qe feja muslimane eshte lidhje direkte e jo indirekte sikur te religjijonet tjera me All'ahun , mudesh ta mohosh nje gje till?PRES PERGJIGJEN??Njerzimi nisen nga ajo se feja musliman eshte demode apo ben jete vetem perbrenda kornizav te Kur'anit!
Nuk e mohojm nje gje till ,por aty zberthehet jeta cdo gje eshte e lidhur me jeten.DHE QESHET ME E KEQJA cdo hera na krahasojn me talimabt islamik ?Nuk e di pse e bjen nje gje till !por kam bindjen se nga mosnjohja e fes e bejn sepse edhe indijanet jan musliman por kan besim te kunderte, besojn ne lop ne statuja sikur se te gjith popuj te tjera.E cfare te ndimon ty psh, nje statuj apo nje varr siq disa nga popujt e botes bejn ! apo kan besimin te hena disa ke dielli disa ke toka e shum e shum gjerav qe i bejn shik (rival )All'ahut!!vertet All'ahu ka meshir te madhe sepse nje gje till nuk tolerohete,vetem te nisemi ne nga vetja jon si u krijuam,si nuk ka pyti askush se ca do dalim djal apo vajz, si nuk po mund ta ndalojm VDEKJEN,se po na mere mu ne lule te rinise?andaj duhet te ndalemi nje qast, ti bejm nje analiz vetes, dhe te shofim gjerat ashtu siq jan e jo siq ne duam sepse kjo jete eshte kalimtare asgje nuk jemi ne kete jete, vetem kalimtare ku nuk na takon asgje te marrim me vete siq lindim pa asgje ashtu vdesim ,3 gjera e percjellin njeriun nga kjo jete ;FAMILJA, PASURIJA DHE VEPRA E TIJ ,dy te parat kthehen sa te percjellim ne banesen e fundit individin , vetem nje e merr me vete e kjo duhete tjet jo e NDYTE?]Feja muslimane te thrrete per paq per solidaritet me popujt tjer.
Edhe popat e fes ortodokse bejn thirrje per paqe por te gjith e dim masakrta qe u ben nga'' shtepit e zotit tyre'' siq i quaj ata (kishat)Sod jemi largu shum larg nga ligjet e All'ahut,por shikoj pasojate tona, vdes njeriu nga nje insekte(rriqen )ky insekta ka qen edhe para shum viteve , vdes njeriu nga minjat!!! Nga AIDS qe behet nga amoralitet sa behet zbulimi per nje ilaq te nje smundjet del smundja tjeter edhe me e rende pse ndodhin keto gjera sepse njerzimi ka deviju rruge se Alla'hut,
Sot ne jemi ne muajn gushte ,ku temperatura jan shum te larta, dhe eshte muaj i bekuar Ramazanite, Ramazanin e kemi obligim po sa agjerojn sote thua ti se?
e din cfar thon e kam zemren e mire mjafton!! kush mundet me agjeru mir eshte kjo shkon me mundesi Jo jo ase per ne se agjerojm nuk eshte lete te rrish 16 ore pa ushqim! por ne kryjem kete obligim se kemi ndaj All'ahut ton...
kerkoj falja nga lexusite se u zgjata pak me shum por dua te bejn nje thirrje apo nje lutje si te them.Ju lutem te mos nxitoheni te dilni me argumeten te pa baza tj'u mund urrjetja vetme vetme se nuk i takoj nje religjionit till apo pse atje nje irakjan apo talimab mbyt qindra e mi te pa fajshem, dhe ti je musliman dhe je i till !!Ju lutem aje qe don ta di per fen MUSLIMAN TE LEXOJ KUR'AN dhe te shohi te verteten e fes musliman ...
Ju pershendes te gjithve ,( posaqerishte ata qe Agjerojn RAMAZAN..)

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror Empty
MesazhTitulli: Re: Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror   Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Agjerimi trupor dhe agjërimi shpirtëror
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» FIFA, AGJËRIMI I RAMAZANIT NUK DËMTON LOJTARËT

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: