Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 PETICION PER LIRIMIN E Z. HARADINAJ

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: PETICION PER LIRIMIN E Z. HARADINAJ    Thu Sep 23, 2010 3:20 pm

E perkthyme nga gjermanishtja origjinal.

Frika tė vrarė nga familja Haradinaj tė jetė
Kjo ėshtė vlerė njė fije !

perėndim " e Kosovės egėr "

Rasti i hedh njė dorė klanit Haradinaj luftimeve nė rajonin e fqinjėve tė akuzojė tė akuzuar Kryeministri

NGA Andreas Ernst PEC ( )

Gjykata e familjes Haradinaj ndodhet nė juglindje tė qytetit provincial tė Deēanit , vetėm jashtė fshatit Gllogjan . madhėshtor nė shtėpi ėshtė e rrethuar nga njė mur tė lartė dhe vepron si njė kėshtjellė . Tė gjithė rreth kullota , borė tė thellė , ndaj horizont ngrihet befas nė Malet Prokletije , " malet i mallkuar . " Rreth 30 burra tė qėndrojmė para portave tė fuqishėm sė bashku nė grupe tė vogla dhe tė flasin nė heshtje . Shifrat rurale me kapak tradicionale tė bardhė , biznesmenėt me kostume dhe truprojat e fortė nė xhaketa lėkure .

Pėrkrahur nga njė shok i Hilmi Haradinaj vjen nga shtėpia . Nė kėtė ditė , djali i tij ėshtė rritur Ramush nė avion pėr nė Hagė pėr t'u pėrballur me krimet e luftės tė OKB-sė . Ramush Haradinajn ėshtė njė gėnjeshtar nė Zvicėr , komandant i UĒK Ushtria Ēlirimtare e Kosovės dhe mė nė fund kryeministri nė Kosovė . Hilmi babai ėshtė njė njeri i vogėl me fytyrė bojė kafe e djegur . Ai duket i lodhur . Nė njė kostum gri dhe pantofla , ai qėndron nė dėborė . " Ėshtė njė dhimbje e madhe , " thotė Hilmi . " Unė nuk e presin. " Ramush kishte quajtur atė dhe e pėrcolli mesazhin . Jo , ai nuk duan tė thonė mė shumė .

grup lufton Bloody

Pejė them serbėve nė qytet qė quhej pėr shqiptarėt Pejė . Ėshtė qyteti mė i madh nė perėndim " egėr " tė Kosovės. Nė sheshin e qytetit rreth xhamisė janė squeezing njerėz . Komuna , nė afėrsi tė kufirit me Shqipėrinė , dhe Malin e Zi , tė tregtisė nė mallra tė tilla si kontrabanda drogės dhe cigareve ėshtė njė nga mė tė biznesit fitimprurės . Ka shpesh pėrgjakshme lufton bandės . Askush nuk merret si rregull .

Ramush Haradinaj pyetur pėr fatin e popullit tė lejuara tė reagojnė nė treg. " Ne e dimė se Ramushi ėshtė hero , "tha Orhan Gjikolli , njė mėsues i anglishtes , i cili gjithashtu shet ēorape . Ndoshta e dinte se nė Hagė mė shumė . Kėtu tė gjithė ėshtė e qartė : Ramushi mbrojti popullin e tij. Pika . Pėrveē kėsaj , familja Haradinaj e kanė bėrė sakrifica tė mjaftueshme : dy djem tė humbur nė luftė , e nė burg . Ramush kanė thėnė qartė se ata duhet tė mbajnė tė qetė , thotė se njė njeri " Njerėzit kanė kuptuar se ata e lėndojnė veten kur pėrsėritjen e trazirave tė marsit . "

Ēfarė roli ka luajtur Ramush kėtu gjatė luftės ? Askush nuk dėshiron tė jetė specifike nė lidhje me kėtė . Ramush vetė e di se kjo mė tė mirė . Ai do tė dėshmojė nė gjykatė , atėherė ju e dini tė vėrtetėn . Aktakuza e Hagės me ngjyra njė pamje tė zymtė e Haradinajt . Ajo lidhet me periudhėn para sulmeve ajrore tė NATO-s qė filloi nė mars 1999, dhe akuzoi komandanti me emrin e luftės " SMAJ " kanė kryer sistematikisht duke pėrdorur spastrimit etnik, e kombinuar me deportim, burgosje , torturė dhe pėrdhunim . Viktimat ishin serbėt dhe romėt kanė qenė dhe shqiptarėve , i cili konsiderohet si bashkėpunėtorė ose konkurrentė .

Tė tilla si " fark " , njė forcė guerile qė ishte nėn Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova . ' A do tė Ramush qenė mė parė tė dėrgohet nė Hagė , do tė jetė shumė njerėz ende jetojnė , "thotė Qazim Musaj ishte dhe familja e tij me " fark " lidhur . " Edhe tre vėllezėrit e mi do tė jetė ende gjallė . " Fermėn e familjes e ka shtėpinė e tij nė Strellc , jo 20 kilometra nga Haradinaj . machinations penale tė familjes sė tij , i cili flet e shtypit kosovar ėshtė , Qazim mohuar . Musajs kanė pasur akuzuar Ramush 2000 , katėr luftėtarėt e fark , duke pėrfshirė edhe Sinan Musaj vrarė , shumė . Ata u dėrguan mė pas babait tė tij , Hilmi Haradinaj , dhe e kishte pyetur per Sinan . Si pėrgjigje " " Ramush ishte njė natė me 60 persona tė armatosur hynė nė oborr . " Ai donte qė tė fshij gjithė ne, " thotė Qazim .

Gjatė betejės pasuese u plagos Ramush vėshtirė . Trupat amerikane ēuan nė njė spital ushtarak nė Gjermani . Aktakuza kundėr Ramush ėshtė nė depresion pėr disa arsye . Shtypi britanik pohoi se SHBA kishte mbrojtur atė , si nė sajė tė bashkėpunimit tė mirė nė luftė. Dy muaj pas sulmit Ramush Ismet Musaj u vra nė Pejė . Ky rast nuk ėshtė zgjidhur . Kjo ndodhi e fundit Sadik Musaj , nė fund tė janarit , nė Pejė, u qėllua dhe vdiq dy ditė mė pas . " Ata duan tė tė shkatėrrojė tė gjithė dėshmitarėt , "tha Qazim cili zakonisht jeton nė Zvicėr . Shesė shtėpinė qė ata duan . " Por askush nuk do tė blejė atė , nga frika e tė vrarė nga familja Haradinaj . "

Burimi : http://www.fr-aktuell.de/ressorts/na...es/?cnt=646659
Dhe i tillė ishte njė faqezi ende kryeministrin , bota ėshtė e pabesueshme .
Pėrgjigje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
osmani halitj
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 41
Age : 60
Vendi : Gurrakoc
Registration date : 26/08/2010

MesazhTitulli: Re: PETICION PER LIRIMIN E Z. HARADINAJ    Thu Sep 23, 2010 8:30 pm

Xhiti Edhe pse pak kuptohėt ndoshta nuk ėshtė prkthimi si duhet.
Sa gazetari (ka edhe gazetar tė porositur)
GJND nė Hagė ėsht kryekput Gjykatė politike .
Ketė e mbeshtesė nė faktin se asnjė serb nga kosova nuk ashtė thirrė nga kjo gjykatėE pėrseris ASNJĖ serb.
Ky shkrim ka ma shum thashethane,kėto mjerisht i8 degjojmė pėr ēdo ditė.
E ceku ēdo njėri i cili e ka rrokė pushken dhe ka luftu pėr mua ėshtė heroj,pa marrė parasysh cilit kra apo me cilin "KOMANDANT".Ushtari ėshtė i shenjėt.
Gabimet,Vrasjet ndoshta jo me vend janė pjesė e luftes,dhe ata tė cilėt mendojnė se janė vra familjarėt e tyre pa ven janė gjykatyt nė Kosovė,dhimtė ėshtė pėr ēdo njeri.
Nderėsa pėr bshkėpunto dhe shpima tė Serbisė ju lumtė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PETICION PER LIRIMIN E Z. HARADINAJ    Thu Sep 23, 2010 8:39 pm

Po gjykata eshte politike se ja kane ngrit farkistet tradhtaret e i.Rugova me shoke me salen.
PO pas lufte ky ne akk ka mbushe me tradhtare te serbise farkiste i ka dal boja.
Edhe pdk keshtu si ky.
Blerim Shalen kete udbashe ka marre kryesori prane tije.deri dje me Rugoven shkije .
Bleriim Kuqin nje farkiste bashkpunetore i shkijeve ne lufte me T.zeme tradhtarin.
e shpijuna tjere .
ky harroi vllaznit e vete gjakun betimin e tyre i tradhtoi.
Ky pranon kosoven multietnike flamurin popullin kosovare etj.
Pra ne lufte luan po pas lufte jane te gjithe tradhtare .
Patriotet jane ne burg ne kosove ja jane vra ne lufte .
patriotet e vertet nuk jane ne pushtet pa shtetr po burgjet jane plote me atdhetare .
keta pas lufte vjedhen jane pasunue grabisin qytetyre kercnohen vrasin e qka jo .
pajtohem me xhiti Osman..
NUk ka baze per mbrojtje te ketyre qe shiten atdheun
harruan luften dhe lane ne gjysme amanetin betimin qe dhane ne lufte .
ne qoftese kane luftue per kete status siq cekin disa vetareane dhe lider te uck atehere paskan qen tradhatre po tregon puna e tyre politika servile kunder interesave kombetare..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
osmani halitj
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 41
Age : 60
Vendi : Gurrakoc
Registration date : 26/08/2010

MesazhTitulli: Re: PETICION PER LIRIMIN E Z. HARADINAJ    Thu Sep 23, 2010 8:45 pm

Sa tė kryhen BISEDIMET Pazarllaqet e pisėhanet tjra e leshojnė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PETICION PER LIRIMIN E Z. HARADINAJ    Thu Sep 23, 2010 8:48 pm

kosova u shite ,prap nen serbi po e coptueme e sakatueme.
vetem rrena jane tu shite .
Po te do atdhetare nuk po shiten se moti kan terheq vemendjen qe keta kan tradhtue ..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PETICION PER LIRIMIN E Z. HARADINAJ    Thu Sep 23, 2010 8:59 pm

jo sbesoje qe kesihovi e leshojne ...
Po edhe ky ka perkrahe keto pishane se keta kane marre pjese ne bisedime ne viene.
Njesoje si keta si ldk -ldd-pdk -akr -akk
berllog lketa berllog ata...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: PETICION PER LIRIMIN E Z. HARADINAJ    Mon Oct 18, 2010 10:03 pm

Tribunali i Hagės e ka refuzuar ditėn e hėnė kėrkesėn e ish- pjesėtarit tė UĒK-sė, Haradin Balaj, pėr lirim pas vuajtjes sė mė shumė se gjysmės sė dėnimit. Nė muajin nėntor tė vitit 2005, Tribunali e dėnoi Balajn me 13 vjet burg pėr torturė, trajtim mizor tė burgosurve, vrasje dhe shkelje tė ligjeve ose zakoneve tė luftės. Dy vjet mė pas, vendimin e konfirmoi kolegji i Apelit tė Tribunalit, duke refuzuar ankesėn e Balajt, i cili u dėrgua nė Francė pėr tė vajtur dėnimin. Ndėrkohė edhe tani pas vuajtjes sė mė shumė se gjysmės sė dėnimit, Tribunali i Hagės e ka refuzuar kėrkesėn ēlirimtarit Balaj pėr lirim. Balaj u arrestua nė Kosovė nga forcat ndėrkombėtare nė shkurt, 2003.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: PETICION PER LIRIMIN E Z. HARADINAJ    Mon Oct 18, 2010 10:23 pm

peticionet nuk bejne pune ne hage
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Marenglen Koēiu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 152
Age : 49
Vendi : Gjirokastėr, Albania
Registration date : 28/01/2010

MesazhTitulli: Re: PETICION PER LIRIMIN E Z. HARADINAJ    Fri Mar 11, 2011 11:04 pm

PETICIONI ESHTE KOMBETAR, ESHTE ATDHETAR, ESHTE PER ATA SHQIPTARE E TJERE QE NDERGJEGJA DIJA DHE BESIMI BEJNE QE TE TILLE NJEREZ SI ZOTI HAJRADINAJ TE MBESHTETEN PER ZGJIDHJEN E ĒESHTJES KOMBETARE ETNIKE SHQIPTARE. KOSOVA SOT KA NEVOJE ME SHUME SE KURRE PER REALITET DHE RUAJALITET. NDAJ VEPRI,I ME I VOGEL I GABUESHEM ESHTE NDESHKRIM I NETAVOLINEN E SE NESERMES...UROJ QE KY PETICION TE NXJERRE NE PAH MBESHTETJEN , LUFTEN , VLERAT DHE TARDITAT TE ATYRE NJEREZVE QE DERDHEN NE BREZA GJAK EDHE DIJE PER DITET QE BREZAT E ARDHSHEM , RINIA SHQIPTARE TE JETE KRENARE... SHUME JU FALENDEROJ MIQ , QE KENI KONTRIBUAR , POR KY PETICION MBESHTETET NE VLERA TE VERTETA DHE FJALA JUAJ ESHTE SHUME RESPEKTUAR, SHHUME E MIREPRITUR.
JU FALEMINDERIT PER MIREKUPTIMIN
MARENGLEN KOĒIU
PS. TE SOTMEN DO TA QESHI E NESERMJA . DITET DHE ORET QE VIJNE DO TE NXJERRIN NE DRITE TE VERTETEN.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ann@
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 204
Age : 29
Vendi : Large nga toka:)
Registration date : 20/04/2011

MesazhTitulli: Re: PETICION PER LIRIMIN E Z. HARADINAJ    Sun Apr 24, 2011 12:52 pm

Haradinaj gjindet ne Hage per shkune e shqiptareve, po e shihni qe syt dojn me ja nxjerr njari tjetrit....Krejte vendete blihen me pare shpiunat,a shqiptarve veq hapjav deren se vete rrefejn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PETICION PER LIRIMIN E Z. HARADINAJ    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PETICION PER LIRIMIN E Z. HARADINAJ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: