Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

  Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:20 pm

Kumtim nė Simpoziumin Ndėrkombėtar “MUZA POETIKE PEGASI 2010” ME OBJEKT “MAGJIA E PĖRKTHIMIT”
TIRANĖ 11.04.2010
Poezia indiane
Nė fokus:
Poetika e zotit K.K. Srivastava ėshtė njė lule e freskėt nė kopshtin indiano-anglez.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:21 pm

Letėrsia e sotme indiane ka mjaft pėrfaqėsues qė shquhen nė lėmin e letėrsisė botėrore
si Tholana Ashok Chakravarthy, Dew Bhardwaj, Biplab Mbajumbar , Pronab Kumar Mujumber

Nė kumtin e pėrgatitur nga Patrick Sammut, Maltė i bėhet dhe njė analizė e shkurtėr poezisė moderne indiane nė drejtim tė diversitetit stilistikor:

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:21 pm


...Gjithashtu interesant ėshtė edhe komenti i poetes Tholana Ashok Chakravarthy drejtpėrdrejt nga Hyderabad INDI: “Poezia ndoshta ėshtė gjuha e vetme, e cila ėshtė e shprehur nga poetė tė ndryshėm, nė gjuhė tė ndryshme me shumllojshmėri dhe ndjenja tė gjera, tė cilat vijnė duke u kufizuar. Gjuha angleze nuk ka pėrjashtime pėr kėtė”.
Shprehjet ose ndjenjat pėrmes mendimit, qė dallon pamje nė pamje, pjesa mė e madhe e shprehjeve janė tė nėnkuptueshme nė njė shpirt tė drejtė qė zotėron njė shmangie nė drejtim tė letėrsisė dhe ėshtė familjare me termat letrare. Dhe nė kėtė kontekst dhe gjendje fjalėt e shkrimtarit tė menduara thellė, fjalėt e shkruara tė poetit, jo vetėm qė duken tė ngatėrruara (tė prira nė rrugė tė shtrėmbėr), por nė madhėsi shtrirje tė gjerė duken tė mashtruara, tė prira nė rrugė tė shtrembėr, tė hutuara dhe tė ngatėrruara pėr lexuesin. Kėshtu pra, ndjenja e “jo tė bindurit” zvarritet brenda mendjes sė lexuesit dhe diversiteti stilistikor, stili i prezantimit tė poetit tė shkrimtarit duket e ērregullt, i turbulluar dhe i padallueshėm, aty duke rralluar elementin e interesit nė njė lexues.
Ngjashmėrisht, fenomeni i tė jetuarit ose i tė thėnurit tė disa shkrimeve tė shquara nga njerėz tė shquar lidhur me shkrimet nė individualitetet tė tilla, e cila koha sėrish inspiron pjesėn e lexuesve pėr gjenerata e gjenerata. Kjo prirje apo tendencė individuale e veēantė, koha ose motivimi nė fund tė fundit ndan ose konturon shkrimin e poetit, shkrimtarit tė veēantė pėr tė mbetur njė fenomen i tė jetuarit, siē mund tė jetė i qėndrueshėm duke mbetur pra nė kohė drite nė rrethe ose cikle letrare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:21 pm


Tholana Ashok Chakravarthy duke jetuar thjesht dhe duke menduar shumė. Unė jam i sigurt se duke ndjekur deklaratėn (pohimin) nga Tholana Ashok Chakravarthy (Anėtare e Lidhjes sė Poetėve tė Botės) do tė ndihmoj pėr tė kuptuar mė mirė poezinė e saj: “Koncepti i tė bashkuarit tė artit me poezinė do tė bashkohen tė gjitha klasat (shtresat) e njerėzve pavarėsisht pėr nga mosha, kasta, besimi, raca dhe krahina… Po unė preferoj poezinė me pasqyrime (reflektime) artistike tė temės (ēėshtjes) nė tė cilėn unė do tė ndiej pėrfundimisht pėr tė pėrgatitur terrenin pėr tė vėnė nė dijeni fėmijėt dhe tė rinjtė nė veēanti. Poemat e paqes dhe arti i harmonizimit, nėse kėto tė dyja bashkė prezantohen sėbashku, fytyra e humanizmit do tė jetė zbukuruar me zjarrin (flakėn) e Paqes Universale. Nė lidhjen me rregullaritetin e formės nė poezinė e saj Tholana Ashok pėrgjigjet: “Po ėshtė tė zgjedhurit tim e zgjedhjeve pėr tė tė tėrhequr (joshur) dhe pėr ta zhytur (kredhur) lexuesin (lexuesit) dhe pėr ta marrė (pėr ta pėrfshirė) lexuesin, lexuesit thellė brenda zemrės sime duke prekur kuptimet e plota nė thellėsitė. Kėshtu pra, me disa pėrjashtime, unė preferoj formėn ose rrymėn pėr nė pjesėn mė tė madhe tė poemave tė mia, pėr kėtė unė jam e sigurt, kjo kėnaq bashkė zemrėn dhe mendjen e lexuesit.
Si njė person (individ) ai ajo pėrshkruan vetveten duke jetuar thjesht dhe duke menduar shumė. Dhe kjo ėshtė se ēfarė ndodh neė poezinė e saj gjithashtu, njė miksim (pėrzjerje) e njė gjuhė tė thjeshtė me mendime tė thella rreth gjerave tė thjeshta (fėmijėri,harmoni, natyrė) dhe gjera qė reflektojnė vuajtjen ehumanizmit (greva e urisė, lufta, abuzimi fizik dhe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:22 pm

brutalititeti nė fėmijė, vdekje , lypėsat e rrugės, orfanėt (jetimėt), n ėnjė dorė gjendet (ėshtė) poetja fėmijė duke iu drejtuar gjyqit pėr drejtėsi (kėtu ka ndėrhyrė), mėshirė (falje) dhe kualitet (cilėsi), nė dorėn tjetėr ėshtė duke mburrur (lavdėruar)
veten pseudocivilizuar , hi-tech tė shoqėrisė sė sotme . Thjeshtėsia ėshtė gjetur gjithashtu nė ėprdorimin e shembėlltyrės: “Retė e luftės”, ‘Tentakulat e urrejtjes”, ‘Vuajtjet e tokės mėmė”, ‘Retė e errėsirės”, ‘Livadhet e sė ardhmes”, ‘Jetėt e ngatėrruara nė sinjalet e grevės sė urisė dhe vdekjes” “Dritat e rrugės me shikim shqiponje”, “pėllumbat epaqes”, “thelbet e paqes”, “oqeani I varfėrisė” (fatkeqėsive), “thelbet e mosbesimit”, ;lulete paqes” dhe “petalet e besimit”. Gjithēka qė duhet tė bėj me botėn e natyrės” , porn ė tė njėjtėn kohė shumėzbavitje nė aspektin negative tė shoqėrisė sė sotme, nė tė cilin njeriu jeton ose pėrfytyron di/ka, e cila do ende tė vijė ( etillė, e tillė si paqja). Nė njėrėn prej poemave tė patitulluara Th, A shkruan nė kėtė mėyrė:” lerėni (lejojini) vetė e brenshmja tė flaės pėrmes majės sė pendės tė penės sonė tonė./ Lejojeni (lereni) poezinė tonė …
Vetė e brendshmja tė flaės pėrmes majės sė pendės sonė. Lejojeni poezinėtonė tė krijojėnjė kulturė tė paqes tė mbushur (tė ngopur) me vision (me paqe), N ezotėrojmė (posedojmė) aftėsinė (zotėsinė) pėr tė arritur (pėr tė bėrė_) pėr tė kryer pėr tė pėrfunduar nga tė shprehurit e fjalės. Po. na ler ne (na lejo ) net ė qėndrojmė nė kėmbė qėndrueeshėm tė kėsaj ore, me vendosmėri./ Pastaj vetėm mundet qė net ė sigurojmė paqen, pėr tė ndihmuar gjuithsecilit. Nė kėtė mėnyrė Th., AC flet pėr poetė tė tjerė tė paqes si T. Pereira dhe Ada Aharon, por ndoshta nė emėr tė tė gjithė poetėve, ku n ė zemrat etyre dėshirojnė (urojnė) botė mė tė mirė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:23 pm

Ē’mund tė thuhet rreth poezisė sė K. K. SRIVASTAVA’S


Referenca mbi librat e K.K. Srivastava’s (I) An Armless Hand Writes [Njė dorė e vrarė shkruan” (2008) (Ii) Ineluctable Stillness “Heshtje e pashmangshme”(2005)

An Armless Hand Writes “Njė dorė e vrarė shkruan”
(1)

Ēuditshmėria nė poezinė e SRIVASTAVA


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:23 pm

“Njė dorė e vrarė” shkruan, pėrmbledhja e dytė poetike e zotit K.K. Srivastava, ashtu si dhe pėrmbledhja e parė, “Heshtje e pashmangshme”, ėshtė shprehje e ndėrgjegjėsimit. Koncepti i simbolit nė kopertinė e prezanton kėtė ēėshtje. Ndėrkohė qė titulli i librit ėshtė diēka tjetėr.
Zoti Srivastava shkruan nė kėto tematika dhe pse ato nuk janė eksploruar plotėsisht ose mund tė konsiderohen si jo poetike. Ai i prezanton kėto tematika me njė stil tepėr individual. Ēėshtjet qė e shqetėsojnė nė jetėn e tij personale i japin formė poezisė sė tij. Shumica e temave nuk janė tė zakonshme dhe po ashtu mendimet dhe stili i tij. Pėr shembull: “Te shtypesh prej hicit” (Cool. “Fytyra e shenjtė”, “Anarkia” (34), dhe “Vetvete e copėzuar” (48). Keto lloj ēudish do tė pėrshkojnė gjithė poezinė e tij, ashtu si dhe parathėnien.
Poetit i pėlqejnė tė pėrdorė mbiemrat. Atij gjithashtu i pėlqejnė qė tė pėrdorė tė njėjtat shprehje herė pas herė. Kjo pėrsėritje ėshtė me e qartė nė poemėn nė faqe 12. Poeti pėrdor kėte metodė (menyrė) pėr tė pėrforcuar temėn e tij. Dhe njė arsye tjetėr e kėsaj pėrsėritje ėshtė tė krijuarit e muzikės. Ka disa mėnyra pėr tė krijuar muzikė dhe poeti e sheh kėtė si mė tė volitshėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:23 pm

Poetika e zotit K.K. Srivastava ėshtė njė lule e freskėt nė kopsthin indiano-anglez. Lulja ka ēuditshmerinė e vet nė shpirtin e tij, nė pamje dhe nė aromė. Kjo ēudi ka mbirė nė mėnyrė tė heshtur nė gjelbėrimin e “Heshtje e pashmshmangshme” dhe ėshtė maturuar nė pėrbledhjen e dytė “Njė dorė e vrarė shkruan”. Titulli simbolizon ambicjen e njė poeti qė i shėrben muzės sė tij. Autori i “Njė dorė e vrarė shkruan” nuk mund tė injorohet dhe nuk duhet tė ndodhė ashtu. “

Dr. Stephen Gill
32,Cornwall Ont. K6H 5R9, Canada
In Contemporary Vibes
(nė atmosferėn bashkėkohore)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:24 pm

(2) “Iluzioni i letėrsisė, filozofia, dilema e moralit dhe e mitologjisė lindore, (e shpjeguar nė shėnimet) shpjegon pse poezia e tij ėshtė e vėshtirė dhe kėrkon lexues me aftėsi dhe kėrkesa intelektuale. Duke qenė se nė poezitė e tij ka shumė iluzion, (disa tė shpjeguara dhe nga shėnimet e tij), mendoj se sa mė shumė ta lexosh poezinė e tij, aq me shumė do tė arrish ta kuptosh atė. Shpesh herė, duket se emocionet e tij kujtohen nė mėnyrė te qetė, por sipas metodės sė rikthimit pas (vice-verse). Njė gjendje e diēkaje tė largėt dhe tė pasigurt duket se ngėrthen poezitė e tij. Momentet duken se janė te rrufeshme duke lenė njė ndikim tė pashlyeshėm tek lexuesi. Pėr tė kuptuar poezinė e tij, pėrveē durimit dhe inteligjencės, njė marrėveshje me njohuritė nė fushėn e letėrsisė dhe historisė, ėshtė e detyrueshme pėr tė mbėrthyer nuancat e thella qė spikaten nė vargun e tij. Ai tregon nė parathėnien e tij (nė prozė) zejtarinė e Joseph Conrad, dhe pėlqimin e tij ndaj vizionit poetik te Sylvia Plath dhe trajton djallėzinė historike pėrmes kujtesės sė Czeslaė Milosz.”
P.K.Majumder
In ejournal www.museIndiacom Issue 27, Sept-Oct 2009
(reviste letrare ne internet)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:24 pm

(3) "Njė dorė e vrarė shkruan” pėrmbledh njė mori pėrshtypjesh tė ofruara nga jeta me njė urtėsi dhe vėrtetėsi tė thellė dhe me pamjen e gjerave esenciale – tė prekshme dhe provokuese. Tė gjitha tė shprehura me njė nivel gjuhėsor tė lartė. Mendoj se autori kėrkon tė sjellė drejtesinė, tė shpėrndajė tė vėrtetėn, tė pėrkrahė rekordin historik…………… tė eksplorojė errėsinė dhe korrupsionin, tė pastrojė shoqėrinė nga njė kend i ri, dhe tė nxisė pėrparimin e civilizimit njerėzor. "

Prof Kurt F. Svatek, kandidati austriak pėr Ēmimin Nobel nė Letėrsi
Poetcrit, Janar 2009, Nr. XXII
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:24 pm

(4) “Nė vazhdimin tė suksesit tė tij tė famshėm tė librit tė parė, “Heshtje e pashmangshme”, njė libėr sfidues intelektual, i shumėvleresuar nga kritika ndėrkombėtare dhe shkrimtarė tė letėrsisė botėrore, K.K.Srivastava, me shumė talent ka ndjekur njė strukturė poetike tė eksplorimit tė thellė, por dhe kompleksitetit gjuhėsor. Nuk ka mė dyshime qė ky poet i pėrsosur ėshtė njė orator me aftėsi tė rralla krijuese dhe shpesh herė tė lė tė mbetesh pa frymė. Gojėtaria e tij dhe mjeshtėria e zėrit janė ēelėsat binjake tė manifestimeve nė vargun e lirė karakteristik tė tij, dhe lexuesi i gatshėm pėr tė kuptuar botėn e poetit, ndien se ky poet mbresėlėnės nė asnjė mėnyrė nuk i deh me boshllėk oratoresk. Nė tė kundėrt, poezia e Srivastavės, ėshtė e pajisur me esenca tė sinqeritetit tė patrembur dhe me njohurinė e njė dijetari, njė kurs intuitiv i zvhillimit tė mėtejshėm. Toni komandues nė shumicėn e shkrimeve tė kėtij autori, tėrheq lexuesit me forcėn autoritare kembėngulėse ndaj punėsimit.
Njė dorė e vrarė shkruan, njė pėrmbledhje prej 51 poezish, disa prej tė cilave janė mė tė gjata, merren me aspektet e bashkėveprimit kompleks tė aspekteve tė ndėrgjegjshme dhe tė pandėrgjeshme, dhe tė psikikės se njeriut; dhe Srivastava si njė Tiresius (profet nė tempullin e Zeusit) virtual Sofoklezian i botės moderne, bota dekadente nė tė cilėn ai kėrkon tė hyjė (dhe qe ende nuk i pėrket) shprehet qartė mbi fasadėn egoiste, duke maskuar guackėn e njė njė shoqerie tė zbrazėt dhe tė qėllimshme. Sėrisht, si dhe nė pėrmbledhjen e parė poetike, vėrehen gjurmė tė dallueshme tė T.S. Eliot”.
Bernard M. Jackson (U.K)
in ezine e TIPS Winter Issue Number 12 (December 2009 )
edited by Wendy Webb, U.K and In Bride- In –Making July
2009 (ISSN 0975-1610)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:25 pm

(5) “Idetė dhe mendimet janė shtylla e zellit poetik tė Srivastavės. Jetėt e njerėzve dhe marrėdhėnia mes burrave dhe grave, arritjet e tyre mė tė fundit nė kėto marrėdhėnie pėrshkruhen pėrmes njė procesi analitik dhe llogjik, tė cilat pėrbėjnė trupin e poemės sė tij. Pėr tė njohur njeriun, ai shpesh herė kėrkon thellė qenies sė vet dhe sjell “UNĖ” nė sipėrfaqe qė ėshtė dhe mėnyra mė e mirė pėr tė njohur temėn. Natyra dhe peizazhet, qielli, toka dhe uji, dielli dhe hėna nuk e shqetėsojnė shumė poetin. Mjedisi dhe ekologjia ose qeverisja hyjnore nuk kanė ndonjė masė te konsiderueshme rendėsie. Ai merret me psikologjinė moderne tė njeriut duke iu referuar Freudit dhe tė tjerėve. Tė gjitha poezitė e librit janė poezi prozaike.
“ Dhimbjet e jetės bėhen muza e krijimit, bindjet e vėrteta ashtu si ai i eksperimenton, kthehen nė llavė poetike, megjithėse poezia e tij sjell trishtim, ėshtė bindėse, ritmike dhe artistike. Ne mėnyrė tė pashmangshme na kthen drejt tij. Qė t’i pėlqejmė poezitė e tij duhet tė kuptojmė ato qė lexojmė, sepse, siē ka forcė shprehėse, ka dhe dobėsi gjithashtu. Nė ēdo hap ai nuk ėshtė i sigurt se ēfarė ju do tė thoni, kėshtu qė ai paraqet teorinė e tij poetike dhe arsyen e shkrimit tė tyre. Shiko parathėnien.
“Unė kam provuar mė tė mirėn pėr tė mos i lėnė hapėsirė keqkuptimeve tė pashpjeguara pėr tė pėrmbysur ēfarė kam deklaruar” thotė ai dhe vazhdon tė shpjegojė procesin e brendshėm mental dhe psikologjik, qė njė poet ka si forcė per t’iu nėnshtruar. Pėrveē tyre, ideja, logjika, mendimet dhe arsyet kėrkojnė njė vlerė tė madhe si rezultat i diskutimit apo shqyrtimit qė ai bėn. Ai shton nė fund: “Ky ėshtė, shkurtimisht, botėkuptimi im poetik. Unė mund tė jem totalisht i gabuar, por deri tani, mbėshtes atė qė unė kam shkruar, tė cilės dhe i besoj: kotėsia e njė opinioni nuk armiqėson opinionin e opinionmbajtėsit “.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:25 pm

Nė procesin e pėrcaktimit se ēfarė dhe si ėshtė poezia, ai disaherė shpreh fjalė shumė tė vlefshme dhe plot shpresė, si “Literatura mė e mirė do te kishte pas vdekur kohe me parė, do tė kishte poetė qė nuk do tė kėrkonin largimin nga kėto ēėshtje botėrore dhe do t’i largoheshin drejtimit pėr tė eksploruar gjėrat unike dhe antipoetike”.
Shpresė, dhimbje, sterilitet, vdekja – janė ēėshtje me tė cilat ne ballafaqohemi pėrmes poezisė se K.K.Srivastavės. Megjithatė ka diēka qė na mban tė lidhur si me magji. Le tė kujtojmė Shelley: “Kėngėt tona mė tė dėshiruara janė ato qė na tregojnė mendime tė trishta”.
Aju Mukhopadhyay in
ejournal www.Authorsden.com
Dated12.11.2008 and
Indian Journal of Post Colonial Literatures
Vol 9No 1 (ISSN 0974-7330)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:25 pm

(6) “Dora e vrarė shkruan” ėshtė e krahasueshme me vendet perėndimore (letėrsinė)”.
Pioneer
A Leading Daily
(7) “Emocionet dhe ērregullimet emocionale janė shqetėsimi kryesor i Srivastaves. Poezia pėr tė ėshtė pėrgjithesisht njė vegėl pėr analizėn e vetvetes dhe tė botės jashtė saj i shėrben mendimit mė tė lartė tė tė qenit katalizator qė inspiron mendimet dhe perspektivėn e tij... Nuk ka asnjė dyshim qė shumica e poezive kanė merita tė vėrteta, njė thellėsi e brendshme qė reflekton dhe iluminon memorjen dhe kushtet e njeriut ”.
Indian Literature
March- April 2009
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:25 pm


(Cool “Ka ndikim njohurish nga mitologjia dhe filozofia perėndimore, ka kredibilitet gjithashtu, por volumi mė shumė pėrshkohet nga njė filozofi e ftohtė”.
The Tribune on Sunday
A Leading Daily
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:26 pm

(9) “Shumica e 51 poezive shprehin ankthin e njeriut kontemporan brenda kontekstit tė ndėrveprimit tė aspekteve tė ndėrgjegjshme dhe te pandėrgjegjshme tė njeriut…Cilėsia e vizionit nė kėto poezi tė shtangin nė vargje me thelėlsinė dhe kompleksitetin e tyre... Nė kėtė volum ne shohim me shumė modesti, por ndoshta dhe diēka tė hekurt, tė shprehur nė vargjet e kėtij poeti ”.
Patricia Prime, New Zealand In Re-Markings Vul 7 No 2 September 2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:26 pm


“Heshtje e pashmangshme”
(1) “Libri i Srivastavas ėshtė njė sfidė e rregullt intelektuale nė poezi me varg tė lirė, unik nė stil, ritmike dhe njė lojė e kėndshme aliterative fjalėsh...Disa nga poezitė e tij tė gjata kanė gjurmė tė dallueshme tė T. S. Eliot “Toka e mbeturinave” me, ndoshta, njė shtesė aromatizmi tė dramave tė Samuel Beckett...”
Bernard M Jackson
In Bridge-In-Making
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:26 pm

(2) “Poezitė e tij shpėrndajnė njė guxim tė rrallė, guximin pėr tė sfiduar nocionet e zakonshme. Ai nuk ėshtė njė poet i sjellshėm, ai ėshtė njė poet i trazuar, qė synon tė zhbėjė mendjen e njerezve nga konceptet false, nga maskimi i hipokrizisė deluzive qė sillet si emocion i vėrtetė ”.
Hindustan Tmes
A Leading Daily
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:26 pm

(3) “Emocionet e njeriut me dufet e tij tė ndryshme, sigurisht intelektuale dhe tė konceptuar poetikisht nga poeti nuk mund tė kuptohen nė njė atmosferė tė qetė dhe me durim. Ndjenja e thellė humane qė spikatet nė nivelin me tė lartė tė ndėrgjegjes kozmopolite ėshtė martuar me linjat e vargjeve”.
Contemporary Vibes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:26 pm

(4) “Srivastava ėshtė nė mė tė mirėn e tij tek poezitė e gjata.... qė dhe posedojnė njė spastrim tė habitshėm tė forcės dhe zjarrit poetik....duke ēuar talentin e tij tė arrijė majat mė tė larta me shkathtėsi nė zhvillimin e menēur tė temave tė tija.”
Indian Literature
(5) “I shkėlqyer, njė libėr me mendime tė thella”.
Dr Carla Kraus,
Vienna
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:27 pm

(6) “Kjo ėshtė poezi, qė na tėrheq ne nė njė mėnyrė tė re tė tė parit, nė forma tė reja qė na nxisin ne pėr ta lexuar, dhe pėr ta vazhduar leximin derisa s’ka mė pėr tė “ngrėnė”. Puna e tij e thellė na sqaron, dhe na bėn qė tė dėshirojmė tė lexojmė pėrpjekjet e tij tė ardhme me kėnaqėsi.”
Rosemary C Wilkinson
U.S.A
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:27 pm

(7) “Nė kėtė pėrmbledhje, Srivastava insiston nė tė padeklaruarėn, tė nėnkuptuar dhe fragmentar. Njė nga aspektet mė tė mrekullueshme nė poezitė e Srivastavas merr dritė nė dimensionin muzikor tė poezisė. Ai pėrdor poezinė pėr tė krijuar njė njeri pozitiv, tė ekspozuar totalisht ndaj jetės. Ai ka bėrė tė pranueshme disa nga ēėshtjet mė tė rėndėsishme dhe mė problematike tė jetės edhe ndaj atyre lexuesve qė nuk kanė njohuri nė filozofi apo nė dilemat e moralit”.
Patricia Prime, New Zealand
In Poetry International
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:27 pm

* * *
Padyshesė kontakti i drejtpėrdrejt ose i kėrthėt ka dinamikėn e vet, pasi bashkėsia kreative bashkohet dhe nisin relatat poetike, falė pėlqesės tė poezisė sė shkruar. Jo mė kot njė poete shprehet se poetėt i lidh njė dritė e brendshme shpirti... Kėshtu ndodhi dhe midis nesh. Poezia e Srivastavės, siē del edhe nga mendimet kritike, aspak zbukuruese, por reale tė shprehura nga poetė tė njohur sot tė Letėrsisė moderne, ėshtė njė poezi moderne e tejkaluar nė sensin e raportit me tė tjerėt dhe kjo shkallinė arrihet qė me gjelbėrimin e parė poetik dhe arrin stade pjekurie nė librin e tij tė dytė. Kjo tregon parasėgjithash se formohet profili poetik, tejthellohet “aventura” e operacioneve kirurgjikale poetike, gjimnastikimi mendor me njė bisturi suksesive dhe mbushamendėse... Duke marrė pėr analizė dhe pėrfaqėsues tė letėrsisė sotme moderne indiane Srivastavėn ne hedhim vėshtrimin “prapa” nė kohė, por me njė objeksion tė qartė ardhmėrinė e poezisė indiane me theks tė jashtėzakonshėm indiano-anglez...
Srivavstava operon ndjeshėm dhe figurshėm me stilin e tij nė dukje prozaik, por rrėmbyes dhe figurativ i “pakrehur” i dalė nga njė spontaniitet i lindur si shtysė e ngacmimeve tė vogla apo tė mėdha tė fenomeneve jetėsore... Nė vėllim shihet dhe dilet nė pėrfundim tėrėsor, nė rast se lexon gjithė pėrshtypshmėrinė qė krijon nė mendėsi vėllimi, por edhe duke analizua vetėm tri poezi tė tij tw papėrzgjedhura nė arkitekturėn poetike mund tė dalėsh nė njė pėrfundim nė rrugė lirike, filofozike dhe figurative...
Kėshtu nė analitikė kemi marrė shqyrtesėn e tri poezive tė tij: “Lotėt e fėmijės”, “Bukuria nuk ėshtė e mjaftueshme”, “Tempujt (Faltoret) dhe tavernat.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:27 pm

Nė poezinė e parė krijohet njė “anomali” e bukur natyrore, por njė bukuri figurative nė metaforizimin e proceseve dritė - errėsirė (natė - ditė), duke i procesizuar nė njė bashkim kundėrshtish dhe mbi kėtė trazirė lotėt e fėmijės qė pėrzgjedhin flakėrimin...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   Sat Aug 21, 2010 11:31 pm


Lotėt e fėmijės
Njė flakėrim drite
natėn.
Nje terr errėsire
ditėn.
Femija lotoi
mbi rrugėn e ngushėlluar
e padėgjuar
Qė tė dy flakėrim
dhe errėsira
shkrihen .
Lotėt e tij
riprezantojnė
zjarrmi tė shkrira
dhe errėsirė tė shkrira
thellimi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poeti Kuuldep K. Srivastava , kumt nė Simpozium
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: