Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

  "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:16 pm

Projekt - guxim “globesh” tė vegjėl tė mbarsura me mirėsinė e munguar…
Shkrepėtimat lindėn, pikėrisht atje, ku diejt dialogojnė me hėnat…, ku lumenjtė marrin emra shpejtėsie dhe valėzimet e tyre i kthejnė nė konture figuracionalė… Apostujt flasin me gjuhėn e Zotave dhe pėrbetohen nė maksima tė rėndesės sė madhe logjike: “E thashė dhe e shpėtova shpirtin tėnd…” Qielli merr trajtė tė moderuar. Dielli ndryshon me vetėdije pozicionimin me Hėnėn eklipsore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:17 pm

Fillojnė buronjat tė lėvizin gjallėsisht dhe ngjalėsisht nė qiell, nė tokė, midis tokės dhe qiellit, nė qiejt mendimorė dhe nė planetet logjistikė. Tė gjithė kapilarėt burojnė! Ē’shtat tė madh qė po hedhin, ē’aftėsi pėrpirėse dhe impulsive! Dritimi shkrepėtin me njė dritim ēuditbėrės dhe kėndon kėngėn me vargjet mė befasues tė prodhuara nė Panteone Shpirti. Ndjenjėsorja e origjinuar nga emri “ishullor” Meslumi me vėshtrimin e saj veēanėsor “mbjell nė livadhe shpirti” lulet e saj, ndoshta me njė ngjyrim mė shumė se ata qė “bredhuan” nė pentagrame ėndrrash, apo ata qė kėrkuan tėrfil me katėr fletė pėr tė fituar “TĖ BUKURĖN E DHEUT”…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:17 pm

Dinamikja, pozantja, prezantuesja, gjallimi me trajta tė bukuruara, kėndvėshtrimi mbi tė kėndvėshtruarėn, polengjetėsja e mbėrthyer nga sy aktivė zbulues e soditės qė kapin parajsėn dhe lulėzimin e pakapur nga sy tė thjeshtė, apo pak mė tė “pėrbėrė”, shprehin lirizmin, padronen e lirisė sė emėrzuar, qė shpėton nga njė “pentagram i huazuar nga njė copė qiell”. Dhe Globi ngushton diametrin dhe “pentagrami “ ēuditėrisht lind notėn mbi Pentagramin, lind Dita e Tetė e Javės sė Ndjenjėsimit dhe e Shpėrthesės sė Ndjenjės “velloveshur” me ngjasim nimfe, qė kėndon kėngė tė pakėnduara mė parė… Nga shtatoret e shpirtit skulpturizohen trajta, protagonistė, natyra tė qeta, tė djallėzuara, tė parajsuara, tė tymta, kontraste tė pashembullta me ravijėzime figurinash tė pikuara, tė spikatura, tė dredhura, aktive dhe inaktive, gravura, pikturime tė moderuara dhe tė gjitha, nė koral ēuditėrisht harmonik, kėndojnė “OKTETIN DINAMIK TĖ GJETJES SĖ DITĖS QĖ AVITET”, pėr tė mos ripėrsėritur fantazmagorinė, gozhdimin,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:17 pm

veshjen e deformuar “zebelinė”,… . Nė kėtė pikė madhore ajo e lira dhe ezmerka e ndritshme projekton guximshėm “globe” tė vegjėl tė mbarsura me mirėsinė e munguar, me shpėrthimin e dallgėzuar tė lulėzimit qė kėrkon “ajka” dhe e Mira e Globit e qė herė tropikėzohet e herė polizohet, herė vapohet e herė akullzohet, nė gjendje tepėr tė ngrira, … pastaj “ndez”stalagmite dhe stalagtite lulore akulli…. Pranvera sa vjen, i ndėrpritet gjelbėrimi nė mes; limfa e ndjen veten nė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:17 pm

gjendje mos lėvizjeje… Dimri fut hundėt nė stinėt e tjera dhe gjurmimet e tij tronditin, tulatin… Hapat kalojnė nė ecje me hap tė vonuar.
Elefteria rrugėton nė njė hapėsirė ku Hėna ėshtė e emigruar dhe emigranti, protagonizmi i lodhur, ku datėlindja fshin ekzistencat, piramidat asqė kanė ndėrmend tė ulin kulmet, ku jeta lėviz me korrektuesa gabimi, ku urat qesendisin lumenjtė e tharė dhe portofolėt mallkojnė zezimin edhe boshimin e tyre, ku varfėria pret nga retė “tė hedhin “ flori, ku fytyrat e plastifikuara konkurrojnė me fytyrat natyrore dhe fitojnė konkurse mosplakjeje nė tentativa monstruoze. Dhe kėshtu vijon shfaqja e kėsaj larmie tematike, prekja e “prapėsive”. Evidentohet bota e bukur, me “oda “ pėrrallore e femrės, vizionet e botės plot ngjyrim, vizitat “ėndėrr” si dhe tentohet kontrasti, kontakti, jepet mesazhi i sė ardhmes…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:17 pm

Vėllimi poetik: “Edhe kur Ti ke harruar fjalėt…” ėshtė njė prurje e nevojshme dhe e gjetur nė kohė”, mesazh e sidomos edhe shėrbesė poetike pėr shkėmbim universal vlerash, kur Lidhja e Krijuesve “Pegasi”, anėtare e sė cilės ėshtė dhe autorja, ka lidhėsi me shumė simotra nė Botė dhe si i tillė tashmė balllafaqimin e dinjitetit tė krijimit nuk e ka vetėm nė vend, por edhe nė atė ndėrkombėtar…Prezantimi i qytetit tė gurtė me njė stil tė veēantė, trajtesa e temave tė “plagimit” shoqėror, hapja e perspektivės, kėndimi pėr fėmijėt e bukur, si dhe meraku i shpirtit tė pasur pėr fėmijėt e varfėruar tė botės, shqetėsime prezente kėto si dhe tema tė tjera tė thurura me njė stil vetiak, janė pika tėrheqėse dhe reference, tė cilat kėrkojnė studim analitik. Arti grafik i pėrdorur, ilustrimi i studiuar pėr tė zbuluar anė tė panjohura e bėjnė kėtė vėllim njė referencė edhe pėr autorėt e tyre nė shpalosje vlerash… Ishte njė obligim imi qė njė autore, e cila e ka “zanafillėn” krijuese nga njė ish Teknikum i dashur edhe pėr mua, me emėr i Delvinės, si anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve Ndėrkombėtarė, me qendėr nė Ohajo tė SHBA edhe Anėtar i Lidhjes sė Poetėve Bashkohorė, tė prezantoja poeten, nė kuptimin real tė fjalės, Elefteri I. Kalllojeri (Hoxha), njė intelektuale e pasionuar e nivelit profesional, nivel me cilėsitė e njė femre, qė e kėrkon progresi i sotėm dhe impulsi i nesėrm shoqėror, e cila ka ē’tė thotė nė kėtė vakum “me dashje” intelektual. Nė kėtė kuadėr doja tė evidentoja paksa nga “zanafilla” krijuese e “ambientit” teknikumas, tė thėnė bindshėm nė njė nga veprat e mia:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:18 pm

“…Nga kujtesa nuk shuhen mbresat qė janė princėzuar. Kujtesa njerėzore ėshtė si njė kujtesė kompjuteri, e cila mban nė mėnyrė gjerėsore e gjallėsore pjesėza, fragmente tė spikatura jetėsore. Vepron dhe procesi i pashmangshėm i kujtesės. Por, ne teknikumasit e Delvinės mbajmė tė gjalla si “ afreske” atė jetė me nuanca tė shndritshme, tė magjikshme tė formimit tonė pėr tė vijuar njė jetė plot temperament ylberor…
Dhe ja “Edhe kur Ti ke harruar fjalėt…”shfaqet si njė “krijesė” e tillė…
Kristaq F. Shabani
Gjirokastėr, maj 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:18 pm

I. Jetė korrigjim - gabimi


* * *
1. Pėrkufizimi im pėr jetėn


Jeta bashkėshortore
kaq pėrrallore,
….e mrekullueshme,…
Ndihem mbretėrore…


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:18 pm


2. “Emigracioni” i Hėnės

a.
Hėna shfaqet nė dritare,
del si shpirt i natės,
pėrkėdhel fjalėzėn e rėndė
“EMIGRIM”,
ia ul hidhėrimin “masės”…
b.
“Ku, vallė, nė ē’vend,
e ka fshehur zemrėn?
Ku, nė ē’vend shpirtin?”
Pyesin yjet qė kėrkojnė
tė bėjnė nė qiell emėr.
c.
Pėrgjigjen dridhshėm:
Emigrantėt…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Marenglen Koēiu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 152
Age : 49
Vendi : Gjirokastėr, Albania
Registration date : 28/01/2010

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:22 pm

3. Rrėfimi i emigrantit tė lodhur

O emigrant i lodhur,
thuaja Hėnės tmerret
e paskrumbullta qė mban pėrsipėr…
Dhe emigranti shndėrrohet
nė rrėfimtar, fare papritur,
do tė fitojė kohė:
“Tmerret , o Hėnė,
t’i them ty dhe vetėm ty…
Sekretet do t’i bėj tregim,
por s’mbaj mend nga t’ia filloj,…
Fėmijėria mė copėtohet,
Rinia hesht duke u kollitur:
Kjo jetė e padurueshme
qenka si martire e vėrtetė,
ndaj, ke tė drejtė, jam i tronditur!”

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:25 pm

4. Pa datėlindje ekzistence…

Gjaku im lėvrin pėr nė damarė,
lėvrin si llavė e zjarrtė, e trazuar.
Barazi nė kėtė tokė?!
Ju lutem , mos bėni shaka!
(S’jam qenie e praruar).
Mos e kėrkoni as harmoninė,
Ajo s’ka datėlindje ekzistence
dhe ėshtė e harruar…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:25 pm

5. A mund?
A mund tė kesh tė drejtė
tė jetosh si tė duash,
Ji e vėmendėshme, moj Hėnė…
Po mė vjen njė zė
dhe po mė vulos heshtjen,
ma mbyll gojėn ēuditėrisht…
Mos kėtė,
mos atė,
kėtė jo,
kjo jo!…
Po kė po?!
Ē’ėshtė kėshtu?
Po bėhem nevrike
me padrejtėsitė
qė m’i shkakton Hėna…
Ē’ ”piramida” tė ngritura
dhe kurrė tė parėna!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:25 pm

6. Pyetje pakėz e sertė
A i di ti, i dashur,
e dashur, mik e shok,
se ēfarė do tė thotė Jetė?
Ja keni bėrė pyetje vetes ndonjėherė
kėtė pyetje pakėz tė sertė;
Jeta nuk ėshtė e pėrkufizuar
vetėm “vėrejtje”;
e thonė dhe tė tjerėt
nė fjalorine tyre: hapėsirė, fluturim…
Jeta ėshtė dhe e pasur,
por edhe “gabim”,
madje dhe e zėnė nė faj…
(Sa variante gjendjeje ka jeta,
shpirt i mamit, a e di?!
Nėse nuk e di,
ta thotė mami pastaj…).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:26 pm

7. Jetė korrigjim - gabimi…
Kėto janė frikime pėr ty
ndėrsa mua
mė magnetizojnė thellėsisht…
Po s’vuajte, po s’ gabove,
Jeta nuk njihet kurrsesi,
Jeta ka ndreqje gabimesh
nė pasqyrat e lėndėve…,
nė regjistrimet e fakteve,
nė kronikat e ngjarjeve,
nė sistemimin e ditėve,
ngatėrrohet emėrtimi…
Ndaj ne shpesh herė e quajmė:
Jetė - korrigjim gabimi…
Jeta ka interesanten e saj,
ka stresanten e saj qė streson
me kalim nė rrugė torturuese,
tė vret, tė pėrplas nė tokė,
s’tė llogarit,
ta heq me dashje frymėmarrjen
dhe jo natyrshėm tė vjen fundi.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:26 pm8. Prapė doja tė pėrkufizoj

Jeta: Impulsivitet
Pėrkedhelje,…
Tė merr me tė mirė,
sillet butė,
tė jep dinjitet dhe krenari,…
Kur dėshiron
Fisnikėrinė e kthen nė kult…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:26 pm


9. I ndryshuar
Sa e vėshtirė tė portretizosh
jetėn nė vend tė huaj….,
kushdo qofsh i thjeshtė, apo i arsimuar...
I thjeshtė pra me shpirtin tė madhuar
nė kategoritė e sakrificės njerėzore.
Vendi i huaj tė pėrbuz,…
I dhimbsur je nė shpirt;
ėshtė i bukur njė ēast
dhe pastaj ndryshon
pamjen e turbulluar,
duke krijuar fantazisht urat
qė lumenjtė nė tharje
kėrkojnė pėr tė kaluar…


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:26 pm

10. E pse pa “portofol” tė jesh bosh?

Jeta: Dhunti ,
Dhuratė, Mrekullim,
Jeta Interes ,
Aspiratė ,…
Jetė, mos mė ēudit ,
Jetė, mos mahnit ,
Jetė e vėshtirė,…
Pa “portofol”, je bosh
pa rėndėsi!Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:26 pm


11. Sa do tė jetė pesha e Pemės sė Gėzimit
O jetė, po tė pyes:
“Pse je tinzare?
Mė pėlcet,
pse ēdo gjė e mat me kuletė!
Jam pranė njė shoqeje paraplot,
Endra s’ shuhet kurrė me njė “lot”…
S’dua tė di
sa kostojnė njė palė kėpucė takamėdha
moderne, tė njė shoqes time…
Dua tė di sa kostojnė kėpucėt
qė do tė veshin
tė gjithė fėmijėt e Botės,
qė ecin zbathur mbi tokė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:27 pm

Nuk dua tė di sa koston
njė gunė apo tualet modern i rėnduar
i zotėrinjve dhe zonjave…
qė plastifikojnė fytyrėn pėr qejf
dhe heqin rrudhat,
pėr tė sjellė rini tė perėnduar…
Mė intereson troē tė di
sa koston pėr tė veshur
gjithė fėmijėt jetimė mbi tokė
dhe ē’dhurata do t’ju sjellin
festat e mėdha tė Vitit pėr t’i uruar…
Sa do tė jetė pesha e Pemės sė Gėzimit
nė jetėn e tyre tė masakruar?!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:27 pm


12. Tashmė loz me numėrat

Eh, si janė ėndrrat,
si fantazojnė ato
nė gjithė ditėt e vitit!
Dhe ėndėrrimet e mia
kanė qenė tėrėsisht pėrrallore,
desha e kisha ėndėrr tė bėhesha ,
shkrimtare apo aktore
nė radhėt e para tė pėlqimit
qėndronte e patundur Mjekėsia
po pėr fat nė pjesė,
ndoshta dhe pėr “keq”,
mė ra Ekonomia.

* * *
Tashmė loz me numėrat,
me bilancet,
e ndiej veten
nė hapėsira profilesh ekonomike…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:27 pm


13. Retė a mund tė hedhin flori?!Vite tranzicioni pa kalim,
stres - jete, rutinė…
Ju mbeteni nė ēuditje,
prisni diēka nga Perėnditė.
Shfaqet nė tė gjithė
Kinematė ”Millenium” tė vendit filmvideo:
“Realiteti ynė me astar grisur”…
Prisni retė tė hedhin flori!


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:27 pm


14. Ndezim shpresėn dhe mijėra qirinj…

Edhe njė pėrforcimtė thėnė mė parė:
Jeta bashkėshortore:
Pėrrallore,
E mrekulluar…
Ndihem mbretėrore…
1.
Unė dhe bashkėshorti im
dimė sekretin pėr tė zgjatur
Jetėn:
Dy herė nė javė
shkojmė nė restorant e mjedis tė bukur,
ku buisin lulet dhe pemėt;
pijmė verė tė kuqe gjak
me ushqim tė mirė
dhe gjallohemi me fėmijėt tanė
kuvendojmė me miqtė…,
ndjekim tė pasionuar meloditė
e mėdha tė Botės dhe Top Festet…,
Kėnaqemi me emrat e mėdhenj tė kėngės,
mrekullohemi me mrekullitė…
Na ndritin shpirtrat tanė
tė ndezur nga dėshirat e mira,
ndezim shpresėn dhe mijėra qirinj!…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:27 pm

15. Si tė porsamartuar,….

Kur dalim shėtitje
mbahemi gjithnjė pėr dore,
si tė porsamartuar,
qė s’jetojnė dot pa njėri – tjetrin…
Nėse ai mė lėshon dorėn,
unė filloj “shpenzimin”…
Javėt mbajnė nė duart e tyre
shpėrthime lulesh “brump”…
nė livadhin e shpirtit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:28 pm16. Diēka imja pėr krijimin e Botės

Nė fillim Krijuesi krijoi Tokėn
dhe pastaj ra pėrkohėsisht nė qetėsi…
Me pas krijoi burrin
dhe ra nė qetėsi,
duke menduar se ēfarė duhet tė krijojė.
E gjeti krijesėn e dytė: krijoi gruan
dhe qė atė ditė “pamjet”
u panė nė pasqyra…
As Krijuesi, as burri
nuk gjetėn mė pushim…
U ndriti pėr kėtė krijim
mė shumė fytyra.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   Wed Sep 08, 2010 11:28 pm


17. Premtimi i sakatuar

Seanca e parė

Sytė e tė “varfėruarit”
drejtohen menduar te Parlamenti
dhe parlamentarėt;
me shikimin e tij, nė gjendje lutjeje,
duket sikur u thotė:
“Mė falni, zotėrinj tė zgjedhur,
firmoseni Dokumentin,
tė mė hiqni varfėrinė…”.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Edhe kur Ti ke harruar fjalėt" NGA ELEFTERIA KALLOJERI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 6Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: